llieumc gtitectft(iTouranl Wat moet ik worden? Het Saargebied door de Duitse Bondsdag van Frankrijk teruggeëist Duitsland zal Frankrijk de 60 millioen na-oorlogse schuld wel voldoen Wist IJ Bromfietsen tot 50 cc naar de fietspaden VAM ZIJP Het veel gesmade toelatingsexamen VRIJDAG 3 JULI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling; TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENT1ÊNƒ018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting' Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red,: H. W. I. ENSER1NK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .ÜutiHltct U ahebltf ts BID furl In Ugbenspott" Vier en dertigste jaargang No 9776 Vlak vóór ,,klein-Bermuda" DE WESTDUITSE BONDSDAG had gisteren een gevoelige slag toe gebracht aan de Frans-Duitse betrekkingen. Ten eerste verwierp de Bonsdag in tweede lezing de verplichting, die de Duitse delegatie op de Londense conferentie had getekend om aan Frankrijk 60 millioen gulden te betalen wegens geleverde economische hulp na de oorlog. Hier was de uitslag der stemming 148 tegen 135, bij 18 onthoudingen. Later heeft de Bondsdag in derde lezing de schuldenovereenkomst goed gekeurd met 190 tegen 147 stemmen en 11 onthoudingen. Ten tweede de Westduitse Bondsdag stemde met alle stemmen, uitgezon derd die der communisten; vóór een resolutie» waarin als basis voor verder gemarchandeer met Frankrijk over het Saargebied de erkenning wordt geëist, dat de Saar volkomen Duits gebied is. De feitelijke afschei ding van West-Duitsland moet ongedaan worden gemaakt. Deze sensa tionele gang van zaken had begrijpelijk in Frankrijk grote verontwaar diging gewekt. Wat zal er in deze omstandigheden terechtkomen van het fiat, dat de Nationale Vergadering aan het Europese leger (E.D.G.) zou moeten verlenen? Wij wijzen er op. dat men in Franse regeringskringen verbaasd cn bezorgd was over dit nieuws, hetwelk een slechte invloed zal hebben op de FransDuitse relaties. Gedurende de debatten gingen vooral de socialisten in de Bondsdag fel tegen Frankrijk te keer. Frankrijk had veel meer uit de Franse bezettingszone weggehaald dan het er ooit had heengebracht. Van werkelijke economische hulp was dan ook geen sprake geweest. De Fransen hadden aller lei Duitse goederen tegen vastgestelde prijzen gekocht en aan derden verkocht tegen wereldmarktprijzen. Dat was vol gens de oppositie bij voorbeeld gebeurd met hout, dat tegen het equivalent van drie dollar per kubieke meter was ge kocht, terwijl hout op de wereldmarkt een prijs van tien a twaalf dollar p kubieke meter deed. Aldus de oppositie. Overigens verzetten niet alleen de socialisten zich tegen de terugbetaling van de na-oorlogse schuld aan Frankrijk. Ook verscheidene leden van het rege- nngsblok. die afkomstig zijn uit de Franse bezettingszone, stemden eerst De derde stemming betekent geen ne derlaag voor kanselier Adenauer, die steeds heeft gehoopt door de algemene schuldenovereenkomst het Duitse crediet in het buitenland weer geheel te herstel len. De regeringspartijen hebben van daag een poging gedaan om de oppositie (Advertentie) Geen vacantie zonder foto's Voor een nieuw toestel Voor een prima film Voor snelle en goede afwerking Fofo-Ciné JAN WOLFSLAG Overgeplaatst naar Brussel Kapitein moet prinses Margaret opgeven Kapitein Peter Townsencj, de held van de slag om Engeland en opperstalmeester van Koningin Elizabeth, de man die vol gens geruchten niet tevergeefs scheen te dingen naar dt hand van Prin ses Margaret, is anverwacht be- poemd tot lucht- vaartattaché bij de Britse am bassade te Brus sel. Kapitein Townsend zal dus de dienst van het ko ninklijk huis verlaten en er is geen kans meer op, dat hij Margaret nog ;ens anders dan als iedere andere .Britse burger zal kunnen zien. De kapitein was gedurende de oorlog bij do Royal Air Force, waar hij zich een naam van onverschrokkenheid verwierf. Hij stond zeer in de gunst bij de ko ninklijke familie, doch van een verhou ding met Prinses Margaret kan niets ko men. Het grote bezwaar dat men bij het hof zowel als in kerkelijke kringen tegen kapitein Townsend heeft is, dat hij ge scheiden is. ook al was hij de Het is wel opmerkelijk, dat zijn be noeming wordt bekendgemaakt, juist Prinses Margaret met haar moeder Zuid-Rhodesia vertoeft. Duitsland eist Saargebied terug tefcen de overeenkomst met Frankrijk alsnog te overwinnèn en zij is hierin ge slaagd. De schuldenregeling gaat nu tei behandeling naar de Bondsraad. De resolutie, die de Westduitse Bonds- dag over de Saarkwestie heeft aange- :n, is ongewoon scherp gesteld. De regering, aldus de Bondsdag, moet er bij de verdere onderhandelingen met Frank- Dver het Saargebied van uitgaan, dat de Saar volgens het internationale recht Duits is. Van socialistische zijde werd nog beweerd, dat de annexatie van Oostduits grondgebied door Polen in wezen het zelfde was als wat de Fransen met het Saargebied hadden gedaan. t is onder deze omstandigheden, dat de Westduitse Bondsdag vandaag zal be slissen of de 17e Juni de dag van de op- Oost-Berlijn en in de Oostelijke rtaan als de „dag der Duitse een heid" feestelijk gevierd zal worden. Hier toe zijn twee wetsontwerpen, een van de regeringspartijen en één van de socialis ten bij het Westduitse parlement inge diend. De Bondsdag heeft deze wetsont werpen echter samengesmolten en dit ene ontwerp komt thans in stemming. De Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen nam een reso lutie aan, waarin uitdrukking wordt ge geven aan de „vaste overtuiging" van het Amerikaanse volk „dat het volk van Duitsland, dat thans nog verdeeld is, het recht heeft verenigd té worden en een regering te krijgen, die de, in vrije ver kiezingen tot uitdrukking gebrachte volkswil, weerspiegelt". De voorzitter der commissie, Senator Wiley, deelde mee, dat een dergelijke resolutie bij het Huis van Afgevaardig den is ingediend. Sprekend over de be doeling der resolutie, verklaarde Wiley, dat „de Oost-Duitsers moeten weten, dat wij hen niet vergeten. Hij was van oor deel. dat de actie der commissie de bondskanselier Adenauer zal helpen, de Westduitse komende verkiezingen te Een aantal afgevaardigden verklaarde later, dat zij zich vergist hadden, aange zien zij niet hadden ingezien, dat door de afwijzing de gehele schuldenover komst van Londen in gevaar was bracht. De socialisten en communisten stemden tegen, terwijl de aanhangers der regeringspartijen, die gisteren even tegen stemden, thans hun toestemming S Wij verwijzen naar het Buitenlands Overzicht in het nummer van heden. Later werd nog,gemeld, dat de West duitse Bondsdag inderdaad heeft beslo ten, dat de 17e Juni als „dag der Duitse eenheid" zal worden gevierd. Alle par tijen, uitgezonderd de communisten, ver klaarden zich vóór dit besluit. Het IJzeren Gordijn tussen Oost- en West-Berlijn, dat na de onlusten in Berlijn weer hermetisch gesloten was, werd dezer dagen voor één dag een heel klein eindje opzij gêschoven. Mensen die in een sector wonen en in de andere werken, konden een speciaal paspoort krijgen maar verder kr$eg nagenoeg niemand toestemming de Oostelijke sector binnen te komen. Belangstelling voor een paspoort was er zoals de foto laat zien, genoeg. Duizenden stonden in de rij. Weer twee boerderijen totaal afgebrand Opnieuw zwaar weer boven Nijmegen Boven Nijmegen en omgeving heeft zich gisteravond weer een onweersbui met zware regenval ontlast. In de benedenstad kon de riolering het water niet verwer en liepen vele kelders onder water. In Ooy bij Nijmegen is de bliksem gesla gen in de grote boerderij van J. Reinen. De boerderij met hooiopslag brandde ge heel af. Verzekering dekt de schade. Door onbekende oorzaak is gistermid dag onder de gemeente Weerselo (Ov.) eèn boerderij afgebrand, waardoor drie gezinnen dakloos werden. Een blusploeg van het vliegveld Twente was snel ter plaatse, doch kon weinig anders doen, dan water uit een tankauto in de vlammen spuiten. De hoeveelheid was echter te gering om het vuur te doven. Van de inboedels werd weinig gered. Hét gezin Kamphuis, dat het achterste gedeelte van het verbrande pand bewoon de, verloor vrijwel al zyn bezit. De ge in Pierik en Leusekamp konden een deel van de inventaris redden. De boer derij. eigendom van mevr. K. L. Croonen te Oldenzaal, was niet verzekerd. Brand bij Chamotte-Unie Omstreeks negen uur hedenmorgen is brand ontstaan in' de modelmakerij van de N.V. Chamotte-Unie aan de Tielèr- weg te Geldermalsen. Aanvankelijk Hièt de brand zioh stig aanzien, maar spoedig was het groot ste gevaar gewèken. De modelmakerij brandde uit, een grote hoeveelheid hout ging vèrloren en kost bare modellen gingen in de vlammen op. Het bedrijf ondervindt slechts geringe vertraging doordat de electriciteitsvoor- ziening stagneerde. Het bedrijf was ver zekera. Prins Bemhard ontving herdenkingsbord De chef van de luchtmachtstaf, de luitenant-generaal-vlieger I. A. Aler, heeft aan Prins Bernhard op diens ver jaardag namens de Koninklijke Lucht macht een herdenkingsbord aangeboden, dat ter ere van het veertigjarig bestaan vgn de luchtmacht vervaardigd is. Van dit bord bestaat slechts één exemplaar. Voorts heeft de chef van de luchtmacht staf op 1 Juli, de geboortedag van de luchtmacht, aan minister Staf en de staatssecretaris Kranenburg eveneens een herdenkingsbord overhandigd. De .geheimen" van de Britse atoom- proef op de Monte Bello-eilanden by Australië zullen spoedig worden geopen baard op een film, die in de bioscopen en voor de televisie wordt vertoond. Opnieuw 3 doden door blikseminslag Meisje en landbouwer getroffen Tijdens een onweer, dat zich gister avond boven Kaatsheuvel onlastte, het 15-jarige meisje Mientje van Don. gen uit de gemeente Sprangkapelle door de bliksem getroffen en gedood, fietste met haar 19-jarig zusje en vriendinnetje op het zgn. Horstpad Kaatsheuvel om voor het onweer te gaan schuilen. Het zusje liep lichte verv dingen op, terwijl het vriendinnetje ■gedeerd bleef. Te Riysbergen (W.-Brabant) werd de 57-jarige landbouwer H. Voeten door de bliksem dodelijk getroffen. Met tien andere mensen had hij een schuilplaats onder een platte wagen gevonden; hy werd getroffen toen hij even onder dc wagen vandaan 'kwam om naar het nood- De 49-jarige fabrieksarbeider W. B Mölders. is gisteravond omstreeks acht uur verdonken, toen hij trachtte eer tien-jarig jongetje te redden, dat in df Slingerbeek bij Den Helder (bij Win. terswijk) aan het pootjebaden was er plotseling in de diepte verdween. M. kon zelf niet zwemmen. Hij was gehuwd vader van twee kinderen. Het jongetje zag kans de wal te bereiken. Gisteravond is tijdens een hevig weer dat boven de Peel woedde, de ge huwde landbouwer A. Keyzers. die onder een te velde staande hooiruiter schuilde, door de bliksem gedood. DAT de ANWB thans bezig is met het plaatsen van rivierborden, zodat men straks ook lezen kan welke rivier men passeert. DAT het wetsontwerp sociaal toerisme, waarbij het gebruik van kampeerterrei nen e.d. geregeld wordt, volgens dc ANWB nog dit jaar in behandeling komt. DAT ir. G. Maris, dir -gen. van de rijks- waterstaat, hedenavond van 7.10 tot 7.35 uur over Hilversum I spreekt over de vorderingen van het dijkherstel in het rampgebied. DAT Vrijdag 10 Juli het glasmuseum in Leerdam officieel geopend wordt. DAT de bemanning van de gezonken Ned. kustvaarder Cornells B in Napels is aangekomen en via het Ned. gezantschap in Rome naar ons land terugkeert. DAT door gasontwikkeling op een der pontons van het Julianadok te Soerabaja drie personen om het leven zijn gekomen, I onder wie de Ned. dokmeester B. H. I Lensink. Ex-koning Talal had een auto-ongeluk Ex-koning Talal van Jordanië heeft gisteren op de weg van Alexandrië naar Cairo een auto-ongeluk gehad. ex-koning reed met grote snelheid, i zijn wagen over de kop sloeg en in sloot terechtkwam. De adjudant van Talal. luitenant Ibrahim Asfour, kwam bij het ongeluk om. Twee andere inzittenden. Egyptisch politie-officier en een Egyptische chauffeur, van wie Talal het stuur had overgenomen, liepen ernstige verwondingen op. Ex-koning Talal zelf werd slechts licht gewond. Knoop wordt doorgehakt TOERISTISCHE F1ETSWEGEN GEDEELTELIJK GESLOTEN Het ligt in het voornemen van de Regering, om alle bromfietsen tot een cylinderinhoud van 50 kubieke centi meter naar het rijwielpad te verwijzen. Alle bromfietsen die een grotere capaci teit hebben, zullen als motoren worden beschouwd. Men hoopt, dat van deze regeling het gevolg zal zijn, dat er een selectie ontstaat door de gebruikers van de bromfietsen zelf, die, als zij een nieuwe bromfiets nodig hebben, op een zwaardere zullen overgaan, en dus motorrijder worden, dan wel terugkeren tot een normale fiets. De toeristische rijwielpaden blijven gesloten voor hel bromfietsverkèer voor zover zij voeren door streken, die het niet gewenst ma ken dat bromfietsen daar de rust ver storen. Overigens ligt hèt in het voor nemen de bromfietsen wél op de met het z.g. zwarte bord aangeduide rijwiel paden toe te laten. 95 pCt van alle brom fietsen heeft een fietskarakter. Op de 4 millioen fietsen in Nederland zijn er 300.000 bromfietsers. Het moet dus mo gelijk zijn, om fietsers en bromfietsers gelijktijdig van de fietspaden gebruik te doen maken. Ontstaan er op spitsuren Prins Bernhard gal toelichting Rampenfonds maakt nieuwe uitkeringen bekend Aanvullende regeling voor huisraadschade; periodieke kostwinnersvergoeding Het Nationale Rampenfonds heeft twee zeer belangrijke besluiten genomen. Het eerste betreft een aanvullende rege- ter vergoeding van de geleden huis raadschade. Werd eerst volstaan met voorlopige uitkering van 50 pet aan de hand van de opgemaakte schade lasten, thans heeft men besloten tot een tweede uitkering van 50 pet op basis de oude regeling, om deze, voor hen die daarvoor in aanmerking komen, in later stadium te doen volgen door slotuitkering op basis van de nieu- regeling. Voorts heeft het Rampen fonds in principe, doch definitief beslo- iver te gaan tot periodiek# uitkcrin- aan personen wier echtgenoot, vader, verzorger of kostwinner door of verband met de jongste natuurramp het leven heeft verloren of invalide is geworden, alsmede aan die invaliden zelf., Er wordt een kapitaal afgezonderd om die uitkeringen voor de duur van de noodzaak blijvend te verzekeren. Wat bet eerste besluit betreft, was het Rampenfonds zich bewust dat de oude regeling onvoldoende was tot her van de huisraadschade. Het heeft daarom een nieuw systeem ontworpen, dat dit herstel wel zou verzekeren. Aan gezien onder de nieuwe regeling geen der getroffenen minder zal ontvangen dan 100 pet van de oude regeling, heeft gemeend niet op het in werking treden van de nieuwe regeling te moeten wachten. Die nieuwe regeling is, zoals hiervoor reeds bleek, gebaseerd op de overweging dat sommige getroffenen weliswaar met een uitkering van 100 pet van de oude regeling reeds nagenoeg zijn geholpen, maar anderzijds velen daarmee niet in staat worden gesteld hun vroegere milieu te herstellen. Dit laatste is voornamelijk *n gevolg van het feit dat in sommige oonmilieus vele artikelen worden aan getroffen die in de normatieve lijst niet voorkomen en voorts het huisraadbezit een kwaliteit is, die voor de een heidsprijzen van de normatieve lijst on mogelijk kunnen worden aangeschaft. Om herstel binnen redelijke grenzen in het vroegere woonmilieu op snellere Am. B 47 boven Enge land neergestort Eén van de Amerikaanse B. 47-straal- bomménwerpers, die onlangs een record vlucht over de Atlantische Oceaan maak ten, is vandaag nabij Oxford neergestort. De drie leden van de bemanning tawa- men om het leven. Het zesmotorige toestel viel even dat het zou landen, loodrecht naar bene den en kwam tussen Heyford en Fritwell op de spoorbaan terecht. Boeren tegen vliegveld. Zevenhonderd boeren uit het Duitse district Düren, niet ver van de Limburg se grens, hebben een protestmars onder nomen naar de bondskanselier in Bonn om hun bezwaren kenbaar te maken tegen de aanleg van een vliegveld voor straal jagers. De boeren van het dorp Nörvenig verliezen door deze aanleg waarmee gis teren is begonnen, een belangrijk deel van hun landerijen. DAT de Franse bezettingstroepen in Duitsland ruim 40.000 voor de Ned. watersnoodslachtoffers bijeenbrachten. DAT de raad van Middelharnis 150 wo ningen onbewoonbaar verklarde, die me rendeels door de ramp in vervallen staat zyn geraakt. DAT Het Utrechts Landschap het oude landgoed Haudringe (62 ha) in De Bilt zal aankopen als recreatie-oord. DAT een gemeenteraadslid van het Duitse Laurensberg (bij Vaals) een bij de grenscorrectie Nederlands geworden weggedeelte terug vraagt, aangezien dc autobus hier nu een omweg moet maken. DAT het in de rampnacht bij Anna Ja- cobapolder (St. Philipsland) gestrande vissersvaartuig Pionier H 4 dezer dagen weer vlot is gekomen. DAT de bouwkosten van zeeschepen blijkens het jaarverslag der K. v. K. te R'dam in 1952 met meer dan 10 pet. zijn gestegen. DAT maj. F. de Ruig (Wassenaar) van de inspectie verbindingsdienst benoemd is bij het NAT.B.hoofdkwartier in Parijs en gelijkertijd bevorderd tot luitenant- kolonel. voor ieder aanvaardbare wijze te be naderen, heeft het N.R.F. gemeend aan alle getroffenen die daarvoor in aan merking komen, een slotuitkering te moe- verzekeren die berekend zal worden de hand van de volgende twee fac toren: le. Een op te stellen aanvullende nor matieve lijst (met eenheidsprijzen) van practisch alle goederén welke in de oor spronkelijke lijst ontbraken. 2e. Een waardering van het vèrloren gegane huisraad naar enkele prijsklassen, gebaseerd op het woonmilieu. De waardering naar prijsklassen zal verricht worden "door daartoe ln het lè- te roepen plaatselijke commissies. Aangezien rekening moet worden ge houden met de mogelijkheid dat enkele der getroffenen van mening klijken dat. zij ook na ontvangst van de slotuitkering onvoldoende zijn schadeloos gesteld, is besloten tot de instelling van een be roepsinstantie welke geheel los van het N.R.F. zal staan en onafhankelijk daar- zal kunnen beslissen. Het N.R.F. heeft besloten ook de nieuwe uitkerin gen niet in waardebonnen, maar geheel contanten te doen plaats hebben. Een tweede belangrijk besluit is door het N.R.F. genomen t.a.v. de verzorging de nagelaten betrekkingen van de rampslachtoffers en van hen die tenge volge van de ramp invalide zijn gewor den. Het inzicht in het aantal' pèrsonen n de uitkeringsregeling zou moeten worden betrokken, alsmede de gegevens zoor de grootte van de uitkeringen bepalend moeten worden geacht, is nog onvoldoende om reeds thans tot een uit keringsschema te besluiten. De gedach- /an het N.R.F. gaan echter uit naar uitkeringen welke binnen «redelijke gren- de handhaving of het herstel ver zekeren van het levenspeil waarop de betrokkenen voor de ramp gewend wa- te leven. Een daartoe in het leven geroepen commissie is thans doende de vereiste gegevens te verzamelen. Prins gai toelichting In zijn kwaliteit van voorzitter var N.R.F. heeft Prins Bernhard zich gister avond via de radio tot het Nederlandse volk gericht met een toelichting op de euwe beslissingen/van het fonds. Aangaande de uitkeringsregeling weduwen, wezen en invaliden zei Prins, dat de grootte van genoemde uit keringen o.a. afhankelyk zal zijn van vroegere levenspeil en van eventuele dere inkomsten en pensioenen. Daarna vestigde de Prins de aandacht op de uitkering van de tweede vijftig procent. Hiermede zal reeds dezer dagen begonnen worden. Het Rampenfonds zal voor dit doel chèques verzenden, die op ieder postkantoor verzilverd kunnen worden. In gevallen van verspilling krijgt de burgemeester de bevoegdheid, de kering via een instelling of een maat schappelijk werkster te doen geschieden. In het geheel zijn er 45.000 getroffen gezinnen en het N.R.F. kan 1000 cheqüei per dag verzendèn. Voor de afwikkeling zou dus slechts anderhalve maand nodig Naar de mening van de Prins zal het Rampenfonds door de nieuwe uitkeringen grotendeels, zo niet geheel zijn uitgeput. DAT het bij Noorwegen gekapseisde Ncd. schip Toos wegens een vordering van de vissers, die het op sleèptouw hebben genomen, aan de ketting is gelegd et nog wel een maand kan duren, eèr naar ons land terugkeert. DAT de jeugdafd. van het Rode Kruis in Aalsmeer morgen in Ter Heyden Wagenberg (NJ3 speelgoed gaat uit delen. DAT in R'dam in 1952 ondanks de nieuwbouw vrijwel niets is ingelopen op het tekort van ongeveer 24.000 woningen. DAT de ver. De Joodse Invalide te A'dam van hgar circa 10.000 leden van vóór de oorlog er nu nog maar 500 over heeft. DAT staatssecretaris Muntendam giste ren in A'dam 100 vertegenwoordigers van ziekenfondsen uit zeven landen heeft toe gesproken, op de derde algeméne vergade ring van de Int. Vér. v$n de Mutualiteit. DAT de Tweede Kamer in de week. die op 13 Juli begint, het verdrag inzake de Europese Defensie Gemeenschap ln het openbaar zal behandelen. DAT morgenochtend een complex va- cantiehuizen van de Ned. Bond v. Ge meente-ambtenaren in de bossen by Ot- teroo geopend wordt tóch moeilijkheden, dan is het de be doeling om onder die omstandigheden de Bromfietser gelegenheid te geven op de rijbanen te blijven. Men ontveinst zich niet, dat in de toekomst de fiets paden veel breder moeten worden en verbreding van de wegen zoeken in een versmalling van de ber inmiddels blijkt uit een uitspraak van de Krijgsraad in Den Haag, dat het hard nodig werd, de status van dé bromfiets nader te regelen. Op 19 April j.l. kwam namelijk een soldaat van de luchtdoel- artillerie op de Huizerweg op de split sing met de Noordenveg in het Gooi mët zijn auto in botsing met een brom- fietsende dame. De dame kreeg een schedeltrauma en moest tamelijk lang liekenhuis blijven. De militair werd vervolgd voor niets minder dan het „roekeloos"' besturen van zijn voer tuig. waarmee hij geen voorrang ver leend zou hebben aan de dame op de bromfiets, die v an rechts kwam. De Krijgsraad heeft echter hetzelfde over- ogen als de Regering, namelijk, dat *n bromfiets, die een motor met een cylinderinhoud van 50 kubieke centi- of minder heeft in de zin der wet als rijwiel beschouwd dient te worden, althans niet als motorvoertuig en dat roekeloos rijden door de militair geen sprake is. De dame had voorrang fnoeten verlenen aan de militaire wa gen. Beklaagde werd dan ook vrijge sproken. Amok in Harlingen Chileen smeet met basaltblokken Na emotionele reis om zijn kind te redden De Harlinger politie kreeg eergister avond bericht, dat een der opvarenden van het Argêntijnse stoomschip San Fer nando amok maakte op de kade van de Willemshavén. Iri een vlaag van razernij smeet de man met zware basaltblokken trok met zijn blote handen de staal draadomrastering van het haventerrein stuk. De politie overmeesterde hem en -nam hem mee naar het bureau. zijn trieste verhaal: De man. de 42-jarige M., bankbediende in Valpa raiso (Chili), is gehuwd met een Duitse vrouw en had een dochtertje, dat geope reerd moest worden ep in Chili niet ge holpen" kon wórden', Hy verkocht zijn huis en bezittingen en ging met zijn dochterje per vliegtuig naar Hamburg om het leven van zijn kind te redden. Zyn vrouw bleef in behoeftige omstan digheden achter. De operatie is geiukt de man zou met de San Fernando de terugreis naar Zuid-Amerika maken, maar de emoties waren hem blijkbaar te zwaar geweest. ,s Middags voor het vertrek was hij van boord gelopen en zwierf door de vel den in de omgeving van Harlingen. Een visser, die hem op zijn verzoek over de Bolswarder Vaart roeide, waarschuwde de politie, die de man in de omgeving van Aohlum, pl.m. 6 (km van Harlingen. oppikte en met een zoet lijntje weer aan boord bracht. Daar de kapitein van het schip weigerde de mah aan boord te nen, is hij naar Amsterdam gebracht vandaar via Oldenzaal over de grens vervoerd. Hij wordt voorlopig" iri Ham burg ter verpleging opgenomen en zal eerst nog een maand bij zijn dochtertje blijven. Von Neurath stervende Volgens „Der Mittag" is de voormalige nazi-minister van Buitenlandse Zaken, de 80-jarige Von Neurath. die thans wegens oorlogsmisdaden in de internatio nale gevangenis van Spandau (Berlijn) zit, stervende. Op deze foto ziet men Von Neu rath (rechts) met naast hem de destijds terechtgestelde Julius Streicher, de grootste Jodenver- volger in Hitler-Duitsland. A tl vertenie I En NU met VACANTIE Weinig verandering Tot morgenavond verwacht |De Bilt: Half tot zwaar be- |wolkt met enkele verspreide f régen- óf onweersbuien. I Zwakke tot matige wind ln W\ hoofdzaak tussen Noord en Noord-West. Dezelfde of iets lagere temperatuur. (Opgemaakt om tien uur). HET toelatingsexamen voor de middel bare school is weer achter de rug. Met het bekende resultaat: zóveel ge slaagd en zóveel afgewezen. Gelukkig ertreft de vreugde het leed verre. Ook de critiek op dit examen gaat nu ver stommen. Tegen de komkommertijd wor den we rustig. Maar volgend jaar gaan we weer ver der: met een nieuw toelatings-examen en ook met nieuwe critiek. Zo gaat het al tientallen jaren, alle discussies, plan nen en experimenten ten spijt Wii zijn in ons land niet zo vlug met onderwijs hervormingen. Daarover zou een ver volgverhaal te schrijven zijn; maar nu gaat het alleen maar over de toelating. Laten we om te beginnen met één hardnekkig sprookje afrekenen, nl. dat het toelatingsexamen een aanwijzing zou geven voor schoolsucces op lange afstand. U kent het verhaaltje van de tien luci fers. Vijf er van breekt u middendoor, drie krijgen een knikje en twee blijven ongeschonden. Die tien lucifers zijn tien toegelaten leerlingen: vijf behalen nooit het einddiploma, drie eerst na één of meer keren doubleren en slechts de overgebleven twee behalen het eind diploma zonder kleerscheuren. TA AT is een hoogst ernstige aanklacht, die alle aandacht verdient. Maar met het toelatingsexamen hebben die lucifers nauwelijks te maken. De conclusie uit deze lucifers-affaire, die wij onlangs aan troffen in c bekend weekblad: „de examens hebban nagenoeg geen waarde als selectiemiddel", is er dan ook op deze grond wel te verstaan volkomen Wie kan met zekerheid voorspellen hoe een kind van twaalf jaar zich gedurende langdurige puberteit zal ontwikkelen? Er zullen er zijn, die zich op verrassende wijze ontplooien; anderen hebben spoe dig hun plafond bereikt. Sommigen zul len moeilijkheden krijgen met nieuwe vakken, die grote eisen aan het denk vermogen stellen; anderen kunnen de grotere eigen verantwoordelijkheid in de hogere klassen niet dragen. De mens, dus ook het kind. is nu een maal een gecompliceerd wezen. Wie durft zelfs van zijn eigen kind voorspel len, hoe het zich tussen twaalf en acht tien zal ontwikkelen? Natuurlijk, hier liggen inderdaad problemen, die schreeu wen om oplossing. Maar dat zijn pro blemen van het middelbaar onderwijs als zodanig, niet van de toelating. Aan het schoolhoofd wordt dan ook bij de gebruikelijke informatie zeer terecht alléén gevraagd, of hij zijn leerling ge schikt acht om het onderwijs in de eerste klasse van de middelbare school te vólgen. Er is geen objectieve norm tc vinden, die een vlot doorlopen van de middelbare school in haar huidige organisatie garan deert. Maar wij zullen niettemin zo goed mógelijk moeten selecteren. In ieder geval dient het wapen der cri tiek voorzichtig te worder» gehanteerd, wanneer het gaat om het toelatings examen. En verder: zijn binnen het raam van de huidige regeling reeds alle moge lijkheden beproefd? T'OJU 1ST kwam het schoolhoofd ter sprake. Dat is een belangrijk man. Hij heeft zes jaren met de leerling ge werkt of hem tenminste nauwlettend geobserveerd. Zyn oordeel is dys van grote betekenis, kan het althans zyn. Alle vernuftige oplossingen van het aansluitingsprobleem zullen falen, indien men zich in dit land niet bewust wordt van de eenvoudige waarheid, dat \yer- kelijke aansluiting slechts mogelijk is, indien de leraren van M.O. en V.H.O. zich ter dege op de hoogte stellen van de aard, de werkwijze, de moeilijkheden en de mogelijkheden van het L.O. en andersom, indien het L.O. zich interes seert voor de eisen, die M.O. en V.H.O. moeten stellen. Thans beperkt het contact zich veelal tot het jaarlijkse invulformulier. Zelfs de schoolleiders kennen elkaar nauwe lijks van aangezicht. Wij moeten met elkaar willen spreken en naar elkaar willen luisteren. Dat zou meer effect sorteren dan de oppervlakkige verwijten, waarmede men elkaar thans van tijd tot tijd overstelpt. "Van beide kanten zijn er tekortko mingen. Hier is een onderwys-„hervor- ming" tot stand te brengen, die geen bespreking in de Kamer vereist. "C'R zou voorts veel gewonnen zijn, in- -*-J dien de aardrijkskunde en de ge schiedenis uit het toelatingsexamen wer den geschrapt. Deze beide zijn op de lagere school vrijwel uitsluitend leer vakken als vertelvakken kunnen ze thans nauwelijks tot hun recht komen en missen bijgevolg voldoende selec tieve waarde. En daar gaat het om. De winst voor het L.O. zou groot zijn. Geen feitendril meer. Aardrijkskunde en ge schiedenis kunnen weer tot een levend bezit van de kleintjes worden gemaakt. En nu rekenen en Nederlandse taal. Het is goed, dat het L.O. een test be houdt waaraan eigen opleiding kan worden getoetst. Een stimulans en een norm tevens; niet iedereen heeft dit no dig, maar er zijn ook zwakke broeders. Daarom ware dit deel van het toela tingsexamen niet af te schaffen, ook a! omdat genoemde vakken wèl selectieve waarde hebben. Eis is evenwel, dat V.H.M.O. en L.O. over de aard van het op te dragen werk overleg plegen, uiter aard binnen het raam van de voorschrif ten. Het is een gelukkig symptoom van dagend inzicht, dat sommige leraren aan de schoolhoofden om prototypen van sommen vragen. En tenslotte zou na het eerste Kerst rapport een vergadering van de leraren met de hoofden van scholen, die leerlin gen hebben afgeleverd, ter bespreking van de vorderingen en de moeilijkheden der eerste-klassertjes. zeer op zijn plaats zyn en slechts verhelderend werken. AARD en omvang van het toelatings- x*- examen, alsmede de erkenning, dat dit examen alléén niet voldoende is. zijn voor de oplossing van het vraagstuk be palend. Wie dit vasthoudt zal in het admissie-examen zo'n slechte maatstaf niet hebben. De cijfers zullen het uit wijzen. Waarmede niets is gezegd ten nadele van het experiment van de proefklasse, dat echter voor grote scholen op aan zienlijke bezwaren st^it, zoals trouwens ook vele andere plannen en suggesties het voordeel van de eenvoud missen. Dr G. B. W. HUIZINGA. ZON EN MAAN Zatèrdag: Zon 4.26 tot 21.02 uur; maan 0.0 tot 14.06 uur. Op 11 Juli N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1