Vacantiebezigheden voor de Leidse jeugd Wedstrijd in het biertappen in Stadsgehoorzaal Op #t matje bij de Leidse kantonrechter C.V. Tieleman en Dros hield aandeelhoudersvergadering NIEUWE LEIDSCHE C0UHANT WOENSDAG 1 IU1I 1953 Kaagse schilder Marius Heynes exposeert in Treslong Meesterwerken lussen reeksen cliché's In alle zalen van restaurant Treslong te Hillegom exposeert op het ogen blik de schilder Marius Heynes, geboren in 1888 te Amsterdam en sinds 37 jaar woonachtig 'op het Kaag-eiland. Marius Heynes studeerde te Amsterdam en maakte studiereizen naar Zwitserland, Italië, Frankrijk en Zweden. Hij schildert landschappenbloemen en portretten, waarvan alleen de eerste beide categorieën in Treslong te zien zijn. Wanneer de bezoeker van Treslong be langstelling aan de dag legt voor schilderstukken aan de wandeij, wordt !hem een kaart overhandigd, waarop aan de ene zijde enikele van de hierboven vermelde gegevens te vinden zijn en aan de andere kant enige persbeoordelingen. althans fragmenten daarvan. Daarin wordt gesproken van een verfrissende verrassing, van een persoonlijk talent van een eigen coloriet. Inderdaad, wanneer wij langs de drukwekkende schilderijengalerij Heynes in Treslong wandelen, krijgen ook wij het gevoel, dat hier sprake van een kundig schilder, ja zelfs v een talentvol kunstenaar. Deze man k een landschap in elkaar zetten en weet ook met verf om te gaan. Ja zelfs ontbreekt in sommige stukken de „hei lige inspiratie" niet. Maar tegelijkertijd bekruipt de critisch ingestelde mens het gevoel, dat hier wat 41 te veel de muren hangt, en wanneer hij ii foyer aan het einde gekomen de lange reeks doeken overziet, kan hij zich niet verhelen, dat hij het paars-blauwe colo riet van Heynes op den duur wat velend is gaan vinden. Op de keper beschouwd, blijken er ook maar enkele doeken blijvend te doen. In de Amsterdamse stadsgezichten worden wij op enkele uitzonderingen na tè nadrukkelijk aan Breitner herinnerd. De interpretatie van sommige Hollandse landschappen lijkt soms tropisch of sub tropisch en er zijn zelfs momenten, dat men waant voor de étalage van een meubel-bazar te staan, zó goed heeft Heynes de smaak van het grote „schil- derijen"-kopende publiek weten te tref fen. Maar voor die paar geslaagde doeken willen wij dit de Kaagse schilder gaarne vergeven. Bijvoorbeeld voor die twee kleine schilderijtjes van het Oude Zijds kolkje te Amsterdam, de een „genomen" bij winter en sneeuw, de ander in voor jaar of zomer. Hoe doorleefd en wérke lijk aangevoeld is hier de sfeer. „Winter aan de Kaag" is óók zo'n doek en dan die riethalmen, zó van een Japanse prent afgestapt, maar werkelijk gezien. In deze schilderijen hindert het paars blauwe palet van deze schilder de be schouwer niet meer, zoals het grauw bruine van Van Goyen óók nooit ver velend wordt. Op deze doeken zingen de kleuren werkelijk in een schone harmo nie en tintelt het licht van levenslust. Wij zouden Marius Heynes daarom willen aanraden, zich bij het exposeren Zilveren jubileum Maandag hoopt de heer W. Calkhoven, wonende vierde Groenesteeg 72, de dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad als dekenstrijker bij de N.V. fabriek van wollen dekens v/h J. Scheltema Jansz. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Jan, zn van L Blok en S van Tongeren; Carla, dr van M H van Laarhoven en A van den Berg; Johannes W, zn van W J H Breedevelt en A J v Giezen; Floris. zn van K Varkevisser en M Hoek; Maarten, zn van K Varkevisser en M Hoek; Jeannette H, dr van P Hols- wilder en M Monteba; Johanna J. dr van D van Staden en M E Gijzenij; Albertus J N, zn van M J Bolleboom en G J H Rienties; Linda T, dr van C M Hoogen- boom en M Rubbert; Franciscus A C, zn van A J Snaar en E A Schoone; Jacobus C, zn van J van der Linden en A C Slimmers, Eizo D E, zn van H B Kruger en B van Velzen; Joost B, zn van A van Heijningen en J W H v d Meijden. GEHUWD: G de Jong en J v Leeuwen. OVERLEDEN: M S Zwart, wed van La Lau, 90 jr; J Vorstermans. man, 56 jr; ringe vergoeding geven zoals W F Kaapaan, man, 56 jr; H J Dubbis. werk in andere steden ook meestal ge man. 73 jr; M van der Plas, huisvr Hoek, 63 jr; W M de Rooy, wat meer te beperken en de goede in druk van zijn waarlijk meesterlijke doe ken niet te verzwakken door reeksen cliché-stukken, die het bij het grote pu bliek natuurlijk wel zullen doen („Hoe mooi zou dat schilderij boven ons mo derne dressoir staan!"), maar die de schilder als kunstenaar onherroepelijk dreigen te declasseren. C. Th. R. Beschenen door een Hollands „koperen ploertje", zwoegden de koksschoolafdelingen op de derde verjaardag van de school langs de Leidse singels en stra ten. De drumband van de Na tionale Reserve ging met bon kende trom voorop. Hier ziet men de troepen over de Heren singel komen. Aan de overkant van 't water de stadshulpwerf. Foto N. v. d. Horst I. L. Questro jubileert De heer J. L. Questroo, administratief hoofdambtenaar bij het academisch zie kenhuis, herdenkt vandaag, dat hij 25 jaar geleden bij dit ziekenhuis in dienst kwam. De viering zal morgen, 2 Juli, plaats hebben. Zaterdag de straatcollecte De samenwerkende Leidse comité's voor vacantiebezigheden voor de lagere schooljeugd schreven ons: Grote vacantic voor de lagere schooljeugd! Wat klinkt er fijner in de oren van de schoolkinderen dan dat woord: „Grote vacantic". Kunt u het zich nog her inneren van vroeger? De besteding van de vacantia door de kinderen is bij uit stek een aangelegenheid voor de ouders. Die vacantiebesteding is echter wel een vraagstuk geworden dat heel wat stelt aan de ouders. voor haar jeugdige ingezetenen geen ter rein meer waar men zich vrijelijk allerlei spelen bezig kan houden. En juist door dat drukke verkeer, dat snelle tempo waarin zioh alles afspeelt en 1 lawaai waar het mee vergezeld gaat. die jeugd ook onrustiger geworden. Het is daarom zo noodzakelijk dat die )eugd in de vacantie mee naar buiten gaat. Wanneer de ouders hun kind m- nemen op vacantie of wanneer het kind bil familie gaat logeren of wanneer het kind mee gaat kamperen met een er kende jeugdvereniging, dan is dat van zelfsprekend allemaal uitstekend, maar zijn toch altijd nog zeer, zeer veel kinderen die om welke reden dan ook niet „echt op vacantie" gaan. Of het kind gaat wel „echt op vacantie" voor dan blijven er toch altijd nog vier weken over. Nu zijn er enige verenigingen in onze stad. die zich bezighouden met het or ganiseren van vacantiebezigheden voor de lagere-schooljeugd. Deze verenigin gen zijn: de speeltuinverenigingen, daar toe verenigd in de „Commissie voor de Jeugdvacantiebezigheden", het R.K. Ste delijk Comité voor Vacantiebezigheden" en de Vacantiebezigheden uitgaande van het .Leidse Volkshuis". Deze verenigin gen werken samen in de sectie jeugd- recreatie van de „Leidse Jeugd-Actie". De verenigingen ontvangen jaarlijks een subsidie van de Gemeente. Enige jaren achtereen heeft dit subsidie 3500 per jaar bedragen; voor dit jaar bedraagt het ƒ4500. De ongeveer 3500 deelnemen de kinderen betalen zelf ook een ge ringe bijdrage. Maar dan de kosten. Waaruit bestaan deze? De vacantiebezigheden worden gedu rende drie weken gehouden, elke week Maandag tot en met Vrijdag. Elke dag wordt weer een ander programma uitgevoerd. Veelal blijft men in de stad en gaat b.v. zwemmen in „De Zijl" en spelen op sportvelden of speeltuinter- reinen, museumbezoek e.d. Maar af en toe gaan de kinderen ook eens een dag helemaal naar buiten toe: naar het strand, naar Duinrel, enz. De vervoerkosten op zulke dagen zijn hoog. Er is voorts enig materiaal nodig om de kinderen bezig te houden. Op regenachtige dagen b.v. wordt binnens huis ook veel handenarbeid beoefend. De kinderen wordt dan ook wel eens een speciale kinderfilmvoorstelling aan geboden. De leiding, welke veelal zelf de eigen vacantie voor dit werk geeft, ontvangt in het algemeen geen enkele vergoeding. Er zijn comité's die een ge- ovl »o„ schiedt. Onder de leidsters zijn ook veel dagen. I huismoeders, die daardoor wel een zeer Protest van „oud" Accelerando Er Is in de stad nogal wat te doen over de contactavond, die Zaterdag In zaal-Mekel aan de Hogewoerd werd ge houden en waarvoor de organisators de naain „Accelerando" hebben ge- of mis bruikt. Op 1 November 1952 is de mondaccor- deonvereniging „Accelerando" opgericht. Enkele maanden geleden is er in de vereniging onenigheid ontstaan, waarvan persoonlijke kwesties de aanleiding vormden. Het kwam op een gegeven moment zo ver, dat de voorzitter zei: Ik er uit of de penningmeester er uit! De leden hebben toen gestemden de voorzitter moest aftreden. Maar het verdere bestuur bleef volkomen gehand haafd. De voorzitter is toen de vereni ging uitgegaan en enkele leden gingen met hem mee. Zij richtten een nieuwe vereniging onder de naam „Acceleran do" op, welke naam deze club volgens de „oude" groep niet toekomt. Later liepen nog meer leden over naai de afgescheiden club, die zelf oefen avonden ging houden. Totdat Zaterdag met ongeveer 24 leden de contactavond werd gegeven. De oude vereniging heeft nog 16 leden over en meent aanspraak op de naam „Accelerando" te mogen maken. Zij protesteert tegen het gebruik van deze naam door de afgescheiden groep van leden. Aldus deelde men ons van de zijde van het „oude" bestuur mede. De toestand is ook wel ongewenst. Twee groepen, die zich op precies het zelfde terrein bewegen, maar gescheiden en weinig vriendschappelijk tegenover elkaar staan, gebruiken beide de naam ..Accelerando" Dat daaruit spoedig ver warring kan ontstaan, is een ieder duidelijk. deze verenigingen er echter niet. Daarom wordt er sinds enige jaren een straatcollecte gehouden voor de geza menlijke verenigingen. Zaterdag 4 Juli wordt deze jaarlijkse collecte voor de vacantiebezigheden voor kinderen van alle gezindten wederom in Leiden ge houden. Hopelijk zullen de burgers vele kwartjes en dubbeltjes laten rollen. Er zjjn echter collectes voor doeleinden die het publiek meer aanspreken, zeker wanneer het gaat om mensen In nood. Maar men kan voor een groot doel veel geven en niet nalaten voor een klein doel waarmee wij allen zo veel te maken hebben ook iets te geven. Winnaar eind Augustus naar Amsterdam Het was allemaal bier, wat de klok gistermiddag in de Stadsgehoorzaal sloeg. Het centraal brouwerijkantoor hield daar in het kader van de landelijke actie een bier- wedstrijd voor de bedrijven in Leiden en omgeving. De bedoeling van deze wed strijden is, het vakmanschap aan te moedigen. En het feit, dat Nederland het minste bier gebruikt per hoofd van alle landen in West-Europa, spreekt natuurlijk ook een woordje mee. In 1952 was het gemiddelde biergebruik in ons land 11.1 liter per hoofd. - groot verschil met de gemiddelde tallen van andere landen, waarvan België wel de kroon spant met 123 liter. Hier staat echter weer tegenover, dat Neder land de eerste plaats inneemt, waar de export van bier betreft. Een bewijs van de goede naam van het Nederlandse bier! In 1952 werden in totaal vijfhon- Koksschool drie jaar Feestdag begon met mars door de stad Zoals wij al eerder berichtten, bestaat de koksschool vandaag drie jaar. Ter ge legenheid daarvan is een feestprogram- opgesteld, dat begon met een vlag- genparade en een militaire mars door de stad. cle vlaggenparade sprak luitenant kolonel H. W. Gerth van Wijk, comman dant van de koksschool. enige woorden. Hij noemde de dag van het 3-jarig be staan een feestdag. Vanavond hoopt lui tenant-kolonel Gerth van Wijk vóór het begin van de cabaretavond in het An- toniusclubhuis nog nader op het bijzon dere karakter van deze dag terug te komen. Afdelingen van het koksschoolperso- neel marcheerden na de toespraak af een mars door de stad. Het pro gramma werd vervolgd met volleybal wedstrijden. een gecostumeerde voetbal wedstrijd en een voetbalwedstrijd van elftal van de koksschool tegen een Engels militair elftal. Na afloop hiervan werd de beker door de commandant van de koksschool uitgereikt. Het feestelijk accent van deze dag wordt nog versterkt door het feit. dat met ingang van vandaag de comman dant van de koksschool werd bevorderd in majoor tot luitenant-koloneL Z. A. van der Zeeuw jubilaris De heer Z. A. van der Zeeuw herdacht heden, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad van het concern Amsterdamsche Bank N.V.-Incasso Bank N.V In gezelschap van zijn echtgenote werd hij hedenmorgen in het kantoor ontvan- en temidden van alle collega's toe gesproken door een der directeuren, de heer E. H. Moens, die waarderende woorden sprak over het werk, dat de heer Van der Zeeuw in de afgelopen 25 jaar voor de bank heeft gedaan. Een der procuratiehouders, de heer H. Zaalberg, sprak de jubilaris collega's toe. Cadeaux en bloemen vergezelden de toespraken. Gouden huwelijk t is vandaag vijftig jaar geleden, dat de heer J. Teijn in het huwelijk trad mej. K. van Eijgen. Dat is dus groot feest op Vredehof Opbrengst blindenhulp De collecte voor de Chr. blindenhulp De Fakkels Bijeen, die de vorige week onze stad werd gehouden, heeft 12400 opgebracht. Geslaagd voor lerares Mej. J. A. R. v. d. Burgh slaagde Den Haag voor het diploma lerares K. en O. akte NXX(20). Ze ontving haar opleiding aan de Chr. huishoudschool Den Haag. derdduizend hectoliters bier geëxpor teerd. Wat het tappen en serveren van bier betreft, zijn er verschillende factoren.-die veel gewicht in de schaal leggen. Ten eerste de juiste wijze van koelen de juiste temperatuur is tien graden Cel sius waardoor het koolzuur het best gebonden blijft. Dan is er het manchet, dat twee vingers dik moet zijn en vas: waardoor eveneens het koolzuur word' vastgehouden. In de Stadsgehoorzaal kregen dus gis teren dan 28 teams uit Leiden en omge ving gelegenheid om te demonstreren, hoe zij al deze zaken onder de knie heb benof niet. Commentator was Peter Knegtiens van de A.V.R.O. De jury was samengesteld uit vier mensen van de horeca-bedrijven en vier van de verschil lende brouwerijen en het geheel stond on der de (neutrale) leiding van de voor zitter van het C. B. K., de heer H. M. de Klark. Ieder deelnemend team werd gevormd door twee personen en had de beschik king over een tapwagen. Na het start sein tapte de een 'n glas bier en strekte dit met een inmiddels ontkroond flesje Münchener en een leeg glas aan zijn teamgenoot. Deze moest daarop naar de andere zijde van de zaal lopen en een en ander serveren aan de jury. Er werden dus punten verstrekt voor het tappen, zo wel als voor het serveren. De vjjf prijswinnaars zijn tenslotte ge worden: Jan Lucie („Klein Minerva"), Hartesteeg, met 699 punten; „Het gulden vlies", met 690 punten; A. Verstraten (Haarlemmerstraat) met 676 punten; H. C. Vernet („De drei pottekens"), Jan Vossensteeg, met 665 punten en Nic van der Vaart („De Franse kroon"), Wol- steeg, met 478 punten. Het hoogste aantal punten tijdens een der ronden werd be haald door „Het gulden vlies": 716. De eerste, tweede en derde prijs bedroegen respectievelijk f 150, f 100 en f 50. Al de eerste prijswinnaars van de ver schillende plaatsen, waar deze wedstrij den zijn of nog worden gehouden, dingen op 29 Augustus te Amsterdam mee naar de hoofdprijs van vijfhonderd gulden. (Advertentie) Agendo voor Leiden Woensdag Antoniusclubhuis, 8 uur: Cabaretavond Koksschool. Burcht, 8 uur: Maranatha-copferentie „Jeruël". Hoogl. kerk. half 8: Avondstilte. Steenschuur 21. half 8half 9: zitting prijzencommissie. Meloenstraat, 8 uur: Geref. evangeli satie, openluchtsamenkomst, koor, sa menzang, spreker. Donderdag Raamsteeg 2a, half 8: K. en O., avond excursie naar het museum van natuur lijke historie. Stadhuisplein, 8 uur: concert Werk- mans Wilskracht. Langegracht 113. N.V. Machinefabriek v.h. fa J. P. Janssen, half 5: aandeelhou dersvergadering <4 uur: preferente). Vrijdag •Jeruël, 8 uur: dankstond. Kronlngsfilni Lido, 2.30, 7 en 9.15 uur: Een Koningin wordt gekroond (hoofdfilm). Tentoonstellingen Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen. Steens-raat la: ..18531953 H. A. Lorentz en H. Kamer- lineh Onnes" (tot 30 Augustus). Rijksmuseum van oudheden. Rapen burg 28: Het Romeinse Portret (105 uur, Dinsdag- en Donderdagavond 810 uur, tot 19 Juli). Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge woerd 171, teL 20502, en apotheek Reijst, Steenstraat 35, teL 20136. Woningbouw bij Haag- weg De afbouw van de woningen in het Haagwegkwartier gaat regelmatig voort. Reeds nu zijn 46 woningen voor leden van de bouwvereniging Eensgezindheid gereed gekomen voor bewoning. Voor de vereniging Ons Doel zijn nu klaar 138 woningen. De stand op 1 Juli is dus 184 .woningen. Wonderdokter Een winkelier uit Breda was v< Leidse kantonrechter gedagvaard, dat hij te Leiden onbevoegd de genees kunde zou hebben uitgeoefend. Dit* ge beurde door wrijven en strijken. Verd. verklaarde, dat alle patiënten na de be handeling geen pijn meer voelden hoogst tevreden waren. Voor de behan deling had hij geen geld aangenomen: men was vrij om te geven wat men wilde. Het O. M. was echter slecht over de wonderdokter te spreken en vond, dat leken niet als dokter moeten optreden. De plaatsvervangend kantonrechter, mr De Koning, veroordeeld de winkelier tot twee maanden voorwaardelijk proeftijd van twee jaar en bovendien tot f 100 boete of 40 dagen hechtenis. Wegpiraat Een Rotterdammer had op 31 blaart zijn auto op de Rijksweg met,< Rond de Molensteegbrug te Leiden van de rijkspolitie te Lftiden zaten. Met èen snelheid van 140 km wisten deze ten slotte de roekeloze rijder, die inmiddels 130 km reed, tot stoppen te dwingen. Hij werd veroordeeld tot f 75 boete of 25 O, dat portier 1 Weer stonden enkele autobestuurders terecht voor het onvoorzichtig openen van het linkerportier van hun wagen. Een inwoner van Leiderdorp werd voor dit feit tot f 30 boete of 10 blagen veroor deeld, en een vertegenwoordiger te Was senaar tot f 20 boete of 10 dagen en te vens tot betaling van de door zijn on voorzichtigheid ontstane schade, groot f 11.80. Drie is teveel Een inwoner van Alphen aan den Rijn die zelf ook nogal aan de corpulente kant is, had op 17 Februari bovendien nog twee andere personen in de cabine van zijn vrachtauto vervoerd. Deze was slechts 1.25 meter breedDe gevol gen bleven niet uit. want de Alphenaar had hierdoor niet voldoende ruimte zijn auto te besturen. Bij het nemen een bocht nam hij niet genoeg afstand in acht en reed tegen een stilstaande auto. Hij werd veroordeeld tot f 10 en f 20 boete of 4 en 8 dagen. Deugde niks van Een bloemist te Rijnsburg had in Oegst- geest in een auto gereden, waarvan zo wel de voet- als de handrem niet meer werkte. Bovendien was hij niet in het bezit van een rijbewijs. Hij werd veroor deeld tot driemaal f 25 boete of drie maal 10 dagen. Leidenaais op stap door Aleid van Rhijn I. Vrienden, de kogel is door de kerk! We gaan op reis. Nee, niet „op één dag dwars door Leiderdorpof iets dergelijks, maar ver weg van onze goede stad, zodat we de stadhuis toren niet meer kunnen zien en de sirene van Zaalberg niet meer horen, Helegaar naar Tirol gaan we. En via de Rivièra huistoe. Daar, nu weet ge 't. Met z'n vieren gaan we op stap. Nummer één is m'n gade: Lies- beth. Blond en rond en volgzaam. Bescheiden maar pienter. Nummer twee dat is m'n vriend Peter. Ergens in Leiden heeft hij een bordje op de deur, vermeldende dat hij med. drs arts is. Een esculaap van vollen bloede. Stelt bij iedere voor bijganger een diagnose en smijt in gedachten een ieders hart, lever, longen en verdere inventaris op de snijtafel, terwijl hij met 'm of 'r aan 't praten is. Een rare knaap, die Peter. Hij heeft een pracht van een praktijk, een stier van een hond en een schat van een vrouw. En dat is dan nummer drie, die schat van een vrouw: Joosje. Secuur als een electrocardiograaf. Zorgzaam als een moederpoes. Volg zaam als een communist, nourri dans le Kremlin. Is dol op snelheid, slag room en Peter. En de vierde dat ben ik. Ikzelf, zo gezegd. Niet zo jong meer en niet zo knap nog. Maar goed bij de tijd, als u 't nog niet wist. En we gaan met de auto. Met de auto van Peter. Een net wagentje, dat autootje van Peter. Dat is wel eens anders geweest. Toen hij pas een praktijk had een jaar of twintig geleden had hij er ook een. Een soort kruising van een badkuip en een antieke kof fiemolen. Bij mekaar gehouden met veiligheidsspelden, kleefpleister en andere bindmiddelen. Hij ronkte als een stoomwals, schudde als een cake walk en had de snelheid van een Gelderse boer op de Zondagswande ling. Eens zijn we daarmee van Utrecht naar De Bilt gereden, in één ruk, maar daarna was hij dan ook van uitputting rijp voor de sloper. Het autootje, bedoel ik. De wagen, die Peter nu heeft, is een nette vier-onder-de-kap. Ik noem geen merk, want ik word toch niet voor betaald. Morgenochtend vertrekken we. Als u van de nieuwe dag nog geen weet hebt. En als de eerste melkauto's over de Hogewoerd rammelen. Ge kent nu het tableau de la troupe. Ik zal u nu nog even de rol verdeling geven: Peter rijdt. Joosje verzorgt het huishouden. Zij stopt ons pepermunten in de mond en boterhammen toe. Liesbeth heeft een financiële taak zij heeft onder haar berusting de gelden in diverse valuta: Hollandse guldens, Belgische, Franse en Zwit serse francs, Duitse marken en C tenrijkse schillings. Zij noteert de uitgaven en heeft tevens de taak on derweg de route te bestuderen en de bezienswaardigheden, die we pas seren, te vermelden. Ik, uw dienaar, maak notities. Op dat u van m\jn reis kunt meegenie ten. Zonder dat het u iets kost. Be halve dan het abonnement op deze krant. Ik laat u niet meegenieten, omdat ik zoveel van u houd. Maar om de kosten er een beetje uit te halen. Ei wazen wat gunstiger klanken te horen Gisteren werden op de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering van de C.V. Tieleman en Dros langdurige debatten gehouden over de oorzaken van de ernstige bedrijfsverliezen over 1952, die meer dan zeven-en-een-halve ton bedroegen. Mr D. C. M. Stigter, president-commissaris, zette in zijn toe lichting op de situatie uiteen, hoe conjunctuurgevoeligheid van een bedrijf, moeilijke tijdelijke omstandigheden en een ongemakkelijke liquiditeits positie dergelijke gevolgen kunnen hebben. tie op de hoofdproducten en een afschui ven van de neven-bedrijvigheid. Er werd verder geadviseerd, de moge lijkheid van omzetting van het bedrijf in een N.V. te onderzoeken. Het aandelen kapitaal staat immers op het ogenblik laag gewaardeerd en een dergelijke om zetting zou dus nu minder kosten mee- Mr Stigter kon echter tot zijn vreugde ook meedelen, dat het met de zaken be ter gaat door een stijging in de binnen landse verkoop en de verovering van eer goede exportpositie De verlichting var de belastingdruk is te laat gekomen dan dat daar nog grote opluchting uit hebben kunnen voortvloeien. Bovendien dreigt een nieuwe loonronde de verkre gen voordelen weer te niet te doen. De eerste vier maanden van het lopende Jaar vertonen een gunstiger beeld, wat de bedrijfsresultaten betreft, dan de eenkomstige periode van vorig jaar. Nu werd een verlies geboekt van f 50 000 tegen f400.000 in 1952. Leden van de uit de aandeelhouders gevormde financiële commissie oefenden critiek uit op het practisch niet-raadple- gen en -voorlichten van deze commissie Er werd geantwoord, dat de commissaris sen en de beherend vennoot toch eerst de stukken moeten opmaken, voordat de commissie een inzicht kan krijgen. En de stukken werden twee maanden vóór de aandeelhoudersvergadering aan de i missie overgelegd. Men besprak uitvoerig de maatrege len. die het bedrijf gezonder moeten ken. Op voorstel van de financiële missie zal worden overwogen, in welke mate het advies van een efficiency-des- kundige van nut zou kunnen zijn De beherend vennoot, de heer C W Tiele man. meende de huidige bedrijfspolitiek te moeten aanmerken als eea concentra- brengen dan in gunstiger tijden. Van de zijde van de commissarissen werd even wel betoogd, dat het beter Is. een zekere stabilisatie af te wachten. Daarna kan men dergelijke ingrijpende maatregelen altijd nog in overweging nemen. De jaarstukken werden hierna onver anderd goedgekeurd. Er werd geen voor stel tot het uitkeren van dividend ge daan. De heer Ritz dankte de commissaris sen voor het gevoerde beleid namens de aandeelhouders. Mr Stigter werd met bijna algemene stemmen tot president- commissaris herkozen. De heer A. Ritz werd tot nieuw lid van de financiële commissie gekozen. Prol. mr dr Goedhuis Prof. mr dr D. Goedhuis, burgerlucht- vaartattaché bij de Ned. ambassade Londen, herdenkt vandaag, d«t hij 25 jaar werkzaam is bij de burgerlucht- vaart die hy als jurist heeft gediend. Prof. Goedhuis werd in 1905 te Deven ter geboren en studeerde aan de Leids» universiteit In 1947 werd hij benoemd tot buitengewoon hoogleraar in het lucht recht aan deze universiteit

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3