Jlicuuic £cihsri)e ÜTourant Het dictatoriale Oostduitse regiem absoluut verdwijnen Eerst daarna bestaat er kans op een hereniging der zones moet Eerste solovlucht op Ypenburg van Mexicaanse gezant Soekamo weigerde minister Luns te ontvangen Wist U Geen audiëntie ff. Goede suggestie Koude oorlog heerst er in Frans Cambodja WOENSDAG 1 JULI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 68936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; f 0.47 per week AD VERTENTIËNƒ018 per millimeter (By contract belangrijke korting) Vier en dertigste jaargang No 9774 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINE CHRISTELIJK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slaatvastfdi Is ghebfroen «gn bert In legbensport" Knellende Schoenen Laten wij ze vergroten Van Hoek' Amerika over „klein-Bermuda": DE DATUM der vóórconferentie te Washington is vervroegd. De minis ters van Buitenl. Zaken van Frankrijk en Amerika, respectievelijk Bidault en Dulles, alsmede de plv. minister van Buitenlandse Zaken van Engeland, de markies van Salisbury, zullen nu reeds op 10 Juli te Washington de koppen bij elkaar steken. Tijdens deze conferentie, ge kwalificeerd als „klein-Bermuda" zullen de kwesties Duitsland en Korea ter sprake komen. Te Bonn heeft de Amerikaanse Hoge Commissaris, de ambassadeur James Conant, verklaard, dat het dictatoriale communis tische regiem in Oost-Duitsland geheel zal moeten verdwijnen, alvorens maatregelen kunnen worden genomen voor de hereniging van Duitsland. De Amerik. minister Foster Dulles heeft te Washington gewezen op de hevige onrust in de Europese satelliet staten van de Sowjet-Unie. Hij stelde voor, op 10 Juli de Oost-Duitse opstand te bespreken en een gemeenschappelijk Westelijk standpunt tegenover Duits land te bepalen. Voorts verdient de aan dacht, dat de Sowjet-ambassadeurs in de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk plot seling naar Moskou zijn ontboden. Het gaat om het uitbrengen van rapporten. De hierboven genoemde Amerikaanse Hoge Commissaris, Conant. heeft gezegd dat de Russische regering moet ieren in zien, welke ongerechtigheden zij na de oorlog heeft bedreven en dat deze ongerechtigheden moeten worden onge daan gemaakt. Als het de Russen ernst is met hun. nieuwe propaganda-tactiek dan dienen zij de individuele rechten van de mens en de eigendom te herstel len. Dan moeten de versperringen ver wijderd worden, die nieuwe grenzen tus sen de Duitse zones en sectoren blokke- Overigens verklaarde hij zich bereid voor contact met de Russische Hoge Commissaris Semjonof in Berlijn, en hij wees een eventuele viermogendheden- conferentie over Duitsland geenszins van de hand. Hij achtte het van het grootste belang eerst eens af te wachten, in hoe verre men met de, door de Sowjet a gestelde verzachting van het regiem niet te maken heeft met „papieren beloften". Volgens hem hadden de jongste demon straties duidelijk aangetoond, dat de Duitsers het regiem en de ideologie der communisten haten. Minister Dulles heeft aan de overkant van de Oceaan betoogd, dat de onrust in de satellietstaten demonstreert, hoe deze volken hun geloof aan God, aan hun land en aan de menselijke waardigheid behouden hebben. Deze volken willen weer hun eigen zaken behartigen en geregeerd worden vanuit Moskou, zeide altijd voorspeld te hebben, dat de Russen er nimmer in zouden slagen een totale bevolking van 600 millioem niet- Russen te muilkorven. Een geest als die, welke in Oost-Berlijn tot uiting kwam, en waar met straatstenen naar tanks ge gooid' werd, kan nooit worden onder drukt. Hij verzekerde, dat de kwestie- Duitsland een hoogst belangrijke rol zou spelen op de conferentie „klein-Ber- Russische ambassadeurs naar Moskou Zoals hierboven reeds vermeld, zijn de Russische ambassadeurs in de Ver. Sta ten, Engeland en Frankrijk» -gisteravond frfotsefling naar Moskou ontboden. Georgi Zaroebdn vertrok per vliegtuig uit Washington, naar hy vertelde „voor Ihet uitbrengen van rapport". Uit Londen vertrok Jacob Malik, eveneens per vlieg tuig. Ook Mali'k verklaarde slechts, rap port te moeten uitbrengen De Russische ambassadeur te Parijs, Alexei Pawlof, bracht reeds een afscheidsbezoek aan pre sident Auriol. Het is opmerkelijk, dat de Russische diplomaten per vliegtuig reizen. Russische diplomaten zijn immers over 'het alge meen niet zo erg gebrand op vliegtoch ten. Er moet dus wel een grondige reden zijn voor 'hun haastig bezoek aan Moskou. Waarschijnlijk wil men hier overleg ple. gen inzake de Russische houding ten op zichte van de aanstaande conferentie der Westelijke Grote Drie. Wij herinneren er aan, dat Malik op 11 Mei in Engeland kwam om Gromyko op te volgen, die benoemd was tot vice- minister van Buit. Zaken. Wat Zaroebin betreft, deze heeft op vragen naa reden van zijn vertrek eveneens slechts ten antwoord gegeven dat hij verslag zot- gaan uitbrengen aan Molotof, de ministei van Buit. Zaken. Het nieuws van het plot selinge vertrek der drie Sowjetambassa- deurs kwam slechts enkele uren na dt bekendmaking der plannen voor een be spreking der ministers van Buit. Zaken der „Grote Drie". Zoals men weet, heeft de Sowjet-Unie steeds de fiolen van haar toorn uitgestort over een conferentie der „Grote Drie" Stralend zomerweer, maar wilde zij, speciaal met het oog op de hereniging van de beide zones van Duits land. direct viermogendheden-besprekin- Uit gezaghebbende bron is later te Parijs vernomen, dat de Russische ambas sadeur in Frankrijk, Pavlof, definitief zijn post zal verlaten. Hij zal waarschijn lijk morgen per vliegtuig naar Moskou vertrekken. De V.S., Groot-Brittannië en Frank rijk hebben West-Duitsland toestemming gegeven, zijn zaakgelastigden in Washing ton. Londen en Parijs tot ambassadeurs te benoemen. Deze maatregel loopt voor uit op een van kracht worden van de con ies van Bonn. Van Westduitse zijde wordt de maatregel, welke door de Weste lijke hoge commissarissen bekend werd gemaakt, toegejuicht, daar men hem ziet sen aanpassing aan de werkelijke politieke verhoudingen. De Hoge Commissarissen in West-Duits land krijgen de persoonlijke rang van ambassadeur. De persoonlijke benoemingen (betrek king hebbend zowel op de Hoge Commis sarissen als zaakgelastigden) wijzigen echter niet de status van de missies. In een bekendmaking van het Witte Huis werd gezegd: „Deze stap is geno men ter erkenning van de betrekkingen tussen Amerika en de federale republiek van Duitsland en de terugkeer van Duits land in het gezin van vrije en gelyke landen". „Voor het ogenblik zullen de ambas sadeurs hun functie als Hoge Commis saris blijven uitoefenen, maar de Ameri kaanse regering verwacht v? verdwijning van deze functie zo gauw de andere be trokken staten gereed zijn met het rati ficeren van de contractuele overeenkom sten en het Europese defensieverdrag." Dronkeman had vishaak in de tong En maaide bij dokter bloem potten van vensterbank „In kennelij'ke staat van dronkenschap' luidde het praedicaat, dat de po-litie eer 49-jarige vloerlegger uit Rotterdam ver- leende. Bij het eten van paling kreeg de mar een vishaak in zijn tong en met zijr broer toog hij naar een ziekenhuis. Ze vervoegden zich aan de buitenkant een kamer, waarin zich een dokter be vond. Daar hy veronderstelde, met las tige dronken mensen te doen ie hebben, wilde de dokter het raam sluiten. Zover kwam het echter niet. want de vloerleg-, ger maaide vijf bloempotten van de sterbank en ook twee ruiten sneuvelden. De dokter belde intussen de politie, die ie mannen meenam, maar verwijderde en passant toch nog even de vishaak. In 'het politiebureau aan de Bergsingel maakte de vloerlegger zo'n kabaal, dat de buren er last van hadden. Hij werd het hoofdbureau overgebacht. Toen zijn broer was gekalmeerd, mocht deze weg- gaan. Prins Bernhard was onder de toeschouwers (Van een onzer verslaggevers) In het applaus, dat gistermiddag op Ypenburg de Mexicaanse gezant in Den Haag, dr E. Sanchez Torres begroette, nadat hij uit een Tiger Moth van de Nationale Luchtvaartschool was gestapt, klonk niet alleen hulde, maar toch ook wel een dosis opluchting door. De gezant had namelijk zijn eerste solo-vlucht gemaakt. Sinds 8 Maart van dit jaar is hij lecr- ng van de school en het was instructeur J. Zwaan, die hem de allereerste grepen van het vak bijbracht. Leeftijd en drukke werkkring speelden hun rol.mee en zo werd het 30 Juni voor de gezant zijn eerste vlucht helemaal alleen kon uit voeren. Prins Bernhard bevond zich onder de toeschouwers. Bovendien de oud-presi dent van Mexico, de heer Miguel Aleman, die met zijn vrouw, dochter Beatrice en s Miguel en George een reis door Europa maakt. De oud-president was in functie toe Prins Bernhard Mexico op van zijn Zuid-Amerikaanse reizen be zocht en de heren hebben zich, gedurende de ogenblikken, die aan de solo-vlucht van de gezant vooraf gingen, prettig on derhouden. Met zijn lijf-vlieger en adju dant, majoor Gerben Sonderman was de Prins in een Fokker S 11, het trainings vliegtuig, dat de Fokkerfabrieken fabri ceren. van Schiphol naar Ypenburg ge komen. De prins droeg een grote witte Panama hoed en maakte daarmee op het zonnig terras van Ypenburg nogal furore. Inspecteur Zwaan nam zijn leerling eerst nog even mee de lucht in, voor dat deze het alleen probeerde. Onbekendheid met het terrein deed de vlieger bij het ronden van het startbaken zijn P.H.U.C.S. byna op een daar op het startsein wachtend militair vliegtuig belanden. Maar toen alles r verlopen was. maakte de gezant uitstekende start. -Zijn eerste landing, na goede rondvlucht, was zo goed, dat hij direct doorstartte voor een tweede vlucht. De Prins omarmde de gezant na diens landing naar Mexicaanse wys en deden allen, die naar deze gebeurtenis aren komen kijken. De Prins vertrok weer met de S 11 aar Soesterberg. Minder standvastig zomerweer rN bijna geheel Europa is het warm. zomerweer, maar slechts hier en daar komt de temperatuur boven 30 gra den. Langs de Engelse Oostkust waait echter een koude oplandige wind, waarmee mist- en wolkenbanken van de Noordzee het land worden bin- nengedreven, meldt het K.N.M.I. Sommige Engelse kustplaatsen re gistreerden gisteren geen hogere tem peraturen dan 15 graden. De neerslag-activiteit is sinds Zon dag in geheel Europa belangrijk af genomen. De gebieden met regen buien of onweer zijn nu van beperkte omvang. Het weer in ons land blijft morgen en waarschijnlijk ook overmorgen onder invloed van een lage drukge- bied, waarvan het centrum boven Frankrijk is gelegen. Dit lage-druk- gebied verplaatst zich langzaam naar het Noord-Oosten en daarmee samen hangend zullen er in de komende dagèn in ons land enkele regen- of onweersbuien voorkomen. Voor het binnenland wordt nog weinig verandering in temperatuur verwacht, maar in de kustgebieden kan wind van zee enige afkoeling brengen, Joris v. d. Bergh f Vanmorgen is in zijn woning in Den Haag op 71-jarige leeftijd ten gevolge hartverlamming overleden Joris den Bergh, één van de bekendste sport journalisten van Nederland, die vooral bekendheid verwierf door zijn deskundig heid op wielersportgebied. Luchtoeiening „Coronet" boven W.-Europa Boven West-Europa zal van 23 tot 31 Juli een luohtoefening, „Coronet" naamd, worden gehouden, waaraan de luchtmachten van Amerika, België, Ca nada, Engeland, Frankrijk, Griekenland, Italië, Nederland en Portugal zullen deelnemen, met in totaal 1800 vliegtuigen. Met uitgestoken handen loopt Prins Bernhard op de Mexi caanse gezant, de heer Sanches Torres toe, om he mgeluk te wensen met diens geslaagde solo vlucht hoven Ypenburg. Motoziijdei botste op auto Tuinder op trouwdag verongelukt Militair en matroos verdronken De 37-jarige tuinbouwer P. K. uit larenkarspel heeft gistermorgen het leven verloren, toen hij bij Noord- scharwoude in volle vaart met zijn motor tegen een vrachtauto opreed. Een tra gische bijzonderheid is. dat K. gistermid- ig in het huwelijk zou treden. Bij het zwemmen in de Waal le Nij megen is de dpi. sergeant H. J. M. J. Kusters uit Limbricht verdronken. Na enige tijd dreggen heeft men het stoffelijk overschot gevonden. K. was in de Waal gaan zwemmen, ondanks een juist door zijn commandant uitgevaar digd verbod. K. behoorde tot het 433e bataljon infanterie van het Regiment Stoottroepen. Een 18-jarige matroos ter koopvaardij uit Arnhem is gisternacht over do leu ning van de Damrakbrug te Amsterdam geslagen, vermoedelijk doordat hij te voorover leunde. Voorbijgangers do ken de drenkeling achterna en een agent politie slaagde er in de Arnhemmer boven water te brengen. De levensgeesten bleken echter reeds te zijn geweken. .Maandagmiddag werd de Rotterdamse politie meegedeeld, dat er vermoedelijk jongen in de Delfhavense Schie verdronken zou zijn. Op de kant lag bundeltje kleren, dat van de elfjarige Bep Jansen uit de Genestetstraat te Rotterdam bleek te zijn. Tot gister avond tien uur heeft de politie gedregd, doch in de omgeving, waar de kleding lag. werd de jongen niet gevonden. Gisternacht is op de Prinsengracht te Amsterdam de 24-jarige mev: Stroomer uit het raam van de eerste verdieping van haar woning gevallen tn overleden. De eerste machinist van het Neder landse motorschip Fen (197 ton), de heer J. H. Leyendekkers, is gisteren van d; trap naar de machinekamer gevallen er heeft daarbij waarschijnlijk zijn wervel kolom beschadigd. De Fen, die zich bij de mond van de Humber bevond op weg van Grimsby naar Rotterdam, zond SOS uit naar een reddingboot var Royal Air Force, die in de nabijheid rondvoer. Deze nam de gewonde over ei bracht hem naar Grimsby. Britse koningin-moeder naar Zuid-Rhodesia Vergezeld van prinses Margaret Koningin-moeder Elizabeth van Enge land en prinses Margaret zijn gister avond in een Comet-straalvliegtuig op het vliegveld bij Beiroeth, Libanon, ge land. De koninklijke passagiers zijn op weg van Londen naar Zuid-Rhodesia (Afrika). Hier zullen zy het 100-jarig bestaan van de kolonie meevieren. De koningin en haar dochter zullen onge veer drie weken wegblijven. John Christie wordt toch onderzocht Na het verzoek om gratie van de vrou wenmoordenaar John Christie, heeft de Britse minister van Binnenlandse Zaken, Sir Maxwell Fyfe, een onderzoek gelast naar Christies geestvermogens, ditmaal op zuiver medische gronden en niet op grond van Christies gedragingen. Zoals wij reeds meldden, is de terecht stelling bepaald op 15 Juli a.s. Sir Winston Churchill houdt rusteloos rust Premier Churchill was vandaag druk in de weer in zyn buitenhuis, nog steeds gebogen over regeringsdocumenten, hoe wel zijn doktoren hem een maand rust voorgeschreven hebben. Hij lunchte met zijn dochter, de actrice Sarah Churohill en de hoogste Britse atoomdeskundige Lord Qherwelil. Motorordonnancen brengen nog steeds telegrammen en regeringsdocumenten Wim Dussel voor zijn wezeldieis vertrokken De Gx-oningse journalist, Wim D s e 1, nam heden aan de voet van de oude Martinitoren afscheid van Groningen. Met een splinternieuwe motorscooter zal hij, zoals men weet, o.a. voor ons blad een wereldreis maken, waarvoor hij geveer twee jaar nodig denkt te hebben. Tachtigduizend kilometer wil hy afleg gen. Vice-president van India op Soestdijk Zal Den Haag en Leiden bezoeken De vice-president /an India, dr Radha- krishnan, die tijdens het komende week einde in Den Haag wordt verwacht, wordt Dinsdag ontvangen op het paleis Soestdyk. 's Middags bezoekt hij de Leid- se universiteit. Maandag zal hy spreken met de ministers Drees en Beyen e voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer. Dit plaatje helpt ons heerlijk om eens een ogenblikje koelte te vinden. Of tenminste de illusie, dat het nog heus wel ergens koel kan zijn. Aan de duidelijke Nederlandse verklaringen wordt geen geloof gehecht Het Indonesische blad Merdeka meldde gisteren, dat Soekarno en Hatta gewei gerd hebben de Nederlandse minister zonder portefeuille, mr J. M. A. H. Luns, tijdens diens bezoek aan Djakarta te ontvangen. Het blad acht dit een duide lijke aanwijzing, welke houding Indone- moet aannemen tegenover de Neder landse stappen. Ondanks de duidelijke Nederlandse tegenspraak beweert het blad, dat de isters mr J. M. A. H. Luns en prof. dr W. J. A. Kernkamp zullen trach- l Australiës belangstelling te wekken Dr gezamenlijke economische plannen Nieuw-Guinea met het doel Indonesië alleen te doen staan. Het blad beroept zich op „doorgaans betrouwbare kringen", die beweren, dat Nederland Australië wil overhalen tot exploitatie van de olie, mijnen en bos- het eiland in samenwerking met Koningin kolonel van Brits regiment Blijkens een mededeling van het Britse ministerie van Oorlog is Koningin Juliana door koningin Elizabeth benoemd tot ko lonel van het Royal Sussex Regiment. Koningin Juliana is de vierde buiten landse vorst, die een hoge rang in het Britse leger bekleedt. De andere zijn ko ning Haakon van Noorwegen, koning Fre- derik van Denemarken en koning Trib- hoevana Bir Bi Ramjoeng van Nepal. V ertrouwensvotum voor Laniel Met 386 tegen 211 stemmen heeft de Franse Nationale Vergadering besloten nog geen debat te beginnen over de sa menstelling van het nieuwe Franse kabi- net-Laniel. Deze uitslag wordt beschouwd als een niet officiële motie van vertrou- De eerste wezenlijke krachtproef zal vermoedelijk in de volgende week vallen Het nieuwe kabinet zal dan moeten mee delen op welke wijze het de kritieke eco nomische toestand van Frankrijk wil aan pakken. Laniel zou voorts van plan zijn kleine wijzigingen in de grondwet aan te brengen. Zo wil hij de bepaling teniet doen volgens welke een minister-presi dent zijn ambt eerst kan aanvaarden, in dien hij een absolute meerderheid krijgt in de Nationale Vergadering. Laniel wil deze absolute meerderheid vervangen door een enkelvoudige meerderheid. DAT de R'damse rechtbank de 29-j. beurtschipper H. N. S. aldaar en de 31-j. stuurman H. H. uit Tilburg ieder veroor deeld heeft tot een jaar wegens diefstal it een lading export-goederen. DAT B. en W .van A'dam hebben voor gesteld. een crediet van 1.450.000 te ver lenen voor het maken van nieuwe neven riolen en nooduitlaten in A'dam-Zuid. DAT de erevelden in Bremen en Ham burg, waar resp. 169 en ruim 350 Neder landers begraven liggen, gisteren zij: ingewijd. DAT de aftredende directeur va: Radio Holland, W. H. J. Liebert, be noemd is tot officier O.N. DAT de Ned. Persil Mij haar fabrieken Jutphaas met 1750 m2 opslag- kristallisatieruimtc heeft uitgebreid. DAT in Doetinchem een coöperatieve kruidenteelt- en kruidenafzetvereniging opgericht de vyfde in ons land i de kruidenteelt in de Achterhoek te stimuleren. DAT op het eiland Goeree en Overflak- kee dagelijks 1800 arbeiders va gens 7 tot 's avonds 7 uur bezig zijn de 40 km buitendijk en de 70 km binnen- dijk te herstellen. DAT opheffing van het exportverbod an mijnhout volgens staatssecretaris Van den Berge thans ernstig wordt overwogen. DAT de 30-j. overwegwachter R. R. uit Amersfoort die in Maart '52 de afsluit bomen op de overweg De Grote Koppel (lijn Zwolle-Amersfoort) te plotseling had gesloten, waardoor een vrachtauto tegen aan reed, in hoger beroep is vrijgesproken. DAT de R'damse recherche de 26-j. boekhouder A. N. heeft aangehouden wegens verduistering van 4500, die hij zijn werkgever had geïnd en niet had afgedragen. DAT de erepenning voor menslievend hulpbetoon in brons is uitgereikt aan A. J. Eggink, te Willemstad (Curasao) redding van een 10-j. jongen, die door een haai werd aangevallen en de lt.t.zee le klasse A. J. Bos voor redden van een bewusteloos te v gevallen matroos. DAT op Schouwen de eerste 15 va 168 door Oostenrijk toegezegde huizen zyn aangekomen. DAT B. Stuart te Bergen op Zoom Za terdag zijn gouden dienstjubileum bij As- selbergs Ijzergieterijen viert en grootvader en vader eveneens een halve eeuw bij deze industrie in dienst zijn ge weest. DAT de R'damse rechtbank de 34-J. •ertegenwoordiger A. v. B. aldaar over eenkomstig de eis veroordeelde tot een jaar wegens verduistering van 4000. DAT de opvarenden van het gezonken Ned. tankschip Cornelis B morgen met het Italiaanse tankschip Achille Lauro in Napels zuller. aankomen. DAT de betrokken K.'s v. K. by minis ter Algera hebben aangedrongen op eer spoedige verbetering van de Rijksweg 28 (Hoevelaken-Harderwijk-Zwolle). DAT aan mr J. Verdam op diens zoek m.i.v. 1 Aug. eervol ontslag is leend als president van het gerechtshof DAT de Voorburgse beeldhouwer Alb. Termotc een oorlogsgcdenkteken het Oranjepark te Apeldoorn heeft ont worpen en B. en W. van deze plaats thans 31.000 hebben aangevraagd de plaatsing. DAT in het Friese dorpje Nij Beets (gem. Opsterland), by de monding van het riviertje De Boom, het nog gave ge wei is gevonden van een eland, een her tensoort. die reeds sinds eeuwen in West- Europa is uitgestorven. DAT de Mataram van de Kon. Rotterd. Lloyd Zaterdag in de namiddag te R'dam wordt verwacht met o.a. 300 Sumatra apen aan boord. Nederland, en dat er later een militair verbond zal komen met het doel de be dreiging van de zijde der republiek In donesia tegen Nederlands positie ir Nieuw-Guinea af te wenden. Ondanks de ontkenningen van minis ter Luns achten politieke waarnemers ir Djakarta het logisch, dat beide landen een militaire overeenkomst zullen sluiten om dc gemeenschappelijke economische belangen te beschermen. Van bevoegde zyde in Den Haag ver klaart men, dat dit bericht voor reke ning van Merdeka moet blijven. Er heeft geen bezoek aan Soekarno en Hatta op het programma van minister Luns gc- ET Indonesische dagblad Merdeka s te vertellen, dat de heren Soekarno en Hatta geweigerd hebben minister Luns in audiëntie te ontvangen. was toen minister Luns vorige week zijn doorreis naar Australië Djakarta passeerde. Het blad voegt er nog aan toe. dat deze weigerachtige houding van de Soekarno en Hatta de gevoelens van Indonesië weerspiegelt ten aanzien van Nederland en het ziet er een duidelijk be wijs in van de verslechtering der betrek kingen. Het Indonesische dagblad is nogal ge zaghebbend en daarom willen wij aan nemen. hoewel het ons bekend is, dat het officiële program van de reis van minister Luns geen bezoek aan Soekarno en Hatta bevatte, dat het de werkelijke gang van zaken weergeeft. Maar dan moet verder /orden aangenomen, dat minister Luns m deze audiëntie bij de heren Soekarno n Hatta heeft gevraagd. Iets wat niet ge raagd is, kan moeilijk worden geweigerd. Doch dan komt de weigering van deze audiëntie ook in de sector van de onbe leefdheden te liggen. Wij willen wel zeg gen. dat wij deze weigerachtige houding an de heren Soekarno en Hatta be- Hetzelfde blad weet ons zelfs te ver tellen. dat volgens mensen in Djakarta, die het weten kunnen, de Indonesische regering toenadering zou zoeken tot Japan om van dit land steun te krijsen tegenover de Nederlandse politiek met be trekking tot Indonesië. Daarop lijkt ons commentaar nog nauwelijks nodig. TDIJ de jongste verkiezingen voor de gemeenteraden is hier en daar blijkbaar onder de kiezers enige verwar ring ontstaan door het systeem van de dusgenaamde verbonden lijsten. Het is niet uitgesloten dat daardoor kiezers hun 5tem hebben gegeven aan candidaten naar wie in werkelijkheid hun voorkeur niet uitging. Dat was het systeem van de zgn. B-lijsten, waarbij aan een eerste lijst een tweede lijst van candidaten werd toege voegd ingeval men aan de eerste lijst niet genoeg meende te hebben. Een kiezer kon in dat geval de mening zijn toegedaan dat hij bijvoorbeeld zijn stem had gegeven aan lijst twee, terwijl hij in feite had gestemd op lijst 1B. Daarover is na de jongste verkiezingen zo het een en ander te doen geweest, vooral in die gemeenten waar kennelijk door verwarring onder het kiezersvolk een candidaat in de raad is gekomen, die daar anders buiten zou zijn gebleven. Het Kamerlid Beernink heeft nu minis ter Beel van Binnenlandse Zaken een sug gestie aan de hand gedaan die ons voors hands voorkomt een gelukkige te zijn. Waarom deze B-lijsten niet achteraan het stembiljet geplaatst?, zo vraagt hij. De minister heeft zich al bereid verklaard, de kwestie te onderzoeken. Het is voorwaarde voor een gezond democratisch stelsel, dat bij verkiezingen de bedoelingen der kiezers zo duidelijk als maar enigszins mogelijk is. tot uitdruk king komen. Daarom behoort kans op verwarring en misverstand te worden weggewerkt. Trouwens, welke candidaat zou graag een zetel bezetten, die hij eigen lijk niet „verdient"? Kasjani vervangen door Moazami De Perzische Tweede Kamer (Majlis), heeft haar voorzitter. Ajatoellah Kasjami, vervangen door dr Moazami, die door premier Mossadeq candidaat was gesteld. Fianktijks moeilijkheden Koning Norodom Sihanoek overweegt een nationale regering te vormen Een woordvoerder der regering van Cambodja heeft te Bangkok verklaard, dat de toestand in zijn land zich tengevolge van de Franse troepenbe wegingen en de Cambodjaanse tegenmaatregelen ontwikkeld heeft tot een „koude oorlog". „Indien de Fransen hun troepenbewegingen niet sta ken, kan het tot een werkelijke oorlog komen", aldus deze woordvoerder. Het feit, dat de Fransen strategische punten in het land hebben bezet, noemde hy een tweede schending van het tussen Frankrijk en Cambodja bestaande ac- coord. Ook de devaluatie van de piaster betekende, volgens de woordvoerder, een inbreuk op deze overeenkomst, aange zien de regering van Cambodja niet van tevoren over deze maatregel was geraad. pleegd. Inmiddels verzamelt koning Norodom Sihanoek personen van alle politieke Eden verlaat hier het hospitaal in Boston, waar hij een galblaas operatie onderging. Naast hem zijn vrouw. Raad van Odoorn wijst vacantietoeslag af Voor hot gemeentepersoneel Het gemeentepersoneel van Odoorn (Dr.) zal dit jaar geen vacantietoeslag krijgen. Het voorstel van B. en W„ om de regeling van 2 pet voor het rijksper soneel te volgen, is namelijk door de ge meenteraad met 8 tegen 7 stemmen ver worpen. De acht tegenstemmers iPvdA, CHU en en CPN) vonden dc regeling on billijk - tegenover personeelsleden met lage salarissen. Zy wilden aan alle per soneelsleden eenzelfde toeslag geven. richtingen om zich heen. Volgens wei- ingelichte kringen zou dit het voorspel kunnen zyn van het vormen van een na tionale regering of in ieder geval het aan nemen van een nieuwe houding tegenover Frankrijk. Het persbureau Af.P. meldt echter, dat de spanning gedurende de laatste twee dagen is afgenomen en dat de Fransen enige van hun voorzorgsmaat regelen. die zy onlangs hadden genomen, hebben ingetrokken. Weliswaar biyvtn radio en pers de onafhankelijkheid eisen, maar hun houding tegenover Frankrijk is uiterst correct. Ongeveer 3000 ambtenaren in geheel Indo-China hebben besloten, Vrijdag a.s. te staken uit protest tegen de devaluatie van de piaster. Zij eisen voorts een betere aanpassing van hun salarissen. HET WEERIN EUROPA Locarno oerlun Frankfort r. bew. iVj lig? NNO lil? Kans op onweer Tot _morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlyke bewolking met plaatselyk een regenbui of onweer. Dezelfde of iets la gere temperaturen dan van daag. Zwakke tot matig* wind uit uiteenlopende rich tingen. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN. Donderdag: Zon 435 tot 21.03 uur; Maan 3.28 tot 11.17 uur. Op 3 Juli L K. Hoogwater Scheveningen: 6.33 v.m. en

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1