Eens leefde Noordwijk van de visserij, maar nu Gerrit Bedijn gaat spelevaren met z'n eigen bommetjes Nieuwe Chr. lagere school zal er komen Elka kreeg nieuwe aanwinst in grote machinehal Subsidie voor Stichting V.V.V. kwam er door Ondanks goede afzet kelderden de prijzen TAXI v. RIJN NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 ZATERDAG 27 JUNI 1953 Bommentijd,glorie en verdrie! Als het een beetje waaièn wil langs het strand, stroopt Gerrit Bedijn, huisschilder van professie, de broek tot de knieën op en vat hij twee mi- niatuurbommen onder de arm om er mee te gaan spelevaren in het zwin netje achter de eerste bank. En dan lopen die platboomde scheepjes van een halve meter elk zo piekfijn over de golfjes, dat het hele deftige bad- gastendom van Noordwijk uit de strandstoelen rijst en naar Gerrits pronkjes komt kijken. Dat zijn dan de laatste, de allerlaatste bommen van Noordwijk aan Zee en al zijn ze dan niet ineengetimmerd op de Ouwe Werf achter Seinpost, waar vroeger hun grote voorgangers het levens licht zagen, ze houden nog even de herinnering vast aan wat haast ver geten raakt: dat dit mondaine Noordwijk met zijn Miramar nachtclub en zijn chique Huis ter Duin rond de eeuwwisseling nog een bloeiende vis sersplaats was met mannen als Piet Leentjes en Engel Smit op het strand voor de volle vismanden, om ze af te slaan en te verkopen voor de klak ten in Leiden en Oegstgeest. Gerrit Bedijn houdt die twee bomme- nenbui^g, die zijn nering dreef op tjes niet vanwege de glorie der oude plek, waar nu dure hotels verw visserij, maar voornamelijk om het ple- staan te doen met buitenlandse vlaggen zier van zo'n monter. eigengemaakt boven de terrassen, scheepje te zien zeilen. De hele vloot bij elkaar geteld, die deze schüder in een Vroeger Vlieildelljk schuurtje naast het petroleumstel in elkaar timmerde, zijn er zo'n honderd bodems van het koninklijke fregat Tjerk Hiddes onder vol tuig af tot een rank jacht toe. dat straks ook weer zeilen moet in het zwin. Want zeilen doen ze best. die modelle tjes van de huisschilder, die sinds zijn 21ste jaar landrot is, maar de herinne ringen aan een ruiger vissersbestaan daarvoor ook nog wel eens koesteren wil. Op de bom heeft hij nog gevaren, zo'n zelfde ongerieflijke, maar innig mooie schuit als die daar nu in miniatuur door het zeetje steigert. Als de dochter even op de scheepjes past „Jonges, met je handen van de zeiltjes af" wil hij wel even op een versgeschept zand- bergje het verhaal van zijn liefhebberij doen. Hij zal twaalf geweest zijn, toen de eerste zeillogger van eigen werf zee koos. Dat was een ding van plankjes aan elkaar geregen en later zijn er heel wat mooiere uit zijn handen gekomen, die op tentoonstellingen en in musea te zien zijn geweest, maar nu 37 jaar geleden is de hobby toch eigenlijk begonnen. Die zee zat hem hoog. Als kleine broe keman is hij al mee gaan varen en vissen op de bom van Lerwick bij de zestigste breedtegraad tot voor Egmond en hij heeft dat hele verdriet en die ganse glorie van de laatste zeiltijd meegemaakt Verdriet en glorie „teelt" i duizend de schip drie maanden Verdriet om ee: gulden, waarvan d per dertig gulden handen kreeg en Noordwijk, dat het er wel af kon, want de baas had behoiiwe teelt gemaakt. Of om reizen van elf weken op die nauwde houten kribbebijter om negentig kantjes mee naar huis te nemen en dan te merken, dat je jongste al weer drie maanden was en bang voor z'n vadr. Glorie echter was het. als de bommen netjes gerijd op het strand lagen en de vis de boerenkarren opging. Glorie ook. als een nieuwe schuit werd uitgehaald, pront in de teer, vers uit de schuur van de Ouwe Werf, „zachies-an vieren" van de duinen af. Want toen had Noordwijk nog geen boulevard met van die grote hotels er een badgast was een vreemde beziens waardigheid, die er onbegrijpelijker- wijze behagen in scheen te scheppen met zijn voeten In dat koude water gaan staan. Meneer Gerritsen was van die allereerste badgasten en I heeft zonder het te weten het verval van Noordwijk ingeluid. Het verval? Bel neent Noordwijk is nog nooit zo florissant geweest als nou. V nooit zo druk ook. En ze maken ruzie over, of de winkels wel dicht moeten zijn op Dinsdagmiddag. Het is maar hoe je het bekijkt. De diensters van „De Landbouw" zouden waarschijnlijk de bommen niet graag terug hebben, maar de oude mar die op de leugenbank in de luw'.e de muur bezuiden de grote parkeerplaats misprijzend naar al die auto's en dat blote gedoe zitten te kijken, stellig wel. Daar schuilen de mannen samen, die Jennis van der Heyden nog gekend heb ben, die ook eens duizend gulden be- skouwde oftewel besomde na een teelt en haast geen brood op de plank had, al was 'ie schipper. Die de grote reder Arie Duindam of Aai van Jannetje Koosen kenden, de laatste der Mohicanen. Hij rederde de NW 36, als ze het zich met z'n allen goed herinneren op de bank. ereis zo'n barre winter, dat de toppen van de masten maar net boven de ijsba- ricades voor het strand uitkwamen. Ei zijn vele, vele reizen gemaakt, waarbij de bommen terug voeren uit het Noor den en bij Egmond de stroom en het tij tegen kregen met natuurlijk de wind ook nog recht op de kop, zodat dat rukje Egmond naar huis vijf dagen en nachten moest duren. Maar als het dan ook zo ver was, werd er een proppie gehaald bij Knij- voel je je opgelaten in het eigen dorp. In het begin van de badgasterij was het nog wel vriendelijk allemaal, zeggen de oude mannen: dan kwamen er schilders de plaats en als de kinders dan niet de duinen in waren om bramen te zoeken een extra-centje in de huishouding of in de duinen een mandje brand sprok kelden. dan mochten ze van meneer Dupont op een rijtje gaan zitten en dan portretteerde hij ze uit rn«t 'n dubbeltje voor het stilzitten. Of je bofte, zoals die bomschipper in dertijd, die aangezocht werd te poseren voor wie weet wat voor kladschilder. „Mijn best" zei de schipper, „als 't maar wat geeft". Wat hij er dan voor hebben moest. Nou, hij had gedacht van zo twee gulden per uur, zei de schipper met het licht der wanhoop in de ogen. Dat is toen doorgegaan en de schipper heeft twee uren op een omgekeerde kriel mand zogezegd muisstil gezeten toen hij de vier zilveren guldens moeder op de tafel liet rinkelen, is, dat goeie mens tot de zolder gevlogen, toen ze hoorde, dat 'ie ze echt niet gestolen had. Nee, Noordwijk is Noordwijk niet meer dat spreekt. Maar er is een ander Noord wijk voor teruggekomen en dat wil toch ook wat zeggen met al die bordjes aa: de ramen van „Gemeubileerd te huur' Het mag dan wel geen boterham van d zee meer zijn, zoals de plaats het ge wend was, maar het is nu tenminste vaak een stuk brood met wat er op. Raad van Leiderdorp In Augustus aanJbesfeding woningen Zijlkwaztiei De gisteravond gehouden raadsvergadering van Leiderdorp, onder voorzitterschap van burgemeester K. v. Dicpeningcn, had een uitermate kalm verloop. Zelfs de aan vraag van gelden voor de bouw van een Chr. Lagere School, waarvoor B. en W. medewerking wilde verlenen, door een bedrag van f 180.000 beschikbaar te stellen, werd z.h.%. aangenomen. Blijkens mededeling van de voorzitter van het Centraal Stembureau hebben de gekozen leden van de raad hun benoeming aangenomen. De Geref. Zondagsschool van Rijnsburg bestaat negentig jaar. Middelste rij in het midden voorzitter M. v. Egmondrechts van hem de nestor der vereniging, de heer Jac. van Egmond, die reeds 35 jaren zijn medewerking verleend heeft. Links van de voorzitter, penningmeester S. Postma, die 30 jaren aan de Zondagsschool is verbonden; de heer P. Driebergen, en de heer C. Paauw, die 33 jaren heeft medegewerkt. Naast de secretaris de tweede voorz. de heer Joh. Monster, naast hem de heer Brussee. Staand v.l.n.r. de heren Kr. Monster, P. Glasbergen, J. Nieuwkoop, S. v. d. Mey, A. Zandbergen, T. de Mooy en G. Heemskerk. De dames op de voorste rij zijn ook v.l.n.r. Lien Glasbergen, Rieta v. d. Eijkél, Corry v. d. Eijkél, Catrien van Egmond, Corri v. d. Gugten, Nel Monster en Teuna de Mooy. Personeelsgebrek in Lisse Burgemeester zal volgende week officieel openen In 1019 startte de oprichter en directeur van de L.T.B., de heer Zwetsloot, heel schuchter een lristen-assembleerbedrijf in de Kapelstraat te Lisse. Maar geen jaar later was men de kinderschoenen al ontgroeid. Men kocht van de gemeente een perceel grond aan de Grachtweg; timmerde daar een kantoor tevens schaftlokaal en daarmee was de basis gelegd voor de Lissese Kistenfabriek. Een fabriek, die onder de energieke leiding van de heer Zwetsloot snel groeide en in de loop der jaren diverse malen een uitbreiding onderging. Dat is dit jaar ook weer het geval geweest. Er kwam een nieuwe machinehal bij meter, terwijl het machine- Dat Gerrit Bedijn, behalve haring schoonmaken, ook nog wat anders kan, bewijst deze foto. Zijn modellen van bommen en allerlei andere soorten schepen vinden hun weg over de hele wereld. Gerrits gaven op het gebied van de schilderkunst vindt men aan zijn wagen. Foto N. v. d. Horst Raad van Noordwijk Beroep van kampeerhoudster verworpen Gisteravond vergaderde de gemeenteraad van Noordwijk, onder leiding van de burgemeester, rar G. F. W. van Berckel. De raad had een zeer omvangrijke agenda af te werken, niet minder dan 34 punten. Alle.nieuwgekozen leden bleken hun be noeming te hebben aanvaard. De heer M. Kortckaas legde vervolgens in handen an de voorzitter de vereiste eden af, in verband met zijn benoeming tot plaats- ervangend secretaris. Aangeboden werd de gemeentereke ning over 1951, benevens de balansèn en verlies- en winstrekeningen der bedrij ven. Eén en ander werd in handen ge steld van een commisie van onderzoek, park tevens belangrijk werd vergroot. Toen dè kistenfabriek werd opgericht, maakte men vrijwel uitsluitend kisten voor de bollenexport Nu wil het geval, dat de heer Zwetsloot van huis uit geen fabrikant maarbollenkweker was. En hij had reeds lang ontdekt, dat de bol- len-emballage in die tijd niet bepaald je- van-hèt was. Men fabriceerde toen dich te kisten, waarin men voor de ventilatie gaten boorde. Maar de Lissese Kisten fabriek lanceerde mèteen al de zgn. ,kierkisten". Eerst trokken de exporteurs hun schou ders en hun wenkbrauwen op. Maar al gauw zag men in, dat deze kisten veel beter voldeden. De Elka, zoals de zaak tegenwoordig wordt genoemd, is er trou wens altijd op uit geweest een betere en daarom goedkopere verpakking te fabri ceren. Men ontwierp pakkisten, die zeer een voudig om te bouwen waren tot een broeibakje, een draadbak, enz. De bui tenlandse afnemers van de bollenexpor- teurs stelden dat zo op prijs, dat men meer orders kreeg, dan het bedrijf aan kon. En zo is het, ondanks de ups en downs in het bollenvak, doorgegaan. Geregeld kwamen er uit Lisse nieuwe vindingen. Men paste er in het begin al wel voor op, zich niet uitsluitend op bol- lenkisten toe te leggen. Want, els er on verhoopt eens iets scheef mocht gaan in dat vak, zat ook de Kistenfabriek in moeilijkheden. Men spreidde het risico en nu is het zo, dat éénderde deel van de kisten, die jaarlijks het bedrijf verlaten, bestemd zijn voor de bollenpakkerij. Momenteel is men bezig met een nieu- e verpakking voor de kleinhandel: kleine, sierlijke kistjes, die vooral bü de zaadhuizen in Amerika veel aftrek vin den. Verder zullen in de Lissese fabriek SASSENHEIM Burgerlijke stand GEBOREN: Elsje. dvJ Dijkstra en C de Wreede; Willem H Ph, z v I J de Gruijter en H Philippo; Antoinette M P, d v G J Hoogervorst en P A Koek: Jo hannes C P. z v P C Bierman en Q J Haver. ONDERTROUWD: M Plagmeijer, en E Buurman, 23 j Hillegom. GETROUWD: H C Trap, Leiden C van der Hulle; A Berg en J M Onder water, Noordwijk. OVERLEDEN: G J Kleijhorst. 32 J, Hoogervorst; Th D J M Gouverneur. 13 J. ZOETERWOUDE Raadsagcnda Maandagavond om acht uur vergadert de gemeenteraad. De agenda vermeldt o.m.: subsidie-aanvragen; restauratie ge meentetoren; ziektekostenverzekering ge- meentepersoneel; vaststelling uitbrei dingsplan Rhijnvreugd; wijziging plaat selijke bouwverordening; verlichting Dokter Kortmannstraat; rapport raadscommissie inzake het zwemmen; restauratie raadzaal; verbetering van Watertje; in gebruik geven van grond S. Bruines. bestaande uit de heren v. Beclen, Rip- =n en Urlus. Inzake de gemeenterekening 1949 ble ken bij Ged. Staten bezwaren te bestaan tegen een post groot ƒ564, zijnde kosten diner, aangeboden bij het af scheid van de oude raad. In het prae- advies hierop motiveren B. en W. uit voerig deze uitgave, en zij stellen voor tegen de bezwaren van Ged. Staten in beroep te gaan bij de Kroon. De raad ging hiermee accoord. De Wilhelminaschool kreeg medewer king voor de aanschaffing van een trap- naaimachine en dertig bijbels in de vertaling. Aan het R.K. kerkbe- werd medewerking verleend tot het stichten van een schoolgebouw voor uitgebreid lager onderwijs. Deze school is thans gehuisvest in de oude openbare school, welke echter voor dit onderwijs niet meer geschikt is. De heer Vogelaar deed een beroep op B. en W. om hef oude gebouw aan de ambachtsteken- school ter beschikking te stellen. Het vermenigvuldigingscijfer voor hel schoolgeldjaar 1952—'53 werd vastge steld op 2 voor het gewoon, en op 0,8 Dor het uitgebreid lager onderwijs. De tongen kwamen los bij behandeling an het beroep van mevr. Koomen- Hulsebosch tegen intrekking van haar voorlopige kampeervergunning. Zoals bekend, heeft mevr. Koomen zich niet gehouden aan de voorwaarden welke de gemeente heeft gesteld, dat zij geen in dividuele kampeerders mag houden. Het gevolg was, dat B. en W. een bord heb- doen plaatsen met het opschrift: Verboden te kamperen. Tegen de intrekking van haar vergun ning is mevr. Koomen in beroep geko- bij de gemeenteraad. Na de gang zaken te hebben gereleveerd uitvoerig prae-advies. kwamen B. tot de conclusie, dat dit beroep afgewe- zep dient te worden. De heer Rippen betreurde het, dat door dit verbod, de toch al schaarse kampeergelegenheid, nog wordt vermin derd. Spr. citeerde een artikel uit het orgaan van de ANWB ,fde Kampioen" waarin de houding van het gemeentebe stuur becritiseerd wordt. Spr. bepleitte enige soepelheid. De heer Vogelaar zeide. dat deze zaak uitvoerig besproken is in de Prot. Chr. de zaak in het Langeveld goed in han- n te houden. De fractie staat vooi honderd procent achter B. en W. Spr raakte tenslotte het artikel in „de Kam pioen" wegens de toon en de inhoud. De heer Sedelaar sloot zich namen: de R. Kath. fractie aan bij de heer Vo gelaar. Dat de kampeerders de dupe zijn, ligt niet aan het gemeentebestuur, ïan de halsstarrige houding van Koomen. Waarom past zij zich n, evenals de andere vergunning houders? Dc burgemeester verduidelijkte de houding van het gemeentebestuur, laakte ook het geschrevene in Kampioen". Weth. Van Leeuwen w er nog op, dat bij de zaken het kam peren betreffende, steeds het advies wordt ingewonnen van dc Kampeer- raad, welk advies veelal wordt op gevolgd. Het beroep van mevr. Koomen werd tenslotte met algemene stemmen Drie elementen Het volgend punt, medewerking aan de stichting VW Noordwijk, in oprich ting, en subsidiëring, ontlokte ook enkele leden een ontboezeming. De heer Pas- schier kon hét voorstel niet zonder meei bewonderen. Het bedrag van ƒ4500 acht te spr. niet verantwoord, dit is geen medewerking meer. maar steunverlening. De burgemeester wees erop. dat in dit voorstel drie elementen vervat zijn, namelijk medewerking aan de stichting, benoeming van een vertegenwoordiger de gemeente in dit lichaam, en ten slotte de subsidiëring. Spr. releveerde de gang van zaken hierbij, en verdedigde het voorstel. De heer Rippen sloot zich aan bij de heer Passchier, en fulmineerde tegen dit voorstel. Hij herinnerde er aan. dat in de gemeentebegroting 1500 voor dit doel is uitgetrokken, en nu komt ineens het voorstel om niet minder dan ƒ4500 ter beschikking te stellen. Spr. verklaar de, onder hilariteit, met het grootste ge noegen te zullen tegenstemmen! De heer Van Rhijn verklaarde zich eveneens tegen de verhoging der sub sidie. De heer Sedelaar daarentegen, ver klaarde zich vóór het voorstel. Als wij het toerisme, op verantwoorde wijze wil len bevorderen, en ge >aste vermakelijk heden willen bieden, dan is dit bedrag zeker nodig. Het particulier initia- Visserijgolf Het is in de afgelopen week met de vangsten goed gelopen. Er kon dan ook gemiddelde van 150 kantjes per schip worden gehaald. Zoals we vorige wèek al schreven zijn de loggers wat Zuidelijker gevaren. Ze vissen nu om de 55 gr. 25 min. en 0 gr. 30 min. O.L. taak. De heer Vogelaar had zich bij lezing ïn dit voorstel afgevraagd: waar gaan we heen? Er zijn toch nog deelnemers aan de stichting die niet financieel bij dragen. zoals „Zeebad", de Sportvereni ging, enz. Spr. vond deze opzet niet sympathiek. Er ontstond nog een geanimeerd debat tussen de heren Rippen, v. Leeuwen, Vo gelaar en de voorzitter. De heer Vogelaar verklaarde tenslotte, dat hij in geen geval voorstander was ijftig procent subsidie voor dit lichaam. Hierna volgde stemming. Het voorstel werd met 12—4 stemmen aan genomen. Tegen stemden mevr. v. d. Wiel en de heren Rippen, Passchier en Van Rhijn. Voor inrichting van „Kareol" tot po litiebureau stelden B. en W. voor een crediet van ƒ28.700 ter beschikking te stellen. Het werd aangenomen. De heer Rippen verklaarde zich tegen, wegens het feit. dat geen specificatie van totale kosten overgelegd kon worden. Het volgend punt bevatte een voorstel van B. en W. tot uitbreiding prise d'eau der waterleiding. De totale investering voor het aanboren van nieu we putten etc., bedraagt ƒ64.000. De raad ging accoord. Eveneens werd genomen een voorstel om een crediet ad ƒ80.500 beschikbaar te stellen zieningen op het gebied van electriciteit, gas en water, in verband met de voo: genomen verbetering van de Nieuw De heer Vogelaar drong er op aan d omvangrijke werk tijdig te beginnen, zi dat het voor het aanstaande badseizoen klaar is. Wethouder De Witt verklaarde dat dit de bedoeling Een crediet van 5000 werd beschik baar gesteld voor de bouw van kleed gelegenheden b'j het golfbad. Hiervoor zullen 15 verplaatsbare kleedtentjes ge bouwd worden, elk met 3 cabines. verder een plan ter tafel, be-, ogend de bouw van 56 woningen op het voormalige golfterrein.. Een crediet ƒ755.540 is hiervoor benodigd. De huren zullen bedragen: voor de duplex- gen ƒ11ƒ11.50. in duplex-toestand ƒ8,25ƒ8,60, middenst.woningen 13.25, en de kleinere woningen ƒ9.80 p. week. De raad ging met dit voorstel accoord. Hiermede was ue helft van de agenda afgewerkt. Het voorstel van de heer Sedelaar aan bepaalde winkels tijdens het bad seizoen onthéffing te verlenen van verplichte Dinsdagmiddagsluiting, v met 12 tegen 10 stemmen verworpen. Zondagsdienst Zondagsdienst der hulsartsen De regeling geneeskundige verzorging gemeentepersoneel, zoals die voor rijks ambtenaren is vastgesteld achtte B. en W. Leiderdorp aanbevelingswaar dig. Hierdoor zal de tegemoetkoming voor belanghebbenden, die gedurende het ge hele jaar 1953 in dienst zijn geweest, worden gesteld op f60 voor gehuwden f30 voor ongehuwden. De vereniging voor Chr. lager-, mulo- bewaarschoolonderwijs had een aan vraag ingediend om gelden uit de -ge meentekas te mogen ontvangen voor stichting van een nieuwe school voor ge- lager onderwijs. De kosten werden geschat op f 180.000. Naar aanleiding van deze aanvraag merkte de heer Broxterman op, dat thans f 40.000 meer word aangevraagd. Het ging bij de eerste aanvraag om verbouwing an de bestaande school en de bouw van :n u.l.o.-school. Dit brengt hogere kosten jor de gemeente. De heer De Graaf kwam met de -moei lijkheid, dat de uitbreiding feitelijk de kleuterschool ten goede komt en vroeg voorts of de bou-w van een nieuwe school het Zijlkwartier niet in het gedrang kwam. De urgentie voor een u.l.o-school bekend, niet die van een nieuwe lagere school. De voorzitter antwoordde de heren Broxterman en De Graaf, dat de bestaan de lagere school het eigendom van het schoolbestuur is en dat de gemeente jaar lijks f 1700 vergoed. Wanneer er een nieuwe school komt kan deze bijdrage vervallen of verminderd worden. Een ander zal echter nader met het school bestuur worden besproken. Het is niet bekend of de bouw lagere school in het Zijlkwartier hierdoor minder kans van slagen zal hebben. Deze aanvraag is reeds ingediend, doch ge wacht moet worden op de beslissing de bouwkundig inspecteur bij het l.< De heer Broxterman had geen rekening gehouden met de jaarlijkse verbruiksver- goeding. Voorts was hij van mening, dat nu er nog geen wet was voor de subsi diëring van het kleuteronderwijs, de ge meente geen precedent moet scheppen. Een in December 1949 gedaan verzoek om medewerking aan de stichting van een neutrale kleuterschool werd afgewezen. Nu wórdt weliswaar geen subsidie ver leend, maar toch ruimte gemaakt voor de Chr. kleuterschool, ook al is het indirect. De voorzitter deelde mede, dat neutrale kleuterschool de grond tegen jzeer lage prijs beschikbaar werd gesteld. Dat hierop met eigen middelen binnenkort gepatenteerde vis-kisten licentie worden vervaardigd, kisten, die binnen geheel met aluminium zijn bekleed en die niet meer zullen geuren! De totale oppervlakte van het bedrijf beslaat thans één hectare, terwiil geveer 70 man in dienst is. Men Wil graag meer personeel hebben, i het niet krijgen. Lisse's burgemeester, mr Th. M. J. de Graaf, die spoedig uit Indonesië wordt terugverwacht, zal Za terdag 4 Juli, 's ochtends om half elf, de gemoderniseerde en vernieuwde fa briek officieel openen. Een dokter nodig? I £)at hie*rop'met eigen middelen een school De Zondagsdienst der artsen wordt werd gebouwd werd toch op prijsjjesteld. waargenomen door dokter Duymaer van Voorts was de voorzitter Twist, Hereweg 295, tel. 3453. muieren van goed onderwijs en moderne schoolgebouwen als een noodzakelijkheid ziet. De heer De Graaf was het hiermede volkomen eens. Zonder stemming nam de raad het voorstel van B. en W. aan. Het voorstel tot verlaging van het ver menigvuldigingscijfer voor het uitgebreid lager onderwijs werd eveneens aanvaard. Ook met de subsidiëring van de Chr. Lagere Land en Tuinbouw Scholen kon de raad zich verenigen. De heer Van der Stoel vroeg, of de gemeente maximaal •maar éénderde in de kosten zou bijdra gen. De voorzitter merkte op. dat bij uit breiding van het onderwijs, de schoolgel den ook omhoog gaan. Het is wenselijk, dat ook de donaties en giften zullen stij gen, waardoor het bedrag der subsidie leneens wijziging kan ondergaan. Op verzoek van de bakkers- en banket bakkers is de winkelsluitingverordening op Woensdagmiddag voor hen ingetrok ken. De heer G. Vogelaar te Noordwijk werd met algemene stemmen gekozen tot lid de schattingscommissie voor -het grondbedrijf. De jaarrekening 1951 werd goedge keurd. De gewone dienst heeft aan ont vangsten f534.651,31 en aan uitgaven f583.705.13, de kapitaaldienst respectie velijk f2.781.591.94 en f3.973.743,32. Bij de rondvraag informeerde de heer Van der Stoel naar de bouw van de wo ningen in het Zijlkwartier. Yolgens de voorzitter zou de toestemming eind Juli kunnen afkomen, zodat in Augustus de aanbesteding kan worden gehouden. Ds P. I. O. de Bruyne 25 jaar predikant Iet is 1 Juli 25 jaar geleden, dat ds P. J. O. de Bruyne van Zaandam het pre dikambt in de Geref. Kerken aanvaardde. Hij werd in Leiderdorp op 9 Maart 1903 geboren, waar zijn vader toen dokter was. Hij studeerde in Kampen en aan de V. U. in Amsterdam. Op 1 Juli 1928 verbond: hij zich aan de Geref. Kerk van Vrouwen polderGapinge. Voor hij in Zaandanv werdberoepen stond hij nog in Uithoorn: en Drachten. Op 8 October 1950 deed di De. Bruyne in Zaandam zijn intrede. I dat Leiderdorp als randgemeente het sti- De kwaliteit van de haring daar is iets minder dan die op de 56 gr. 30 min. N.B. werd gevangen. Verwacht wordt, dat de schepen weer wat Noordelijker zullen gaan, als de vangsten op de plek, waar i nu zijn, kleiner worden. Met de pjryzen is het snel naar beneden gegaan en vele partijen worden maar even boven de opvangprijs van f30 per kantje verkocht. Enkele partijen, die wat zwak waren, draaiden door voor de vismeelfabrieken. De afname in het binnenland blijft nog steeds goed. Voor de grote vangsten kan echter alle haring niet in het bin nenland worden afgezet, zodat nu de koelhuizen aan de beurt komen. deze tijd van het jaar aardig wat export, vooral West-Duitsland en België nemen nog al wat grove maatjes af. Dit heeft ook tot gevolg gehad, dat geen prijsverschil tussen de kleine en grote maatjesharing is. De prijzen van deze week waren voor de groene maatjesharing f 33 tot f 48: maatjesharing klein van f30 tot f37.70. grove maatjesharing f30.10 tot £36 en steurharing £29.90 tot £36.20, alles per kantje. Aan de Katwykse afslag werden deze weck aangevoerd 5126 kantjes. Vlootvaria De logger KW 76. Excelsior Ilhkrjjgt op de scheepswerf fiti tot ƒ1,20. Kleinmiddel ging weg ongeveer ƒ1,35 en de'tongetjes.-I" haalden. 1,50. Slips deden ongeveer ƒ1. Schol Voor de goede tweetjes van de sn vaad werd van 13 tot 14 betaald. Groffe drietjes maakten van ƒ10,50 tot en de kleine drietjes gingen v. "hand voor ƒ9 tot ƒ10. De schol van de kust haalde de ƒ9.50 en verder gingen vele drietjes naar de vismeelfabrlek. Vandaag één Voor zover gisteravond bekend was, kwam voor vanmorgen alleen de Sham rock met 320 kisten vis. 65 stijve en 12C ijskabeljauwen. Ook de KW 57 kwam op de haven aan met 300 kisten vis en 90 stijve kabeljauwen. Verder was de komst de IJM 221 en de KW 9 al bijna zeker. Stapel te Spaarn- dam zes nieuwe huidplaten. Het schip zal in de loop van de volgende week in de Vissershaven terugkeren, maar het zal nog geruime tijd duren, aleer schipper Kees Plug weer verse vis kan aanvoeren. Zeker tot half Juli. De Bergen, Postboy en Dirkje zijn de drie laatste trawlers die nog een opknappertje moeten hebben. De Bloemendaal is in het dok gepiaatst de plaats van De Hoop op de scheeps helling is nu ingenomen door de Suma tra. Nieuwe kar? De Allan Water, die Woensdag wegens motorpech met een uur vertraging naar is gegaan, krijgt waarschijnlijk in het najaar een nieuwe motor. Al weer niets Geen enkele vertegenwoordiger van de trawlervloot verscheen aan de markt, zodat men het met een drietal Noord- loggers, wat snurrevaad en kleine vaart moest doen. De SCH 27 Onderneming 2 kwam van de eerste reis terug en maakte een besomming van ƒ7100 voor vijf hon derd kisten. De Robert William haalde besomming van ƒ6800 en de KW 7 besomde ƒ5400. Verder was de kotter van Hamers, de IJM 23. aan de markt. Het resultaat was 1350. Nog niet Met de rondvis wilde het ook gisteren nog niet erg. De piepers deden 15 de wijting zat tussen ƒ10 en ƒ13. Kisten kabeljauw gingen weg v Hier wel De makreelprijs was weer goed. Goede kwaliteit haalde tussen ƒ16 de slappere soort ging tot 11. Haring was er ditmaal niet. Meer vraag Voor de tongen was gisteren grotere belangstelling: lappen liepen op tot 1,70 KATWUK Zondagsdienst Voorzover het de patiënten betreft van de dokters J. Bergman en H. M. Hueting Katwijk aan den Rijn en E. E. var Laan te Rijnsburg, wordt de Zondags dienst morgen waargenomen door dokter Bergman, Valkenburgseweg 18. tel. 2921. Men zie ook de étalage van de apotheek de Princestraat. wprdt waargenomen door dokter Kruyt.|en de grootmiddel-soort liep op van ƒ1,10 schoolreisje gemaakt. Met U3 kiqderen; "boord vertrok de Triton naar-,-Leiden, r de kleuters onder geleide van het hoofd der school en haar staf naar de- speeltuin Oud Hortuszicht wandelden,- heerlijk werd gespeeld en getrac- teerd. Middags volgde nog een fijne tocht 't Glippertje door de straten van Lei den, waarna de Triton weer werd opge zocht. De spoorbrug was wel een erge sta in de weg, want anderhalf uur moest de boot wachten, eer het gevaarte openge draaid werd, maar toen was dan o,ok echt de thuisreis begonnen. Hoofd Juliana-kleuterschool Per 1 September werd benoemd tot hoofd van de Juliana-kleuterschool mej. J. de Beijl uit Zierikzee. Mej. Couvee zal dan worden overgeplaatst naar de tweede kleuterschool. Interessante schoolreis De kinderen uit de zesde klas van de Groen van Prinstererschool, hooüd de heer D. Goedhart, maakten gisteren een. schoolreisje. In een tweetal autobussen reden ze eerst'naar Schiphol, waar het drukke verkeer op onze nationale vlieg- haven de belangstelling van het gezel schap had. Eén bezichtiging van het Mui- dérslot was het volgende programmapunt, j Daarna ging de reis weer verder naar Amsterdam, waar een bezoek aan de Ar- tis werd gebracht. De rondvaart, die i volgde, was wel bijzonder leuk in ver band met het feit. dat de schepen, die heden voor de vlootrevue in Amsterdam moeten zijn. al waren aangekomen. De terugreis ging over Haarlem, nadat eerst nóg een inval was gedaan in de speeltuin „De zoete inval" te Halfweg. Hoog en laag water Zondag 28 Juni: hoog watPr 3.49 en 16.18, laag water 11.58 uur. Maandag 29 Juni: hoog water 4.31 en 17. laag water 0.22 en 12.44 uur. Spring vloed. (AdoertentieJ Ned. Chr. Bouwarbeidersbona jfd. Katwijk Innemen van alle vacantie- bonnen van het Fondsjaar 1952-1953, voor niet leden op Maandag 29 Juni a.s. van 7 tot 9 uur in het Jeugdhuis. Advertentie Voor CARROSSERIEBOUW NIEUWBOUW en REPARATIE J. A. v. d. HORST Tclef. K 1718—2160 Katwijk d. Rijn KATWIJK AAN ZEE Zomervaarten Triton Dinsdagmorgen zal de Triton van de rederij Diepenhorst zijn dagelijkse zomer vaarten weer beginnen. Het gaat niet, zoals het vorig jaar, naar Avifauna, maar de boot voert de opvarenden nu via de Kagerplassen naar de Brasemermeerj In een thee- en speeltuin wordt een poos zoekgebracht, waarna de trip naaf huis, door Hollands polderland, gaat beginnen. Öe afvaart vindt plaats om half tien 's morgens in het Prins Hendrikkanaal. Fijne dag voor kleuters De kinderen van de Juliana-kleuter school hebben gisteren hun jaarlijks (Aduertentie) Wenst U een prima verzorgd kapsel? Bezoekt U dan de salons van H. BEDEKER - Dames- en Herenkapper Voorstraat 73, Kattvijk aan Zee, Tel. 2584 Diploma „Wetenschappelijke Haarverzor- glng" van het Nederl. Genootschap voor Haarhygiëne. Prinsestraat 42 Katwijk aan Z Tel. 2199 AUTO RIJSCHOOL LUXE VERHUUR BILLIJKE TARIEVEN OLIEHANDEL HJLLEGOM Burgerlijke stand ONDERTROUWD: H Sliep en M J Veldhuijzen van Zanten. J Meijer er Sissing; A J van Leeuwen en J M M Warmerdam. GETROUWD: J H Warmerdam en B H C Jonkheer; L W v d Lans en S C v d Lans; P J Mertens en H Wiegers; J v d j Schrier en E C Coppens. NOORDWJJKERHOUT Een dokter nodig? De Zondagsdienst der artsen wordt; I waargenomen door dokter Van Praag. 'j OEGSTGEEST Dokter en apotheek De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door dokter H. j Varekamp, Geversstraat 45, tel. 21916; de dienst der apotheken door de Oegstgees-I ter apotheek, Wilhelminapark 8, tel; I 26274. Burgerlijke stand GEBOREN: Hendrik H P. z v H v d Luit en T v d Ster; Peter L, z V P v d i Schier en L Ravensbergen; Wietske, d v. J Geertsma en H F Kijlstra. OVERLEDEN: J H Speel, 76 j; J Riet veld, 73 j. e v A .van Spek; N Heertjes, *72 j; J M H' Barlag'e, 51 j.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 6