Unieke tentoonstelling in Museum van Oudheden de half zware shag! Leidse bedrijven interesseren zich voor De Sleutelbloem Incasso-bureau uit Almelo verloor smaad-proces Ned. Rotogravure Mij viert veertigjarig jubileum "□C NIEUWE LEIDSCHE COURANT <1 ZATERDAG 27 JUNI 1953 HET ROMEINSE PORTRET Vanmiddag wordt in het rijksmuseum voor oudheden een zeer belangrijke I portretkunst dan weer te vergeestelijken, tentoonstelling geopend. Ruim zeventig van de allermooiste Romeinse YMk. w9rdt van stüI gewisseld, maar in portretten, met zorg gekozen uit de rijke openbare verzamelingen vansolidatie '^eJSyktï^rtJet". Italië door prof. Carducci uit Turijn, aangevuld met een paar mummie- portretten van het Leidse museum, zullen daar tot 17 Juli te zien zijn. In Turijn en in Brussel trok deze tentoonstelling duizenden bezoekers en ook in Maastricht, waar van 23 Mei tot 21 Juni werd geëxposeerd, be stond voor deze unieke reizende verzameling veel belangstelling. Na Leiden is Zürich in Zwitserland aan de beurt en daarna hoopt men nog de Scandinavische landen te bezoeken. En Engeland. Deze tentoonstelling is een groots ge baar van Italië. Men realisere zich goed, dat hier van uiterst kostbare stukkèn sprake is, unica, die thans door half Eu ropa worden meegesleept en die bij be schadiging of totale vernietiging vangbaar zijn. Natuurlijk vraagt zo'n collectie ook veel van de musea, die haar opstellen, zoveel, dat men van Italiaanse zijde deze musea te hulp is gekomen door ook de „achtergronden" mee te geven in de vorm van een soort „stands", waarbij de beel den in groepen worden verdeeld en tegen een gekleurd fond des te beter kunnen .spreken", vooral, daar zij ook nog spe ciaal worden belicht. Men heeft zodoende een soort indeling in „hoofdstukken" verkregen, die menig een door het wat futuristische uiterlijk in den beginne zal afschrikken, maar die in de practijk van deze reizende ten toonstelling toch heel goed blijkt te vol- De accenten komen juister te liggen en de bezoeker wordt minder vermoeid dan wanneer de zeventig beelden zonder meer naast elkander te zien zouden zijn. Zo waai mogelijk Het mag als bekend verondersteld wor- den. dat het Romeinse portret uitmunt de door realistische uitbeelding. De behoef je te om de persoon zo waar mogelijk af te j.0. beelden wortelt dan ook in de voor- 1de ouderverering, waarvan men reeds bij de ar-1 oerbevolking van Italië. De Etrusciërs, de sporen vindt. Ook van de Etruscische portretkunst zijn specimina op deze ten- Sabina, gemalin van keizer Ha- drianus (circa 136 j. na Chr.), uit het Thermenmuseum te Ro- me' t^lans aanwezig op de ten- Dit toonstelling Het Romeinse por- elinl. tret" in het Museum van oudheden aden Grof Drie) voor jonge eendjes Gisteravond omstreeks negen uur riep •'s^'jöe radiowagen van de Leidse politie het Kro)bureau Zonneveldstraat op. In de Nieuwe vlak bij de Wilhelminabrug, wa- jonge eendjes verrast door stook- ttlie uit een voorbijvarend schip. De d-ier- 'geheel doordrenkt en konden Slie iiiiet i Aanstonds werd een bekend vogel- 'riend gewaarschuwd. Het was de heer Tieleman, die het nestje mee naar huis kistje voor een electrisch itraalkacheltje plaatste, waar de diertjes el bijkwamen. Zij kunnen echter niet de Rodenburgerstraat blijven. Maar wie zijn zij? De eendjes zijn onge- twee weken oud. Waarschijnlijk be- 1 zij aan een boer in de omtrek. Men in zich vervoegen bij het politiebureau de Zonneveldstraat. /erkloosheid in Leiden Op 20 Juni stonden bij het Arbeidsbu reau Leiden ingeschreven 992 geheel verklozen, terwijl daarenboven 147 wa- tewerkgesteld op D.U.W.-objecten. i naïht houdt in, dat het aanbod ook deze week weer daalde tpl.m. 30) en thans ■lager ligt dan in dezelfde periode van o 1952 (pl.m. 475) en zelfs iets beneden - '[951De vraag bleef toenemen, vooral Baar jeugdige krachten, waarvan het overeenkomstige tijdstip in het aanbod -fraais steeds in deze tijd van het jaar llechts zeer gering is. Het aantal werk loze vrouwen bleef vrijwel gelijk en be- i-ardrfroeg °P 20 Juni 95. De vraag naar vrou- gelijke arbeidskrachten gaat het aan- verre te boven. Dr G. W. J. Drewes f Bij K. B. is de aan dr G. W. J. Drew jogleraar aan de Leidse universiteit, erstrekte opdracht tot het geven Onderwijs in- de Maleise taal en letter kunde gewijzigd in: de instellingen Oostej !hr. lyceum (H.B.S. - B) :n b| Aan het Chr. Lyceum te Leiden zijn jeslaagd voor de afdeling H.B.S.-B (math, 'smijhys. afdeling: A. S. de Bode: D. Boers- ■^■Jema; H. Bouwer; M. J. van Breda; G. al dï- de Bruyne; C. Favier; H. van Heurn; E. J. Houtman; A. C. Jöbis; J. v. d. Maa- Jen; N. G. Minnaard; C. J. den Otter, Kamer. A. Piers; Tj. Struik; W. H. J. Tiele- d. V*ian; P. Verra; H. N. Wolleswinkel. geen' Gra Een dokter nodig? f De Zondagsdienst der huisartsen te Lei- ^en wordt morgen waargenomen door de ek «fókters Van Bockel, Van Alphen, Lahr, Ie kifchaefer en Teeuwen. «S Welke apotheek De avond-, nacht- en Zondagsdienst est LÏer apotheken te Leiden wordt 'Cr 5ierdaS 27 Juni 12 uur tot Zaterdag 4 Juli tol uur waargenomen door apotheek Her- pingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. Nedfl0502 en apotheek Reijst, Steenstraat 35, toonstelling. De tweede wortel, waaruit de Romeinse portretkunst is gegroeid, is de Griekse beeldhouwkunst in de Hel lenistische periode. In die periode streefden ook de Grie ken naar een individuele uitbeelding, al bleef deze kunst toch min of meer ge bonden aan een idealiserend streven. Tij dens keizer Augustus was deze invloed Italië wel het sterkst, al zien we ook later de inheemse tendenz naar realis tische uitbeelding wel afgewisseld door de classicistische. Als onderstroom bleef de realistische, meer lineair gerichte steeds aanwezig. In de loop van de derde eeuw begint de Drijfkunst Bij een tentoonstelling, die uit zoveel unieke stukken bestaat, naar hoogte punten vragen, is èigenlijk een pleonas me. Toch verdienen enkële portretten bij zondere aandacht om hun kostbaarheid of anderszins. Zo bijvoorbeeld het zil veren borstbeèld van Lucius Verus, door prof. Carducci zelf te Bosco Marengo ge vonden. Een prachtig specimen van drijf- Deze tentoonstelling, die met recht culturèle missie vervult, is dan ook bezoek ten volle waard. Voor menigeen betekent het de enige gelegenheid o natura kennis te maken met kunstwer ken, die anders voor de meesten var om hun onbereikbaarheid in het a Italië „plaatjes" blijven, foto's in boek over kunstgeschiedenis of lantaarn plaatjes bij een causerie. C. Th. R. Mankracht gaat achteruit Industliële lunch met causerieën in het Vlies In het Vlies werd gistermiddag een „industriële koffietafel" aangericht, georganiseerd door de stichting voor ontwikkeling en ontspanning van meisjes, werkzaam in bedrijven (Stichting „De Sleutelbloem") en de Mater Amabilis-school te Leiden. Uitgenodigd waren vertegenwoordigers van grote Leidse bedrijven en werkers en werksters in dë sociale sector. Jam mer genoeg moest de textielbranche verstek laten gaan wegens een spoedvergadering. De belangstelling van de andere bedrijven was echter bevredigend. Als sprekers waren uitgenodigd dr A J. Stakenburg, secretaris van de scheep vaartvereniging Zuid te Rotterdam en voorzitter van het Nationaal Centrum Vorming Bedrijfsjeugd, en de heer E. A. Schuttenhelm, verbonden aan het mini sterie voor O K. en W„ speciaal belast met de vorming buiten schoolverband. Dr Stakenburg, die begon met er op te wijzen, dat reeds sedert jaren in ver schillende bedrijven een speciale oplei ding van de arbeidskrachten bestaat, toonde ook duidelijk aan, dat men met een gespecialiseerde vakopleiding niet kan volstaan. Daarom heeft men in die bedrijven nu ook de algemene vorming het jeugdige personeel ter hand ge en, heel speciaal dat van de vrou welijke jeugd, omdat de vrouw later als middelpunt van een nieuw gezin aan de jeugd van de toekomst de nodige ach tergrond kan geven. Het probleem van de massajeugd immers kan eerst op de lange duur worden opgelost. De Sleutelbloem en de Mater Amabilis- school geven behalve technisch-huishou- delijke uitbreiding van kennis, zoals die al eerder in de bedrijven werd georgani seerd, ook algemeen-vormende clubs. Toch ligt het werk anders dan bij de jeugdclubs. Bij deze cursussen worden, met nadruk tegenwichten ge vormd voor het afglijden naar het peil de asfaltmens en men is bewust een schakel tussen het moeilijk grijpbare milieu, waaruit de meeste cursisten voortkomen, en het eigenlijke clubwerk. Natuurlijk komen de resultaten op de allereerste plaats de jeugd zelf ten goede, maar ook het bedrijf ondervindt er de voordelen, van. Arbeidslust en arbeids productiviteit stijgen merkbaar, zodra de geestelijke gezondheidstoestand van de arbeidskrachten vooruit gaat. Het geld. dat de bedrijven in dit werk steken, mag dan ook met recht een goede investering worden genoemd. Achteruit Mater Amabilis-scholen, was het onder werp, waarover de heer Schuttenhelm sprak. Deze spr. noemde het huidige tijd bestek er een van investeringen, ook in ens. Het ministerie van O.. K. en W. zich ten volle van bewust, dat deze laatste investering bitter hard nodig is. De mankracht van het Nederlandse volk immers gaat achteruit. Een verou derd onderwijssysteem, de algemene ten denz tot. vervlakking en organisatie moeheid zijn daarbij stimulerende far- i. Misschien, zo zei de heer Schutten- „Oud-Leiden" Gisteravond was het een opvallende drukte op de anders zo rustige Garen- markt. Vandaar vertrokken in drie bus- 125 leden van de vereniging „Oud- Leiden", deelnemers aan de avondw'ande. ling over de Koninklijke landgoederen onder Wassenaar en Voorschoten. Dank zij de ideale weersomstandighe den hebben de deelnemers volop kunnen genieten. Het was een verrassing, dat het slot van deze aan afwisseling zo rijke wandeling het interieur van Ter Horst kon worden bezichtigd. Om ruim tien uur werd de Garenmarkt weer bereikt. Een kostelijke avond behoorde tot het verleden. Als bijzonderheid willen wij nog even ■vermelden, dat op 5 Mei 1905 een van de eerste excursies van „Oud-Leiden" even eens naar deze landgoederen ging Onder de deelnemers bevond zich meg. Le Poole, de huidige penningmeestereresse, die de excursie van gisteren ook meemaakte. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Eustachia A, M. d. v. J. W. de Goeij en A. W M. Pouw; Inge M. d. v. F. Kroese en R. N. Veerman; Sophia E. d v. A. Dokter en S. Hagenaar; Petronelïa M. C. d v. G. J. Slats en J. C. M. Ruijgrok; Petrus W. A. z. v. J. N, v. d. Lans en A. G. Slootbeek. Overleden-: M, Deij-n, wed. van Kuijl, 77 jaar. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris J. C. van Eek te Leiden: Winkelhuis met afzonderlijke boven woning en erf Zonneveldstraat 3/3 a, in bod 9.800, koper de heer J. N. Lancel q.q. te Leiden voor 10.100; de huizen met schuren en tuinen Barbarasteeg 1, 3 tezamen in bod 10.300; koper de heet N. J. Moonen q.q. te Leiden voor 10.600; herenhuis Jan van Goyenkade 5, in bod 15.000, is niet verkocht. helm. kunnen deze instituten daaraan iets doen, ook al bevindt men zich nog in het experimentele stadium. Natuurlijk is de overheid er zich bewust, dat zij hier een helpende en mulerende taak heeft. Spr. laakte echter de algemeen gangbare opvatting, „vadertje staat" voor al dit soort din gen moet zorgen. Gelukkig denken niet alle ondernemers er zo over. En de heid helpt dit werk graag, omdat hard en met zoveel liefde op dit terrein wordt gewerkt door particuliere instan ties Agendo voor Leiden Zaal-Mekel, Hogewoerd 87: contact avond mondaccordeonvereniging „Acce lerando". Zondag Burcht, 10.00, 3.30 en 8 uur: Maranatha- conferëntie „Jeruël". Maandag Groot auditorium, half 5: opening me- Burcht, 8 uur: Maranatha-conferentie Dr Van Voorthuijsenschool (Caecilia- straat). 8 uur: contactavond nazorg. Dinsdag Vlies, half 11: aandeelhoudersvergade ring C. V. Tieleman en Dros. Burcht, 8 uur: Maranatha-conferentie Kroningsfilm Lido, 2.30, 7 en 9.15 uur: Een Koningin wordt gekroond (hoofdfilm). Tentoonstellingen Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen, Steens-raat la: „1853—1953 H. A. Lorehtz en H. Kamer- lingh Onnes" (tot 30 Augustus). Afdeling Leiden C.H.U. In een gezellig onder-onsje heeft de heer D. van der Kwaak gisteravond voor de afdeling Leiden van de C H.Unie een nabeschouwing over de raadsverkiezingen gehouden. In deze vergadering in de Turk werd tevens een blik vooruit geworpen. Het is een goede vergadering geworden, die ook goed bezocht was. Nieuwe aanwinst voor de Lakenhal Op de kunstveiling Mak van Waay te Amsterdam werd voor de Lakenhal een sahilderij van Brekelenkam „Een vrouw bezig een haring schoon te maken" aan gekocht. Brekelenkam, die omstreeks 1620 te Zwammerdam werd geboren, overleed in 1668 te Leiden. Reeds in 1648 werd hij lid van het schildersgilde St Lucas in onze stad; tot zijn dood bleef hij hier werkzaam. Brekelenkam was hoofdzake lijk schilder van dp binnenhuis-taferelen in de kringen van de burgerij van zijn dagen, waarbij een sterke invloed van Gerrit Dou valt te constateren. De Laken hal heeft thans drie van zijn schilde rijen. Ook in het Rijksmuseum te Am sterdam en in andere musea in binnen- en buitenland is Brekelenkam's werk vertegenwoordigd. Jurylid Gulden Voetspoor In de jury voor de nationale schoen makersvakwedstrijd is benoemd onze stadgenoot J. Schrama Jr. Minister over Wij van Financiën Voorzichtig met reclame in personeelsblad Velen stootten zich aan folder Op vragen van het Tweede-Kamerlid Van Vliet (K.V.P.) over de verspreiding van een reclamefolder voor een populaire medische encyclopaedic tegeltfk met het maandblad Wij van Financiën (het perso-| neelsblad van het ministerie van Finan-[ Wat de toekomst betreft, toonde spr. zich niet voor een verlenging van de leerplicht zonder meer. Wel vond spr., dat het goed zou zijn de leeftijd, waarop j ciën) heeft minister Van de Kief; jongen of meisje mag beginnen te antwoord: werken, te verhogen. Na deze beide causerieën bestond er ge legenheid tot het stellen van vragen, waarvan een geanimeerd gebruik werd gemaakt. Eindexamens Gymnasium Van de groep Bil van de eindexamen- candidaten van het Gymnasium slaagden: P. M. van Bemmelen te Leiden, H. E. M. Boeke te Noordwijk aan Zee, G. van Delft te Rijnsburg, B. M. Goslings te Lei den, J. A. M. Smit te Leiden. Een candi- daat werd afgewezen en met twee candl- daten wordt het examen voortgezet. Van de groep BI slaagde de heer H. L. K. Borlefss te Leiden. Prof. De Zwaan 70 jaar Het was te verwachten, dat prof. dr J. de Zwaan en zijn echtgenote gisteren grote belangstelling zouden ondervinden op de 70ste verjaardag van deze oud- hoogleraar en lid van de Eerste Kamer. Velen kwamen naar de Boerhaavelaan om hun gelukwensen persoonlijk aan te bieden. Het aantal schriftelijke felicitaties uit de kringen van Universiteit, van rege ring en Eerste Kamer en van de C.H.U. Leids rechtskundig redacteur in het gelijk gesteld De Amsterdamse rechtbank heeft een rechtskundig incasso- en informatiebureau uit Almelo, dat een eis wegens smaad had ingediend tegen de Ned. vereniging van rechtskundige adviseurs en haar secretaris, de heer Th. J. van der Heijden uit Leiden, in het ongelijk gesteld. Een els tot schadevergoeding van 7500 werd afgewezen, en het betrokken bureau moet de proceskosten betalen. De heer Th. J. van der Heijden uit Lei en is eindredacteur van de Rechtskun dige Adviseur, het maandblad van vereniging van rechtskundige adviseurs. en speciale rubriek vestigt dit blad bij tijd en wijle de aandacht op de veel al kwade practijken van niet bij de Wereldomroep bezocht Leidse veemarkt Op de Leidse veemarkt hebben enkele vertegenwoordigers van de wereldomroep gistermorgen een reportage gemaakt ten behoeve van de uitzending naar Zuid- Afrika en de Arabische landen. Vooral de positie van Leiden als de belangrijkste schapen-markt van ons land 'had de aan dacht van de heren, een Af-rikaander en een Arabier. de minister inmiddels bekend ge-' worden, dat niét weinigen van degenen,; aan wie het blad pleegt te worden toe gezonden, zich aan deze reclame hebben gestoten, omdat het hier een aanprijzen' betreft van een uitgave, waarvan de in-1 houd van vrij subtiele aard is, doch die; daarenboven niets uitstaande heeft met| het doel, dat het personeelsblad heeft te Hierbij tekent de minister aan, dat om trent de inhoud van dit werk geen oor deel mogelijk is aangezien het nog niet is verschenen. De minister is van oordeel, dat het ge bruik van Wij van Financiën voor reclamedoeleinden met de grootst moge- lijike omzichtigheid moet geschieden. Hij heeft reeds in die zin de nodige aanwij zingen gegeven. Zeven Koninklijke onderscheidingen werden uitgereikt Een bedrijf, dat heeft geholpen de naam van Leiden ver over de grenzen bekend te maken, de N.V. Nederlandse Rotogravure Maatschappij, begon gisteravond in de Stadsgehoorzaal de viering van zijn veertigjarig jubileum. Het is niet uitgedraaid op een gewoon feestavondje, maar op een waardige jubileumviering met een grootse huldiging van vele jubilarissen. Er kwamen zelfs zeven Koninklijke onder scheidingen aan te pas. De avond werd geopend door de oudste directeur, de heer J. Stafleu, waarna Lei- dens burgemeester, jhr. mr F. H. van Kinschot, het woord' voerde. Deze sprak om. van de wereldnaam, die de N.R.M. zich in de loop der jaren heeft verwor ven en kon voorts mededelen, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd de zeven jubilarissen met veertig jaar dienst achter de rug. te onderscheiden met de ere medaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Het zijn de heren: D. Binneka-mp, J. W. Smit, J. Kooien, G. Veldhuizen, M Tonkes, C. Stouten en G. Merjenburg. De heren Merjenburg en Tonkes waren helaas door ziekte verhin derd. Daarnaast waren er nog veertien zilve ren jubilarissen, namelijk de heren A. J. E. Mulder, W. Philippo, W. v. d. Broek, N. Stokkermans, J. van Zonneveld. A. Bouwman, W. Planjer. D. Tuithof, J. Flo- risson, C. J. van Bemmelen, J. M. von Stein, G. J. Prooper, C. J. de Heiden en A. van der Kaay. Alle jubilarissen ont vingen tevens van de directie een enve loppe -met inhoud. Voorts ontvingen zij van de heer G. J. Verhey van Wijk na mens de maatschappij van nijverheid en handel het vererend getuigschrift de veertigjarig jubilarissen kregen de hier aan verbonden erepenning. Namens het personeel werden ze toe gesproken door de heer W. Streefland. De zilveren jubilarissen ontvingen van hem een enveloppe met inhoud en de an deren een prachtige vulpen en vulpot lood. De heer D. Binnekamp uitte hierna in gloedvolle bewoordingen namens alle jubilarissen zijn grote dank voor deze uit gebreide huldiging. De president-commissaris, jhr mr dr J. R. Clifford Kocq van Breugel, sprak na mens de raad van commissarissen en ging onder meer de geschiedenis van het be drijf na. De heer Stafleu ontving van hem een gouden polshorloge, terwijl de heer D. J. Lambinon een vulpen en vulpot lood kreeg. Al werden ze niet op het po dium geroepen, ook de vier reeds gepen- sionneerden, de heren J. J. Bruggemann, B. S. Duyts, M. Hendriks en G. J. Oxe- naar, die alle vier aanwezig waren, wer den niet vergeten in de toespraken. De echtgenote van de inmiddels overleden eerste president-commissaris, de heer W A. W. Frentzen, was tevens gekomen. Tijdens een toespraak van de heer A. C. Goddijn vond de symbolische aanbie ding plaats van het gedenkraam, dat reeds een plaats in het gebouw heeft ge vonden. Dit als een -geschenk van het ge zamenlijke personeel. Nadat het N.R.M.- mannenkoortje enkele leuke liedjes van de heer W. Streefland had laten horen kwamen Berry Kievits en Gerard Wal den met hun muzikale show „Per ex- Het personeel, dat vanmorgen niet be hoefde te werken toog vanmiddag naar de Leidse Hout, waar in het kader van de jubileumviering een sportmiddag werd gehouden. Voorts houdt men de volgen de week 's avonds een tentoonstelling, waarna de festiviteiten worden besloten Brussel. Het kolentransport wordt bij de lichtfabrieken flink gemoderniseerd. Op de foto ziet men één van de drie bunkerwagens, waarmee dit transport gedeeltelijk zal worden uitgevoerd. De bunkerwagen is verrolbaar over de rails, die op de foto zichtbaar zijn. Hij wordt ge combineerd met een kraan, die de nodige kolen uit het kolenpark grijpt, de verschillende soorten in de bunker stort, waarna deze in de bunker met elkaar worden vermengd. De kolen worden uit de bunker op een transportband gestort, die ze naar het ketelhuis voert. Er komen in het geheel twee kranen en drie bunkers. Chr. M.O. Leiden De vereniging voor Chr. middelbaar onderwijs te Leiden hield gisteravond haar ledenvergadering. De voorzitter, prof. Verlinde, sprak een kort openings woord. De heer J. P. Mulder Sr. secretaris bracht verslag uit. Met de uitbreiding van de school (zes lokalen) is reeds be gonnen. Met blijdschap werd vermeld, dat de school bloeit, zowel de H.B.S,- als de gymnasiumafdeling. Uitvoerig lichtte de heer R. Yntema, penningmeester, de reke ning toe. In de lpaats van de heer H. M. Markusse werd de heer Vis tot bestuurs lid gekozen. Dr D. L. Kedde, die als rator moest aftreden, werd herkozen. De jubilarissen, allen veertig jaar in dienst bij Rotogravure, bijeen op het podium. V.l.n.r. de heren C. Stouten, G. Veldhuizen, D. Binnenkamp, J. Kooien, J. W. Smit en de directeur, de heer Stouten. Foto N. v. d. Horst Vragen over benoeming bij Rijksakademie Het Tweede-Kamerlid Willems (PvdA) heeft aan minister Cals de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Wil de minister meedelen, welke beweegredenen hem er toe hebben geleid om. in afwijking van hetgeen als een tr ditie gold. het directeurschap van Rijksakademie van Beeldende Kunsten Amsterdam niet op te dragen aan hoogleraar in de vrije schilderkunst? 2. Is het juist, dat t.a.v. de benoeming van de bij Koninklijk Besluit van 2 Mei 1953 aangestelde hoogleraar-directeur geen overleg is gepleegd met de commis sie van toezicht van de Rijksakademie, om welke reden deze commissie haar ont slag-aanvrage zou hebben ingediend? Watersnoodwetten in de Tweede Kamer Op Dinsdag 30 Juni komt de Tweede Kamer weer in vergadering bijeen. De voorzitter heeft voorgesteld een aantal voorstellen aan de agenda toe te voegen, o.m. het wetsontwerp regelen met betrek king tot de agrarische wederopbouw en de herverkaveling van gebieden in de provincies Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant in verband met de waters nood, het wetsontwerp financiering stormvloedschade publiekrechtelijke licha men en het wetsontwerp inzake uitgaven verband houdende met de watersnood. Transfer van pensioenen en vermogensopbrengsten De Nederlandsche Bank is bereid aan personen jonger dan 60 jaar. die in een land behorende tot het monetaire gebiea een der bij de EBU aangesloten lan- vonen of zich aldaar wensen te vesti- en die een hier te lande verschul digd pensioen of soortgelijke inkomsten genieten, vergunning te verlenen om dat pensioen over te maken naar het land zij woonachtig zijn, cq. waar zij zich zullen vestigen. Onder pensioenen worden verstaan alle periodieke uitke ringen, die voortvloeien uit een beëin- d.gde arbeidsovereenkomst. eniging aangesloten rechtskundige- en informatiebureaux. Het Almelose incassobureau had een advocaat uit Heerlen een brief geschre- waarin hem duidelijk werd gemaakt dat het bureau twijfelde aan zijn eerlijk heid, in casu of aan hem overgemaakte gelden voor een cliënt die cliënt wel zouden bereiken. De heer Van der Heijden heeft deze brief in het maandblad gepubliceerd met het opschrift: „Zijn zo onze manieren?" De beheerders van het Almelose bureau :n gebelgd en stelden een eis tot schadevergoeding wegens smaad in. In zijn verdediging verklaarde de heer Van der Heijden, dat de betrokken ru briek in het maandblad de bedoeling heeft, onoirbare practijken in de rechts wereld te belichten en zo het algemeen belang te dienen. Op vele wijzen toonde hij aan. dat de rechterlijke macht grote waardering heeft voor het streven van zijn vereniging. De exploitanten van het Almelose bu reau krijgen hun klanten vaak door het werk van acquisiteurs. De incasso-voor waarden kunnen de klanten niet door zien, zodat zij zich op kwade voorwaar den aan handen en voeten gebonden aan het bureau overgeven. De rechtbank heeft het bureau in het ongelijk gesteld. Gelijk loon voor mannen en vrouwen? Geen eenstemmigheid in de S.E.R. Over de vraag, of het beginsel van ge lijke beloning van mannen en vrouwen voor gelijkwaardige arbeid voor ons land aanvaardbaar en uitvoerbaar is, zijn de leden van de Sociaal-Economische Raad het niet met elkaar eens. Wel zijn zij echter eenstemmig van oordeel, dat, in dien de gelijke beloning in ons land mocht worden ingevoerd, dit zeer geleide lijk moet gebeuren in verband met de economische en sociale gevolgen. Dit blijkt uit het advies, dat de S.E.R. thans aan de regering heeft uitgebracht. Een eventuele vermindering van het loonverschil tussen mannen en vrouwen die gelijkwaardige arbeid verrichten, zou volgens de S.EJR. in etappes moeten worden doorgevoerd over de hele linie van het bedrijfsleven. Bij het tempo zou rekening moeten worden gehouden met de draagkracht van de meest gevoelige bedrijfstakken en met de mate, waarin het beginsel van gelijke beloning is door gevoerd in de landen waarmee ons land handelsbetrekkingen onderhoudt. De ene helft van de S.E.R. is van oor deel. dat het in het algemeen gewenst is, de loonvorming in overwegende mate te baseren op het prestatie-element. De an dere helft meent echter dat. behalve met de prestatie, in belangrijke mate reke ning dient te worden gehouden met de behoefte. Op grond van deze overweging acht dit deel van de raad het beginsel van gelijke beloning van mannen en vrouwen voor gelijkwaardige arbeid niet aanvaardbaar. „Gezuiverde ambtenaren" vragen pensioen Een aantal ambtenaren, die na de be vrijding werden ontslagen en hun rech ten op pensioen verloren, hebben zich in een adres gericht tot de Eerste en Tweede Kamer. Zij zeggen de foouten die zij gemaakt hebben of mochten hebben, ten zeerste te betreuren. Zij hopen echter, dat nu eindelijk de tijd is aangebroken om hen weer een kans te geven het vaderland te dienen. Zij hopen ook, dat de rechten op pensioen evenals andere rechten zul len worden uitbetaald. Reeds zijn er 65-jarigen die zich met de nooduitkering moeten helpen, ofschoon zij hun leven lang pensioenpremie hebben betaald, aldus het adres. Met ingang van 15 Juni is de kapi tein-luitenant-ter-zee J. van Staveren als adjunct-marine-attaché te Washington op gevolgd door de luit. ter zee der 1ste kl. (tijdelijk kapitem-luitenant-ter-zee) H. D. B. Beudeker. 1 Nog 17} uur voor de boeg en dat met hoofdpijn. Neem dan Aspirin (alleen echt met het BAYERkruis).

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3