Nou vooruit dan maar ik ga alleen! Voor geadopteerde gemeenten gedeeltelijke aftrek Toch is het zo Diaconale conferentie van de Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Hittegolf, overstromingen en sneeuwval Voor huidgezondheid steeds PUROL DEZE KINDEREN HEBBEN GEEN VADER 2 ZATERDAG 27 JUNI 1953 Bij liet vertrek voor een reis om de wereld per scooter (Van onze medewerker Wim Dussel) TT HEBT GROOT GELIJK: het is weer eens wat anders. Een reis om vJ de wereld, op een scooter nog wel.wel ja, waaróm niet? Ik weet het: als u dit leest zou u zó mee willen. Ik begrijp dat. Ik zou het óók geen jaren volhouden in die baan van u van 's morgens acht of negen tot 's avonds vijf of zes, met een boterham-voor-tussen-de-middag, want u werkt natuurlijk in Den Haag. Want alle Hagenaars werken in Rotterdam, waar of niet? Tenminste dat is mijn (leken)opmerking als ik eens met zo'n spitsurentrein ga. Ik heb echter, wat „men" noemt, een „onafhanke lijke positie". Ik ben een vrij man. Ik ben niet getrouwd en heb geen vaste baan. Reuze hè? Ja, dat zegt iedereen, zegt u dat wèl. En laten we eerlijk zijn, dan zou u er toch óók op uit trekken? De wereld is immers zo groot en wat heb je er feitelijk van gezien als je aan Drees toe bent? Niets immers? En daarom zou u best mee willen. Iederéén zou mee willen. We zijn zo langzamerhand flauw van de bromfiets wél en niet op het fietspad, de huurverhoging met compensatie en al, de Ommelanden, het nieuwe B.W.. de te levisie-visie, élle opgebroken hoofdstra ten van alles wat zich maar stad noemt mitsgaders het half tot zwaar bewolkte zwerk met hier en daar een verspreide bui en geen thermiek, dit alles boven Rotterdam pardon, Den Haag. We zouden er, om het zo eens duidelijk te zeggen, bést eens uit willen. Niets meer te maken met belasting, met huur, gas, water en licht, boven-, beneden- of gelijkvloerse in- of bewoners, onze fami lie, al dan niet ver weg, ventvergunnin gen, middenstandsdiploma's, her-examens vakgroepen, de PBO, de weeldebelasting en de problemen van onze moderne beeld houwwerken. Wat een verschil met die baan van nu! Altijd maar weer die trein in naar Den Haag, altijd maar weer naar kantoor, naar fabriek, naar „de baas", die je wel iswaar nooit ziet, maar die toch bestaat. Wat moet het een genot zijn onafhan kelijk te zijn, te kunnen gaan, staan, zit ten en liggen waar je wilt en wanneer je dat wilt. Nou ja, je moet zo nu en dan natuurlijk wat geld hebben om verder te komen, maar wat betekent dat bij alle voordelen van zo iets geweldigs? En voor hoelang gaat die man weg? Voor twee jaar? Moet je even ophouen, twéé jaar lang dat tochtje! En ho dan nog! Die kerel, die dat gaat doen, heeft een scooter zo-maar-voor- niks-gekregen, krijgt ook nog benzine en olie voor noppes! Hij heeft zijn bed, zijn tent, de hele santekraam bij zich en hoeft nooit één stap te lopen, bij wijze van spreken. Te mooi om waar te zijn... Het is dat u uw vrouw, de kinderen, schoonmoeder, school, kantoor of wat dan ook hebt, anders vertrokken er elke week een slordige tien millioen lui voor een wereldreis. Daarom ga ik, onder ons gezegd en ge zwegen, ook. Ik ben, net als u, flauw van wat er hier gebeurt. Ik heb ontdekt dat ik, na drie jaar Indië, één jaar Korea, een vlucht in een straaljager en een maand in het rampgebied, uitgeschreven, uitge- fotografeerd en uitgepraat ben. Maar zegt u nou zelf: wat moet je els free-lance (zoals ze dat noemen) journa list nou ènders doen? Ik ben tien maanden geleden begonnen aan de voorbereidingen van dat lekkere reisje. Ik heb er dertigduizend kilometer voor gereisd en als u wilt weten hoe en gedeeltelijk met die scooter, ge deeltelijk met de trein. Ik ben er drie keer voor naar Zuid-Duitsland geweest, één keer naar Brussel, een keer naar Parijs, een keer naar Londen, tien keer naar Amsterdam en dertig of veertig keer naar Den Haag. 4 Verder heb ik bezocht: Rotterdam, Bloemendaal, Leiden, Soheveningen, Stuttgart, Soesterberg, om er enkele te Voor meer dan i 400 Ik heb voor iets meer dan vierhonderd gulden getelefoneerd, getelegrafeerd en postzegels geplakt, de consulaten bezocht van alle beschaafde landen der aarde, gepraat met alle officiële en niet-offi- ciële regerings-, semi-regerings en hele- méél geen regeringsinstellingen, heb alle vergunningen, toewijzingen, ontheffingen en machtigingen die er in Nederland te krijgen zijn, in één tot en met zevenvoud ingevuld, geparafeerd, verzonden, terug ontvangen en wéér verzonden. Ik heb tenten bekeken, besteld, ontvangen en weer geretourneerd, heb schrijfmachines geprobeerd en weer teruggestuurd, ben het hele land afgereisd om roestvrije ditjes-en-datjes te krijgen (zijn niet te Vergoeding wateisnoodschade Ook vernielingen, aangericht na rampnacht, worden door het Rijk vergoed jl/TET DE VOORDELEN, die gemeenten in het rampgebied hebben ver- kregen door adoptie, zal bij de vergoeding van de stormvloedschade alleen rekening worden gehouden voorzover deze voordelen samen met de rijksvergoeding meer zouden bedragen dan de werkelijke kosten. Dit heeft de regering meegedeeld iri antwoord op hetvoorlopig verslag, van de Tweede Kamer over het wetsontwerp financiering stormvloedschade pu bliekrechtelijke lichamen. Onder de vergoedingsregeling voor gemeenten en waterschappen valt ook schade, die pas na de rampnacht werd aangericht en een rechtstreeks gevolg de overstroming is. Ook de schade tc&falon HET SCHOONHEIDSMIDDEL JA, laten we eens proberen zo voor de vuist weg een paar zwarte voorwerpen op te noemen. De kachel, een paar behoorlijk gepoetste schoe nen, houtskool en talloze andere duistere voorwerpen in onze omge ving noemen we zwart en dus mogen we veronderstellen dat zij er ook inderdaad als zodanig uitzien. Maar nu hebben we vroeger al eens beweerd dat een stof die al het zon licht gelijkmatig naar alle richtingen terugkaatst, wit moet worden ge noemd cn dat de stof die in het geheel géén licht terugkaatst, en dus alle licht absorbeert, als zwart te boek staat. Volgens deze opvatting kennen wij tot op dit moment echter geen enkele stof die volkomen wit of vol komen zwart is. De meest ideale witte stof. het bariumsulfaat dat in de wandeling ook wel blanco fix wordt genoemd, absorbeert altijd nog onge veer 1 pet van het opvallende licht en ook het zwartste zwart slorpt slechts 99 pet van het licht op, en bezit dus nog ongeveer 1 pet witgehalte. De zwartste kleurstof die met be hulp van kaliumbichromaat van blauwhoutaftreksel wordt verkregen en voor het verven van textiel wordt aangewend, blijkt nog steeds geen werkelijk zwart te zijn. Nergens, zelfs niet bij de plechtigste gebeurtenissen zult u werkelijk zwart kunnen aan treffen, alhoewel de bijzonder donker grijze kleding waarin wij op plecht statige gebeurtenissen plegen te ver schijnen, het zwart toch wel zeer dicht nadert. Nu we dus hebben vastgesteld, dat er wit, noch volkomen zwart bestaat, of om nauwkeuriger te zijn, nu we geen stoffen van die hoedanigheid kennen, zal het niemand verbazen, dat de practijk andere normen voor zwart en wit heeft aangelegd. De winkelier zou er immers niets meer van begrijpen, wanneer u, steunend op deze theorie, een grijze stof zoudt bestellen die volgens het normale spraakgebruik zwart moet worden genoemd. Daarom heeft men het zich wat gemakkelijker gemaakt door een stof zwart te noemen, indien minder dan 10 pet van het opvallende licht gelijkmatig wordt teruggekaatst. Een zelfde maatstaf is voor wit aangelegd, dat ongeveer 10 pet van het licht mag absorberen. Maar dit is uitsluitend een tegemoetkoming aan de practijk, want in belde gevallen is eigenlijk sprake van grijs. Sneeuw is lichtgrijs en houtskool is donkergrijs. En weet u waarom ons haar grijs wordt? Door de lucht! Daarover Maandag. (Nadruk verboden) krijgen) en ben nu aan mijn derde Ne derlandse vlaggetje toe, zonder welke ik niet op reis ga, en dat nog steeds niet kleurecht is en düs dóórloopt, Ik heb iets meer dan vijftig pasfoto's nodig gehad, heb met evenzovele verze keringsmaatschappijen onderhandeld over wat er verzekerd moest worden, heb nu een (blanco bankrekening en een telegramadres. Ik heb acht keer de in specteur der directe belastingen bezocht, mijn teveelbetaalde centen teruggehad, een voorlopige aanslag 1953 betaald en een paar privé-rekeningen nog niet. Om kort te gaan: ik kan nu weggaan. Ik hèb mijn scooter. Ze is zelfs ingereden in de twee weken, die mij voor het ver trek nog restten, want ik heb nog een paar boodschappen moeten doen, die de kilometerteller op drieduizend zoveel brachten. U, op uw kantoor, op uw fabriek, de school, het bureau, het loket of zélfs achter de fruitkar of in de loodsen aan de haven, u kunt gerust z\jn. Want ik heb nog een tas bij me. Een tas met daarin een paspoort, met daarop de verschillende visa, bestaande uit weer andere papiertjes en belangrijke stem pels. Dan zjjn er nog vergunningen, ontheffingen, toewijzingen, machtigingen, aanbevelingen, pokkenbriefjes, cho- leratesten, typhus-injectiebriefjes, ge bruiksaanwijzingen voor schrijfmachines, carburateurs, achterbanden, voorschriften voor in- en uitvoer, deviezenvergunnin- gen, giroformulieren, reischèques, eigen domsbewijzen, wegenbelastingkaarten, een carnet de passage en douane, polis sen, internationale rij- en kentekenbe wijzen, plus nog een kleine zéér belang rijke en geheel onbelangrijke personen, zaken, relaties, naaste, ver-affe en hele maal geen familiebetrekkingen in België, Malakka, Nieuw Groenland en op de He- briden. Dat zit allemaal in die éne tas. En het nare is, dat ik zo ontzettend ver geetachtig ben. Daarom wou ik i g e n 1 ij k wel, dat u met me mee ging. Jammer vind ik het, dat u be slist niet kunt. Ontzettend jammer. Nou, vooruit dan maar,- dan maar alléén. Maar ik zal u op de hoogte houden hoor. Dank zij subsidies Voor 200.000 man een week winterwerk Rijk boekte „winst" ondanks uitkeringen Met de maatregelen tegen de winter werkloosheid, speciaal in het bouwbe drijf. is een gunstig resultaat bereikt, zo blijkt uit een brief van minister Suurhoff aan de Tweede Kamer. Ongeveer 9700 aanvragers hebben ge bruik gemaakt van de schilder-regeling, waarbij een rijkssubsidie van twintig procent werd gegeven voor het laten uit-' voeren van schilderwerk tussen 17 No vember en 1 Maart. Dank zij deze uitvoe ring hadden (omgerekend) 90.000 man een week wenk Er werd schilderwerk verricht voor ruim ƒ11 millioen, waarop een subsidie van ƒ2,2 millioen werd ver leend. De netto-kosten bedroegen voor het rijk echter slechts ruim ƒ400.000. want de subsidie werd grotendeels opge vangen door extra-belastingontvangsten niet uitgekeerde werkloosheidsgelden. Door de subsidieregeling voor woning verbetering en splitsing in de winter maanden werd aan 119.000 man een week werk verschaft. In de afgelopen winter werden namelijk 5500 woningsplitsingen en verbeteringen uitgevoerd tegen nor maal 900, De subsidie vergde ƒ4,3 mil lioen, maar de extra-belastingontvang sten en de besparing aan sociale uitkerin gen bedroegen ruim 7 millioen, zodat het rijk door deze regeling nog een voor deel heeft geboekt. die is veroorzaakt door de tweede over stroming in Bruinisse wordt dus ver goed. Eveneens zal het rijk in beginsel een vergoeding uitkeren voor voorzieningen, die door publiekrechtelijke lichamen zijn getroffen om schade te voorkomen of te beperken. Dit geldt bijvoorbeeld het versterken van kaden met zandzak ken of het opwerpen van tijdelijke v terkeringen. Ook de kosten van het afv inundatiewater worden vl rijksrekening genomen, evenals de kosten van het aanleggen van noodwegen. Onder de genoemde wet wil de rege ring eveneens vergoeden: de kosten var noodvoorziening in drinkwater. var noodverlichting, bewakingsdiensten, op- ruimingswerk en het bergen en begra ven van stoffelijke overschotten. Over de kosten van voedselvoorziening, verple ging van slachtoffers en de inrichting van noodziekenhuizen moet echter nog overleg worden gepleegd tussen de des betreffende departementen. De zgn. na-schade zal goed worden als de stormvloedschade, die zich terstond heeft geopenbaard. Voor het indienen van aanvragen voor schade vergoeding wil de regering gelegenheid I geven tot tenminste vijf jaar droogvallen van het desbetreffende ge bied. Om dit mogelijk te maken, heeft de regering een nota van wijziging inge diend. Arbeid van de Stichting Geref. Kinderbescherming In één en hetzellde Europa Terwijl gisteren in Scandinavië de hittegolf voortduurde en in Engeland, Nederland en Frankrijk de zon de over hand kreeg, deden zich in West-Duitsland, Zwitserland en Oostenrijk overstromin gen voor tengevolge van zware regenval In verscheidene delen van de genoemde landen werd door het hoge water ernstige schade aangericht. Op sommige plaatsen is de Rijn in 24 uur tijds 1.20 meter ge stegen en op het Neckarkanaal bij Heil- bronn (Duitsland) moest in verband met het hoge water de scheepvaart worden gestaakt. Uit Essen, Soest, Keulen en uit Oos telijk Hessen en Neder-Saksen plaatselijk overstromingen gemeld. Brunswijk is vermoedelijk een arbeider bedolven door een aardverschuiving. In Oostenrijk deden zich plaatselijk overstromingen voor in de provincies Salzburg, Stiermarken en Beneden-Oos tenrijk. Trein ontspoord Ook in Noordelijk- en Oostelijk Zwit serland kwamen "overstromingen voor. verband hiermee zijn 'in verscheidene plaatsen alle weerbare ïen opgeroepen. Op dè Ujn Zürich- Winterthur-St: Gallen ontspoorde een trein door een aardverschuiving. Er vie- gelukkig geen slachtoffers te be treuren. Bij Winterthur staan uitge strekte gebieden onder water. Bij Bazel waar van Donderdag op Vrijdag het peil van de Rijn een meter steeg, is de scheepvaart gestremd. In Noorwegen, Zweden en Denemar ken echter houdt de hitte aan. Lulea Noord-Zweden beleefde Donderdag de warmste dag in zestig jaar. In geheel Frankrijk was het gisteren warm en voor de Rivièra was het cantieweer bij uitstek". In Noordwest- Italië viel sneeuw en in Zuid-ltalië overleden twee personen tengevolge a een zonnesteek, Voordracht rector Praedinius- gymnasium te Groningen Op de voordracht tot benoeming v rector aan het Praedinius-gymnasium te Groningen staan vermeld: 1. dr H. J. M. Broos, rector van het gemeentelijk gym nasium te Breda en 2. dr P. de Jonge, rector van het openbaar gymnasium te Hengelo (O.). Benoemd tot rector-magnificus voor het studiejaar 1953-1954 aan de Kath. Écon.' Hogeschool te Tilburg: prof. dr W. C. L. v. d. Grinten, en tot secretaris van de senaat prof: dr J. M. Pieters. Utrechtse senaaf achter Leidse Bezwaren tegen ontwerp hoger-onderwijswet In een adres aan de Eerste en Tweede Kamer heeft de senaat der rijksuniversi teit te Utrecht zijn instemming betuigd met verschillende van de ernstige bezwa. ren, die reeds eerder door de Leidse senaat zijn geuit tegen 'het ontwerp van de nieuwe hoger onderwijswet. De Utrechtse senaat aoht het, evenals de Leidse, niet juist, dat bijzondere a gelegenheden der rijksuniversiteiten hogescholen, evenmin als dit volgens het ontwerp omgekeerd het geval is. Het tal leden van de Hoge Academische Raad komt de Utrechtse senaat te groot Het wordt voorts noodzakelijk geacht, dat de invloed van de senaat op de gang zaken niet wordt verzwakt. (Van een onzer verslaggevers) Dezer dagen vond te Haarlem de jaar lijkse centrale diaconale conferentie plaats tfhn de Geref. kerken onderhou dende artikel 31 K.O. De conferentie stond onder leiding van de heer J.' II. Veenkamp van Amersfoort, voorzitter, die haar op gebruikelijke wijze opende en een woord van welkom sprak inzon derheid tot de afgevaardigde van de Haarlemse kerkeraad en de beide advi seurs prof. C. Veenhof van Kampen en ds J. A. Vink te Amersfoort. r. wees er op dat het onderwerp dat' op deze conferentie aan de orde komt n.l. „de verhouding van kerk en overheid t.a.v. de verzorging der armen" sterk de diaconale arbeid raakt. Zij stelt ons, aldus spr. voor de vraag of wij de armen uit ons midden laten weg slepen door de zuigkracht van de staat of dat wij naar Christus' bevel hen len blijven voeden met het brood der kerk. Afstand doen van onze armen be tekent dat er een breuk geslagen wordt m de gemeenschap met Christus. Vervolgens heeft prof. Veenhof er herinnerd, dat het 25 jaar geleden dat de voorzitter tot lid van het traal comité gekozen werd. 18 Jaar mocht hij als voorzitter fungeren. Dit is niet eerder voorgekomen en daarom wil de spr. dankbaar memoreren wat de heer Veenkamp gedaan heeft. Als be wijs van dankbaarheid bood spr. de heer Veenkamp aan een exemplaar vai te verschijnen prekenbundels van overleden hoogleraren Schilder en werda en van het boek van prof. dr ir H. v. Riessen over „De Maatschappij der toekomst". Met een enkel woord dankte de voorzitter voor deze hulde. Medegedeeld werd dat in de vacature van de heer A. Schilstra te Huizum, die geen diaken meer is, voor Friesland ge kozen was de heer J. Bakker te Leeu warden en dat in 1954 de afgevaardig den van Groningen en Zuid-Holland moeten aftreden. De diaconie van Haar lem bracht vervolgens het financieel rapport uit dat leidde tot decharge van de penningmeester, de heer Schilstra, wiens verslag sluit met een eindcijfer van 3339,22 en een batig saldo 471.62. Prof. Veenhof deed vervolgens enkele mededelingen over het orgaan „Dienst" en over de uitgave „Om wel te doen", waarna hij rapport uitbracht ove Stichting Geref. Kinderbescherming. Hij gaf een overzicht van de gedane werk zaamheden en wees er op dat diakenen niet meer als voogd kunnen optreden van kinderen wier ouders uit de ouder lijke macht ontzet zijn. Daarom bèsloot de vorige conferentie een stichting in het leven te roepen waarvan de nota riële acte is gepasseerd. Het departe ment van Justitie heeft buitengewoon hartelijke en snelle medewerking ver leend en de regering heeft de stichting bereids erkend. Tot inspecteur is noemd de heer C. Rosenbrand te Zui len. die 1 Mei j.l. in dienst getreden is 7 Kinderen werden reeds aan de zor gen der stichting toevertrouwd en me 45 staat dit te gebeuren. In de vrijge maakte kerken zijn meer dan 80 kinde ren, die onder voogdij staan, 23 daar van zijn nog niet gevonden. De stich ting vraagt aan de kerken voor dit-werk jaarlijks een collecte. De conferentie heeft zich vervolgens AdverteïCtiê beziggehouden met enige vraagpunten Amersfoort. Bunschoten, Enschede. Groningen en Schiedam. In de middaguren maakten de deel- imers een autotocht door het prach tige Kennemerland, waar men op een van de mooiste plekjes de lunch ge bruikte. In de middagvergadering heeft de heer C. Rosenbrand gerefereerd over: ..De verhouding van kerk en overheid ten aanzien van de verzorging der ar men". De kerk der Reformatie werkte in de verzorging der armen nauw sa men met de Overheid. Deze samenwer king was echter alleen vanwege de om standigheden voortvloeiende uit het beheer van geconfisceerde en andere bezittingen. Het Diaconaat heeft zich toen nauwelijks kunnen ontwikkelen. De .Schrift eist barmhartigheid speciaal via de daad van het offer. Zij spreekt wel van een taak. die de Overheid heeft t.a.v. de armen. Spr. concludeerde dat elk financieel contact inzake het werk der barmhartigheid van de kerk met de overheid als onaanvaardbaar moet worden afgewezen. Op het referaat volgde een geanimeèr- de discussie. Na repliek van de referent werd de conferentie, die zeer druk be zocht was, óp gebruikelijke wijze sloten. Aan V.U. eerste promotie med. iaculteit Gistermiddag is onder grote belartg- steling de directeur van de Chr. psychia trische inrichtingen te Wolfheze, de heer H. v. d. Drift, gepromoveerd tot doctor in de faculteit aan de V.U. te Amsterdam. Dit is de eerste keer, dat in de jonge faculteit van de V.U. een promotie ge schiedde. De promovendus heeft zijn proefschrift getiteld: „bijdrage tot de kennis van de typologie van Kretschmer. een anthropologische studie". Zijn beide broers, de artsen J. v. d. Artsen en dr L. v. d. Drift, fungeerden als paranymfen. Als opposanten voerden het woord dr Jans de Jonge, dr Van der Zee, en de 1 hoogleraren G. A. Lindeboom, P. R. Michael en A. W. J. H. Hoitink. De pro- j motor, prof. dr L. van der Horst, wijdde bij het overhandigen van de bul waar derende woorden aan het „nauwgezet, onderzoek" dat aan het schrijven vanl deze dissertatie was voorafgegaan. Ten slotte wees de rector-magnificus, prof. dr G. J. Sizoo. op de grote verantwoordelijk-1 heid, die dr Van der Drift thans draagt' als eerste doctor in „onze jeugdige, zo lang verbeide faculteit der geneeskunde".! Ned. Econ. Hogeschool Als rector-magnificus aan de Neder landse Economische Hogeschool te Rot terdam voor het studiejaar 1953'54 zal! optreden prof. dr B. Schendstok. Secre-| taris van de Senaat zal zijn prof. dr B. Pruijt. Prof. W. E. Boerman is voorzitter van de Het lied der aethergolven ZONDAG 28 JUNI Hilversum I. 402 m. NCR\ 8.00 Nieuws I 8.15 Orgelconcert 8.30 Morgenwijding 9.15 I Vocaal ensemble KRO: 9.30 Nieuws 9.4f Gram. 9.55 Pontificale hoogmis 11.45 Strijk- •k 12.55 Zc Radio Philh. Orkest .15 Apologie 12.35 Lichte wijzer 1.00 Nieuws 1.10 1.40 Boekbespreking 1.55 i solist 3.05 Gram. 3.15 Radio Philh. sextet 3.45 Ter Katholiek Thuisfront overal! 4.15 Sport 4.30 Vespers IKOR: 5.00 Vespers 6.00 Zangdienst 6.45 „De kerk luistert naar uw vragen" NCRV: 7.00 Koor en orgel 7.30 „Gelooft i dat?" KRO: 7.45 Nieuws 8.00 Gram. 8.25 De gewone man 8.30 Musette-orkest en sol. 8.55 „Monsieur De St Yves", hoorspel 9.40 Pro- Nederlandse postduivenb de wegen" „Geestelijk jeugd IKOR: 10.30 Nod. Her AVRO: 12 afrekenen, her Nieuws 1 05 Gi 7.15 Weense muziek euws 8.05 Operette-concert 25 Omroeporkest 9.55 „Moet Lichte muziek 10.40 Gram. "i Reportage of gram. 11.25 12".00 Muziekshow. Engeland. BBC. 330 m. 12.10 v ieuws 1.10 Country Questions ziek 2.50 Hoorspel solist 4.45 BoekbèSDri deren 5.50 Caust spel 6.45 Pianor Licfdadigheidsop 6.00 Nl« tal 7.45 Kerkdi. p 8.30 Hoorspel 9.15 Cau- 5. Ach, het had slechts luttele maanden geduurd. Een gure herfstavond... een opgelopen kou... En de donkerste dag van zijn leven groeft na jaren nog diepe kerven in het gelaat van de man bij de haard. Zijn handen krampen om de leu ningen van zijn stoel. Maar hij weet het niet eens. De beelden van het verleden zijn nog niet voor bij getrokken... Hij ziet een jongen, lang en ma ger, zich overbuigen naar zijn stervende moeder voor een allerlaatste kus... Rick, die schreide, zo als hij dat als klein kereltje had gedaan, zo maar stilletjes voor zich heen... En dan wenkt de klei ne, witte hand hèm, de echtgenoot. Voor het laatst! Neen, dit was niet de dominé, de man, die aan talloze sterfbedden had gestaan. Hier ging de predikant onder in de echtgenoot, toen hij neer knielend zijn gelaat verborg in de beide naar hem uitgestrekte handen en luisterde naar de smeking in haar stem, tot een fluistering vergaan: „Zorg voor de jongen... jouw kind, Harm." Zijn vaste, kathedralen doorklinkende stem was verminkt geworden tot een hees gemurmel bij zijn snikkend gesproken belofte: „Ik zal over hem waken. Hij is immers een deel van jou en mij samen, Anneke... mijn Anneke..." De smarttrek om de mond van de stille ge stalte bij de haard wordt dieper. Want hij is die belofte niet nagekomen. Hij is in zijn werk ge vlucht om de herinnering aan de scheur in zijn leven te vergeten en de razende pijn in zijn ziel te verminderen. Hij heeft naar zijn zoon nau welijks omgezien, zich van hem afgemaakt met een haastig: „Geen tijd, Rick; maak het alsje blieft kort." Naar buiten had hij zo echt de zor gende vader geschenen bij het in ernst behandelen van de klachten der leraren en ook, toen Rick pertinent voor de universiteit bedankte, bij het zoeken naar een goede betrekking. Maar in we zen had hij Rick overgelaten aan zichzelf en aan de zorgen van een vrouw, die slechts eigen eer nastreefde en wier opvattingen in niets herin nerden aan de moeder. En hèm, de vader, was het genoeg geweest te weten, dat Rick zich niet te buiten ging aan dingen, die de pastorie in op spraak konden brengen. Niets had hij hersteld van de grote vernieling in het leven van de jon gen. Hij had Rick laten verkommeren in de duf fe sfeer van dit huis. De schare, die zich elke Zondag rondom zijn kansel verdrong, hoorde hem op één morgen meer woorden zeggen, dan Rick in een jaar van hem vernam. En als catecheet door CAREL VAN DER HOEK was hij beter op de hoogte van de geestelijke no den van alle andere leerlingen dan van de ene, die in zijn eigen huis woonde. Dominé Tornberg veegt de hand langs het vochtige voorhoofd. Van zijn heimelijke trots, een kanselredenaar van naam en een gaarne gelezen schrijver van populair wetenschappelijke boeken te zijn, is niets meer over. Hij heeft talloze ouders van advies gediend bij het geven van leiding aan hun dwalende kinderen. En voor vele jongeren is hij een geduldig luisterende herder geweest. Maar van het zieleleven van zijn eigen zoon weet hij niets... niets! Zijn ganse roem als redenaar, catecheet, adviseur en auteur... het is alles we- wederrechtelijk bezit. Het is gestolen van zijn jon gen, naar wie hij niet heeft omgezien, die hij ver geten heeft. Vergeten! „Mijn schuld is zwaar", zucht Harmen Torn berg. „En dat het nog is geworden zoals het nu is. danken wij slechts aan de genade van God. Het is heel lang geleden, dat ik Rick met een gelovig gebed aan Hem heb opgedragen." Hij staat op en loopt enkele malen het grote studeervertrek op en neer. Zijn gedachten benau wen hem. Hij heeft zichzelf een gevierde predi ker, een geliefde ziekentrooster en huisbezoeker geweten. Maar nu dit alles wankelt bij het zich bewust worden van zijn plichtsverzuim grijpt hem de schuld diep in het eigenlievende hart Hij begint iets te begrijpen van Ricks cynisme, dat niet wilde weten van de consequenties, welke ook voor de zoon waren verbonden aan het ambt van de vader. Hij had immers zelf geen enkele consequentie aanvaard, welke het bezit van een zóón met zich bracht? Domine Tornberg blikt neer op zijn bureau. Doch voor het nieuwe studiewerk, dat voor de uit gever gereed ligt, hqeft hij geen aandacht. Hij staart lang en smartelijk naar het portret van zijn vrouw en belooft: „Morgen spreek ik met Rick. Van nu af zal er verandering komen." Het licht van de nieuwe dag valt reeds door de gordijnkieren. Maar Harmen Tornberg ziet het niet. Hij ligt geknield voor zijn stoel, het gelaat verborgen in de handen... HOOFDSTUK 2. Hoewel Rick reeds na enkele dagen had begre pen, dat het niet zo gemakkelijk zou zijn weer aan de slag te komen, bleef hij elke bemoeiing Niéuv van zijn vader beslist weigeren. Hij had zichzelf lemen in de perikelen gebracht en hij wilde er op eigen kracht ook weer uit komen. Vol moed pakte hij elke avond de stadskrant en zocht nauwkeurig in de advertentiekolommen naar op naam gestelde annonces, welke hij de volgende dag zou kunnen afwerken. Doch nergens nog was hij verder ge komen dan de belofte op de lijst te zullen wor- j den geplaatst. 1 serie 9.30 Klankbeeld 10.Ó Epiloog 11.0011.03 Nieuws. Engeland. BBC. zoekprogramma 1.15 Recital 10.52 247 12.00 Ver- 2.15 muziek 3.00 Boekbespreking 3.30 In terview met gram. 4.30 Gev. programma 6.00 Gram. 6.30 Hoorspel met muziek 7.00 Ni< 7.30 Gev. muziek 8.30 Community hymn singing 9.00 Gev. programma 10.00 Nir 10.15 Pianospel 10.30 Muzikale causerie 10.45 Orgelspel 11.15 Gram. 11.56—12.00 Nieuws. Frankrijk. Nat. Progr. 347 m. 12.00 Klank beeld 100 Nieuws 1.20 Hoorspel 3.30 „Die GrSfin Maritza". operette 5.40 Gram. 5.45 Symphonie-orkest 7.35 Gram. 8.02 Lichte muziek 8.32 Gram. 8.35 Hoorspel 11.00 Ka mermuziek 11.45—12.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 11.45 Gram. 12.15 Plano er electrisch orgel 1.00 Nieuws 1.15 Gram. 1.30 Voor de soldaten 2.00 „Thats", opera Gram. 4.30 Koorconcert 4.45 Gram. Koorconcert 5.15 Gram. 5.45 Sport Gram. 6.00 Zang en piano 6.30 Godsdienstig halfuur 7.00 Nieuws 7.30 Symphonie-orkest en soliste 8.45 Verzoekprogramma 9.15 Gi 10.00 Nieuws 10.15 Zang en piano 11.00 Nieuws 11.05—12.00 Dansmu: ek. Brussel. 484 m. 12.00 Gram. 1.00 Nieuws 1.10 Verzoekprogramma 2.30 Harmonie orkest 3.00 Kamerorkest en sol. 3.55 Gran 5.00 Nieuws 5.10 Gram. 7.00 Kath. uitzendin 7.45 Nieuws 8.00 Gram. 9.00 Omroeporkei 10.00 Nieuws 10.10 Lichte muziek 10.50 Nieuws 11.00 Dansmuziek 11.55 Nieuws. Engeland. Uitzendingen voor Nederland: 8.00—8.15 Engelse les (op 464, 49. 42 en m.): 5.00—5.15 Engelse les (op 224. 42. 31 25 m.): 10.00—10.20 Nieuws; Uitslag prijs vraag (op 224 en 49 m.). MAANDAG 29 JUNI Hilversum I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws 7.10 Gewijde muziek 7.45 Een woord s 8.10 Sport 8.20 Gr; muziek 1.50 Gra Gram. 2.45 Voor d mble 3.30 Viool 2.00 Schoolradi •rouw 3.15 Vocaal piano 4.00 Bijbel- Ra c"Philh. orkest de kleuters 5.15 Gram. voc Voor de jeugd 5.45 Regerinj rof. Ir W. de Jong: „Veetee ,Volk en staat" 7.35 Gi Nationaal programma: 8.00 eeft tcht", wedstrijd Militaire orkt hardfonds". kl 11.15 Nlei lacht 9.10 terink 9.15 „Het Prins Bern- Id 10.30 Gei .30—12.00 Gev. muziek. I. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7.15 Gymnastiek 7.30 Gram. 8.00 i Gram. 9.00 Morgenwijding 9.15 Liederen 9.25 Voor de """vrouw 9.30 Gram. 11.00 Voordracht 11.15 Kamerorkest 12.00 „In 't spionnetje" 12.38 Vleuws 1.15 Mededelin- uziek 2.00 „Wat gen of gram. 1.5 Zigeur acht 2.45 Pianorecital 4.15 Gram. 5.30 Voor d 6.15 Gram. 6.20 Reportage of gram. 6.25 Amusementsmuziek 7.05 Internationale iniskampioenschappen te Wimbledon 7.15 Regeringsuitzending: /rubriek 8.00—12.00 (zie Hilversuj Engeland. BBC. 33i lentsmuziek 1.55 Sport 2.00 Voor de ■n 3.20 Sport 4.00 Lichte muziek 4.30 Sport 5.00 Voor de kinderen 6.00 Nieuws 6.15 Sport 6.25 Boekbespreking 6.35 Schotse dansmu- "10 Hoorspel 7.40 Reportage 8.00 Sym- -concert 8.30 Twintig vragen 9.00 s 9.15 Hoorspel met muziek 10.45 Par- isovorzicht 11.0011.03 Nieuws. 2.00 Voor de vrouw 3.00 Sport 3.45 Gev. muziek 415 Mrs Dale's dagboek 4.30 Hoorspel 6.00 Sport 6.45 Hoorspel 7.00 Nieuws programma 8.00 „Close O Gram. 9.30 Gev. pro- .00 Nieuws 10.15 Sport 10.25 11.05 Sluitingsdienst T.H. Aan het einde van de cursus aan de Teohnische Hogeschool te Delft, is in dé Lutherse Kerk een sluitingsdienst ge houden. In deze dienst werd gesproken' door prof. dr ir H. van Beusekom ov- Psalm 90:17. Deze dienst, waaraan mu? kale medewerking werd vei-leend, is g. houden vanwege het comité organisatiel Delftse oecumenische samenwerking, Bezoek van Engelse predikanten Deze week verblijft een 12-tal predl' kanten en gemeenteleden- uit New Castli in Utrecht en Groningen ter bestudering van het kerkelijk leven in Nederland. Di! bezoek is een deel van de uitwisselinl f van de plaatselijke oecumenische radei^_ waarbij reeds vroeger een groep uit Gro ningen enige tijd in New Castle door bracht. De gasten zullen o.a. een bezoelj brengen aan „Kerk en Wereld" in Driet bergen en „De Hoorneboeg" te Hilversum Op Zondag 28 Juni is er tenslotte -ee( dienst in de Martinikerk te GroningeRye die geleid zal worden door ds M. A. Krojj,ul en door een van de Engelse predikantenya Beioepingsweik p Ned. Herv. Kerk Beroepen te Putten (toez.), J. v. Slid" a dreght te Ede. jvrit Aangenomen: naar Zundert Th. vair. i Sprang, cand. -te Nijmegen. jian Geref. Kerken art. 31 K.O. ktra Bedankt voor Pretoria M. J. C. Blok tpel Utrecht N.W. -|n Geref. Kerken J'an Beroepbaar: de classis Alkmaar heefee' praeparatoir geëxamineerd en -beroefor( baar verklaard D. Barten te Noor<fan Scharwoude, cand. aan de V.U. ran Geref. Gemeenten (j*t Tweetal te Tholen, A. F. Honkoo:VV cand. te Den Haag en H. Ligtenberg i r*. Rotterdam-W. Laij Oud-Geref. Gemeenten «ver] Bedankt: voor Papendrecht L. Gebraden te T-holen, die -het beroep aannam na£)it Capelle aan de IJssel. «'eel Doopsgezinde Broederschap ijq?,1 Aangenomen: naar Ternaard F. R.-fgc, d. Meulen, prop. te Markelo. - La Ned. Herv. Kerk oven Bedankt: voor El-burg H. G. Abma-foals Rotterdam-Delfshaven. Hech Geref. Kerken joze Beroepbaar: de classis Leeuwardrfroef heeft praeparatoir geëxamineerd en tijdlij roepbaar verklaard cand. R. J. Koolstfr>d 1 Achter de Haven 116 e te Leeuwardef «rijk. Nat. Progr. 347 m. 12.30 Kame uziek 1.00 Nleui aties 2.00 Nieuw, s muziek 3.00 Cor 5.00 Gram. 6.30 Muziek v.d. V< i. 8.02 Concert 9.45 Hoorspel .ia12.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 11.45 Gram 12. ndbouw 12.42 Gram. 1.00 Nieu\ ram. 3.15 Omroeporkest Nieuws 5.15 Gram. 7.45 Nii 8.50 Kamerorkest en sol. 10.00 Lichte muziek 1C.50 Nieuws. Engeland. BBC. Uitzendingen land: 8.00—8.15 Engelse les (op 464. 40, I ziek 11.56—12.00 Nieuws.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2