Jlieuwe £eiitsrt|e GTourant Laniel door de Nationale Vergadering als premier aanvaard Langste regeringloze tijdperk der vierde republiek geëindigd Betoging van trouw onder dwang te Berlijn FLINKE JONGELIEDEN Beroering rond proces-Evans en de doodstraf Wist U Nieuw-Guinea en de defensie ZATERDAG 27 JUNI 1953 BUREAUX: Steen6traat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 68936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vier en dertigste jaargang No 9771 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKSATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .«ant.oiUcli l« sMItJtt mgn bert la legtjeaspoct" (Advertentie) VAN HOEK als schoenmaker kunnen wij van harte aanbevelen Marianne met nieuwe stuurman in zee «haal. Laniel deelde mee, dat zijn sociale pro- ;ram gebaseerd is op „de verdediging van •n gezonde valuta". Wat Tunesië betreft zeide hij, dat frankrijk niet zal terugkomen van zijn lelofte, aan dit gebied op het terrein van linnenlandse aangelegenheden zelf- lestuur te geven. De Fransen zouden ichter in ieder geval in Tunesië moeten lijven en wel omwille van „de stabiliteit in de veiligheid van de vrije wereld en Ie bescherming van Frans-Afrika als ;eheel". Marianne kan dus eindelijk met een lieuwe stuurman dn zee gaan. Geen van aniels voorgangers slaagden er in, de vereiste 314 stemmen in de Nationale 'ergadering te behalen. Laniel krijgt nu Op een scooter de wereld rond J?1GENLIJK zijn we in ons hart allemaal wereldreizigers. We zouden er allemaal wel eens op uit willen trekken, vreemde landen bezoeken, met vreemde volken kennis maken enz., maar ja er zijn allerlei bezwaren en moeilijk heden en dus moeten we thuis blijven. Maar diep in ons hart vin den we dat toch wel jammer. Ons blad prijst zich daarom ge lukkig, dat het zijn lezers toch zo'n wereldreis kan aanbieden. Niet een reis om de wereld in zoveel dagen, waarin het er om gaat zo snel mogelijk de aarde twee jaar, waarin we op ons ge mak de wereld bekijken en de mensen leren kennen. U heeft daarvoor de ongemakken van zo'n reis riiet eens te verduren. U reist van land tot land, gezeten in een gemakkelijke stoel. Hoe dat kan? Wel, Wim Dussel, een Nederlands journalist, wiens naam u wel al kent, gaat voor ons blad zo'n we reldreis maken op het modernste vervoermiddel: de scooter. Wim Dussel weet de weg wel zo'n beetje in de wereld. Hij zat geruime tijd in Indonesië en was meer dan een jaar als oorlogsverslaggever in Korea. U herinnert zich zün span nende verhalen nog wel over de verrichtingen van het Nederlandse detachement. Nu gaat hij u elke week vertellen wat hij op zijn scooter-wereldreis voor ervaringen heeft. Zijn eerste artikel vindt u vandaag al op pagina 2. Naast de artikelen van Alfred van Sprang, ook een wereldrei ziger, nu uieer een serie van Wim Dussel. Het belooft heel wat. We wensen u goede reis. de gelegenheid Frankijks internationaal prestige weer te doen stijgen. Overigens valt niet te ontkennen dat zijn betoog in de Nationale Vergadering bijzonder „diplomatiek" was, geen sensationele mededelingen bevatte, waardoor hij blijlc- baar vele tegenstanders wist gerust te stellen. Zulks blijkt uit zijn toespelingen inzake het Europese leger, de Saarkwes- tie, Tunesië en Indo-China. Het ziet ei naar uit, dat Laniel op „Bermuda" de Indo-Chinese kwestie, die een waar blok aan het been is, ter sprake zal brengen. Wat de binnenlandse situatie betreft, speciaal de financiële toestand, wil Laniel Meine Pot (Juni '53 JOSEPH LANIEL, de 64-jarige leider van de rechtse partij der Onafhan- kelijken, is door de Franse Nationale Vergadering aanvaard als premier. Hij verwierf 398 stemmen, dat is dus 84 meer dan de 314 die hij nodig had. Zijn kabinet zal vanavond reeds bekend worden gemaakt. In de nieuwe regering zal Bidault vermoedelijk minister van Buitenlandse Zaken blijven en deze zal Laniel dan vergezellen naar de conferentie van de „Grote Drie" op de Bermuda-eilanden. Het kabinet-Laniel zal de 19de regering zijn sinds de bevrijding; de crisis heeft 37 dagen geduurd, Laniel had slechts twintig minuten nodig om de Kamer in te lichten over zijn regeringsprogramma. Alle afgevaardigden beloonden zijn exposé met applaus, uitgezonderd de Socialisten en de Communisten. De officiële stemverhouding was 39? vóór; 206 tegen en 16 onthoudingen, o.w 15 Gaullisten. Tegen stemden 104 van d« 105 Socialisten, 96 Communisten, 4 Pro- Igressieven en 2 anderen. Men vermoedt dat voor de eerste maal Gaullisten in de regering zullen komen. In een uiteenzetting van zijn program, verklaarde Laniel, dat de buitenlandse politiek gekenmerkt zal blijven door trouw aan de Noordatlantische verdrags organisatie. Hij deelde mee, dat Frank rijk op de komende besprekingen op Ber muda, de V.S. en Engeland zal laten weten, dat het de last van de oorlog in Indo-China niet langer alleen kan dragen. ,,Het volk der verbonden (Indo-Chinese) staten zal zich slechts dan volledig be wust zijn van zijn onafhankelijkheid, wanneer een groot nationaal leger de verdediging van zijn grondgebied zal ver zekeren", zo zeide spreker. Ten aanzien van een eventuele bijeen komst der „Grote Vier", verklaarde La niel, dat Frankrijk bereid blijft, „iedere I mogelijkheid om de internationale sfeer j te verbeteren aan te grijpen en met ■partner, die concrete bewijzen van goede wil heeft gegeven, besprekingen te openen". j Sprekend over het Europese leger, de hij„Het parlement zal zich over het verdrag inzake een Europese verdedi gingsgemeenschap moeten uitspreken, wanneer daartoe de tijd gekomen is, d.w.z. nadat zekerheid is verkregen om trent een regeling van de Saar-kwestie, de ondertekening van de aanvullende protocollen en het sluiten van de over eenkomsten, waarover op het ogenblik met Groot-Brittannië wordt onderhan deld". Een gezonde valuta Laniel gaf voorts te kennen, dat zijn regering nieuwe belastingmaatregelen zal moeten voorstellen teneinde de gel den, die de regering van de Bank van FrankiJ-k heeft geleend, terug te betalen. Genoemde bank, zo zeide hij, verlangt, dat de leningen met steeds grotere be dragen worden afgelost. „Het is waar, dat de totale last van onze belastingen de uiterste grens van onze mogelijkheden nadert, doch er mag niet worden ge aarzeld, wanneer de prijs, die op het spel -~*i gezond betaalmiddel is". Laniel oordeel, dat de regering speciale jevoegdheden moet krijgen om econo- misohe besnoeiingen aan te brengen. Het opleggen van nieuwe belastingen zou schter een zaak van het parlement zjn. Spreker drong aan op hervormingen de openbare diensten en de genatio- ïaliseerde industrieën. De achterstand >p landbouwgebied zou moeten worden Ingehaald door mechanisatie op groter Vandaag heeft men ons deze foto ge brachtdie de heer Meine Pot voorstellen, compleet in onderdui kersdracht. Want hij droeg de laatste jaren geen baard meer. Wel toen hij in Indonesië in het Nederlandse leger diende. Wij vermoeden dan ook, dat het portretje een foto uit die tijd is, omdat Pot ook in uniform gekleed is op deze prent. Wij hangen deze over tuiging te meer aan, daar enige we ken geleden, toen Pot in het Padro in Scheveningen een vergadering be zocht, niemand iets van overmatige baardgroei gemerkt heeft. Gebroeders Finaly zijn in Frankrijk Na hun ontvoering door R.K. geestelijken De broertjes Finaly, de tienjarige Robert en de elflarige Gerald, wier ver dwijning zoveel politiek-godsdienstige beroering in Frankrijk 'heeft veroorzaakt, zijn gisteren in Frankrijk teruggekeerd. tZij waren begin Februari door enige R.-Katholieke geestelijken uit Frankrijk Spanje gesmokkeld om de uitvoe ring van het gerechtelijke bevel om hen te geven aan hun Joodse tante in Israël, mevrouw Hedfig Rosher, te voor komen. Kort voor 'hun wegvoering wa ren zij wederrechtelijk Rooms-Katholiek gedoopt. Volgens de persberichten zijn de kinde- in thans overgegeven aan een dertig jarige dame, Germaine Ribière, die als tussenpersoon voor kardinaal Gerlier, de aartsbisschop van Lyon zou optreden. (Naar verluidt zullen de kinderen krachtens een overeenkomst tussen de R.K Kerk en de opperrabbijn van Frankrijk tot hun meerderjarigheid on der voogdij worden geplaatst van de even bekende als welgestelde Franse rechts geleerde André Weil. Daarna kunnen zij zelf beslissen, aan welke godsdienst zij de voorkeur geven. Op Weils landgoed te St. Leonard bij Senlis worden thans in allerijl voorbe reidingen getroffen om de kinderen te ontvangen. Gistermiddag om half vier Nederlandse tijd zijn de kinderen Finaly met hun begeleidster de Frans-Spaanse grens ge passeerd. Te Henday stapten zij over in de auto van de chef van de Franse grens politie, waarmee zij naar Parijs werden gebracht. Twee Britten naar Siberië Dank zij verzachting van de Russische reisbeperkingen J. Johnson, de Britse luchtvaartattaché te Moskou, is vertrokken voor een reis bijna vijfduizend 'kilometer naar het Baiikalmeer in Siberië. Hij wordt verge zeld door de secretaris van de Britse am. bassade. Dit is de eerste maal sinds vele jaren, dat buitenlandse diplomaten uit Moskou zo ver in Siberië mogen door dringen De reis van de twee Britten is ■mogelijk geworden door de aanmerke lijke verzachting van de reisbeperkingen voor buitenlanders, welke verzachting enige dagen geleden is afgekondigd. iHet Zuidelijke Japanse eiland Koesjoe wordt geteisterd door de zwaarste regen val sinds 15 jaar. Tengevolge van hier door veroorzaakte overstromingen aardverschuivingen zijn gisteren 205 per- i om het leven gekomen. het crediet verleend door de Banque de France langzamerhand aflossen, waar voor dan toch wel nieuwe belastingen nodig zullen zijn. Productieverhoging en bezuiniging staat eveneens op zijn pro gram, maar dat is alles bekende, oude koek. Laniel is een populaire figuur, hij 'boezemt vertrouwen in en velen in de Nationale Vergadering zullen vermoede lijk gedacht hebben: „laten wy het met deze voorzichtige zakenman maar eens proberen"! De Kamer zal Laniel met zijn nieuwe regeringsteam volledig moeten steunen om uit het financiële moen geraken. Huidige samenstelling Men moet niet vergeten, dat het ein deloze geharrewar in de Franse Kamer tengevolge had, dat een Reynaud. een Mendès-France. een Mary, een Pinay niet als financiële beredderaars werden geaccepteerd. Ook Laniel zal spoedig op onoverkomelijke moeilijkheden stuiten als de grote partijen hun onderling ge krakeel niet wat matigen. De rechterzijde bestaat thans uit 80 Gaullisten, de 34 dissidente Gaullisten, 55 „Onafhankelijken" en de 47 Boeren. De centrumgroepen bestaan uit: R.K. Democraten (M.R.P.) 89, de Radicalen^ 75, de Democratische Verzetspartij van ven 24 zetels, de vertegenwoordigers der overzeese gebiedsdelen 15 zetels. Met de 3 vertegenwoordigers die niet tot een politieke partij behoren, komt het Cen trum in totaal op 206 zetels. De linker zijde der democratische groepen wordt gevormd door 105 Sociaal-Democraten, terwijl de Communisten 100 zetels be- De huidige samenstelling van de Fran se Kamer maakt het dus zeer moeilijk krachtige politieke besluiten door te voe ren. Hopen wij voor Laniel het beste! MEINE POT (Mei'53) En dit is een foto van Meine Pot en zijn vrouw Anneke Damme, zoals zij Mei. j.l. nog op het strand wandel den. Met of zonder baard.Meine Pot blijft zoek. Gonzende politieke activiteit Verslagen arbeiders teruggevoerd naar plaats van de „misdaad" DUIZENDEN OOSTBERLIJNSE arbeiders met rode banieren marcheer den gistermiddag onder stromende regen door Oost-Berlijn in een theatrale demonstratie van „trouw" aan de Oostduitse regering en als een voorspel tot het opheffen van de Russische staat van beleg. Russische in fanterie met de stalen helm op stond om het hoofdkwartier van de regering in de Wilhelmstrasze, doelwit van de opstand op 17 Juni terwijl de S.E.D. de geïntimideerde arbeiders naar het centrum der stad voerde. Een onweersbui met róllende donder en flitsende bliksems brak, aldus AP. boven Oost-Berlijn los tijdens dit z.g. loyaliteit betuigen. De parade viel letterlijk in het water. Een Westberlijnse zakenman, aldus Reu. ter. zeide van Oostberlijnse arbeiders ge hoord te hebben, dat partijfunctionaris sen de dag tevoren de fabrieken „af graasden", om de mannen er toe te bren gen deel te nemen aan de betoging. Zij zouden hebben gezegd, dat ieder, die deelnemen, zal worden gebrandmerkt als sympathiserende met de Westelijke provocateurs. Terwijl volgens het Oost duitse persbureau A.D.N. 70.000 Oost- Berlijners aan de betoging deelnamen, waren het er volgens een Amerikaanse woordvoerder, hoogstens 5000 Van de ge houden demonstratie kan men zeggen, dat bet er naar uitzag, alsof Oost-Berlijners terugbracht „plaats van de misdaad" voor een beken tenis. Marsorders waren uitgedeeld de communistische autoriteiten in de Oostberlijnse genationaliseerde grote fa brieken; alles was zorgvuldig uitgestip peld. Inmiddels heeft generaal-majoor Dri- browa, de Russische bevelhebber te Oost- Berlijn, het uitgaansverbod met twee uren beperkt, dat thans nog slechts geldt voor de periode van 11 uur 's avonds tot 3 uur 's ochtends. Voorts heeft de Oost duitse radio bekend gemaakt, dat haar drie programma's Zaterdag (vandaag) zouden samenvallen en dat deze program ma's ieder kwartier door nieuwsuitzen- (Advertentie) biedt gelegenheid aan van 14—18 jaar om opgeleid te worden tot DEKEN- of STOFFENWEVER. Aanmelden: dagelijks aan de fabriek Vestestr. 1 Leiden, en bovendien op Dinsdag en Donderdag a.s. 'savonds van half acht tot half negen. De 23-jarige Lady Rosemary Spencer-Churchill, een nicht van Sir Winston en dochter van de hertog en de hertogin van Marlborough, is gisteren te Ox ford bij Londen met grote luis ter in het huwelijk getreden met de zakenman Robin Muir. Onder de 1000 gasten bevond zich ook prinses Margaret. De foto werd genomen op het ogenblik dat het jonge paar de Christ-Church te Oxford ver liet, toegejuicht door een grote menigte. de Russische regering verslag heeft uit gebracht van de anti-communistische lusten en stakingen in Oost-Berlijn Oost-Duitsland. Er heerst koortsachtige diplomatieke activiteit in verband met de mogelijk heid van een „viermogendheden-confe- rentië'"1 over de Duitse kwestie. De drie Geallieerde Hoge Commissarissen v trokken in speciale treinen uit Bonn kwamen in Berlijn bijeen. Pieck beterende dingen zouden worden onderbroken. In West-Berlijn geloofde men, dat dit een1 teken was, dat belangrijk nieuws konl worden verwacht, bijvoorbeeld een nieu- President Wilhelm Pieck van Oost- we Russische „vredesstap ol een reorsa.| Dmtsland. die rich voor zijn gezondheid nisatie van de OnstdniJe regering. Ook d SoVjet-Unie bevindt, il „op weg vraagt men zich af of de veelvuldigheid eenezine" aldus heeft de chef Smgk«rvSngt HoI7com!|bU«"to7-- IThiiringen) missaris in Duitsland. Semjonof, die een verKiaarcl- geheime reis naar Moskou zou hebben Winzer heeft onlangs de Oostduitse pre- ondernomen. Het heet, dat Semjonof bij I sident in de Sowjet-Unie bezocht. Na bekentenis van Cbiistie Werd vrachtrijder onschuldig gevonnist? DAT wegens diefstal van koper en brons ter waarde van ruim f2000 bij het in aanbouw zijnde St. Jansziekenhuis in Zaandam drie personen (de 32-j. D T., de 30-j. C. H. en de 23-j. H de G) zijn gearresteerd. DAT men im de staatsmijn Wilhelmina in Terwinselen (L.) is begonnen met het uitzetten van een nieuwe (zesde) ver dieping op 785 meter. DAT 200 Ned. grossiers, winkeliers en anderen op 29 en 30 Juni en 1 Juli in Driebergen deelnemen aan een cursus het Bureau voor Wederzijdse Be- veiling (M.S.A.) over de levensmidde- lendistributie. DAT de nieuwe rondweg om Wouw, die de weg naar Bergen op Zoom ver bindt met de rondweg bij Roosendaal, nog niet, zoals het plan was, im Juli ge reed komt, daar l.v.m. het dijkherstel weinig arbeidskrachten zijn te vinden. DAT staatssecretaris Veldkamp op 1 Juli in Roermond aanwezig zal zijn bij de viering van het 100-jarig bestaan van de Kamer van Koophandel voor Midden- Limburg. DAT de vakgroep Detailhandel in Brood. Banket en Chocolaterieën m;Lv. heden is opgeheven. DAT drie Amsterdammers door de Amsterdamse politierechter wegens hazardspel zijn veroordeeld tot £200 boete en vernietiging van het roulette spel. (Eis: 1 maand en vernietiging van het spel). De terdoodveroordeling van John Christie, die er van werd beschuldigd ïw te hebben geworgd, heeft grote beroering gewekt rond de doodstraf het algemeen en het proces-Evans in het bijzonder. nu immers gebleken, dat de Londense vrachtrijder Evans, die drie jaar geleden tot de galg werd veroor deeld wegens moord op zijn echtgenote en zijn dochtertje deze moord met heeft begaan. In rijn bekentenis heeft Christie namelijk toegegeven, dat hij en niet Evans deze moord op zijn geweten heeft. Onmiddellijk na de uitspraak zond de moeder van Evans gisteren een verzoek schrift aan de minister van Binnenlandse Zaken om herziening van het proces tegen haar zoon. Van Labour-zijde in het Lagerhuis en door de vereniging voor afschaffing van de doodstraf wer den soortgelijke verzoeken tot het mi nisterie van Binnenlandse Zaken gericht. Hevig verontwaardigd heeft voorts de Labour-afgevaardigde Sydney Silverman een wetsontwerp ingediend, dat de doodstraf in Groot-Brittannië tjdelijk wil afschaffen en wel voor de tijd van vijf jaar. Silverman zal dan aandringen op spoedige beraadslaging, als het ontwerp de volgende week ter sprake komt. Tenslotte heeft een koninklijke com missie haar onderzoek naar de kwestie van de afschaffing der doodstraf ver sneld, en de stukken van de zaak- Christie opgevraagd. In gerechtelijke kringen te Londen voert men aan, dat Evans toch niet on schuldig is ter dood gebracht; hij heeft immers zijn dochtertje Geraldine ver moord. Maar dit laatste blijkt nu ook DAT als voorzitter van de Ver. van Directeuren van Gemeentewerken in Nederland (in de vacature-ir J. P. v. d. Bruggen uit R'dam) is gekozen ir J. de Jong uit Tilburg. DAT de 79-j. verpleegde J. F. K in de arbeidskolonie het Hoogeiand te Beekbergen, vermoedelijk in een vlaag van waanzin, de ambtenaar Van der W. met een zakmes ernstige verwondingen aan beide polsen heeft toegebracht. DAT vijftig Zweedse zuivelconsulen- ten Dinsdag de Zuivelbeurs in Utrecht bezoeken. DAT de gemeenteraad van Eindhoven heeft besloten, in de gemeentelijke bad en zweminrichting De ijzeren Man ge legenheid te geven tot gemengd zwem men. alweer niet zo zeker. De moeder Evans sprak als haar stellige overtui ging uit, dat haar zoon evenmin zijn dochtertje om het leven heeft gebracht Zij weet zeker, dat dit het werk Christie is geweest. Voeg hierbij betgeen in de brief van de vereniging voor het afschaffen van de doodstraf wordt ge zegd: „Bij het doorzoeken van Christies flat zijn de kleertjes, de wieg en zelfs de zuigfles van Geraldine gevonden". Men kan dus terecht verwachten, dat de zaak-Evans nog lang niet van de baan is. Kanon ontplofte 15 Spanjaarden gedood Op de Balearen zijn gisteren vijftien Spaanse artilleristen gedood toen het kanon, waarmede zij aan het schieten waren, uit elkaar sprong. Vijf soldaten werden ogenblikkelijk gedood, terwijl 24 ernstig werden gewond. Tien van h zijn later in een ziekenhuis overleden. ef&l+xT*. VAM l-l JS^ WEERBERICHT Afnemend buiig Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewolking met voornamelijk in het binnen land enkele verspreide regen- of onweersbuien. In de kust- gebieden van Zuid-Holland en t Zeeland plaatselijk van zee binnendrijvende mist- of laag hangende wolkenvelden. Ma tige tot zwakke wind. Onge veer dezelfde temperaturen. Zondag: zon 4.22 tot 21.04 uur; maan 22.17 tot 5.29 uur. Maandag: zon'4.23 tot 21.04 uur; maan 22.40 tot 6.56 uur Op 3 Juli L.K. (Advertentie) Fa D. KRET en Zn. SINDS enkele maanden staat Nieuw- Guinea weer in de belangstelling. Welk standpunt men ta.v. Nieuw-Guinea ook inneemt, men kan dat niet ontken nen. Er zijn er die dit eiland maar aan Indonesië zouden willen geven, in de, overigens ijdele, hoop dat er dan een betere verstandhouding zou komer». An dere menen dat „we het toch niet kun nen houden" of zien er een doorlopende verliespost in. Maar er zijn er ook, die enthousiast zijn voor dit in Azië over gebleven gebiedsdeel van het Koninkrijk der Nederlanden. Internationale factoren spelen in deze meningen ook hun rol evenals morele factoren, bijv. onze plich ten t.a.v. de autochtone bevolking. Nu dient voorop gesteld te worden, dat de taak die in Nieuw-Guinea voor Nederland is weggelegd, ondankbaar is en veelomvattend. Ohdankbaar vooral wat betreft de eerste jaren. Men kan geen grote resultaten verwachten met een begroting die zelfs niet in het aller- nodigste voorziet. Veelomvattend omdat er nagenoeg nog niets is gedaan aan dit enorme eiland. Alles moet nog gebeuren. Er zijn geen wegen, er is weinig bevol king, er is weinig productie, weinig af- voergelegenheid, de verbindingen zijn slecht, er is geen kapitaal er. het parti culier initiatief aarzelt om volkomen begrijpelijke reden overigens. Alles wacht nog op het begin. YfAAR er begint een frisse wind te waaien op Nieuw-Guinea, voor zover men dit beeld mag gebruiken voor een smoorhete, tropische kust. Een frisse wind, sedert gouverneur Van Baal de teugels in handen heeft genomen. Men spreekt van de woning van de gouver neur niet meer als van „het paleis", maar van „de directiekeet". Dat is mis schien typerend. Daarmee alleen heft men echter de moeilijkheden niet op. En die moeilijk heden zijn vele er. velerlei. Het geringe bedrag dat Nederland beschikbaar 6telt en kan stellen, de samenstelling van de bevolking, en de daarmee verband hou dende moeilijke positie van vele klein- landbouwers, -de controverse tussen ver schillende groepen in de verschillende plaatsen op Nieuw-Guinea enz. We stip pen hier maar enkele punten aan. Nie mand behoeft gouverneur Van Baal zijn taak te benijden. Niettemin: er gaat een frisse wind waaien. Een commissie van landbouw deskundigen vertrekt deze maand. Een parlementaire missie volgt binnenkort Minister Kernkamp gaat er heen en minister Luns gaat naar Australië. We mogen hopen dat deze commissie en mis sles zullen bijdragen tot een meer ge degen kennis over dit enorme gebied en de mogelijkheden die er zijn. Bovenal zijn we benieuwd naar de reizen van de ministers Kernkamp en Luns. TIET gaat immers o.a. om samen- werking met Australië. Samenwer king op cultureel en sociaal gebied. Klaarblijkelijk niet op het gebied van de defensie. Dat is althans duidelijk gezegd, maar niettemin heeft men in Indo nesië al de nodige commentaren ge leverd en stappen gedaan. Indien Ne derland en Aaustralië op het gebied van de defensie zouden gaan samen werken, dan zou dat wel eens het op zeggen van de R.T.C. accoorden door Indonesië tengevolge kunnen hebben. Nu betekenen die R.T.C. accoorden door de houding van Indonesië niet zo veel meer en bovendien zou opzegging ook voor Indonesië zelf consequenties hebben. Het zou dus al heel vreemd zijn als Nederland zich voor de zoveelste keer door Indonesië liet intimideren. Neen, het spreken over samenwerking op defensiegebied is juist het meest nood zakelijke punt, omdat alle andere pun ten daarmee samenhangen. Er is in dit gebied militaire samenwerking, nl. tus sen Amerika, Australië en Nieuw-Zee- land. Nederland is bij dat Pact niet aan gesloten. Dat betekent dat we bij een ever.tuele aanval ons deel van Nieuw- Guinea twaalf maal zo groot als Ne derland zelf zouden moeten ver dedigen. Nu zegt Australië wel steeds, dat het niet zal dulden, dat het Westelijke deel van Nieuw-Guinea Indonesisch zal wor den. maar wat betekent dat? Zolang men dit standpunt handhaaft, zal men op Australië kunnen rekenen. Maar wat gaat er gebeuren als bijv. bij de verkie zingen van volgend jaar Labour weer eens aan het bewind komt? Krijgen we dan weer een herhaling van 1945—1948? Wordt Nederland dan weer in de steek gelaten? We hebben weinig reden om veel vertrouwen te hebben in de Austra lische Labour-regerlngen. TTAAROM zou het goed zijn, Indien we wel gingen praten over de defensie. Met Australië, met Nieuw-Zeeland, maar ook met Amerika. Wil er Iets gedaan kunnen worden, dan hebben we garan ties nodig. Aan bemoedigende klopjes op de schouder hebben we niets. Garan ties moeten er zijn. Wederkerig. Wordt Australië aangevallen, dan helpen wij. Worden wij aangevallen, dan helper, de anderen. Die garanties zijn trouwens ook nodig oor het aantrekken van kapitaal zo wel buitenlands als Nederlands. Er moet zekerheid zijn, anders komt er geen kapi taal. We moeten niet een herhaling krij gen van wat na de oorlog gebeurde, dat Nederland door zijn bondgenoten vol ledig in de steek gelaten werd. Men wil graag, dat Nederland op Nieuw-Guinea blijft Welnu, dan dient men ook de nodige garanties te geven. Dan kan er gewerkt worden. Dan is er ln de komende decennia kans op voor uitgang. Meisje kwam mei de schrik vrij Grijsaard (81-jaar) reed zonder rijbewijs Op de Arnhemse weg, ter hoogte van de Rondweg Zuid te Apeldoorn, is een tienjarig meisje, dat de weg overstak, aangereden door een personenauto. Het meisje, dat in de veronderstelling ver keerde dat haar voorrang zou worden verleend, kwam met de schrik vrij. De fiets werd ernstig beschadigd. De be stuurder van de auto, de 81-jarige K M. uit Apeldoorn, bleek niet in het bezit te een rijbewijs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1