Jlicuwe jTdlwrlie GTouranl li ja... t KANBA Circa 50.000 O.-Duitsestakers rammeiden te Merseburg de gevangenis Volkspolitie in Mecklenburg weigerde op demonstranten te schieten 1 gij Honderdduizenden betoogden tegen een bestand Explosie in de kruitfabriek te Ouderkerk Achterlijkheid Laniel heeft de opdracht gisteren aanvaard Wist U DONDERDAG 25 JUNI 1953 BUREAUX: Steen6traat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vier en dertigste jaargang No 9769 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHBISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SlaatvatUcl) gtobfeven mgn tori la tcgtjenspaet' LIMONADE* SIROOP EEN WEELDE VAN SMAAK EN GEUR Hoe heet het in Oost-Duitsland toeging Boodschap van Churchill aan Adenauer Churchill heeft in eèn boodschap aan bondskanselier Adenauer verklaard, dat de onlusten in Oost-Duitsland de „drin gende noodzaak" van hereniging van Duitsland in vrijheid hebben gedemon streerd. De Britse premier antwoordde op een telegram van de Westduitse kanselier, waarin deze de volledige steun voor Duitslands eisen tot beëindiging van de „staat van beleg" in Oost-Duitsland en herstel van de Duitse eenheid had ge vraagd. Churchill zei, dat de voorwaarden hereniging van Duitsland, zoals deze op 10 Juni waren opgesomd in een resolutie van de Westduitse Bondsdag, ovei kwamen met de voorwaarden van Westelijke nota in September 1952 de Sowjet-Unie verzonden. In deze waren als voorwaarden genoemd: vrije verkiezingen, vorming van een vrije regering voor geheel Duitsland en d i n a onderhandeling met die vrije rege ring over een vredesverdrag. „Ik geloof", aldus verklaarde Churchill, „dat deze voorstellen de enige grond slag verschaffen voor het bereiken van ons gemeenschappelijk doel, een in vrij heid herenigd Duitsland". Transport van een Ned. zaakgelastigde welingelichte kringen te Washing ton is medegedeeld, dat de Ver. Sti tee hebben ingestemd, dat de diplo- eke vertegenwoordiger van West- Duitsland te Washington de rang ambassadeur zal krijgen. De Westduitse regering zou op haar beurt de Ameri kaanse Hoge Commissaris in Duitsland ls ambassadeur erkennen. Binnen enige dagen wordt de bekend making van de nieuwe diplomatieke schikking verwacht. DE WESTELIJKE GROTE DRIE hebben een tweede nota aan de Russen gezonden, inhoudende het verzoek de staat van beleg in Oost- Duitsland te beëindigen. Met kracht wordt de beschuldiging van de hand gewezen, dat Amerikaanse officieren bij de opstand in Oost-Duitsland betrokken zouden zijn geweest. De nota der Franse, Britse en Ameri kaanse commandanten is een antwoord op de beschuldiging van de Russische generaal-majoor Dibrova, als zou een West-Duitser een be langrijke rol in de opstand hebben gespeeld. De staat van beleg, die ieder verkeer tussen de zones onmogelijk möakt, is in strijd met de vier- mogendheden-overeenkomst, waarin het interzonale verkeer wordt ge garandeerd. Het regent protesten; zo hebben de Britten zich op felle wijze gekeerd tegen het doodschieten van een 15-jarige Berlijnse jongen, zoals door ons eerder vermeld. Inmiddels doen de Sowjets reeds enige concessies, want de Volkspolitie heeft bij de Brandenburger Poort een post ingericht, via welke West-Berlijners die in de Sowjetsector gestrand waren, naar West-Berlijn kunnen terugkeren. Steeds weer komen er berichten, die er op wijzen hoe heet het op 17 Juni in Oost-Duitsland is toegegaan. Ruim 50.000 Oostduitse stakers hebben op 17 Juni te Merseburg gevangenisdeuren geram meid en kokende teer over Sowjet- soldaten gegooid. Volgens bevrijde ge vangenen waren de stakers van de Leuna- en Bunafabrieken gekomen. Zij werden volgens de verhalen der gevan genen met vuur van machinepistolen van Russische soldaten en Oostduitse politie mannen ontvangen. Volgens het onder Amerikaanse licentie verechijnende blad „Der Abend" hebben 700 leden der Volks politie te Neubrandenburg in Mecklen burg. geweigerd tegen demonstranten op te treden. Zij zouden door de Russische troepen ontwapend zijn en overgeplaatst naar de Oder-Neisselinie. In aansluiting aan hetgeer. gisteren reeds vermeld is, later, wij nog volgen, dat opnieuw terechtstellingen in Oost-Duits land hebben plaats gevonden. Het pers bureau A.F.P. meldt, dat de burgemeester van Doebernitz in Saksen-Anhalt na staatsrechterlijk vonnis werd gefusil leerd. De Oostduitse premier Grotewohl heeft het boetekleed aangetrokken. Hij ver klaarde dat zijn regering verantwoorde lijk moet worden gesteld voor de toe stand, die leidde tot de ernstige onlusten. Let wel: „Wij zijn schuldig aan dc toe stand in Oont-Duitsland, niet alleen dc Westelijke próvocateurs". Aldus Herr Grotewohl in een rede voor mijnwerkers te Boehlen in Saksen. Hij gaf toe, dat de onruststokers nooit zoveel succes zouden hebben gehad als er geen kiei ontevredenheid onder het volb De vlucht van honderdduizenden boeren naar het Westen had een ernstige vocd- selcrisis in Oost-Duitsland veroorzaakt. Een beslissende fout noemde Grotewohl de bovenmatige uitbreiding van industrie in Oost-Duitsland. De regering had over het hoofd gezien, dat gelijke industrie in Oost-Duitsland niet nodig is, als men zich maar mee had gegeven voor het herstel Duitse eenheid. De regering-Grotewohl, wij weten het nu, zal geen ontslag nem maar de heren „zullen lering trekken uit de fou ten, die zij hebben gemaakt". Staf van Theodor Blank naar Amerika Polsingen over het E.D.G. Een Duitse delegatie voor militaire za ken onder leiding van Theodor Blank, is uit Le Havre met het passagiersschip „America" naar de Ver. Staten vertrok ken. Tijdens het twaalfdaagse bezoek aan Washington zal met Amerikaanse staats lieden over de voorgestelde Europese Defensiegemeenschap van gedachten ge wisseld worden, aldus A.P. Russen bezetten eilandjes bij Japan Naar de bemanning van de Japanse vissersboot „Koei Maroe" bij aankomst te Koesjiro (Hokkaido) heeft meegedeeld, hebben de Russen alle eilandjes van de Habomai-groep, gelegen ter hoogte de Zuidoostelijke punt van Hokkaido, be zet. De vissers deelden mee, dat zij door de Russen waren opgebracht en enige tijd vastgehouden. Naar hun zeggen bevin den zich o.m. Russische troepen op de tot dusverre onbewoonde eilanden Kai- gara en Moimodjiri, gelegen op resp. viei en zes km van de vuurtoren van Nossa- poe op Hokkaido. Tot nu toe werd in dit gebied alleen door Russische schepen ge patrouilleerd. Wapenstilstand is een ramp" Rhee stelde nationale defensiecommissie in De Zuidkoreaanse regering had voor vandaag ter herdenking van de derde verjaardag van de Koreaanse oorlog, massale demonstraties uitgeschreven, waarbfj het accent viel op het verbitterde verzet tegen een wapenstilstand. Hon derdduizenden namen aan deze demon stratie deel. In Seoel sprak Syngman Rhee, staande op de trappen van het Kapitool de demonstranten toe, waarbij hij verklaarde: „We zullen vechten tot de dood". F. A. Colson vraagt thans gratie Meldde zich persoonlijk op onze redactie (Van een onzer verslaggevers) Hedenmorgen om kwart voor twaalf verscheen op ons redactiebureau F. A. Colson. een der verdachten in de moord aanslag op de Indon. miL attaché luit. kol. Harjono. Colson verzocht ons er nota van de nemen, dat hij niet, zoals enkele bladen hebben geschreven, spoorloos verdwenen Hij verblijft op zijn gewone adres in Den Haag en is van plan daar te blijven. Hij heeft zij nadvocaat, mr L. de Groot, advocaat en procureur in Den Haag, ver zocht een gratieverzoek tot H.M. de Ko ningin te richten. „Ik heb er geen enkel belang bij te verdwijnen en ik denk er ook niet o :i Colson. Hij had zich hedenochtend verontwaardigd naar de redacties van de bladen begeven, die zich op deze wijze beijveren zijn laatste kansen te knoeien. Hij heeft hen bedankt voor activiteit. Colson zei nog: „Ik heb met Pot e zijnen niets meer te maken en ik wil ook nooit meer iets met hen te maken heb ben". De termijn waarna een bevel tot in hechtenisneming tegen Colson kon wo: den gegeven (8 dagen) is nog niet vei streken. Gouden bakkerswapen toegekend in Groningen Het gouden bakkerswapen, de hoogste onderscheiding van de gisteren in Gro ningen door burgemeester Tuin geopen de nationale bakkerijtentoonstellihg, is voor broodbakkers gewonnen door de hr J. Beumer uit Hattem en in de afdeling banket door de heer W. A. van Zeideren uit Bodegraven. De jury moest 800 in zendingen keuren. Daarbij was één var de oud-voorzitter der organiserende ver eniging, de heer L West, die uit Israël is overgekomen om nog eens aan een dergelijk evenement mee te doen, o.a. met een inzending Arabisch brood, dat hij in zijn nieuwe vaderland speciaal heeft leren bakken. Rhee heeft gisteren een nationale de fensiecommissie ingesteld, welke het hoogste orgaan zal zijn voor het bepalen van de Zuidkoreaanse politiek. Rhee zelf is voorzitter van deze commissie.. Rhee verklaarde, dat een wapenstil stand op dit ogenblik voor Zuidkorea een. zelfde ramp zou betekenen als die welke de volken van Tsjecho-Slowakije, Polen China hebben ondergaan. Gezien de werkelyk massale opkomst bij de demon straties is het duidelijk, dat het volk Zuid-Korea geen wapenstilstand wenst. Uiteraard versterkt dit Rhee in het vast houden aan zijn standpunt: geen wapen stilstand. De Amerikanen doen inmiddels alle moeite, de Zuidkoreaanse president te bewegen, alsnog in één of andere penstilstand toe te stemmen. Het dreigement van Rhee, dat hij de oorlog zonpdig alleen voort zou zetten, is niet maar een dreigement zonder meer. Tweederde van het huidige front wordt door de Zuid-Koreanen bezet. Als deze troepen weigeren zouden, op bevel van generaal Clark de frontlinie te verlaten, zou men in grote moeilijkheden komen. De Geallieerden zouden op het ogenblik zeker niet in staat zijn, dit frontgedeelte van de Zuid-Koreanen over te nemen. Er zouden dan nodig nieuwe troepen moeten worden aangevoerd. Men hoopt in Geallieerde kringen, dat het onderhoud dat Robertson, de speciale afgezant van Foster Dulles, vandaag met Rhee zal hebben, misschien nieuwe pers pectieven zal openen. Rhee zelf heeft zich in deze geest ook uitgelaten. De „kleine kroning" van Elizabeth In de kathedraal van St Giles in Edin burgh heeft gistermorgen de zgn. „kleine kroning" van koningin Elizabeth plaats gehad. De eenvoudige plechtigheid, die het aanvaarden van het kor gschap over Schotland symboliseert, werd door een groot aantal Schotse edellieden, ker kelijke hoogwaardigheidsbekleders en andere hoge functionarissen bijgewoond. In tegenwoordigheid van de ge neraals B. R. P. F. Hasselman, chef van de Generale Staf en I. A. Aler, chef Luchtmachtstaf, zijn gistermiddag in het Ju- lianakamp te Kijkduin 12 Mil- va-officieren beëdigd door de Mïlva-commandante, mevrouw luit.-kol. A. Halbesma. Op onze foto worden de nieuwe officie ren onder de vlaggemast geluk gewenst. Rechts vooraan gene raal IJasselman, die zijn secre taresse, res. tweede luit. A. M. J. Lutterot uit Alkmaar, felici teert. Op het grote grasveld stond in carré opgesteld een compagnie geneeskundige troe pen, een peloton Milva's en de Luchtmachtkapel. Parade-com mandant H. Diemei bracht de troepen in orde van inspectie. Terwijl de kapel zacht het Wil helmus speelde werd het Kon. Besluit met de benoemingen van de Milva-officieren voor gelezen, waarna de comman dante de eed van trouw afnam. Een défilé besloot de beëdiging. Wim Dussel per scooter de wereld door Van zijn reiservaringen reportages in ons blad De 33-jarige journalist Wim Dussel, die het eerste jaar van de oorlog in Korea daar oorlogscorrespondent was de Ned. Legervoorlichtingsdienst, zal 1 Juli starten voor een reis om de wereld per scooter. Deze reis onderneemt hij als ree-lance journalist in samen king met enkele kranten, waaronder ook ons blad en een omroepvereniging. Arts verklaart Christie geestesziek Gunstige ontwikkeling voor de verdediger Onder grote belangstelling is gisteren het Londense proces tegen John Reginald Christie voortgezet. Dinsdag had Chrietie toegegeven, zeven vrouwen, onder wie zijn echtgenote, te hebben vermoord, al voegde hij hier aan toe, dat hij zich geen details herinnerde. Zoals men weet is het er de verdediger, Derek Curtis-Bennett, om te doen. de acte van besehuldiging van zijn cliënt zo lang mogelijk te ma ken. Hij wil hiermee bereiken, dat men Christie krankzinnig zal verklaren. Nadat Christie gisteren met .trillende lippen had herhaald, zes vrouwen zonder enige reden te hebben gedood (zijn echt genote heeft Christie vermoord omdat zij aan stuipen leed), werd aan drie artsen gevraagd, welke nu precies de geestesge steldheid van Christie is. Twee artsen zei den, dat Christie niet krankzinnig, doch hysterisch is. De derde geneesheer om schreef Christies geestestoestand als „een ernstige vorm van hysterie, welke neer komt op geestesziekte". Zo ontwikkelt zich dit proces dus in de richting, die de verdediger heeft geko zen. Behalve door de verklaringen van de artsen werd door zijn antwoorden Chris ties ontoerekenbaarheid aangetoond. Zijn' advocaat vroeg hem. of hij zich bewust was van het feit. dat er op een bepaald ogenblik vier lijken onder de vloer en in de keukenkast van zijn flat verborgen waren. Christie antwoordde: „Daar heb ik eigenlijk nooit bij stilgestaan". Hierna vroeg Curtis-Bennëtt zijn cliënt of deze er zich van bewust was, vier lij ken te hebben achtergelaten, toen hij vertrok. Opnieuw antwoordde Christie ontkennend. Tenslotte vroeg de advocaat: „Waart ge U ervan bewust, iets kwaads te hebben gedaan?" Christie antwoordde: „Neen". Na twee uur en 55 minuten verliet Christie de Old-Baily rechtszaal. Eén dode en een zwaargewonde Heel het dorp dreunde op zijn grondvesten en talloze ruiten werden vernield Heel Ouderkerk aan de Amstel, ten Zuiden van Amsterdam, dreunde op zijn grondvesten en talloze ruiten van wo ningen uit de omgeving sprongen aan scherven, toen gistermiddag om vijf uur met een ontzaglijke knal twee grote ketels explodeerden op het uitgebreide fabrieksterrein van de N.V. Koninklijke Nederlandse Springstoffenfabriek nabij Ouderkerk. De explosie kostte de 34- jarige werkbaas Willem Kruyswijk, ge huwd en vader van 2 kinderen, het leven, terwijl de 36-jarige A. Hendrikse, even eens een lid van het ongeveer 100 man tellende personeel, levensgevaarlijk ge wond naar het Onze Lieve Vrouwe Gast huis te Amsterdam werd vervoerd. Ook Hendrikse is gehuwd en heeft twee kinderen. De ketels spatten met enorme kracht uit elkaar. Brokstukken vlogen naar alle kanten weg. Een zwaar uiteinde van een der ketels schoot op geringe hoogte een aangrenzend .weiland over, dwars tussen de bomen langs een weg door en be landde op de wallekant van de daarnaast lopende sloot. Zo groot was de vaart van dit stuk metaal, dat het opveerde, een diep gat achter liet op de wal en nog minstens 50 meter voortsuisde. Het werd tenslotte op ruim 200 meter afstand van de fabriek in bouwland teruggevonden. Reeds meerdere malen hebben zich in deze kruitfabriek te Ouderkerk, bekend onder de naam De Oude Molen, ernstige ontploffingen voorgedaan. In 1945 kwa men twee arbeiders bij een explosie het leven en enkele jaren geleden liet één arbeider bij een soortgelijke ontplof fing het leven. Dat er ditmaal niet meer dan twee slachtoffers zijn, mag een won der heten, want slechts één minuut voor de ontploffing was een hele ploeg arbei ders langs de ketels gelopen. Gevaar voor meer ontploffingen Onmiddellijk na de explosie werd het gehele terrein, ook buiten de fabriek, door de politie afgezet in verband met gevaar voor meer ontploffingen. Twee uur later werd de afzetting echter op geheven. Verder dan het hek der fabriek konden journalisten en persfotografen echter niet doordringen. De directie de fabriek ontzegde de pers de toegang en weigerde inlichtingen te geven. Enkele uren na de explosie arriveerden uit Den Haag twee technici van de cri minele voorlichtingsdienst, die ter plaat se een onderzoek instelden. Op het fabrieksterrein was het grote ravage. Overal lagen stukken van de ontplofte ketels, glasscherven en ui elkaar geslagen stenen potten, waarui zuur wegstroomde. Het dak van een groti loods, het zgn. zuurhuis, was gedeeltelijk weggeslagen. Giftige dampen Uit een derde ketel, die door de lucht druk lek geslagen was, ontsnapten giftige bruine dampen, die zich in dikke v, ken over de omgeving verspreidden een ernstige handicap vormden voor eerste reddingspogingen. Met vijftien stralen was de brandweer van Nieuwer Amstel, alsmede die van de fabriek zelf. een kwartier lang bezig deze dampen weg te spuiten. De ontploffing geschiedde bijna onmid dellijk nadat om twee minuten voor a de fabrieksfluit het voorsignaal voor 1 neerleggen van het werk had gegev De arbeiders maakten zich gereed naar huis te gaan en de omgekomen werkbaas Kruyswijk liep juist langs de MAG men de communisten ge loven, dan ligt het paradijs achter het IJzeren Gordijn. Het paradijs althans voor de arbeiders. Berichten als zouden de sociale toestan den in Rusland en in Oost-Duitsland niet zo erg rooskleurig zijn. worden door ..c volgelingen van Moskou altijd venvezen naar het rijk der fabelen. Het zijn be richten ingegeven door Westerse en Amerikaanse imperialisten, die er be lang bij hebben, het goede dat door de Sowjet voor de arbeider werd bereikt, te kleineren. Neen. voor de arbeider >s er maar één goed land en dat land is Rusland en maar één goede regering en dat is de communistische. Jammer voor de communisten in ons land. dat hun vrienden achter het IJze ren Gordijn nu roet in het eten gaan gooien. O. ze hebben dat zeker niet op zettelijk gedaan. Dat zij het commur -- tische paradijsverhaal van zijn luis'er hebben ontdaan, is alleen uit hittere noodzaak. Wat is het geval? De arbei ders in Oost-Duitsland hebben hun schreeuw om vrijheid laten' horen en wel zo duidelijk, dat heel de wereld die kreet heeft gehoord. En zó dat heel de wereld weet dat er onder het commu nistisch regiem geen vrijheid is. Dat mag niet onder het communi*- tisch regiem en dus werd de opstand on derdrukt. Daar zijn ze sterk in. Maar de arbeiders moesten toch ook tevreden worden gesteld en dus werden door do officiële communistische autoriteiten een aantal concessies gedaan, verbeterincon aangebracht. Een van die verbeteringen as, dat de dagen, waarop door ziekte iet kon worden gewerkt, voortaan niet meer van de vacantie zullen worden afgetrokken. Voor Nederlandse arbeiders vreemd bericht. Ziekendagen aftrek van de vacantie. dat is hier te lande ondenkbaar iets. Maar achter het IJzeren Gordijn blijkt dit gewoonte te zijn. Deze officiële uitlating demonstreert voor ieder verstandig mens, dat er in de communistische heilstaat dus nog wei het een en ander mankeert aan de sociale voorzieningen. Het lsat zien dat men rustig van sociale achterlijkheid kan spreken bij de communisten. Dat was reeds bekend, maar het is thans officieel bevestigd. ketels, op weg naar het kleedlokaal, toen deze explodeerden. De ketels waren nagenoeg leeg, toen de ontploffing plaats had. Een tweede obstakel bij de opruimings werkzaamheden vormde zuur, dat zich uit de talloze kapot geslagen stenen pot ten een weg over het terrein baande. Het tastte kennelijk de verharde grond aan, want men hoorde en zag het vuur op bruisen. In allerijl begonnen arbeiders greppels te graven, waarin het zuur weg geleid werd naar aangrenzende sloten. In de fabriek, gelegen tussen de Ouder kerkerlaan en de provinciale weg bij Ouderkerk, doch in de gemeente Nieu wer Amstel. worden grondstoffen ge maakt voor de N.V. Koninklijke Neder landse Springstoffenfabriek De Krijgs man te Muiden (N.H.). waarvan De Oude Molen een onderdeel vormt. Op bevel van de O. v. J. uit Amster dam werden onmiddellijk een aantal in de directe nabijheid van de fabriek ge legen woningen ontruimd in verband met mogelijke nieuwe ontploffingen. Melker door de lucht gezwiept Een merkwaardige ervaring deed de 52-jarige veehouder J. van Bodegraven op. Hij was bezig met het melken van zijn koeien op ongeveer 150 meter af stand van de ketels. Hij werd door de luchtdruk van zijn melkblok gelicht en een meter door de lucht weggezwiept. Tientallen koeien en schapen in het weiland renden in panische angst zo ver mogelijk weg. Intussen heeft de ontploffing aanzien lijke glasschade aan tientallen woningen en boerderijen in de nabijheid aange richt. Merkwaardig genoeg waren het in deze huizen over het algemeen slechts de ruiten van de parterre-verdiepingen, die gesneuveld waren. De meeste ramen op eerste verdiepingen waren geheel intact. Enkele woningen liepen overigens wel schade aan de dakpannen op, die ontzet werden. „Ik stond in een roeibootje", vertelde een jeugdige inwoner van Ouderkerk, „op minstens een halve kilometer afstand van de fabriek. Maar voor ik het wist lag ik door de luchtdruk in het water". Frankrijk schreeuwt om een formateur Morgen compareert hij in de Kamer om de goedkeuring te verwerven Zie hier dan de heer A. M. E. Brink, cmze ex-zaakgelastigde in de Bul gaarse hoofdstad Sofia, waar men hem niet langer duldde. Gisteren bracht hij, na in het vrije Nederland te zijn teruggekeerd, een bezoek aan het ministerie van Buitenl. Zaken. DAT er in Arnhem, serieuze plannen zijn om het voormalige hotel Sonsbeek in Arnhem tot museum in te richten. DAT lt.-kol. C. G. P. Rijser, It.-kol. L. J. M. Defize is opgevolgd als garnizoens commandant van Arnhem. DAT J. Saas. hoofdstationschef te Amersfoort, op 1 Juli met pensioen gaat na eeq loopbaan van 44 jaar bij de Spoor wegen. DAT de kreeftenvisserij in Zeeland dit jaar, in tegenstelling met het vorige sei zoen, zeer slechte resultaten oplevert. DAT de Bond van Chr. Oranjevereni gingen zijn bondsdag op 9 Juli in hotel Het Hof van Holland in Hilversum houdt. DAT op 11 Juli te Bergen op Zoom de jaarvergadering van het Ned. Rode Kruis wordt gehouden en na afloop een film wordt vertoond betreffende de over stromingsramp in Stavenisse. DAT te Hengelo het tehuis Avondrust voor 125 bejaarden door burgemeester mr R. J. J. Lambooy officieel is geopend. DAT de Volksbond tegen Drankmis bruik in zijn vergadering te Groningen de heer Robertson uit Den Haag tot hoofd bestuurder koos en de volgende jaarver gadering in Den Haag zal houden DAT de Franse stad Nantes een gala avond heeft gegeven ten bate van het geadopteerde plaatsje Stavenisse. DAT het Ned. Inst, voor Efficiency eind 1952 954 bedrijfsleden en 857 persoonlijke leden telde en dit 29 meer is dan aan het begin van dat jaar. DAT aquarium- en terrariumhouders van 4 t/m 11 Juli in het kasteel Rijckholt in Gronsveld (L.) een studiecongres hou den. DAT de ln 1946 aangestelde Arnhemse stadsarchitect ir C. E. Alxander op 1 Juli de gemeentedienst zal verlaten, daar alle grote gemeentelijke bouwwerken in de Gelderse hoofdstad thans vrijwel zijn vol- Laniel (Onafhankelijk) heeft gister avond president Auriol meegedeeld, dat hij de opdracht om een nieuwe Franse regering te vormen, aanvaardt. Hij klaarde, dat hij morgenochtend in de Na tionale Vergadering wil verschijnen c trachten de goedkeuring van zijn benoe ming tot premier te verkrijgen. Laniel zal vandaag zijn besprekingen met politieke leiders voortzetten- Men verwacht, dat hij zal trachten een rege ring van. „nationale eenheid" te vor Laniel is eigenaar van een textielfa briek in Normandië en hij is. naar zegt, het vermogendste lid van het Franse parlement. Hij staat bekend als een t uitstrevende werkgever. In 1932 werd hij voor het eerst ln het parlement gekozen. Tijdens de oorlog maakte hij deel uit van het verzet tegen de Duitse bezetters. Hij geniet bij vele partijen populariteit. (Na het falen van Pinay geeft Laniel zichzelf een grote kans. In zoverre is zulks gemotiveerd omdat de R.K. partij der Volksrepublikeinen, de M.R.P.. hem wel willender gezind is. Ook de Radicalen de Gematigden staan vrij gunstig tegen over Laniel. Indien ook Laniel niet zou slagen dan kan president Auriol alsnog een p.oging wagen met Edgar Faure of Queuille. beide figuren die over grote er varing beschikken. De crisis duurt nu reeds 36 dagen en vijf formateurs heb- bèn het moeten „afleggen". Nu de Bermu da-conferentie met rasse schreden nadert, dient Frankrijk mét een premier op de proppen te komen. Frankrijk schreeuwt om een politiek leider, bekwaam om het land uit het financiële moeras te hel pen. Red.) Overleden na zwemmen met volle maag In het Jan van Galenparkbad te Am sterdam is gisteren een achtjarige jongen, nadat hij van de springplank was ge sprongen. levenloos uit het water opge haald. Een arts heeft geconstateerd, dat de jongen met een volle maag heeft gc- Weinig wind De Bilt verwacht tot mor- genavond: Veranderlijke be wolking met in de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Overwegend zwakke wind uit Noordelijke rich tingen. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te tien uur). ZON EN MAAN Vrijdag: zon van 4.21 tot 21.04 uur; maan van 21.04 tot 3.02 uur. Op 27 Juni

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1