Jlicuwc gcUtërfp (!ftmmnl Tijdens ple2iervaart werd opstand voorbereid et echtpaar Julius en Ethel Rosenberg vanmorgen terechtgesteld flbrdediger Bloch: „Met hen stierf de Amerikaanse democratie" Het groeiende verzet dwong de Roden tot mildere politiek Onder de doem der verdraagzaamheid Roden braken bestandshutten plotseling af Wist U z. TERDAG 20 JUNI 1953 BUREAUX: Steen6traat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËNƒ018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vier en dertigste Jaargang No 9765 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatsastlcli li gfiebltoea mgn bert to tegfjeaspoet" STEUNSCHOENEN Schoenmag. „CITY" Haarlemmerstraat 128 LEIDEN" Tel. 25585 VAN HOEK NA TWEE JAAR VAN ONZEKERHEID jE ROSENBERGS ZIJN DOOD." Na enige uren van spanning hoorden wij deze simpele zin vannacht door de nieuwsdiensten van Ameri- nse radio-stations op de korte golf omroepen. Onwillekeurig waren wij i de voltrekking van dit vonnis, dat reeds te vaak is uitgesteld om nog echtelijke voldoening te kunnen geven, gaan twijfelen. Nu was er erheid. Julius Rosenberg werd het eerst op de electrische stoel ter dood 1 iracht. Om zes minuten over één, Nederlandse tijd, werd hij overleden klaard. Toen volgde zijn echtgenote, Ethel. Zij werd tien minuten er overleden verklaard. Om kwart voor twee vanmorgen wist de ge- 7 e wereld dat het vonnis voltrokken was. Julius, noch zijn vrouw zeiden woord, voor zij stierven. Hun gezichten verrieden geen enkele emotie. J zijn de eerste burgers in de Amerikaanse geschiedenis die wegens onnage zijn geëxecuteerd. Twee jaar lang hebben zij in de dodencel de Sing Sing gevangenis op hun lot gewacht. gQ Jet zes tegen drie stemmen had het lerikaanse Opiperste Gerechtehof gis- middag de beslissing van rechier 75 aglas, de Rosenbergs uitstel van exe- ie te verlenen in verband met nieuwe 75 Mische verwikkelingen, ongeldig ver- ard. Zodra dit werd bekendgemaakt rtden de verdediger moties tn met "net oek. opnieuw uitstel te verlenen en beslissing van nietigverklaring w ien. Deze stap had echter evenmin es als de poging van de advocaat h, om tijd te winnen voor het graue- oek. dat aan president Eisenhower worden overhandigd. Eisenhower ft dit verzoek van de hand gewezen •na hebben de verdedigers van ao mbergs getracht, de rechter Harold rton te bewegen, uitstel te venenen de Amerikaanse „circuit court" ie- te laten geven, de vonnissen op schorten. Maar toen ook deze pogin- j. op niets uitliepen, waren hun juridi. manoeuvres uitgeput. >en Eisenhower ook de laatste actie de Rosenbergs, een informeel beroep mevrouw Rosenborg om het leven haar en haar man te sparen, aat een voor de terechtstelling de president „ikte, 'had afgewezen, gaven ae raaas- den verdere pogingen om het echi- 1' ir van de dood te redden, op Cort voor het uur van de executie had >ch nog een dramatische poging ge- bij Eisenhower een nieuw pleidooi -J te dienen, maar de toegang tot nel itte Huis werd hem ontzegd. Rosenbergs bleven kalm De Rosenbergs hebben het verloop aer beurtenissen via de gevangenisTaoio polgd. Zij zaten te eten in hun cellen, fn de radio het nieuws bracht, dat net iperste Gerechtshof niet voldoende ter- aanwezig achtte om het door Dou- verleende uitstel te rechtvaardigen it men van mening was, dat het von. ip grond van de juiste wet was veld. amen het nieuws met grote kalmte ten verloren de kalmte zij ^üdens gehele rechtsgang ied. geen moment oen zii hoorden, dat ook het verzoek gratie was afgewezen, verzochten zij iar te mogen zien Zij brachten de rest de middag in eikaars tegenwoordig- ,.«d door in de vrouwenafdeling Dode bij betogingen Tijdens betogingen voor het echtpaar Rosenberg zijn vanochtend vroeg Parijs 400 mensen gearresteerd. Een i weid doodgeschoten. In Washington marcheerde gasteravond een aantel demonstranten langs het Wi'tte Huis om bij Eisenhower op gratie aan te dringen. In Londen hebben onge veer duizend demonstranten verkeers opstoppingen veroorzaakt Een poging om de ambtswoning van premier Chur- chdll te bereiken, werd door de politie verijdeld. Ook in ons land zijn zwijgende betogingen gehouden. Om één uur v nacht stond een groep van honderd m sen voor het Amerikaanse consulaat- generaal te Amsterdam. De stille c volmaakte rust verlopende demonstratie duurde tien minuten. Op verzoek va politie gingen de mensen zwijgend uiteen. In Den Haag heeft de politie geen enkele georganiseerde actie waargeno men, hoewel zij in de binnenstad enkele personen ontdeikte, diie kennelijk plan waren, groepjes te vormen, jongelui, die een spandoek droegen „Redt de Rosenbergs" kregen een pro ces-verbaal. Het doek werd in beslag ge nomen. Berichten, dat uit andere plaat sen waaronder Rotterdam groepen Den Haag onderweg z< den zijn om aan de betogingen deel i, zijn onjuist gebleken. r bleven gescheiden door ■"traliehek. Als gevolg van de onzeker- id. die de gehele dag heeft gehangen er de voltrekking van het vonnis, was geen gelegenheid meer. de laatste maal- fl. die gewoonllilc 4 mr,J lege- Geen bekentenis De directeur van de gevangenis kwam Rosenbergs mededelen, dat tot op net itste ogenblik door middel van een spe- le telefoonverbinding contact zou i D gehouden met het ministerie van ie. voor het geval één van beiden lluiten het leven te redden door het leggen van een bekentenis. Goed inge- ambtenaren verklaarden, dat Eisen mei en Drocureur-generaal Browneii h gereed zouden houden voor het geval atoomsnionnen er de voorkeur aan Iden geven, te spreken. De bijzondere tfoonliin heeft echter geen dienst ge in Zowel in het gratieverzoek als In laatste brieL waarin mevrouw Kosen- metz een beroep op Eisenhower deed, is jgmaals getuigd van onschuld. Veertig minuten voor het ogenblik i executie werden de Rosenbergs kaar gescheiden. Terwijl zij nog met kaar zaten te praten, werd op 'honderd letcr van de gevangenispoort een barri. pgeworoen en werden de wegen eblokkeerd om demor^traties te voorko- ien.. Dertig politiemannen zetten net odenhuis ai Rosenbergs broer, die lecutie nog een bezoek wilde brengen het echtpaar, werd niet meer toege- bten. Het spoorwegongeluk bij Weesp Expres-treinen rijden reeds weer Gekantelde locomotief bedreigde gasvoorziening Gistermiddag zijn de Nederlandse spoorwegen met de opruimingswerkzaam heden en het herstel aan de spoorbaan bij Weesp, waar gistermorgen een ex presse op een nagenoeg stilstaande stop trein reed, zover gevorderd, dat het mo gelijk is gebleken, reeds vanmorgen het treinverkeer over de baan gedeeltelijk te hervatten. De snel- en exprestreinen op baanvak AmsterdamAmersfoort weer gaan rijden, zij het met disel- treinstellen (omdat de electrische leiding nog niet is hersteld), zodat men te Amers foort moet overstappen. De stoptreinen AmersfoortAmsterdam rijden nog niet verder dan Bussum. Tussen deze laatste plaats en de hoofdstad wordt het v voer met bussen verzorgd. Beide sporen waren vanochtend 6 weer vrij. Men hoopt in de komende nacht de bovenleidingen te kunnen her stellen, zodat morgen het verkeer normaal met electrische trienstellen kan worden onderhouden. Met moeite is gistermiddag het stoffe lijk overschot van de enige bij het on geluk omgekomen passagier uit de ra vage bevrijd. Het was de 56-jarige markt koopman G. van der Meulen uit Am sterdam. De zware electrische locomotief van de verongelukte exprestrein kwam, zoals gemeld in de sloot langs de rails te recht en wel bovenop de gasleiding van Amsterdam naar Weesp. Tengevolge hiervan ontstond bedreiging voor de gasvoorziening van Weesp. Daarom heeft men gistermiddag een hulpgasbuis ge legd in een bocht om de bedreigde plek heen. De tas, die er oorzaak van was, dat men aanvankelijk vreesde voor drie do den, bleek toe te behoren aan mevr. Hee- ren uit Amsterdam, die gauw haar doch ter, die met haar meereisde, naar de hoofdstad had teruggebracht en zodoen de aanvankelijk onvindbaar was. Een tragische bijzonderheid bij het overlijden var. de leerling-conducteur G. W. Hoefsloot is, dat hij juist deze week in het huwelijk was getreden Huurverhoging en loon- compensatie Van officiële zijde wordt meegedeeld: Een in de pers verschenen bericht, dat in het kabinet verdeeldheid zou bestaan over de omvang van een eventuele loon- verhoging, welke als gedeeltelijke com pensatie van huurverhoging noodzakelijk zou worden geacht, is volkomen uit de lucht gegrepen. Afsluiting zeearmen? Ja, en wel zou gauw mogelijk Zeegaten sluiten of niet sluiten? Twee sprekers tijdens de jaarvergadering te Rotterdam van de Nederlandse Vereni ging voor landaanwinning gaven op deze vraag onomwonden het antwoord: Slui ten, zo gauw mogelijk sluiten en zoveel mogelijk Westwaarts. Het was dr ir F. P. Mesu, directeur van de Cultuur-Technische Dienst te Utrecht, die tot deze conclusie kwam op land bouwkundige motieven, terwijl ir A. G. Brugman, hoofd-ingenieur van de pro vinciale waterstaat in Zuid-Holland aan toonde, dat de technische mogelijkheden voor de gewenste sluiting aanwezig zijn. Ook de economische voordelen wettigen de afsluiting volkomen. Dit zijn de drie groten van de gisteren uitgeroepen republiek Egypte. Links ziet men vice-premier Abdel Nasser, in het midden president en premier Naguib en rechts generaal-majoor Abdoel Hakim Amer, de bevelhebber van het Egyptische leger. (Telefoto). De gebeurtenissen in Oosl-Duitsland Rosenberg eerst Rosenberg betrad als eerste de doden- mer, opdat zijn vrouw hem tijdens hun ■atste' tocht niet od de corridor zou zien. lij werd voorafgegaan door rabbyn Koslowe. die gedeelten uit de Bubel las. nosenberg liep met vaste tred en wachtte rustig op de stroom, die in enkele minu- t einde aan zijn leven maakte. Zyn nuuw die eveneens door de rabbijn werd begeleid, volgde tien minuten later. Mevrouw Rosenberg werd op haar gang naar de dodenkamer begeleid door de directrice van de gevangenis. mevT. Evans en een telefoniste. Diep ontroerd keerde mevr. Evans zich om en verliet de kamer, loen Ethel Rosenberg met een kus al- icheid van haar nam. vóór zij in de stoel werd gezet. In de dodenkamer bevonden zich tien 'tuigen, onder wie drie journalisten, ort voordat Julius Rosenberg de kamer erd binnengeleid, klonk van Ult de ing de stem van rabbijn Irving Koslowe. ..ij zei de regels uit Psalm 23: „De Heere is mijn Herder, mij zal niets ontbreken. Al ging ik ook in een dal der schaduwe des doods, lk zou geen kwaad vrezen. De rabbi ging ook mevrouw Rosenberg voor tot de kamer, ditmaal met aanhalin gen uit Psalm 15: ..Heere. wie zal verke- :n in uwe tent". Mevrouw Rosenberg is 37_ jaar gewor den. haar echtgenoot was 35 jaar. De verdediger van de Rosenbergs, Emanuel Bloch. verklaarde na de terechtstelling: „Schande over Amerika. De Amerikaanse democratie sterft met de Rosenbargs...." Ridgway Donderdag naar Koningin Programma van het afscheidsbezoek Generaal Matthew T. Ridgway, de af tredende opperbevelhebber van de ge allieerde strijdkrachten in Europa, zal op Donderdag 25 en Vrijdag 26 Juni a.s. zijn aangekondigde afscheidsbezoek brengen Nederland. Donderdagmiddag om over half vijf zullen generaal en Ridgway op Soesterberg per vliegtuig aankomen. Zij zullen daar wor den verwelkomd door de chef van de luchtmachtstaf, luitenant-generaal-vlie- ger L A. Aler, als voorzitter van het comité verenigde chefs van staven. Nadat de generaal de erewacht van de Konink lijke Luchtmacht zal hebben geïnspec teerd rijdt het gezelschap naar Soestdijk, waar het zal worden ontvangen door de Koningin en Prins Bernhard. Na dit bezoek gaat het gezelschap per auto naar het hotel Wittebrug te 's-Gra- venhage, waar generaal Ridgway en zijn gezelschap logeren. Des avonds biedt minister-president dr W. Drees een gêringsdiner aan. Vrijdagmorgen zal generaal Ridgway een bezoek brengen aan het ministerie van Oorlog voor een kort onderhoud met minister ir C. Staf, daarna zal de generaal een bijzondere aitting bijwonen van het comité ver enigde chefs van staven. Voor zijn vertrek van Schiphol zal ge neraal Ridgway vertegenwoordigers van de pers ontvangen. Het vliegtuig van generaal Ridgway zal om 11 uur vertrek ken naar Luxemburg. Moordenaar krankzinnig verklaard De 27-jarige Van de B., die in Febru ari van dit jaar werd gearresteerd we gens moord op de 70-jarige landbouwer Van Kruysdijk in De Hurk te Eindhoven en daarna een volledige bekentenis af legde, is thans door de rechtbank van Den Bosch krankzinnig verklaard. De rechtbank gelastte zijn opneming in een krankzinnigengesticht. Van de B. zal daarna ter beschikking van de regering worden gesteld. Een inwoner van Kerkrade vond dit moederloze hertje i het bos en nam het mee naar huis. Op hoge pootjes loopt het daar nu door de kamers en de hele jamïlie vertroetelt het diertje, dat al spoedig goede maatjes werd met het jongste dochtertje. Vermoedelijk werd de moeder van het diertje door jagers neergeschoten. Corps Diplomatique Tot attaché aan de ambassade van Bel- _ië is benoemd de heer G. Carpentier de Changy, die op 1 Juli zijn werkzaam heden op zich zal nemen. De heer M. W. J. Swinnen. attaché de ambassade van België is tot een dere bestemming geroepen en heeft land inmiddels verlaten. Men kan nog beter zeggen, dat de door braak er nu eerst recht goed in discussie schijnt te komen. Een buitenstaander aagt er, bij het volgen van deze discus- niet helemaal in. zich los te maken de gedachte, dat de doorbraak des tijds min of meer op stel en sprong is bewerkstelligd, maar dat achteraf de vraag is gaan rijzen, wat die doorbraak nu eigenlijk moet gaan betekenen. Tege lijk met het rijzen van die vraag zijn er dan de moeilijkheden. Al eerder hebben wij hier opgemerkt, dat het van belang is die discussie over de doorbraak, zoals zij binnen de kring haar aanhangers wordt gevoerd, te volgen. Daarbij behoeft nog heus niet het voornaamste motief te zyn een zeker leedvermaak over allerhande kwesties, die zich daarbij onder de aanhangers van de doorbraak voordoen. Dat mogen wij nog wel eens met nadruk stellen. We hebben zelfs overwogen, juist om de scnijn van leedvermaak te vermijden, of het niet de voorkeur verdiende, zo we aan deze discussie niet al te veel gelegen lieten liggen. Echter, zover be hoeven we nu ook weer niet te gaan. is, los van alle leedvermaak, wel bijzondere reden, waarom ook een buitenstaander zich voor deze discussie behoort te interesseren. Want het merk waardige feit doet zich voor, dat men in deze discussie van de kant der aanhan gers van de doorbraak argumenten ziet oeren, die destijds wel door tegen standers van de doorbraak zijn gebezigd juist als waarschuwing tegen de door braak, maar aan welke argumenten de aanhangers van de doorbraak toen nog niet het oor wilden lenen. schiedde, voor de Oostduitse ministerraad die zgn landhervormingen herriep, echte boerenslag geleverd. Met hooivorken en dorsvlegels zijn de boeren op de volkspolitie losgestormd zij hebben haar verdreven. Dit alles gebeurd op 9 Juni j.l. Dit voorval staat helemaal niet op zichzelf. Dr T. Friedenau, leider van de vrije juristen in West-Berlijn, een verschrokken man, wiens bureau aa Limastrasse het geweten van Oost-Duits- land is, vertelde mij gisteren, dat derge lijke gebeurtenissen in heel de Oost zijn voorgekomen, maar dat de Oostelijke (Teletonisch van onze §-redacleur) BERLIJN, Zaterdagochtend. Morgen, Zondag, wordt in Berlijn een grote demonstratie gehouden tegen n de Oostzone van het land heersende militaire terreur. Maandag en Dinsdag zal men de slachtoffers, die bij de jongste gebeurtenissen gevallen zijn, begraven. Wie de Berlijners kent, weet, dat dergelijke plechtigheden tot machtige volksmanifestaties kunnen uitgroeien. Daarenboven is er vandaag nog het nieuws, dat de woedende West-Berlijners gistermiddag het bureau van de communistische partij in de Schlossstrasse te Berlijn bestormd en verwoest hebben, het meubilair en de aanwezige propagan dageschriften op de straat wierpen en er daar de brand in staken. Voorts zijn er drie openingen in de stalen ketting rond de Oost-sector ge maakt. Daardoor kruinen, zo heeft de Oost-Berlijnse radio gezegd, de werklie den dié óver en weer in de vérschlllen- ones hun arbeid hebben, naar huis terugkeren. Toen de arbeiders uit Oost-Berlijn, die i het Westen werken, evenwel naar huis gingen, werden zij gisteren door de volkspolitie gearresteerd en tenslotte is dan nog het directe nieuws, dat, voor het eerst in 5 jaar, Oost-Berlijn gisteren geen notering van de Oost-mark ten op zichte van de West-mark gaf. Dat is een bewijs, dat de economie in de Oost- sector failliet is. Slachtoffers gezocht Het laatste is. zoals men weet, de oor zaak van alle ellende. Er is in de Oost zone geen voedsel meer voor de massa's, waarvan men echter wel steeds grotere arbeidsprestaties eist. Hele landstreken zijn ontvolkt en 556.000 ha land werd dit voorjaar niet of slechts ten dele be werkt. Men staat er dus direct hongersnood. De Russische autoriteiten hebben dan ook ingezien, dat de collec tivisering van het boerenbedrijf in een veel te snel tempo verliep en, gewend als zij zijn naar sabotage te zoeken, heb ben zij dezer dagen de burgemeester het Brandenburgse dorp Schwanebeck in Nauen gearresteerd op beschuldiging, dat hij daartoe aangezet door Westelijke agenten, te veel gecollectiviseerd had daardoor de economie van het land in gevaar zou hebben gebracht Hoe opstandig de Oost-zone zelf is, be wijst wel het feit, dat reeds meer dan eer week geleden de bevolking van het Thu- ringse dorp Schlossvipach het gemeente huis bestormde, de communistische bur gemeester afzette en hem vervolgens dwong, een aantal boeren vrij te laten die wegens het niet nakomen van leve ringsverplichtingen in de gevangenis ten. Nadat men zo de gevangenen bevrijd en de burgemeester opgesloten had zijn de boeren in triomf door het dorp getrok ken. Maar omdat hun verrader niet sliep, arriveerde er diezelfde dag nog een af deling volkspolitie om de aanvoerder van de boeren te arresteren. Deze Vopo's" waren met pistolen ge wapend en klein in aantal. Tegen de woe dende boeren durfden zij niet op te tre den. Zy gingen dus versterking halen en keerden in groter getale met karabijnen gewapend, terug. Toen is er daar. en het is belangrijk dat men lezend bedenkt, dat dit alles ge- autoriteiten de onrust die thans duide- het licht treedt, zorgvuldig ge heim hebben trachten te houden. Op 18 April j.l. werd in het Saksische Eisleben, de geboorteplaats van Maarten Luther, een protestvergadering gehouden tegen de verhoging van de arbeidsnormen de metaalindustrie. Was dat reeds ondenkbaar onder de omstandigheden, waaronder men in Oosten leeft en waar alle verzet terstond neergedrukt pleegt te worden, nog erger werd het, toen op 13 Mei in Eisleben complete staking uitbrak. Ditmaal vanwege het feit, dat aar arbeiders geen slechtweer-vergoeding meer wordt uitbetaald. Laten de con nisten die ten onzen gisteren hard schreeuwden over arbeidsverslechterin' gen het in hun oren knopen". Hoewel de volkspolitie, toen de woord voerder der arbeiders had gearresteerd, moesten de staatsveiligheidsdienst e directie van het bedrijf toegeven, omdat de werkers dreigden met een algemene staking. En toen op 16 Mei de plaats vervangende minister-president Rau de stad bezocht, durfde deze communisti sche partyman, arbeidsvertegènwoordi- ger bij uitstek, zich niet onder de arbei ders te begeven uit angst gemolesteerd te worden. In Finsterwalde in Saksen werd op 28 Mei reeds gestaakt en de straf ervoor kwam niet terecht op het hoofd van de stakingsleiding, maar op dat van de fabrieksdirectie?, die de ar beiders onvoldoende hadden ingelicht over de normverhogingen. Voor vervolg zie vagina 2). Panmoendjon in impasse De communisten hebben vanmorgen vroeg het werk aan de voorberei dingen van een wapenstilstand en de uitwisseling van krijgsgevangenen gestaakt. Zij besloten tot opschorting van de besprekingen en verklaarden, dat deze zouden worden voortgezet wanneer één der beide partijen dit verzocht. Uit het feit dat zij de hutten, waarin de waarnemers tijdens de besprekingen samenkomen, hebben gesloopt, zou men kunnen afleiden, dat ze zelf voorlopig niet van plan zijn een verzoek tot hervatting te doen. Dit bericht heeft aan de toch nog min meer hoopvolle verwachtigen van gis teren vrijwel de bodem ingeslagen. Vyf uur vóór de onderhandelaars te Pan moendjon zouden bijeenkomen, riep de communistische radio een telegram van het Pekinese persbureau „Nieuw Ohina" om. waarin de Amerikanen er van wer den beschuldigd, oogluikend te hebben toegelaten, dat de „gangsters van Syng- man Rhee" grote groepen krijgsgevange nen voor gedwongen inlijving als kanon- nenvoer hadden vrijgelaten uit de kam pen die toch onder Amerikaans toezicht stonden. De communistische onderhandelaars hadden gisteren in Panmoendjon op de zitting van de wapenstilstandscommissie dn krasse bewoordingen de vrijlating der gevangenen afgekeurd. De Amerikaanse minister van Buiten, landse Zaken, Foster Dulles, heeft gis termiddag de ambassadeur van de lan den, die strijdkrachten in Korea hebben, bij zich ontboden. Zuid-Korea was voor deze conferentie niet uitgenodigd. Een reden voor deze bijeenkomst werd niet opgegeven, maar natuurlijk heeft men daar gesproken over de situatie in Korea, ontstaan door de vrijlating var. krijgs gevangenen door Rhee. De conferentie op zichzelf niet ongewoon. Wel gebruikelijk was, dat het WLüte Huis de conferentie zelf aankondigde. DAT de Geld. Mij van Landbouw sa- en met de A.B.T.B. en de C.B.T.B. wil komen tot een georganiseerde mollen bestrijding en aangedrongen heeft op uitbreiding van de jacht op reeën. DAT in de maand April door brand schade werd aangericht voor ƒ.2.428.405, drie personen het leven verloren e personen werden gewond. DAT vannacht brand uitbrak in de krullenopslagplaats van de Hasselter Stoomwasserij en het vuur het ketelhuis aantastte, doch het hoofdgebouw schade vrij bleef. DAT de Rijkswaterstaat gisteren offi cieel overnam, voor gebruik bij de Hem- brug, een in Duitsland gebouwde pont, oorspronkelijk bestemd voor het vei van treinen tussen Roemenië en Bul garije. DAT mej. A. M. Wolff, 50 jaar naaister bij de Kon. Manufacturen Industrie M. J. v. d. Waal en Co te Amsterdam, de Huisorde van Oranje Nassau kreeg. DAT mej- dr A. de Waal, staatssecre taris van O. K. en W. gisteren een be zoek bracht aan de Katholieke Hotel school te Maastricht DAT het Provinciale Friese Anjer fonds ƒ5600 van de vorig jaar gehouden collecte als subsidie aan verenigingen en instellingen heeft toegekend. DAT de N.V. Nederlandse Kraanbouw Maatschappij te Utrecht binnenkort haar 20-jarig bestaan viert en er thans pro jecten in bewerking en uitvoering zyn jor Brazilië. India, Afrika en Turkije. DAT in de afgelopen week verschil lende gaten in de Rampaertsedijk op Schouwen en Duiveland zijn gedicht en thans gewerkt wordt aan het laatste gat, waardoor water de Polder Oosterland binnenstroomt DAT het Tweede Kamerlid, de heer Ritmeester (WD), op het congres van het Voormalig Verzet heeft meegedeeld, dat een wijziging van dè Wet buitenge woon pensioen reeds by de Raad State is. DAT het ondergrondse personeel de Limburgse mijnen een vacantietoeslag ontvangt van zesmaal het grondloon, de bovengrondse arbeiders van 48 maal het uurloon en de beambten van 6/25 hun maandsalaris. DAT laagste inschrijver voor de bouw van 431 woningen te Breda was fa A. Zeebregts te Tilburg met ƒ4 684.000 en ,de hoogste inschreef voor ƒ5.699.000. DAT eind 1953 op de staatsmijn Hen drik een nieuwe installatie voor hei drogen van kolenslik in gebruik wordt genomen. DAT de burgers van Geleen de Staats mijnen i.v.m. het gouden jubileum door de Maastrichtse schilder Harrie Schoonbrood vervaardigd glasmozaïek aanbieden. DAT de Nederlandse sigarenfabrikan ten besloten de overeenkomsten op het gebied van handelsmarges en betalings condities voor de duur van twee jaar te verlengen. DAT het nieuwe beurscomplex in Em- meloord (N.O.P.) waarschijnlijk 1 Jan. 1954 in gebruik kan worden genomen. DAT de Raad voor Scheepvaart kap. H. Meertens uit Delfzyl schuldig bevond aan het vergaan van de Albatros op 22 Dec. jJ. In het Kanaal en hem zyn be voegdheid voor drie maanden werd ont- DAT minister Donker vanmorgen, in aanwezigheid van de leden van d« Vaste Commissie voor Privaat- en Straf recht uit de Tweede Kamer, installeerde de Raad van Adi ies voor het gevangenis wezen. de psychopathenzorg en de re classering (voorzitter prof. mr W. P. J. Pompe). VAMI- -cCéU uKtéS" HET WEER IN EUROPA 1 Z lllé ui* f- Kopenh. regen O 2 27 1 Edinb geh.bew. windstil 24 6 Luxemb zw. bew. Z 4 18 0.4 Grenoble zw. bew. Z 4 17 0.5 Genève licht bew. OZO 1 22 0 Locarno zw. bew. windstil 23 0 Fra-kfort onbew. windstil 23 0 Wenen £bb?w. windstil 15 0 Rome zw. bew. NO 2 21 0 Stockb. onbew. windstil 23 0 Parijs zw. bew. ÏMSH 27 0 Vrij warm De Bilt verwacht tot morgenavond: Voornamelijk in de nacht kans op enkele verspreide onweersbuien, maar morgen opnieuw perioden met zt schijn. Overwegend matige wind tussen Zuid-Oo6t en Zuid-West. Over het alge- meen iets minder hoge mid- dagtemperaturen. (Opgemaakt te tien u). ZON EN MAAN Zóndag: Zon van 4.19 tot 21.03 Maan van 15.14 tot 0.38 uur. Maandag: Zon van 4.20 tot 21.04 Maan van 16.28 tot 0.52 uur. Op 27 Juni V^L blad voor Evangelie en socialisme", dat voor deze discussie onder de socialisten belangryke bijdragen levert Die bijdragen zijn als regel in een zekere gelyke stijl gehouden. Zy beginnen met van de doorbraak de lof te bezin gen. Verzekeringen als „we zyn bly met het feit van de doorbraak" treft men in deze beschouwingen niet zelden aan. Edoch, de blijdschap en de heuglijkheid plegen dan spoedig te worden verstoord door diepergaande beschouwingen. Men neme bijvoorbeeld het karakter van de staat. Het socialisme stelt in onze dagen, dat de staat moet kiezen vóór de demo cratie. Daarmede wil het ook gezegd heb ben, dat het is tegen een neutrale staat. Daarmee wil het gezegd hebben, dat de staat zich moet keren tegen verschijnse len als dictatuur en rassendiscriminatie. Het verwerpt (zo stond het onlangs in het partijdagblad) verder ook een staat, die zich stelt op de grondslag van een kerkelijke belijdenis. Voor de officiële socialistische staats beschouwing vormen dus de vrijheid en verdraagzaamheid de hoogste wijsheid. Maar hier beginnen dan ook de zorgen der aanhangers van de doorbraak. TV'IET dat die aanhangers van de door- -*•* braak tegen de vrijheid en tegen de erdraagzaamheid zouden zijn. Natuurlijk iet. Maar ook voorzover ze het nog niet .'isten, hebben ze nu wel begrepen, dat die begrippen van vrijheid en verdraag zaamheid op zichzelf weinig meer zijn dan een kader, dat om inhoud vraagt, weinig meer dan de lijst, waarbinnen het schilderij moet worden gevat De vrijheid de verdraagzaamheid vormen ook bij hen, evenmin als bij ons, bepaaldelijk niet de hoogste wijsheid. .Gun ons", zo schreef een hunner on langs. „gun ons het visioen van een sa menleving, die het rijk van God zou zijn op aarde". Let wel: dit vroeg hij aan zyn eigen partij-genoten. En hij voegde er later aan toe: „Begrijp, dat wij huiverig een neutraliteit die in naam der verdraagzaamheid als absoluut be ginsel, datgene ondermijnt en opruimt, waarop, althans voor ons, de laatste nor men berusten". Ook dit was voor zijn niet-Christelijke partij-genoten bedoeld. 11 men duidelijker uitspraak, dat voor Christen, of hij nu lid is van een socialistische partij of niet, de verdraag zaamheid niet de laatste wijsheid en het hoogste gebod kan zijn? De Partij van de Arbeid, zo heeft een aanhanger van de doorbraak het eens gezegd, is een federalistische partij; zij kent mensen van onderscheiden levens beschouwing. Maar als zodanig moet zij :t van de verdraagzaamheid hebben. Onze indruk is. dat vele Christenen binnen deze partij die voorgeschreven en opgelegde verdraagzaamheid langzamer hand gaan ervaren als een nauwelijks dragen keurslijf. Zulk een ver draagzaamheid, die alle activiteit aan banden legt. aan grenzen bindt en des wege verlamt, moet op den duur wel on verdraaglijk worden. Het pleit bepaald niet tegen de Chris tenen in de Partij van de Arbeid, dat hiertegen hun protest uitgaat. Alleen maar: juist de opzet van deze partij moet dat protest wel tot vruchteloosheid doe- Georgi Malenkof zou dood zijn .Ret gerucht gaat. dat Georgi Malen kof. het Russische staatshoofd, is dood geschoten". Aldus meldde gisteren het Amerikaanse blad New York Daily News. Binnen de muren van het Krem lin zou volgens dit blad een gevecht met machinegeweren hebben gewoed. Het is wel opmerkelijk, dat dit bericht onafhankelijk wordt bevestigd door kolonel Julius Amoss, een Amerikaan, die gedurende de afgelopen wereldoor log regionaal directeur was van Strategi sche Diensten te Washington. De kolonel verklaarde dit bericht uit de satellietstaten te hebben doorgekre gen. Vast staat volgens de kolonel alleen, dat Malenkof reeds gedurende een maand niet uit het Kremlin is gekomen. Volgens de laatst berichten van A FP. maakte ook het grote Franse blad Le Monde melding van deze opzienba rende geruchten. Vrachtschip voor de Lloyd te water gelaten Van de hellingen van C. van der Gles- sen Sc Zonen's Scheepswerven te Krim pen aan den IJasel is vanmorgen met goed gevolg te water gelaten het motor vracht- passagiersschip Wonogiri, dat in aanbouw is voor de Kon. Rotterdarosche Lloyd. De doopplechtigheid werd verricht door mevrouw J. van der Eyk-Van Salk, echtgenote van de directeur van de Han delsvereniging Amsterdam saris van de K.R.L.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1