r m Jlicume geitecffe(üouranl [Executie van West-Berlijner maakt dieoe indruk Grote brand in Lisse Westelijke Grote Drie protesteerden in gemeenschappelijke nota Uitbraak der krijgsgevangenen duurde nog voort Treinongeluk bij Weesp: twee doden Moeilijke formatie VADERDAG! Wist U Naguib premier en president van republiek Egypte fRIJDSG 19 JUNI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-a f deling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week AD VERTENTlfiNƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vier en dertigste Jaargang No 9764 Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stanttastidj Is gfcetfcvra ®tfo bert ta tegtjenspoet' Teleionisch van onze §-redacteur) BERLIJN, 19 Juni 1953. %E RUSSEN hebben, zoals gemeld, de Westberlijnse arbeider Willi Göttling veroordeeld en gefusilleerd. Het Russische communiqué lidde: „Willi Göttling is gestraft wegens actieve organisatie van provo kes en ongeregeldheden in Oost-Berlijn namens buitenlandse propa- janda-diensten." Onmiddellijk na het bekend worden van de executie wamen de drie Westelijke commandanten van Berlijn bijeen en stelden sn gemeenschappelijke nota op aan de Russische Hoge Commissie, ierin wordt gesproken van „een brute daad. die het geweten van de ireld zal schokken." In de nota wordt voorts geprotesteerd tegen „de ^verantwoordelijke toevlucht tot militair geweld, dat de dood of ernstige "rwonding van een aanzienlijk aantal burgers, onder wie enkelen uit Jnze eigen sectors, tot gevolg heeft gehad." Tenslotte wordt de eis ge teld, dat „de willekeurige maatregelen van de Russische autoriteiten" Iiiddellijk worden ingetrokken en dat aan de onderbreking van het •ije verkeer in Berlijn een eind wordt gemaakt. De Russische beer slaat niet alleen, hij bijt ook. De executie heeft in (est-Berlijn een diepe en verpletterende indruk gemaakt. sische soldaten aan de overkant, haar wedervaren vertelt Niet alleen op de openbare gebouwen op de tirams en bussen staan vlaggen, ar ook benzinestations en particuliere nin-gen hebben de sitads. en bondsylag aliS'tok gehesen. Dit ten teken van rouw ver de honderden slachtoffers, die in de ostelijke sector van de etad en in de ostzone van Duitsland in deze dagen ■vallen zijn. President Heuss van West-Duitsland al Zondag spreken op een rouwplechtig. eid voor de slachtoffers van de demon- .raties. De plechtigheid zal in het rebouw van de Bondsdag te Bonn wor- gehouden. ..it is 'het enige wat van de demon- traties van eergisteren op dit moment og merkbaar is De stad blijft echter 'Dat merkt men het beste op die pun- :n, waar de Oost-sector en het Westen n elkaar overgaan. De meest tragische :n lugubere plek in Europa is op het igenblik de Potsdamer Platz. Luguber im de geluiden die er te horen zijn: choten, pijnkreten, geweld van slagen n geroep alsof ergens mensen dn doods- ood zijn. De West-Berlijmers zeggen, lat de Russen de ondergrondse stations ls gevangenissen gebruiken. Of de ge- iiiden daaruit zich voortplanten door de ;angen en door de uitgangen op de Pots damer Platz tot ons doordringen? Wij tuninen het niet nagaan. De"Oostelijke sector is volkomen on- oordringbaar. Een poging om er giste- te komen eindigde in het wacht- okaal van de Oostduitse volkspolitie, van- allen die deze kant op willen, terug- ;ezonden worden. Tragisch is het beeld op de Potsdam ier Platz om hetgeen zij van Duitsland >n Europa laat zien. Aan deze kant staat le vrijwel ongewapende Schupo-macht der West-Berlijnse politie en aan de an dere zyde staan de wel gewapende solda- n van de Oostduitse volkspolitie. Het zijn knapen van 10 tot 20 jaar, af- :omstig uit Saksen. Saksenkaffers zegt West-Berlijnse politie-inspecteur mot iepe afkeer over zijn tegenstanders. Die ongens zijn in de plaats gekomen van de ;-Berlijnse volkspolitie, die Dinsdag wapens aan de kant gooide. Met hun commandanten, n.l. van de Oost-Duitse 'Olitie. kon de WestBerlijnse politie nog »s een verstandig woord wisselen |„Maar met deze Saksen-kaffers kan dat niet". Het zijn jongens, die allen kort van [gestalte zijn en die aan de anders zijde het plein staan met het automatisch »er voortdurend in de aanslag, j dragen wijde, uitwapperende. groene capes over grijze uniformen. Zij staan op het plein en in en op de huizen nes in de nabijheid. Van tijd tot tijd horen wij schoten. Veraf en dichtbij. Vlak naast klinkt een enkele maal een kreet van pijn op. De slachtoffers zijn Oost-Berlijners. e in het Westen waren en langs sluip paden door de puinwoestijn terug willen. Of zijn het West-Berlijners, die de tocht I vol gevaren in omgekeerde richting wil- I len maken, omdat zij door de onregel- matigheden verrast zijn? Zó nerveus is 1 men aan beide zijden van deze kloof, I dat de Westberlijnse filmoperateur snel I achter een paal duikt met zijn van een Ilele-lens voorziene apparaat, als hij ziet hoe de Russen een stuk pantsevee- I schut op zijn apparaat richten, dat zij kennelijk voor een machinegeweer aan- Tragisch is deze plek ook bij de scheur in de wereld die zij aan het licht brengt Hier, waar wij staan, is het mogelijk overal in vrijheid heen te trekken. Vijftig meter verder ls de mogelijkheid om ge ruisloos in Siberië te verdwijnen, tast baar aanwezig. En hoe werkelijk die laatste mogelijkheid is, vertellen me die nog bleek van doorgestane angsten over de Potsdamer Platz onze kant op komen. Er ls een West-Berlijnse vrouw onder, die nerveus onder het hek door kruipt en, uit het gezicht van de Sak- irkte in Oost-B' dens de opstand op weg i een ondergronds station werd tij huis op uit de trein gehaald. In het station zijn 'astgehouden en daarna naar het ministerie van Staatsveiligheid gebracht. Met de handen omhoog staan daar, zo vertelt ze, allerlei West-Berlijners tot enkele Schupo's toe met het gezicht naar de muur in een kamer. Uit de vertrek ken waar zij verhoord werden, klonken van tijd tot tijd angstkreten. Men had haar vrij gelaten omdat zij kon tonen, dat zij van haar werk kwam. Maar zij zei: „Niemand komt daar ooit Uit mededelingen van anderen, die thans vanuit de Oostelijke sector naar West-Berlijn terugkeren, valt op te ma ken, dat militaire dictatuur eerst thans, nog geen week nadat in de Oostduitse kerken voor bevrijding gedankt werd, Oost-Duitsland weer onder terreur heeft gezet. Vol tanks staat Oost-Berlijn en di geringswijk is zelfs door een vier rijen dik spiraal van tanks, soldaten en schut omwonden. Volgens de laatste berichten heeft Bondskanselier Adenaur de weduwe de terechtgestelde Willy Göttling medeleven betuigd en haar 1000 Mark (ongeveer 850 gulden) doen overhan- Nuschke, thans vrijgelaten. Dit is Tony Hulstede, de Haagse Bloemenkoningin, die de Hofstad van 3 tot 9 Augustus regeren zal. Tony is in het dagelijks leven informatrice van de N.S. aan het Station Hollandse Spoor in Den Haag. Rhee blijft bij besluit Ver. Naties is uitgebracht op de plotselinge vrijlating van anti-com munistische krijgsgevangenen door Syngman Rhee, is de Zuid-Koreaanse premier rustig doorgegaan met die vrijlating. In de afgelopen nacht heeft men nl. weer 1800 krijgsgevangenen laten ontsnappen. In hoeverre deze tegenzet van Rhee invloed zal hebben op het sluiten van een wapenstil stand is nog niet te zeggen, omdat de commentaren van communistische zijde nog zeer gering zijn. vast aan de doelstelling, die Ame- Vanmorgen vroeg hebben de Zuid- Koreanen 1400 gevangenen uit het kamp Koyong vrijgelaten. De Amerikaanse politie trachtte tevergeefs in te grijpen. Het kwam tot een schietpartij, waarbij veertigtal gevangenen gedood of ge- d zou zijn. In het kamp Yonchon, 30 km ten Westen van Taegoe. liet men 4000 krijgsgevangenen vrij. Volgens de Amerikanen zouden in het laatste kamp echter „slechts" 905 gevangenen zijn Brigade-generaal McGarr, de Ameri kaanse bevelhebber der krijgsgevangen kampen, verklaarde, dat hij slechts Amerikaanse bataljons ter beschik king had om verdere uitbraakpogingen te voorkomen. Tot nu toe berustte de bewaking van de kampen grotendeels bij de Zuid-Koreanen. Het Sowjetrussische persbureau Tass oemde het vrijlaten van de krijgsgevan genen een provocerende daad van de Syngman Rhee-kliek. Het persagentschap w-China verspreidde het bericht, dat mdertekening van het wapenstil standsverdrag op handen is. De bestands lijn zal samenvallen met de frontlijn als deze 12 uur na de ondertekening In hoeverre dit bericht juist is. zal nog moeten blijken. Wel komen op verzoek van de communisten de verbindings officieren vandaag in Fanmoendjon bijeen. Rhee blijft ondanks brieven van E hower, opmerkingen van Churchill en afkeuringen van de V.N. in zijn houding volharden. „Een wapenstilstand aanvaar den", zo herhaalde hij, „staat gelijk met het aanvaarden van een bevel tot vol trekking van een' doodvonnis". Rhee houdt in een brief aan Eisen- IJzeren balk knapte af als lucifer Expres reed op locaaltreintje wegens fout bij opheffing van een seinstoring VANMORGEN OMSTREEKS kwart voor acht is de expressetrein van Amsterdam naar Enschede, die om half acht uit de hoofdstad was vertrokken, bij Weesp, tussen de Papelaan en het station aldaar, achter op de stoptrein AmsterdamBuss&m, die om ruim kwart over zeven was vertrokken, gereden. Volgens betrouwbare berichten zijn er twee, moge lijk drie doden en een tiental gewonden te betreuren. Tengevolge van de botsing werden beide hoofdsporen versperd. De moderne grote electrische locomotief van de expresse daverde na de botsing dwars over het linker- spoor heen en is naast de dijk terecht gekomen. Het eerste rijtuig van de expresse kwam dwars over de linkerrails te staan. Tussen het tweede en derde rijtuig raakte een passagier beklemd. Hij is een van de doden. De ravage is enorm. In het Wilheïmina Gasthuis te Amster dam zijn acht gewonden behandeld; één hunner moest worden opgenomen, maar de toestand is geenszins verontrustend. In het Amsterdamse Binnengasthuis is ook een gewonde behandeld, die daarna echter te voet naar huis kon gaan. Locaje reizigers tussen Amsterdam en Bussum worden thans met autobussen vervoerd. Doorgaande reizigers is aange raden over Utrecht te reizen. Drie uur na het ongeluk was nog niet et zekerheid te zeggen, hoeveel doden te betreuren waren. Wel was het toen reeds zeker, dat de leerling-conducteur, de 28-j. W. J. Hoefsloot uit Amersfoort, gezeten in de achterste wagen van de stoptrein het leven had verloren. De tweede dode was de passagier de Amsterdamse marktkoopman in scheer mesjes, de heer M. die beklemd raakte tussen het tweede en derde rijtuig van de expres. Deze stond op het smalle achterbalcon van de tweede wagen. De derde wagen boorde zich met grote kracht in de voorgaande. Op hetzelfde balcon vond men een damestasje, maar om elf uur was men er nog niet in ge slaagd beide rijtuigen van elkaar te scheiden. Men hoopte toen, dat de eige naresse van de damestas nog ongedeerd de trein onmiddellijk na het ongeluk heeft kunnen verlaten. Enkele van de min of meer ernstig gewonden zijn naar Amsterdamse zie kenhuizen en naar het Majellaziekerahuis te Weesp vervoerd. Er ligt nog slechts eén gewonde in een ziekenhuis, namelijk de heer J. Blok uit Amsterdam, die o.a. een kaakfractuur heeft opgelopen. Velen liepen slechts schrammen op. A.N.P.-correspondent interviewde reizigers. De 37-j. landbouwkundige ir ringa uit Amsterdam dde licht gewond beklemd gezeten, vlak onder de electri sche draden. Zijn been hing naar buiten, twee assistent-accountants uit Amster dam, de heren A van Pinxteren en G. Moorland, zaten ir» de derde wagen van do expres. Zij voelden opeens een enorme klap, de wagen schudde hevig passagiers, die vooruit reden werden van hun plaatsen gegooid. Het leek, of het rijtuig zou omvallen, doch dat gebeurde gelukkig niet De locomotief was over het linkerspoor heen de dijk afgevlogen Blijkbaar had de bestuurder het ongeluk aankomen: hij was naar achteren gerend en poogde zich door een raampje de stilliggende kolos te bevrijden. De ooizaak Volgens een inspecteur van het ver ier der Nederlandse spoorwegen uit Amsterdam is de oorzaak van het onge luk geweest een storing in he* spoorsein. vlak voor Het station Weesp. De sein- wachter was niet in staat het op veilig te zetten. De storing werd na enige tijd opgeheven, het sein ging omhoog en d< trein naar Bussum zette zich in bewe ging. Na nauwelijks honderd meter te rika en de V.N. in het eerste jaar >orlog vaststelder. in „de vestiging een verenigd, onafhankelijk •atisch Korea alsmede de bestraf fing van de agressieven". Hij heeft gekregen van de Amerikaanse senator Mac Carthy. „Alle volkeren die de vrij heid liefhebben moesten de beslissing van Rhee toejuichen", meende de sena tor. Hij voegde er de vraag aan toe^ „Waarom houden we eigenlijk anti-I communisten gevangen?". werd zat in de expresse Van de buf fetman uit de stoptrein had hij gehoord, dat deze kort voor Weesp tweemaal had| stilgestaan voor een onveilig sein. En-i kele seconden voor de botsing begon deze trein weer te rijden, maar de snel heid was nog zeer gering. De achterste wagen van deze trein, waarop de zware electrische locomotief van de expres is ingereden, is als een harmonica in elkaar geduwd en schuin omhooggeschoven. In dat rijtuig heeft de leerling-conducteur (Aduertentie) Vanmorgen omstreeks kwart voor acht reed by Weesp een uit Am sterdam komende expresse-trein achter op een nagenoeg stilstaande stoptrein. Door de geweldige bot sing kwam de electrische locomo- in de sloot terecht, nadat de achterste wagen van de voorste trein als een harmonica tn elkaar gedrukt. De foto toont, wat van deze wagon is overge bleven. Uit deze wrakstukken werd het deerlijk verminkte stof felijk overschot van een leerling- conducteur gehaald. hebben gereden de trein had toen nog slechts geringe snelheid botste de met volle vaart rijdende expresse er van ach teren tegenaan. Volgens de inspecteur moet er een fout gemaakt zijn bij de opheffing van de storing in het sein. is immers een „heilige regel"' dat geen twee treinen gelijktijdig in één blok mogen rijden. Een blok wordt afgesloten door twee seinen. Zolang het voorste op veilig staat moet het achterste op onveilig staan. In dit geval heeft het achterste sein op veilig gestaan ook nog nadat men er in geslaagd was de storing in het voorste sein op te heffen en dit op veilig te zetten. Het gevolg is geweest, dat de expres bij het begin van het blok niet door een onveilig sein is tegenge houden. t er bij dit ongeluk slechts enkele doden te betreuren zijn is voor een groot deel te danken aan het feit, dat de voorste trein een zgn lege maierieel- trein was, die naar Bussum reed om al daar de talloze forenzen met bestemming Amsterdam op te nemen. De laatste wagon van deze trein is het meest ernstig gehavend. Deze schoof om hoog met zo'n kracht, dat de stalen balk, waaraan de bovenleiding van het net was bevestigd, als een lucifershoutje van de aan weerszijden van de rails staande bal ken werd afgeknapt. De plaats van het ongeluk biedt eer triest beeld. Tussen de twee treinen ir bleef, toen alles tot stilstand was geko- een ruimte over van ongeveer vijf tig met er. Hier zag men de stalen rail: omgekruld als ijzerdraad. De bovenlei ding is over enkele honderden meters vernield. De schade aan de electrische locomotief en aan minstens vier wagons is groot. Rechts van de dijk lagen her derwaarts verspreid deuren, stukken ijzer en staal en glasscherven. Langs de baan zijn enkele masten ontworteld. De bestuurder van de electrische loco motief zag in een vrij dichte mist plot seling de juist wegtrekkende Bussumse voor zich opdoemen. Hij sloeg middellijk de remmen aan, rende i achteren en overleefde het ongeluk, ergens in een gangpad op de grond lig- Het ongeluk had plaats in de nabij heid van de plek, waar in 1918 een zei ernstige botsing gescLiedde. Toen kw: men er 42 mensen om het leven. Spoedig na elkaar arriveerden ter plaatse de president-directeur der Ne derlandse Spoorwegen, ir F. Q. den Hol lander en andere autoriteiten Masjoemi) opdracht gegeven, pogingen e doen een nieuw kabinet te vormen. Deze opdracht is vrij lang uitgeble ven, naar men wel kan aannemen in ver band met het feit dat de vorming van nieuw kabinet een uiterst moeilijke aangelegenheid is. De aanwijzing van beide genoemde figuren is enerzijds logisch, anderzijds onlogisch. Zij is logisch, omdat slechts kabinet denkbaar is waaraan Mas joemi en P.N.L deelnemen. Doet één van deze beide partijen niet mee. dan zal de regeerkracht van elk toekomstig kabi- nog geringer worden dan nu reeds het geval is. En hoewel de verhouding tussen beide partijen zo'n beetje is als die tussen kat en hond gemeenlijk pleegt te zijn, de verhouding tussen andere groeperingen enerzijds en P.N.I. en Masjoemi ander zijds is nog moeilijker. Dit dan nog af gezien van het grote aantal zetels, dat Masjoemi en P.N.L in het (benoemde) parlement bezitten. DE Masjoemi zal weinig andere mede werkers kunnen vinden dan de P.N.I. De Christelijke groeperingen staan hui verig tegenover een direct samengaan met de Masjoemi. waarin immers be langrijke stromingen leven die de zui ver Islamietische staat voorstaan. Wel vereenzelvigt de Masjoemi zich niet met de extreme groepen op dit ge bied, zoals de Daroel-Islam, maar even min neemt zij er krachtig stelling tegen. Ook de socialisten, die bovendien zwak in aantal zijn, staan gereserveerd tegen de partij van mr Roem. De P.N.I. zou wel andere medewerkers kunnen vinden. Zij zou onmiddellijk de communisten en de daartegen aanleu nende partijen bereid vinden tot een bondgenootschap. Maar hoewel de P.N.L steeds door haar anti-Westerse politiek weer de communisten in de kaart speelt, zal zij zich toch (nog) niet kunnen per mitteren. met de uiterst linkse groepen in zee te gaan. Dan blijft alleen over een nieuwe combinatie van Masjoemi en P.N.L In zoverre is de aanwijzing door president Soekarno dus in de lijn der verwachtin gen. ONLOGISCH is echter de opdracht tot vorming van een kabinet voor wat be treft de personen. Sarkoro is nauwelijks persona grata zijn eigen partij, hetgeen zijn taak :er zal bemoeilijken. Hij is misschien wel aanvaardbaar voor de Masjoemi. als medeformateur. Maar mr Roem is zeker de P.N.L niet aanvaardbaar als formateur. Het kabinet-Wilopo is immers gestrui keld over de plannen, die mr Roem had inzake het in een bepaalde bedding lei den van de onwettige grondoccupaties op Sumatra. Nu zou dus deze zelfde mr Roem. die door de P.N.L ten val is gebracht, een nieuw kabinet moeten vormen, met de P.N.I, Het klinkt wel erg onwaarschijn lijk. Men kan dan ook wel aannemen, dat deze eerste poging, Indonesië een nieuw kabinet te geven, tot mislukking zal zijn gedoemd. (Advertentie) Zondag 21 Juni Maak hem blij met een MOOI GESCHENK I Zeer grote collectie: Ke-rko en Fablo Overhemden. Das sen. Sokken. Anklets. Swan-Zak- doeken. Riemen. Week-end Shirts. Falcon Regen jassen, enz. vindt U in NOLET's HERENMODEMAG. N.S. Ook waren aanwezig de burgemees- 'an Weesp. mr J. C. Bührman en de districtscommandant van de rijkspolitie te Amsterdam, H. A. Steenis. Ook waren aanwezig de Amsterdamse procureur- generaal mr. A. A. L. F. van Bullemen en mr G. R. Nubé. Toen een aantal technici met haastige spoed per auto naar de plaats van het ongeluk gingen, raakten zij nabij de Pa pelaan te Weesp van de weg in een sloot. Zij kwamen met de schrik en een nat pak vrij. Geef VADER „FOTOSPULLETJES" foto Ciné jan Wolfslag Breestr. 123 t/o Stadhuis tel. 21851 Dit is rechter William Douglas van het Amerikaanse Hooggerechtshof, die de executie van de atoomspion nen Julius en Ethel Rosenberg onwet tig noemde en het echtpaar uitstel verleende. Vanmiddag zou het Hoog gerechtshof voor de tweede maal bijeenkomen om te trachten, het uitstel ongedaan te maken. DAT minister Algera tijdens zijn be zoek aan Schouwen en Duiveland gis teren o.a. de Vierbannenpolder en de polder Oosterland-Sirjansland bezocht. DAT veertig jeugdige metselaars uit het gehele land op 29 en 30 Juli tij dens de bouwvacantie in Rotterdam komen metselen om uit te maken, wie zich de beste leerling-metselaar van Ne derland mag noemen. DAT het ledental van de Ver. van AR. gemeentebestuurders Groen van Prinsterer 256 bedraagt en tot bestuurslid voor Di-entihe werd gekozen de Hooge- veense wethouder A. R. van Zandbergen DAT in September weer een pelgrims tocht naar het voorm concentratiekamp Rees aan de Rijn wordt gehouden en na bestaanden zich kunnen opgeven bij het comité. Ramplaan 86 te Haarlem. DAT minister Suurhoff op 24 Juni het eerste gedeelte van het nieuwe gebou wencomplex van het rijksinstituut vooi de Volksgezondheid te Bilthoven za openen. DAT te Enschede. 71 jaar oud, is over- leden H. van Dijk, ere-voorzitter van de oostelijke bond van confectiefabrikanten. DAT een der 13 leden van de Britse expeditie, die de Moum Everest beklom, de 29-j Thomas Bourdilion, gisteren op doorreis naar Engeland te Schiphol ver toefde en hy door de klimmerij 20 pond was afgevallen. DAT ir N. Biezeveid benoemd is tot hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat te Breda. DAT minister Algera op 4 Juli te Al melo het kanaal ter doortrekking van het Twenthe-kanaal naar Almelo zal openen DAT de 33-japige Engelsman J. W C., die in Amsterdam goederen kocht tegen afgifte van valse cheques door het hof aldaar tot 4 jaar is veroordeeld (recht- bankvonnls 2 jaar). DAT de Ned. Bond van Schoenmakers patroons. Maatschoenmakers en Schoen winkeliers gisteren in Amsterdam zijn 45-jarig bestaan vierde DAT minister Zijlstra op 1 Juli in Rot terdam zal spreken op de jaarvergade ring van het Algemeen Orgaan Voedsel voorziening. DAT minister Mansholt gisteren op het vliegveld Eelde sprak voor 2000 socialis tische vrouwen uit de 3 noordelijke pro- DAT B en W van A'dam voorstellen 1.280.000 uit te'trekken voor 'n nieuwe waterleidingbuis in A'dam-Noord waar de druk niet altijd voldoende is. DAT de raad van Rheden besloten heef; de Fraterwaard (189 ha) aan de ge meente Doesburg af te staan. DAT de stichting Het Vierde Prinsen kind burgemeesters en raadsleden heeft verzocht de presentiegelden voor de raadszitting tg.v. de afkondiging der grondwetswijziging beschikbaar te stel len voor de vacantie der DAT de Asser raad ruil uittrok voor verbetering leiding en de bouw van DAT B en W. van Rotterdam voor het moderniseren van het openbaar slacht huis een bedrag van f 5Vs miliioen wil len uittrekken. Verrassing en schok Aan 140 jaar oude monarchie kwam een einde In Cairo de Egyptische hoofdstad, is dent wordfen gekozen volgens de gisteravond' na een langdurige vergade- we_ grondwet, aldus Naguib. ring der Revolutionnaire Raad. de repu bliek uitgeroepen. Generaal Naguib wordt behalve premier ook president. Vóór deze belangrijke beslissing werd bekend gemaakt, zag generaal Naguib af de portefeuille van Oorlog Deze werd toegewezen aan Abdel Latif Bog- dadi, eskadercommandant van de lucht macht. Majoor Abdel Hakim Amer. even als Bogdadi lid van de Revolutionnaire Raad, werd opperbevelhebber der strijd krachten, een post. die tot nu toe evcn- •ns door Naguib werd bezet. Kolonel Galam Abdel Masser werd be noemd tot vice-premler en minister van Binnenlandse Zaken, in de plaats van Soekiman Hafez. Majoor Salah Salem wordt minister van Voorlichting in de plaats van Foead Galal. Mahmoed Fawzi blijft Buitenlandse Zaken. Kort nadat de republiek was uitge roepen richtte premier Naguib zich gis teravond in een radio-rede tot het Egyp tische volk. Hierin herinnerde Naguib de afzetting van Faroek op 26 Juli het vorig jaar, waarbij hij de ex- koning „een hoeksteen van het imperia lisme" noemde. „Faroek heeft al zijn voorgangers in verraad overtroffen cn werd fabelachtig rijk ten koste van het volk". De generaal besloot zijn rede met te verklaren, dat het nieuwe regiem ge durende een overgangsperiode van drie worden gehandhaafd Daarna zal DAT de raad van Gennep besloot een het volk door middel van een plebisciet industrieterrein, groot pl.ni. 6 ha, in te moeten beslissen of het deze rcgerings- richten voor 146 000. vorm goedkeurt. Dan zal ook een presi- Juni VJH. Het 140 jaar oude Egyptische konink rijk bestaat niet meer. De 17-maanden oude Ahmed Foead de Tweede, die na de abdicatie van koning Faroek tot ko ning werd uitgeroepen, zal niet de troon bestijgen, waarvan zijn vader werd ver jaagd. De secretaris van Faroek. die in een villa bij Rome verblijft, zeide over het nieuws: ..Het kwam als een verrassing WEERBERICHT Weinig verandering De Bilt verwacht tot mor genavond: Opklaringen, maar vooral aanvankelijk ook hier en daar enige lichte regen. Overwegend matige wind tussen Zuid-West en Zuid. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te tien uur). ZON EN MAAN Zaterdag: zon van 4 19 tot 21.08 uiM-f 14.02 tot 0^5 uur. Op 27

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1