Jlieutue friterfye (ïouraiil Koning van Indochinese staat Cambodja vluchtte plotseling naar Siam Oppositie van De Ommelanden nu in het zadel Wist U Storingen van electrisch licht nu practisch uitgesloten II Ml iSu MAANDAG 15 JUNI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Vier en dertigste Jaargang No 9760 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StuliMUct Is (Mlewo BID hert In tegfjeospoet" Sinaasappeloogst bij de Kaffers Parijs in verlegenheid Uit protest tegen Franse laksheid -ten aanzien van autonomie Drie Genemuider jongens verdronken Bij spelevaren sloeg het oude roeibootje om De 13-jarige G. Hoekman, de 17-jarige T^OT GROTE VERBAZING en spijt van de Franse autoriteiten is koning Norodom Sihanoek van Cambodja, één van de drie verbonden staten van Indo-China, Zaterdagnacht in gezelschap van 27 leden van zijn staf naar Siam gevlucht. De koning had vóór zijn vertrek alle bevoegdheden overgedragen aan de premier van Cambodja, Penn Noeth. Onmiddellijk na w- J. Bentink en de 18-jarige K. Beken- aankomst in Bankok richtte de vorst zich via de radio tot zijn volk en gat "o'™ "z^mêt Irt een verklaring voor zijn plotselinge vlucht. „De Fransen houden hun be- andere vrienden in een klein en oud lofte niet, dat zij Cambodja zelfbestuur zullen geven. Voorts ben ik zeer roeibootje gingen spelevaren op het ontstemd over de devaluatie van de piaster", aldus koning Sihanoek, die j Dril "wisiln verklaarde, in Siam te zullen blijven tot een deugdelijk verdrag met Frank- I zich zwemmende te redden. Een vierde rijk was gesloten. De koning merkte in zijn verklaring nog op, dat zyn land zich niet uit de Franse Unie wil terugtrekken, doch d^ het hierin een positie wil innemen, zoals India en Pakistan in het Britse Gemene best. „Bewaar Uw kalmte, volk Cambodja", zo besloot de vorst zijn toe- spraak. Koning Sihanoek heeft eigenlijk steeds stelling genomen tegen de Franse po'.i tiek in Cambodja. Toen de koning on langs in Amerika vertoefde, zei hij op een persconferentie, dat zijn bijna vier millioen onderdanen zich mogelijk bij de communistische legers zouden aanslui ten, indien Frankrijk de nationale aspi raties van zijn land bleef verwaarlozen. In Parijs zijn de vorige maand bespre kingen gevoerd over het zelfbestuur van Cambodja. De koning noemde destijds de resultaten van deze besprekingen „onvoldoende", omdat drie der Franse voorstellen niet in het belang van Cam bodja waren, n.l.: 1. Het grootste deel van Cambodja's leger moet onder Franse leiding blijven. 2. Franse burgers vallen niet onder de jurisdictie van Cambodja, en 3. Parijs moet zeggenschap houden over de import- en expoxtpolitiek van de staat. In Parijs zit men met de vlucht van de koning danig verlegen. Politieke waar nemers zijn van mening, dat de vlucht van de koning op een voor Parijs wel zeer ongelegen ogenblik komt, doch voor Cambodja en zelfs ook voor de andere staten Vietnam en Laos. van groot be lang is. Koning Sihanoek dwingt de Fransen door zijn vlucht, hun betrek kingen met de Indochinese staten spoe dig te 'hei-zien. De legatie van Cambodja te Bangkok heeft vanmorgen een communiqué uit gegeven, waarin het volgende wordt Censuur op nieuws De Verbondenen trekken terug op Korea Zwitserland is nu officieel bereid tot bemiddeling De hevige gevechten op Korea, waa van wij de vorige week melding maak ten, duren nog steeds voort. Na verbeten gevechten van man tegen man waren de Geallieerden gisteravond gedwongen, de Kapitoolbeuvel prijs te geven. Deze heu- vel sluit de weg naar Seoel af en is du* strategisch zeer belangrijk. Op vier an dere plaatsen moesten de Verbondenen eveneens het veld ruimen. Intussen zal het niet lang meer duren of het laatste schot heeft geklonken. Vanmorgen om half tien zouden de ver- I bindingsofficieren te Panmoendjon bijeenkomen en om elf uur zouden de stafofficieren van beide partijen spreken over het uitwisselen der krijgsgevange nen en de demarcatielijn. Soldaten en medisoh personeel in het basiskamp van de Ver. Naties kregen reeds opdracht, zich gereed te houden voor onmiddellijke hulpverlening aan vrijgelaten krygsge- I vangenen. Zwitserland heeft nu definitief zijn J medewerking toegezegd. Onmiddellijk na A het tekenen van de overeenkomst ver- ij trekt een groep van 100 officieren en 3 manschapen naar Korea. Zestig dagen na 5 een bestand zal nog een tweede Zwit- 3* serse missie naar het vroegere front ver- Q trekken. w De Zuidkoreaanse politie heeft be- g paald. dat gedurende twee dagen geen L demonstraties mogen worden gehouden, g na de onrust te Seoel, waarvan wy Za- O terdag melding maakten. Gisteren wer den alle militaire verloven van het Zuid- I'koreaanse leger ingetrokken. De militai ren hebben opdracht, op hun basis te biyven „in verband met de ernstige toe- M stand", waarmee wordt gedoeld op een U spoedige ondertekening van de bestands- J overeenkomst. q (Het Amerikaanse leger heeft vanmor- g gen onverwacht censuur ingesteld op J3 alle berichten over de situatie aan het 3 „En, wat zegt de Bilt?" klaard: Koning Sihanoek zal zeer bin nenkort naar Frankrijk vertrekken om •te Parijs besprekingen te voeren over volledige onafhankelijkheid van Cam bodja. Mochten deze besprekingen op niets uitlopen, dan zal de koning Siam verzoeken, de kwestie-Cambodja aan de Ver. Naties voor te leggen. jongen kon ook zwemmen, doch werd vastgehouden door de beide anderen, die de zwemkunst niet machtig waren. Op het Amelandse strand is dezer dagen aangespoeld het stoffelijk schot van de Zweedse kapitein Karl Gusta Torn uit Rosunde. Hij was op 23 Mei j.l. tussen Haaks- en de Terschel- lingerbank overboord geslagen en dronken. Toen H.M. de Koningin Zaterdag te Ruurlo het folkloristisch festival bij woonde, werd Haar een Achterhoekse krentenstoete aangeboden, die tra ditiegetrouw dadelijk werd aangesneden en uitgedeeld. Bemiddelingspoging mislukt Nieuw bestuur wil ex-directeur F. de Boer weer terug IN EEN ZATERDAG gehouden en door de oppositie uitgeschreven algemene ledenvergadering van de coöperatieve zuivelfabriek De Ommelanden te Groningen is besloten, de twee oude bestuursleden en- vier oude commissarissen van hun functies te ontheffen. Zij hebben moeten af treden. Het inmiddels nieuw gevormde bestuur stelt zich ten doel de ex- directeur, de heer F. de Boer, als directeur terug te nemen, zo spoedig zich daarvoor de gelegenheid voordoet. Naast de heer De Boer zou iemand komen, die speciaal belast wordt met per soneelszaken en rechtstreeks verantwoor delijk is tegenover het bestuur. De heer De Boer zal. zo werd verklaard, de be perkingen die hem speciaal op het gebied van het personeelsbeleid worden opge legd, aanvaarden. Onder degenen die hebben moeten af treden, bevindt zich ook de heer J. Th. Wierenga. de waarnemend beheerder van de fabriek. Als gevolg van de uitspraak arrondissementsrechtbank blijft hij in deze functie, maar het bestuur zal zich beraden, hoelang deze verlenging og van kracht kan zijn. Kort na het begin van de vergadering, die vijf uren duurde, werd getracht de nieuwe bestuursleden met de twee oude en de enige nieuwe met de vier oude commissarissen tot overeenstemming te laten komen, hetgeen niet gelukte. Bij stemming bleek vervolgens, dat de oppo sitiegroep met 296 tegen 247 stemmen in de meerderheid was. Later is nog ge poogd een bemiddelingspoging te onder nemen, maar deze bleef vruchteloos, om dat de standpunten van beide richtingen uiteenlopen. Vordering van A.N.A.B. thans f 1.273.000 De heer S. van der Ploeg heeft namens de A.N.A.B. enkele uitlatingen gedaan naar aanleiding van de nieuwe ontwik keling bij De Ommelanden. „Wij hebben," lijkheden moesten hierbij niet worden on derschat, ook al omdat vertrouwen stellen in dit nieuwe bestuur volgens hem niet zo zonder meer kan volgen, gezien de houding van enkele teruggekeerde leden. De heer Van der Ploeg merkte verder op, dat de positie van de arbeiders, die voordien hebben gestaakt, op 't ogenblik aanmerkelijk was vooruit gegaan. Tevens vertelde hij, dat de hoogte der vordering van de A.N.A.B. op 't ogenblik 1.273.000 bedraagt, onder aftrek van de 42.000 die dezer dagen zijn toegewezen. Haring, rijst en bollen voor Duitsland De Westduitse invoercommissie heeft volgens D.P.A. de invoer toegestaan van 452.500 aan gezouten haring, f 1.4 mil lioen aan ryst en f 13,6 min aan bloem bollen en knollen uit Nederland. Met caisson van 33 meter Ringdijk bij Kruiningen gesloten Dijkval bij Haamstede Met een caisson van 38 meter lengte is Zaterdagochtend een ringdijk gesloten achter het derde dijkgat in de zeedijk van het waterschap Kruiningen. De ringdijk, d(e achter het 200 meter brede en 10 meter diepe gat is klaarge komen. is 600 meter lang. Nu moet het geweldige gat aan dc Veerhaven nog worden gedicht. Als dit men hoopt voor Augustus ook ge sloten zal zijn, kan het 1495 ha grote waterschap Kruiningen worden leegge- Zaterdag is nabij De Plompe Toren on der de gemeente Haamstede een dijkval voorgekomen, waardoor de buitenkant van de zeedijk ter plaatse over een af stand van ongeveer tachtig meter voor de helft in de Oosterschelde is verdwenen. De toestand is .niet hopeloos, omdat men direct begonnen is zand in het gat te- storten met zogenaamde onderlossers. terwijl ook onmiddellijk een buisleiding naar het gat werd gelegd. Door deze lei ding zal een zandzuiger het gat vol spuiten. Koningin in Den Bosch en Ruurlo Jubilerend Zangersverbond en vaandelhulde H.M. de Koningin heeft Zaterdagmid dag een gedeelte van het middagcon cert bijgewoond van het Kon. Ned. Zan gersverbond te 's-Hertogenbosch, waar van zij beschermvrouwe is. Het oudste koor van het "jubilerende zangersver bond, de Kon. Liedetafel „Zang en Vriendschap uit Haarlem bracht het volkslied ten gehore. De dirigent van dit koor werd Vorstin voorgesteld, heer C. H. Honig uit Rotterdam handigde de Koningin het eerste in kunstleer gebonden exemplaar documenatieboek van het Kon. Ned. Zangersverbond, uitgegeven bij het hon derdjarig bestaan. Zaterdagavond heeft de Koningin in Ruurlo de opening bijgewoond internationaal folkloristisch festival, dat Ln de directe omgeving van het middel eeuws kasteel Het Huis te Ruurlo is ge houden. Door vele duizenden werd de Landsvrouwe hartelijk ontvangen. Haar werd een vaandelhulde gebracht en dansgroepen uit acht landen gaven de monstraties. Tijdens de pauze werd H.M. een Achterhoejcse krentenstoet aange boden. Ook ontving .zij een herinnerings- album van het bezoek, dat Z.K.H. prins Bernhard in 1948 aan het Graafschap Lijmers hééft gebracht. Kanavond zekerheid? Andre Marie wacht even met formateurschap André Marie, de man op wie de ogen der-gehele Westerse wereld zijn gericht, heeft nog steeds niet laten weten, of hij een poging zal wagen, een nieuw kabi net samen te stellen. Nadat Marie op een congres van zijn radicaal-socialistische partij volledige steun had gekregen, gaf hij te kennen, het formateurschap pas te zullen aan vaarden als de Kamerfracties het eens zijn geworden over een gezamenlijk pro gramma. Marie begrijpt heel goed, dat verdeelde Kamer hem weinig kans tot slagen biedt. Marie zelf is vol vertrouwen en neemt in, de benodigde 314 stemmen te zul len krijgen. Niet vóór vanavond wordt een defi nitieve beslissing van Marie verwacht. Een Russisch matroos en een vrouwelijk lid der Britse marine schijnen het erg gezellig met elkaar te hébben op het tuinfeest dat te Portsmouth werd gegeven voor de bemanningen van de schepen, die deelnemen aan de vloot- schouw. Het stortregende en beleefd hield de Rus zijn parapluie bescher mend boven zijn vrouwelijke collega, Cynthia Batsen, die later verklaarde: „Hij lachte niet één keer tegen me en wilde zelfs zijn naam niet zeggen. Ik geloof, dat hij verlegen was.De matroos behoorde tot de bemanning van de Russische kruiser Swerdlof, die eveneens aan de vlootschouw deelneemt. Dit bewakingscentrum heeft tot taak de coördinatie van de productie van elec- trische energie in Nederland, de bewa king van de samenwerking tussen de Ne derlandse electrische centrales via landelyk koppelnet en de regeling vs - en uitvoer van electrische energie. In verband hiermede heeft prof. Ir G. de Zoeten uit Arnhem, die met prof. J. C. van Staveren, eveneens uit Arnhem, de directie vormt van de S.E.P. n persbijeenkomst de ontwikkelings gang geschetst van de Nederlandse elec- triciteitsvoorziening van de aanvang tot 't Begon met streek- bedrijijes De electriciteitsvoorziening werd ii land van onder af opgezet. Het begon met blokcentrales en streekbedryfjes. Daarna trok de gemeente Rotterdam als eerste in den lande (in 1895) de zorg voor de electriciteitsvoorziening van haar In fraaie stijl neemt Prinses Irene hier met Atalanta een hindernis tijdens het jeugd-springconcours dat Zaterdagmiddag te Amersfoort werd gehouden. DAT 29 Ierse landbouw- en veeteelt consulenten. onder leiding van Patrick P. J. Conolly een door het département van Landbouw op initiatief van de MSA georganiseerde 10-daagse studiereis door Nederland hebben gemaakt, en eind Juli 12 Ierse tuinbouwconsulenten naar ons aldus de heer Van der Ploeg, „er belang j land komen, bij, dat de fabriek blijft draaien, al was' DAT de douanerecherchedienst te Am- lzek^e-kHniïen sterdam een onderzoek instelt naar de smokkel van honderden, waarschijnlijk het slechts om de bot stellen. Tot beslaglegging zullen wij dan jk zeker niet overgaan." De heer Van der Ploeg had begrepen, dat het nieuwe bestuur zou trachten de :aak draaiende te houden, doch de moei- Straaljager in Markelo neergestort Op de Herlkerberg te Markelo (Ov.) Is en straaljager neergestort. De piloot is verongelukt. Het toestel is neergestort tussen Mar kelo en Goor. De straaljager, een Gloster Meteoor, was afkomstig van de vlieg basis Twennthe. Een commissie van on derzoek van het vliegveld is onmiddel- laar de plaats van het ongeluk ver trokken. Italië afkomstige, vulpennen, slechte imitaties van de Parker 51. DAT de Vereniging van onderofficie ren bij dc K.L. (vorig jaar ontstaan door de fusie v^p Ons Belang en Ons Aller Belang) thans 5862 leden telt en de algemene vergadering op 18 en 19 Juni te Haarlem wordt gehouden. DAT Harold Holt, de Australische mi nister van emigratie, op 23 Juni a.s in ons land aankomt en besprekingen zal voeren o.a. met minister Suurhoff. DAT de echtgenote van de Zuidafri- kaanse ambassadeur, mevr. Hoogenhout, Zaterdag door het onthullen van een gedenkplaat het Rachel Steynhuis van de Stichting Kindertehuizen Wees een Zegen te Overveen opende. DAT de Noorse gezant in Nederland, de heer L. Jorstad, voor een vaca verblijf van twee maanden naar Noor wegen is vertrokken en de heer F. Sand- berg zolang als zaakgelastigde optreedt. DAT mevr. Högland, echtgenote van de directeur van de rederij A. B. Nord- fart te Mariehamn (Finland) Zaterdag de doopplechtigheid verrichtte bij de te waterlating van de in opdracht van deze rederij op de werven van de N.V. Zaan- landsche Scheepsbouw Maatschappij te Zaandam gebouwde kustvaarder Ciena. DAT 10.168 cursisten vorig jaar de zeven volkshogescholen (te Bakkeveer., Markelo, Bergen, Havelte, Uithuizen, Rockanje cn Eerbeek) bezochten, 2260 vreemdelingen werden ontvangen ter wijl het ledental van de Vereniging tot stichting van Volkshogescholen thans 9060 bedraagt. DAT Gedeputeerde Staten van Lim burg hebben voorgesteld de provinciale vlag te doen bestaan uit een gele onder grond, in de breedte doorsneden door een blauwe balk, terwijl aan de linker zijde een klimmende leeuw is aange bracht. DAT het Britse opleidingsschip van de marine-reserve Hr Ms Montrose van 1719 Juni een bezoek brengt aan Vlis- cingen. Morgen een mijlpaal bereikt Bewakingscentrum zorgt er voor, dat er altijd stroom is Morgen bereikt de Nederlandse electriciteitsvoorziening een symbolische mijlpaal. Op die dag zal in Arnhem, zoals gemeld, het Nationale bewakings centrum van de N.V. Samenwerkende Electriciteits-productiebedrijven (S.E.P.) officieel in dienst worden gesteld door de minister van Econo mische Zaken, prof. dr J. Zijlstra.- gebied tot zich. Haarlem en Groningen (1902) volgden, waarna ln de jaren tót 1910 in vrijwel alle belangrijke gemeen ten van Nederland gemeentelijke elec- triciteitsbedryven ontstonden. Het is be grijpelijk, dat deze gemeentelijke bedrij ven ook aan omliggende gemeenten stroom begonnen te leveren en dat daar nevens particuliere streekbedryven zich ontwikkelden. Natuurlijk trok dit de aan dacht van de provinciale overheid en het waren de provincies Noord-Brabant en Groningen, die de voorziening met elee- triciteit van haar gebied het eerst tot zich trokken en tot de oprichting van Crovinciale electriciteitsbedryven beslo- ;n. Andere gewesten volgden en zo ont stonden er deels zuivere overheidsbedrij ven en deels naamloze vennootschappen waarvan in het algemeen de aandelen uitsluitend in handen van de provinciën zijn. In Utrecht is het productiebedrijf echter in handen van provincie en ge meente Utrecht samen. Op 1 Januari 1950 verdween het laatste particuliere streek- bedryf: het Twents Centraal Station vooi electrische stroomlevering. In Zuid-Hol land bevinden zich de centrales in han den van zes der grotere gemeenten, maar deze worden gecoördineerd door de N.V. Electriciteitsbedrijf Zuid-Holland. Thans heeft Nederland tien centrales of groepen van centrales in de elf pro vincies (Drenthe heeft geen provinciaal bedryf). Reeds voor de oorlog kwam verbinding van enkele netten tot stand, nl. tussen Utrecht en Gelderland (Ede- Veenendaal), tussen Gelderland er Noord-Brabant (Tiel-Den Bosch), tussen Friesland en Groningen en tussen de centrales Amsterdam. Haarlem Velsen. Net van f 200 millioen In November 1948 werd de S.E.P. op gericht en werd begonnen met de aan leg van een landelijk koppelnet, waarvan de kosten rond f 200 millioen bedragen. Thans zijn de tien centrales onderling reeds verbonden, hoewel de ring nog niet helemaal gesloten is. Daar ontbreekt nog het traject Nijmegen—Venlo aan. Als een der centralen nu uitvalt, kunnen de andere bijspringen. Het te openen bewakingsccntrum is opgericht op de terreinen van de N.V. Kcma. Het is rechtstreeks telefonisch aangesloten met de tien centrales Ter gelegenheid van de ingebruik neming komt in Arnhem de internatio nale organisatie büëen, die de eleetrici- teitsuitwisseling tussen de Westeuropese landen regelt. Afschaffing Duitse visa wordt Vrijdag beslist Naar de Nieuwe Leldsche Crl 'erneemt zal Vrijdag dc beslissing val len of Duitsland de visa voor reizigers it Nederland afschaft. Het is nl. zo. dat de Bondsdag het be sluit genomen heeft om de visa af tc schaffen, doch dit nog door de Bonds raad goedgekeurd moet worden. De Bondsraad heeft deze beslissing voor 19 Juli op de agenda staan. Verwacht wordt, dat de uitspraak positief zal zijn. Geen schatkistbiljetten tot midden Juli Met ingang van heden zal het agent schap van het ministerie van Financiën te Amsterdam geen schatkistbiljetten meer afgeven. Men wil omstreeks mid den Juli een inschrijving op schatkist promessen en biljetten openen. Nadere bijzonderheden zullen in de Staatscourant worden bekend gemaakt. DAT J. N. J. Schöttelndreier is be vorderd tot hoofdstationschef van he goederenstation Rotterdam Zuid en ir diens plaats tot hoofdstationschef tt Eindhoven is benoemd J. F. Kalfsvel, adjunct-hoofdstationschef te Utrecht. DAT de suikerfabriek Wittouck te Breda Zaterdag haar 80-j bestaan vierde en de directeur, ir C. J. Asselbergs, t.g.v. zijn 25-j. jubileum benoemd werd tot of ficier ui de orde van Oranje-Nassau. DAT de Belgische algemeen rijks archivaris H Tihon te Brussel benoemd is tot g/ootofficier in de orde Oranje-Nassau. DAT in 1952 213 patiënten in Volkssanatorium Hellendoorn werden werden behandeld en 95 pet van de in dat jaar ontslagen patiënten genezing of verbetering verkregen. DAT het Algemeen Nederlands Ver bond blijkens het jaarverslag-1952 con tact zoekt met geëmigreerden in Canada. Australië, Nieuw-Zeeland, Brqzilië, Ar gentinië, Bolivia, Venezuela en Midden- Afrika. DAT het ledental van de vereniging Het Grondbezit op 1 Januari j.l. 1358 be droeg en er plannen bestaan tot de stich ting van een Federatie van Landeigena ren met een hoofdbestuur en een cen traal bureau. Waarom daalt de New Yorkse beurs? OMDAT de conjunctuur in de V. S. min of meer bepalend is voor die in Europa is het ook voor hen. die niet rechtstreeks bij de New-Yorkse beurs zijn betrokken, interessant, kennis te ne men van de niet onbelangrijke koers daling, welke zich daar de laatste tijd heeft voltrokken. De hoogste indexcijfers voor indus- tri61e aandelen, spoorwegaandelen en aandelen van openbare nutsbedrijven waren tot dusver voor 1953 resp. 293.97. 112.21 en 54.45; op 8 dezer waren ze ge daald tot resp. 263.39. 99.58 en 48.44. dat is met resp. 30.58, 12.63 en 6.01 punten. Berekent men deze daling in-procenten van het hoogste niveau, dan blijkt dat in dustriële aandelen met 10.4 pet. spoor wegaandelen met 11.3 pet en aandelen van openbaarnutsbedryven met 11.4 pet. zyn gedaald. Dit is wel een merkwaardig en teleur stellend verlodb. wanneer men let op de berichten, welke uit het bedrijfsleven binnenkomen. Want dit bedrijfsleven be weegt zich. blijkens een overzicht van het Amerikaanse ministerie van Handel, noe steeds in stijgende lijn; bovendien houden de nieuwe bestellingen, welke bij de fa brikanten worden ontvangen, getijke tred met de hoge omzetten in de handel. De productie van kapitaalgoederen ton behoeve van de verdediging en de fa brieken was in het eerste kwartaal van dit jaar 5 pet. hoger dan in het vierde kwartaal van 1952 en 12 pet. hoger dan een jaar geleden. Er zijn wel enkele maatschappijen, die over 1952 met een lagere winst uitkomen (Shell Union». Anaconda), maar van alle maatschan- pijen van 1953 de winsten na aftrek van de belastingen weer ca. 100 pet. meer dan in het laatste kwartaal van 1953. De kwartaalraoportei. van een 60t3l ondernemingen wijzen uit. dat hun winst, vergeleken bij dezelfde periode van 1952. van 1318 tot 1454 millioen dol lar is gestegen. Wanneer men het sigarettenverbruik als een symptoom van welstand mag be schouwen. is het belangwekkend te ver- sn. dat vier grote sigarettenfabrie- in Amerika in het eerste kwartaal 1953 hun omzet tot $650 millioen hebben zien stijgen tegen 624 millioen diezelfde periode van 1952. Hoezeer het gebruik van sigaretten in de V.S. is toegenomen blijkt wel hieruit, dat bijv. in 1940 180 milliard stuks de lucht wer den ingeblazen, maar in 1952 weinig ipder dan 400 milliard, wat volgens :n cijferaar wel zeggen, dat iedere Ame rikaanse man en vrouw zeker een pakje sigaretten per dag rookt. TV,TA AR hier wilden we het nu niet over hebben. De vraag dringt zich name lijk op, wat de reden is, dat de New- Yorkse beurs, ondanks bemoedigende be richten over het bedrijfsleven, nog steeds neiging tot dalen dan tot stijgen toont. Dat het enkel de „dreigende" vrede in Korea is. valt niftt aan 4e nemen. Er is ln de wereld nog onrust genoeg om de regering van de V.S. terug te houden van een snelle en aanmerkelijke vermin dering van de verdedigingsuitgaven. al zullen ze dan worden beperkt. Waarschijnlijker is. dat de sterke uit eenzetting van het consumentencrediet (tot $26 milliard!) velen verontrust en ook de regering tot maatregelen noopt, die mogelijk naar een vermindering van de bedrijvigheid kunnen leiden. Evenals in ons land. heeft men in de V.S. de laatste jaren onder Truman een goedkoopgeld-politiek gevolgd, welke een inflationistisch karakter droeg en waartegen de Republikeinse partij zich heeft verzet. Het was een geleide econo mie, een stuk staatssocialisme, waarbij met subsidies vlot werd omgesprongen, zodat bijv. de scheepsbouwers een sub sidie hadden, dat 50 pet van de bouw kosten uitmaakte. De regering van Eisenhower wil hier van af. heeft reeds blijk gegeven, dat zij het gewenst acht de rentestand te doen stijgen, teneinde op die wijze geleidelijk de credietgeving in te krimpen. Dat is dus een politiek, waartoe ook de Ne derlandse regering een paar jaar geleden is overgegaan met het oog op de beta lingsbalans en de budgetaire tekorten. Deze tekorten dreigen thans ook voor de V.S., en Eisenhower schijnt bezig te zijn het roer om te gooien, ook al omdat hij bij de verkiezingen zulks heeft be loofd. Minister van Financiën, Hum phrey heeft dezer dagen gezegd, dat ge durende de laatste twintig jaar een on gezonde politiek is gevoerd, die de in flatie bevorderde en de dollar in waar de deed dalen. In deze periode werd kunstmatig met de rentevoet gemanipu leerd en ihans zal een andere politiek moeten worden gevoerd. (Zie vervolg pagina 5) HET WEER IN EUROPA Z^ï i2 *2 Helsinki Stockh. regen Z 3 N 3 16 14 25 0 onbew. regen zw a Z 8 21 0 18 5 Edlnb. NO 2 12 4 Parijs rw.'bew" geh. bew. zzw 4 zw 5 20 1 19 0 21 1 Bordeaux Grenoble Nice motregen ew. bew. licht bew. NW 3 windsUl NNW 2 20 6 22 0 21 0 Zürich windstil O 2 16 7 22 OS Fra-lcfort München nevel wzw 2 w 2 24 0 18 3 Rome"UClt licht bew. windstil windsUl 22 1 25 0 WEERBERICHT Opnieuw enkele buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel be wolking met op de meeste plaatsen enkele buien en kans op onweer. Overwe gend matige wind lussen Zuid en West. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt te tien uur). ZON EN MAAN Dinsdag: Zon van 4 19 tot 21.02 uur; maan van 9.23 tot 23.50 uur. Op 19 Juni

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1