Jlietiuie geitecht GTouranl Wat vroeg geëindigd foor bevordering werkgelegenheid en opvangen halve huurverhoging Irote verscheidenheid van maatregelen, er „elk wat wils" zij opdat Donderdag gaan de Rosenbergs op electrische stoel Huren bedrijfspanden vrij (max. 150% van 1940) Wist U Elk wat wils Grotewohl bereidt zijn land op de hereniging vooi IATERDAG 13 JUNI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f 6.- per kwartaal; PCT maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter (By contract belangrijke korting) Vier en dertigste jaargang No 9759 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STELUK-N ATION AAL DAGBLAD .Stanlvastlcli If gfjibfrifn mgn facrl in tegfjenspoet" Belastingwetsontwerpen thans ingediend toordwijkse redding- oot geschonken door Van Leer-concem )nthulling door kapitein Kurt Carlsen de moedige en beroemde, heiden gebleven gezagvoerder var lig Enterprise II, vanmorgen 'dwijk aan Zee het peetvaderschap de naar hem genoemde moderne ingboot aanvaard. De „Kurt Carlsen" half bulten het nieuwe botenhuis ge en om het talrijke publiek en de pers nthulling van de naam van de boot te beter te doen zien. Helder blauv vit geschilderd maakte deze nieuwi vinst van de N.Z.H.R.M., geschonken :en tot vanmorgen onbekend Neder- groot-industrieel, een voorrtffelijke uk. De boot is met de modernste sche vindingen uitgerust, waardoor et een vijfkoppige bemanning kan de plechtigheid van de onthulling i o.a. aanwezig de directeur van de •R.M.. de heer H. T. de Booy, de nlstrateur van de maatschappij, de C. de Hollander, de burgemeester Noordwijk en tal van bekende figu- Uit het reddingswezen. Om elf uur eerde kapitein Kurt Carlsen. :emeester Van Berckel nam als het woord. Daarna sprak jhr L. J. s van Ufford. Deze onthulde, dat it en de verdere uitrusting van het nde Van Leer-concern te Amsterdam en directeur aanwezig en sprak Leer, president-commis- Jde aanleiding dit vorstelijk geschenk, dat de heer De Booy had gesproken, ulde kapitein Carlsen de met een doek bedekte naamplaat van de reddingboot, waarover schipper J. Niet het bevel zal voeren. eeuwtjes ook aikerig van levertraan twee jonge leeuwtjes, Addis ei i genaamd, het geschenk van d< r van Ethopië, aan Ouwenhands enpark te Rhenen, zijn medisch on- icht en opnieuw uit veiligheids- ivegingen ingespoten tegen de 'nziekte. Teneinde de dieren wat te aansterken, bleek toediening van dagelijks rantsoen levertraan ge it, maar de leeuwtjes vinden dit al- dnst een lekkernij en verzetten zich 'He macht. Het 'bleek ook geen op- hg, het te voederen vlees in deze Icijn te drenken, want de heren lieten ~!n ander daarna onberoerd, der oppassers kreeg tenslotte i met behulp van een injectienaald hij de brokken vlees met levertraan liten. De broertjes Addis en Abeba, eerst de neuzen optrokken met een van: „ah, this baba...", zijn in- voor deze list gezwicht gemeenteklassen van de Noodwet Ouder domsvoorziening en bedraagt zij gemid deld 22pet van het thans bestaande huurpeil, of 135—148 procent van het huurpeil in 1940. Een compensatie uitsluitend door loons verhoging acht de regering niet juist tegenover de zogenaamde vergeten groe pen en al degenen, die, niet in het ar beidsproces ingeschakeld, in de onmoge lijkheid verkeren de gestegen kosten van JE REGERING heeft thans bij de Tweede Kamer een aantal belasting- wetsontwerpen aanhangig gemaakt, welke reeds toegezegd waren de blief van de minister-president van 19 Maart jl. aan de voorzitter er Kamer en die betrekking hebben op maatregelen ter bevordering in de werkgelegenheid en ter gedeeltelijke compensatie van de komende lurvei hoging. De fiscale maatregelen voor de bevordering van de werk- legenheid zullen terugwerkende kracht hebben tot 1 Januari 1953, de erige treden in werking tegelijk met de huurverhoging, nl. met ingang in 1 Januari 1954. Verwacht wordt, dat de openbare behandeling in de veede Kamer in October a.s. kan plaats vinden. Hders in ons blad vinden onze lezers i systematisch overzicht van de voor telde belastingmaatregelen. Deze kun- i eigenlijk in drie soorten verdeeld rden. nl. die ter bevordering van de rkgelegenheid, die ter gedeeltelijke npensatie van de huurverhoging er welke betrekking hebben op „knel- en", die ook los van de huurver- ng naar het oordeel der regering iden moeten worden weggenomen, :h waarvan het tijdstip van invoering de 'is bepaald door het feit, dat zij in aaide gevallen eveneens compenserend i, de huurverhoging werken. W erkgelegenheid i de memorie van toelichting herin- I de regering er aan, dat in de Troon- reeds er op gewezen is. dat primair et worden nagestreefd een vergroting de werkgelegenheid door ontwikke- van het normale bedrijfsleven. Be- ingmaatregelen kunnen voor het in- trialisatieprobleem niet het verlossen- woord spreken, al vormen zij eer die zakelijk en vooral ook psycho- van betekenis is, in zover hy rem- oor de ontplooiing van de onder- lersactiviteit kan losmaken. 1 is de financiële positie van het rijk jeterd, toch zijn aan de omvang van fiscale maatregelen enge grenzen te len. Voorts is als uitgangspunt aan- rd, dat, zo in haar geheel als afzon- Ijk bezien, fiscale tegemoetkomingen, ke ter bevordering van investeringen ondernemingen worden verleend, hts verantwoord zijn, indien daarvan Blijkerwys mag worden verwacht, dat nut daarvan voor de algemene wel- rt groter is dan de nadelen, welke ruit uit een oogpunt van sociaal recht- rdige lastenverdeling kunnen voort ien. Deze wens, gevoegd bij de be tte middelen, die ter beschikking n. heeft genoopt tot een grote ver- idenheid van maatregelen, waarmee algemene klimaat-verbetering voor industrialisatie tot stand gebracht •dt en eenzijdigheid zo goed mogelijk dt vermeden. Huur-compensatie oor de huurverhoging moet eer derlijk wetsontwerp komen van ister van Wederopbouw en Volkshuis- ing. Gelijk bekend wordt deze huur- loging gedifferentieerd naar de vijf levensonderhoud geheel of gedeeltelijk te neutraliseren in de vorm van. een ver groting van hun bruto-inkomen door mid del van loononderhandelingen of door berekening in de prijzen van door hen ge leverde goederen of diensten. Aan vol ledige compensatie via belastingmaat regelen kan niet gedacht worden, omdat dit het rijk te veel zou kosten. Daarom is de regering tot de slotsom gekomen, dat een middenweg diende te worden gevolgd, in die zin, dat voor zgn. standaardgezin ongeveer de helft van de huurverhoging door middel van belastingverlaging wordt gecompenseerd. Voor werknemers in dienst van particu lieren en overheid zal het ontbrekende dienen te worden aangevuld met een ver hoging van de lonen. Bij de keuze van de belastingverlichtin gen is het nodig geoordeeld, deze niet ir de eerste plaats te zoeken bij belastingen naar het inkomen, maar in de sfeer de besteding van het inkomen, in welke sfeer toch ook de huren liggen. De Regering zal nader overwegen, welke aanvullende niet-fiscale maatrege len nodig zullen zijn ter compensatie van de huurverhoging voor degenen, die sociale uitkeringen ontvangen en vooi degenen, die van overheidswege zijn ge- pensionneerd. Carlsen vloog naar Holland Over mijn belevenissen op de Flying Enterprise wil ik niet meer spre ken", zei kapitein Kurt Carlsen, nadat hij gistermiddag op Schiphol was geland met het K.L.M.-vliegtuig uit New York. Carlsen was speciaal uit Amerika overgevlogen, om vandaag in Noordwijk de naam te onthullen van een nieuwe naar hem genoemde reddingboot van de Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandse Redding Maatschappij. Bij zijn aankomst kreeg Carlsen een bouquet aardige bloemen van een stewardess. Ter begroeting was ook aanwezig de heer H. Th. de Booy (midden), directeur van de K.N.Z.R.M. Het regent piotesten Weer een verzoek om uitstel ingediend Donderdagavond zullen de atoomspion, an Julius en Ethel Rosenberg in de Amerikaanse Sing Siing-gevangenis op de e'lectrisohe stoel ter dood worden ge bracht, tenzij hu-n op ihet allerlaatste mo ment nog gratie zou worden verleend. Vooral van communistische zijde is en wordt over de gehele wereld een enorme propaganda-actie gevoerd om niet te doen, wat men in Rusland allang gedaan >u hebben, n.-l. 'het vonnis uitvoeren Het geruchtmakende proces heeft zich jarenlang van herziening tot herziening van gratieverzoek tot gratieverzoek voortgesleept. Ook Kardinaal Maurice Feltin, aartsbisschop van Parijs, heeft er gisteren in een telegram aan president Eisenhower opnieuw op aangedrongen, de veroordeelden gratie te verlenen. Het heeft hem diep ontroerd, dat het echt paar enkele dagen vóór de Bermuda-con ferentie, waarvan de wereldvrede gedeel telijk afhangt, zouden moeten worden terechtgesteld, aldus de aartsbisschop. Hij verzond het telegram mede in zijn hoe danigheid van voorzitter van de Inter nationale Rooms-Katholieke „Pax Chris. .ti"-beweging. De Franse Liga voor de Rechten van de Mens, die reeds eerder bij Truman en Eisenhower op gratie voor de Rosenbergs had aangedrongen, heeft thans ook pre sident Auriol van Frankrijk en koningin Elizabeth van Engeland gevraagd, hun invloed ten gunste van 'het veroordeelde echtpaar aan te wenden. Ook de Engelse vakbondleiders hebben president Eisenhower laten weten, naar hun mening gratieverlening op dit ogenblik „in de veranderde wereldtoe stand, een weldadige uitwerking zal heb ben op de politiek van en de betrekkin gen tussen de regeringen". Te Buenos Aires heeft Donderdag avond een aantal mensen voor de Ame rikaanse ambassade gedemonstreerd tegen het doodvonnis van de Rosenbergs. Gisteren is een nieuw verzoek om uit stel van executie der Rosenbergs by het Hooggerechtshof te Washington inge-1 diend. Het ministerie van Justie heeft laten weten, dat het tegen uitstel van de terechtstelling is. De Amerikaanse toeristen, die in deze dagen een bezoek aan Marken brengen, boffen, iuant zij kunnen meters rolfilms verschieten op een aardig en kleurrijk tafereeltje. Het is namelijk de tijd van de hooi oogst en als de mannen op het water zijn worden die karweitjes voor het grootste deel door de Marker vrouwen in haar folklo ristische dracht opgeknapt. Voorzitter Herriot: Frankrijk is dichter bij ondergang dan ooit De plannen van André Marie Vandaag zal André Marie laten weten of hij de opdracht tot vorming van een nieuw Frans kabinet aanvaardt. Hij heeft de politieke leiders reeds gepolst. Te Parijs meent men, dat hij een nationaal kabinet wil vormen, waarin alle partijen uitgezonderd de communistische, zitting hebben. De socialise hebben echter reeds te kennen gegeven, dat zij niet aan dit plan zullen meewerken. Waarnemers vrezen, dat Marie geen steun zal krijgen van de R. Katholieke M.R.P., omdat de meeste radicaal-socialisten niet voor de ambtsaanvaarding van Bidault hebben gestemd. Marie zelf steunde Bidault wel. Marie zou van plan rijn Bidault. Mim-I onrfiliiïïe''llöSdzaak des France en Reynaud, die al een mis- i -piiikhpiri lukte poging deden om een kabinet te I nrn mno( vormen, er toe te --brengen, deel uit t« maken van zijn kabinet. Intussen heeft de oude Edouard Her riot, de radicale voorzitter van de Natio nale ergadering, aangedrongen op spoedige oplossing aangezien Frankrijk dichter bij zijn ondergang is dan ooit te voren. „De intriges van de partijen heb ben lang genoeg geduurd", aldus Herriot. De komende (bepeikte) huurverhoging Sleutelgeld zal voortaan uitdrukkelijk deel uitmaken van bedongen prijs TEGELIJK MET DE fiscale wetsontwerpen is bij de Tweede Kamer in gediend een wijziging van de Huurwet, die betrekking heeft op de met ingang van 1 Januari 1954 tot stand te komen huurverhoging. Uit vroegere publicaties is reeds gebleken, dat deze huurverhoging zal ver schillen naar gelang een gemeente ligt in een van de klassen volgens de indeling van de Noodwet Ouderdomsvoorziening. Gerekend naar de hui dige huren bedraagt de huurverhoging respectievelijk 17, 20, 23, 26 en 29 pet, of: uitgedrukt in het huurpeil van 1940 zullen de huren straks bedragen resp. 135, 138, 141, 145 en 148 pet. Smokkelarij met de Edith Noorse politiemannen komen naar Nederland Leden van het politiecorps van Oslo zyn naar West-Duitsland en Neder land vertrokken om een onderzoek in te stellen naar het geval van smokkelarij met de Duitse treiler Edith. Zoals gemeld werd dit vaartuig enige tijd geleden aan gehouden, kort nadat het in de Oslojord een lading van 14.000 liter alcohol had gelost. De Edith is inmiddels vrijgegeven en naar West-Duitsland vertrokken. Ridgway was er ook Koningin Elizabeth op verboden terrein INa een lunch In de Guildhall is koningin Elizabeth gisteren aan boord van een koninklijke staatsieboot de Thames opgevaren. Officieel kreeg de koningin toestem ming van de Lord Mayor om de binnen stad van Londen in te gaan. een vier kante mij'l, die volgens traditie zelfs niet door de regerend vorst betreden mag worden zonder toestemming van de bur gemeester. Bij deze plechtigheid overhan. digde de burgemeester, sir Rupert de la Bere, de koningin zijn zwaard. Onder de gasten, die zich aan de dis verzameld hadden, bevond zich generaal Matthew B Ridgway, de nieuwe Ameri kaanse stafchef van het leger, die eerder door de koningin op Buckingham Palace was ontvangen. Eden vierde verjaardag in Am. ziekenhuis De Britse minister van Buitenlandse Zaken, die momenteel In een Amerikaans hospitaal herstellende is van een opera tie. is vandaag 56 jaar geworden. Lord Woolton, de voorzitter van de Conservatieve Partij heeft Eden het vol gende telegram gezonden: Allen hier op het Centraal Bureau zenden u hun beste wensen ter gelegenheid van uw 56ste ver. jaardag en hopen op uw spoedig herstel. De regering is na ampele overweging tot de conclusie gekomen, dat met de huurverhoging niet zover gegaan "kon worden als de S.E.R. had gewenst, om- compensatie bestaat. Daar- moet de verhoging tot de strikt nood zakelijke beperkt blijven. De huurprijsbeheersing voor onge bouwd onroerend goed wordt opgeheven. De huidige huurwet bepaalt de huurprijs van op of na 27 December 1940 tot stand gekomen gebouwd onroerend goed op de oude huurprijs. Het ingediende wetsont werp handhaaft dit stelsel, doch behou- Hi Hi I m pdens'een enkele uitzondering wordt be- De voorgestelde huurverhoging is niet I doelde huurprijs thans gesteld op de voldoende om een rendabele exploitatie te voeren op grondslag van de huidige bouwkosten. Dan zouden de huren op 250 pet van het peil-1940 moeten worden gebracht. Verwacht mag echter worden, dat de bouwkosten zich op den duur op een lager niveau dan 250 pet zullen sta biliseren. Daarom ook al zou het onjuist zijn, aan te sturen op een dergelijk hoog huurverhogingspercentage. Anderzijds moet de huurverhoging zodanig zijn, dat de eigenaren in de exploitatielasten van hun huidig woningbezit in bevredigende mate worden tegemoetgekomen. De voorgestelde beperkte huurverho ging is ook niet voldoende om de huren van de vooroorlogse en de na-oorlogse woningen gelijk te trekken. Dientenge volge zal een en ander niet kunnen lei den tot een vermindering van de finan ciële steun, welke het rijk verleent bij woningbouw door particulieren. Wel zul len de jaarlijkse bijdragen krachtens de financieringsregelingen worden herzien op basis van de nieuwe huren voor zo ver de thans betaalde huurprijzen be neden het nieuwe huurpeil liggen. Bij een beperkte huurverhoging, zoals die in de bedoeling ligt, zal van het invoeren van een huurbelasting en het instellen van een huuregalisatiefonds geen sprake kunnen zijn. Deze vraag komt eerst aan de orde, wanneer er een zodanige huurverhoging zou korpen, dat extra-belasting van oud huizenbezit gerechtvaardigd zou zyn. Bedrijfspanden Met handhaving van de huurbescher- ming wordt de huur van bedrijfspanden beginsel vry gelaten, echter met dien verstande, dat de overeen te komen huur niet meer mag bedragen dan 150 pet van de huur van 1940. Berekend naar de huidige huren betekent zulks een ver hoging met maximaal 30 pet daarvan. Moskou nodigt Weste lijke journalisten uit Tot bezoek aan Wolga- Donkanaal De Westelijke journalisten te Moskou zyn door de persafdeling van het Sowjet- ministerie van Buitenlandse Zaken uitge nodigd voor een 'bezoek, aan het einde van deze maand, aan het Wolga-Donka- naal en Stalingrad. Dit is de eerste tocht van deze soort sedert 1947. toen Westelijke correspon denten de Oekraïne en Wit-Rusland be zochten. DAT de Algemene Nederlandse Dia- mantbewerkersbond de regering zal ver zoeken op korte termijn maatregelen te treffen om de verkoop van ruwe diamant naar het buitenland stil te zetten, ten einde de moeilijkheden in de diamant industrie te verminderen. DAT de Gorkumse gemeentepolitie op- spoering verzoekt van de minderjarige F. A. Donk, geboren 21 Maart 1938, die Woensdag de ouderlijke woning verliet en sindsdien niet is teruggekeerd. DAT de Utrechtse burgemeester, jhr mr C. J. A. de Ranitz, te Wenen aan het internationaal stedencongres zal deelne men en daarna als voorzitter van de Kon. Ned. Alpenvereniging de internationale alpinistenbijeenkomst in Delphi (Grie kenland) zal bywonén. DAT vijfhonderd leden van het per soneel der Engelse Unilever-maatschap- pijen een driedaags bezoek aan Neder land zullen brengen, Rotterdam, Den Haag, Amsterdam, Volendam. de Hoge Veluwe en het Airborne kerkhof te Oosterbeek op het program staan en het gezelschap Maandag te Hoek van Holland arriveert. DAT vier of vijf jongelui van minstens veertien jaar oud, die zich voor een maand daartoe willen verbinden, dit jaar in de gelegenheid gesteld zullen worden gedurende de schoolvacantie in de Am sterdamse Artis de handen uit de mou wen te steken. DAT het Tweede Kamerlid, dr Vonde ling (PvdA), de regering heeft gevraagd een einde te maken aan het meningsver schil over welk orgaan eigenlijk belast is met de vaststelling van aanvullende bijdragen krachtens de Wet op de Ma teriële Oorlogsschaden. DAT blijkens een tot de minister van Financiën gerichte vraag het Tweede Kamerlid, de heer Van Vliet (KVP) van oordeel is, dat het personeelsblad „Wij van Financiën" niel gebruikt mag wor den voro reclamedoeleinden (er was een reclamefolder voor een populaire medi sche encyclopaedie ingevouwen). DAT de oude Gevangenpoort te Bergen op Zoom binnenkort een restauratiebeurt krijgt. DAT tot presidente van de Nederlandse Huishoudraad is gekozen mevr. B. Kor- tekaas-de Haan te Velsen, tot directrice mevr. J. Meihuizen-ter Braak, terwijl mej. ir M. Knottenbelt secretaresse blijft. DAT de algemene vergadering van de Militaire Belangenverenigingen van be roepsschepelingen by de Zeemacht een crediet beschikbaar stelde voor de voor bereiding van de bouw van een nieuw pand te Den Helder ten behoeve van het secretariaat prys van 31 December 1953. Belangryk is ook de bepaling, dat zgn. „sleutelgeld" krachtens de wet uitdruk kelijk deel gaat uitmaken van de huur prijs. Bij een toetsing van de bedongen huur aan de wettelyke bepalingen zal dus in den vervolge het betaalde „sleu telgeld" moeten worden meegeteld. Nu de thans voorgestelde tweede alge mene huurverhoging voor de verhuur ders betekent, dat de huurprijs de oude huurprys met 35 tot 48 pet te boven gaat (by enkelvoudige bewoning) ziet de re gering geen aanleiding meer, maatrege len te handhaven voor verdergaande huurverhoging wegens het verlenen van mede-bewoning. Koningin en Prins zagen Engelse kroningsfilm Koningin Juliana en Prins Bernhard woonden gisteravond in het City-theater te Utrecht de première van de Engelse kroningsfilm „Een Koningin wordt ge kroond" bij. Na afloop van de voorstel ling werden_de genodigden in Esplanade TAE REGERING heeft thans de reeds in de lucht hangende fiscale wets ontwerpen ingediend, die enerzijds be doeld zijn tot verbetering van het „kli maat" voor de industrialisatie en dus tot bevordering van de werkgelegenheid, an derzijds strekkende tot het voor de helft opvangen van de op 1 Januari 1954 in gaande huurverhoging. Tegelijkertijd wor den enkele belastingverlichtende maat regelen getroffen, die min of meer op zichzelf staan, al wordt hun betekenis vergroot door het feit, dat zij in werking treden op het ogenblik, dal de huur verhoging zich in de huishoudportemon- doet gevoelen. Met het indienen van voorstellen tot belastingverlichting voor de bevordering van de werkgelegen heid doet de regering de belofte gestand, gedaan in de Troonrede, dat hiervoor ge streefd moet worden ntfar ontwikkeling van het normale bedryfsleven. Immers, een poging wordt gedaan de remmen, die de belastingpolitiek in de practijk aan de investeringen aanzette, iets losser te ma ken. Overigens is het natuurlijk zo, dat thans het woord aan het bedrijfsleven zelf is: dat moet ten slotte de vergroting van de werkgelegenheid in directe zin bewerkstelligen. i zeer gedif- is voor elk wat wils. Zo meent de regering, dat de afschaffing van de extra inkomstenbelas ting op hogere bedrijfswinst enz. speciaal van belang is voor de middelgrote een manszaken en firma's. De vervroegde af schrijving en de investeringsaftrek is be doeld als een specifiek gerichte maat regel. De afschaffing van de speculatie winstbelasting zal bijdragen tot 'n vrijere handel op de maskt voor vaste goederen op de kapitaalmarkt. De verlenging de termijn van compensatie van ver liezen van gevestigde ondernemingen wordt van bijzondere betekenis geacht conjunctuurgevoelige bedrijven. De compensatiemogelijkheid van aanloopver liezen voor nieuwe ondernemingen zal gunstiger voorwaarden scheppen voor de oprichting van nieuwe bedrijven en de erbrenging van ondernemingen uit het buitenland naar Nederland. De betekenis de verlaging van de vennootschaps belasting behoeft niet nader te worden toegelicht. Bij deze opsomming moeten opmerkingen van het hart. In de eerste plaats met betrekking tot de vennootschapsbelasting. De verhoging is in 1951 min of meer onverhoeds door minister Lieftinck aangebracht ter com pensatie van hetgeen „afgeknabbeld" was i andere belastingverhogingen, nodig jr onze defensie-inspanning. Het begint op te lijken, dat degenen, die toenter- 1 van oordeel waren, dat de minister i Financiën aan compensaties leed, het geiyk aan hun zijde krijgen. In de tweede plaats iets over de extra-inkomstenbelas ting op hogere bedryfswinsten. Toen mi nister Lieftinck hiermee kwam in 1951 is mening terecht fel aangevallen, omdat hij brak met de stel regel, dat gelijke inkomens ook gelijk be last dienen te worden. Al ontkennen wij niet, dat het opheffen van deze maatregel thans inderdaad in sommige gevallen de werkgelegenheid kan bevorderen, toch zien wij daarin meer een herstel van een kwaad, dat in 1951 is geschied. In het belang juist van de werkgelegenheid ware het beter geweest, dat dit kwaad nooit geschied! T7R is tweeërlei verband tussen de werk gelegenheid en de huurverhoging- met-compensatie. Immers, de huurverho ging zelf zal ongetwijfeld tot gevolg heb ben, althans moeten hebben, dat er meer gedaan wordt aan het onderhoud van het ,oude" huizenbezit. Als zodanig werkt de huurverhoging als een middel tot ver groting van de werkgelegenheid. Maar daarnaast is er een ander verband. De regering gaat er immers van uit. dat de huurverhoging (die in totaal geschat wordt op 170 millioen) voor de helft, dat is 85 millioen, gecompenseerd zal worden door belastingverlagingen in de sfeer van de inkomensbesteding. De an dere helft zal moeten komen uit loons- -hoging. Deze loonsverhoging nu zal vrij zware last op het bedrijfsleven leggen, tenzij ook hier weer een compen satiemogelijkheid gevonden kan worden. Nu kan men zich indenken, dat er zich gevallen kunnen voordoen, waarin deze zwaardere last de belastingverlichtingen op ander gebied voor een groot deel weer teniet doet. Indien dit inderdaad zo is, kan het resultaat ten behoeve van de 'werkgelegenheid illusoir worden. „Vastbeloten te helpen..." Honderden weggezuiverde onderwijzers keren naar hun scholen terug De bevolking t de laatste dagen de andere. Gisteren hoorde ze weer 1 minister-president Grotewohl. dat hij vastbesloten is te helpen, de eenheid van Duitsland tot stand te brengen en dat hy alle maatregelen zal vermyden. welke de kansen op een vergelyk met het Westen kunnen verslechteren. De een heid is volgens Grotewohl thans de be slissende kwestie voor zyn regering. Om zyn woorden kracht by te zetten ver telde hy, dat een reorganisatie van het middelbare onderwys, welke reeds door zijn kabinet was goedgekeurd, niet zal worden doorgevoerd, omdat deze de ont- ikkeling van eenzelfde onderwysstelsel geheel Duitsland zou bemoeilyken. Honderden weggezuiverde onderwy- ;rs zullen naar hun scholen terugkeren. Zij hoeven zich niets meer aan te trek- /an de acties van de communistische jeugdbeweging en de beslissingen van de andere organisaties. Met deze laatste doelde Grotewohl blijkbaar op de com munistische eenheidsparty, die tot dus- Wesfen tot Rusland: Speel open kaart in de kwestie-Oostenrijk Het Westen heeft in een nieuwe nota tan Rusland gevraagd, open kaart te spelen en precies de voorwaarden mede te delen, waaronder de Oostenrijkse on- afhankelijkheid kan worden hersteld. In de nieuwe nota hebben Amerika. Engeland en Frankryk de Russen er op nieuw de schuld van gegeven, dat er nog geen vredesverdrag voor Oostenrijk is. hoewel in 1948 reeds werd overeenge komen. dat dit zou worden gesloten. Men ziet het sluiten van het verdrag niet als procedure-kwestie, maar als een zaak goede wiL ver op zeer willekeurige wyze het on derwijs regelde en alle onderwyskrach- ten die tegen het communisme zyn. aan de kant heeft gezet Voortaan mogen weer enkele films uit het Westen in de Oostberlynse theaters worden gedraaid. West-Berlijners mogen in de Sowjet-sector weer inkopen doen en arbeiders en fabrieken kunnen weer opdrachten voor West-Berlyn uitvoeren. Hotels en pensions in Oost-Berlijn zyn weer opengesteld voor mensen, die uit het Westen komen. Een boerin, die tot acht maanden gevangenisstraf was ver oordeeld. omdat zy niet niet aan haar leveringsplicht had voldaan, zal worden vrijgelaten. De communistische streek- functionarissen kregen een uitbrander omdat gebleken zou zyn dat zy de ver oordeelde niet hadden geholpen zodat zij aan haar leveringsplicht had kunnen voldoen. Intussen heeft de Westduitse regering gisteren namens het parlement een be roep op de Westerse Grote Drie gedaan, alle krachten in te spannen voor een vreedzame hereniging van Duitsland. Zeilde weertype De Bilt verwacht tot mor genavond: In de nacht en ochtend hier en daar mist. Veranderiyke bewolking met plaatselyk een enkele bui. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te tien uur). ZON EN MAAN Zondag. Zon van 4.10 tot 21.01 uur; aan van 6.54 tot 23.17 uur. Maandag Zon van 4.19 tot 21.02 uur; Maan van 8.10 tot 23.36 uur. Op 19 Juni E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1