Koningin zag défilé van Leidse ouden van dagen K Zeldzaam lange colonne en zeer geslaagde dag Straatdemonstraties werden groot succes Naar twaalf betalingstermijnen van inkomstenbelasting „CHRISTOPHER COLOMBUS" NIEUWE LEIDSCHE COUBANT 3 WOENSDAG 10 JUNI 1953 Duizend deelnemers Bijna duizend Leidse ouden van dagen hebben gisteren niet alleen een da* de rus tige beslotenheid van het eigen huis verlaten, maarze hebben zelfs voor de Koningin gedefileerd! Het was dan ook de zilveren jubileumtocht. Het aantal deel nemers 970 betekende een record, en dus eveneens het aantal auto's: 115 luxe auto's en 15 grote N.Z.H.-bussen. Zelden verscheen in het Nederlandse verkeer grote colonne. De organisatie was echter prima en de deelnemers hebben een gehad om nooit te vergeten. Het weer was mooi en de vreugde groot De voorbereidingen, getroffen door het Leidse comité autotochten ouden van dagen, waren zo perfect, dat men gister van dagen op te wachten. Enthousiast werd weer vanaf trottoirs en vanuit •ramen gezwaaid. Bij de aankomst aan de Burggravenlaan werden de deelnemers opgewacht door honderden belangstel lenden endoor een gedeelte van de ongeveer vijftien auto's te laat aanwezig, muziekvereniging De Post, dat zich in het .w i-»-- bekende Leidse Glippertje bevond morgen precies op de vastgestelde ty'd, om tien uur van de Burggravenlaan had kunnen vertrekken. Helaas waren echter zodat het twintig minuten later werd, voordat de enorme colonne, bij elkaar niet minder dan elfhonderd-en-vyftig tmensen in de wagens, zich in beweging 'kon zetten. Het was toen een en al vrolijkheid. De zon scheen, iedereen droeg oranje en honderden hadden zich langs het begin van de route opgesteld om de ouden van dagen een hartelijk afscheid toe te wui ven. Wat niet wil zeggen, dat deze daar na hun zakdoeken konden opbergen, want de lange, rood-wit bevlagde colonne trok ook langs de verdere route veel be- Ruim kwart over twaalf begon hèt grote moment yan deze dag: het défilé voor 'het bordes van het paleis Soestdijk. Hier hadden zich o.a. opgesteld: HM. de Koningin, mevr. SmitAvis, haar secre. ■tarasse, prinses Marijke en prinses Mar griet die echter spoedig weer weg holde. de oudste deelnemers aan de tocht, de 99-jarige mevr. de wed. Roosendaal, wonende Oosterstraat 41 te Leiden en de 90-jarige heer J. Buitendijk, wonende Geregracht 37A te Leiden, dokter C. R. Zijerveld, zuster I. van der Abeelen en mevr. A. Uges—de Goede, resp. voorzit ter, secretaresse en penningmeesteresse van het Leidse comité. De Koningin ont ving van mevrouw Roosendaal een bouquet bloemen. Na dit grootse défilé werd de groep ge. splitst en gebruikte men de 'lunch in de speeltuinen Valkeveen en Anna's Hoeve >te Hilversum. Behalve gegeten is hier ook genoten en velen demonstreerden op verschillende manieren, dat ze hun jeugd oog lang niet zijn vergeten. Terugtocht De terugtocht naar Leiden ging een gedeelte o.m. langs de prachtige Loos- dreohtse plassen en bij de binnenkomst in de Sleutelstad, om ongeveer zes uur, stonden natuurlijk weer velen de ouden Kunstkring voor Allen in 1952 Voor de vergadering van de Leidse Kunstkring voor Allen, gisteravond in De Turk gehouden, bestond meer dan ge wone belangstelling. In zijn openings woorden herdacht de voorzitter met enkele gevoelige, woorden de overleden heer Swierstra. De secretaris memoreerde, dat er vijf concerten zijn gegeven. Het ledental ver toont neiging tot dalen. Hij wekte op vooral te trachten nieuwe leden te De penningmeester meldde aan inkom sten ƒ3560 en aan uitgaven ƒ3720. De kascommissie had de administratie in goede orde bevonden. In het volgend seizoen zullen optreden: Marie Thérèse Fourneau, piano; Jo Vin cent, zang; Jan Smeterlin, piano; Janine Andrade, viool; Quator Haydn, Brussels strijkkwartet. Het tekort op de begroting 19531954 werd geraamd op f 900. De voorzitter, de heer P. v. d. Hoeven, deelde mede wegens zijn leeftijd en om gezondheidsredenen af te treden. In zijn plaats werd gekozen mr A. J. Sormani, die deze functie reeds heeft waar genomen. De aftredende leden, mej. L. Beoherer en de heren P. Brouwer en J. de Jong, werden herkozen. In de vaca tures Swiersrtra en v. d. Hoeven werd voorzien door de verkiezing van heren dr D. L. Kedde en J. Neisingh. In de kascommissie werden benoemd -vrouw De Rooy en de heren Ten Hoven en Van Katwijk. De contributie blijft gehandhaafd op f 4 90 voor volwassenen en f 2.50 jeugdleden. In de rondvraag sprak Sormani woorden van dank en grote waardering tot de scheidende voorzitter. Bij acclamatie werd de heer v. d. Hoeven tot erelid benoemd. Ongeveer duizend Leidse ouden van dagen defileerden gisteren, gezeten in meer dan honderd luxe auto's en autobussen, te Soestdijk voor de Koningin. Links van de Koningin zit de oudste deelneemster, de 99-jarige wed. Roosendaal, waarnaast mevr. A. UgesDe Goede en dokter C. R. Zijerveld en rechts van H.M. staan de oudste deelnemer, de 90-jarige heer J. Buitendijk en zuster I. van der Abeelen. (Foto N. van der Horst). Dat deze dag zo bijzonder goed slaagde, is, naast het comité, te danken aan de goede zorgen van het zee man sterke team van de rijkspolitie, dat 0.1. wachtmeester der eerste klasse Meijer de colonne begeleidde, de heer Van Rees, rayon-inspecteur van de wegenwacht, die met een reparatiewagen meereed, de heer Cees Remmerswaal, chauffeur-monteur van de N2.H.V.M. en de 'heer J. Uit den Boogaard, die met zijn klein motortje de gehele dag ordonnansdiensten verrichtte. Voorts reed een reparatiewagen mee van de 'brandweer, gevuld met proviand. Middenstandsbeurs in September Naar wU van officieuze zijde verna- aen, worden in verschillende kringen in Leiden thans besprekingen gevoerd om in September van dit jaar in alle zalen de Stadsgehoorzaal een grote mid denstandstentoonstelling te houden. Deze het karakter dragen van een mid denstandsbeurs. Het plan zou naar vo- gebracht zijn door het actiecomité „Lelden Leeft". Omdat er nog enkele onzekere factoren zijn, kon een defini tief besluit nog niet worden genomen. Men zou nog met het probleem zitten of algemene tentoonstelling moet worden dan wel een actie van bepaalde zaken. Dezer dagen zal daarover wor den beslist. Nadere bijzonderheden kon men ons in dit stadium niet verstrekken. C. van Weerlee 40 jaar bij lichtfabrieken De heer C. van Weerlee, fibter eerste klas aan de lichtfabrieken, herdacht giste- het feit, dat hij veertig jaar ge leden in dienst trad bij het bedrijf. Zoals bij zulke gelegenheden te doen gebrui kelijk is werd ae jubilaris in de directie kamer ontvangen en aldaar op waar derende wijze toegesproken. Mede namens het gemeentebestuur en de directie werd hem dank gebracht voor de bewezen diensten. De directeur overhandigde hem de oor konde en de aan dit jubileum verbonden gratificatie. De heer Van Weerlee maakt, sedert de instelling in 1921, deel uit van de veiligheidscommissie. Namens het personeel bood een ver tegenwoordiger van de personeelsvereni ging een fraai aandenken aan deze dag In de fittery verrasten de collega's hem nog met een aparte huldiging. Zuiderkwartier houdt tuinieest Ten bate van het spelmateriaal en het bouwfonds van de Leidse speeltuin-ver eniging Zuiderkwartier wordt op Zater dag 13 Juni een tuinfeest gehouden op het speelterrein, gelegen aan de Se ringenstraat, ingang Anjelierstraat. Er zyn vele attracties, zoals een spinneweb, een rad van avontuur, een schièttent, een grabbelton, etc. Bovendien is er een consumptietent. De opening vindt 's mid dags om drie uur plaats. Prijs voor physica Prof. dr A. v. Iterbeek, buitengewoon hoogleraar in de natuurkunde te Leiden en gewoon hoogleraar en directeur van het natuurkundig laboratorium van de Leuvense universiteit, heeft de 10-jaar- lijkse prijs voor physica gekregen. Deze is hem verleend voor zijn werk in de jaren 19381043. De prijs is al eens eer der verleend aan zijn leermeester, prof. Verschaffélt, indertijd hoogleraar te Gent, thans woonachtig in Den Haag. Morgen carillonconcert Op Donderdag 11 Juni (morgen dus) van 20.30 tot 21.30 uur, zal het tweede van de reeks zomeravondconcerten plaats vinden op het carillon van het Stadhuis. De beiaard zal worden bespeeld door de heer Leen 't Hart, stadsbeiaardier Leiden, Amersfoort en Delft. Het programma luidt als volgt: 1 Prelude in g, Jef Denijn. 2 Oud-Nederlandse liederen: a Wek op, wek op, dat herte mijn; b Daar was een sneeuwwit vogeltje; c Zeg kwezelken wildet gij dansen. 3 a Menuet' uit de symphonie in Es, W. A. Mozart b Menuet uit „Eine kleine Nacht- musik", idem. 4 Liederen uit andere landen: a The Londonderry Air, melodie uit Ierland; b Auld lang syne, melodie uit Schotland; c All through the night melodie uit Wales. 5 a Letzter Frühling, Edv. Grieg. bjSolvegs lied, idem. 6 a Mijne moedertaal, T. L. BrandtsBuys; b Ik ben de zanger. L. A. van Tetterode; c Het lied van Zuid-Holland. H. G. Lukkien. 7 Improvisatie over het Hernhutters avondlied, Leen 't Hart. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Martinus P H, zn van M G C Franssen en H A J van Gasselt; Maria C J, dr van C Th Borst en C A der Geest; Irene, dr van D Vijlbrief !L van Roijen; Wilhelmus F D, zn t C D van der Stel en C J van Steenber gen; Gijsbertha P J, dr van G Spaan derman en J de Mol. OVERLEDEN: J J van Putten, huisvr van Geuke, 62 jaar. Zilveren jubileum van dr G. J. Streeder Woensdag 17 Jund as. zal dr G. J Streeder, Ned. Hervormd predikant in Den Haag zijn zilveren jubileum her denken. De jubilaris, die een zoon is var wijlen de heer J. Streeder, die meer dan een halve eeuw de Haagse Hrvormde ge meente als godsdienstonderwijzer heeft gediend, studeerde in Leiden theologie Van 1931 tot 1940 was hij predikant in Leiderdorp en van 1940 tot 1945 in Lei den, waarna hij naar de Hofstad ver trok. Dr Streeder is o.m lid van hel hoofdbestuur van de Confessionele Ver eniging. Zondagmorgen zal dr Streeder in de Juliana kerk in de Kempstraat in Den Haag een gedachtenisrede houden. Wij komen op dit jubileum nog nader terug. Aanrijding op Nieuwe Beestenmarkt Gistermiddag half één heeft op de Nieuwe Beestenmarkt voor de molen De Valk een aanrijding plaats gehad tussen een scooter en een motor. De 29-jarige motorrijder J. P. H. v. D. uit de Sophia- straat brak hierbij een linker-onderbeen. terwijl de 28-jarige scooterrijder H. G. uit Oegstgeest een fractuur van het lin kerschouderblad opliep. Beiden werden door de EHD naar het academisch zie kenhuis vervoerd. Hun voertuigen zijn zwaar beschadigd. De duopassagier van de scooter liep slechts lichte verwon dingen op. Dr E. Slijper overleden Na een ziekbed van enkele dagen is te Rotterdam overleden dr E. Slijper uit Utrecht, oud-conrector van het Sted. Gymnasium te Utrecht Van zijn hand verschenen leerboeken in Grieks en La tijn en verscheidene artikelen in tijd schriften en dagbladen. De teraarde bestelling heeft gisteren plaats gehad op de Joodse begraafplaats te Muiderberg. Druk en Ontspanning Prof. Groenman sprak voor Sociale Raad De samenleving leidt voortdurend tot spanning. Elk leeft in krachtvelden, waarin men aan druk is blootgesteld. En die druk vraagt om ontspanning, aldus prof. dr Sj. Groenman, hoogleraar in de sociologie, die gisteravond voor de sociale raad sprak over het onderwerp: druk ontspanning. Alle problemen en zorgen veroorzaken :n druk, die zich in verschil van me ning, onenigheid of strijd kan oplossen. Maar telkens worden weer nieuwe span ningen opgeroepen, die ook om een op lossing vragen. De elementen druk en ontspanning zijn normaal voor de samenleving. De druk wordt niet gezocht, daar stuit men zelf op. Het is de ontspanning die zoekt. Spreker gaf vervolgens enkele beelden en zei, dat humor dikwijls als uitlaatklep fungeert. Ook in de projectie wentelt men zijn problemen af op ander of een andere groep. Men zoekt een zondenbok. Tevens kan de biecht middel zijn van het individu om schoon schip te maken en dus zijn spanningen kwijt te raken. In de praktijk kan men nu aa kant proberen de druk in de samenleving te verlichten, en aan de andere kant de ontspanning kanaliseren. De druk echter normaal in de samenleving en t maatschappij zonder spanningen is niet denkbaar. Men kan er wel op toezien, dat de spanningen niet te hoog oplopen. Het maatschappelijk werk moet zich dan ook vaak op deze twee punten richten: het wegnemen van spanningen en de kana lisering van de ontspanning. De verlich ting van druk is dit werk in hoge mate eigen, zo eindigde prof. Groenman. Vóór deze lezing werd het huishoude lijk gedeelte van de vergadering afge handeld. Een kort verslag over 1952 werd uitgebracht. De rekening over 1952 en de begroting over 1954 werden goed gekeurd. Kokschoolavonden geëindigd Laaiste avond apotheose van winterprogramma Strauss, Léhar, Stolz, Von Suppê en Zeilerdat waren de namen, die de Haagse operettezangeressen en zan gers op het programma hadden laten drukken, dat gisteravond dan het zo boeiende en van smaakvolle keuze getuigende winter-ontspanningspro- gramma van de militaire kokschool afsloot. Onsterfelijke melodieën als „Wer uns getraut", „Wolgalied", „Du solist der Kaiser meiner Seele sein" en „Gern hab' ich die Frau'n geküsst" zullen na gister avond nog wel lang levend blijven in de hoofden van de toehoorders, die geen gelegenheid ongebruikt hebben gelaten "Ti van hun waardering te getuigen. Deze avond is de apotheose geweest in een reeks ontspanningsavonden voor het personeel van de kokschool. waar voor het hoofd van de Dienst Welzijns zorg Leger te Leiden, adjudant Nieuwen- stein, veel lof toekomt. De adjudant bracht op zijn beurt dank aan overste Mulder, hoofd van de Dienst Welzijns zorg en diens medewerkers in Den Haag. De garnizoenscommandant, majoor H. W. Gerth van Wijk, die met zijn echtge note de meeste van de ontspannings avonden heeft bijgewoond, kreeg dank woorden te horen van de heer Bever- Sluis, afdelingsvoorzitter van de Kon. bond van oud-onderofficieren. De heer Beversluis sprak namens het gezelschap in burger, dat steeds links vooraan in de zaal zat en dat uit onderofficieren en hun dames bestond. Mevrouw Gerth var Wijk ontving een kleurrijk bouquet bloe men uit zijn handen. De heer Beversluis dankte voor de vriendelijke houding, die steeds tegenover hem en zijn collega': was ingenomen. Jaarvergadering Chr. Fröbelscholen Gisteravond werd in de school aan dt Herensingel de jaarvergadering gehou den van de vereniging voor Chr. Frö belscholen. Deze stond onder leiding de heer H. van Cittert, die in zijn ope ningswoord de heer A. B. Mulder her dacht De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd. Uit deze verslagen bleek, dat de finan ciële toestand van de vereniging nog lang niet rooskleurig is. Men wacht nog steeds op de algehele gelijkstelling met het openbare kleuteronderwijs. In de vacature van wijlen de heer Mulder werd tot bestuurslid gekozen de heer K. J. Böxche. De heer Roorda, die aftredend was, werd herkozen. D. Haverkorn voorzitter van Leidse K.A.B. In een buitengewone algemene leden vergadering van de afdeling Leiden van de K.A.B. is de heer D. Haverkorn ge kozen tot voorzitter, in de vacature J. C. Snelderwaard. De gekozene kwam in 1917 naar Leiden en heeft 23 jaar lang deel uitgemaakt van het K.A.B.-bestuur. Agenda voor Leiden Woensdag Steenschuur 6: verkeersdemonstraties „Veilig Verkeer". Chr. Jeugdhulp, Zoeterwoudsesingel 98: 35.30 en 79.30: verkoopdag. Hoogl. kerk, 7.30: Avondstilte. Steenschuur 21, 7.308.30: zitting prij- zencommissie. Leidse Hout, 7.15 uur: Sportweek, voet balwedstrijd tussen raadsleden en jour nalisten; atletiekwedstrijden. Warmond, gemeentehuis, 8 uur: raadsvergadering. Donderdag Steenschuur 6: verkeersdemonstraties „Veilig Verkeer". Casino, 7 en 9.15 uur: Chr. fllmactie met „Columbus ontdekt Amerika". Boerhaavezalen, 8 uur: Leids Kunst centrum, filmavond door H. Kleibrink. Harmonie, 8 uur: Oud-M.T.S.-ers, ver toning van Shell-films. Utr. Jaagpad 11, 8.15 uur: muzlek-pae- dagogische avond door mej. L. Sibbes over Haydn. Stadhuisplein. Kooipark, Vondellaan en Van der Waalsplein, half 8: Sport week, straatdemonstraties. Vrijdag Steenschuur 6: verkeersdemonstraties „Veilig Verkeer". Stadhuisplein, Kooipark, Vondellaan en Van der Waalsplein, half 8: Sport week, straatdemonstraties. Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling van teke ningen van Leidse Kinderen (t.m. 14 Juni). Prentenkabinet, 2—5 uur: „Een eeuw fotografie" (t.m. 20 Juni). Boerhaavezalen: voorjaarstentoonstel ling L.K.C. (tot 18 Juni). Nachtdienst apotheken Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523. en de Doeza-apotheek, Doeza- straat 31. tel. 21313. Twee amateurvissers van Curagao vermist Sedert 30 Mei j.l. is niets vernomen van de chef van de radiodienst van het vliegveld Hato op Curacao en zijn zwa ger, die met een plasticboot van West punt zijn vertrokken om te vissen. Men vreest, dat 't vaartuig door een verrader lijke stroom naar de open zee is meege- Commentaar op de verklaring van de ai deling Leiden der P.v.d.A Lening Hervormde gemeente Dordrecht Het college van kerkvoogden der Her vormde gemeente te Dordrecht geeft 250.000 4 pet 25-jarige obligaties uit tegen 100 pet, een annuïteltslening, waar bij jaarlijks 16.000 besteed wordt aar rente en aflossing, ter financiering van de bouw der Pauluskerk en 3 catechi satielokalen, een wijklokaal en een kos terswoning. De kerk kan 900 personen bevatten en het bouwplan zal 500.000 kosten. Men verwacht, dat de inkomsten met 16.800 zullen stijgen. Allereerst dank aan de afdeling Leiden van de P.v.dA. voor de door haar afge legde verklaring betreffende de vijftiende zetel; men weet nu hoe het door haar ingenomen standpunt is zake deze onprettige kwestie. Zij heeft zich los gemaakt van haar spontane ste reactie en zich gesteld achter de cijferanalyse van het Vrije Volk. Ik v. daartegenover de mijne te stellen. Nu is het maken van cijferanalyses merkwaardige bezigheid; merkwaardig in dit opzicht, omdat de cijfers of getal len telkens in een ander licht komen tc staan naarmate ze van een andere zijde worden benaderd. De daaruit te trekken conclusies zullen in overeenstemming hiermede vaak met elkander verschil len. Het is dan zaak de meest zeggende conclusie daaruit te kunnen onderken nen. Een simpel voorbeeld ter illustratie. De eigenaar van, laten wij zeggen kleine fabriek, constateert bij het opma ken van zijn bedrijfsresultaten een i delig cijfer van, stel, f 8000. Hy be schouwt dit cijfer in het licht van behaalde omzet, zijn arbeidsprestatie en komt tot de conclusie, dat het zijn bedrijf dus wel in orde is. Dit is zijde, vanwaar hij dit cijfer benadert. Was hij nu daarnaast er toe overgegaan, het cijfer te analyseren, dan zou hij tot de ontdekking gekomen zijn, dat hij doen had met een resultante van v schillende factoren, de éne voordelig, de andere nadelig; en als dan de voordelige factoren meer of minder buiten de eigenlijke aard van het bedrijf lagen, dan zou het wel eens kunnen blijken, dat het met zyn bedrijf toch in feite anders ge steld was dan hij op het eerste gezicht dacht Nu de in de verklaring gestelde lyse. De P.v.d-A. zegt: „Indien het juist zou zijn dat vele mensen, die de bedoe ling hadden op lijst 2 te stemmen hun stem per abuis op 1 B uitbrachten, dan zou die 1B-Iljst in de sterk Prot. Chr. georiënteerde wijken de meeste stemmen moeten hebben verkregen". En verder: „De stemmen, die de heer Van der Horst verkreeg, komen dus in hoofdzaak uit de wijken waar de P.v.d.A. zeer sterk' Een zeer gewaagde bewering, want aantal foutief uitgebrachte stemmen be hoeft in het geheel niet samen te gaan met het aantal Prot-Chr. kiezers. Het zeer wel mogelijk, dat in een district met 300 Prot.-Chr. kiezers er zich 10 vergis sen, maar dat wil niet zeggen, dat in district met 150 kiezers er zich dan per se minder dan 10 moeten vergissen; het kunnen er daar gevoeglijk 25 zijn. Het foutief stemmen is alleen een gevolg van de persoonlijke geaardheid der kiezers, (nerveusiteit, slecht van gezicht, onop lettendheid enz.). De cijfers dienen van een andere kant te worden bekeken, namelijk hoe liggen de voorkeurstemmen bij de verschillen de partyen ten opzichte van de anderen, hoe ten opzichte van elkaar in eigen partij. Men vindt dan het volgende: i »t. P.v.d.A. IA ei Prot.-Chr. 2 K.V.P. 3 V.V.D. 4 C.P.N. 5 18763 12213 10469 4610 3507 Leidse sportweek Tot vier punten in de stad heeft men dit jaar de straatdemonstraties uitgebreid. Het was een groot succes. Het blijkt wel, dat het d e manier is voor een goede propaganda, het publiek de sport zowat in eigen huis aan te bieden. Duizenden hebben gisteravond genoten. Sporten, die men veelal voorbij loopt, hebben hun bestaansrecht op ondubbelzinnige wijze bewezen. Niemand zal het ons euvel dui den, wanneer we het zes-enhandbal wel als de grote verrassing van deze sport week noemen. Zelfs voetballiefhebbers waren enthousiast, en dat wil toch wel wat zeggen. Maar ook volleybal, judo, gymnastiek, schermen en tafeltennis hebben het publiek enkele uren van prachtige en sportieve ontspanning gebracht, en we zyn er van overtuigd, dat straks weer duizenden zullen gaan kennis maken met deze sporten. Het prof. kwartier was de gastheer jor de judoërs en volleyballers en heeft kunnen genieten. De heer Holvast demonstreerde op voortreffelijke wijze met zeven junioren alle beginselen het Judo. Door da luidspreker ver klaarde voorz. Hüsen de verschillende grepen, afweermiddelen enz., wat door het publiek zeer werd gewaardeerd. Ver schillende malen klaterde het applaus de buitengewone behendigheid •mee de jongens de verschillende oefeningen uitvoerden. De competitie speciaal, een bruine band tegen zes igenstanders, werd een vlot sluitstuk: binnen de minuut waren de tegenstan ders gevloerd. De volleybalschotel voor deze avond werd gevormd door een wedstrijd tussen eerste teams van HVL en Prof. Wijk; de laatsten bleven met 41 meester op eigen terrein. Nadat de heer van Eg- Kamer van Koophandel Rijnland: Waarom korting op teruggaal van super-weeldebelasting? De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland heeft dezer dagen een adres doen uitgaan naar de staatssecretaris van Economische Zaken en één naar de staatssecretaris van Financiën. Het eerste handelt over het „uitsmeren" van de termijnen van betaling der inkomstenbelasting, het tweede over de korting in 25, door de fiscus toegepast op de teruggave van de super-weeldebelasting. De Kamer schrijft aan de staatssecre taris van Economische Zaken, dat het genoegzaam bekend is. dat tal van mid denstanders met grote liquiditeitsmoei lijkheden hebben te kampen. Het systeem om de belasting over de winst, welke in de twaalf maanden van een jaar moet worden gemaakt, in slechts vijf termij nen te inmen, betekent een extra ver zwaring van de liquiditeitsmoeilijkheden. De middenstander heeft, aldus de Ka mer, veelal niet voldoende gelegenheid te reserveren voor belastingen. Ook psychologisch is van betekenis, dat elke maand eert tevoren vaststaand bedrag moet worden betaald. Voor een bedrag, dat nog niet definitief vast staat, kan men immers moeilijk reserveren. Mede gezien de onmogelijkheid, schei ding te maken op dit punt tussen mid denstanders en niet-middenstanders, dringt de Kamer er op aan, de betaling der inkomstenbelasting, net als by de loonbelasting, over twaalf maanden te laten lopen, niet alleen voor midden standers maar voor alle betrokkenen. Klein^ middenstanders gedupeerd In het adres aan de staatssecretaris van Financiën vestigt de Kamer de aan dacht op het feit, dat de uitvoerings resolutie op de wet tot afschaffing van de super-weeldebelasting bepaalt, dat 25 van het te restitueren bedrag door de fiscus zal worden ingehouden. De Ka mer vindt, dat hierdoor kleine en mid delgrote middenstanders zullen worden gedupeerd. Iemand die veel terugkrijgt, zal die ƒ25 ook niet erg missen. De Kamer verzoekt de staatssecretaris daarom, de resolutie zo te wijzigen, dat óf het volle bedrag wordt teruggegeven, óf. als er toch iets moet worden ingehou den, deze inhouding niet meer te laten bedragen dan tien procent van het terug te betalen bedrag, met een maximum van ƒ25. mond een korte toelichting van de spel regels had gegeven, werd de strijd aan gebonden. Met 1512 in het voordeel van Prof. Wijk werd de eerste game be slist. De tweede werd een verrassing. Het serveren van de HVL'er Van Veen was zo zuiver er. hard, dat de blauw- witten geen antwoord wisten te vinden en met 153 was de stand 11. Aange moedigd door het publiek, dat zijn favo rieten wilde zien winnen, heeft de Prof. Wijk verder geen steekje meer laten vallen. Zij wist de volgende drie games te winnen en hun grote routine gaf hier bij wel de doorslag. Men leefde tijdens de hele wedstrijd goed Gymnastiek op het Stadhuisplein Evenals vorig jaar werkten ook R.K. Kath. en Chr. gymnastiekverenigin gen samen in hun demonstraties. De enigingen DOS, Jahn, Groen Wit Sportief hebben de mensen laten nieten van goede sport en het bewijs ge leverd. dat ondanks de veelheid oefenstof een vlotte afwerking van het programma mogelijk is. Sierlijke knots oefeningen, oefeningen op de brug de altijd weer aantrekkelijke vrije oefe ningen vormden een prima geheel. De leiding van de heer Zilverentant Sr te prijzen. Zevenhandbal in Mors De andere gymnastiekverenigingen werkten samen met de handballers in de Straatdemonstraties in het Morsweg- kwartier. De damesverenigingen Brun- hilde, met vrije oefeningen het sier lijke zwaaien van de hoepels, Nw Brun- hilde ook met een hoepeloefening en de altijd weer spectaculaire lange mat er. de LTC met de prima oefening op de Zweedse springkast zorgden voor de gra cieuze zijde van dit programma. De heren van Excelsior brachten een vlotte en goed uitgevoerde brugocfening als slot van het gymgedeelte. We schreven Maandag reeds in voorbeschouwing dat het zevenhandbal zeer veel aantrekkelijks had. Het enthou siasme was groot, de handballers weten nu dat ook Leiden heel graag deze sport binnen zijn muren gespeeld zou zien. Maar ja, dan komen we op een heel ander chapiter n.L de zalennood. Het Leidse HVL en het Haagse GONA heb ben een prachtige propagandawedstrijd gespeeld. Het was jammer dat de afmetingen niet aan de eisen voldeden. Het flitsende spel met de vele doelpunten, 25 totaal, heeft vele bekoorlijkheden. HVL startte in e Bezien wij nu het bij iedere partij grootste aantal persoonlijke voorkeur stemmen ten opzichte van de totaal in die partij uitgebrachte voorkeurstemmen, dan behaalde bij de P.v.d.A. de heer Van der Horst 1041 van de 1805 is 57,6%. hij de Prot.-Chr. de heer Woudstra 97 van de 398 is 24,3%, bij de K.VP. mej. De Bree 132 van de 429 is 30.75%, bij de V.V.D. prof. Cleveringa 258 van de 1402 18.4%. bij de CP.N. mevr. Vijlbrief 1 van de 129 is 25.6%. Wat hebben deze analyses ons nu te zeggen? De eerste analyse dit: a. de voorkeur is bij de V.V.D. bijzon der groot, n.L 30%; de Prot. Chr.. de K.VP. en CP.N. vertonen een vrijwel gelijke mate van voorkeur: na de V.V.D. valt hier de P.v.dA op door de grote mate van voorkeur; bijna driemaal zo groot als bij de drie voorgaande partyen. En de tweede analyse dit: a. de bijzondere grote voorkeur bij de V.V.D. blijkt niet te zyn gericht op de persoon met het grootste aantal voor keurstemmen; b. bij de ProLChr., de K.VP. en de CP.N. blijkt deze speciale voorkeur evenmin te bestaan, maar treffend is het, dat ook hier de percentages elkaar wei nig ontlopen (resp. 24.3, 30.75 en 25,6); de P.v.d.A. valt ook hier weer op door de grote afwijking ten opzichte van de andere partijen. Van het totaal der voorkeurstemmen concentreert zich 57% op de heer Van der Horst. Zo liggen de cijfers bij deze analyses. De vraag, die hieruit voortvloeit, is deze: Wat zijn de redenen, of welke oorzaken aan te wijzen, dat die grote voor keur zich op de heer Van der Horst concentreert? Grote verdiensten ten op zichte van zijn partij, grote populariteit, grootscheepse actie om de candidaat de 21ste plaats met voorkeurstemmen in de raad te brengen, of heeft opschuiving van stemmen plaats ge had? Wanneer er geen andere reden is aan te wijzen, zal de laatstgenoemde wel de juiste zijn; welnu: wees dan een goede verliezer. Leiden. F. Voorzaat Heropening De heer P. C. van der Pluym opende gisteren zijn geheel gerestaureerde en uitgebreide zaak ra rijwielen en motoren. Levendaal 161. (Advertentie) CHR. FILMACTIE afdeling Leiden Donderdag 11 Juni draait in Casino om 7 en 9.15 uur de prachtige kleurenfilm met zijn enorm mooie natuurtaferelen (Columbus ontdekt Amerika) Toegang alle leeftijden In het voorprogramma: de Kroningsfeesten in Engeland. Schermen en tafeltennis in het Kooipark Afgaande op de belangstelling, die van de ziJ^e der jeugd van het Koolkwartier bestond voor de scherm- en tafeltennls- demonstratics In het Koolpark gister avond, zou men zeggen, dat deze sporten in deze omgeving een gouden tijd tege moet gaan. De tafeltemnlsdemonstraties waren niet zo heel erg goed. maar konden dat ook onmogelijk zijn, omdat het lichte balletje in de meest letterlijke zin een speelbal van de wind was. Leider C. A. J. God the lp, lid van de keuze-technische commissie van de N.TTB, liet de tafels wel in de wind richting opstellen en steeds tegen de wind in aanvallen, maar veel baatte dit niet. De vier leden van de tafeltennisver eniging Sorry, die de demonstraties gaven, bicven niettemin hun best doen en het publiek zal dat ongetwijfeld op prys hebben gesteld. De demonstranten waren A. de la Rie. B. Voorzaat. H. Jan sen en N. Zitman. Misschien dat Hans van der Voort en Otto Verkerk, dragers van bekende namen in de Leidse tafeltenniswereld. Vrijdagavond op het Stadhuisplein een betere kans voor demonstratie krijgen. De schermers betwijfelden voor het begin van de demonstratie op deze zelfde plaats zeer of zij met sabel en floret wel iets zouden kunnen uitrichten, want het met fijn grind bedekte oppervlak van het Kooipark zou hen naar alle kanten doen uitglijden. Men opperde plannen om de demonstraties maar op het brede naast- bijzijnde trottoir te geven. Aan de schermwedstrijden werd mede gewerkt door de heren D. J. Verzijden, B. Eradus. S. Weyers, H. van der Kaay, ir J. L. Rutten. W. N. Steur, C. Mulder en an Vliet op sabel en op floret werd gevochten door mej. J. Zierikzee. roej. E. Schaley, P. Eradus, J. Eradus, A. de la Rivière, J. A. de Mey en A. van Vliet. De leiding berustte bij de in dezen erva ren heer E. J. de Jager. Er komt viaduct bij de Overschieseweg Ondanks tegenstand van B. en W. van Schiedam gaan de Nederlandse Spoorwegen uitvoering geven aan het plan tot verhoging van de spoorbaan tussen station-Schiedam en de splitsing Delft-Vlaardingen. Tengevolge van deze verhoging van het dijklichaam komt er een viaduct by de Overschieseweg, waardoor de toekomstige kwartierdienst RotterdamAmsterdam geen belemme- mering van het verkeer zal betekenen. sprong to nomen. De Hagenaar* lieten zich echter niet intimideren en zorgden ervoor dat de rust met gelijke stand, 66, inging. Daarna bleek dat de gasten over een grotere routine beschikten want zij kregen een flink overwicht en zij liepen uit tot 11—7. De Leidenaara vochten verbeten terug en 5 minuten voor het einde was het 13—11 voor GONA met HVL in de aanval. Een zeer snelle uitval werd onze stadgenoten noodlottig. I,... "c Met 1411 kwam het einde, een ver- S mpo en wist een 30 voor- diende overwinning van de Hagenaar*.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3