Jlieutuc £riftsrt)« (üburant Het Zuidkoreaanse parlement eist opmars naar de Jaloerivier wel Zeer krachtige wervelstorm teisterde de Ver. Staten De Ommelanden moet terstond ƒ42.000 boete betalen Dem. centrum kreeg geen twee derde meerderheid Wist U Rusland opent z'n grenzen voor toeristen WOENSDAG 10 JUNI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StantfMticft U shtbltvtn mgn hert ia tegtjcnspoet" Vier en dertigste Jaargang No 9756 Een dag om nooit te vergeten Geen militair verdrag met Tsjang Kai Tsjek Zwitserland weigert plaats in neutrale commissie als Rhee niet tekent Duitse socialisten weer contra Adenauer De Westduitse socialisten zijn nieuw offensief begonnen tegen dr Adenauers Europese politiek. De socialis tische voorzitter der commissie van de Bondsdag, die zaken geheel Duitsland be treffende behandelt, Herbert Wehner, verklaarde gisteren te Bonn, dat de West- MET ALGEMENE STEMMEN heeft de Zuidkoreaanse Nationale Vergadering een resolutie goedgekeurd,, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen, maatregelen te nemen om onmiddellijk op te rukken naar de Jaloe, de rivier op de grens met communistisch China. Voorts wordt in de resolutie-gezegd, dat de regering van haar recht van Duitse politiek in de verandering zelfverdediging gebruik moet maken tegen alle buitenlandse troepen,internationale toestand een aanleiding die in Korea landen voor het verzekeren van de naleving van een even tuele bestandsovereenkomst. Het parlement deed een beroep op de had ernstige critiek op Adenauers politiek regering van Syngman Rhee, onmiddellijk alle Koreaanse gevangenen, van ..alles of niets"'. (Adenauer stelt de weigeren te repatriëren, naar Formosa te zenden. Een oproep. India de oorlog te ver klaren, als dit land troepen naar Korea zendt om het toezicht op de krijgsgevan genen over te nemen, werd uit de reso lutie geschrapt. Het voorstel, een militair verdrag te sluiten met nationalistisch China, werd tenslotte teruggenomen, om dat de opstellers ervan krachtige oppo sitie vreesden. Het Zuidkoreaanse kabinet heeft gedurende vier uur vergaderd met president Syngman Rhee in diens woning in de bergen bij Seoel. Ook vandaag hebben de bestandsdele gaties te Panmoendjon vergaderd. Na 23 minuten werd de bijeenkomst voor onbe paalde tijd verdaagd om de stafofficieren gelegenheid te geven, de bijzonderheden van een wapenstilstand uit te werken. Deze officieren zullen een nieuwe demar catielijn. vaststellen. Volgens berichten uit communistische bron zal het vast stellen van de demarcatielijn niet veel tijd vergen. Als eenmaal de tekst bestandsovereenkomst vastgesteld de datum voor ondertekening v bestand worden bepaald, aldus deze be richten. In Britse kringen neemt men het drei gement van Syngman Rhee, alleen strijd voort te zullen zetten, niet zeer stig op. Churchill verklaarde in Lagerhuis te geloven, dat de zeer grote macht en duidelijke vastberaden politiek van Amerika de Zuidkoreaanse obstructie tegen een bestand zal voorkomen, standpunt, dat wij gisteren reeds i matigd-Zuidkoreaanse kring signaleerden Nieuwe moeilijk heden Er dreigt thans een nieuwe kink kabel te komen, doordat Zwitserland één der landeri, die uitgenodigd zullen worden, zitting te nemen in de neutrale commissie van toezicht op 't bestand heeft bekend gemaakt, dat 't pas zijn staf voor de bestandscommissie kan zenden, wanneer het van alle bij de oorlog be trokken landen, en dus ook Zuid-Korea, daartoe een uitnodiging heeft ontvangen. Een Zuidkoreaanse weigering, het be stand te tekenen, zou dus tot gevolg heb- New York maakte weer een tuimel Verlies van 2Vi millard dollar Op de New Yorkse Effectenbeurs heeft volgens Ass. Press tengevolge van twee golven van verkopen een zeer flauwe stemming geheerst. Vele waarden daalden met 3 dollars en meer. De omzetten ste gen bij een toenemende stroom van kooporders tot 2 millioen shares, zwaarst getroffen werden spoorweg- petroleumwaarden. De eersten boekten een laagterecord voor het jaar. Alle dere belangrijke rubrieken leden gevoe lige koersverliezen. Amerada Petroleum daalde 6 dollars. De meeste wa hadden in afwachting van de uitslag der Koreaanse onderhandelingen een rustige markt verwacht. Makelaars verklaarden, dat de orders afkomstig waren van men sen. die kopen en verkopen op basis van de technische positie der markt. Het ge middelde van Ass. Press daalde tot een laagterecord voor het jaar. Deze daling betekent een koersverlies van bijna 2V4 milliard dollars. KOTA INTEN ARRIVEERT MET KROKODILLENVELLEN Het m.s. Kota Inten van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd werd vandaag om streeks drie uur uit Indonesië te Rot terdam terugverwacht. De passagiers bestaan uitsluitend uit personeel van de koninklijke marine, afkomstig van de marinebasis te Soerabaja. De lading is zeer gevarieerd, want behalve de gebrui kelijke Indonesische producten, heeft het schip aan boord vier zakken met mag nesium carbonaat en grote partijen drooggezouten geitevellen, natgezouten krokodillenvellen, een voor Genua be stemde zending levende slangen en 4000 rijstvogeltjes; bestemd voor Helmond. Ook Polak wordt thans uitgeleverd Na Jacob de Jonge zal op bevel van de geallieerde hoge commissie in West- Duitsland ook een tweede van, de uit Breda ontsnapte gevangenen, Willem Polak aan Ne- jr~-—derland worden uitgeleverd. Een vertegen woordiger van de Britse bezet- tmgsautoriteiten bracht Polak, die in een ge vangenis te Hannover wordt vastgehouden. I gisteren op de I hoogte van dit I beveL Hij ver- I telde de ge vangene ook, dac deze tegen het besluit van de hoge ©ommissie in beroep kan gaan. Willem Polak is thans 38 jaar en Werkte vroeger als chauffeur-monteur tn Amsterdam. ben, dat Zwitserland niet in de commis sie zitting zal nemen, hetgeen tot grote moeilijkheden aanleiding kan geven. Zweden en India hebben inmiddels medegedeeld, dat zij wel bereid zijn hun aandeel in de commissie op zich te nemen. Peking boos Communistisch China heeft het aanbod van president Eisenhower, met Zuid- Korea een wederkerig defensiepact te sluiten, een „openlijke samenzwering" ge noemd. welke ten doel heeft, de na het bestand te houden politieke conferentie over de Koreaanse vrede en eenheid te saboteren. Dit nieuwe bondgenootschap zou ten doel hebben, ófwel de „kliek van Syngman Rhee aan te moedigen, een be stand te saboteren, óf de tweespalt in Korea te vergroten". Volgens radio-Peking heeft Syngman Rhee Maandagavond zelf de luchtaanval GENERAAL TSJANG-KAI-SJEK. op Seoel in elkaar gezet, teneinde de tot standkoming van een wapenstilstand te bemoeilijken. Intussen worden aan het front nog korte maar verbeten gevechten geleverd. De Zuid-Koreanen deden nieuwe aanval-1 coord). Men moet met kleine winsten al tevreden zijn, aldus Wehner. Ook op het parlementaire plan is de socialistische aanval op Adenauer hervat. De regering werd verzocht, van de drie Westelijke mogendheden te Bermuda te verlangen, dat spoedig een conferentie der Grote Vier wordt georganiseerd In verband hiermee drongen de socialisten er bü de regering op aan. onverwijld een program voor de hereniging van het land op te stellen. De roofoverval te Blari- cum op Boerenleenbank Buit van 17.000 bleef bijna onaangesproken Tegen de 20-jarige J. H. H. T. 15-jarige G. J. J. C. uit Laren is gisteren voor de rechtbank te Amsterdam resp. 2Vi jaar jeugdgevangenis en ondertoe zichtstelling in het St Jozefgesticht Heerlen „voor geruime tijd" geëist wegens hun roofoverval op de Blaricumse boe renleenbank in het begin van dit jaar. Verdachten waren op 8 Januari ver momd de bank binnengedrongen en had den de kassier gewapenderhand gedwon gen hun ruim f 17.000 uit de brandkast te overhandigen. Dit geld hadden zij bij T's oom in Laren begraven. Het was na hun arrestatie op f 17,50 na weer in han den van de bank overgegaan. De oom van T in wiens tuin het geld begraven was en die zich er f1000 van had toegeëigend, hoorde zes maanden en zes voorwaardelijk tegen zich eisen. Uitspraak op 23 Juni. Arbeider uit Hasselt viel in brandende kalkoven Gistermiddag la de v< der twee ovengroepen Schelp- Kalkbranderij Foltu te Haas. (Ov.), J. But er. in de ■vuurhaard der ovens gevallen. Hij slaagde erin met brandende kleren uit de oven te kruipen, a zijn medewerkers de miners water doofden. Aan gezicht chterzijde van het lichaam met ernstige brandwonden overdekt, werd het slachtoffer in zorgwekkende toestand ziekenhuis te Zwolle overge- Arie Boon uit Hoek van Holland heeft in zijn jonge jaren niet minder dan 560 reddingen helpen verrichten, waarvoor hij dan ook heel wat me dailles en onderscheidingen heeft ontvangen. Hij wordt 24 Juni 85 jaar. Hier ziet men de koene baas met zijn achter-klein-dochtertje Ria, die zijn medailles bewondert. Koningin en Prins naar kroningsiilm H.M. de Koningin. Prins Bernhard er ;n aantal leden van de hofhouding zul len de première bijwonen van de Engelse kroningsfilm. die Vrijdagavond as. ii City-theater te Utrecht in een gala-' stelling gegeven wordt. Na afloop Esplanade een ontvanget van de vele autoriteiten uit stad en provincie. Ook Albert Milhado. die de Ned. commen taar bij de film maakte, zal aanwezig Samenwerking nodig Tussen gemeenten en waterschappen In de te Noordwijk gehouden algemene vergadering van de afdeling Zuidholland de Vereniging van Nederlandse Ge- heeft de heer N. v. d. Brugge, de Provinciale Staten en burge meester van Giessen-Nieuwkerk, Peur en Schelluiden een pleidooi gevoerd de verwerkelijking van samenwer king tussen gemeenten en waterschappen. Gemeenten en waterschappen, aldus spr.. hebben zoveel vraagstukken op te lossen, waarbij beide publiekrechtelijke lichamen betrokken zijn, dat zij zich de •veelde niet kunnen en mogen veroorlo- ;en. zich in ei-gen vesting te versterken Het gaat immers niet om het verwerven of handhaven van machtsposities, doch om het dienen van de samenleving, van ons volk. De heer Van den Brugge betreur de het. dat de wet op de gemeenschappe lijke regelingen uitdrukkelijk de water schappen enz uitsluit van de samenwer- kingsmogelijkheid met gemeenten. Was dit niet het géval, dan zouden gemeenten en watersehaöpe heroverden na zware gevechten i bracht. heuvelpositie bij „Lukes-Castle". Zij werden ondersteund door laagvliegende Te Leeuwarden is op 59-jarige leef- toestellen van Geallieerde vliegdek-jtijd overleden dr J. R. Buisman, rector' schepen. 'vèn het Sted. Gymnasium aldaar. Tenminste 141 doden Zes hevige wervelstormen hebben de Amerikaanse staten Michigan. Massachu setts en Ohio geteisterd. Volgens niet- officiële schattingen zijn 141 personen door het geweld van de natuur om het leven gekomen. Honderden mensen wer den gewond. De 163.000 inwoners tellende industrie stad Flint f Michigan), gelegen op onge- 100 km. ten Noorden van Detroit, werd 'het zwaarst getroffen. In deze plaats vielen niet minder dan 103 doden te 'betreuren en men vreest, dat onder het puin nog velen zullen worden ge vonden. In één straat werden 40 huizen met de grond gelijk gemaakt. Autoritei ten noemden de ramp „vermoedelijk de ergste in de geschiedenis van Michigan". ommissaris van politie zeide. dat de verwoestingen erger waren dan hij in Londen had gezien tijdens de luchtaan vallen in de oorlog. Ook de steden Worcester cn Shrews bury, beide in Massachusetts, werden r getroffen. In Worcester werden 200 gebouwen verwoest. In Ohio werd de plaats Cygnet getroffen. Hier zag het veld er na de storm uit als een front linie, die dagenlang onder artillerievuur heeft gelegen, aldus een ooggetuige. Een boer vond op zijn land hagelstenen zo groot als sinaasappelen. Een koe werd door de enorme wind opgenomen en veertig meter verder op hoge brug gesmeten. Ander vee zag uit, alsof het door een reus uit elkaar is gerukt Volgens leden van reddings ploegen was de wind zó hevig, dat mod- Veranderlijk weer In de afgelopen dagen heeft een depressie, die aanvankelijk boven het Middellandse Zeegebied lag, zich naar Duitsland verplaatst. Zij geeft daar aanleiding tot regen en onweersbuien. Een zone met regen en motregen, die met deze depressie samenhangt, breid de zich in de afgelopen nacht ook over ons land uit. In het Zuidoosten van het land ciel vannacht al tamelijk veel regen. De temperaturen, die Maandag in het Oosten en Dinsdag in het midden van het land tamelijk hoog waren, zijn weer gedaald ten- gevcolge van het dikke wolkendek en de wind van de Noordzee. Het ziet er naar uit dat het weer in ons land nog enkele dagen onder in vloed van de depressie boven Duits land zal blijven, hetgeen betekent aan houden van de kans op regen en van wege de zeewinden, geen hoge tem peraturen, aldus het K.N.M.I. te De Bilt. der en zand dwars door de huid van ge vonden slachtoffers werd geblazen. Met man en macht is men het reddings werk begonnen. De politie en brandweer uit alle delen van de getroffen staten is naar de zwaarst geteisterde plaatsen ge zonden. Aanrijding te Sassenheim door militaire chauffeur Voor de Krijgsraad te Velde-West in Den Haag werd vanmorgen f25 boete subs. 25 dagen hechtenis geëist tegen de 22-jarige militaire chauffeur J. T. uit Stroe, die op 19 December van het vorig jaar op de Rijksweg te Sassenheim voor perceel no. 4. een aanrijding met een per sonenauto veroorzaakte door plotseling met zijn 6-wielige vrachtwagen naar de lnkerkant van de weg te rijden. Hierbij ontstond alleen materiële schade. Uitspraak conform de eis. onderiing regelingen worden tot stand ge- De terreinen, waar de samenwerkings- noodzaak het meest duidelijk spreekt zijn die van bet wegbeheer, het dijkbeheer en de zuivering van water. Vaak zijn er tegenstrijdige belangen. De heer Van den Brugge juichte het toe. dat bijv. het hoogheemraadschap Rijnland over het vraagstuk van de waterzuivering contact heeft opgenomen met de afdelingen Noord- en Zuidholland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Het resul taat van de eerste bespreking is geweest het instellen van een commissie, waarin men wil opnemen personen uit de krin- Igen der gemeentebesturen, van de Ka mers van Koophandel en van het hoog heemraadschap Rjjnland. 'Belastingen maken bezit van auto zo duur Zonder de enorme lasten op alles wat auto heet of voor de auto nodig is: de reparatie, benzine, enz., bou het bezit van een auto belangrijk goedkoper kunnen zijn. Hier is niet de zucht naar hoge win sten in het spel, ook niet bij de hoge reparatiekosten. Dit verklaarde mr A. F. H. Jansen te Arnhem gisteren op de in Utrecht gehou den jaarvergadering van de afdeling auto mobielen van de Bond van Automobiel- en Garagebedrijven (Bovag). Hij zeide voorts, dat de middenstander een onevenredig deel der lasten moet dragen en hoopt daarom dat men in de a.s. middenstands- regering het verlossende de moeilijkheden woord zal vinden van de middenstand. Drs H. L. Jansen, secretaris van de Soc.-Econ. Raad, hield een rede over de P.B.O. De heer G. van Twist te Dordrecht sprak over de vakopleiding. Dit seizoen hebben zich reeds 300 candidaten voor het 2e monteurs-examen opgegeven. Aan de afdeling schriftelijk onderwijs studeren thans 200 cursisten. Volgens het eigen leerlingenstelsel worden 1500 leerlingen enige Bergingswerk geëindigd Uit de Klipfontein werd 1200 ton koper gered Het bergingsvaartuig Twyford is gi teren naar Kaapstad teruggekeerd r zijn werk in het Nederlandse vracht- passagiersschip Klipfontein dat verleden jaar bij de Afrikaanse Oostkust gezonken is, voltooid te hebben. De Twyford heeft uit het wrak 1.200 ton koper ter waarde van 350.000 pond ster ling (bijna f4 millioen) geborgen. Kapitein Frank Hunter verklaarde, dat er nog circa 300 ton electrolytisch koper ter waarde van circa 100.000 pond f 1 millioen) in de ruimen van het schip ligt Via een gat. dat in de zijkant var schip gebrand werd een moeilijke operatie, die circa 30 meter onder de oppervlakte van de zee uitgevoerd moest worden hebben duikers met behulp vanghaken de 1.200 ton koper boven weten te brengen. Kapitein Hunter dat het een van de moeilijkste kar weitjes was. die hij ooit uitgevoerd had. Noors vliegtuig maakte landing op Eelde De minister van Binnenlandse Zaken, Scelba, deed zijn mededelingen, terwijl op straat de krantenjongens extra-edities van de communistische bladen uitventten met de kreet: „Fraude!" De bladen Hoewel het vliegveld Eelde voor de den het ongerijmd, dat de minister de luchtvaart nog gesloten is met net oog senaats-overwinning van de regering be- op de grote uitbreiding van deze lucht- kend maakte, vóór hij de totaal-uitslag haven, is het eerste viermotorige ver keersvliegtuig reeds op de nog gloed-1 Gewapende politie-eenheden hadden nieuwe asfalt-beton-hoofdbaan van Eelde j de wacht betrokken bij het ministerie geland. Een verkeersvliegtuig van eenvan Binnenlandse Zaken. Hier worden Noorse luchtvaartmaatschappij kreeg bo-1 de stemmen achter gesloten deuren ge ven Gróningen met benzinegebrek te teld. Bij iedere ingang stond een aantal kampen. De piloot nam radiocontact met I politiemannen, uitgerust met machine- Eelde en kreeg van de havenmeester toe-1 pistolen en traangasbommen. stemming te landen. Het toestel maakte 'n technisch perpecte landing op de nieuwe baan van het vliegveld. De passagiers ge- ncnlandseJZaken^ bruikten de lunch in het luchthavenres- °e taurant, waarna het toestel, r.a benzine te hebben ingenomen, de vlucht Hamburg voortzette. 1 geen uitslagen m worden gemaakt, zou opdracht gege' j ling te schorsen gisteravond deelde het ministerie van Bin- r de komen- bekend Beslissing van arbiters Omdat directie stakende arbeiders voor gesloten poorten liet staan Dinsdag ig te Groningen de hearing ge houden door de arbitragecommissie in zake het conflict tussen De Ommelanden de Algemene Nederlandse agrarische bedrijfsbond. Dit had betrekking op de eerste instantie door De Ommelanden verschuldigde boeten wegens overtreding van_de arbitrale uitspraak. Op 31 Maart heeft zij n.l. de stakende arbeiders, die op gezag van de arbitrale uitspraak weer aan het werk konden gaan, voor de gesloten en gegrendelde poorten van de fabriek laten staan. De Ommelanden deed thans een beroep opgeleid. Men hoopt daarom c. tyd de beschikking te hebben o doende vakbekwaam personeel. Tijdens het défilé, dat gistermid dag door enige groepen ouden van dagen uit Tiel, Leiden, Gen- dringen en Badhoevedorp langs H.M. de Koningin op Paleis Soestdijk werd gehouden, onder hield de Koningin zich even met de 99-jarige weduwe M. Rozen- daal uit Leiden. Na het gesprek zocht deze krasse vrouw zich een gemakkelijk zitje uit in de nabij heid van de Koningin. Prinses Marijke vond dat zo prachtig, dat zij al gauw het voorbeeld volgde. Verrassing in Italië In de Kamer van Afgevaardigden Bij de belangrijkste verkiezingen in Italip heeft het democratisch cen trum voor de Kamer van Afgevaardigden niet de meerderheid van vijftig plus één kunnen behalen, welke volgens de nieuwe kieswet was vereist voor het verkrijgen van twee-derden van het totaal aantal zetels van 590. Aldus het Italiaanse ministerie van Binnenlandse Zaken, dat hieraan toe voegde: de regeringscoalitie heeft een meerderheid van vijf zetels in de Kamer. Officiple, gedetailleerde cijfers zijn nog niet bekendgemaakt. De definitieve uitslag van de Senaat is: regeringspartijen 125, communis ten 86, monarchisten 16 en neo-fascisten 9. Er zijn in totaal 236 zetels, de zes overige zetels worden ingenomen door z.g. ere-senatoren, die wegens bijzondere verdienste voor het land, voor het leven zitting hebben. Zowel in Senaat als Kamer behaalden vooral de monarchisten en neo-fascisten zetelwinst, ten koste van het democratisch centrum. Bevreemding Het heeft bevreemding gewekt, dat de uitslagen zo traag worden gepubliceerd. Op een vraag, waarom net ministerie van Binnenlandse Zaken gisteravond pas een tiende deel der resultaten had bekend gemaakt, terwijl de telling al bijna vol tooid was. antwoordde de perschef, dat zulks geschiedde op last van de minis ter van Binnenlandse Zaken. Het optre den van Scelba draagt er niet toe bi;, het vertrouwen in de autoriteiten, die de leiding hebben bij het berekenen der verkiezingsuitslagen, te versterken. De 72-jarige Italiaanse minister-presi dent, Alcide de Gasperi, wacht in zijn buitenverblijf te Castel Candolfo op de uitslag. Via een bijzondere telefoonlijn staat hij met minister Scelba in ver binding, die hem voortdurend op de hoogte houdt. Alleen gisteravond is De Gasperi even naar Rome geweest om generaal Ridgway te groeten, die afscheid kwam nemen als aftredend bevelhebber der NATO- strijdkrachten. Reuter meldt, dat het democratisch centrum 57.000 stemmen tekort kwam tn een meerderheid van stemmen voor Volgens de laatste berichten van Reu ter bestaat toch nog de mogelijkheid, dat het democratisch centrum twee-derde van het totaal aantal Kamerzetels krijgt, daar over 1.300.000 stemmen nog geen zekerheid bestaat. „Gasaanval" op studenten in Groningen Een zeer ongewone inval hebben de studenten van het Groninger R.K. Studentencorps Albertus Magnus meegemaakt, toen gisterochtend heel vroeg twee personen met gasmaskers voor, het sociëteitsgebouw binnen kwamen. De deur werd met veel latvaai opengeworpen en de beide tot nu toe onbekende personen, die ge wapend waren met een gaspistool en ee ngasbom, brachten grote conster natie in het betrekkelijk kleine so ciëteitsgebouw, waar de voorzitter van het corps juist met enkele mede studenten bezig was geld te tellen. Het pistool werd afgevuurd op het ge zelschap, waarop zich onmiddellijk het vertrek met traangas vulde. Ook de bom werd op de grond gesmeten, waarna de studenten met zeer be traande ogen hun toevlucht zochten in enkele andere vertrekken. Enkelen klauterden door de ramen naar buiten. De beide personen vertrokken ijlings, toen alarm werd gemaakt. Er werd geen geld vermist. Bij de politie werd aangifte gedaan. Men vermoedt echter te doen te hebben gehad met een studentengrap. Er deden zich geen on gevallen voor. i zijn. de tel- kregen cijfers nauwkeurig te controleren. op de gematigheidsclausule in de arbi trale uitspraak, maar arbiters hebben dit beroep afgewezen en bepaald, dat de maximum-iboete van f42.000 onmiddellijk door de Ommelanden aan de A.N.A.B. moet worden betaald. Naar de heer S. van der Ploeg, bestuurs lid van de A N.A.B., nog mededeelde, heb ben arbiter* aan de partijen medegedeeld, dat de besprekingen over de andere door de A.N.A.B. gevorderde boeten zo spoedig mogelijk zullen worden gehouden. Zoals bekend is. heeft de A.N.A.B. meer dan f 1.000.000 boete gevraagd. Tegemoetkoming in bijzon dere gevallen Gezien het karakter van de station- houdersovereenkomst is er voor de over weging van de invoering van een alge mene schadevergoedingsregeling in ver band met de automatisering van tele foonnetten geen plaats. Nochtans wordt in een enkel bijzonder geval gezocht naar een vorm van tegemoetkoming. Aldus minister Algera in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Van der Weijden (KVP) nopens ernstige financiële moeilijkheden, waarin verschillende stationhouders zouden ko men te verkeren door de automatisering der telefoondistricten. DAT Maandag in Amsterdam de bus dienst JavakadeFordhaven gaat rijden, die het Oostelijk en Westelijk havenge bied verbindt. DAT tot geneesheer-directeur van het Prot. Chr. ziekenhuis in Den Bosch is benoemd dr F. R. Röntgen, internist ver bonden aan dat ziekenhuis. DAT de Westduitse staatssecretaris van Landbouw, dr Sonnemann, momenteel in ons land vertoeft en besprekingen voert met verschillende Ned. autoriteiten. DAT de vermaarde fokhengst Nico van Melo. die 14 jaar de trots van de Noord limburgse paardenfokkerij was, op 18-j. leeftijd is overleden en zijn kop zal wor den opgezet en bewaard. DAT de heer Arsag Raducu benoemd tot secretaris aan het gezantschap van Roemenië en de leiding van het gezant schap op zich zal nemen in kwaliteit van zaakgelastigde ad interim. DAT gisteren het nieuwe A.K.U.-pomp- station te Arnhem in werking is gesteld, dat dient om het met zuren en zouten verontreinigde afvalwater naar de Rijn af te voeren. DAT T. v. d. Kuur (CHU) uit Donker broek, lid van de Prov. Staten van Fries land. 62 jaar oud, is overleden. DAT de stad Groningen in navolging van Haarlem van 11 tot en met 19 Sep tember lichtstad van Nederland zal zijn. DAT t.g.v. het 40-j. bestaan van de Kon. Luchtmacht op 1 Juli te Nijmegen een vliegerwedstrijd wordt gehouden met 500 deelnemers. DAT tegen drie „zware jongens" uit Maastricht, de 36-j. automonteur C. J. K. de 52-j. los-arbeider H. Th. Gr. en eei zekere van O. voor de Maastrichtse recht bank 4 jaar is geëist wegens inbraak in de woning van de Maastrichtenaar M. H. G. Crijns. DAT de Ned. Kath. Bond van Sigaren winkeliers in een motie staatssecretaris Veldkamp heeft verzocht scherp te wil len toezien op onrechtmatige vestigingen van sigarenwinkels. DAT 53 Zuidafrikaanse militairen, die de kroningsplechtigheid bijwoonden, gis teren de D.A.F.-fabrieken in Eindhoven bezichtigden. DAT de Ned. Banketbakkers Ver. in haar jaarvergadering te Leeuwarden be sloot actie te voeren om de winkels tot 7 uur open te stellen en het volgend con gres in Den Haag wordt gehouden. DAT het uit 7 personen bestaande ge zin van A. Peters op de Stekkenberg te Groesbeek vannacht dakloos werd ten gevolge van brand. DAT men thans begonnen is met de werkzaamheden om het historisch slot Middachten in De Steeg te verlichten (van 15 Juli tot 15 Augustus). DAT de 59-jarige fabrikant J. J. B. uit Haarlem wegens brandstichting in zijn fabriek door het Amsterdamse hof ver oordeeld is tot 6 maanden, voorwaardelijk. DAT de stichter en mede-directeur de Robinson schoenfabrieken te Nijmegen F. Verschuur, te Nijmegen is overleden. DAT gisteren te Velsen het stoffelijk overschot is verast van de in December te New York overleden Nederlandse U.N.O.-functionaris P. J. Schmidt, destijds een der oprichters van de Onafh. Soc. Partij in Nederland. DAT op 12 Juni in hotel De Wereld te Wageningen een bijeenkomst wordt ge houden over het plaatsingsprobleem van landbouwkundige ingenieurs. DAT gisteren de bouw van een viaduct te Nieuwerkerk a. d. IJssel in de weg A'damBodegravenR'dam is aanbe steed en de fa H. v. d. Sluis en Zn te R'dam met f308.000 laagste inschrijfster DAT de E.V.O. (Eigen Verladers en Eigen Vervoerdefs Organisatie) minister Van de Kieft heeft verzocht de invoer rechten voor industrie-tractoren (24%) gelijk te stellen aan die voor landbouw- tractoren (6%). DAT de herbegrafenis van de ramp slachtoffers te Stavenisse is bepaald op 4 Juli, welke dag als herdenkingsdag wordt aangewezen. DAT op 7 en 8 October a.s. de Neder landse bond van gemeente-ambtenaren op feestelijke wijze te Amsterdam zijn "•-jarig bestaan zal vieren. DAT de bouw van een nieuwe R.K. streek-ambachtsschool voor Oosterhout omstreken is gegund aan de fa G. J. Wortel en Zoon te Tilburg voor de som 556.960. Moskou zet viedes-ollensiel voort En verricht nog enkele vriendelijke daden jegens het Westen Het Russische vredesoffensief, dat zich enige tüd geleden kenmerkte door grote verscheidenheid van tegemoet komende daden jegens het Westen, lijkt thans te zijn hervat. Een Sowjetrussische deskundige op het gebied van verkeer, heeft volgens Reuter te Linz, in Oostenrijk, meegedeeld, dat de Russische grenzen binnenkort open gaan voor buitenlandse toeristen. De laatste weken, zo zei hij, zijn in de Sowjet-Unie voorbereidingen getroffen voor het ontvangen van buitenlandse toe- risten op grote schaal. Het Russische staatsbureau „Intourist" treft voorberei dingen, binnenkort kantoren te openen in Londen. Bovendien hebben de Russen Oosten rijk een nieuwe concessie gedaan, nadat zij eergisteren de coniróle op het goede ren- en personenverkeer van en naar d< Russische zone hadden aangekondigd. De Oostenrijkse regering kreeg verlof, twee communistische commissarissen van poli tie te Wenen uit hun ambt te ontzetten. De Oostenrijkse regering had dit al in October 1950 willen doen. nadat er toen communistische onlusten in Wenen had den plaats gehad. De Sowjets hielden dit besluit toen tegen. In de derde plaats heeft de Russische regering zich bereid verklaard, uitreis visa te verstrekken voor de Russische echtgenotes van twee Amerikanen Robert Tucker uit Kansas City en Eddy Gilmore, de Moskouse correspondent van Associated Press Ten slotte besloot Moskou, twee afge vaardigden te zenden naar een congres te Londen van Britse brandweerlieden aan deze reeks kan nog worden toegevoegd, dat de Sowjets een eerder gedane belofte zün nagekomen: de krui ser „Sverdlov" (12.800 ton), die zij be loofd hadden naar de grote (kronings-) vlootrevue bij Spithead te zullen zenden, is onderweg naa.- de Britse vlootbasis Portsmouth Morgenochtend reeds zal het schip, dat een bemanning van 1 050 kop pen heeft, ligplaats kiezen tussen Enge- lands modernste vliegkampschepen. De Eagle" en „Indomitable" aan bakboord zijde. en twee kleine Britse patrouille vaartuigen aan stuurboordzijde. HET WEERIN EUROPA Kopenh. A'dam Edlnb haltt'bew. iw. bew. regen 19 0 13 34 0.1 DOUCHE INSTALLATIE A. ZWART HOOIGRACHT 18. TeL 23951 Zwaar bewolkt De Bilt verwacht tot mor genavond: Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Op vele plaatsen droog weer. maar hier en daar enige regen. Zwakke tot matige Noord- Westelijke wind. In het bin nenland iets hogere temperaturen. (Opge maakt te tien uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1