Meuwe geihsctft (JTournnl Geen twijfel aan Morgen zullen de Italianen over van hun land beslissen Toekomst is donker, als democratisch centrum geen meerderheid krijgt het lot 44' De Theems wordt gedeeltelijk drooggelegd De vredeskansen nemen met het uur toe Ent-ideologisierung ZATERDAG 6 JUNI 1953 was, mei LLEïj ypen BUREAUX: Steen6traat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 68936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vier en dertigste jaargang No 9753 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken myn nert fa tegfjeaspoet' Nooit waien verkiezingen zó belangrijk STE MORGEN GAAT ITALIË STEMMEN. Sinds de afgelopen nacht is het stil in 't land. Niet langer schreeuwen de politieke leiders de menigten hun beginsélen toe en niet langer worden tienduizenden paxn- I1NG fletten met allerlei aanhef en inhoud op de Italiaanse muren, bomen, schuttingen en ramen geplakt en door anderen weer overplakt. De demonstraties zijn ten einde; er wordt niet meer geschreeuwd of gevoch ten. Zo wil het de Italiaanse wet: één dag voor de verkiezingen moet iedere vorm van propaganda ophouden en mag geen sterke drank meer worden gebruikt. Nu kunnen de indrukken, die de grote veelheid van ■■■^verkiezingspropaganda op de Italiaanse kiezer hebben gemaakt, bezin- 'ken en worden overdacht. Kalm kan de Italiaan zijn keuze bepalen, een 'keuze, die goed bezien nog nimmer zo belangrijk is geweest als ditmaal. Thans hangt de toekomst van Italië, meer nog dan anders, af van de •ontslag der verkiezingen. Morgen zal worden beslist, hoe dit volk van 47 millïoen zielen de komende tijd zal worden bestuurd door een nieuwe Kamer van Afgevaardigden en een nieuwe Senaat. Zondagmorgen om 8 uur gaan de 40.000 gen? Het is een aaneenkoppeling Zondagmorgen om 8 uur gaan de 40.000 itembureaux over heel Italië open en :ullen de 30 millioen kiezers toestromen. Dan volgt een tijd van spanning. Eerst vorden de stemmen van de Senaat jeteld en pas daarna de stemmen de Kamer van Afgevaardigen. liet vóór Woensdag zal men weten of Ie vier regeringspartijen, het democra- isch centrum, de 51 pet van de stemmen lebben behaald, die nodig zijn om 380 i de 589 parlementszetels toegewezen krijgen. Zoals men zich zal herinne- werd kortgeleden deze nieuwe rieswetDe Gasperi aangenomen. Hier- dus geen sprake meer van even- edige vertegenwoordiging. Alleen de leine partijen zien hun stemmen op re- ionale basis verdeeld, hetgeen natuur- jk aUesbehalve een voordeel is. Om de regeringscoaütie zoals zij nu is an het bewind te houden, moeten dus leer dan 15 millioen kiezers vóór het emocratisch centrum stemmen. Dan zal Italiaanse republiek zijn gepantserd egen de communisten en neo-fascisten, uiterst linkse en uiterst rechtse be wegingen, die aan Italië's welvaart nabbelen. Waaruit bestaat dit democratisch cen- zoveel blijkt af te han- KRACHTSTATIONS EN VERKIEZINGEN IN ITALIË In het vooruitzicht van de Italiaanse verkiezingen van a.s. Zondag, heeft De Gasperi het in uitvoering zijnde plan, dat de bouw van een aantal krachtstations behelst, tot een krach tig argument gemaakt in zijn strijd tegen het communisme. De opening van het station in Palermo is uit sluitend met het oog op de verkie- zingsactie een maand vervroegd. De Gasperi kon hierdoor in zijn ope ningsrede vertellen, dat deze cen trale alleen tot stand kon komen met de daadwerkelijke hulp van de Ver. Staten. De behoefte hieraan was zeer groot, daar zowel in Zuid-Italië als Sicilië het stroomverbruik na de oorlog is vervijfvoudigd ten gevolge de verhoogde industrialisatie tan dit gebied. In onze kaart geven overzicht van het bouwplan van krachtstations in geheel Italië, dat volgens de verwachtingen in de loop van 2954 voltooid zal zijn. Christen-democraten, republikeinen, libe ralen en sociaal-democraten, die één „hecht" blok vormen tegen uiterst links en uiterst rechts. Hecht tussen aanha lingstekens, want deze eenheid is er enkel en alleen met betrekking tot de genoemde extreme groepen. De laatste maanden is er door nader te noemen omstandigheden binnen het democratisch centrum een verhouding ontstaan, die het blok in niet geringe mate bedreigt. Dit zijn de omstandig heden: er zijn ernstige meningsverschil len gerezen over verschillende wetsont werpen, zoals de beperking van het stakingsrecht, scherpere controle op de drukpers en nog enige andere ingrijpen de maatregelen, maar dit zijn niet de voornaamste bezwaren, die democrati sche eenheid ondermijnen. De grootste reden tot ontevredenheid bij de drie partijen die zich met De Gasperi hebben verbonden is de toenemende, ja onweer staanbare druk van de Kerk op politiek gebied. Het is duidelijk, dat deze druk alleen maar van nut kan zijn voor De Gasperi's Christen-Democraten. De laat ste maanden zijn verschillende Herder lijke brieven door Italiaanse bisschoppen uitgegeven, waarin de Gelovigen wordt verboden, te stemmen op communisten, neo-fascisten ende drie partijen die zich met De Gasperi hebben verbonden. Dit was politiek natuurlijk een verkeerde zet. Het communisme en neo-fascisme, dat de bisschoppen in één adem met de andere partijen noemden, zijn er immers alleen maar bij gebaat, wanneer er ver deeldheid komt tussen de leden van het democratisch centrum? De reactie op de kerkelijke bemoeienis bleef niet uit. Een gevaarlijke grote groep republikeinen en sociaal-democra ten scheidde zien van het democratisch centrum af en stichtte een eigen partij onder de politieke veteraan Parri en een aantal vooraanstaande socialisten met veel invloed, onder wie de vorige bur gemeester van Milaan, die een groot kie- zersleger vóór zich weet. Men begrijpt het gevaar: deze afgescheidenen kunnen wellicht zoveel kiezers van het demo cratisch centrum afsnoepen, dat dit cen trum niet de nodige 51 pet kan opbren gen. In dat geval is een Italiaanse rege ring niet denkbaar, hetgeen, om de woorden van premier De Gasperi te ge bruiken. „een machtsovername van de communisten la de Putsch van 1948" tot gevolg kan hebben. Er komt dan im mers een parlement met drie minder heidspartijen (Christen-democraten, com munisten, neo-fascisten-monarchisten) Tot de laatste toegestane minuut van de verkiezingscampagne is De Gasperi aan het woord geweest, om dit enorme ge vaar aan het Italiaanse volk duidelijk te maken. Of de ijverende premier daarin is ge slaagd, zal de uitslag moeten tonen. Voorspellingen zijn op het ogenblik bui tengewoon moeilijk. Deskundigen, dat zijn zij, die de Italiaanse politieke ver houdingen door en door kennen, zijn zijnen. Zij gaan zelfs zo ver te voorspel len, dat het democratisch centrum 52 of 53 pet van de stemmen zal krijgen. En Italië gered Viswinkels tot 7 uur open Op grond van de Winkelsluitingswet is bij KR. bepaald, dat winkels, waar uit- uitsluitend of in hoofdzaak vis en vis- waren plegen te worden verkocht, op werkdagen tot des avonds 7 uur geopend mogen r'Sn, Dit geldt van Maandag as. af. De uitslag van 1948 In 1948 hadden de verkiezingen in Italië het volgende resultaat: Huis van Afgev. Senaat Chr.-dem 307 130 Volksfront (comm. en links-soc. 182 74 Soc.-dem. 33 12 Liberalen 18 9 Republikeinen 9 3 Neo-fascisten 6 1 Monarchisten 14 4 Thans bestaat het Volksfront van 1948 niet meer. Communisten en links-socialisten hebben thans eigen lijsten, waardoor hun aantal ver moedelijk zal toenemen: velen, die de vorige maal De Gasperi (Chr.- Democraten) stemden, omdat Nenni, de leider der links-socialisten, met de communisten was samengegaan, zullen ditmaal weer op Nenni stem men. Dan is ër nog een grote groep afgescheidenen van Sociaal-Demo craten, Liberalen en Republikeinen, die een eigen lijst hebben en dus weer aan de centrumpartijen (Chr.- Democraten, Sociaal-Democraten, Liberalen en Republikeinen) zullen knabbelen. Zo is een situatie ge schapen, die voorspellingen vrijwel onmogelijk maakt. Hier ziet men de leiders van de drie voornaamste groeperingen, die elkaar in de Italiaanse verkiezingsstrijd op het felst hebben bestreden: de communist Togliatti (links), de linkssocialist Nenni (midden) en de Christen-Democraat De Gasperi (rechts), zoals zij op de grote plei nen voor tienduizenden hun ideeën verbreidden. „Yard" werkt op volle toeren Om lichaam van vermoord meisje te vinden Een gedeelte van de rivier De Theems, die door de Britse hoofdstad stroomt, zal Woensdag tijdelijk worden drooggelegd om een 18-jarig meisje, Christine Reed genaamd, op het spoor te komen. Ass. Press meldt, dat Scotland Yard thans op volle toeren draait in de achtervolging van een moordenaar, die het genoemde meisje met een dolk zou hebben gedood. De moordenaar zou nog een andere moord op zijn geweten hebben. Dit is de eerste keer in de geschiedenis van Scotland Yard, dat men op grond van de vermissing van een persoon tot de drooglegging van Engelands eerste rivier besloten heeft. Aldus de corres pondent van de Tel. Het meisje wordt sinds Zondagavond laat vermist. Zij begaf zich toen per fiets naar huis het plaatsje Teddington niet ver van Richmond tezamen met haar vriendin, de 13-jarige Barbara Song- hurst. Het lijk van de laatste is Maandag middag uit de Theems opgehaald. Het vertoonde ernstige verwondingen l rug, welke waarschijnlijk met een dolk I waren aangebracht. Op het terkpad, waar de meisjes het elke bewoner wordt een deugdelijk alibi Zondagavond verlangd en personen boven de 16 jaar zijn verplicht een vra genlijst in te vullen. Een van de hoofd vragen luidt: „Kent u de vrienden of vriendinnen met wie beide meisjes om gingen?" De Theems tussen Teddington en Rich mond een stuk van ongeveer 5 km lengte kan binnen een dag worden drooggelegd. Men damt hiertoe het ter bij Teddington af en zet de sluis Richmond bij eb open. Een buitengewone operatie is dit stellig niet, want elke winter wordt de waterstond tussen Ted dington en Richmond kunstmatig beneden gebracht om reparaties bruggen en sluizen te verrichten. Stom toeval Tito bezit een MiG, die Westen nog niet kent Zuid-Slavië heeft thans een in Rusland gebouwde MiG-straaljager in handen ge kregen en wel van een type, dat nóg nieuwer is dan de beide Pools MiGs, die op Bornholm zijn geland. De week vóór Pinksteren werd in 't kort door Radio-Belgrado gemeld, dat een vliegtuig van „onbekende herkomst" in de buurt van Agram was neergekomen dat de piloot, de Russische 1ste luite nant-vlieger Bondarenko Petrovic niet ver an het vliegtuig was aangetroffen. De piloot had medegedeeld, dat hij op ;n luchtbasis bij Wenen was gestation-, neerd geweest en boven Joegoslavisch ge bied was terechtgekomen, waar hij be merkt had, dat er vlammen uit zijn moto: sloegen. Dit had hem doen besluiten eer noodlanding te maken. De piloot is in tussen naar zijn basis teruggekeerd. Te Beemster 22 koeien vergiltigd Te Beemster zijn 22 melkkoeien van de veehouder A. Th. Heeman aan de Midden weg vermoedelijk vergiftigd door ver- delgingstoffen, die zijn overgewaaid tijdens het bespuiten van vruchtbomen in een nabij gelegen boomgaard. Getracht wordt door het toedienen van tegengif de koeien te behouden. De toestand van de koeien is zeer slecht. De veehouder mist reeds een aanzienlijke melkgift. PANMOENDION Op deze manier regende het dagen achtereen verkiezings- .manifesten in de Italiaanse ste den. Daar is thans een einde aan gekomen, doch met grote spanning wordt de stemming van morgen tegemoet gezien. den, doch van de fiets van Barbara ont breekt tot nu toe elk spoor. Hoewel de Theems in de buurt var Teddington dag in dag uit wordt afge- dregd zijn alle nasporingen tot nu toe vruchteloos gebleven. Drie kikvorsman nen beproeven sinds gisteren ook hun krachten* maar hun pogingen zijn al evenmin met resultaten bekroond. Waar was U In Teddington en omgeving, waar bijna 150.000 mensen wonen, zijn detectives i huis-aan-lhuis-enquête begonnen. Van De Geallieerde en communistische derhandelaars te Panmoendjon zijn morgen negentien minuten bijeen geweest. Als steeds werd het besprokene geheim gehouden. De vergadering werd op ver zoek van de Noordelijken tot morgen ver daagd. Volgens de laatste berichten men de vredeskansen met het uur De gehele Russische pers, Radio Tass en de ochtendbladen maakte vanmorgen melding van „komende vrede op Korea". Gisteren zouden de communisten belang rijke concessies hebben gedaan door in t« stemmen met het Geallieerde voorstel, dat alle krijgsgevangenen, die niet hun land van herkomst teruggezonden i- willen worden, na verloop van 4 maand< neutraal land op vrije voeten zul len worden gesteld. Zeker is natuurlijk niets, doch het ziet er naar uit, dat de communistische tegenvoorstellen zelfs gunstiger zijn dan de oorspronkelijke Ge allieerde voorstellen. De Lloyd krijgt er een groot schip bij Tewaterlating van de Wonogiri op 20 Juni Het ongeveer 10.500 ton metende m. Wonogiri, dat voor rekening van de Ko ninklijke Rotterdamsche Lloyd in bouw is bij de N.V. C. van der Giessen en Zonen's Scheepswerven te Krimpen aan de IJssel, zal op Zaterdag 20 Juni te water worden gelaten. De Wonogiri, een vrachtschip met beperkte passagiers accommodatie, is het eerste in Nederland gebouwde schip van dit nieuwe tvpe in de vloot van de Lloyd en is teven grootste schip dat tot dusverre bij Van der Giessen werd gebouwd. Het reeds in de vaart zijnde zusterschip Wonosari werd door de Howaldtswerke te Hamburg ge bouwd. Nog twee andere zusterschepen, de Wonorato en de Wonosobo zijn resp. bij genoemde Duitse en Nederlandse werf in aanbouw en zullen in het voorjaar komen" d° Z°mer V8n 1955 Sereed- 'n NIEUW KARPET NODIG Natuurlijk naar Velvelo Karpetten 200x300 106 IJzersterk Sierlijk Droog weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog. In het Zuiden en het midden van het land zonnig, in het Noorden wat meer be wolking. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost (Opgemaakt om 10 uur). TV7EL moeten wij excuus vragen voor het gebruik van dit vreemde (zelfs Duitse) woord boven dit artikeL Maar het duidt een begrip aan in de moderne wijsbegeerte. Het wil zeggen, dat be paalde, verschijnselen welbewust worden losgemaakt van een zekere ideologie of ideeënleer. Van het hedendaagse Nederlandse so cialisme bijvoorbeeld wordt wel gezegd, dat het bewust de oude ideologie van het vroegere socialisme heeft losgelaten. Het heeft zichzelf onderworpen aan (en hier komt dan weer het vreemde woord) in Ent-ideologisierung. Zo heeft ook H. Berkhof het neer geschreven in zijn onlangs verschenen ie boekje „Christus en de Machten", boekje dat we gaarne ter lezing aanbevelen. Hij schrijft daarin ook van deze welbewuste opzet van het moderne Nederlandse socialisme, zich los te ma de ideologie. Daarmede is, zegt hij, het socialisme tot een leeg huis ge worden. het is geneutraliseerd. A AN die neutralisering van het socia- lisme ziet dr Berkhof een groot ge- r verbonden. Blijft het geestelijk huis duizenden arbeiders leeg, dan, zo vreest hij, zullen er straks meer boze geesten intrekken dan er uit verdreven zijn. Dit betoog moet, dunkt ons, indruk maken. Een wezenlijk element in deze opmerking van dr Berkhof is stellig, dat hij het socialisme ziet als een huis. In zijn jongste artikelen is de be kende aanhanger van de doorbraak ds J. J. Buskes eigenlijk nog een stapje verder gegaan. Hij spreekt in dit ver band niet maar van een huis, maar van een levenshuis. Ds Buskes sluit zich dan aan bU het betoog van dr Berkhof, inzoverre hij de noodzaak erkent, dat de leegte, die door de Ent-ideologisierung van het socialis me is geschapen, zal worden gevuld. Ds Buskes roept zijn medeaanhangers van de doorbraak dan ook op, met die vul ling van de leegte ernst te maken. 'TOCH willen wij van onze kant hier wel een vraag opwerpen. Is het mo derne socialisme, zoals zich dat in de Partij van de Arbeid openbaart, wel werkelijk „ent-ideologisiert"? Is het wel werkelijk neutraal in de zin als door dr Berkhof (die zelf geen lid' van de Partij van de Arbeid is) werd gesteld? Naar onze mening is het dat niet. En zeker is het dat niet langer. Hier rekent naar ons gevoel dr Berk hof te weinig met het feit, dat de Partij van de Arbeid niet zó neutraal is, of zij wil wel degelijk „het innig verband tus sen levensovertuiging en politiek in zicht" erkennen. Ja. zij zegt het in haar leden te waarderen, wanneer dezen in de partij van dat verband tussen levens overtuiging en politiek inzicht ook doen blijken. Het is dus niet zo. dat de Party van de Arbeid neutraal is geworden. Men kan trouwens weten, dat de neutraliteit een fictie, een zelf-inbeeldihg is. Daar om is ook een party als die van Vryheid en Democratie, die toch helemaal niet spreekt over een innig verband tussen levensbeschouwing en politiek inzicht, niet neutraal. "ETET kan inderdaad ztin. dat de oude ideologie van het vroegere socialis me het veld heeft moeten ruimen. We zullen het beter moeten zeggen: die oude ideologie heeft plaats moeten inruimen voor andere levensbeschouwingen naast haar. Er zyn mensen toegetreden tot de socialistische party, die daarvan vroeger geen deel uitmaakten, en die mensen hebben hun levensbeschouwingen mo gen meenemen. Daarom spreken we liever niet van een leeg huis. als we hot over het socia lism e hebben. Het huis is zelfs tamelijk druk bewoond en men treft er Heden in allerlei opvatting. Zeker, ze kunnen eens zyn over het sociaHsme, maar daarbuiten is er allerlei verschil onder hen. Als het er op aan komt, is dit huis zelfs tegen ziahzelf verdeeld. Nu kunnen we het begrypen, dat een man als Buskes met een loutere erken ning van de waarde van het maatschap- Peiyk socialisme geen genoegen wil ne men. Hy is als Christen niet minder tot de Party van de Arbeid willen toe treden. Maar hy zal wel allang ontdekt hebben, dat voor de doorwerking van zyn opvattingen binnen zyn party de grenzen veelal daar liggen, waar de levensbeschouwingen van zyn anders denkende partijgenoten beginnen. Om deze redenen moeten we de Party in de Arbeid, door de vele geesten die in wonen, alle goede bedoeHngen ten spijt, wel zien als de party van de gees- teiyke machteloosheid. Jammer aUeen. dat men het met de erkenning van die waarheid nog wat moeiiyk heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1