t f Voor bouwerij is niet alleen de regering verantwoordelijk RUTRANEX geneest transpirerende voeten 2 VRIJDAG 5 JUNI 1953 Stoere gasten in Kurhaus r-Onze boterham niet in geding, wel onze roeping 1" Door gebrek aan discussie verdroogt het organisatieleven (Van onze §-redacteur) T^IERHONDERD EENVOUDIGE maar wakkere kerels zaten gistermiddag in de feestzaal van het Kurhaushotel achter een feestmaal: Russische eieren, vermicelli-soep met véél balletjes, een beste kalfslap met aard appelen en groente; aardbeien met ijs en slagroom toe. Er stonden héél wat biertjes naast de borden. Het waren allemaal leden van de Christe lijke Bedrijfsgroepen Centrale, op de tweede dag van de algemene ver gadering van hun organisatie in het Kurhaus bijeen. Na de zo best ver lopen eerste dag waren zij opnieuw de gasten van hun hoofdbestuur. Dat gaf hen het beste wat er te geven viel! In de vergadering en er buiten. Vissers, transportarbeiders, werkers uit de fabrieken van Brabant en Twenthe waren er onder. Sommigen van hen had den er de jas bij uitgetrokken, omdat er zo gemakkelijk mogelijk bij wilden zitten. Na de maaltijd en de vergadering zongen hun stemmen een stoere psalm: ..Zo ik niet had geloofd, dat in dit leven, mijn ziel Gods gunst en hulp genieten zou". Het klonk dóór de muren van het Kurhaus tot op het Gevers Deynootplein. Het was een brok krachtig Christelijk Seven, dat twee dagen in bet Kurhaus gehuisd heeft Voorzitter herkozen De vergadering, die gisteren gehouden is. was voornamelijk gewijd aan voorstel len van organisatorische aard. Wij ver melden er alleen van, dat voorzitter C. van Baren Jr, uit Scheveningen is her kozen en dat men afscheid genomen heeft van de hoofdbestuurder H. R. Plomp uit Den Haag, die naar het C.N.V. gaat. Een enveloppe met inhoud begeleidde de vriendelijke afscheidswoorden van de voorzitter. De vergadering drong er bij toet hoofdbestuur verder op aan. de plan nen tot een herziening van de gemeen telijke classificatie voor de loonbereke- ning werkelijkheid te maken. Zoals weet zijn de lonen op het land steeds veel lager dan in de stad, wat de arbei ders op toet land zéér verdriet. Het hoofd bestuur acht een rechtvaardige meenteclassificatie dringend noodzake lijk. Er wordt in allerlei kring geklaagd over een gebrek aan belangstelling 1 belangrijke zaken: maatschappelijke •ganisatie, kerk en politiek. Prof. dr ir H. J. van Riessen, die de vergadering toe sprak. heeft als oorzaak van dat kwaad aangewezen, de ontmenselijking van de maatschappij, die de enkeling dwingt te leven in een collectiviteit en hem berooft van zijn verantwoordelijkheid. Hij laat dan de leiding graag over aan een „élite". Vandaar dat deze Delftse hoogleraar zei: „Ten opzichte van 50 jaar geleden is er voor de Christen in de maatschappelijke strijd een nieuw hoofdfront ontstaan. Dat MEENK'S POEDERS speciaal tegen KOORTS. Toch is het zo enigermate in de juiste verhouding te zien. Dwalen we over de hei of langs uitgestrekte akkers en beseffen we met een zucht dat het nog minstens twee uur lopen is naar het eerste kerktorentje, dan wil het wel eens tot ons doordringen hoe geweldig groot de aarde is. Want wat is nu de door ons afgelegde afstand, gezien op de kaart van Nederland? En wat betekent Nederland op de wereldbol? Niet meer dan een vlekje, zó klein, dat de om trek daarvan niet eens behoorlijk kan worden aangegeven. Maar door de moderne communica tiemiddelen zijn we er toe gekomen onze planeet steeds kleiner te zien en de snorkende verhalen van de nieuw ste oorlogsmachines versterken het hulpeloze gevoel nergens op dat kleine aardbolletje een plekje te kunnen vin den dat buiten de reikwijdte der tegenwoordige verdelgingsmiddelen ligt. De raketten-humbug der laatste Jaren, waarin sensatieschrijvers van onrijpe tijdschriftartikelen, filmscena rio's en radio-hoorspelen ons trachten te betrekken, draagt er evenmin toe bij ons een juist beeld van de afme tingen der aarde te geven. Naar ana logie van de tekeningen der weg schietende ruimteschepen stellen we ons gemeenlijk voor dat we maar een paar honderd kilometer boven de aardkost behoeven te stijgen, om de aarde als een bolrond sinaasappeltje beneden ons te zien. De werkelijkheid is echter ander. Kunt u zich irv uw kamer een gewel dig grote bal voorstellen met een mid dellijn van 2 meter? Welnu, zelfs een raket, die een hoogte van 200 km be reikt, is van die grote bal slechts ruim 3 cm verwijderd. Een afstand, veel te kort om de reusachtige bal als bol te kunnen overzien. En een vlieg die over deze bal kuiert, komt met zijn ogen verhoudingsgewijs vérder van het oppervlak dan de moderne stratos- feervliegtuigen. Van het waarnemen van de bolvorm kan op een dergelijke geringe hoogte dan ook geen sprake Maar hoe zien we de aarde van uit een vliegtuig op grote hoogte dan wél? Wel, het bolle aardoppervlak schijnt zich bij heldere lucht naar boven te buigen! We zien de aarde dus niet bol, maar integendeel als een diep bord, op dezelfde wijze als wij het hemel gewelf waarnemen. Hoog in de lucht krijgen we dus de indruk dat we ons bevinden tussen twee horlogeglazen, waarvan het onderste wordt gevormd door de holle aarde, het bovenste door de afgeplatte hemelkoepel. Ook boven een wolkenmassa doet zich hetzelfde verschijnsel voor; wij zien het wolken dek gekromd, met de holle zijde naar ons toe. Op zéér grote afstand van het aard oppervlak zal waarschijnlijk deze zins begoocheling moeten wijken. Doch dat is een kwestie van vele duizenden kilometers en daar zijn we nog lang niet j i toe. hebben vastgesteld, dat de aarde toch wel aardig groot is, loont het de moeite eens na te gaan of de kromming van het aardoppervlak in een landje als het onze merkbaar zou zijn. U zult waarlijk versteld staan als u het bedrag der aardkromming verneemt. Want in theorie, moet het midden van ons land zo'n 1000 meter hoger liggen als we het zo althans eens mogen uitdrukken dan de „zij- is: de str(jd tegen de collectivisering het leven. Velen zien het gevaar niet, dat de mens. maar méér nog de kleine man, hier bedreigt. De bedrijfsorganisatie ikan zich Christelijk ontwikkelen, maar ook collectivistisch. Dat hangt maar af van de bevoegdheden, welke zij verkrijgt. Zijn dat er véél, dan haalt men het paard van Troje binnen. In de buik ervan zit: de élite, die het 'leven regelt naar haar in- Niet ons brood, maar wel onze selijke roeping is in het geding. De we strijd moet de mens herstellen in zijn verantwoordelijkheid en het is nodig, dat men scherp oplet: de collectivisering de mens verloopt geruisloos". Als middel om te komen tot een meer intens organisatieleven beval hy aan: het vormen van discussiegroepen van niet meer dan 10 personen, aangevoerd door, wat hij noemde „een olieman, die de dis cussiemachine draaiende houdt". (kleine verband moet een duidelijk schreven taak verrichten, die zin voor de organisatie dient te hebben. Doel dient te zijn: samen te zoeken naar ruimte verantwoordelijkheid in het maatschap- pelij-k en het gezinsleven te blijven dra gen. Het bedenkelijke verschijnsel ir onze organisatievorm is namelijk het op drogen var. de discussie over belangrijke onderwerpen", aldus prof. Van Riessen. Hij wekte op voor een goede sfeer te zorgen (o.m. door het inschakelen vrouwelijke leden) en bepleitte, wille van een beter begrip tussen leiding en werkers, een nauwgezet samengaan van practijk en wetenschap. Oudedagvoorziening In de ochtenduren heeft voorts de heer C. van Mastrigt, lid van het C.N.V.- hoofdbestuur. een spoedige, definitieve oudedagvoorziening bepleit. Men moet streven naar meer verantwoordelijkheid der betrokkenen, zei hij. De regelingen per bedrijfstak dienen gunstiger te zijn, dan algemene regelingen en ze moeten wettelijk zijn, terwijl de algemene ziening ook de zelfstandigen moet omvat- ten. Bij een dergelijke regeling wordt offer gevraagd van de jongere wier arbeid immers de bron moet zijn, waaruit dé ouderen putten kunnen, „Een definitieve regeling zal zeker nog drie jaar op zich laten waohten", meende de heer Van Mastrigt. De vergadering is toegesproken door de heer L. Leonard, namens de Chr. Orga nisatie van Beroepsvervoerders in Frank rijk. De Chr. Centrale van steenarbeidei in België was aanwezig in de heren F. de Craan en L. Seynen, te Brussel. De Int. Federatie van de Chr. Fa-brie ks en Transportarbeiders werd door de heer J- Roscam vertegenwoordigd. Schending geheim wordt zwaar gestraft Minister stelt algemene regeling voor Minister Donker heeft aan de Tweede Kamer een algemene wettelijke regeling voorgesteld voor de bestraffing van op zettelijke schending van ambts- en be roepsgeheimen en van geheimen, die krachtens wettelijk voorschrift bewaard moeten blijven (o.a. octrooien en gehei men die voortvloeien uit de wet op de inkomstenbelasting). De minister stelt voor, dit misdrijf te straffen met een gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of een geldboete ten hoogste 6.000. Degene, door u schuld een geheim wordt geschonden, wordt gestraft met een hechtenis van ten hoogste drie maanden of een geldboete van ten hoogste ƒ600. Op het ogenblik is de bestraffing inspectie- en opsporingsambtenaren, die geheimen schenden, geregeld in tal van bijzondere wetten. Om hierin eenheid te brengen, is nu een nieuwe tekst voor art. 272 van het Wetboek van Strafrecht ont worpen. Het ingediende wetsontwerp houdt tevens een verhoging van het straf maximum in. omdat er voor de industrie met haar 'kostbare geheimen een sterke waarborg dient te bestaan dat de amb tenaren, die ingevolge verschillende wet ten het bedrijf inspecteren, hiervan geen misbruik maken. Het vastgelegd zijn van de ongeschreven ambts- of beroepsplicht tot geheimhouding kan dienstig zijn om het bedrijfsleven te verzoenen met <*e gedachte, dat allerlei rijksinspecties een blik achter de schermen van de onder neming komen slaan, aldus minister- Donker. Daarom acht de bewindsman het wenselijk de materiële geheimhoudings artikelen, ook al wordt de strafbepaling overgebracht naar het Wetboek van Strafrecht, in de bijzondere wetten te laten staan. Een belangrijk ogenblik op de vergadering van de ChrBedrijfsgroepen Centrale: het afscheid van het bestuurslid H. R. Plomp, die overging naar het C.N.V. Voorzitter C. van Baren Jr overhandigde hem een enveloppe met inhoud, onder de instemmende blikken van secretaris C. van der Wal. Minister Witte Licht en schaduw op vijfjaarlijks congres van Chr. bouwarbeiders (Van onze sociale redacteur) Slechts eens in de vijf jaar houdt de Nederlandse Chr. Bouwvakarbeidersbond een algemene vergadering. In verband met de omvang van een dergelijke bij eenkomst in een organisatie met 25.000 leden en 475 afdelingen heeft de alge mene vergadering reeds vóór de oorlog een groot deel van haar bevoegdheden overgedragen aan de bondsraad. Toch is de algemene vergadering het hoogste wetgevende lichaam gebleven, dat zich eens in de vijf jaar bezig houdt met de „grotere" bondszaken, het beleid van de bondsraad over de afgelopen jaren be oordeelt en lijnen uitstippelt voor de toe komst. Gisteren en heden heeft de N.C.B. zijn 18e algemene vergadering in Middelburg gehouden. Gistermiddag werd ter inleiding de vergadering een wijdingsdionst houden in de Nieuwe Kerk, w'aarij W. Schouten te Utrecht voorging. Daarna ving in het Sohuttershof algemene vergadering aan. Voorzitter J. van Eybergen uit Utrecht hield eéri uitvoerige openingsrede. Met blijdschap memoreerde hij een groei van dan 50 pet van het aantal leden sinds 1048 en een vestiging in 88 nieuwe afdelingen. Het bonds'bestuur werd inge krompen van 9 tot 7 man, maar teneinde het contact met de leden te versterken: steeg het aantal districtsbèstuurders van 2 tot 9. De loonpolitiek Wat de loonpolitiek betreft, betoogde! spr., dat het ingrijpen van de overheid onder ~bèpaaTdér omstandigheden was voorgeschreven, doch dat; ook ais er. een .gpntraal geleide, loonpolitiek móét zijn, nog niet 'bewezen is, dat de overheid dit dan moet doen. Daarmee immers dis kwalificeert men de door samenwerking tot stand gekomen bedrijfsorganen. We moeten er naar streven, de verantwoor delijkheid daar te leggen, waar ze be hoort. Heeft het bedrijfsleven het zo slecht gedaan, dat men met alles naar de over heid moet? Is het niet mogelijk, dat, om te beginnen, de secondaire arbeidsvoor waarden door de bedrijfsgenoten zélf worden bepaald? Jammer is, dat het bouwbedrijf t.a.v. de P.B.O. nog is achter gebleven. Thans echter is spr. vol goede moed, daar er besprekingen gaande zijn. De structuur van het bouwbedrijf uitgesloten de timmerfabrieken leent zich niet vöor ondernemingsraden. De ge dachten gaan echter in de richting van plaatselijke commissies, waarvoor reeds concrete voorstellen ter tafel liggen. lange lijdensweg schijnt e schot in de c.a.o. te komen. Spr. riep de patroons toe: geef de bouwarbeiders hun zij hebben recht op een rechts positieregeling. Ernstig besprak de heer Van Eyber- _;n de werkgelegenheid in het bouw bedrijf. Deze wordt ongunstig beïnvloed door de lage huren (waarom de N.C.B. voorstander is van huurverhoging, waarin opgenomen een redelijk percen- onderhoud) èn door het feit, dat de industrie in tijden van hoogconjunc tuur allerlei werk laat uitvoeren, maai de daartoe aangetrokken bouwarbeiders op straat zet, als de zaken minder goed gaan. Minister aanwezig De voorziter verwelkomde in het bij zonder minister Witte en vermeldde, dat het de eerste maal was dat een minister ergadering van de N.C.B. bezocht. De bouwarbeiders gaan zijn gangen met grote zorgvuldigheid na. Zij wensen een goede volkshuisvesting, een voldoende werkgelegenheid en voor de arbeiders goede boterham. Toen na de openingsrede minister Witte aohter het spreekgestoelte kwam, rees een stormachtig applaus op. Dc minister verklaarde, dat dë1 regering be seft, niet slechts te staan voor de verant woordelijkheid t.a.v. de woongelegenheid, maar ook voor heel de bouwerij. Dat ontheft anderen niet van hun verant woordelijkheid. Het is niet de regering die het moet doen, het zijn wij Nederlanders tezamen in georganiseerd verband. Een van die verbanden is de N.C.B. Wat de werkloos heid aangaat, wees spr. er op dat reeds besprekingen worden gevoerd om een redelijke continue bezetting van het bouwapparaat te garanderen. De heer Van Eybergen verzekerde de minister in zijn dankwoord: „wij rekenen op u, u kunt op ons rekenen", In 1953 productie van 3 millioen varkens Eierproductie tweede half jaar 30 pet. hoger (Ven onze Parlemeritsrëdacteur) Nederland heeft in 1953 een varkens productie van drie millioen stuks. Over het- tweede halfjaar - z&l deze productie 5 pet hoger liggen dan in de overeenkom stige periode van het vorig jaar. Voorts zullen wij 325 millioen eieren meer moe ten afzetten. Aldus deelde minister Mans- holt gistermiddag in do Tweede Kamer mede in antwoord op mondelinge vragen, an .dr.V.qndëling (j*vd£). Wij moéten 350.000 va-rkens meer-af zetten dan vorig jaar. De bewindsman! verwachtte dat dit wel tegen redelijke prijs zou gelukken. Hij had juist bericht Engeland ontvangen, dat 7500 ton bacon extra kon worden' geleverd. Wel de bewindsman van oordeel, dat uit breiding van de varkensstapel boven illioen stuks niet dan met de grootste voorzichtigheid dient te. geschieden ten einde de afzet te kunnen garanderen. Wat de eierproductie betreft, deze het tweede halfjaar 1953 30 pet groter m in de overeenkomstige periode 'het vorig jaar. De afzetmoeilijkheden zijn hier niet zo ernstig te duchten, voor- omdat Nederland en West-Duits- land hiervoor een gemeenschappelijke markt hebben. Wel dient er voor den gezorgd, dat de grootste próductie het najaar plaats heeft: dan zijn de afzetmogelijkheden het best. Het vraagstuk van het te voeren be leid. opdat er een juist evenwicht be staat tussen vraag en aanbod, zowel varkensvlees als voor eieren wordt thans in het georganiseerd overleg besproken. Voor prijsstabilisatie is het nodig, de pluimveestapel niet ongebreideld te ver groten. Daarnaast wordt overwogen, maatregelen in het leven te roepen ten gevolge waarvan dit pluimvee nagenoeg alleen gehouden wordt op normale boer derijen. (Advertentie) Rheumatlschft Pijnen dopen Uw krachten - Laat dat toch niet zo doorgaan. Drijf die pijnen uit! Met een bloedzuiverende Kru- schen-kuur. Met de jaren gingen Uw lever, nieren en ingewanden trager ken. De zes minerale zouten van Kruschen brengen ze weer op gang. Als dat gebeurt, geen opeenhoping van onzuiverheden meer in het bloed. En daarmee behoren dan ook vanzelf die pijnen tot het Strijd om onderhandse verkoopakten Belangen van erkende zaak waarnemers in 't geding Tweede Kamer, de mrs Van Rijckevorsel (KVP), Baron van der Feltz (OH), prof. Gerbrandy (AR). mej. Zeelenberg (PvdA), jkvr. Wttewaall van Stoetwegen (CH) en de niet-juristen ir Van Dis (SGP) en de heer Gortzak (Comm.) gis termiddag met minister Donker gedebat teerd over de vraag, of in het nieuwe Burgelijk Wetboek op de regel, dat over dracht van onroerende zaken slechts bij authentieke akte mogelijk is, uitzonderin gen moeten kunnen plaats hebben. Over de vraag, of de authentieke akte regel dient te zijn, was er geen verschil mening. De minister was echter van deel. dat bij in algemene maatregel bestuur aan te wijzen gevallen op regeling uitzonderingen kunnen worden toegelaten. Hierbij was gedacht aan ten, op te maken door zaakwaarne en aan onderhandse akten voor publiek rechtelijke lichamen. De meerderheid van de Vaste Com missie voor Privaat- en Strafrecht uit de Kamer wilde de regel der vereiste authentieke akten veel stringenter toe gepast zien. Met name had zij bezwaar tegen, gelijk prof. Gerbrandy het uit drukte, de uitzondering voor „Vadertje Staat". Wat de zaakwaarnemers betreft, bepleitte de meerderheid bij een inge diend amendement een zgn. „uitsterf regeling": de zaakwaarnemers, die onder handse akten plegen op te maken (met als fatale datum voor de uitoefening hun beroep 1 Juli 1953) zouden tot hun dood dit mogen blijven doen. Aan de andere kant pleitte bijv. de heer Van Dis (SGP) voor het openlaten van de mogelijkheid van de onderhandse akte. Aanvankelijk kwamen minister en Kamermeerderheid niet tot elkaar. Na een schorsing der vergadering van ruim anderhalf uur. waarin binnenskamers nader overleg werd gepleegd, verenigde de Kamer zich met een gewijzigde con clusie, waarbij kwam vast te staan, dat op de algemene regel uitzonderingen mo gelijk kunnen zijn, die zo mogelijk in de wet zullen worden opgenomen (dus niet in een algemene maatregel van bestuur). De uiteindelijke beslissing over de om vang van deze uizonderingen en de wijze waarop deze zullen worden vastgelegd wordt hiermee, gelijk prof. Oud (VVD) het uitdrukte, dus uitgesteld tot de be handeling van het concrete voorstel tot invoering van een nieuw Burgerlijk Wetboek. De Kamer bleef steken in een juridisch steekspel over de vraag, of registerpand op roerende bedrijfs- en beroepsgoederen wenselijk is, wanneer bezitloos pandrecht erkend moet worden en of eigendoms overdracht tot zekerheid al of niet geldig moet worden verklaard. De Kamer verenigde zich met twee wetsontwerpen, nl. de verlenging van de werkingsduur van het Besluit regeling uitvoer 1944 en de verlenging van de bestaande (tijdelijke) boswetgëving. Staatssecretaris mej. De Waal: Afspraak met Kamer niet geschonden Staatssecretaris mej. De Waal is van mening, dat zij niet in strijd met de afspraak met de Tweede Kamer heeft ge handeld, door dè besturen ivan enigé technische scholen toe te staan, een eer ste klasse (z.g.n. selectie- of determi- neerklasse) te vormen, waarin het leer plan volgens de commissie-Faber wordt gevolgd. Daar voor de toelating tot deze klassen de leeftijdsgrens van 12 jaar en 8 maanden geldt. is er een wezenlijk verschil met de zgn. voorbereidende klassen, waarvoor geen leeftijdsgrens j geldt en waarvan het aantal niet mag worden uitgebreid, aldus de staatssecre taris in antwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid Van Sleen (P.v.d.A.). (Advertentie) Vraagt Uw Drogist. Van het ert van School en Kerk Beroepingswetk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Elburg H. G. Abma te Rotterdam-Delfshaven. Bedankt: voor Huizen (vac. Zwjjnenburg) H. Harkema te Zeist. Doopsgezinde Broederschap Viertal: te Texel G. de Groot Drachten. H. Luikinga te Zaandam. J. G. Nooten te Akkrum en W. Veen te IJmuiden. Beroepen: te Stavoren-Hindelopen H. J. Witteveen prop. te Amsterdam. Baptisten Gemeente Beroepen: te Hoogeveen-Assen ds B. Fabrie te Workum. Voor Hongaarse Cate chismus In West-Europa, ook in Nederland, verblijven nog steeds 14.000 Hongaarse ontheemden, die aan velerlei gebrek hebben ook aan Christelijke lectuur In de stoffelijke nood wordt in menig opzicht voorzien, maar ook de geestelijke verzorging moet in orde zijn! Er Nederland een Comité voor Hongaarse Lectuur gevormd, dat allereerst wil gen dat deze verstrooiden weer „troostboek" kunnen lezen. De Hcidel- berger Catechismus is n.l. ook belijdenis geschrift van de Hongaarse Kerk er leerboek voor de jeugd. Hiieraan nu bestaat een schrijnend ge brek. Het exemplaar, een der weinige nog in bezit zijnde van de Hongaarse DP's, dat aan een der coxniitéleden voor de Nederlandse drukker kon worden meegegeven, zag er zeer gehavend uit. Giften voor een nieuwe uitgave w den (gaarne spoedig) ingewacht door de penningmeester, ds N. B. Knoppers, Nassaulaan 33, Hiilversum, giro 13.4682, met bijvoeging: „Voor Hongaarse Cate chismus". Het comité is interkerkelijk samengesteld. In het werkcomité zitten o.a. de Hongaarse predikanten J. S. I. Zaborskyj te Bellingwolde en I. Tüsky te Utrecht. De leider van de Hongaarse zielszorg, ds L. Szekeresi hoopt binnen kort naar Nederland over te komen. Ver dere inlichtingen zijn te bekomen bij de secretaris, de heer I. Stap, Paulus Buys- laan 19, Amersfoort. Ere-doctoraten voor Nehroe en Thomas Mann De universiteit van Cambridge heeft Nehroe, de 64-jarige premier van India, het ere-doctoraat in de rechten verleend en Thomas Mann, de 77-jarige in Duits land geboren en in Amerika woonach tige schrijver en filosoof, het ere-docto raat in de letteren. Prijsvraag van Techn. Hogeschool De Senaat der T.H. te Delft maakt be kend, dat in de afd. Mijnbouwkunde drie prijsvragen zijn uitgeschreven. Even tuele antwoorden behoren voor 15 tember 1954 bij de secretaris va Senaat te worden ingezonden. Op 8 Januari a.s. zal het oordeel worden be kend gemaakt. Trein greep melkwagen: voerman gewond Een melkwagen met paard van d> Daler-zuivélfabriek is gisteravond door dieseltrein, die omstreeks tien uur uit Emmen te Coevorden aankomt, op de onbewaakte overweg bij het R.K. kerkhof "n De Loo nabij Coevorden gegerepen otaal verbrijzeld. De bestuurder, de heer B. Blaauwgeers, die de bussen vai grote melkrit had overgenomen en der moest transporteren, kwam er enige lichte verwondingen af, maar paard werd gedood. Het lied der aethergolven ZATERDAG 6 JUNI m I, 402 m: KRO: 7.00 NU 7.15 Gew. muziek. 7.45 Moi Nieuws, 8.15 Gram., 9.00 Voor de 9.40 Gram., 10.00 Voor C 10.15 Gram., J1.00 Voor de zieken, 11.45 Gram Gram., 12.03 Gram., 12.55 Zor WijZC Nieuws. 1.20 Amus. muziek, 2.00 Boekbespi 2.10 Promenade-orkest, 3.05 Kroniek v. Ie kunsten. 3.45 Concert, 4.05 Gram.. 4.10 Maastrichts -Sted. orkest en soliste, 4.: De schoonheid van het Gregoriaans. 5.( jeugd, 6.00 Limburgs progr., 6.1 Journ. weekoverz., 6.25 Dansmuziek. 6.-1 Buitenl. correspondenties. 7.00 Nieuws. 7.1 Gram., 7.20 Van het Binnenhof, 7.30 Gram 8.25 De gewone man, 8.30 Lichtbaken, 8.( Gram., 9.00 Gevar. progr., 9.50 Actualiteltei Amus. muziek. 10.30 Wij luiden de Zon- 11.00 Nieuws. 11.15 Nieuws in Espe- ito, 11.22—12.00 Omroep orkest en solist, [üversum II, 298 m: VARA: 7.00 Nieuws 7.10 Gram.; 7.15 Gymnastiek 7.30 Gram 8.15 Gram., 8.30 Orgelspel. 8.55 zijn onwetende zielen, die hun hoop stellen op ge- mando, knielt en bukt zich over de gevallene, storven mensen inplaats van op de levende God. om diens toestand te onderzoeken. De kapitein 'moet voorbereid zijn op alles. Daar- Maar een laag gedreun als een verre donder om wil hij een kleine verandering in de boven- komt met grote snelheid nader en openbaart zich ste tuigage, een werkje, te onbeduidend voor een in een stortvloed van water, neergesmeten alsof maar ook de mensen, heeft de padre voortdurend matroos, dat hij daarom opdraagt aan een half- alle wolkenvensters tegelijk geopend zijn en die gepleit voor verlichting van hun harde lot. Het wassen brasem. het schip een schok geeft als bij volle vaart in zal niet veel baten. De Spanjaarden zijn wrede De jongen aarzelt angstig. En René, goedhar- botsing met een schip. meesters, ze beulen de mensen af tot ze niet tig, biedt zich aan. Hij klimt naar boven. De Onder slagregen wordt René naar de kajuit ge- 52. „Ja, o ja! Die is druk in de weer geweest. Toen de Spanjaarden alles namen, niet alleen het land en de huizen en het goud en het vee, meer kunnen.' stille lucht is geladen met atmosferische krach- dragen. Ze maken zijn kleren los, tasten t De kapitein staat weer te turen, ditmaal met ten. Daar vertoont zich het verschijnsel, aan teren aan zijn borst. Zijn hart staat stil. Hij is -Het- verdubbelde aandacht. En niet naar alle kanten, maar langdurig in één bepaalde richting. De an deren kijken ook. Ze zien aan stuurboord een mast met zeilen, maar onderscheiden geen vlag. Het schip vaart snel en verandert van koers, van ter zijde tracht het in schuine richting te na deren. Er is weinig wind, de kapitein laat alle zeilen bijzetten. Hij vertrouwt die vreemde zeiler niet. Waarom hijst hij geen vlag? De afstand krimpt geleidelijk, maar de dag loopt ten einde. De maan verschijnt in volle sommigen bekend en door heel de pracht, de zee wordt als een spiegel, de lucht reld gevreesd als een bovenaardse, misschien wel stralen de sterren, de Goudland gevonden DOOR K. JONKHEID als kristal, het maanlicht overstroomt alles, nu duivelse vreemdheid. Het Sint Elmusvuur! dood. Ze zijn verbijsterd. Maar de kapitein, beheerst als altijd, geeft rustig bevelen. Ze leggen de do de eerbiedig op een stromatras, schikken zijn handen en schuiven een rolletje onder zijn hoofd. „Jij was met hem bevriend", zegt de kapitein tot Joris, „blijft jij hier en houd de wacht. Straks zullen we voor hem bidden, nu moeten we naar boven." De regen neemt af, het sombere wolkenkleed - wordt dunner, de lucht klaart op. In de nanacht daalt, een matige is er geen zuchtje wind. Tientallen bleke vlammetjes stromen uit de wind bolt de zeilen, de vaart wordt voortgezet. Zachtjes komt van uit het westen een donkere tuigage, aan iedere punt, aan elk uitsteeksel een is men verschrikt door het angstwei wolkenmassa langzaam aanschuiven, de boven- vlammetje. Allen kijken omhoog. Ook René lijkt schijnsel. Maar de vaart gaat door, het doel is in rand met fladderende franjes en krullen wordt een kandelaar. Aan iedere vingertop een licht- zicht van achteren spookachtig belicht met rood en puntje, aan ieder oor een stip, in zijn haar een Joris zit alleen in de kajuit als wachter bij de violet. De stralende hemel wordt geheel over- wazig schijnsel, dat zijn gezicht zo bleek en kleur- dode. Hij is geschokt en bedroefd. Hij denkt aan schoven met het donkere zwart, zo plechtig als loos maakt als van een dode. Een laag snorrend de vriendschap en de hulp, die hij ondervond van het zwarte kleed wordt uitgespreid over het ge- gesis, een brommend dof gekraak, niet luid maar René. Hij denkt aan de wijngaard en aan het dode. Beklemd kijkt de bemanning toch hoorbaar, maakt de stilte nog dreigender. In buurmeisje, dat tevergeefs zal uitzien en wach- laag te zakken, dat ademloze spanning kijken allen naar de man daar ten, wachten. Hoe zal de dood van René bekend 'de _hoogte. Raakt hij in verwarring? Breekt er worden in zijn geboorteplaats? Weet iemand het laat van toe. Het zwarte kleed lijkt 2 de top van de mast wordt aangeraakt. Hun be klemming wordt angst. Een deel van hen valt iets? Ze weten het niet. Ze zien alleen, dat René adres van zijn familie? Zal René in zee begraven op de knieën, buigt zich voorover met inge trokken schouders en wringende handen en roept ploft op het dek. beneden stort en met een zware bons neer- worden? Wanneer komt de kapitein weer hier? overluid alle heiligen aan om bescherming. Ze De kapitein is er dadelijk bij, roept een com- klaar? Wat schuifelen ze boven toch! Wat maken ze 10.20 V( in de continubedrijven. 11.35 Piai 12.00 Gram.. 12.33 Gram., 1.00 Ni< Omroep orkest. 1.50 Weekjourn.. 2.20 Dans muziek. 2.45 Muz. caus.. 3.05 Fries progi Van de wieg tot het graf. 3.45 Lichte m 4.15 Sportpraatje. 4.30 Kamerorkest ei jeugd. 6.00 Niei Defensie. 7.00 Artistieke 1: 7.30 „Pa: Testamei „Dodenhuis", hoorspel. 10.30 Wccnse muziek, 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gram. Engeland. BBC, 330 m: 11.55 Gevar. progr.. 12.55 Weerber., 1.00 Nieuws. MO Gevar. progr.. 1.55 Sport. 2.00 Schots orkest, 3.15 Sport, 3.45 Dansmuziek. 4.30 Voordracht. 5.00 Voor de kinderen. 5.55 Weerber., 6.00 Nieuws. Sport. 6.30 Interv., 7.05 Hoorspel. 8.25 9.00 Nieuws. 9.15 Gevar. progr., 10.15 dracht, 10.45 Avondgebed, 11.00—11.03 .10 Orgelspel. 5.30 Sport. 6 00 Mil. Orgelspel. 7.00 Nieuws, 7.25 Sport. 7.30 Hoor spel. P-"=—------ Nieuw: .56—12.00 Nieuw inkrijk, Nat m meert. 1.0 3.40 Solistem H. nermuziek, 5.55 Gram., 6.10" Zang.' 6.30 erik. ultz.. 7.00 Klass. muziek. 7.58 Gram- Lichte muziek. 8.30 Hoorspel. 10.00 Zang, 5 Chansons. 10.45 Gram., 11.25 ld., 11.45— sel, 324 12.30 IHjft.15 Li«. 3.15 Ethnische muz., 4.00. 4.20 .45 Eng. les, 5.00 Nieuws. 5 Voor de progr. 11.45 Strljkkwart., 12.1 'ber., 12.34 Gram., 1.0 :n. 1.30 Gram., 2.15 Iderr Orgelconcc 10.15 opera, 9.50 Gra >rdeonmu; orkest. 1.00 Nws. el, 484 1 1.10 Verz. prog 5.00 Nlei Voor de solds Gram., 8.30 Festival van v Italiaanse lied. 10.00 Nieuws, 10.10 Festival Italiaanse lied. 10.50 Nieuws. 11.00 Evang. Lutherse Synode Peil van tractementen is onbevredigend De Evang. Luth. Synode heeft haar be sprekingen te Amsterdam voortgezet. De Synode besloot aan twee geestelijke ver zorgers. die geen predikant zijn. de moge lijkheid te bieden onder bepaalde voor waarden een vierjarige cursus aan het Evang. Luth. seminarium te Amsterdam te volgen om daarna toegelaten te kun nen worden tot 'het proponentsexamen. Een zeer verheugend feit noemde de voorzitter ds J. P. v. Heest het, dat de liturgische commissie werd gemachtigd om. in óverleg met de liturgisché com- j missie, de definitieve vorm vast te stellen. Een voorstel van Utrecht bracht de kwestie der predikantstractementen ter j tafel. Het peil dezer tractementen is uitermate onbevredigend. De besprekin- j gen hadden tot resultaat dat aan de synodale commissie de opdracht werd ge- j geven in de volgende synode met uitge werkte voorstellen te komen inzake het verkrijgen van middelen, waardoor de predikantstractementen, die daarvoor het j meest in aanmerking komen, op peil kun- I nen worden gebracht. Besloten werd I voorts de bijdragen van de kerkeraden j voor de suppletiekas verplicht te stellen, j Het bedrag zal door de synodale com- missie voor iedere gemeente nader wor- 1 den vastgesteld. Van het ontwerp voor de nieuwe kerk- orde werd 'besproken het hoofdstuk over de taak der predikanten, die het vol- I ledige dienstwerk in een gemeente ver- j richten. In een extra vergadering in het najaar zal toet resterende deel van het concept worden behandeld. Ds J. C. Sikkel-stichting Op de conferentie van diaconieën der j Geref. Kerk in Gelderland, die'gisteren I te Arnhem is gehouden, is besloten een Stichting in het leven te roepen. De Stichting zal genoemd worden naar ds j J. C. Sikkel. Het belang van deze Stich- ting, waardoor het diaconaat zo. goed mogelijk zal worden toegerust, werd door de voorzitter benadrukt. De Protestantse Kerk in Oost-Duitsland Premier Otto Grotewohl van Oost- Duitsland heeft op de conferentie met een groep predikanten van de Evange- j lische Kerk, welke 27 Mei j.l. werd ge houden. medegedeeld, dat hij het voor nemen heeft een „Culturele" raad te vormen, belast met het zoeken naar eén i compromis met de Evangelische Kerk, 1 aldus meldt de persdienst van de Deut sche Evangelische Kirche in Berlijn. Grotewohl zal de predikanten bijeen- roepen voor een conferentie te Leipzig, j Zuidafrikaanse minister naar T. H. in Delft De Zuidafrikaanse minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen en Mijn wezen, J. H. Viljoen, die op het ogenblik in Londen vertoeft, zal een bezoek aan Nederland brengen van Zondag 7 tot en met Woensdag 10 -Juni. De -belangstelling I van de ministèr' 'gaat vooral -uit naar de -Technische Hogeschool te Delft, waar hij pen bezoek - zal brengen, terwijl .hij -ver- j der enkele kunstinstellingen in- Neder- J land zal bezoeken. Afscheid prof. ir J. A. Bakker Dingdag 16 Juni om 3 uur zal in het hoofdgebouw van de T.H. te Delft (Oude Delft 95) gelegenheid bestaan afscheid te nemen van prof. ir J. A. Bakker, aan wje in verband met het bereiken van zijn 70- jarige leeftijd op-zijn verzoek eervol ont slag is verleend. Advertentie) Vrouwen Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijn lijke tyden. Zij kunnen deze aanmerkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijn- verdrijver. Togal is onschadelijk voor hart. nieren en maag. Bij apoth. en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. ONDERWIJSBENOEMINGEN Onderwij'sbenoemingen Benoemd: tot leraar: aan het Chr. Ly- :um te Dordrecht A. P. de Boer te Vlaardingen (Frans), K. Valk te Gorin- chem (Eng.), W. J. Lengkeek te Rotter dam (aardr. en gesch.) en W. E. de Jong te Slikkerveer (wiskunde); tot tijd. lera res huish. vakken aan de Chr. LandbouW- huishoudschool te Almkerk: mej. T. M. Dijkema te Ulrum; tot onderwijzer(es) te Amsterdam (W. Hovyschool) L. Lievaart te Ede en J. G. J. van Delzen te Am sterdam; te Katwijk (Ds Jan de Liefde- school B.L.O.) mej. I. Grevers te Varssel (Gld.); te Voorburg (Julianaschool) C. J. Aandewiel te Pijnacker en mej. W. D. Burggraaff te Baarn; te Meppel (Geref. school, hoofd E. Kieft) G. Heeringa te Pesse; te Utrecht (Van Asch van Wijckrl school) A. B. Hamer te Lopik; te Mid- delharnis (Gr. van Prinstererschool) M.. Bos te Aalst. Benoemd tot onderwijzcr(es) aan Prinses ulianaschool te Harltngen D. Posthumus te Leeuwarden; Julianaschool te Dieren me). T. C. C. de Stlgtcr te Apeldoorn: Chr. school te Nieuw-Buinen, mej. J, ten Hof te Eex- erveen; Willem de Zwjjgerschool te Sche-I eningen P. C. Vijfvinkel te Den Haag: Ncd. PROMOTIES. AMSTERDAM, 4 Juni. G.U. Bevorderd met 9f tot doctor in de wis- en natuurkunde opi roefschrlft „Line spectra of some giant and! geb. te Lethbridgc Ned. recht de heren O Oegstgcest. E Koopmans, Den Haag. Candldaatsexamen Ned, recht de here ter Kuile, Hengelo. M Slooten. Rotten Doctoraal examen Indisch recht de 1 W G Koppelaars. Rotterdam. AMSTERDAM, 4 Juni G.U. Geslaagd Huliu (Zandvc 1 Ph. v Elteren (Hilvcr de het 12.10 OiH 3.00 Gram.. 4.30 Lichte vs, 5.15 Lichte muziek. 6.00 7.40 Gram., 7.45 11.55 Nieuws. BBC, Eurpean_ Serv. Ultz. v. Nederlai (Op ."24,42.^ 31 5.00—5.15 m), 10.00—10.30 Nleu\._. :k. Sportjournaal (Op 224 en 49 m). Bravo, C. W. van d pvéld en de here mej. P, ten Rouwelaar Defarcs. M. J. Siegers. J. J. Ovezall (Am:.. dam), R. M. Klep (Heemstede) en A. H. M.J Janssens (Roermond). AMSTERDAM. 3 Juni V.U. Geslaagd voor cand rechten P. H. Kooymans (Heei stede), mej. J. W. Wiggers (Wlnterswif mej. M. B. Slingenberg (Hoogéveen) en L Heemstra (Amsterdam). GRONINGEN, 4 Juni. Geslaagd v doet geneeskunde R. J. Arends (Eeldc) G. Ba reis (Wcstéi >rk). WAGENINGEN. 4 Juni Geslaagd prop. ex. J W den Hond te Hilversum-. ROTTERDAM, 4 Juni Geslaagd cand econ wetensc'- - J Schenk de

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2