RIJN- EN V ENSTREEK NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 4 JUNI 1953 KATWIJK Winkels in Zee later dicht dan in Binnen hedenavond komt in roorstel tot wijziging de verordening op de ïn de raad behandeling e< en aanvulling Winkelsluiting. De staatssecretaris van Economische Zaken geeft de raad van Katwijk in overweging, om in verband met het schil in karakter tussen de dorpsdelen Katwijk aan den Rijn en Katwijk Zee, de latere sluitingstijdstippen in de maanden Juni, Juli en Augustus te be perken tot Katwijk aan Zee. Zoals men weet, mogen de winkels in geheel Kat wijk in de maand Juni open zijn tot 7 uur en gedurende de maander. Juli en Augustus tot 9 uur, dit in verband met het badseizoen. De wijziging zou dus hierop neerkomen, dat alleen de winkels in Katwijk aan Zee open zouden mogen zijn tot 7 uur resp. 9 uur, terwijl de winkels in Katwijk aan den Rijn om 6 uur moeten sluiten. Volgens B. en W. valt niet te ontkennen, dat het economisch leven van Katwijk aan den Rijn van het badseizoen weinig of geer- invloed ondergaat, zodat geen plaatselijk belang zal worden geschaad, wanneer de voorgestelde wijziging wer kelijkheid wordt. Bovendien stellen B. en W. voor, de Dinsdagmiddagsluiting voor viswinkels op te heffen en deze te verplaatsen naar Maandagmiddag. Ko Plu Ko In Casa Cara vergaderde gisteravond ■de afdeling van Ko Plu Ko. De voorzit ter, de heer J. N. Sibie, opende met een kort woord. Medegedeeld werd, dat de ifdeling Katwijk dit jaar de verzorging had gekregen voor de provinciale ten toonstelling. Deze zal eind November worden gehouden, in Flora te Rijnsburg. Op deze tentoonstelling zullen ook in zendingen van kippen te bewonderen zijn. Voorts kwam ter sprake de tafelkeu ring, die op 1 Augustus zal plaats vin den. Als bijzonderheid zij vermeld dat hier ook nesten jonge konijnen zullen komen. Ten slotte hield de heer J. Westhoek uit Wassenaar een bespreking over ver schillende konijnenrassen. Spr. deed dit aan de hand van exemplaren, die door de Heden waren meegebracht. Wedvlucht Rhijnmonders De postdulvenclub De Rhijnmonders kwam met een aantal oude duiven uit in eer» wedvlucht van St Quentin, afstand 275 km. In concours waren 76 duiven. Ge lost werd om 11 uur, bij West-Noord westenwind. De uitslag was als volgt: Jac. Heemskerk 1; B. Paauw 2 en 4; A. Grimbergen 3; W. van Rijn 5 en 15; P. Varkevisser 6, 9 en 10; Th. van Essen 7, 14, 16 en 17; J. van Schaik 8 en 18; Ij. Noort 11; H. Hoek 12 en 13; J. Ra- vensbergen 19. KATWIJK AAN ZEE Redder onderscheiden Op 30 Januari redde de 24-jarige heer H. Ouwehand, Meerburgkade 40, het drie-jarige knaapje Zuyderduyn uit de Buitenwatering. Na kunstmatige adem haling keerden de levensgeesten terug. Vanwege de Ned. Vereniging tot redding van drenkelingen ontving de heer Ouwehand de zilveren draagmedaille met diploma, terwijl hem tevens een bedrag aan geld werd toegekend. De burgemees ter reikte de onderscheidingen uit. Kleuterschool deed zaken Nadat Maandagmorgen de kleuters van de Julianakleuterschool in fleurige kledij onder leiding van het hoofd der school, mej. D. A. H. Couvée, bijgestaan door haar staf, een optocht door enige straten van 't dorp hadden gemaakt, om de bevol king opmerkzaam te maken op de ver koopmiddag in het Weeshuis, had gister middag de officiële opening plaats. Deze verkoopmiddag en -avond dien den om gelden te verkrijgen voor meubi lair en inrichting van de in September te openen school op het Abeelplein. De presidente van het damescomité, mevr. Den Dullk-Hiemstra, sprak een woord van welkom tot de vele genodig den, die zich hadden verzameld in het leslokaal van de kleuterschool in het Weeshuis. Hier immers heeft mej. Cou vée een tijdelijk onderdak voor haar kleuterscbaar. Spr. bracht dank aan het gemeentebestuur en begroette voorts het bestuur van de Hervormde Scholen. Nadat zij het doel van deze verkoop dag had uiteengezet, dankte zij de ouders der kinderen, de onderwijzeressen, de dames van 'het comité en ook de kinde ren voor het werk ten behoeve van deze dag gedaan. Nadat de thee was geserveerd maakten de genodigden een rondgang langs de stands, waarna de deuren werden ge opend voor het publiek. Knappe kappers Op het kappersconcours om het club- kampioenschap voor Leiden en om streken, Maandag in Leiden gehouden, behaalde de heer J. G. Barendsma alhier de eerste prijs, terwijl de heer De Mol de tweede prijs kreeg. Bloembollencultuur De afdeling Katwijk van de Kon. Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur Haarlem houdt Dinsdag 9 Juni half negen een vergadering in de zaal Fennes. Geref. Gemeente Dr Steenblok te Gouda zal morgen avond om half 8 spreken voor de Geref. Gemeente. Hoog en laag water Vrijdag 5 Juni: hoog water 9.05 en 21.38, laag water 4.30 en 17.06 uur. KATWIJK AAN DEN RUN Noodkreet van Harmonie De Harmonie Katwijk verkeert in zeer grote moeilijkheden. Na een 57-jarig be staan ziet het er naar uit, dat binnen af zienbare tijd tot opheffing zal moeten worden overgegaan. Door voortdurend vertrek en bedanken van leden is de ver eniging zo klein geworden, dat het be stuur als eerste maatregel heeft be sloten, tot October de repetities stop te zetten. Het gevolg immers van het terug, lopen van het ledenaantal is ook, dat de financiële toestand steeds meer verzwakt. Het bestuur doet nogmaals een zeer dringend beroep op de inwoners van Katwijk om lid te worden en de ver eniging voor ondergang te behoeden. In derdaad zou het jammer zijn, wanneer deze enige instrumentale vereniging, die toch heus in de loop der jaren haar spo ren wel verdiend heeft, aan bloedarmoe de zou overlijden. We hopen van harte, dat spoedig nieuwe krachten zich zullen melden UW STENCILWERK (Advertentie) Boekhandel A. VAN DEN BERG ,d. Rijn (Advertentie) CHR. KATWIJKSE INDUSTRIE- EN HUISHOUDSCHOOL Gelegenheid tot inschrijving voor de volgende cursussen: 1. PRIMAIRE OPLEIDING (duur 2 jaar) De leerlingen moeten 6 klassen der lagere school door lopen hebben. 2. AVONDCURSUS NAAIEN. a. begincursus. b. vervolgcursus. 3. AVONDCURSUS KOKEN. a. fijne keuken, b. burgerkeuken. 1 5.30 v 1 de school, ALPHEN AAN DEN RUN Alphenaar mishandelde opperman Voor de mishandeling van een 37-jarige opperman op 10 September 1952 werd eer 52-jarige caféhouder uit Alphen aan den Rijn indertijd door de politierechter ver oordeeld tot veertien dagen gevangenis straf. In hoger beroep stond de caféhou der gisteren terecht voor het Haags ge rechtshof, waar hij ineens alle schuld ontkende: hij zou niet hebben geslagen. Het slachtoffer, een ex-politiek-delin- quent, was met een steen in de nek ge slagen. Na de uitspraak van de politie rechter had de caféhouder de mishandel de man nageroepen: „Krijgen- doe ik je wel, want kapot moet je .smeerlap!" De man had ook nog een civiele vordering ingediend wegens loonderving. Hij ver telde voortaan uit de buurt van verdachte te blijven, om moeilijkheden te komen. De procureur-generaal requireerde twee maanden gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk, met drie jaar proeftijd. Arrest 17 Juni. Om de zilveren brug Vorig jaar is door A.R.C. een reeks nederlaagwedstrijden gespeeld, met als wisselprijs een zilveren afbeelding var de Alphense brug, die door de tweede klasser T.O.G. uit Amsterdam werd ge wonnen. Ook dit jaar heeft men deze wedstrijden op het programma staan met als tegenstanders de tweede-klas- ser C.V.V. en de derde klassers Overmaas uit Rotterdam, B.E.C. (Delft, L.F.C. (Lei den en Wassenaar. Het elftal, da A.R.C. de zwaarste nederlaag toebrengt, komt in de eindstrijd tegen T.O.G. Za terdagmiddag. aanvang 5 uur, komt B.E.C. op bezoek. Het elftal is gewijzigd en met name in de voorhoede krijgt het jeugdige ele ment een kans, waarbij men het ver wacht van het hoge tempo- Midvoor Bos is naar de stopperplaats verhuisd er Mooy mag het als linksmidden proberen, Over Van Duin en Den Hoed kan lot 15 Augustus niet beschikken. BENTHUIZEN Geen loslopende kippen in het park De bouwvereniging Algemeen Belang jaarvergadering bijeen. Meege- Raad van Alkemade Drie dorpen krijgen spoedig goede verlichting Onder voorzitterschap van loco-bur gemeester C. van der Meer kwam de gemeenteraad van Alkemade gisteren bijeen. De minister van onderwijs had het gemeentebestuur doen toezenden het K.B. van 13 Maart 1953. waarbij onge grond werd verklaard het beroep der Chr. school te Oude Wetering tegen de beschikking van de minister van 1 Octo ber 1952, waarby de vergoeding ingevolge artikel 101 van de L.O.-wet 1920 over 1952 werd bepaald op f 30 per leerling. Het voorstel van B. cn W. om tot toe kenning van een voorschot op de vacan- tie-uitkering aan het gemeentepersoneel te besluiten, werd aanvaard. Nadat verschillende regelingen met de woningbouwvereniging Alkemade waren gepasseerd, werd bij het voorstel tot wij ziging van de huren van de woningen aan de Binnenweg gevraagd, wat er de oorzaak van is, dat deze met f 1.10 per week moesten worden verhoogd. Ge antwoord werd, dat de risicofactor hier van de oorzaak was en dat de huur door de minister wordt vastgesteld. Voor de financiering van de bouw van twaalf woningen werd een geldlening groot f 118.000 gesloten met de N.V. Bank Ned. Gemeenten. De Hoeve Alke made werd weer voor de tijd van twaalf jaar verhuurd. Tevens werd besloten tot de bouw van een hangar nabij deze hoeve. Vervolgens werden enkele admi nistratieve bepalingen over de winkel sluitingswet aangenomen. Inzake de uitbreiding van de straat verlichting in Oud Ade, Rüpweterlng Nieuwe Wetering werd besloten over gaan tot aankoop van 55 lichtmasten van 4'i meter en 35 masten van 6'A meter. Een bedrag van ruim f 20.000 werd hier voor uitgetrokken. B. en W. hopen, dat de genoemde dorpen in liet volgende winterseizoen een doelmatige straatver lichting zullen hebben. De heer M. Spring in t Veld stelde een vraag over de toestand van de we- Nieuwsilitsen uit de omstreken ning van de heer P. Klomp te Nieuwe Wetering. Het antwoord was. dat het ge hele bedrijf overgebracht dient te den en dat voor de twee medebewoners van dit complex woningen beschikbaar moeten komen. Aangezien het Terlinge- fonds geen premie wil geven voor betering, is deze kwestie voor het ge meentebestuur zeer delicaat. Getracht zal worden om nu iets met behulp de bouwkas te bereiken. De heer Van der Geest merkte op, dat nog steeds een groot aantal gezinnen langs de Zwarte weg in Oud-Ade ver ken zijn van waterleiding. De jonge houders zullen zich graag moeite en kos ten getroosten om water te krijgen, voor al in verband met de zuivelbereiding. Uit het antwoord bleek, dat dit een onrendabel gedeelte van de gemeente be treft. De gemeente zou ten minste een bedrag van f 1200 per jaar moeten garan deren boven de opbrengst van het abon nementsgeld. In verband met de woning bouw ontstaan bovendien technische be zwaren. en tenslotte zou hier een prece dent worden geschapen. De commissie zal de verdere besprekingen hierover De raadsleden kregen voor zich het bijna 200 pagina's tellende sociaal-f mische rapport over de gemeente, s; gesteld door het E.T.I., het landl economisch instituut en Stad en schap. De heer v. d. Velden merkte op, dat dit grote werk ruim f8000 heeft gekost. Te gelegener tijd zullen uit dit rapport de consequenties moeten worden getrokken. Hij bond de leden op het hart hiervan terdege studie te maken, speciaal voor het deel van de gemeente, dat moet worden geholpen. Besloten werd een speciale raadsverga dering te houden, na de studietijd, om een toelichting van de samenstellers aan t€ horen en de problemen te bespreken. De agenda, die in een uur was afge werkt, werd aangevuld met een rond- vraaa vaa anderhalf uur. verzorging van de duiker van de ooste lijke vijver in het Beelaertspark last. De bewoners wordt, op verzoek, hierbij verzocht het gaas voor deze dui ker niet weg te halen. Als laagste inschrij ver voor de bouw van vier woningen de Molenstraat is de firma gebr. Schellin gerhout uit de bus gekomen vooi in f42.000. De penningmeester, de heer Runsink, deelde mee, dat hel balanstotaal per 31 December 1952 f214.338.09 bedroeg. Het schuldrestant werd van f 195.241,67 minderd tot f 193.155,66, inclusief de be taalde rente ad f6.519.17. De contrölecom- ie, bestaande uit de heren G. Mets, J. der Eijk en A. M. Slootmaker, vond de boeken in de beste orde. Het aantal leden bedroeg 38. Riole ring en aanleg Molenstraat heeft een reeks klachten van de bewoners wegge- Met het oog op de beplanting is het nodig, dat de vernielzucht van de jeugd wordt tegengegaan. Tot lid van de controlecommissie 1953 werden benoemd de heren Jac. van Leeu wen, P. de Vrij M.zn en D. Zonneveld. Plaatsvervangers zijn de heren J. de Ruiter, P. Francken en M. Blijleven. Het bestuurslid J. van der Walle werd herkozen. Inzake het gebruik van grond van de bouwvereniging werd nog een bestuurs voorstel aanvaard: in het Beelaertspark mogen de kippen niet meer loslopen. HAZERSWOUDE Aafje Top over Voordrachtskunst De jongerenorganisatie van de Hol landse Mij voor Landbouw en de leden van de bond van plattelandsvrouwen zijn gisteren in gecombineerde vergadering bijeen geweest in het Oude Raadhuis. De voorzitter van de jongerengroep, de heer A. v. d. Velde, verklaarde in zijn ope ningswoord, dat het de eerste keer was dat zo'n gecombineerde vergadering werd gehouden. Hij hoopte op meerdere. Aafje Top behandelde het onderwerp Voordrachtkunst. Zij besprak toneelspe len, voordracht en spreken in het open baar. Na de pauze droeg zij De Sneeuw- gans voor. Mevrouw Dekker van de plat telandsvrouwen sprak een dankwoord. De jongerengroep bleef nog een tijdje bijeen om te praten over het uitstapje. Muzikale wandeling De Hazerswoudse Harmonie heeft gis teravond een muzikale rondwandeling gehouden in de Loete en Voorweg. KOUDEKERK AAN DEN RUN Film van Koudekerk Het mannenkoor „Onderling Zang- genot" heeft een prijzenswaardig initiatief genomen. Het zal namelijk een film laten maken over onze gemeente! Het aardige hierbij is. dat iedere bewoner kan mee werken, want het ligt in de bedoeling niet alleen karakteristieke plekjes te verfil men, maar ook de inwoners. Men wil een overzicht geven van 't verenigingsleven, de zaken en bedrijven Ook de jeugd zal natuurlijk niet mogen ontbreken. De plannen zijn al uitgewerkt en bin nenkort zal een klank-opnamewagen onze gemeente verschijnen. Er zullen dus ook geluidsopnamen worden gemaakt. Zonder twijfel zal de gehele bevolking aan dit opmerkelijke initiatief medewer ken. opdat het nageslacht kan zien hot men thans leeft en hoe nil de toestanden zijn. Het ls begrijpelijk, dat de film, een maal voltooid, ook aan het huidige ge slacht zal worden vertoond. Uitstapje plattelandsvrouwen De leden van de bond van plattelands vrouwen maakten gisteren een uitstapji waarbij het aangename met het nuttige werd verenigd. In Aalsmeer werden de bloemenveiling en een orchideeënkas be wonderd. Hierna ging de reis naar hel Muiderslot en naar Harderwijk, waar de Zuiderzeewerken werden bezichtigd. Men maakte daar een boottocht van ruim een uur langs de in aanleg zijnde dijken. Over de Veluwe werd de tocht voortgezet, waarna in Utrecht een warme maaltijd wachtte. OUDE WETERING Bestaan er aardstralen? De heer J. G. Mieremet uit Wassenaar heeft in paviljoen De Brasem een voor dracht met film gehouden over: Bestaan er inderdaad aardstralen? Volgens deze wichelroedeloper is het bestaan van aard stralen niet te loochenen, hoewel vele ge leerden er sceptisch tegenover staan. Bij een demonstratie vond hij een straal in het lokaal, waar de lezing werd gehou den. Hij zal zijn voordracht in het winter seizoen herhalen TER AAR Zo of zo Dinsdag 9 Juni zal in Het Centrum aan de Aardam om 8 uur een poppen spel over gezondheidszorg worden toond, getiteld: Zo of zo. Het is leerzaam spel voor jong en oud, ont worpen door Cia van Boort en uitgaan de van Het Groene Kruis. LEIDERDORP Stichting 1940—1945 Voor alle medewerkers met hun dames, die hebben deelgenomen aan de Mei acties van de stichting 19401945, zal morgen in het verenigingsgebouw der Hervormde kerk, aan de Eikenlaan een filmavond worden gegeven. Vertoond wordt de film „L.O.L.K.P." Dat is mijn melodie Onder het motto: „Ja, dat is n melodie!" brengt Zaterdagavond 8 het gebouw Irene Jong Zanglust een pro gramma van speelse wijsjes, onder leiding van de heer H. Boelee. Mevr. A. Baaima-Zonne verzorgt de pianobegeleiding. Na de pauze heeft een opvoering plaats van De oude juffrouw en de sik. een toneelspel met zang naar de gelijknamige vertelling van W. G. v. d. Hulst uit Het Grote Voorleesboek. NOORDWIJK Speelclubzaak voor het Haagse hof De procureur-generaal bij het gerechts hof te 's-Gravenhage heeft gisteren for meel vernietiging gerequireerd van het vonnis van de politierechter tegen de 39- jarige H., zonder beroep en wonende te Rotterdam, die met haar vriend, de 41- jarige lompenkoopman B. uit Amsterdam, in 1952 een speelhuis in Noordwijk zou hebben geëxploiteerd. De procureur-generaal vorderde de zelfde straf als de politierechter had op gelegd: f 500 subsidiair 100 dagen hech tenis, en drie maanden- voorwaardelijke gevangenisstraf met _een proeftijd drie jaar. Verdachte ontkende ter zitting, dat zij het speelhuis had geëxploiteerd. De villa in Noordwijk was slechts in naam door haar gehuurd. De auto, waarmee de spe lers van en naar Amsterdam werden ge haald en gebracht, stond op haar maar de eigenaar was B., die hazardspel exploiteerde. B., die zijn straf voor deze zaak reeds had uitgezeten, werd ter zitting als getuige a décharge gehoord. Hij verklaarde, dat verdachte aan de chauffeur nooit opdracht had ge geven om spelers te halen. Het huis was op haar naam gehuurd en de auto stond op haar naam, omdat B. anders moeilijk heden met de belasting vreesde. De procureur-generaal vond de zaak duidelijk: B. had zijn straf uitgezeten nu werd getracht verdachte vrij te pl ten. De verdediger meende, dat de opzet van verdachte inzake het ten laste ge legde had ontbroken. Hij verzocht vrij spraak. Avondmuziek Oude Keik Gisteravond werd in de Oude Kerk te Noordwijk Binnen de eerste orgelbe speling gehouden in de welbekende cy clus, welke door de vroegere Leidse or ganist Piet Uiterlinden enkele jaren ge leden werd begonnen. Deze eerste avondmuziek werd verzorgd door Johan Sweers, die zich steeds meer blijkt te i ontwikkelen tot een organist van klasse, voofal in technisch opzicht.' Als we eer opmerking zouden willen, maken, zou het deze zijn, dat gewaakt dient te wor- een al te eenzijdige samen stelling van deze programma's. Want eliswaar is Baoh veruit de grootmees- |ir van het orgel, maar er is buiten de muziek, die hij schreef, nog zoveel genieten van andere componisten, w werken het aanhoren óók tenvolle waard zijn. er het vertolken van het program- dat gisterenavond werd gebracht, overigens niets dan lof. Begonnen werd preludium en fuga van George Böhm, 1661—1734, een voorganger tijdgenoot van Bach. De muziek van Böhm kenmerkt zich door harmonische rijkdom en deze kwaliteit kwam op dit prachtige orgel zeer goed tot haar recht. Er volgden een drietal wei-ken v Bach: de overbekende toccata en fuga d-moll. een koraalbewerking ovi „Aus tiefer Not schrei ich zu dir", en toccata in f-groot. Sweers toonde zich hierbij een Bachvertolker van formaat, zowel in voordracht als in registratie tempo. Besloten werd met Premier Choral van Hendrik Andriessen, een werk dat een Franse geest ademt en van veel vir tuositeit getuigt. Tevens echter is deze muziek kennelijk geboren uit een gees tesgesteldheid, die niet de onze is. Onze waardering hiervan behoeft echter hier onder niet te lijden, terwijl de uitvoe ring door Sweers volkomen in stijl was. Het bezoek was niet onbevredigend; wel storend was o.i. het aankondigen van de resp. nummers, hetgeen door een deel der aanwezigen niet verstaan kon worden. Als om financiële redenen het drukken van programma's achterwege moet blijven, laat dan degene, die de nummers aankondigt, op de kansel gaan staan en langzaam spreken, dan kan ieder het horen. Wedvlucht Stormvogels Uitslag van de wedvlucht met oude duiven, gehouden van af St Quentin op 30 Mei. In concours waren 52 duiven, ge lost te 11 uur met W.N.W.-wind. De eer ste duif bereikte het hok om 4.12 u., snel heid 893 m. per minuut. De laatste duif bereikte het hok om 5.19 uur, snelheid 737 m per minuut. Uitslag: A. v. d. Zwan 1, J. Boon 2, 11, A. Cramer 3, 6, J. Plug 4, 7, 9. 10, 14, P. Waasdorp 5, 17, J. Meu- lendijk 8. L. Marijnes 12. B. Cramer 13, C. Smit 15, A. Passchier 16. OEGSTGEEST De heer Sikkens overleden Op de leeftijd van 78 jaar is overleden de heer O. L. J. Sikkens. die een groot deel van de bezettingstijd burgemeester van deze gemeente is geweest. Zaterdag vindt op het R.K. kerkhof de begrafenis plaats. Vriendschappelijk voetbal EndegeestNat. Historie De revanche-wedstrijd tussen het per- soneelselftal van Endegeest te Oegst- geest en dat van 't rijksmuseum van na tuurlijke historie te Leiden, die gister avond op het veld te Endegeest plaats had, eindigde met een gelijkspel: 66. Voor de rust had Endegeest een wel verdiende 42 voorsprong, die daarna door het laaiend enthousiasme van de spelers van het rijksmuseum spoedig verkleind werd. Ja. het leek er zelfs op, dat deze ploeg met een overwinning uit de bus zou komen De jonge keeper van het rijksmuseum. Thijs Delfos, verdiende niets dan lof. F. J. Broers overleden Op 31 Mei is, 84 jaar oud, overleden de heer F. J. Broers, rustend arts, wo nende te Oegstgeest. De begrafenis heeft gisteren in alle stilte plaats gehad. Lezing over Noorwegen In de goed bezette zijzaal van de Wil lem de Zwijgerkerk heeft mevr. J. Staal- van Santvliet een uitermate interessante lezing gehouden over Noorwegen voor de commissie voor huishoudelijke- en ge zinsvoorlichting. Zij werd ingeleid door de presidente, mevr. P. H. Smits-Wit vliet, die haar voldoening uitsprak over de grote opkomst in deze laatste bijeen komst van het seizoen. Zij deelde mede, dat de commissie een excursie zal hou den op 16 Juni a s. naar het museum voor ouders en opvoeders te Rotterdam met een daaraan verbonden boottocht. De spreekster van de avond begon haar lezing met de beschrijving van Noorwegen, het land met een lengte van 1750 km en slechts 3Vi millioen inwoners. 36 werkt in agrarische be drijven. De Noorse werktijden zijn in de r van 73 en des winters van 84 De schoolkinderen zijn iedere mid dag vrij en gebruiken hun zogenaamd Oslo-ontbijt op school. Behalve het kleu teronderwijs. dat in particuliere handen is en daarom duur. is al het overige on derricht-gratis, ook op de hogescholen Op vrijwel alle scholen wordt les gege- de Engelse taal. De voornaamste kerk in Noorwegen is de Evangelisch- Lutherse staatskerk. De ziekenverzorging ondervindt door de grote afstanden bij zondere moeilijkheden. Buitenlandse rei zigers in dit land krijgen een gevoel vat grote veiligheid en betrouwbaarheid, daar men in treinen en op boten zijn bagage gerust tijdelijk kan achterlaten zonder vrees voor diefstal. Er is veel huisvlijt op het platteland, waar fraaie streekcostuums worden vervaardigd. De laatste 100 jaren heeft Noorwegen kun stenaars opgeleverd, die over de lands grenzen bekendheid genieten, vooral op gebied van muziek en literatuur. Spr. gaf een uitgebreide reisbeschrij ving met lantaarnplaatjes, opgeluisterd i.a. door de Peer-Gynt-muziek van Ed- vard Grieg. Zij nam haar toehoorders :en lange bootreis en vertelde op boeiende wijze interessante dingen van steden, fjorden en landschappen. Een leerzame avond! RI1NSBURG A. v. d. MEY, OEGSTGEESTERWEG 30 RIJNSBURG - TEL. 2214 Het Sparretje van de week De fijnste sparpudding, vanille of room, pakjes voor 1 liter melk, 21 ct en 10 korting. Bij aankoop van 3 pakjes ltr blikje pruimen op sap voor 35 ct. Vacantie, op reis, trekken, kamperen, PRACHTIG PAKKET: 1 fles limonadesiroop (6/10 ltr) 1 1 pot jam (huish. II) 1 2 repen chocolade 2 rollen pepermunt 3 vruchtenrollen1 1 stuk toiletzeep 1 fijne koek 1 blik leverpastei I EN NOG 100 SPARZEGELS ƒ4,- Rusthofflaan 8 en J. M. Onderwater, 26 j, Noordwijk. GETROUWb: J. van Nieuwkoop, 24 j, Haarlemmermeer en G. Staring, 23 j, Parklaan 176. VOORSCHOTEN Autotocht ouden van dagen Het actieve comité voor ouden van da gen, bestaande uit jkvr. L. H. baronesse Schimmelpenninck van der Oye, dokter van der Stoel en*de heren W. Meijer H. N. Muller, heeft besloten om de jaarlijkse autotocht dit keer te houden op Donderdag 18 Juni. De traditie ge trouw wordt het doel van de tocht de eerste werd in 1930 gehouden niet vooraf bekend gemaakt. Na afloop wor den de ongeveer driehonderd ouden van dagen aan de rand van de gemeente op gewacht door de muziekverenigingen Benvenuto cn St Laurentius, waar~- deze uitgaansdag in „Het Wapen v Voorschoten" feestelijk wordt besloten. Of echter de plannen van het comité zullen slagen, hangt geheel af medewerking van de bevolking. Zowel geldelijke bijdragen als aanbiedingen van auto's kunnen geschieden bij secretaris-penningmeester van het comi té, de heer H. N. Muller, Schoolstraat 49. „Berensteijn" binnenkort ontruimd Het R.K. seminarie zal over enige tijd huize „Berensteijn" aan de Leidseweg erlaten en een nieuw gebouwencomplex betrekken in Oosterhout (N.-Br.). Door de eigenaar van „Berensteijn", jhr G. M. E. van Suchtelen, worden nog onderhan delingen gevoerd, zodat nog niet bekend wie de nieuwe huurder wordt. Zaterdag toneelavond Zaterdagavond om acht uur geeft de toneelvereniging „Voorschoten" in het ge bouw voor Chr. belangen een opvoering an de stukken ..Mijn vriend Leonard" i „De boze geest". Sportvereniging „Rouwkoop" Tijdens de ledenvergadering van de sportvereniging „Rouwkoop" vond de in stallatie plaats van het nieuwe bestuur, samengesteld uit de volgende heren: J. W. van der Vijver, voorzitter; der Burg, secretaris; D. Anker, penningmeester. Als commissarissen wer den de heren E. van der Blom. G. Nas- veld, G. Brinkman en W. de Jon-, gesteld. De sportvereniging omvat thans drie takken van sport, te weten: voetbal, volleybal en handbal. Burgerlijke stand GEBOREN: Johanna P.. d. v. P. M. B. v. d. Berg en A. M. de Goede; Johanna H. P., d. v. J. P. Th. Zonneveld en J. A. P. v. d. Meer; Antony C., z. v. A. G Kragt en C. G. v. d- Meulen; Kees S., z v. S. Grooss en E. Kooij; Arie, z. v. P. C. Bregman en W. C. Notenboom: Wilhel mus M. J. J. M.. z. v. M. W. Meyer H. M. van Noord; Magdalena, d. v. Beekema cn M. Ranzinger. OVERLEDEN: A. P. den Hollander. 57 jr, geh. h. Bloklaan 3; A. van Kins, 67 j e. v. H. Langver. Burg. Vernèdepark 1; J. van den Ham. 83 jr, e v P. H. Barends, Stadwijkstraat 10. Uit inze koelkast: 100 gram fijne rookworst 100 gram mager ontbijtspek SASSENHEIM Aardewerkfabriek „Velsen" heropend Het was gisteren voor de directie van de aardewerkfabriek „Velsen" een bij zonder feestelijke dag. De fabriek, die enkele maanden geleden door brand ge deeltelijk werd verwoest, is gisteren na melijk heropend. Vrolijk wapperden van het kantoorgebouw de vlaggen van de landen, waarnaar de producten worden verzonden, en vele bloemstukken getuig den van de grote belangstelling voor deze heropening van het prachtig gerestaureer de bedrijf. Het college van B. en W. en vele zaken relaties maakten van de gelegenheid ge bruik, de energieke leiders van het be drijf, de heren Van Vliet en De Vrind, geluk te wensen met het heuglijke feit. Burgerlijke stand GEBOREN: Wilma, d. v. R. Bergman en C. van Tol; Johanna C. M., d. v. J. W. Preènen en Th. Th. Reeuwijk; Maar- tje, d. v. G. M. Ovorvliet en W. A. M. van der Voort; Marry, d. v. N. A. van der Bruggen- ër. C. W. van Egmond; Martinus G., z. v. J. van Dorp en M. L. Diemei; Petrus C. M., z. v. St. P. Spaan en B. M. van Kampen. ONDERTROUWD: A. Berg, WARMOND Sportieve ambtenaren Een elftal van het gemeentepersoneel van Warmond speelt Dinsdag 9 Juni te Zoeterwoude een voetbalwedstrijd tegen een elftal van gemeentepersoneel uit die gemeente. In het „Warmond elftal" komen uit: G. van Elburg, F. de Winter, H. Haverkort, -J. Landman, H. Veltenaar, C. Zoetemelk. J. Ouwehand, S. Hogenboom. L. Hage, W. v. d. Graaff B. Chatzkellowitsch. De baten van de wedstrijd zijn voor ouden van dagen van Zoeterwoude. Fanfare concerteert Warmonds Fanfare geeft Zaterdag een concert in de gemeentelijke muziek tent. Ten gehore zullen dan o.a. w gebracht de Ouverture „Brittannicus' van Turgeot en „De Landelijke Suite' van Boedijn, met welke nummer fanfare zo'n groot succes boekte op het te Loosdrecht. Begrafenis kolonel ir Van der Trappen Onder grote belangstelling is gister middag op de algemene begraafplaats t« Den Haag kol. ir P. H. van der Trappen, die Zaterdag tijdens de Hollandiawedstrij- den te Alphen aan den Rijn aan een hartverlamming overleed, ter aarde be steld. Namens de minister van oorlog sprak, de heer S. D. Duyverman, plaats vervangend secretaris-generaal, die het grote aandeel, dat de overledene in de technisering van de krijgsmacht, vooral na de oorlog heeft gehad, in het licht stelde. Ook sprak in de rouwkapel ds J. H. Sillevis Smitt, hoofdvlootpredikant. Bij het verlaten van de aula speelde de organist „Het leven is: een krijgsba nier. De Kon. Militaire Kapel speeloe tijdens het dalen van de kist een couplet van het Wilhemus. Tenslotte bad de pre dikant het „Onze Vader". A. K. U. handhaafde zich Volgens het jaarverslag van de Alge mene Kunstzijde-Unie N.V. was 1952 moeilijk voor de textielindustrie, in het bijzonder voor rayon. De wereldproductie van rayonvezel, verminderde met 14 pro cent, die van AKU, dank zij de grote voorsprong van de verkooporganisatie, met slechts vijf procent, die van rayon- tcxtielgaren met 24 procent, van AKU slechts met vijf procent, die van banden rayon nam met veertien procent toe. Al leen de grootste en best geoutilleerde ondernemingen kunnen resultaten ver wachten. AKU is, dank zij uitbreidingen, vernieuwingen, in staat aan deze ont wikkeling mee te doen. De bruto-bedrijfs- winst was f42,1 millioen. H.M. de Koningin opende Groothandelsgebouw Met een druk op een knop heeft H.M. de Koningin gistermorgen de stoomfluit in werking gesteld van het in Mei 1940 uitgebrande stoomschip Statendam, welke fluit is geplaatst in. het Groothandelsge bouw te Rotterdam. Tegelijkertijd gingen op het gebouw de Nederlandse en de Rotterdamse vlag in top, geflankeerd door de vlaggen van de vele landen, waarmee de groothandel in dit gebouw relaties onderhoudt. Dit betekende, dat het kolossale gebouw officieel was opend. H.M. de Koningin werd aai grens van de gemeente verwelkomd door de loco-burgemeester van Rotterdam, wethouder J. van Tilburg. Burgemeester Van Walsum kon wegens ziekte niet aan wezig zijn. In de benedenhal van het ge bouw werd H.M. begroet o.a. door de commissaris van de Koningin, mr Kesper. Na de opening bracht de Koningin een bezoek aan het bouwcentrum en maakte zij een rondwandeling over de tentoon stelling „De sociale problemen en hut bouwkundige consequenties". Hogere ambtenaren werken onder protest De hogere rijksambtenaren zullen, als verbeteringen van hun positie uitblijven, slechts met een sterk gevoel van onbe hagen en onder scherp protest hun taak kunnen blijven vervullen. Dit is telegra fisch meegedeeld aaan de raad van nisters door de verenigingsraad va centrale van hogere rijksambtenaren, die te Utrecht in een buitengewone vergade ring de positie van de hogere rijksambté naren in haar geheel heeft besproken,, dit ook naar aanleiding van het vastlopen van de onderhandelingen met de regering in het georganiseerd overleg over salarisverhoging voormiddelbare er gere ambtenaren. Fred Roeske officier O.N. Ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van de Kon. Mannenzangvereniging „Apollo" te Amsterdam, is de directeur Fred. J. Roeske gisteren benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Burgemeester d'Ailly speldde de 84-jar. dirigent de versierselen op. Hengelen voor de oudjes De hengelsportvereniging „De Lecde" houdt een hengelwedstrijd in de Leede. De opbrengst wordt afgedragen ten bate van de uitgaansdag van de Warmondse ouden van dagen. Burgerlijke stand GEBOREN: Agnes W. M. M., d. v. N. J. Witteman en C. J. Kapteijn; Henricus I. J., z. v. Th. P, Mourits en M. C. Mar- cells; Robertus B. M., z. v. M. Kraan J. C. v. d. Me ijSara G. F., d. v. C. Dek ker en W. J. Rijnsburger: Pieter, A. Verbree en C. v. Leeuwen; Hendrika J., d. v. G. M. v. d. Beek en P. de Roo; Willem, z. v. T. Houweling en E. Kost; Anette, d. v. A. F. Mouw en L. J. F. Krijnen. ONDERTROUWD: Johannes A. Rijn en Wilhelmina J. van Schie; Johan nes Punt te Amsterdam en Janna Terp GEHUWD: Cornells P. J. van Vliet te Alphen a. d. Rijn en Maria C. van Hulst Gerardus J. de Jong te Noordwijkerhout er» Johanna W. Heemskerk; Arnoldus M Janssen te Sassenhelm en Johanna P v. d. Kerkhof. OVERLEDEN: Rosalie M. Merkx, ,4! jaar; Johannes Oudshoorn, 83 jaar, wed Chr. G. de Nie. Vereniging t/b der Tuberculose. Sollicitanten worden opgeroepen voor de betrekking voor halve dagen voor ASSISTENTE voor de administratie. Uitsluitend schriftelijke sollicitaties. Brieven: p.a. J. van Muiden. Hoge Rijndijk 236. Personeel gevraagd 0 Nette meisjes cn jongens gevraagd voor licht inpak- werk. Zuid-Hollandse Loon bedrijven Valkenburg. Ook aanmelden: Katwijk a. Zee, Zeeweg 74. 0 Gevraagd keurig meisje, dag, van 8-3 uur. Mevr. de Haan, Plantsoen 97. 0 Mcubclspuiter. Gevraagd een goed vakman, bekend met het spuiten van hout enz., in de betere uitvoe ringen. Aanmelden Boesveld Klaassen, Hofweg 27A, of C, te Voorschoten. 0 Tekenaar of aank. Teke naar gevraagd met ervaring in machinebouw en liefst ook in scheepsbouw. Soil, onder No. S990 bur. blad. Personeel gevraagd 3e Bediende en nette leer ling gevraagd. Banketbak kerij Ph. v. d. Zanden, Bree- straat 149. Leiden. Fa Verhage en v. d. Meu len „Cartonnage-industrie Meisjes. Aanmelden Mare- dijk 165. 0 Een net meisje gevraagd, dat zelfstandig kan werken van 8 lot 3 uur in een gezin van twee personen. Aanmel ding na 5 uur. Regentesse- laan 36, Oegstgeest. Betzekk. aangeb Leerl. M.T.S. vr. bjjw. va wlsk. en nat-kundc, event, 's avonds of op de dag. Br. no 8993 Bur. van dit Blad. Te koop aangeb 0 Baby trekwagentje voc achter de fiets. Prima i orde. Br. Nr 8989 bur. blad. Schrijfmachine Underwood Standaard (lange slede), in goede staat, prijs f 100.Te bevr. Agent N.L.C., Sassen- heim, Telef. 7797. Naaimachine. Prima Singer handnaaimachine en naaister zigzag trapnaaimachine ter overname aangeboden, beide machines zijn in prijs zeei billijk. Te bevragen Kore- vaarstraat 29. D.K.W. '40 N.Z. 500 C.C 2 cyl., 4 versn., voetschake ling, in prima staat. Rijn- en Schiekade 65. Leiden, Tele foon 30710. Aangeboden mooie heren fiets met trommelremmen ei Engels kruisframe f95, H. rijwiel met torpedonaaf in prima staat f70, damesfiets, chroom uitvoering, met gar., f83. Rijwielhandel Achilles. Hogewoerd 9. Rode-, savoye-, groene- en spmltkonlplanten te koop. J. de Mooy, Kalwijkerweg 12, Rijnsburg. Op de Psychiatrische Inrichting „Vogelenzang" te Bennebroek (bij Haarlem) kunnen enige meisjes geplaatst worden als Hulp in de Huishouding Leeftijd boven 18 jaar. Tevens een Meisje voor de linnenkamer voor de behandeling van de schone was. Sollicitanten, van christelijke beginselen, gelieven zich, onder opgave van leeftijd en referenties, schrif telijk te wenden tot de Geneesheer-Directeur. Ong. 800 Prctrum Rad King-planten te koop. Rijn straat 14. Katwijk a/d. Rijn. 0 Ronde tafel f 15. rookstoel met kussens f 15, padvinders- hoed f5, grote boekenkast f40, schaatsen, als nieuw, Nooitgedagt, f5. aardappel- schrapmachine f 10. Rijnsbur- gerweg 29B. Leiden. Accordeon, 32 bassen, pianoklavier f95. Duinstraat 78, Katwijk. Te huur aangeb. Zlt-slaapkamcr met voll. pension en huiselijk verkeer, voor nette heer of jongeman in klein rustig gezin. Bill, cond. Br. no 8974 Bur. Blad. Woningruil Wie wil een hofjeshuisje ruilen voor groter huisje, hofje. Lage huur. Br. Leiden, heel huis, kamers, keuken, schuur, slaapkamers, grote zolder, tuin. Gevr. Lisse, huis me' kamer en suite, slaapk., keu ken en schuur of solide ben.- woning. Br. No. 8978 aan het Bureau Blad. Vacantie-adressen 0 Amcrongen. Pension, ruime kamers, prima keuk.. str. w. f 5.. en f 5.50 p.d.p.p. Zomerverblijf en tuinhuisje, electr. 1., str. w. Geschikt v. 4 personen. Bij bossen en bushalte, f 20.- en f 30.- per week. A. Berendsen, Achter- weg B 155, Diversen 0 Polshorloges, pendule:, grote en kleine, alle sooriei wekkers. In ruime keuze Gouden en zilveren sieraden, Specialiteit verlovingsringen „De Goedkopere Zaak" maa: betere waar. S. v. d. Wate: en Zn, Haarlemmerstraat 18 0 „Valk" kan u levere merken rijwielen; bromflet wielen. Contant of op gem bet.- voorwaarden. Du waarom niet even aangelo pen aan de H. Schouw 296- 300. 0 Geslaagd? Geeft dan Uv zoon of dochter een blijvem aandenken. Polshorloges li alle prijzen. Reeds vana f 14.85. Luxe wekkertjes horlogebanden enz alles m garantie. W. van Kampen, Mare 102. Een horloge voor beurs vindt U bij de Uui werkkliniek. Ruime keuzi in ronde en langwerpig modellen. Roestvrij stalei horlogebanden reeds f2.25. Lage Rijndijk Leiden's beste Speciaalzaak. Vereniging v. Chr. Fröbelscholen JAARVERGADERING op 9 Juni 1953, n.m. 8 uur, School Herensingel 28.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 4