MisterX Referaten over „verontrusting" en de vrouw in het ambt M/IDER -ZACHTER ÈN KOIURUAMSMAAK! De Gemeentelijke reinigingsdienst in een nieuwe glans Leidse piloot brak door drie centimeter dikke deur Boerenleenbanken ring bollenstreek in Leiden bijeen Vlot niemendalletje door Euripides De heer Van Anken gister middag ter aarde besteld mrsrr Üu °°d'r dt *"»->«. nieuwe leidsche courant 3 DONDERDAG 4 JUNI 1S53 Classis Leiden Heiv. Keik bijeen Geen adhaesie aan adres van Herv. Geref. Verband (Van een ambtsdrager) De classis Lelden van de Ned. Herv. Kerk vergaderde gisteren in de Marekerk te Leiden. Volgens de presentielijst waren er 42 predikanten, 38 ouderlingen, 3 ouderlingen-kerkvoogd en 2 diakenen aanwezig. De praeses, ds D. J. 'Vossers van Leiden, ging, na samenzang van ps. 100, voor in gebed en las 1 Cor. 12 1—13. Met het oog op de uitgebreide agenda was zijn openingswoord zeer kort; alleen riep hij medewerking in van de ganse vergadering voor een vlotte afwerking. Dat heeft echter niet kunnen verhinderen, dat de morgenvergadering tot ver over énen heeft geduurd. Een kort woord van nagedachtenis werd gesproken n.a.v. het overlijden Brouwer, die de classis een aantal jaren heeft vertegenwoordigd in de Generale Synode. Een woord van welkom werd toe geroepen aan ds E. Saraber van Voor schoten. Het Breed-Moderamen kwam met eer voorstel tot het instellen van een Orgaan van Bijstand voor de arbeid onder de bui tenkerkelijken; Dit met het oog op lec- tuurverspreiding en de arbeid in de oor den van de classis, waar veel personen samen komen tot het doorbrengen hun vrije tijd en hun vacanties. In i leg met de vertrouwenscommissie zullen er candidaten voor dit Orgaan stand worden gesteld; in een volgende vergadering heeft dan de verkiezing plaats. In een vorige vergadering waren enkele opmerkingen gemaakt over wijze van verkiezing. In verband hier mede werden de volgende voorstellen aanvaard: 1 De vertrouwenscommissie noemt evenals voorheen voor all tures namen; 2 Voor de plaatsen gevaardigden voor de Generale Synode, Prov. Kerkvergadering, praeses, scriba Assessor van het Breed-Moderamen en quaestor wordt in ieder geval schriftelijk gestemd; 3 Over de andere vacatures en voor de plaatsen van de leden van Orga nen van Bijstand kan bij enkele candi- daatstelling worden gestemd; 4 Ovei de primus-secundus-tertius-afgevaardigde naar de Generale Synode wordt telkens afzonderlijk gestemd; 5 Bij elke verkie zing vraagt het Breed-Moderamen aan de kerkeraden tijdig de namen te noemer van candidaten; deze namen worden door gegeven aan de vertrouwenscommissie. Bij de mededelingen van de verschillen de afgevaardigden hoorden we, dat de classicale jeugdraad in de loop van de volgende winter een kadercursus zal geven ter opleiding van leiders en leid sters in het jeugdwerk. Bij de bespreking van de moeilijkheden bij het catechisatie- werk werd medegedeeld, dat een kape laan, een Geref. predikant en een Herv. predikant een onderhoud gehad hadden met de wethouder van Onderwijs te Lei den. Daarbij was gevraagd de Woensdag avond bij alle mogelijke onderwijsinstel lingen vrij te houden voor de jongens catechisatie. Medewerking zal hierbij veel mogelijk worden verleend. Belijdenis Vervolgens sprak ds J. J. v. d. Krift Katwijk aan Zee over: „De verontrusting in de Ned. Herv. Kerk" Spr. begon met op té merken, dat de ambtsdragers, die zich kort geleden hebben aangesloten bij het Herv.-Ger. Verband niet als tegenstan ders van het werk van de Synode willen worden beschouwd. Wel willen zij in grote openhartigheid spreken over de gang van zaken van de laatste jaren in de Herv. Kerk. En dan is daarvoor geen betere plaats dan de classicale vergade ring. Het hart van de verontrusting, waaruit het Herv. Ger. Verband van ambtsdragers geboren is, ligt, aldus spr. in de overtui ging, dat de hele strijd van „Kerkherstel" om te komen tot reorganisatie van de Kerk, met de invoering van de Nieuwe Kerkorde geëindigd is in een nederlaag. In de strijd van „Kerkherstel" ging het voornamelijk over de plaats en functie van de belijdenis in de gereorganiseerde Kerk. Men legde toen alle nadruk op handhaving van de belijdenis, gebonden heid óan de belijdenis, overeenstemming met de belijdenis. De geestelijke vaders van de Nieuwe Kerkorde hadden een andere visie op de belijdeniskwestie dan zij, die tot 1940 ge streden hebben voor een gereformeerde reorganisatie. Het gevolg daarvan is, dat de belijdenis van de Kerk zich niet func tioneel door het hele leven en werken der Kerk heen beweegt. Prof. Van Ruler heeft het belijdenisgeschrift vergeleken bij de grondwet in het organisme v Staat. Er moet een band zijn tussen nieke wetten en grondwet; anders wordt de grondwet aangetast. Het Herv. Ger. Verband van ambtsdra gers is van mening, dat het belijden der Kerk los staat van het gecodificeerd be lijden in de belijdenisgeschriften en dat dus de belijdenis aangetast wordt. Een gevolg is, dat „leertucht" verbleken moet. Niet in het belijden, maar in de belijdenis wordt de wacht betrokken bij de gren zen der prediking. Het bezwaar tegen de Nieuwe Kerk orde is, dat men de grondregel voor alle kerkorde, n.l. gebondenheid in de leer en vrijheid in de ordeningen, heeft om gekeerd. Wij zijn gebonden in de ordenin gen en wij behouden in hoge mate leer- vrijheid, omdat onzeker blijft wat in de belijdenis en zelfs in de H. Schrift als fundamenten der Kerk moet worden aan gezien. Wij begeren niet, aldus spr., dat de belijdenis norm der waarheid zal worden, maar wel, dat zij zal zijn: norm van de leer der Kerk. Over de verhouding Kerk en plaatse lijke Gemeente merkte spr. op, dat in de Kerkorde tekort wordt gedaan aan de mondigheid van de plaatselijke Gemeen te. Men wordt wel gebonden aan de orden uit het dienstboek der Kerk, maar aan de belijdenis. Wat het „Apostolaat" betreft zei spr. dat bij het overbuigen naar de schare weinig apostolische onrust was over boodschap, die-aan de schare gebracht moet worden. Wanneer opgemerkt wordt, dat wij te ongeduldig zijn en dat het nog te vroeg is voor broederlijke tucht over de belijdenis der dienaren, moeten we dan wel aan vaarden een remonstrantse tucht der ,die- n over de belijdenis der Kerk?, vroeg spr. De Kerkorde zal blijken te zijn „een sanatorium in het moeras" en de gezond- wording van ons kerkelijke leven zal op zich laten wachten, zolang de Kerk doof is voor het: „Heb de waarheid en de vrede lief!" Wij willen, zo besloot de spr., evenals Hoedemaker, de chirurg niet direct aan het woord laten komen, al- ns de therapie en de hygiëne het hunne hebben gedaan, maar het is juist de therapie en de hygiëne waar wij ons bezorgd over maken. Discussie Aan de discussie namen verscheidene predikanten en ouderlingen deel en hoe wel men het in grote trekken eens was met het betoog van ds v. d. Krift kwa men er toch ook heel wat bedenkingen, bijv.: waarom een Herv. Ger. Verband terwijl men zijn stem in de grondvergade- g van de Kerk kan laten horen? Is er i concreet geval bekend, dat een klacht :r de leer van een dienaar door de •gaderingen niet is behandeld? Heeft het Verband zelf wel eens een klacht in gediend? Waarom aan de ene zijde een handhaving van de belijdenis en aan de andere zijde een verwaarlozing van het apostolaat van de Kerk? Waarom blijft men doorgaan met het beleggen van spreek- of preekdiensten op een door-de- weekse avond in orthodoxe Gemeenten? Houdt men niet te weinig rekening met het feit, dat we leven in een zieke Kerk, waarin we eerst langzaam zullen moeten gaan leren het zuivere verstaan van de H. Schrift? Met meerderheid van stemmen werd ten slotte besloten geen adhaesie te betuigen aan het adres, dat het Herv. Ger. Ver band van ambtsdragers kortgeleden aan dc Generale Synode heeft gezonden. Vrouw en ambt In de middagvergadering sprak dr G. Huls van Gouda over: „De vrouw in het ambt". Hij deed dit aan de hand van de volgende stellingen: 1 De huidige actieve deelneming der rouw aan het gemeentelijk leven blijft ;r ten achter bij datgene, wat grond van de Schriftgegevens, mt die van het Nieuwe Testament, zouden mogen verwachten; 2 De beperkingen, die aan de vrouw in het Nieuwe Testament opgelegd worden, betreffen altijd primair de huwelijksver houding en een zichtbaar willen maken daarvan in de Kerk heeft slechts dan zin, wanneer dit in voor onze tijd verstaan bare woorden gebeurt; I 3 In de Kerkgeschiedenis zijn perioden geweest, waarin de vrouw een zeer ac tieve rol speelde in de zending en in hei gemeenteleven; 4 De oplossing, die de vigerende Kerk orde voor de dienst der vrouw geeft, nl. om haar wel tot „bedieningen", maar niel tot de „ambten" toe te laten, veronder stelt een onderscheid tussen de diensten in de Kerk, dat hiërarchisch is en dus bijbels en daarom afgewezen moet den. Ambt is dienst, die berust op door God geschonken charisma. Nieuwe Testament kent een ongelimiteerd aantal diensten, die alle gelijkwaardig zijn; 5 De uitsluiting uit de ambten is niet primair het onthouden van een recht de vrouw, maar betekent vooral een stuk schuld der Kerk, waardoor zij haar op dracht in de wereld niet met alle krach die haar geschonken zijn, kan uit- De classis dringe er bij de Synode op zodanige wijzigingen in de Kerkorde r te bereiden, dat de kerkrechtelijke mogelijkheden voor de vrouw meer in overeenstemming gebracht worden met hetgeen op grond van de gegevens der Schrift mogelijk en vereist is. Ook aan de discussie over dit onder- erp namen weer verscheidene personen deel, waarbij vooral de opmerking, dat de plaats van de vrouw in het ambt wel volgens de Schrift, maar niet volgens de belijdenis zou zijn, wel enig gelach ver oorzaakte in verband met het onderwerp, in de morgenvergadering behandeld Gewezen werd op verschillende dien sten in de Kerk, die ongetwijfeld beter door vrouwen dan door mannen verricht kunnen worden. De vraag is echter, welke ambten opengesteld moeten worden icerderheld van stemmen sprak wens uit, dat alle ambten open gesteld zouden worden voor de vrouw. Een der aanwezigen, die enkele jaren bij de Jonge Kerken in Indonesië vertoefd had, gaf een beeld van de ontwikkeling de arbeid der vrouw in de Kerk van landen. Algemeen was de vergadering dan ook van gevoelen, dat de vigerende Kerkorde in dit opzicht wel enige ver anderingen zal moeten ondergaan. In de rondvraag beloofde het Mode- MB> dat er in een volgende vergadering worden ingegaan op - behandeld. VERKOOP VOOR NEDERLAND N. V. ALVANA - DEN HAAG Raadsleden bewonderden uitwerking van hun besluiten Giote voldoening onder ambtenaren en werklieden De Leidse raad heeft al verscheidene malen behoorlijke credieten uit getrokken voor voorzieningen bij de gemeentelüke- reinigings- en, ont- smettingsdienst. Gistermiddag hebben de raadsleden zich er van kunnen overtuigen, dat deze gelden op zeer verantwoorde wijze zijn besteed dat dit bedrijf zo langzamerhand een model van een gemeentedienst is geworden. Dè trots vooral van de directeur van de dienst, de heer De Jong, en al zijn personeel, ambtenaren en werklieden. Vier punten werden door de vroede vaderen in het bijzonder onder de loupe genomen, namelijk de grote garage met werkplaats, de was- en kleedgelegen heden voor het personeel en de cantine, Haagse politierechter Kwellerijen in een studentenpension Op 21 Februari van dit jaar speelde zich in een pension voor meisjesstudenten te Leiden een drama af, dat als het hoogtepunt kan worden beschouwd van jarenlange speldenprikken, aan de bewoners toegebracht door een inwonende dame. De be heerder van het pension, piloot van beroep, brak toen door een drie centimeter dikke keukendeur, waarachter de eigenares zich had verschanst naast een schril fluitende ketel. Het pension wordt al meer dan twin tig jaar lang gedreven door een dame, "n 1944, toen er toch geen meisjes studenten waren, een vrouw met dochter bij zich in nam. Die vrouw zou n oorlog vertrekken, doch inplaats vai overeenkomst na te komen, trachtte zij het pension in handen te krijgen, kantonrechter te Leiden verhinderde dit, na zy begon het leven van haar medebewoners op aUe mogelijke wijzen vergallen. Ter zitting van de Haagse politierech ter kwam gisteren een medebewoner, een vlechter, verklaren dat zij opdracht gaf waslijnen met wasgoed er aan door te snijden. De 42-jarige piloot werd beheer der, toen de pensionhoudster de zaken niet meer aankon. Hij trachtte de inwo nende eigenares te bewegen tot een min- Over de gehele linie 1952 gunstig jaar In de Turft te Leiden kwamen de 24 boerenleenbanken, die bij de ring Bloembollen streek zijn aangesloten, onder leiding van de voorzitter, de heer Baron van Wijn bergen van Wassenaar, bijeen. In zijn openingswoord besprak de voorzitter de economische toestand en de druk, die de watersnoodramp heeft gebracht. Voor de land- en tuinbouw is 1952 een gunstig jaar geweest. Dit had ook zijn in vloed op de banken. Met cijfers werd dit duidelijk aangetoond. De toekomst is echter onzeker. Uit het verslag dat de heer Kuypers uitbracht, bleek dat het over de gehele linie van de 732 banken, die bij de cen trale zijn aangesloten, alsook van de cen trale bank zelf een gunstig jaar is ge weest Het totaal der spaar- en rekening- courantgelden, die bij de boerenleenban ken zijn gedeponeerd, steeg met ruim honderd millioen tot 1344 millioen gul den. Dit is er ook wel een bewijs van, dat de boerenleenbanken een belangrijke functie in het maatschappelijk bestel ver vullen en kunnen bogen op een breed vertrouwen. De centrale bank boekte een brutowinst van ruim vijf millioen, waar van na afschrijvingen, reserveringen enz. ruim één millioen overbleef. Hiervan zal één millioen worden gebruikt om de schade op te vangen, die de banken in het rampgebied hebben geleden. In de vergadering van de centrale ring werd besloten, aan de algemene vergade ring te Utrecht voor te stellen om jaar lijks een zekere percentage van de winst te bestemmen voor de banken, die in het rampgebied zo zwaar zijn getroffen. De heer Hendriksen, hoofdinspecteur van de centrale bank, gaf vervolgens een uitgebreide toelichting op de rekening balans van de centrale bank en besprak in het bijzonder de financiële positie en de wijze, waarop een en ander is gefi nancierd. Tot lid van het bestuur van de ring werden, in de plaats van de heren T. Kralt (Rijnsburg) en D. Kluft (Bever wijk!, die niet herkiesbaar waren, ge kozen de heren G. v. d. Marei (Wasse naar) en A. P. Koch (Beverwijk), ter wijl de heer T. Kuypers (Leiden) op nieuw werd benoemd als vertegenwoor diger van de centrale ring. De heer G. v. d. Marei werd aangewezen als plaatsver vanger. nelijker houding, doch zijn pogingen lie pen op niets uit. De vrouw van de piloot, die ook een paar kamers in het pension bewoonde, kreeg een baby. Het kind sliep op een kamertje, waarin een buis uit de keuken uitkwam. De eigenares zette nu 's avonds laat voor dit doel gekochte fluitketel op het vuur en liet het ding lustig r zodat het kind wakker werd. Zij hield dit een week lang voL Op de avond van 21 Februari kwam de piloot laat thuis. Maar de eigenares had hem gehoord en zette de fluitketel op vuur. Op herhaalde aanmaningen de piloot-beheerder, om het ding af te zetten, sloeg zij geen acht. man raakte buiten zichzelf, rende de trap af en sprong dwars door de drie centimeter dikke afgesloten keukendeur. Hij vond daar de „oorzaak van kwaad", met gekruiste armen staande naast het gasstel. Deze lezing werd ter zitting bevestigd door een twintigjarige studente, die op haar kamer het hele drama had gevolgd. De piloot zelf verklaarde, dat de hele misère was voorkomen, wanneer de chef van de huisvesting de eigenares niet de hand boven het hoofd had gehouden. De kantonrechter zou deze chef hebben ge adviseerd, de betrokken dame andere woonruimte te geven. De verdedigster van de piloot, mej. Van Brummen, gaf een uitvoerige schets van de onhoudbare toestanden in pension en wees op de goede staat van dienst van verdachte als vlieger. De officier, requisitoir nemend, ver klaarde, dat hij de opzet van het vernie- van de deur bewezen achtte, achtte het getuigenverhoor tot op zekere hoogte overbodig, omdat uit het proces verbaal wel bleek, dat huiselijke ruzies hier aan de orde van de dag waren. Hij eiste een boete van 20. Na het pleidooi te hebben aangehoord, maakte de politierechter er 5.boete Waterpolo-ze vental De contactcommissie van het water- polocentrum in Leiden heeft het polo zevental gekozen, dat in de Overdekte op 13 Juni uitkomt tegen Haarlem. De opstelling is: W. van "Rooyen (Slstad), doel; J. Blansjaar (De Zijl), B. van Hooi donk (Slstad), P. Erades (Slstad), ach ter; L. Zitman (LZC), J. Dool (Slstad),] an Zijl (Slstad), voor. het gereorganiseerde magazijn en de ver nieuwde timmer- en schilderswerkplaats Na de excursie, waarbij de heer De Jong de belangstellenden van duidelijke toelichtingen voorzag, konden allen vol lof zijn over de vernieuwing en ov< het nieuwe. Wie bijvoorbeeld in was- en kleedlokaal komt, denkt wel licht in de eerste plaats aan een hyper modern badhuis en in de laatste plaats aan een reinigingsdienst, Leiden nu heeft deze gedachtengang redicaal doorbro ken. En dat komt deze belangrijke dienst zeer ten goede. Als we het nu over „dienst" hebben, dan hebben we van zelfsprekend vooral het oog op de men sen, die hier hun dagelijks werk hebben gevonden. Zij zullen allen over de hygië nische en sociale voorzieningen zeer tevreden zijn. Uitstekend De bijeenkomst in de cantine werd ook bijgewoond door de burgemeester. De heren Van der Kwaak en Van Schaik hadden bericht van verhindering gezon den. Wethouder Jongeleen opende als voorzitter van de commissie voor open bare werken de bijeenkomst. Hij memo reerde. dat de plannen al dateren van voor de oorlog. Hier is een uitstekende verbouwing tot stand gekomen, waarop Leiden trots mag zijn,aldus de wethouder. De verbouwing was niet alleen nodig voor het groter wordende wagenpark, maar ook voor het personeel. Het geheel beantwoordt zeker aan de verwachtingen. Nu had de wethouder de verbouwing al verscheidene malen gezien. Maar wie er gisteren voor het eerst was, moest wel erkennen, dat alles wat hij tc zien kreeg, zijn verwachtingen te boven ging. Dank aan velen Na de bevrijding is er bij de dienst wel wat gewijzigd, zowel in materieel opzicht als wat de huisvesting betreft, zei de directeur, die een korte voordracht hield over de taak van de moderne reinigings dienst. Onze voorouders namen het met de reiniging niet zo nauw. De onreinheid had dan ook vaak het optreden van be smettelijke ziekten tot gevolg. En het heeft óók lang geduurd, voordat de o heid tot het inzicht kwam, dat zij positieve taak had ten aanzien var. reiniging. De Leidse vroede vaderen zagen reeds veertig jaar geleden i een gemeentelijke reinigingsdienst worden opgericht. In 1933 werd de Leidse dienst geme chaniseerd. Er werken tachtig werklie den en tien ambtenaren. De stad beschikt thans over 28.000 uniforme vuilnis emmers, Er zijn 23 bedrijfsauto's, die alle in de eigen werkplaats worden onder houden. Zelfs wordt nog materiaal van andere gemeentediensten verzorgd. De ■heer De Jong verklaarde in zijn toe spraak ook, dat er nog voldoende moge lijkheden zijn voor uitbreiding. Hij bracht ten slotte dank aan het ge meentebestuur, voor 'het vertrouwen in de dienst gesteld, aan wethouder Jonge leen, voor de krachtige wijze, waarop hij he; werk heeft gesteund, aan de missie voor openbare werken, aa„ ambtenaren en de werklieden van de dienst, can de directeur van gemeente werken, de heer Boogerd, en zyn mede werkers, de adjunct-directeur van ge meentewerken, ir Lem, aan de technische hoofdambtenaar van gemeentewerken, de heer Korswagen, de opzichters ei aannemers en last but not least aa._ leden van de gemeenteraad, die immers de voorstellen tot verbetering hadden goedgekeurd. Na de rondwandeling kwamen de genodigden nog even in de gezellige cantine terug voor het ontvangen van een verversing. De burgemeester sprak een kort slotwoord, waarin hy zyn grote tevredenheid over de mo dernisering van de reinigingsdienst uitdrukte. Geen der gasten zal er ook maar één ogenblik spyt van hebben gehad het gewone werk voor déze excursie een paar uurtjes in de steek te hebben gelaten. Ook wij wensen de heer De Jong en al zijn mensen geluk met deze vooruit gang, een vooruitgang, die geheel past bij het karakter èn de ontwikkeling van de reinigings- e- ontsmettlngsdienst. 't Zeilschip De Zwaite Zwaan Met de opvoering van Het Zeilschip De Zwarte Zwaan van Peter Blackmore heeft de toneelvereniging Euripides een goede prestatie geleverd. Ongetwijfeld was dit een goede keus, het stuk is luchtig genoeg om er iets aantrekkelijks van te maken en er waren mogelijkheden te over om de geestige dialoog recht te doen wedervaren. Helemaal bevredigend ls de opvoering niet verlopen, maar de eerste twee bedrijven maakten goed wat het laatste miste. ring hebben we voor Jef Genang als de heer des huizes, hij toonde gevoel voor toneel te hebben. Uitstekend van dictie Voor een gevuld Antoniusclubhuis is de toneelvereniging Euripides gisteravond opgetreden. Het was maar een mal geval met die familie Portal, de gemeente-ont vanger. vrouw en twee dochters in een Engels kustplaatsje. De excentrieke vrouw des huizes leeft voor de opvoering van het plaatselijk operagezelschap, de ene dochter tracht zich een toekomst te veroveren aan de zijde van een van jockey tot burgemeester opgeklommen vrijbuiter, en de tweede heeft schoon genoeg van dit alles en wil er met een beroemde zeiler van de wereldzeeën van door. Daar tussendoor spelen dan nog een goedwillende jongste bediende en een vermakelijke weduwe van een admiraal hun niet helemaal duidelijke rollen. Spanning zit er genoeg in dit blijspel, maar helaas ging het uit als de beroemde nachtkaars, doordat het derde bedrijf rommelig en zenuwachtig naar het einde hijgde. In de eerste twee bedrijven viel overigens genoeg te genieten. Bewonde- Agenda voor Leiden Donderdag Burcht, 8 uur: jaarvergadering afde ling Leiden Ned. Volleybalbond. Roerhaavezalen. 8 uur: Leids Kunst centrum, Corrie de Wekker, ballet, Henk Briër, piano. Vrijdag Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: Toon kunst. einduitvoering leerlingen. Stadhuis, Breestraat, 8 uur: sportdéfilé voor B. en W. Rapenburg 24, half 9: R.K. studenten vereniging „Sanctus Augustinus", Xne lustrum, opening tentoonstelling „Katho lieken aan de Leidse universiteit". Leiderdorp, Dorpshuis, 8 uur: Groene Kruis, zilveren jubileum. Zaterdag Bus Rijnsburgerweg, 1.50 uur: Chr. Reisvereniging, vertrek voor wandeling NoordwykerhoutKatwijk. Leidse Hout, 2 uur: Sportweek, hand bal, hockey en korfbal. Kool, Sumatrastraat, 5 uur: Sportweek, wielerwedstrijden. Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling van teke ningen van Leidse Kinderen (Lm. 7 Juni) Prentenkabinet, 25 jut: „Een eeuw totografie" (Lm. 20 Juni). Boerhaavezalen: voorjaarstentoonstel ling LJC.C. (tot 11 Juni). Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum. Mare 110, tel. 20406, en de Zuider-apotheek Lammen- schansweg 4. teL 23553. Prof. Van der Hoeven ter aarde besteld In alle eenvoud maar onder grote be langstelling werd gisteren op de begraaf plaats van de Hervormde Gemeente te Zundert prof. dr P. C. T. van der Hoe ven, die geruime tijd aan de Leidse uni versiteit werkzaam is geweest en vorige week op hoge leeftijd overleed, ter aarde besteld. Ds De Bruin te Zundert leidde in de kerk een dienst, waarin hij de over ledene beschreef als een man met grote begaafdheden. Reeds op 32-jarige leeftijd werd hem de hoge en zeer verantwoorde lijke taak op de schouders gelegd om de studerende medici te bekwamen in de gynaecologie. Ondanks deze begaafd heden bleef prof. Van der Hoeven de voud zelve. De oudste zoon van de overledene sprak aan het graf en dankte allen, die vóór en by de begrafenis van hun be langstelling blijk gaven. Aanwezig waren onder anderen prof. dr J. J. L. Duyven- dak, rector-magnlficus van de Leidse universiteit, vele collega's, oud-assisten ten, oud-leerlingen en oud-patiënten. Gebrekkige kind moet een kans hebben Avond van Mytylstichting en Jbond ouders van spastische kinderen Voor het lichamelijk-gebrekkige kind kan veel gedaan worden. De ouders van zulke kinderen hebben een zeer zware en moeilijke taak, die zij alleen niet kunnen volbrengen. Hen wil de Mytylstichting voor Leiden en omstreken met raad en daad terzijde staan. Aldus dokter L. W. Lie- benstein in zijn openingswoord, gisteren uitgesproken op de avond door de bond van ouders van spastische kinderen afd. Den Haag en döor de Mytylstichting belegd. Hoe Leiden spaarde In Mei erd bij de Leidsche Spaarbank ingelegd ƒ780.654.85 en terugbetaald ƒ637.183,18 Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 234 en het aantal afbetaalde boekjes 162. Op 5.172 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd ƒ79.857.75 bijgeschreven Er werden 363 busjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van ƒ6.621,35. Het bü de Jeugdspaardienst gespaarde bedrag was ƒ261,45 Het tegoed der 32 126 inleg- slotte, gers bedroeg aan het einde van de maand Hierna werden dan de films ,Xife the 31.499.78. baby" en „Het recht om te leven" ver- Samen met de ouders willen we alles doen om het lichamelijk-gehandicapte kind uit zijn isolement te verlossen, zo vervolgde dokter Liebenstein. Voor deze kinderen wordt onderwijs gegeven op de onlangs opgerichte school van de Mytyl stichting. Op deze school wordt het on derwijs met het medisch toezicht gecom bineerd. Tenslotte vroeg hij begrip het werk van de Mytylstichting. Hierna sprak dokter J. G. Bazuin de werkwijze op de school van de Mytyl stichting. Dokter Bazuin merkte aller eerst op, dat nauwe samenwerking tus- onderwyzer. heilgymnast, dokter psychiater geboden is. Op de Mytyl school is plaats voor die kinderen, die, in het bezit van hun volle geestelijke ver mogens, door een lichamelijk gebrek het gewone lager onderwijs niet kunnen vol gen. Dit zyn. naast de kinderen met groeifouten en slachtoffers van kinder verlamming, vooral de spastische kinde ren. die hun spieren tengevolge van een hersenbeschadiging niet kunnen gebrui ken, zoals ze willen. Voor deze kinderen betekent onderwijs heel veel. het is een soort van therapie. Tenslotte wees dokter Bazuin er met nadruk op. dat men op de school geen therapie toepast, dan na overleg met de behandelende arts of specialist. De films, die hierna vertoond zouden worden lieten nog op zich wachten, daar de operateur gisteravond het slachtoffer i een verkeersongeval werd. Toen ze wat wachten vertoond konden worden, gaf de heer H. W. F. A. Büscr een korte toelichting. De bond van ouders van spastische kinderen wil zich niet met de therapie bemoeien, zo zei hij. Hij wil alleen in de medische wereld belangstelling wekken voor de problemen der spasticl. In Ne derland zijn we met de verzorging van dergelijke patiënten zeker tien jaar ten achter. We willen allereerst een inrich ting. waar aan deze spastici speciale aan dacht gewijd wordt. Van medische zijde toond. De eerste film behandelde de groei en de ontwikkeling van het kind. de tweede gaf een beeld van de behan deling van spastische patiëntjes in Amerika. De vergadering werd onder meer door verscheidene artsen en door mevr. C. BraggaarDe Does bijgewoond. gebaar, met een zeer verzorgde uit spraak. zette hij een wat sullige ontvan ger op het toneel, aan wie ieder direct kon geloven. Goed gechargeerd spel leverde Loes Bonte—v. d. Heuvel als zijn vrouw. De versprekingen in het laatste bedrijf zul len we maar op rekening van de algehele inzinking schuiven, waaraan de geen let ter van zyn rol kennende Herman Bonte als mr Guppy een helaas groot aandeel had. Willy v. d. Wijngaard heeft alle drie bedrijven goed spel te zien gegeven. Wat meer op de (overijverige) souffleuse speelde Annie de Groot als Anna, overi gens lang geen onverdienstelijke speel ster. George v. d. Wijngaard kwam in zijn burgemeestersrol goed op dreef in het tweede toneel van het tweede bedrijf. Een betere rolkennis zou dit dwaze ge val nog wat flitsender hebben gemaakt. Cees v. d. Kwast bracht de slechts schematisch aangeduide Richard Hardy tot leven. Hij had zijn figuur en wat on verschillige houding mee. maar zal wat meer gearticuleerd moeten spreken, wil len de mensen achter in de zaal meer aan hem dan aan de overduidelijk lispelende souffleuse hebben. Wim Bitter had de wat ondankbare taak de niet helemaal in het stuk pas sende Charlie Rogers reliëf te geven, hij heeft daarvan nog veel gemaakt Miep BoogertLowies viel tegen als de excentrieke weduwe. Zij leverde geen spel. maar zei een lesje op. Dit stak wer kelijk teveel bij de rest af. Regisseur v. d. Wijngaard heeft zich behoorlijk van zyn taak gekweten. Maar hij houde wel voor ogen. dat men in een ontvangersgezin geen kleurloze sherry drinkt uit een fles muskaatwijn. G. T. „Rijdende preekstoel" naar Leiden De grote evangelisatieauto de „ry- rende preekstoel" van de Europese Evangelische Zending, die zoals wij reeds eerder meldden een tournée maakt door Duitsland, Oostenrijk en Nederland, wordt deze maand ook enkele avonden in Lei den gestationneerd. De bijeenkomsten worden 's avonds gehouden van half 8 tot half 10 en wel op Maandag 15 Juni en Vrijdag 19 Juni op de Oude Beesten markt, alsmede op Dinsdag 16 Juni en Donderdag 18 Juni op het terrein van de Doorbraak aan de Herengracht. Referent George Brucks, die vloeiend Nederlands spreekt, zal als voorganger fungeren. Aan de meetings wordt vocale en muzikale medewerking verleend, o.m. door de zang- brigade van het Leger des Heils. E.H.B.O. besloot cursus De vereniging EHBO Dienst Leiden heeft gisteravond de cursus op feeste lijke wijze in de Burcht gesloten. De voorzitter, de heer L. H. Piek. sprak dankwoorden, en dokter Postma reikte de diploma's uit. Hij had veel waardering de cursisten, die hebben doorgezet ondanks huiselijke moeilijkheden. De diploma's ontvingen de dames Bulthuis- Lettinga, Dijkstra-Swanenburg, A. van DooremaaL C. C. Martijn, D. Woortman, en de heren: J. H. v. d. Berg, B J. de Bruin, J. de Bruyn, G. Dekker, F. van Dissel, J. J. van Dorst, D. Habraken, A. J. van Hoeken, J. C. M. Kok. M. van Lies hout, J. G. Luyten, H. Marck, F. Muller, H. Nagtegaal, J. E. Nonhebei, B. Roest en C. Turk. De heer F. van Dissel bracht de dank over van de cursisten. Onnodig te zeggen, dat na het officiële gedeelte de talrijke aanwezigen nog lange tyd gezel lig bijeen bleven. De heer D. van 't Zelfde De heer D. van 't Zelfde heeft vanmid dag In het pand Hoge Ryndyk 120 een zaak in groenten, fruit cn aardappelen geopend. De heer Van 't Zelfde heeft be dankt aLs voorzitter van de afdeling Lei den van de Chr. handelsreizigersvereni ging. maar blyft nog wel voorzitter van de Chr. besturenbond. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Geertruida A M, d v H O Stuifzand en M W Th van Cassel; Pau- lus S A M. z v H M Beelen en A G M Goemans; Wilhelmina G, d v H van Dam en M Verheul; Ansje E, d v J H Vink en J Mooten; Wilhelmina H H, d v H G Buyn en M J van Putten; Anja d v C G Martijn en J de Boer; Elisabeth D. d J S v d Eyk en M J Vreeken. GEHUWD: J M Chaudron en J van Leeuwen; H J M van Marwijk en G M Castelein; R de Jong en H S J Verkuij- len; J I Erades en M J Leemans; J Bol E E H van Popta; J Crama en H Massaar; NTvd Meij cn E Sutterland; n M de Haas. K G Korenhof e Zeer troel de beUeptellle, tUternüddo, roer de ler—rde-bestellto, T" Hete ROedtik deer een perwnen- MnM Otlen. heefd ven de o.l...-«boel in de HoetUedee Kerktrtcbl me Melder e» de beer Overdeie nomee. hel bert»», r„ de Gerei. »cheolve,eel,let. «-"" l""'». «I—ede leerllnten ree de «heel eed-leerllnten. Toen de kist in de aula was geplaatsL trad allereerst naar voren overste Ves- seur, zwager van de overledene. Hij zei, dat God alleen weeL waarom dit moest geschieden. Laten we weten, dat Hij alles bestuurt in dit leven. De heer Neven uit Oegstgeest sprak als oud-hoofd van de Julianaschool te Brussel. De vrienden uit Brussel zullen u niet vergeten, zei hij tot de familie. God heeft de klok van het leven van do heer Van Anken stilgezet. De heer Ne ven herinnerde er nog aan, dat de heer Van Anken in Brussel veel voor de Kerk heeft gedaan. Als oudste neef van de overledene sprak ds Sybesma van Vinkenveen. Het zou niet in de geest van de overledene zyn, hier lange redevoeringen te gaan houden, zei de predikant onder meer. De heer Aldershof. een vriend van de heer Van Anken, noemde enkele eigen schappen van de overledene. Hij was ook een vriend in nood. Hij wilde niet, dat men hem prees. Wij danken er God ir. dat wij hem hebben mogen ken- i. Voor zijn vrienden en collega's was hij gelijk een broeder. Namens de Geref. schoolvereniging werd het woord gevoerd door de heer Mulder. Hij wees er op. dat we in een levenssituatie als deze alleen troost kun nen verwachten by Jezus Christus, Die leeft tot in alle eeuwigheid. Hij heeft ook de sleutels van het dodenryk. Naar de mens is hier alleen maar sprake van tragiek. Maar het oog, dat naar boven is gericht, ziet heerlijkheid. De heer Van Anken kocht een huis hier op aarde, maar zijn hemelse woning was nu ge- w"*MR"rhrn «-lep dr Heer hem op. Wy bidden, dat u, familie, bij die Hei land ook uw kracht zult zoeken, aldus de heer Mulder, die ook nog opmerkte, dat de heer Van Anken zyn gaven niet ongebruikt heeft gelaten. De laatste spreker was de heer Otten. Hy zei, dat de heer Van Anken zijn beste krachten aan dc school had gege ven Hij was een markante persoonlijk heid. Met trouw en liefde heeft hij het Chr. onderwys gediend. Hierna werd de heer Van Anken ln het familiegraf ter ruste gelegd. Ds Maaskant sprak aan het graf. De zoon van de overledene dankte voor het en de belangstelling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3