Wie de weg weet in ons burgerlijk recht moet 2000 arresten kennen Prof. Meijers wil nationaal product (ondanks jeugdige overmoed) Toch is het zo Geref. mannen waren in Zeist bijeen in bondsvergadering Rijksdaalders en guldens van kleiner formaat Elke week 400.000 kinderen op de Zondagsschoolbanken 2 DONDERDAG 4 JUNI 1953 Pro/. Gezbzandy geeit een taadsel op (Van onze Parlementsredacteur) TTET ONTWERPEN VAN een nieuw Burgerlijk Wetboek is een zwaar- dere taak dan ik zes jaar geleden in jeugdige overmoed bij het aan vaarden van mijn Koninklijke opdracht heb gedacht, aldus de 73-jarige prof. Meijers gistermiddag in de Tweede Kamer, aan het slot van de ge- dachtenwisseling over de noodzakelijkheid van een nieuwe codificatie van het Nederlands burgerlijk recht. Prof. Meijers sprak, nadat minister Donker in hoofdzaak de verschillende sprekers had beantwoord, waarbij hij zichzelf kwalificeerde als „impresario van de ontwerper". Drie Kamerleden hebben gistermiddag nog het woord gevoerd. Jkvr. Wttewaall van Stoetwegen (C.H.) en prof. Lemaire (K.N.P.) waren het wel eens over de nood zakelijkheid van de algehele herziening en ook gingen zij accoord met de gevolg de procedure. De heer Gortzak (comm.) was eveneens van oordeel, dat er een ander burgerlijk wetboek moet komen, maar daarmee hield zijn Instemming dan ook op. De herziening, zoals die voor bereid wordt is immers gericht op hand having van de huidige maatschappelijke vorm, terwijl het gros van ons volk (de communisten spreken graag namens het gehele volk, al heeft dat gehele volk en kele malen bij de stembus duidelijk ge sproken met betrekking tot wat het van de communisten denkt) de opvatting hul digt, dat hieraan een einde moet worden gemaakt. Naar communistische opvatting moet ons burgerlijk recht er van uitgaan, dat de grond en de productiemiddelen „vermaatschappelijkt" dienen te worden. Prof. Lemaire wees er terecht op, dat de herziening van het burgerlijk wetboek geen zaak des volks is, die de harten beroert. Niettemin achtte hij het nodig, knopen door te hakken en euvelen weg te nemen. Zo langzamerhand wordt het tijd, scheppend recht om te zetten in con creet recht. Wel vond hij, dat de omvang van de herziening te beperkt is gehouden, omdat wat de laatste 25 jaar werd ge vormd niet principieel gewijzigd zal wor den. Anders dan prof. Gerbrandy eergiste ren, was prof. Lemaire van oordeel, dat de opzet van prof. Meijers is, niet zijn eigen rechtsovertuiging in zijn ontwerp neer te leggen, maar de algemeen heer sende. Daarom vond hij de vraagpunten- procedure ook zo juist. Eenzelfde geluid liet jkvr Wttewaall van Stoetwegen (C.H.) horen: de opdracht aan prof. Meijers is alleen maar verleend om diens juridische bekwaamheden en nergens anders om. Dus in geen geval om diens persoonlijke OP een vrij veld, waar u een onbe lemmerd zicht op de horizon heeft, moet u eens in staande houding 5t gestrekte arm wijzen naar het punt van de hemelkoepel dat zich pal boven uw hoofd bevindt.Vervolgens be schrijft u met uw wijsvinger een boog langs het hemelgewelf tot uw vinger de horizon aanwijs. U heeft dan een denkbeeldige lijn langs de hemel koepel getrokken en het enige wat u thans gevraagd wordt, is het punt te wijzen dat in het midden van die ljjn ligt. Gemakkolijker kan het al niet. Gaan we nu meten welke hoek uw rm met de waterpaslijn maakt, dan blijkt die hoek meestal 20° a 30° te bedragen. Lagere waarden komen evenals hogere, doch dit zijn uit zonderingen. Het aantal graden dat rm met de waterpaslijn maakt, geèft de mate aan waarin u de afplat ting van de hemelkoepel waarneemt. Immers zag u de koepel inderdaad als halve bol, dan zou uw arm 45* moeten aanwijzen. Hoe kleiner de hoek, hoe platter we de hemelkoepel en hoe groter de hoek, hoe bol ler de koepel lijkt. Deze waarden blij ken sterk uiteen te lopen, al naar gelang we onze waarnemingen ver richten, staande, liggend, of in de on waardige houding met het hoofd ondersteboven. De verschillende theorieën, die zijn opgesteld teneinde het verschijnsel de afplatting van. het hemel gewelf te verklaren, moeten we hier onbesproken laten, aangezien zij stuk ir stuk ontoereikend zijn. U moet zich maar mee vergenoegen, dat de stand van het hoofd bij de waar neming een belangrijke rol schijnt te spelen, maar waarom dit zo is, blijft vooralsnog een groot raadsel. Het is niet onmogelijk, dat u zich i. lezing van het voorgaande af vraagt, wat u eigenlijk met deze we tenschap aan moet, omdat u in het dagelijks leven nu eenmaal weinig de afplatting van het hemel gewelf uitstaande heeft. Nu, om u de waarheid te zeggen, ondergetekende bevindt zich in dezelfde positie. Maar afgezien hiervan, zal het u toch ook eens zijn opgevallen, dat zon en i zo'n stuk groter schijnen wan- zij zich vlak boven de kim be vinden? Welnu, het onderzoek heeft uitge- ezen dat deze hemellichamen in wer kelijkheid geen groter beeld geven dan tijdens de verdere gang langs het uitspansel. De vergroting berust dus op zinsbegoocheling. En het merk waardige hierbij is, dat dl" schijnbare vergroting van zon en maan volkomen in overeenstemming is met de schijn bare afplatting van de hemelkoepel, welke afplatting dus zelfs tot ons be wustzijn doordringt in de nacht, als van het uitspansel niets gewaar worden! Wanneer u de moeite wilt nemen een kwart cirkel te tekenen en de uit einden van de cirkelboog door een koorde te verbinden, zult u zien dat de benen van een hoek, uit het mid den van die koorde getekend, bij de uiteinden van de boog grotere stuk ken afsnijdt dan in het midden. Dat zelfde Bchijnt bij ons oog tj gebeuren, wanneer we de benen van de hoek, waaronder wc zon en maan zien, het hemelgewelf laten snijden, tekent zich daarop een groter stuk af naarmate wij de afplatting sterker waarnemen. De 6ohijnbare afplatting van hemelkoepel doet zich dus als realiteit aan ons voor. Dit is zelfs zó sterk, dat de aarde, van grote hoogte gezien, zich hol aan ons vertoont, in tegenstelling tot de bolvorm die zouden verwachter» Daarover morgen. (Nadruk verboden.! opvattingen. Bij het behandelen vai vraagpunten kan een ieder, die dat nodig oordeelt, spreken van uit zijn Christe lijke visie. Jkvr. Wttewaall van Stoetwegen toon de zich verbaasd en bedroefd over d< woorden van prof. Gerbrandy, gesproken tot minister Donker. Hij heeft veel oud zeer opgehaald door zijn verwijzing naar de Indische kwestie en de daarmee ge- dat prof. Meijers (die een Jood is) juist in de periode der bezetting, toen hij van alle kanten door gevaren was omringd, heeft nagedacht over een nieuwe samen vatting van ons burgerlijk recht. „Dit is trouw aan het Nederlandse recht, die openlijk vermeld dient te worden," aldus jkvr. Wttewaall. Zowel minister Donker als prof. Meijers ezen op de noodzaak van herziening in het generaal van het Burgerlijk Wetboek (waarin nu ook het handelsrecht staat opgenomen te worden). De bewindsman hoopte, dat de Kamer in September met er series vraagpunten gereed is. Lukt dit. dan kan in December het volledige ontwerp-wetboek aan de openbaarheid worden prijsgegeven. De noodzaak ligt vooral in het feit, dat de in de loop der jaren verloren gegane eenheid in het burgerlijk wetboek dient te worden her steld. Prof. Meijers wees op allerlei leem ten, op het lappendekenachtige van het huidige B.W., waar niemand meer goed uit kan komen. Men moet thans in de practljk 2000 arresten kennen, wil men goed op de hoogte zijn van de uitleg van verschillende artikelen. Het is noodzake lijk, het door deze arresten gevormde recht om te zetten in geschreven recht. Minister Donker wees er op, dat de vraagpuntenprocedure niet uit de lucht is komen vallen. Reeds jaren is deze gang van zaken bekend en met de Kamer be sproken. Prof. Meijers wilde desgevraagd wel ;n lijst van publicaties overleggen, waar uit kan blijken, dat hij het met vele Christelijke opvattingen, o.a. van Thomas van Aquino, eens is. Overigens wenste hij geen studeerkamerproduct te leveren. Hij bracht dank aan de Kroon voor de eervolle opdracht en wilde als Neder lander iets bijdragen tot de bevordering in het recht in Nederland. Vanmiddag werden de eerste 8 vraag punten stuk voor stuk behandeld. Vóór de Kamer gistermiddag het B.W.- debat voortzette, nam zij een aantal wets ontwerpen zónder debat aan. Hierbij wa- enige begrotingswijzigingen, de goed keuring van het verdrag met België en Luxemburg nopens wederkerige bijstand inzake de invordering van belasting schulden en een viertal naturalisatie wetsontwerpen, in totaal 79 personen be treffende. Minister Cals verleent opdrachten voor toneelstuk Minister Cals zal voor 1953 twee op drachten verlenen tot het schrijven van een toneelstuk. Om mee te kunnen din gen dienen gegadigden, die van Ned. nationaliteit moeten zijn, voor 1 October een inhoudsopgave van een oor spronkelijk Ned. toneelstuk van 'hun hand het eerste bedrijf van het stuk in zes- voud in te zenden bij het ministerie van O., K. en W., a-fd. Kunsten, bureau Toneel Letteren, Nieuwe Uitleg 1, Den Haag, met vermelding: „Mededinging toneelop dracht 1953". Nadere inlichtingen ver strekt het ministerie. paard gegane grondwetsschennis. Zij zag hierin een gebrek aan eerbied voor eens anders overtuiging. Ook minister Donker reageerde fel op de uitlatingen van prof. Gerbrandy. Dat deze de bewindsman grondwets schennis aanwreef, vond hij „om geen aandacht aan te besteden", temeer daar juist prof. Gerbrandy de man is va: Londense wetgeving, die ook meermalen de grondwet afweek. Maar dat hij prof. Meijers niet geschikt vond voor het ontwerpen van een burgerlijk wetboek, aangezien deze niet uitgaat van positief Christelijke beginselen, achtte minister Donker zelfs onheus. Op het standpunt van prof. Gerbrandy zou in het geheel geen wetgeving tot stand kunnen komen. De minister was daarentegen van oor deel, dat in onderling overleg en door afweging van standpunten wel terdege :n basis gevonden kan worden. U mag zaden Prof. Gerbrandy herhaalde in zijn pliek de waardering voor de bekwaam heden van minister Donker en professor Meijers en haalde een citaat aan var, Christelijk Historisch staatsrechtsgeleerde (jkvr. Wttewaall mocht raden wie was), die eens geschreven heeft, dat wel eens zegt, dat men gevoelens andersdenkenden moet eerbiedigen, dat dat niet kan met gevoelens, die verkeerd en verderfelijk acht. (De geci teerde was dr J. W. H. Meyert var singa, van 1905 tot 1917 Christelijk His torisch Tweede Kamerlid, die geschreven heeft het boek „De antithese en Christelijk Historische standpunt). Prof. Gerbrandy wenste, dat minister Donker in het openbaar zijn kwalificatie du intrekken. De bewindsman was hier- >e echter niet bereid, omdat het bekend _j, dat prof. Meijers (gelijk hij het gister middag zelfs trouwens gezegd had) niet van plan is een wetboek, uitgaande van zijn eigen visie te schrijven, maar een waarlijk nationaal product te leveren. dit weet en toch zegt, dat de per soonlijke visie van de ontwerper niet deugdelijk is, behandelt hem onheus. Jkvr. Wttewaall bracht een bijzondere noot in het debat door er op te wijzen Tijdens haar bezoek aan Rotterdamter gelegenheid van de opening van het Groothandelsgebouw, bezichtigde Koningin Juliana gisteren ook de werkinrichting voor blinden in de Kipstraat. In de mandenmakerij werd HM. verrast met een pitrieten sleutelmandje. Het geschenk werd haar aangeboden door de nagenoeg blinde J. P. J. Rigetti, secretaris van de contactcommissie voor Rotterdamse blindenorganisaties. Met hem onder hield de Koningin zich enige ogenblikken. Referaten van de heren H. Algra en prof. dr K. Dijk (Van een onzer verslaggevers) ONDER PRESIDIUM van ds Y. van der Zee uit Nieuw-Vennep, heeft de Bond van Geref. Mannenverenigingen gisteren té Zeist zijn 31e jaarvergadering gehouden. Ofschoon de bond een verlies van 392 leden leed, neemt hij met zijn 511 verenigingen, omvattende 12.616 leden, een belangrijke plaats in de Geref. kerken en in het volksleven in. Schriftlezing thuis in ere houdt, De openingsrede van de voorzitter was, naar hij zelf zeide, nogal somber ge kleurd. Ds Van der Zee hield n.l. de ver gadering voor, dat men wel nog de Minister Van de Kieit stelt voor; Zilvergehalte en randschrift blijven echter gehandhaafd DE GANGBARE zilveren rijksdaalders en guldens wórden vervangen door kleinere, wanneer een wetsontwerp wordt aangenomen, dat minister Van de Kieft nu bij de Tweede Kamer heeft ingediend. De middel lijn van de rijksdaalder wordt verminderd van 38 tot 33 mm en die van de gulden van 28 tot 25 mm. Het gewicht van de rijksdaalder wordt daar door gebracht van 25 op 15 gram en dat van de gulden van 10 op 6 gram. Het gehalte en de nominale waarde blijven echter dezelfde als thans. Ook het randschrift „God zij met ons" wordt gehandh^fd. De oude munten worden geleidelijk aan de ciroulatie onttrokken taal wordt gebruikt voor di diging van de nieuwe stukken. Gezien de percentages ingeleverde munten bij de jongste intrekking van zilveren halve guldens en kwartjes verwacht men, dat de ontbrekende hoeveelheid zilver bin nen bescheiden grenzen zal blijven. Bo vendien is door de vermindering van het gewicht 35 a 40 pet minder muntmetaal nodig. De guldens en rijksdaalders kregen hun tegenwoordige afmetingen bij de invoe ring van de Muntwet 1839. Reeds vóór de laatste oorlog werd de grote rijksdaal der onhandig gevonden. Aan dit bezwaar wordt nu tegemoet gekomen. Om te voor komen dat de rijksdaalder teveel op de gulden gaat lijken, wordt nu ook deze laatste munt kleiner gemaakt. De voor gestelde gewichtsverminderingen moeten wel 'als uitersten worden beschouwd, omdat men wat de dikte betreft, aan bepaalde minimumgrenzen is gebonden met het oog op het randschrift en de beeltenis. Er zijn stemmen opgegaan, om de rijksdaalders en guldens niet te maken van zilver, maar van nikkel. Na alles wat hierover reeds is gezegd, volstaat de minister thans met er op te wijzen, dat nikkel momenteel uiterst schaars is. Onder de huidige omstandigheden is het dan ook volkomen uitgesloten, dat nik kel voor de aanmunting zou kunnen wor- Het tegenwoordige gehalte der zilver legering (0.720) stamt uit de jaren kort na de eerste wereldoorlog. Verlaging van het zilvergehalte zou een sterke vermin dering van de weerstand tegen corrosie (aantasting door ziuren e.d.) betekenen en dus een verkorting van de levensduur van de munt. Bovendien zou de munt door slijtage reeds vrij spoedig een grauwe tint krijgen, die geen afdoende waarborg vormt voor het voorkomen van valse munten, die veelal eveneens grijs achtig van kleur zijn. Bovendien is het gehalte van 0,720 door zijn technische eigenschappen, als bv. het homogeen stollen van de legering, bij uitstek ge schikt voor muntdoeleinden. Bij het tot stand komen van de munt-: •et 1948 werd over de technische uit voering van de guldens en rijksdaalders, nog geen beslissing genomen. Nu de prij zen en valuta's eeij zekere mate van be stendigheid hebben bereikt, is echter een definitieve regeling mogelijk, aldus j Nieuws. 8.18 Gram., 8.45 Voor de hui: dat het onderzoek van de Bijbel achter-1 uitgaat. Hierin zag spr. een der grootste de gezinnen en de Geref kerken, waarvan een in elk opzicht af glijden het gevolg kan zijn. Spr. wekte de aanwezigen op meer de gemeenschap dèr heiligen te zoeken. Nadat de burgemeester van Zeist. A. P Korthals Altes, in het vroege i genüur het bondsbestuur officieel ten raadhuize had ontvangen, sprak hij ook in de morgenvergadering woorden begroeting. Men verzond telegrammen naar Koningin Juliana en Prinses Wil- helmma. De heer H. Algra. lid van de Eerste Kamer, bezag vervolgens het heden te gen de achtergrond van de „goede oude tijd". Hij kon zich niet verenigen met het schema: bloei vroeger, verval nu. Uitvoe rig behandelde spr. de historische lijn van de opkomst van het Calvinisme de pruikentijd, toen de bovenlaag ons volk verslapte en in de benedenlaag de reformatie doorwerkte. Deze onderste laag zette zich voort in de afscheiding en in een andere groep „kleine luyden" die wachtte op Kuyper en Bavinck en de onderstroom vormde tegen de beginse len der Franse revolutie. Sedert is veel ten goede veranderd. Mr Rip bv. doceert een Christelijke maatschappijleer aan de Landbouwhogeschool en prof. van Rissen de ontwikkeling van de techniek in Delft. De Christelijk-sociale organisaties be trachten haar internationale roeping. Spr zeide te vertrouwen dat het Calvinisme Jaarvergadering van de N.Z.V. Door Februariramp kwam er contact tussen kinderen uit verschillende plaatsen (Van een onzer verslaggevers) Ook de tweede dag van de 87ste jaar- mgadering der Ned. Zondagsschool Ver eniging, die Dinsdag en Woensdag te Arnhem gehouden werd. had een vlot prettig verloop. Het programma was vol afwisseling en ook de samenkomsten Woensdag hadden weer mooie mo menten. Wij denken aan het spontaan gezongen Wilhelmus, nadat de voorzit ter had voorgesteld een telegram te zen- san H.M. de Koningin: aan het har telijk afscheid van jonkvr. C. Repelaer Driel, die de N.Z.V. jaren heeft ge diend en o.m. zorgde voor vele contac- n het buitenland. En ook nu weer _j veel gezongen onder leiding van kantor Kurt Schultz uit Leer (West- Duitsland), die in een minimum van tijd de grote zaal vol mensen een groot zangkoor maakte, dat verschillende ca- Dns op behoorlijke wijze wist te zingen. In zijn jaarrede wees de voorzitter, ds J. W. van Kooten van Amsterdam, er op dat het een groot voorrecht is te geloven n sprekende God, die ons het leven inzendt met een opdracht. De tijd v wij leven wordt het na-christelijke tijdperk genoemd. En ook spreekt men van „de vierde mens, die niets meet weet en overal buiten staat". Er zijn ouders die zeggen: Op Zondagsschool bidden ze met ons kind. en dat kunnen wij niet meer. Onze Ned. Zondagsschool Vereniging mag in deze tijd haar aposto lische opdracht vervullen. Elke Zondag bereiken we zo ongeveer 400.000 kinde met ons woord, ons lied en de vele andere hulpmiddelen, die ons thans ten dienste staan. Hoe beter onze organisatie hoe beter we onze opdracht kunnen vervullen. Tot bestuursleden werden herkozen: evr. K. Blomaard-Eversdijk te IJzen- dijke, ds J. W. van Kooten te Amster dam, mej. H. M. Mulder te Badhoeve- dorp en de heer C. Roodhart te Amster dam. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de heren C. Schoonenboom te Scheveningen en J. Veenstra te Utrecht. Op voorstel van het bestuur zal de volgende jaarvergadering te Amsterdam worden gehouden. De morgenvergadering werd besloten met hartelijke toespraken van afgevaar digden van de Ned. Ver. van Vrijz. Zon dagsscholen. het Leger des Heils. Duitse Kinderarbeid en van de Herv. kerke- raad te Gent. Vóór begonnen werd het programma der middagvergadering af te werkerv sprak de heer De Zeeuw uit 's-Graven- jfirüida z°n.rlebrui,n de tweede helft van de 20e eeuw instrument in Gods hand zal zijn orr wereld te dienen. In de morgenvergadering verwelkomde de voorzitter inzonderheid een afvaar diging van de Duitse Geref. mannen- verenigingen. Middags voerde prof. dr K. Dijk het woord over het onderwerp .-.Persoon en ambt". Tussen ambt en persoon behoort levensh'arhionie té bestaan door het ge loof, dat in de Iièfde werkt. Deze weder kerigheid tussen beide eist dat het Woord Gods als het objectieve middel der genade zijn superieure plaats be houdt. Voorts moet aandacht worden geschon- ;n aan verscheidenheid in karakter, variatie van gaven, onderscheiding i geestelijke instelling op het ambt. De ambtsdrager moet bedenken dat hij met mensen te doen heeft, waarom de prac- tische zielszorg psychologisch moet te werk gaan. Dit alles, zette spr. uiteen, geldt niet alleen voor het bijzondere ambt, ook voor het ambt der gelovigen, in uitoefening de schoonheid van de v ties der persoonlijkheid moet uitkomen In de huishoudelijke vergadering werd besloten in 1954 te Eindhoven bijeen te komen. De bondssecretaris, de heer J. Stellingwerf te Leeuwarden, is als zo danig herkozen. Ds P. Kuyper jr te Zeist sprak een slotwoord. deel een hartelijk dankwoord namens de Zondagsscholen in de vele plaatsen, die door de ramp van 1 Februari ge troffen werden. Op meerdere plaatsen zijn doden te betreuren onder de kinde ren en het onderwijzend personeel. Men werd echter verkwikt door het mee' leven der N. Z. V. En ook werd er con tact gelegd tussen kinderen uit het rampgebied en vele andere plaatsen in De heer Kroeze, directeur van het bu reau der N.Z.V., hield vervolgens een interessante causerie over de rijke histo rie van de arbeid der N.Z.V. Door mid del van een serie lantaarnplaten gaf de heer Kroeze de nodige .toelichting. Prof. dr J. N. Sevenster, lid van de raad van advies, gaf hierna een referaat over het onderwerp „Onze arbeid en de komst van het Koninkrijk" Spreker deed dit aan de hand van de gelijkenis over het zelfgroeiende zaad (Marcus 4 26-29L De boodschap in verschillende gelijke nissen neergelegd is vaak moeilijk weer te geven. In genoemde gelijkenis valt de volle nadruk op het feit. „dat het zaad ontkiemt en groeit, zonder dat de zaaier zelf weet hoe". De kerk moet weten dat het Koninkrijk Gods van zelf komt. Ons werk doet aan dat komen niets toe of af. Toch dacht de jonge kerk er niet aan maar rustig af te wachten. Er werd ge werkt met ijver, toewijding en volhar ding. Maar nooit met de bedoeling: wij moeten het Koninkrijk Gods brengen. Ook in ons Zondagsschoolwerk moeten wij oppassen dat wij van het Konink rijk Gods niet maken een stichtelijke omlijsting van eigen werk. De 87e jaarvergadering van de Ned. Zondagsschool Vereniging werd besloten met een wijdingsdienst, waarin voorging ds G. W. Spruyt. Bezoepingswezk Ned. Herv. Kerk Beroepen: en aangenomen naar Janetville-Pontypool (United Church of Canada) T. Hogerwaard (Pred. Prot. Kerk in West-Indië) te Oostvoorne. Beroepen: te Liendsn (vac. G. C. Roosendaal) A. Kleyn -Kranenburg te Kootwij'kerbroek, te 's-Grevelduin-Ca- peïle Goedhart te Middelharnis. Benoemd: tot pred.-voorganger te Barneveld (Herv. Evangelisatie) J. van Veen. em.-predikant van Vroomshoop, thans hulppred. te Utrecht. Aangenomen: naar West-Ter schelling (toez.) J. Struys, Vlootpred. te Valkenburg. Bedankt: voor Ermelo' (vac. Th. G. Vollebregt) J. C. Terlouw te Otterloo: voor Vinkeveen L. Vroegindewey te Pa- pendreoht. Emeritaat: om gezondheidsredenen is aan ds J. D. M'idhon te Usselo emeritaat verleend. Geref. Kerken Beroepen: te Hardenberg (vac. H. Sweepe) H. Hogerhuis te Onnen (Gr.) met"emeritaat: ds J. van Henten te Nwe Pekela is voornemens dit jaar met eme ritaat te gaan. Het lied der aethergolven VRIJDAG 5 JUNI Hilversum I, 402 m: KRO: 7.00 Gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 N Gram., 9.00 Voor de huisvrouw, 1 9.45 Schoolradio. 10.00 Kamororke: 11.00 Voor de ziekem 11.40 Klein Metropole-oi" Zonnewijzer. 1.00 Nieuws. 1.25 Viool en orgel, 1.45 Voor de vrouw. 2.00 Maastrichts Sted. orkest en solist, 2.50 Gram., 3.30 Cello en :ugd. 5.15 muziek. 6.30" Amus. muziek. 7.00 7.10 Regerings-uitz.: Verklaring en ""5 Dt gewone man. kamerorkest en sol.. 10.20 „Om de toekomst van Nederland", klankb.. 10.40 Gram.. 10.45 „k geloof in ene. heilige, katholieke Kerk". 11.00 Nieuws. 11.15 —12.00 Gram. Hilversum II, 298 m: VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.. 7.15 Gymnastiek, 7.30 Gi minister Van de Kieft. I 9.00 Gymnastiek, 9.10 Gram., 9.40 r j zijn. Met het oog op rovers. Jij moet ook aan- De stemming komt er in. Ze drinken meer dan Olm monsteren. Dan gaan we weer samen." ze gewoon zijn, ze worden loom en slaperig. Dus lit ben thuis eeweest. Daar was alles nog als „Eerst moet ik praten met mijn mensen, waar se gaan heen en kruipen te kooi. noarnm o* ik wüpr naar 7HP Maar iii ik aan boord ben.' De volgende morgen praat Joris met de eige- bleef toch bi de Nieuwe Wereld? Hoe is het daar ..Doe dat morgen vroeg En meld je bijtijds, naar van het scheepje. De man laat hem gaan, ««innen? Tie <?naniaarden' Dp Azteken'" Ik zal het schiP wijzen." hier kan hij gemakkelijk een ander aanmonste- r&ar' i? al?p<T nrachtie'verlorien" René bestelt voor beiden eten en drinken en ren. Joris gaat naar het schip, dat René aan- Hn« kan Hat?" verlopen. praten genoegelijk wees Het lukt niet vlot De kapitein wil weten „noe Kan a i. „Nu wil ik je ook vertellen van mijn geluk" waar Joris de laatste jaren gevaren heeft. Die „De Azteken zijn onderling aan het veenten zegt Reng ^ls knaap Was ik bevriend met een tocht naar de Nieuwe Wereld acht hij bedenke- geraajet. Een deeMvas ontevredenbuurmeisje. Bij het opgroeien groeide onze lijk. Deze vent is geen zuivere zeeman, hij lijkt meer een stuk avonturier. de nieuwe koning, zij wilden een broer van Montezuma. Daarvan, maakte Cortez gebruik. Hij slaagde er in, zijn mannen te verzamelen, kanonnen en munitie in veiligheid te brengen en zich op te stellen op een hoogte. Maar toen kwa men de Azteken in overstelpende overmacht en omsingelden hem. Midden vooraan stond de op perste bevelhebber, kenbaar aan een gouden schild en boven zijn hoofd een_ vlag van netwerk -Het- Goudland gevonden DOOR K. JONKHEID René wordt er bij geroepen. Hij verklaart, Joris reeds jaren te kennen als een bevaren zeeman, betrouwbaar en oprecht. Het contract wordt getekend, Joris krijgt hand geld en brengt zijn spullen aan boord. Vroeg in de morgen varen ze af. De kapitein is op zijn hoede. Onafgebroken is hij aan dek en 'fi™ goud! To"„ hee(« Cor.e8s zijn ruiters vriendschap mee. Ik w,s een arme jongen en K!fU/^a3r/,echht%^«,M%te^I0driemsa?gheo: verzameld en met een drieste stormaanval zich zij de dochter van een gaardenier, eigenaar van "Jc" b°: ingeboord in de massa, de bevelhebber neerge- drie wijngaarden. Daarom ging ik naar zee. Uit e-oreeen van sck,d met kostbare iadine Zee sabeld en het gouden vaandel buit gemaakt. Toen de Nieuwe Wereld kwam ik terug met kostbare S™P met kostbare lading. Zee- de Azteken het symbool van hun macht in han- buit aan goud en edele stenen. Ik heb dit alles ^"eerde ™„3e heett .Dennen in alle vofrna den van hun vijanden zagen, waren ze zo ver- getoond en haar een prachtig stuk geschonken. "e?" 1l" »J'e ward en ontmoedigd, dat hun weerstand gebro- Öok de ouders gaf ik een mooi stuk. Volgend a* h£ ken was. De nieuwe koning werd gevangen en jaar gaan we trouwen. Ik kan een heuvel ko- het hele rijk veroverd. Met mijn aandeel in de poh, beplant met vruchtdragende wijnstokken, fhanden buit ben ik naar huis gegaan, naar Frankrijk kant en klaar. Daarom doe ik nog één reis, om van hun "OOMman te spelen. „Zo! Dus jij bent ook thuis geweest!" het vereiste bedrag vol te maken. Dan word ik Het begin is goed. Drie dagen varen ze onder „Ja. Dat vertel ik je straks, dan weet je met- een deftig wijngaardenier!" een rustige hemel met gunstige wind. De vierde een waarom ik zo vrolijk ben. Eerst iets anders. Hij slaat Joris op zijn schouder en vraagt: dag zegt Joris tot René: „Nu zou ik wel eens wil- Ik heb aangemonsterd voor nog één reis, mijn „Hoe vind je dat?" len weten, waarheen we gaan." laatste, daarna blijf ik aan wal. Het schip moet „Ik vind het prachtig en ik gun het je van „Onze Ouwe is erg achterdochtig, dag en nacht een kostbare lading vervoeren." harte", zegt Joris. „En als ik genoeg heb van op zijn hoede." „Waarheen?" mijn zwerftochten, kom ik je tuin bekijken." Maar Joris springt ineens over op een ander „Dat weten we niet. De haven van bestemming „Dan drinken we samen wijn, die ik zelf ge- onderwerp. „Zeg. weet jij óok, hoe het gegaan is wordt pas bekend gemaakt, als we in volle zee teeld heb!" met padre De las Casas? Leeft hij nog?" Schoolradio, 10.50 Gram., 11.25 Radii i. 11.45 Pianorecital. AVRO: 12.00 Musctte- orkest, 12.33 Sportpraatje. 12.48 Gram., 1.(0 1.15 Gram.. 1.30 Dansmuziek, 2.00 tje, 2.20 Gitaarkwart.. 2.50 Voor- muziek, 3.10 Orgelconcert. 3.30 st. VARA: 4.00 Lichte muziek. 4.20 5.00 Voor de kinderen, 5.30 Gram.. :ing studc vara^TOO :ht, 10.1" 8.25 Kunstmaand Amsterda jeramuziek, 10.00 Buitenl. insmuziek. VPRO: 10.40 45 Avondwijding, VARA: 11.00 Nieuws, 11.15 Orgelspel. 11.35—12.00 Gram. Engeland, BBC, 330 m: 12.00 Dansmuziek. 12.25 Gevar. progr.. 12.55 Weerber.. 1.00 Nws. 1.10 Amus. muziek, 1.55 Sport, 2.00 Voor de :holen, 3 00 Gram., 3.10 Sport, 3.25 Schots- rkest, 4.30 Gram.. 5.00 Voor de kinderen, 55 Weerber.. 6.00 Nieuws, 6.15 Sport. 6.2C evar. muziek. 7.00 Gevar. progi Effatha vergddert De 65e jaarvergadering van de Ver eniging Effatha (Chr. Instituut voor doof stomme kinderen te Voorburg) wordt op 11 Juni om 10.30 uur in „Forum" te Voor burg gehouden onder leiding van prof. L. H. v. d. Meiden van Apeldoorn. Ds H. J. Langman uit Amstei-dam zal een rede houden en naar gewoonte kunnen de aanwezigen een openbare les bijwonen. F.Q.I. te Kampen De senaat van het Corps Fides Quae- rit Intellectum aan de Theol. Hogeschool (Oudestraat) te Kampen, is voor het jaar 1953/'54 als volgt samengesteld: A. Komjathy, praetor; A. Hofman, ab- actïs, A. Groenewegen, quaestor; W. B. v. d. Meulen, assessor I, en A. Prins, II. Het ab-actiaat is gevestigd Oudestraat 41 te Kampen. Kampwerk van J. en E. Ook dit Jaar brengt „Jeugd en Evan gelie" in haar zomerkampen voor de jongèren tussen 17 en 30 jaar een pro gramma met vele en goedkope mogelijk heden in binnen- en buitenland. Deza kampen worden geleid door Prot. Chr. Jongeren zelf. Wij noemen enkele plan- Grindelwald (Zw.). Prutz (Tirol), Han en Malmédy. Terschelling, Epe, Wylre, Lunteren, Heeg (zeilkamp). Prospectussen kan men aanvragen bij de Stichting Kampwerk Jeugd en Evan gelie, Keizerstraat 14, Deventer. Emeritaat Ds J. D. Michon, Ned. Herv. predikant te Usselo (geb. in 1907) en voordien in Musselkanaal, gaat wegens gezondheids redenen met eervol emeritaat. Ds J. van Henten. Geref. predikant te Nieuwe-Pekela (geb. 30 Oct. 1888) is voor-. dit jaar met emeritaat te gaan. Hij diende voorheen de gemeenten van Wijckel en Balk, Oldekerk, Nieuw-Ven nep, Enschede en Sleen. ip, gebor thans wonende te Ooster i tot doctor in de godgeleerdheid orkest en sol., 1.45 Voor d< iters, 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Liohti :iek. 3.45 Amus. muziek. 4 15 ..Mrs Dale'i Dagboek". 4.30 Orgelspel. 5.00 Variété-ork. er - 'eb.. 6.00 Mil. orkest. UWS, 7.05 Gevar. progr. all go down the Thar 8.00 Gevar. progr.. 9.30 ld.. 10.00 Nieuws, 10.15 Gevar. muziek. 11.15 Klankbeeld. 11.56 —12.00 Nieuws. Frankrijk, Nat. Progr., 347 m: 12.30 Concert. 1.00 Nieuws. 1.55 Israëlische uitz.. 6.30 Am. uitz.. 7.10 Kiass. muziek. 7.58 Gram.. 8.02 ..Thais", opera. 10.10 Gram., 11.00 Solisten- concert. 11.45—12.00 Nieuws. Brussel, 324 m: 11.45 Gram.. 12.30 Weerber.. 12.34 Gram., 1.00 Nieuws. 1.15 Orgelspel. 2.00 l-_1.00 1" 5.00 Niei riano. 6 00 Dansmuziek. 6.30 Voor de sold. .00 Nieuws. 7.40 Gram., 7.50 Kindcrweeldc 1.05 Voor de kinderen. 8.15 Symph. orkest 0.00 Nieuws, 10.20 Caus.. 10.25 Intern. Radio Jniversiteit. 10.45 Gram.. 10.55—11.00 Nieuw: Brussel, 484 in: 12.10 Gram., 1.00 Nieuwi .10. 2.00 cn 2.45 Gram.. 3.00 Omroep orkes .00 Gram., 5.00 Nieuws, 5.15 Gram., 5.3 Omroep orkest, 10.10 Kamermuz.. BBC, European 9.00 Gram., 10.00 Nieuws, Gram., 10.50 Nieuws. Uitz. v. Nederland: Kroning als schouwspel. (Op progr.: Music-HalL M. B SUngenberg (Hoogeveen) Heemstra Amsterdam). UTRECHT. 2 Juni Geslaagd A. baron van Verschuer (Beesd). Vragen over toeslag voor rijkspersoneel Het Tweede-Kamerlid Lucas (KVP) heeft aan minister Beel schriftelijk da volgende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat voor het rijks personeel de vacantletoeslag In 1953 weer is vastgesteld op 2 pet van liet. salaris tot een maximum van 50 voor ongehuwdèn en 75 vóór gehuwden? 2. Is oók de minister van oordeel, dat de onder 1 genoemde maxima «en nivel lerende strekking hebben? 3. Is ook de minister van oordeel, dat het stellen van maximumgrenzen met een dergelijke strekking in de huldiga tijdsomstandigheden ongewenst is? 4. Is de minister bereid te bevorderen, dat bij het verlener, van een vacantle toeslag aan het rijkspersoneel in 1953 geen maxima worden gesteld?

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2