Men we geihsctft GTouraitl Elizabeth II hoopt vertrouwen van het volk waardig te zijn Waarom wij zelf niets zagen... Tot iaat in de nacht bleven de duizenden mensen in Londen feestvieren WOENSDAG 3 IUNI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- eD Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week AD VERTE NTIëN: 0 18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vier en dertigste jaargang No 9750 Directie'. F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSER1NK CHttlSTEUÏK-N ATION AAI DAGBLAD .Jtul.MUrt li «Itllnn «in fwrt la trgheaspael' Een jonge Koningin dankte haar onderdanen NU DEZE DAG ten einde loopt, weet ik, dat mijn blijvende herinnering daar aan verbonden zal zijn, niet alleen aan de plechtigheid en de pracht van de ceremo niën, maar vooral aan Uw bezielende loyaliteit en genegenheid. Ik zal er altijd naar blijven streven, het vertrouwen van het volk waardig te zijn." Deze woorden sprak gisteravond een ontroerde koningin, die nog maar kort ge leden tijdens een indrukwekkende plechtig heid was gezalfd en gekroond. Terwijl in heel Engeland en in alle delen van het Britse Gemenebest 'n feeststemming heerste en zich voor Buckingham Palace vele tien duizenden mensen hadden verzameld om nog een glimp van de jonge vorstin te kunnen opvangen, sprak Elizabeth II voor de radio tot haar onderdanen. Herinnerend aan het verzoek in haar jongste Kerstbood schap om het gebed van allen, zeide zij, dat zij zich op haar kroningsdag gesteund wist door gebed en medeleven van haar volkeren in de wereld. De stem van de jonge koningin was krachtig, hoewel enigszins bevend van aandoening en toch fris en zonder hape ren,.toen ze de belofte uitsprak. Een dui delijke trilling was hoorbaar, toen zij haar "redevoering besloot met de woorden „God zegene U allen Vóór de koningin sprak, hield minister president Churchill een korte inleidende toespraak, waarin hij o.m. zeide: „Laat men niet denken, dat de tijd van ridder lijkheid tot het verleden behoort. Hier, aan de top van onze gemeenschap, die zich over de gehele wereld uitstrekt, is de vrouw die wij eerbiedigen, omdat zij onze koningin is en die wij liefhebben om haarzelf." Na Gods zegen te hebben afgesmeekt, kondigde hij de vorstin aan. Bij het volbrengen van haar belofte, hoopt Elizabeth steun te vinden bij haar echtgenoot, die „al mijn idealen en mijn genegenheid voor u deelt." „Ik ben er zeker van." aldus de vorstin, „dat mijn kroning niet het symbool is van een macht en een praal, die verleden tijd zijn, maar em uitdrukking van onze hoop voor de toekomst en voor de jaren dat ik, bij de gratie Gods, u zal mogen regeren en dienèn als uw koningin." de koningin, die zich de gehele dag zeer waardig had gedragen, op het punt in tranen uit te barsten na de vermoeiende beproeving. Op het ogenblik, dat zij zich de kapel van St. Edward begaf, scheen zij te wankelen. Haar gezicht stond strak en ernstig. Gedurende de gehele plechtigheid had zij geen enkele maal geglimlacht. Voordat de rijtoer terug naar De koningin Syngman Rhee Bestand op Korea is zelfmoord Als de communisten niet worden teruggetrokken „Instemmen met een bestandslinie in Korea, terwijl de communisten nog stel lingen langs het front innei neerkomen op het aanvaarden uitnodiging om zelfmoord te plegen, of zichtbare ontspanning in. Men hoorde het zonder protest ondergaan doodstraf." Dit zou de Zuidkoreaanse president Syngman Rhee, volgens minister van Buitenlandse Zaken, Pjoen Jong Tai, gezegd hebben. Zoals wij meldden eist Zuidkorea o.m., dat alle buitenlandse troepen Korea stand verlaten. „Wij zijn zeker niet be reid, de Amerikaanse politiek tot elke prijs te volgen," voegde de minister er aan toe. „En wij zullen slechts instem men met een wapenstilstand, wanneer aar onze eisen is voldaan". IHet hoofd van de Zuidkoreaanse dele gatie bij de wapenstilstands-onderhande lingen te Panmoendjon, generaal Tsjoi Doek Sjin, heeft zijn ontslag aangeboden. Syngman Rhee zal dit vermoedelijk aan vaarden. Rosenbergs worden op 19 Juni terechtgesteld Julius en Ethel Rosenberg, de ter dood veroordeelde atoomspionnen, zul len achttien Juni om 22.00 uur plaatse- 1 Iijke tijd (dat is 19 Juni 4 uur Neder landse tijd) terechtgesteld worden. Al dus heeft William A. Caroll, de hoogste federale ambtenaar belast met de uit voering van strafvonnissen, bekend ge maakt. In Tirol viel veel sneeuw In Tirol is gisteren veel sneeuw ge vallen, die de temperatuur snel tot het vriespunt deed dalen. Hier en daar viel In de bergen 25 cm. Auto's, die van de Arlbergpas gebruik wilden maken, moes ten de sneeuwkettingen aanleggen. Vandaag begonnen Agenda der conferentie van het Gemenebest De agenda van de conferentie van 1 Gemenebest te Londen, die vanmorgen is begonnen, zal de volgende punten omvatten: 1. Overzicht van Churchill over de wereldtoestand. 2. Politieke ver klaringen van de premiers van het Ge menebest. 3. Behandeling van de Sowjet- politiek: onderzoek van de West-Euro- pese aangelegenheden. De NATO. waar van slechts Groot-Brittannië en Canada van de landen van het Gemenebest lid zijn. 4. De kwestie van een Koreaanse wapenstilstand; vragen betreffende het Verre Oosten en Zuid-Oost-Azië, met inbegrip van de kwestie-Indo-China. flonkering uit de diamanten, paarlen, saf fieren, smaragden en robijnen va kroon en de andere koninklijke attribu ten. Het duurde drie kwartier voo stoet van drie kilometer lengte eer paald punt was gepasseerd. Overal sloeg een golf van emotie omhoog, zodra de gouden koets in zicht kwam. Vrouwen weenden en kinderen stonden van vreug- Tussen de Koningin-Moeder Elizabeth en Prinses Margaret kijkt de kleine Prins Charles vol aandacht toe hoe zijn moeder tot Koningin gekroond wordt Buckingham Palace begon, rustte de jur in de vestibule van de Abbey, waar verversingen werden geser veerd. Nadat Elizabeth de kerk had verlaten, trad er onder de 7000 aanwezigen fluisterende gesprekken voeren en vele handen tastten in verborgen zakjes naar brood of brachten verstoken flesjes met lafenis aan de mond. Lady Astor liet zich dronk uit een flesje limonade ken nelijk smaken, terwijl vele Lords zich versterkten met wat hartiger drankjes. Buiten brak een orkaan van gejuich los, de koningin met de lichtere impe riale kroon op het hoofd en de rijksappel en scepter dragend, de Abbey verliet haar triomftocht te gaan maken. Een zonnestraal slaagde er even in, door de bewolkte hemel te breken en sloeg Op verzoek van Londen', Bermuda conferentie tot eind Juni uitgesteld Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken maakte gisteren bekend, dat de Bermuda-conferentie van de Westerse Grote Drie, op verzoek van Engeland, tot het eind van deze maand zal worden uit gesteld. In principe was men overeen gekomen, op 16 Juni met de besprekin gen te beginnen. Kanselier Adenauer heeft zijn politieke adviseur, Herbert Blankenhorn, een ex-Nazi, aangewezen om Duitsland op de Bermuda-conferentie te vertegenwoordi gen. Deze chef van de poütieke afdeling van het Duitse ministerie van Buiten landse Zaken, is reeds naar Washington vertrokken om de Amerikaanse regerings leiders op de hoogte te brengen van de Duitse visie op de internationale toestand. Op lice's aandringen Hulp aan de Ver. Naties gaat toch door Als Rood-China in de organi satie wordt opgenomen Op nadrukkelijk verzoek van presi dent Eisenhower hebben de republikein se congresleiders hun voorstel tot het inhouden van de Amerikaanse bijdragen aan de eVr. Naties, indien communistisch China tot deze organisatie zou worden toegelaten, laten vallen. Eisenhower had de republikeinse lei ders in het Witte Huis bijeengeroepen om deze zaak met hen te bespreken. Senator Bridges zei na afloop van bijeenkomst, dat Eisenhower accoord gaat met een voorstel, volgens hetwelk de beide huizen van het congres geacht zullen worden gekant te zijn tegen een toelating van communistisch China onder de huidige omstandigheden. De eerste gesdienkzending mate- „Amerika zal zich niet alleen verzet- riaal van de grote Ned. bonden van melk- ten tegen deze toelating, maar zich zelfs handelaren voor de getroffen collega's in aan het hoofd stellen van alle landen Zeeland wordt morgen in Goes uitge- die China buiten de V.N. willen houden", teikt I aldus Bridges. de te dansen. Vooral op Trafalgar Square, de stoet tot driemaal passeerde, was de menigte bijna niet te houden. Evenwicht Ofschoon zij zichtbaar vermoeid had Elizabeth toch voor elke nieuwe barsting van enthousiasme een dankbare glimlach over. Men kon zien, dat zij alle moeite deed, ondanks de schommeling vare gouden koets, haar kroon recht op het hoofd te houden. Intussen hadden de prinsessen en prinsen van over: hun open landauers veel van de genade loos neerstromende regen te lijden. De zakdoeken kwamen er aan te n wenkbrauwen en gezicht te drogen. Ook Churchill deelde in het enthousias- e van de menigte. Hij maakte het be roemde V-teken en stak op een gegeven ogenblik zijn blote hoofd uit de koets in stromende regen. Bij de laatste r king op Trafalgar Square raakte zijn koets uit de route. Aan de andere kant van de straat moest zijn rijtuig wachten op open plékje. Het koninklijke rijtuig moest vlak langs dat van Churchill rijden, de bocht naar de Mali te maken. Ein delijk wisten de koetsiers van Churchills ig aansluiting te vinden aan het èinde van de rij. Het linkerpaard van het koppel, dat de koets trok, scheen tegen i stribbelen. Het werd door één der koet- ers bij de teugel gehouden. Tijdens de rijtoer brak even de door. Dat duurde echter niet lang, want hoogste een kwartier stroomde de regen weer neêr op de reeds doorweekte menigten. ssa's in Piccadilly schreeuwden: „Are we downhearted?" (zijn wij teri geslagen) en gaven zichzelf antwoord met daverend „neen". Om dat te bewij- amuseerden ze de voorbijtrekkende troepen met het zingen van „She '11 be coming round the mountain when she ti „It *sAa long way to Tippe- rary." Aan de voet van Marble Arch werd ien vrouw onwel. Zij werd op een bran- :ard gelegd, maar worstelde zich in zit tende houding, duwde de behulpzame opzij en smeekte, toch nog de stoet te mogen zien. Zij zat ten slotte boven op de brancard, en ondersteund door Rode Kruismannen kon zij de stoet door de poort zien trekken. Ontspanning In Oxfordstreet was de koningin wat vrolijker en onbezorgder geworden. Tien duizenden mensen juichten zich in deze winkelstraat schor. Wie een goed kijkje het binnenste van de koets, zag dat de koningin de rechterhand va hertog met haar linkerhand stijf vast hield. De menigte voor het paleis, die het langst had gewacht en daardoor het natst een daverende kreet horen, toen de stoet eindelijk terug kwam. De schenen er een speciale eer in te zien daar nog steeds te staan om de vorstin te verwelkomen, na een dag, dat de ogen der wereld op haar gevestigd waren ge weest. Met een stralende lach dankte Elizabeth voor de ovaties. Ook de hertog an Edinburgh glimlachte breed. Prins Charles en prinses Anne kregen hun móeder én Vuder in de gaten en hun gezichten straalden van opwinding. Wild sloegen ze tegen de ramen toen de koets door de hekken het plein voor het paleis opreed. Prins Charles werd zó door het enthousiasme buiten aangestoken, dat hij met zijn vuistje wild op het glas begon te trommelen, zodat zijn juf hem in be dwang moest houden. Op het balcon Ongeveer kwart voor zes verscheen de koningin op het balcon van het paleis, tezamen met haar echtgenoot en kin deren. De vorstin maakte een levendige indruk, toen zij met een gracieus gebaar de menigte voor het paleis begroette, die het politiecordon verbrak en de hekken i het paleis vernielde om de koningin kunnen zien. Ook Charles en Anne wuifden naar het publiek. Enige ogenblik ken daarna begon de luchtparade. Toen verschenen ook de koningin-moeder en de hertog van Gloucester op het balcon. De 168 toestellen vlogen op 300 meter hoogte voor het paleis langs. Na de pa-' rade bleef de koningin nog even op bet balcon toeven om de menigte met een handgebaar te danken voor de ononder broken toejuichingen. Daarna trok zij zich met de andere leden van de koninklijke familie in het paleis terug. In de loop van de avond verscheen de koningin nog verschillende malen op het balcon. De mensenmenigten groeiden de gehele avond aan en de politie moest veel overredingskracht gebruiken om de op gewonden mensen tot rede te brengen. Te middernacht liet de vorstin zich voc laatste maal zien en tien minuten later werd de verlichting van het balcon uit geschakeld, doch niet vóór de koningin en haar gemaal driemaal waren terug gekeerd omdat de menigte bleef roepen: „Wij willen de koningin zien Koningin Elizabeth op haar troon. Zojuist is zij gekroond. In haar handen houdt zij de schepter, teken van de koninklijke macht en de rechtvaardigheid, alsook de roede met de duif, teken van barmhartig heid. Zij maakt zich gereed om de eerbewijzen in ontvangst te nemen Feest Straatvegers begonnen in de loop van de avond de platgetrapte modderige kran en andere rommel van de straten langs de route op te ruimen. Zij moesten hun werk doen temidden van de feest vierende mensen, waarvan er verschei dene meer dan één glaasje op de gezond heid van de koningin hadden gedronken. Maar allen waren goed geluimd. Op vele plaatsen in het centrum van Londen werd op straat gedanst en ondanks de koude wind sleepte men piano's naar buiten, evenals tafels die volgeladen waren belegde broodjes en koek. De politie moest even ingrijpen toen enkele feest vierenden hun vernielzucht wilden bot vieren, maar even later zorgde de regen er voor, dat de mensen weer wat kalmer werden. Dit was tevens voor de meesten het sein om naar huis te gaan en daar uit te rusten van de vermoeienissen 5 de afgelopen dagen. Alles is voor hen weer achter de rug Tenslotte de balans van de drukte: bijna 7000 mensen zijn het slachtoffer geworden van de drukte. De meesten konden op straat worden geholpen, maar 313 moesten in een ziekenhuis worden opgenomen.... Koningin Elizabeth in haar sta tiekoets. Zij is hier op weg van het Buckingham Paleis naar de Westminster Abdij Ned. mijnwerker omgekomen in Duitsland De 36-jarige mijnwerker J. Mertens uit Roermond is in de mijn Sophia Jacoba Hückelhoven (Duiitsland) het slacht offer geworden van een bedrijfsongeluk. Toen hij aan het werk was op de 360- r verdieping kreeg hij, doordat de ketting van een machine brak, zulke zware inwendigre verwondingen, dat hij kort daarna in het ziekenhuis overleed. Banketzaken moeten minstens 40.000 omzetten Uit de exploitatiegegevens kan worden afgeleid, dat banketbakkerijen met een gemiddelde omzet van minder dan f 40.000 per jaar een negatief exploitatieresultaat opleveren, d.w.z. dat de netto-winst ge ringer was dan de waarde van de arbeid van de eigenaar en eventueel diens mede werkende huisgenoten. Dat blijkt uit ge gevens van de Stichting Economisch Instituut voor den Middenstand, die een rapport heeft gepubliceerd over de be drijfsgegevens van 60 banketbakkerijen. Koudste Junidag sinds honderd jaar In de Bilt was de hoogste temperatuur gisteren slechts 9,2 graden Celsius. Nog nooit was het gedurende de meer dan 100 jaar, dat in De Bilt waarnemingen worden verricht, voorgekomen, dat de temperatuur een geheel etmaal in Juni onder de 10 graden bleef. Tot nu toe hield 12 Juni 1916 het record: toen werd 10.8 graden Celsius bereikt. Gisteren bleef de temperatuur daar dus 1,6 gra den onder. In Tirol is een 25 cm dikke sneeuw laag gevallen. Maar in West-Rusland en in Finland is het warm weer bij Zuide lijke winden. In Helsinki werd gisteren 24 gr. Celsius gemeten. Op Zuid-Groen land steeg de temperatuur tot 20 graden Celsius. Het blijft in ons land de eerste dagen nog koud, maar bij een afnemende buien activiteit lijkt een geringe stijging van de temperatuur in de komende dagen toch waarschijnlijk. (Advertentie) DOUCHE INSTALLATIE A. ZWART HOOIGRACHT 18. Te4. 23951 Opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met opklaringen en hier en daar enkele buien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopen de richtingen. Dezelfde tem peratuur of Iets hogere. (Op gemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Donderdag: zon 4.24 tot 20.53 uurj maan 0.52 tot 12.05 uur. Op 4 Juni L-K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1