Meer dan 1100 Leidenaars stemden anders dan ze bedoelden ;r, zachter Tegenstrijdige berichten wekten spanning en onzekerheid grote NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 28 MEI 1953 M. Lijst 1 B weid voor lijst 2 aangezien Partij 140 Stemmen.. Reeds wanneer de Prot. Chr. Groep erica 140 stemmen méér had gehad, er de Partij van de Arbeid dientengevol ge 140 minder, zou er een zetel var lijst 1 naar lijst 2 zijn overgegaan. Of liever: dan zou het niet gebeurd zijn, dat lijst 2 een zetel aan lijst 1 moest afstaan. We kunnen dus inderdaad zéggen, dat Van der Kwaak Van Schaik een zetel cadeau gaf... De moraal is: nèem voortaan de bril mee, als u gaat stemmen. Laat ook de nonchalance geen rol spelen. En boven dien: de kiezers dienen in het vervolg tegen een dergelijke mogelijkheid te den gewaarschuwd, óf de wijze van druk ken van de stembiljetten moet voortaan dgze vergissingen voorkomen. Verkiezingen Leiden: zie verder pagina 5 Dr ir Lindenbergh weer thuis Dr ir Lindenbergh, de directeur va' de Leidse duinwatermaatschappij, is ui het diacónessenhuis te Leiden in zij: woning te Katwijk aan den Rijn terug gekeerd. Zoals beken,d, kreeg hij enkele weken geleden op het terrein van de maatschappij te Katwijk een ongeluk. Binnenkort hoopt de heer Lindenbergh 'zijn werkzaamheden in Leiden te her- GEMEENTE LEIDEN Otticiële publicaties INENTING TEGEN POKKEN Er zal op Woensdag 3 Juni 1953, 14—15 uur, gelegenheid zijn om bü de Gemeentelijke Geneeskundige- en zondheidsdienst, in het gebouw Nieuwe Mare 13a, kosteloos kinderen, jonger dan twee jaar, te laten inenten tegen pokken. Identiteitspapieren (b.v. trouwboekje) medebrengen. De Directeur van de G.G. G.D., C. R. ZIJERVELD. Leideh, 30 Mei 1953 Betere verlichting op Noordeinde en Lage Rijndijk De verlichting van het Noordeinde en an de Lage Rijndijk moet onvoldoende Worden geacht voor deze vrije drukke toegangswegen tot de stad, zo schrijven i W. van Leiden in een prae-advies aan de raad. In verband daarmee Is. een plan ontworpen tot verbetering van die verlichting. Het college vraagt de raad Voor een betere verlichting van het Noordeinde een crediet van ƒ6550 goed te keuren, en voor de Lage Rijndijk een crediet van 9976. Veertig jaar bij de N.S. De heer J. Rijsdam, ladingmeèster bij het goederenstation aan de Haagweg te Leiden, is op 1 Juni bij de Ned. Spoor wegen werkzaam. Na bij de toenmalige Hollandse LJzeren Spoorwegen te Den Haag in dienst te zijn getreden, werd de heer Rijsdam op 1 Augustus 1917 overge plaatst als schaalknecht naar Leiden, waar hij in 1919 werd benoemd tot onder- ladingmeester van het goederenstation aan de Haagweg. In 1947 werd de heer Rijsdam hier ladingmeester. In elk geval, menen we, kan niet van ongeldigheid van de bewuste biljetten worden gesproken. Het is alleen maar pech voor Van der Kwaak, die deze pech echter op een zeer sportieve wijze „nam": „Ik heb nu een polo-elftal met -maar liefst twee Gekozen l Er heerste gisteravond wel even grote verwarring over de vraag, of de heer Van der Horst al dan niet gekozen was. De j van de Arbeid stond er zèlt versteld van I. A. VAN DER HORST WERD GEKOZEN, ZONDER DAT HIJ HET WIST TWEE ZETELS ging de Partij van de Arbeid in Leiden vooruit! Dat had geen enkel lid van deze partij zelf gedroomd. De ene zetel werd veroverd op de Communisten, de andere werd lijstaanvoerder Van Schaik cadeau gedaan door... de Prot.Chr. groep, zonder dat de C.H. en A.R. daar ook maar iets aan konden doen of laten. Meer dan elfhonderd Leidenaars hebben namelijk op de Partij van de Arbeid gestemd, terwijl ze kennelijk bedoelden, het hokje voor D. van der Kwaak rood te maken. Een merkwaardige gang van zaken! De PvdA kwam uit met twee lijsten, één gecombineerd. Deze twee-lijsten-i één waren op de stembiljtten genummerd IA en 1B. Lijst 1A bevatte twintig namen, beginnend met J. C. van Schaik, de aanvullingslijst (1 B) tien namen, met J. A. van der Horst als nummer één. Op de stembiljetten waren de lijsten IA en 1 B naast elkaar gedrukt. Daarna volgde, op dezelfde hoogte lijst 2 van Van der Laat nu meneer Van der Horst niet minder dan 1150 stemmen hebben gekr genToen wij hem gisteravond eve opzochten in zijn woning Lage Morsweg 6, was hij stomverbaasd. Hij wist nog nergens van. Nog wonderlijker leek het hem, dat hij nu inderdaad tot raadslid was gekozen. Geen haar op zijn hoofd, die ooit aan die mogelijkheid had gedacht, voor zover haren kunnen denken. Na onze mededelingen van die 1150 stemmen spoedde het nieuwe raadslid zich met rasse schreden naar de Stadsgehoorzaal, waar zijn partij vergaderde, om pools hoogte te nemen. Het feit, dat hij rüstig thuis zat, zegt al veel In de Stadsgehoorzaal zelf stond ook versteld over dit merkwaardige loop. Men had aan deze mogelijkheid niet gedacht, had er vanzelfsprekend wel plezier om, maar gaf toch ook toe, dat de verhoudingen zó niet goed zijn weerge- Aan het feit, dat de 1150 stemmen verreweg het grootste deel door een op Van der Horst zijn uitgebracht, twijfel de niemand, die hiervan kennis nam. Zeer vele partijleden en ook sommige candi- daat-raadsledén bleken hem niet eens tf kennen. In elk geval is er in geen enkel opzicht voor de candidatuur van de heer Van der Horst „gewerkt". Het is opval- lend, dat vooral in de wijken, waarin de meer-eenvoudige Leidenaars wonen op nummer één van lijst 1B werd ge stemd. De cijfers lopen van ongeveer 10 tot ruim 40 per stembureau. PvdA is, gedwongen door het feit, dat Leiden niet meer in kieskringen is inge deeld, met twee zogenaamde verbonden lijsten uitgekomen. De heer Van Schaik was lijsttrekker voor lijst 1 A, de heer Van der Horst voor 1B. Nu had de PvdA de tweede lijst bedoeld als aanvullingslijst, zodat venvacht werd. dat alleen candidaten van de eerste lijst in de raad zitting zouden krijgen. Was dit inderdaad geschied, dan het vijftiende raadslid zijn geworden de heer C. Baart. Dit is echter niet gebeurd: de heer Van der Horst heeft hem z'n zetel afgesnoept. Krachtens de kieswet worden verbonden lijsten voor de normale zetel verdeling als één lijst gerekend. Zodoende behaalde de PvdA haar 15 zetels. De ver deling van die 15 zetels is gebonden aan de bepalingen van. artikel N 10 van de Kieswet. Ingevolge deze bepalingen die nen in een dergelijk geval de eventuele restzetels over de verbonden lijsten deeld te worden naar het stelsel va grootste overschotten. Bij de eerste deling kon aan lijst 1A veertien zetels worden toegekend. Er was dus nog zetel voor de PvdA over. Nu was de rest van de hoofdlijst ongeveer 100, terwijl op de bijlijst minstens 1150 stemmen waren uitgebracht. De restzetel ging dus naar de bijlijst en daarmee is de heer Van der Horst gekozen. Agenda voor Leiden Donderdag Speeltuin „Rondom de Maredijk" 2 u.: opening bazar. Zomerzorg, 3 uur: Kynologenverenigipg. J. van Rheepen over: Honden sterven steeds te vroeg. Turk, 8 uur: Leidse smalfilmliga, scenariowedstrijd. Boerhaavezalen, 8 uur: opening voor jaarstentoonstelling L.K.C. door ir V. W. van Gogh. Stadhuistoren, 89 uur n.m.: carillon bespeling door Rien Ritter. Vrijdag Speeltuin „Rondom de Maredijk", ba- Burcht, 8 uur: Het Groene Kruis, be- stuursverkiezing. Rijksuniversitedtsmanège, Kaiserstraat, 8 uur: jubileumuitvoering. Turk, 10 uur v.m.: aandeelhouders scheepswerf De Hoop. Groot auditorium universiteit, 4 inauguratie dr W. J. C. Verhaart. H.B.S. 'Burggravenlaan, 7 uur: Leidse Jeugdactie, opening cursus veld- en ter reinspelen. Prediker, 8 uur: concert Chr. mando- linevereniging „Ars et Labor". De paardenmarkt van Rijnsburg, die vandaag weer op de Vliet werd gehouden, heeft zelden zo'n rustig begin gehad als nu. Vanmorgen om negen uur waren in totaal nog slechts tien paarden aangevoerd, zodat men aan de toekenning van de prijzen voor de grootste aanvoer nog lang niet toe washiervoor is namelijk een minimum aantal paarden van tien stuks per aanvoerder vereist. De belangstelling voor een en ander was, waarschijnlijk mede door het slechte weer, zeer gering en ook de enkele kraampjes en straatfotografen hadden het niet druk. De totale aanvoer op de paardenmarkt bedroeg 60 stirics. De eerste prijs voor de grootste aanvoer kreeg F. Zandbergen uit,Rijnsburg met 17 paarden; twee werd H. van Klaveren uit Rijnsburg en drie H. Smal uit Voor schoten. De handel was traag, de prijzen waren hoog: ƒ500 tot ƒ.1400. Foto N. v. d. Horst Geref. jeugd van Dordrecht dit weekeinde in Leiden Ongeveer zeventig leden van de Geref. M.V. en J.V. te Dordrecht brengen het komende weekeinde In Leiden door, ze 's middags om half vier aan het station worden opgewacht door him Leidse vrienden en vriendinnen. Aan de Morssingel liggen dan schuiten klaar, waarmee een rondvaart wordt gemaakt door de Sleutelstad. Hierna worden de gasten officieel ontvangen in het Geref. jeugdhuis aan de Breestraat, waar ze worden toegesproken door ds K. Dronkert 's Avonds brengt een gereser veerde tram hen naar Oegstgeest, waar in het gebouw „Irene" een gezellige be- groeti.ngssamenkomst plaats heeft. Zondagavond om acht uur wordt in het kader van deze ontmoeting een jeugddienst gehouden in de Zuiderkerk. Ds H. Volten, studenten-predikant te Wageningen, zal dan spreken over het onderwerp „Wij verwachten Gods Ko ninkrijk." Hengelaars Lichtfabrieken bespraken feestplannen Gisteravond hield de sportclub Licht- fabrieken, afd. hengelen, een bijzondere ledenvergadering, mede in verband met bespreking aangaande het eerste lustrum. Na een kort welkomstwoord voorzitter Doove alsmede enkele bespre kingen aangaande de komende wedstrij den, was het belangrijkste punt wel de viering van het eerste lustrum orde. Diverse voorstellen kwamen ter tafel, waarna een feestcommissie werd benoemd met de vererende opdracht de diverse voorstellen in daden om te zetten Tot slotde gebruikelijke rondvraag en sluiting van deze goed bezochte en gea nimeerde vergadering. Benoemd tot weten schappelijk ambtenaar Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen benoemd tot wetenschappelijk amb tenaar eerste klasse bij de natuurkunde de rijksuniversiteit te Leiden, dr D. de Klerk, thans wetenschappelijk amb tenaar. Aanhouding Aangehouden is de 17-jarige Leidenaar J. van H., verdacht van diefstal in hui zen aan de Korevaarstraat, de Heems kerkstraat en de Evertsenstraat. Inbraken Wederom is ingebroken in de omgeving Rijnsburgerweg. In de nieuwe stations restauratie werden eetwaren, rookgerei en enig geld ontvreemd. In ihet kantoor van de N.Z.H.V.M. en in de directiekeet N.S. op het Schuttersveld werd ingebroken, maar daar wordt niets Nieuwe Leidsche Courant Toch een gezellige kiant Samenwerking van Leidse. textielfabrieken Directie en. commissarissen der Leid sche Textielfabrieken Gebrs. van Wük Co. N.V. te Leiden hebben bekend ge maakt, dat het pakket aandelen in hun onderneming, dat eigendom was van de fam. Verheij van Wijk, is verkocht aan de heer J. W. Heringa te Leiden, direc teur der N.V. Van Cranenburgh en He- ringa's Sajetfabriek aldaar. Het ligt in het voornemen der besturen van deze beide vennootschappen binnenkort onder handelingen te voeren over een vérgaan de samenwerking, met het doel te komen tot een belangengemeenschap. Zodra de grondslagen voor deze samenwerking zijn gelegd, zullen deze aan een vergade ring van aandeelhouders van eerstge noemde N.V. worden voorgelegd. In deze vergadering zullen tevens mededelingen worden, gedaan met betrekking tot de door het bestuur in de laatste maanden genomen maatregelen tot herstel van de rendabiliteit van dit bedrijf. Haags Gerechtshof Onhebbelijk gedrag Een 19-jarige opperman uit Leiderdorp was in Maart jl. veroordeeld tot f 50.- boete of 10 dagen en veertien dagen voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Hü was van dit vonnis in beroep komen bij het Haagse Gerechtshof, omdat zijn edvocate het had aangeraden dat de straf nogal zwaar was volgens „De dokter zou het ook niet goedvinden als ik onder curatele kwam", dachte. De president had in de stukken precies het omgekeerde gelezen. Alle ellende was ontstaan op een Zondag, toen verd. in een kerk 's morgens al rumoerig was. 's Avonds vond verd. de kerk een kerkboek op zijn plaats. Hij ging hiermee slaan. De koster van de kerk had verdachte na afloop ironisch toegesproken, waarop verd. in woede was ontstoken en was beginnen te slaan. „Maar één klap, de rest kreeg m'n moeder", zei verd. „U was wel in een onkerkelijke stem ming", merkte de president op. De kos ter had verklaard dat hier waarschijnlijk een oude rancune, in verband met van hem gekregen bekeuring, mede rol speelde. Toen had verd. al gezegd „Dat zal een staartje hebben". De president vond het onverklaarbaar dat verd. de straf te hoog achtte. De proc.-generaal was het hiermede vol komen eens en hij zag niet de minste reden om een wijziging ten gunste van verd. te vragen. Hij requireerde dan ook bevestiging van de straf. De raadsvrouwe lichtte toe dat ver dachte epileptieus is. De koster zou on tactisch zijn opgetreden. Arrest 10 Juni. Haagse Economische Politierechter Vader contra zoon Omdat hij in November j.l. zijn zoon had ontslagen en zonder toestemming het Gewestelijk Arbeidsbureau, voordat een termijn van drie maanden ;en plaatsvervanger had aange steld, moest een koopman uit Leiden verschijnen voor de Haagse Economische Politierechter. Enkele getuigen kwamen verklaren dat de nieuwe kracht heel an der werk deed dan de ontslagen zoon, zodat dus niet van een plaatsvervanger kon worden gesproken. Het bedrijf moest worden georgani seerd, lichtte de verd Lger, mr J. v. d. Plas, toe. De rechter besloot om de ve kracht, die inmiddels weer weg te horen. In verband hiermede werd de zaak aangehouden. Speeltuin „Rondom de Maredijk", bazar. Rijksuniversiteitsmanège, Kaiserstraat, uur: jubileumuitvoering. O u d-P o e 1 g e e s ttweede oecun nische juristenconferentie. Tentoonstellingen De Lakenhal: schilderijen van A. J. v Driesten (tot 1 Juni). De Lakenhal: tentoonstelling van teke ningen van Leidse Kinderen (t:m. 7 Juni) i Prentenkabinet, 2—5 uur: „Een eeuw fotografie" (tm. 20 Juni). Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502, en apotheek Reijst, Steenstraat 35. tel. 20136. Benoemd in Voogdijraad De heer J. P. Karstens Ls tot lid van de voogdijraad benoemd in de plaats van de heer Roorda, die eervol ontslag heeft ver kregen.- Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Caroline A M, dr vi r van Steenbergen en C J van Hoorn; Joyce E, dr van D W F Estrik en L R Moll; Dick, zn van P On derwater en D H van den Berg; Cor nelia, dr van A van: Gelder en A Hons- beek; Jeltje, dr van A Jansen, en W C Bóelée; Tonia Cornelia, dr van F Ruiter i T C Hartingsveld. OVERLEDEN: J W Vuurpijl, man, 72 jr; S van den Berg, man, 69 jr; GEHUWD: G van Dijk en A KraanJ D van <9en Bos en L B Houben; F W Bouwman en K M Otterspoor; G der Weijden en L C van Royen; Jongkind en H Benschop; P Selier A E C Zirkzee; D G Stuyfzand en J G C M Gründemann; B W Gijsman F Arnoldus; F H van der Heijden er C Vijlbrief; G van den Brink en D Pison: J Brouwer en C J la Lau; J Zwaan ei C Kikkert; H Laterveer en J H van Eg mond. VOORSCHOTEN Actie voor padvinders beweging Zaterdag zal in Voorschoten een groot opgezette actie worden gevoerd tot op- richcting of uitbreiding van de volgende groepen padvindersisters: Padvinders- gilde (meisjes van 12 tot 16 jaar), land- verkenners (jongens van 12 tot 16 jaar), zeeverkenners (idem), kabouters" (meis jes van 8 tot 11 jaar) en welpen (jongens van 8 tot 11 jaar). Groepen padvinders en padvindsters uit de om gering van Voorschoten, waar in deze afdelingen zullen zijn vertegen woordigd, defileren om 4 uur voor de burgemeester, tevens voorzitter van de plaatselijke commissie. Aan de stoet gaat eenpadvindersband uit Leiden vooraf. Het défilé wordt tevens afgenomen door topfiguren uit de padvinderswereld het district' Rijnland en van de plaatse lijke commissie. Na het défilé volgt propagandamars door het dorp. Alle groepen geven om 8 uur in ge bouw Ohr. Belangen demonstraties vooi ouders en andere belangstellenden. In de nabijheid van het gebouw worden die dag door de padvinders pannekoeken bakken en verkocht raison van twee voor een kwartje. Men kan nu reeds be stellingen doen bij hopman De la By'e, Wijngaardenlaan 13. Voorts zal de schout-shop Leiden bij het gebouw half vijf tot half zeven een tentoonstel ling houden van tenten en andere uitrus ting. Jongens en meisjes, die padvinder of padvindster willen worden, kunnen zich opgeven bü mevr. E. P. Krooshof-Van Koppenhagen, W. de Zwügerlaan 13, of bü de heer J. de la Büe, Wüngaarden- laan 13. Er worden ook leiders en leid sters van 18 jaar en ouder gevraagd. Nog niet in het reine Bij de raad is maar weer eens een schrijven binnengekomen van de aanne mer Peper uit Voorburg waarin hy ei het college van beticht zich te bedienen van intriges. Tevens komt de heer Peper terug op zün indertijd gevraagde schade vergoeding van ƒ14.000, waarover de raad in December van het vorig jaar af wijzend heeft beschikt. Hij tracht nu zün positie te versterken door zich te beroe pen op hetgeen door de heer Dekker indertyd over deze kwestie in de raad gezegd is, hetgeen niet conform de op vatting van het college was. Tenslotte wil de heer Peper nu weten, n welke reden de raad zijn verzoek heeft afgewezen. 25 jaar trouwe dienst Maandag 1 Juni is voor mej. J. van Borselen een blyde dag. Zy zal dan 25 jaren m dienstbetrekking zijn bij de fa milie Kooi, Papelaan 12. Burgerlüke stand Géborén: Cornells Jan, z v J Meüvogel i L A van Züst, Theodorus Jbhannes, v Th de Bruün en M C Parlévlièt, Re- ginlinda, d v C Scheepmaker en J W Rodenburg, Adriana, d v R Kley'ne en J A Brouwer. Ondertrouwd: W J den Dopper, 31 J, Hillegom, en C P E van den Berg, 29 j; L Geervliet, 28 j., Rünsburg, en J Wes- dük, 30 j. Gehuwd: W A Riswick en M L Baaüens, P van Bemmelen en A A Wen- nekers. VERKOOP VOOR NEDERLAND N V ALVANA-DEN HAAG IN DE BURCHT Maar uitslag van de N.L.C. bleek goed te zijn. We kunnen niet zeggen, dat het zetelverlies van de Prot.-Chr. groep de tjokvolle grote zaal van de Burcht gisteravond met pessimisme heeft ge vuld. Optimisme was er nu ook niet bepaald er was toch verlies maar wel werkelijkheidszin en het doelbewuste streven bij de gekozenen om het in de komende zittingsperiode van vijf jaar weer zo goed mogelijk te doen. En de vele aanwezigen beantwoordden de vraag, of ze de Chr. politiek in onze stad actief trouw wilden blijven, met een krachtig applaus. Met deze woorden alléén zou de stem ming van gisteravond in de Burcht niet voldoende zyn gekarakteriseerd. Er heeft immers geruime tyd een onzekerheid ge heerst, die er enerzyds- de spanning in hield, maar anderzyds toch wel onaan genaam was. Zou die onzekerheid zyn geweest, dan waren de zeer vele be langstellenden (men stond tot op het plein!) wellicht om négen uur al uiteen gegaan. Nu werd het. over tienen. Pas toen de' spanning definitief gebroken was, zong men .het eerste couplet het Wilhelmus, waarna allen huiswaarts keerden. Om twaalf minuten voor half 8 plakte een man van onze.verkiezingsdienst het eerste bulletin op een winkeraam aan de Breestraat. Dat bulletin vermeldde reeds! de nieuwe zetelverdeling van Leiden en wü waren hiermee het' eerst. Dat is geen kwestie van zichzelf op de borst kloppen, maar alleen een 'openlü'ke dank betuiging jegens alle medewerkers van onze dienst (en dat waren er niet wei nig), die alles op alles hebben gezet om dit mooie resultaat te bereiken. IS ot 14. 10 of 9 Byna gelüktüdig werd deze uitslag de Burcht bekend gemaakt. Naar onze berichtgeving had de Party" van de Ar beid twee zetels gewonnen, had de Prot.- Chr. groep er één verloren, waren d« R.-Katholieken en de V.V.D. gelyk ge bleven en hadden de communisten ei ook één moeten afstaan. De aantallen waren dus: 15-9-8-3-2. Maar de N.L.C. verscheen in de Burcht niet alleen met uitslagen. Bulletins i andere plaatselüke bladen meldden dere rijfers, zodat er begrijpelijk verwarring onder de aanwezigen ont stond. Het heeft de hele avond om deze vragen gehangen: heeft de Partü van de Arbeid nu één zetel gewonnen of twee heeft de Prot.-Chr. groep er nu één verloren of heeft zy zich gehandhaafd? Bulletins van een ander blad hielden vol, dat de Prot.-Christelüken gelyk waren gebleven en dat de Partü van de Arbeid slechts één had gewonnen. Wü daar entegen konden op grond van onze be rekeningen volhouden, dat onze aan- vankelüke opgave juist was. Hetgeen ook werd meegedeeld. Maar het hief de onzekerheid niet op. Tenslotte schakelde men,-om de „de finitieve" uitslag te kqjgen, het hoofd stembureau in het stadhuis ïn. Dit deel de echter om half negen mee, dat deze voorlopig nog niet kon worden gegeven. Men veronderstelde, dat de Partü van de Arbeid er inderdaad maar één had ge wonnen en dat de Prot.-Chr. groep de tien zetels had behouden. Inmiddels had het Leidse blad, dat een foutief bulletin had uitgegeven, een verbeterd bericht in de zaal bekendgemaakt, dat geheel klop te met onze berekening. De zaak werd er dus niet duidelüker op. Later werd dit bericht weer herroepen. Moeite met de rest In het stadhuis heèft men ook niet zonder moeilykheden gewerkt. De on zekerheid was te wyten aan het feit, dat de beide grootste partyen de Partü van de Arbeid en de Prot.-Chr. groep een grote rest hadden, die moeite gaf bü liet verdelen. Als de Prot.-Chr. partü by'- voorbeeld 140 stemmen meer had gehad, zou de laatste restzetel aan haar zyn toe gevallen en zou zü dus haar tien zetels hebben behouden. Omstreeks half tien kon het hoofd stembureau de juistheid van onze uitslag bevestigen. Er waren nog wel enkele on zekere factoren overgebleven, maar die moesten zo gering worden geacht, dat zü in ieder geval geen invloed meer konden hebben op de zetelverdeling. De heer Van der Kwaak had toen reeds meege deeld, dat hü rekening hield met de uit slag van negen zetels in plaats van tien. Om elf minuten over half zes werden als eerste uitslag de cü'fers van het vyf- de stembureau meisjesschool Leven daal bü ons binnengebracht. De laatste uitslag kwam van stembureau 34 school Oude Vest die we om acht minuten over zeven in handen kregen. Toen was het berekenen van de eind uitslag nog slechts een kwestie van minuten. We durven het aan De büeenkomst in de Burcht stond onder leiding van de heer Van Dalsen. Reeds aan het begin, toen de N.L.C. had bekendgemaakt, dat onze groep een zetel had moeten afstaan, voerde de heer Van der Kwaak het woord. Hü zei onder meer, dat wü tot «dies in staat zün, ook met negen zetels. „Mocht er werkelyk verlies in de lucht zitten, dan ben ik te groot om te huilen en te klein om te lachen, maar intimideren laten we ons niet. We durven het met deze mensen »n", aldus de heer Van der Kwaak. Mr Woudstra, fractieleider, betoogde dat het verlies geen aanleiding mag rijn tot defaitisme. We gaan door in de kracht, die ons altüd heeft gesterkt. Spr. zei nog, dat we de Idee van de doorbraak niet moeten veronachtzamen. Die dwünt niet zo-maar. We moeten er over tuigd tegenover stellen de echte, sequente idee van de Chrlstelyke vrijheid, waarover in de propaganda-büeenkomst in de Stadsgehoorzaal vorige week het nodige is gezegd. Als we die blüven dedigen, zullen we zien, dat de Partü de Arbeid de strijd principieel niet heeft gewonnen. Ook de heer Van Iterson sprak het hoofd koel houden. Het gebeurt wel meer, dat de partü, die een speler liest, juist een goal maetkt. We zullen in de raad hard blüven werken. De heer Knetsch hoopte, dat de Prot.-Chr. fractie in dezelfde geest zou blüven doorwerken. Hü wilde daar zeker niet aan twüfelen. De heer Questroo richtte zich vooral tot de jonge mensen in de zaal. Er wa ff opvallend veel. Hy constateerde, dat er in Leiden een schromelijk tekort is aan gelegenheid voor ontspanning. Ge noemd werden de sportterreinen. We zullen er voor vechten, aldus de heer Questroo, dat dit tekort wordt opgeheven. De wethouders Jongeleen en Van Schaik hebben jullie in dit opzicht tekort gedaan. Over fier Strijden sprak de heer De Kier. Dat zal de Prot.-Chr. fractie in de komende vüf jaar ongetwyfeld doen. En over vüf jaar zullen we met spanning het antivoord van de Leidse burgerü op onze toekomstige werkzaamheden tege moet zien. De heer Stolp wekte alle aan wezigen op, de ene Prot.-Chr. groep in de Leidse raad daadwerkelük te steu nen. Laten we ook de gedachte aan één groep voor de Provinciale Staten en als het kan ook één groep voor de Kamer niet loslaten. Dank aan Elsgeest Aan de heer Van der Kwaak was het laatste woord. Hü zei, dat er dus 12.231 stemmen direct op de Prot.-Ohr. groep waren uitgebracht en ongeveer 1150 in direct (de voorkeurstemmen voor de heer Van der Horst, de eerste candidaat van de 1B-Iy'st van de Partü van de Ar beid). De negen mannen van de Prot.-Chr. groep zullen in de raad hun mannetje wel weten te staan. Nadat de heer Van der Kwaak nog een woord tot de jon geren had gesproken, prees hy' de voor beeldige samenwerking in Leiden tussen Chr. Historischen en Anti-Revolution- nairen. Hü bracht de A.R. hartelyk dank. We hebben een team in de gemeenteraad, dat van samenwerking weet. Deze uitslag noopt ons tot bezinning, aldus de heer Van der Kwaak, maar hü is ook een stimulans om aan te pakken. De strijd zal nog moeilüker worden. De heer Van der Kwaak zag in de toekomst een strijd tussen de P.v.d.A, en de V.V.D. Mr Woudstra bracht aan het slot van de avond nog hantelük dank aan de heer Elsgeest, die niet In de raad terugkeert. Hü heeft zich met onvolprezen yver aan de raadswerkzaamheden gegeven, aldus de heer Woudstra, die verder nog als zün mehing te kennen gaf, dat wü hard zullen moeten vechten om de verloren positie te herwinnen. We hebben tot de hele burgerü iets te zeggen, waar het gaat om gezag en vrijheid, aldus de heer Woudstra. Wernink keert 8 en 4 pet dividend uit De aandeelhoudersvergadering der N.V. Wernink's Betonmij te Leiden heeft het dividend vastgesteld op 8 pet voor gewone en 4 pet voor prioriteltseande- len. Drs J. F. Posthuma werd als com missaris herkozen. Bedrijfsongeval In de gieteryhal van de kettingfabriek raakte de 43-jarige G. H. B., Formosa- straat, bekneld tussen een loopkraan en een dakspant. Met een ribfnactuur werd hij naar Academisch ziekenhuis gebracht. Lijst drie Een inwoner van Koudekerk aan den Rün toog gisteren ook ter stembus. Na zün biljet in ont vangst genomen te hebben bleef hü speurend voor de vier stem hokjes staan. Alleen nummer drie was bezet, maar de man bleef geduldig wachten tot dit hokje vrij was. Ha, daar 6Choot hü er in. Op deze wüze dacht hü het b^ste op lüst drie te kunnen stemmen!

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3