Jlkttwe grdJtërije (iTounutl Half millioen zwartjes baart Johannesburg zorgen 4 wist r El Vrijheid met perspectief het avond is te gaan Blanke vrouwen durven als niet alleen de straat op Pinksteren Zal Frankrijk nu opnieuw Pinay aanvaarden? „H A M A D A N" ZATERDAG 23 MEI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.- per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vier en dertigste jaargang No 9742 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STELÏ1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StaatvccMcir qhetlnen tngn hert In Ugfjenspotl" ONTDEKKINGSTOCHT DOOR AFRIKA (2) (Van onze correspondent Altred van Sprang) JOHANNESBURG, Mei 1953. 'EN HALF-LEGE AUTOBUS, die de verbinding onderhoudt van het J centrum van de stad met één van de buitenwijken, rijdt zonder zelfs vaart te minderen voorbij de halte waar ik al een hele tijd sta te rachten. Als ik de bus verwonderd nastaar, komt een voorbijganger laar me toe. I „Dat was een kafferbus..." „Een wat...?" De man kijkt me enigszins achterdochtig aan. „Die bus is alleen voor kaffers... de blanke bus stopt daarginds..." »ens gaat me een licht op. In dit land bestaat immers een kleurlijn. is een scheiding tussen de mensen met een blanke huid en die met )n zwarte, bruine of gele. Dat betekent onder meer aparte bussen en •ams voor blank en niet-blank. Met aparte haltes op enkele tientallen leters van elkaar. En aparte, in verschillende kleuren geschilderde anken om te wachten. Een buitenlander moet even aan die apartheid fennen. In het stationsgebouw van het vlieg- drommen ld Palmietfontein kom ik enkele minu- ,aank<"nft »p Zuidafrikaan,e llchten de volle winkels lebewon. Mem al contact met <te apartheid. j deten Mee,tal vinden te er ook wel Er is een voortdurend tekort aai zwarte arbeidskrachten. In de goudmij om Johannesburg werken alleen al - dan driehonderdduizend kaffers en men kan er nog meer gebruiken. Velen willen echter liever in de stad zelf blij ven. Zij verrichten daar de simpele werk zaamheden, die de Indonesiërs indertijd ;n de ingang naar de toiletten pry- bordjes met Slegs Blankes iropeans Only. Dergelijke bordjes zijn er by duizenden zij houden de zwarten op vele plaat- gescheiden van de blanken. Op alle itions zijn ze waar de zwarten afzon- rlijke toegangen tot de perrons beb- i afzonderlijke wagons in de trei- Johannesburg heeft ten slotte een bloeiende onderwereld, welke de over heid heel wat zorgen baart. De misdadig heid heeft zulke vormen aangènomen, dat de kranten er een dagelijkse rubriek aan wijden. Inbrekers, zakkenrollers, smokke laars van verdovende middelen en ille gale alcohol, oplichters en moordenaars opereren op grote schaal en de politie ziet geen kans afdoende tegen hen op te treden. Speciaal in de blanke woonwij ken aan de buitenkant van de stad is de onveiligheid alarmerend. Zo dra het donker is zwerven er aller lei ongure types rond. Een blanke vrouw kan zich na zonsondergang niet alleen op straat begeven, uit angst lastig gevallen te worden. En er zijn buurten waar het zelfs voor een man alleen niet veilig op straat Alle huizen hebben dan ook maatrege len tegen ongewenst bezoek moeten ne men. Sommigen hebben de vensters van traliewerk laten voorzien. Anderen hou den een waakhond in de tuin. En in veel gezinnen heeft men een revolver in het nachtkastje of onder het hoofdkussen om te kunnen schieten zodra er enig ver dacht geluid klinkt. De onveiligheid heeft al heel wat blan ken van alleenstaande huizen in de stille buitenwijken naar de grote flatgebouwen meer in de stad gedreven. Meer apartheid De winkels met een overvloed van begerenswaardige artikelen oefenen ïterke aantrekkingskracht uit op de naturellendie in het begin nog de dekens gehuld zijn zoals ze in hun kraal gewend waren, maar til spoedig overgaan naar Westerse kleding in veelal opzichtige, Amerikaanse stijl. h. Ze zijn op de postkantoren waar er piale loketten voor zwarten zijn. Ën e kantoren, waar zwarten van andere (en gebruik maken dan blanken. En. de fabrieken waar de zwarte arbei- js door een ander hek naar binnen In dan de blanken. Ewarten (officieel heten zij naturellen bantoes maar velen noemen hen kortaf tfers), hebben ook hun eigen woom- ken of lokasies. Daar leven zij hun bn, dikwijls heel primitief, leven. Ze [ben eigen clubs, winkels, eetgelegen- !en, hotels en bioscopen. De kinderen |n naar aparte scholen- De gelovigen Ir aparte kerken. De zieken naar irte afdelingen in de hospitalen. En k het einde van hun leven wachten p aparte begraafplaatsen. Waar op straat en in veel winkels, Jtoren en fabrieken mengen zwarten [blanken zich. Tenslotte vormen de prten het onmisbare leger van goed- pe werkkrachten, waarop de economie p het land gebaseerd is. En een niet [verwaarlozen afzetgebied. Ipartheid schrikt de zwarten echter frminst af om naar Johannesburg te ben. De stad oefent een onweerstaan- fe aantrekkingskracht op hen uit. In Applaus QP HET SCHERM I i de I grote bioscopen van Johannes burg verschijnt de titel: Naturel len-mijnwerkers gehuldigd. De camera lont vier zwarte arbeiders uit een van de goudmijnen zien, die door de directie beloond wor den wegens moedig gedrag bij het redden van in een ingestorte gang opgesloten mede-arbeiders. Met een ernstig gezicht luisteren ze naar de woorden van lof. En als ze dan opstaan om een medaille en een gratificatie in ontvangst te >n klinkt er uit de uolle bioscoopzaal een spontaan applaus op. Het zijn uitsluitend blanken die klappen, want zwarten worden niet toegelaten.... in de Nederlandse samenleving ove deden: loopjongen op kantoren en winkels, bediende in café's, restaurants en hotels, ongeschoolde arbeider, nacht waker en bediende in de huizen der blanken. Hun lonen zijn laag en zo is hun arbeidsprestatie. Meer dan een half millioen van (buiten de driehonderdduizend mijnwer kers) leven reeds in het gebied van Jo-' hannesburg. Dat drukt natuurlijk een krachtig stempel op de stad. In het cen trum lopen meer zwarten dan blanken. Zij slenteren door de drukke winkelstra ten en drukken hun neuzen plat tegen de etalageruiten, waarachter zoveel bege renswaardige artikelen uitgestald liggen. Eenmaal in de stad trachten ze zo spoedig mogelijk alle sporen van de kaffersamen leving uit te wissen. Ze willen er precies zo uitzien als de blanke masters hun smaak vertonen zij veel ovei komst met de Amerikaanse negers: op zichtig. Kleurige Hawail-shirts, Ameri kaanse dassen met wilde afbeeldingen er op, grote petten met ruitdessins en gleuf- hoeden met brede randen, knalgele col berts en lichtbruine schoenen, armband horloges met doublé banden en hevig- glinsterende imitatie-sieraden zijn de ar tikelen waaraan ze graag al sun geld besteden. Revolver onder kussen Zwarten mogen zich echter maar niet zo in de stad vestigen. Zij moe ten een soort verblijfsvergunning hebben, welke alleen verstrekt wordt als zij bonafide werk hebben. Maar velen komen zonder die ver gunning. Weliswaar kunnen zij geen spoorkaartje kopen zonder zo'n ver gunning te tonen, maar er zijn nog andere manieren om te reizen. Eenmaal in de millioenenstad is het niet zo moeilijk, in de massa op te gaan. De politie houdt nu en dan wel razzia's, maar velen weten ook dan door de mazen te glippen. En als ze wat geld verdiend hebben, schaffen ze zich een valse ver blijfsvergunning aan. In de lokasies zijn die zonder veel moeite voor een gul den of dertig te krijgen. Het is een enorm probleem. Er zijn nu al meer zwarten dan blanken in het stads gebied en hun aantal stijgt nog voort durend. De enige manier om de toestand meester te blijven is het rigoureus toe passen van de apartheid. De extreme aanhangers van dit systeem zouden het liefst alle zwarten uit Johan nesburg verwijderen en hen elders in het land onderbrengen, samen met de bedrij ven waar zij werken. Zij zijn degenen, die in Bantoestan, de afzonderlijke staat van .-isatUrellén- géloven. Dat is echter zeer zekér nu eep Utopie. Maar dat er iets gedaan moet worden, daarover is men het eens. En een van de maatregelen is het beter schelden van dè blanke en de niet-blanke woonbuur- Het is geen kwestie van haat jegens de zwarten. De meerderheid van de blanke bevolking hier heeft evenveel sympathie voor de zwarten als de Neder landers voor de Indonesiërs. Op een en kele uitzondering na behandelt men hen behoorlijk. Men voelt ook, dat deze men sen evenzeer als zijzelf behoefte hebben aan een menswaardig bestaan: bevredi gende behuizing, sociale- en gezondheids zorg, toereikende middelen voor ontwik keling en ontspanning. Zij zijn ook be reid hen die te verschaffen. Er worden grote bedragen uit de schatkist voor dit doel besteed en niemand verzet zich er Maar de blanken weigeren één ding: veel te doen. e konden het werk r Zes smokkelaars gepakt in ZuH-T imburg Douane-ambtenaren' hebben gisteren bij Vaals, in Zuid-Limburg, zes koffiesmok- kelaars gearresteerd, die uit België per vrachtauto de Nederlandse grens w; overgestoken. Aan de arrestatie ging achtervolging met een sneUe douane auto vooraf. Er waren in totaal acht smokkelaars. Eén van hen kon direct worden aange houden. Vijf anderen zijn later gearres teerd. Twee smokkelaars zijn nog vi vluchtig. vermenging met de zwarten en uitein delijke vernietiging van de blanke be schaving. Er zijn maar weinige blanken hier, die er niet van overtuigd zijn, dat die in gevaar is met 10.000.000 zw< tegenover 2.500.000 blanken. En met nog 160.000.000 andere zwarten elders Afrika (Nadruk verboden). Het is een hele verandering van de in de maïsvelden zwoegende kraal- kaffers naar de schoenwinkels aflopende kaffervrouw uit de grote stad. In de eerste plaats was daar de vaca ture in de kring der apostelen. Er moe ten twaalf getuigen zijn, de ledige plaats moet gevuld worden. Petrus spreekt tot zijn medediscipelen, en ze zijn het met hem eens. Zijn rede overvalt hen niet als iets ongewoons; allen hebben ze na gedacht over het onderwijs van de Hei land. ook over dat onderricht dat Hij hun gaf op die laatste dag waarop Hij bij hen Petrus brengt onder woorden wat ze allen hebben overwogen. Rustig doen ze tezamen hun kerkewerk. Ze hebben na gedacht over hun ambt, over de betekenis van de Goddelijke opdracht aan hen, die mensen zyn. Zo is hun duidelijk* gewor den, dat er nog één gevonden moet wor den, om in dit ambt te staan. Niet alleen hebben ze over hun ambt nagedacht, maar ze gaan nu ook ambte lijk werk verrichten. Het eerste dat er te doen is, moet wel zijn. dat het twaalf tal weer vol wordt Ze begrijpen dat ze hiertoe de stappen moeten doen; ze zijn ertoe bevoegd. Zo wordt het eerste ambtswerk wat ze verrichten: de aanvul lende keuze van één. die mét hen in het ambt van getuige zal staan en werken. Daarbij geven ze blijk van een leven dig ambtsbesef. Wel werpen ze straks het lot. om te weten wie het zijn moet, maar dat is alleen het eind van de han deling. Ze weten heel goed. in welk ambt de te kiezen man staan moet: hij moet een van de getuigen zijn, die Jezus' open baar optreden van begin tot eind heeft bijgewoond. Nuchter en bewust kiezen ze hun tweetal: maar dan kunnen ze niet verder gaan. en vragen God door het lot de getuige aan te wijzen. "PR was een groep van ongeveer hon- Xj derd en twintig personen bijeen (Hand. 1:15). Daaruit blijkt wel dat de apostelen ook degenen, die mèt hen de uitstorting van de Heilige Geest ver wachtten. hebben vergaderd. Ook dét was ambtelijk werk. Samen wachtten ze op de vervulling van de belofte. Wachten is niet lijdelijk heid. wachten kan hoogst actief zijn. Zij hebben gewacht in vooruitzien naar wat zéker komen zou. En ze hebben gespro ken over het onderwijs ran de Heiland. Hij had al hun aandacht op de Heilige Geest samengetrokken. Gij zult met de Heilige Geest gedoopt worden niet lang na deze dagen. Er zou enige tijd ver strijken, maar hoe lang, dat wisten ze niet. Die tijd hadden ze nodig ter voorberei ding. Want een mens moet zich op ver wachte gebeurtenissen ..instellen", anders verwerkt hij ze niet goed. De Geest had die tijd niet nodig voor Zich; maar God de Heilige Geest is altijd geduldig, en Hij weet, dat de dingen in ons rijp wor den door de tijd. Ze hebben met elkander veel gespro ken over. God de.Heilige Geast Daartoe was alle aanleiding. En misschien hébben ze zich ook verwonderd. Want de Geest blijft altijd op de achtergrond. Hy kan niet zeggen: ziet Mij goed aan, want ik iben het Zelf. Hij werkt rusteloos, en hij j zorgt onophoudelijk, maar Hij treedt niet SÉ. Zomerse PinksterdagenlM^^^STsSS'S (Van ome weerknniive meiewerker)al z»" 8«- filJ het zomerse weer van de het v!eea- HU voor de ge- Grofe loods afgebrand dooi „luilakvuut" Vijf jongens in Krommenie aangehouden Te Krommenie is een grote houten loods geheel afgebrand. De brand is ver oorzaakt door een „luilakvuurtje", "dat brandweer van Krommenie rukte met groot materiaal en bestreed het vuur met negen stralen. De loods, die het eigendom was van de gmeente Krommenie, werd door de stem pelfabriek van Harlingen gebruikt voor opslagdoeleinden. Deze fabriek zag al haar materiaal, machines en een per sonenauto door het vuur vernield. Ook een vrachtauto, eigendom van een expe ditiebedrijf ter plaatse, werd een prooi van de vlammen. De politie heeft vijf jongens van acht tot twaalf jaar i.v.m. deze brand aange houden. Bohlen gaat niet naar de Bermuda's Charles Bohlen, de Amerikaanse am bassadeur te Moskou, heeft de berichten tegengesproken als zou hij zijn uitgeno digd, de conferentie van de Westelijke Grote Drie bij de Bermuda-eilanden bij te wonen. Het is volgens Bohlen zelfs nog niet zeker, of John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, de conferentie zal bijwonen. Scheveningen houdt vlaggetjesdag! Voordat vanmiddag de vloot zee koos voor de vlootrevue, moest er nog heel wat gedaan worden. Maar eindelijk brak het grote moment aan. Aan het hoofd van de vloot r de Sch. 233 met de bedrijf- schapswimpel in. top. Op onze foto het moment, waarop de urimpel werd gehesen. dagen zijn wij al bijna vergeten Poorten en voor de groei, dat wij nogin da Maimaand le»en.ip.0K heeft Hjj b Vooral wat de hoge temperaturen be-h W/_ -L„ _r treft, leven wij dan ook ver boven Nooit laat HU <lat Woord onze stand. Toch wijzen ook de «oor-i^j^ achter en blyft er btj. uitzichten voor de Pinksterdagen op Zun zorg voor het Woord een voortduren van het aangename IL"?' g ?U ^1JSt,.op rustige weer, dat een rakter heeft. Met Zuidelijke winden wordt daag weer warme lucht aangevoerd. Wanneer vanmiddag en ook morgen de zon weer een woordje gaat spreken, kunnen ook hier in het Wes ten de temperaturen tot omstreeks 25 gr C. oplopen, hetgeen overeenkomt met het Wel staat hier in het Westen in de namiddag kans op binnenstromen wat koelere zeelucht. De kans op buien is klein, maar zal Maandag weer iets toenemen. Op enkele plaat sen kan Maandag dan ook een regen- of onweerbui overtrekken, maar af gezien hiervan mogen wij van fraai r spreken. Nog groter volmachten Crisis kan lang duren door verdeeldheid tussen de verschillende partijen Antoine Pinay, de sympathieke, doel bewuste staatsman, die omstreeks de jaarwisseling heenging als premier Frankrijk, is één van de persoonlijkhe den die in aanmerking schijnen te komen vor het vormen van een nieuw kabinet. DAT de Ned. Skalclub (waarbij 400 personen zyn aangesloten die in dienst van het toerisme werken) als president heeft gekozen J. W. G. Marsman van de Royal Interocean Lines en als erepresi dent W. H. E. Nieuwenhuys. DAT 28 Australische boeren vandaag voor een bezoek van zes dagen in ons land zijn aangekomen. DAT in Utrecht de tentoonstelling Drie Zuilen-B.B. (van de middenstands federatie en de Organisatie Bescherming Bevolking) is geopend, die 15.000 m2 omvat en tot 30 Mei geopend blijft. DAT aan de rijksweg BredaOoster hout tegenover het natuurbad De Wa randa bij Oosterhout, een kampeercen- trum met twaalf bungalows en twee grote slaapzalen is geopend. DAT de 25-j. chauffeur G. J. G. uit Arnhem, die tussen Ede en Utrecht een bromfietser heeft aangereden, waardoor deze werd gedood, in Utrecht is veroor deeld tot 3 weken gevangenisstraf en voorw. intrekking van het rijbewijs voor 1 jaar (Eis: resp. 3 weken en 2 jaar on- DAT T. Kroepelin op zijn verzoek eer vol is ontslagen als honorair consul van Nederland te Bergen (Noorwegen) en is opgevolgd door W. Neumann. DAT de Ver. tot verpleging van hoofd arbeiders in herstellingsoorden en sana toria Dennenheuvel op 30 Mei in Haar lem haar jaarvergadering houdt en de uitbreiding van het sanatorium Dennen heuvel te Ossendrecht bijna voltooid is. DAT gisteren in Vlaardingen aan de vooravond van Vlaggetjesdag de vis sers zijn herdacht, die tijdens de uitoefe ning van hun beroep het leven hebben gelaten. DAT de Ned. Vee. van Ex-politieke Gevangenen (uit de bezettingstijd) op 17, 18 en 19 Juni in Haarlem haar acht ste congres houdt. DAT op het station te Arnhem de veertiende cantine van de Spoorweg Onthouders Vereniging is geopend. DAT in de bouwput voor de tunnel op het Willemsplein te Arnhem een on deraardse gang is ontdekt, waarvan het metselwerk uit omstreeks 1500 dateert. DAT „In den Muziefchof". het door Carel Briels ontworpen ontvangstcen trum van 's-Hertogenbosch Muziekstad. DAT het Ned. Volkskundig Genoot schap op 13 Juni te Enkhuizen zijn jaar lijkse volkskundedag houdt. DAT wegens verduistering van zilve ren platen ter waarde van f 10.000 bij de fabriek Gerritsen en Van Kempen te Zeist, voor de Utrechtse rechtbank 10 maanden, waarvan resp. 4, 3 en 3 mnd. voorw. is geëist tegen de 44 j. J. N. F. de 45-j. G. v. R. en de 38-j. C. W. K. DAT op Tweede Pinksterdag te Geffen bij Oss in het geboortehuis van Simon van den Bergh, stichter van de marga- rinefabriek De Firma Van den Bergh, een gedenksteen wordt onthuld door prof. mr dr G. v. d. Bergh uit A'dam. DAT 34 jeugdige vluchtelingen uit Oost-Duitsland gisteren in Groningen zijn aangekomen voor een verblijf van 7 a 8 weken in Nederland. DAT op 2 Juni in Den Haag de eerste officiële examens vakbekwaamheid en handelskennis worden afgenomen door de Alg. Ned. Ver. van Handelaren in gebruikte-, party- en ongeregelde goe deren, antiek en curiosa (Aneva), die op 16 Juni in Den Haag zyn jaarverga dering houdt. DAT de Nat. Vrouwenraad van Ne derland op 11 ep 12 Juni in Huis ter Heide (U.) zyn jaarvergadering houdt Zijn voorwaarden zijn echter hard en onverbiddelijk. Na een bespreking met president Auriol verklaarde Pinay giste ren: „De nieuwe premier heeft grote be voegdheden nodig voor bestuurshervor- mingen en'bezuinigingenPinay gaf bovendien te kennen, dat de bevoegdhe den die hij op het oog heeft groter zul len zijn dan die waarover Mayer is ge vallen. „De verdeeldheid tussen de par tijen is zeer groot dit kon wel eens een heel lange cerisis worden", liet de vice- president van de Nationale Vergadering zich gisteren ontvallen. Inderdaad: van de Gaullisten kan men niet verwachten dat zij zitting zullen nemen in een ka binet dat vóór een Europees leger is. Anderzijds zal de Rooms-Katholieke M.R.P. (Schuman en Bidault) niet in zee illen gaan met een kabinet dat tegen het Europese Legerverdrag is gekant. j Deze crisis komt wel op een zeer onge-1 legen ogenblik, juist nu de besprekingen bij Bermuda voor de deur staan. Ook an dere dringende problemen worden door deze crisis ongunstig beïnvloed: de fi nanciële positie van Frankrijk, de sta kingen en. niet in de laatste plaats, de oorlog in Indo-China. Met Pinay aan het roer van het Franse schip van staat zou het wel weer de goede kant opgaan, maar zal men Pinay aanvaarden? België en Luxemburg ge sloten voor sla Met ingang van vandaag is de export van sla naar België en Luxemburg tijde lijk stopgezet De veilingen zullen voor lopig dan ook geen uitvoermachtigingen verstrekken. de Vader en op de Gezondene des Va ders; schatten des heils neemt Hij uit de Christus om die aan de Zijnen te ge ven. Want toen de Middelaar onder de mensen kwam, was de zorg des Geestes als verdubbeld. Hij is het immers, die alle zorg aan het vlees besteedt, en die steeds dicht by .het Woord blijft. Daarom is Zijn activiteit op het hoogst gestegen, als het Woord vlees is gewor den. Hy was er bij, toen de Heiland Zijn woorden sprak, woorden van Geest en leven. Hij vergezelde de woorden van de Middelaar, en deed Zijn werk gelukkig- lijk voortgaan. Hij waakte bij Zijn dood lichaam, en werkte aan Zyn opstanding. En nu de Vorst des levens is opge staan. is het werk des Geestes volmaakt Want in dit Vlees is het levend bewijs, dat de tijd des vies es is afgelopen, en die van de Geest aangebroken. En dat moet worden gevierd. Zo breekt nu. eindelijk, het feest aan van God de Heilige Geest. De gemeente verwachtte Hem, al waren ze zelf nog in de dagen huns vleses. Hij zou nu niet verbogen zijn. Hij zou nu het middelpunt worden van Zyn eigen feest Voor vervolg zie pag. 2). Met ingang van morgen: Melk 1 ct duurder in het Westen Melk en daarmee gelijk te stellen ar tikelen worden morgen een cent duur der. De Algemene Vereniging voor Melk- voorziening (AV.N.) in Den Haag heeft namelijk besloten, aan de in Westelijk Nederland gevestigde detailhandel in consumptiemelk te adviseren, om ingaan de 24 Mei a.s. de prijzen per liter melk en andere daarmee gelijk te stellen ar tikelen bij aflevering aan verbruikers één cent per liter te verhogen. TRAPLOPER Smyrna kleuren Zuiver wol 50 cm breed 70 cm breed 18.50 25.50 p. meter p. meter BULTHUIS Botermarkt 23 Zonnig en warm Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog, zonnig en warm weer met een zwakke tot matige wind uit uiteen lopende richtingen. (Opge maakt om tien uur.) ZON EN MAAN Zondag: Zon 4.34 tot 20.40 uur; maan 16.19 tot 2.19 uur. Maandag: Zon 4 33 tot 20.41 uur; maan 17.32 tot 2.33 uur. Ding dag: Zon 4.32 tot 20.43 uur; maan 18 48 tot 2.40 uur. Op 28 Mei VM,

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1