Over diaconaal wel en wee in Katwijk aan Zee Ruimere verstrekkingen hadden ook een keerzijde 3.- Rijwielen 3.- Fa DUSOSWA lg S'E. DE JONG Zeemansgoederen, Bedrijfskleding KUYT's handel in scheepsbenodigdheden REGENKLEDING RUN- EN VEEN STREEK VAKMANSCHAP J. PARLEVLIET JOHAN SCHAART BATAVUS-J.L.O. K. H. v. d. PLAS 12.95 14.95 SCHAART DE DAGERAAD NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 WOENSDAG 20 MO 1953 Oud-Katwijk herleeft een Reglement voor de Diaconie van 1761 •erplichtte de bedeelden om in eigen per. oon met hun kinderen aan de wekelljk- ;e uitdeling te verschijnen, om hun deel te halen in de consistorie, „en dat wei met alle bescheidenheid, vriendelijkheid T Uiteraard vertoont een instelling als de diaconie, beschouwd tegen haar historische achtergrond, zeer uiteenlopende facetten. De meest voor de hand liggende is daarbij uiteraard deze, dat zij een kanaal vormt, waar door de liefdadigheid en de dienst der barmhartigheid in een Hervormde Gemeente als Katwijk aan Zee op redelijke en billijke wijze geleid wordt. Evenals vandaag de dag nóg bestonden de inkomsten van deze sociale dienst der Gemeente vóór alles uit kerkcollecten. Teneinde deze post even wel te vergroten, werd op 2 Juni 1622 reeds besloten om „aelmosen" in te zamelen op begrafenissen, „overmits de armen deser plaetse alledaeghen meerder worden", zulks „naer het exempel voorbeeld) van veele andere naebuerighe Kercken". Daarnaast werd te zelfder tijd orde ge steld op „de Oortges van de rantsoenen, denweleke het gasthuys ingadert ende voor haer selven behout, nochtans de Dijaconye toecomende", in dier voege dat de Gasthuismeesteren verplicht wer den tot een jaarlijkse uitkering uit de in gezamelde oortjens aan de Diaconie, .groot 50 gulden. Ook giften vormden een welkome aan vulling van de inkomsten, waarbij Leiden een bijzondere plaats innam: de Sleutel stad schonk in 1620 een gift, groot 250 gulden, aan Katwijk-aan-zee's Diaconie, zodat haar inkomsten over het tijdvak 16 Mei 1620-16 Januari 1622 niet minder dan 591 guldens en 19 stuivers bedroegen. Op een desbetreffend request wellicht in verband met de nood, die door het heersen van de pest in het zeedorp ont staan was wordt in October 1627 een bedrag van 100 gin ontvangen van „de Reeren te Leyden", terwijl een jaar later aan de Katwfykse diakenen wordt ter hand gesteld „met attestatie van Hendr. fabricius predicant te Leyden. de summe van 79 guldens welcke hij voor d'arme deser plaetse bij goede luyden door ons versoeck hadde inge- samelt". De nood was in die dagen blijk baar zo groot in het zeedorp, dat zijn Diaconie zichzelf nog riiet bedruipen kon. I Voorts vinden wij al vroeg legaten meld: in 1622 wordt een proces gevoerd om een legaat, groot 50 gin, van eer Hagenaar, en als één der weinige uitzon derlijke bijdragen vinden we vermeld, hoe in de benarde Franse tijd, „de December 1803 is alhier door een onbe kenden toegezonden aan den Armen Turf en aardappelen ter waarde var gl. waarvanopentlijk in de Couran ten met dankzegging is gewag gemaakt", terwijl zowel op 1 Januari 1809 als op 1 Januari 1810 in het kerkezakje een brief gevonden werd, waarin een wissel groot 700 gin ten bate van die behoeftigeri die niet door de diakenen bedeeld werden! Tenslotte nam de Diaconie somtijds, NIEUWE RIJWIELEN a 3. per week Alle merken in Sport en Normaal ver krijgbaar. Sportmandjes, Kinderzitjes Handpompjes. Fietstassen, Bagagetassen, en alle onderdelen tegen concurrerende prijzen. Zie étalage. Tevens alle soorten Motorrubbers, Bougies, enz. enz. Reparatieinrichting geopend van 's mor gens 7 tot 's avonds 7 uur. Dinsdagsmiddags gesloten. Zeeweg 1, - Katwijk aan Zee Telefoon 2619 door de nood gedreven, haar toevlucht tot het sluiten ven leningen. Dat was b.v. het geval in 1663, toen „de rogge of tarwe ende andere oncosten dit jaer niet alleen seer dier duur) ende meerder geweest syn", en derhalve een lening van 400 gin gesloten werd, waardoor een te kort van ruim 231 gin kon worden op gevangen. Soortgelijke leningen werden zowel vóór- (200 gin van burgemeesters, gerestitueerd in 1651) als nadien Toestemming tot het plaatsen v< Diaconiekist, ter bewaring van het Dia conie-archief, obligatiën enz, in het huis in plaats van in de predikantswoning werd verkregen in 1697. Déér stonden nl. ook de archief kisten van de vierboet, het weeshuis, burgemeesters en kerk meesters. Wellicht staat hiermee In band, dat met ingang van hetzelfde jaar de diaconierekening jaarlijks gecontro leerd en afgesloten moest worden In tegenwoordigheid van de schout of baljuw als gecommitteerde van de heer in Katwijk. Tering naar de nering Dat ook de Diaconie somtijds de tering naar de nering moest zetten in plaats leningen te sluiten, kan blijken uit kerkeraadsbesluit van 11 April 1773, waarbij bepaald wordt, „in ernstige over- weeging neemende den aenwas der be deeld wordende armen zo door den wan- winst, als door de aanhoudende schaars heid der meest nodigste Leevensmiddelen veroorsaakt", dat de bedeelden zelf vi de „wagenturfvragten" zouden zorgen en zelf de geringe huishuur zouden moeten betalen, voorts dat geen gruttemeel meer worden verschaft, terwijl de „vrou- Diaconessen" vrouwen der dia kenen) werd verzocht soberheid te be trachten bij de uitdeling van kleren. Een geschil, dat de uitkeringen raakte, ontstond in 1778 tussen de diakenen en gasthuismeesteren, welke laatsten eisten dat de Diaconie oudelieden van boven de jaar bij opneming in het gasthuis zou voorzien van het nodige beddegoed en kleding, zodat over de jaren 1776-1778 een rekening aan de Diaconie gepresen teerd wordt die o.m. een post bevat, groot 5 gin ést. voor kleding ten behoeve in het gasthuis opgenomen Annetje rpli dankba r h e 1 d' en 20; J. van Schaik 4 en 9; A. J. Hus 5: Binnenland W van Rijn 6. 14 en 22; L. Noort 7 23 De binnenlandse handel w: en 24; H. M. Tjebbes 10; H. Hoek 12; P. willig en kleine wijting deed Varkcvisser 13, 15 en 16; G. Passchier 17; Kr Schaik 18; J. van der Meij 21; J. Ravensbergen 25. Visserijgoffjes Diefstal bij de visserij Pieter Boers wordt per 1 Juni evenwel een schikking getroffen, waarbij het door Diakenen te betalen bedrag hiervoor van 21 tot 13 gulden wordt teruggebracht, tegen de zin van Ds Wilhelmus Waanen. In 1796 blijkt de Diaconie door „gerin gere winning en grotere duurte" van le vensmiddelen buiten staat te zijn, de ouderloze kinderen in het weeshuis reeds in 1753 moeilijkheden n te helpen, zodat het weeshuis beroep moet doen op de municipal!- telt gemeenteraad). Maar als in 1800 de municipaliteit de Diaconie voor keuze stelt zelf haar armen te blijven zorgen of de armen mét de Diaconie goederen aan de zorg van de Staat over te dragen, kiest de Diaconie toch de ste mogelijkheid en deelt mee, „dat wij volle bereid zijn, om gelijk wij tot hier toe deeden, onze eigene armen te onderhouden, 't welck hier voornamelijk (want de bezittingen onzer Diaconie zijn niet noemenswaardig) gevonden word uyt vrijwillige Liefdegaven, die mild en overvloedig zijn naar mate 't voorspoedig gaat met de visschers, waar van hier, gelijk bekend is, alles zijn bestaan moet hebben, en die doorgaans meer dan toe reikende waren" (10.12.1800). Een noodkreet Nieuwe wegen moesten bewandeld worden, nu annexatie van de kerkelijke sociale zorg door de Staat dreigde, en de Diaconie in feite met een tekort aan in komsten kampte. Daartoe stelt ds Roelof Schouwenburgh per 2 Januari 1804 In grijpende maatregelen voor. Er wordt een brief gedrukt, met een verzoek om hulp en bijstand, die aan alle Hervormde Ge meenten bekend maakt, „dat onze beste schuyten van tyd tot tyd genomen en In Engelsche havens opgebragt, dat zeer veelen onzer zeevarende manschappen gevankelijk zijn weggevoerd, wier be droefde vrouwen en kinderen eensklaps van man en vader en alles beroofd in den bittersten druk, de diepste armoe ge dompeld wierdendat wij op zijn best 1/6 van de visschersvaartuijgen, die voorheen van hier voeren en ons den overvloed der zee bragten, meer overig hebben," terwijl de predikant over d£ levensomstandigheden der gezinnen ge tuigt: „Wij zijn in hutten geweest, alwaar wij man, vrouw en zes kinderen op wat oud, vogtig stroo schier onder den bloo- Hemel naast eikanderen vonden, zij hadden niets, volstrekt niets, wa konden voedden, kleedden, dekken of warmen, en waren al schreyende zeker vermoeden, dat zij wel draa koude, ongemak en allerleie gebrek den moeten sterven." Dit schrijnend beeld laat niet na gewenste effect te sorteren, zodat van heinde en verre een som van ca 15.000 gulden ontvangen wordt! spatie van ons). Blijkbaar was het reeds in die dagen nodig te bepalen, dat uitge deelde goederen niet verpand, verkocht of verruild mochten worden. De diakenen grepen de uitdeling dankbaar aar middel om er kerk. en catechisatlebezoek aftedwingen:de bedeelden I" de afgelopen weken heeft de Velsen- ;n nl. verplicht 2 maal per Zondag se recherche in totaal negen arrestaties godsdienstoefening bij te wonen en I verricht van personen, die er van ver- de catechisaties niet te verzuimen! Bo-dacht worden visserijmaterialen op sche- vendien moesten de diakenen met hum pen en langs de zuidzijde te IJmuiden te vrouwen huisbezoek doen bij de „armen", lusbben ontvreemd. De beide hoofdver- ,op alles nauwkeurig letten, vermanen of dachten J. P. en B. J. uit IJmuiden zijn Éihet huis van bewaring opgesloten. En bovendien zijn er verscheidene ders-helers opgepakt. Een groot gedeelte de buit is teruggevonden, scheepsschroef Een treilnet is echter zoek. Dat werd doorverkocht aan een schipper, die het prompt op zee ver speelde. Shamrock en drietal Behalve de Shamrock waren er giste- •n drie loggers en wat kleingoed bin- sn er de prijzen waren dientengevolge m de stevige kant. Makreel zat de ƒ16 en de ƒ21 en vier kisten haring brachten het zelfs tot 26. De kisten ka- gingen weg voor 70 en de uit leggers gingen tussen de ƒ51 en ƒ63 5 de hand. De tarbot was iets duurder kwamen met ƒ1.60 tot 1.80 per kg uit de bus. Voor dtongen werd niet hoger geboden dan de prijs van Maandag. tamelijk in ƒ21- braadjes van ƒ23—ƒ27. Voor zwarte kool, die Zaterdag ƒ30 heeft op gebracht. werd thans ƒ54ƒ64 gemaakt Ook voor schol bestond behoorlijke vraag; schol 2 ging van 27f?' drieën werden verkocht 18—20. Lief reisje De Shamrock maakte er een aardig reisje van door 11.370 te besommen. De bestraffen naar bewind van zaken" Keerzijde van de medaille Hoe ruimer de verstrekkingen door de Diaconie werden, des te aantrekkelijker werd het voor de neringdoenden om zich van de leverantie aan dit instituut te ver. zekeren. Teneinde elke vorm van vriendjespoli tiek zoveel mogelük te vermijden, werd ln hetzelfde jaar 1761 gedurende het predikantschap van ds Gerardus Koning verordineerd, dat voortaan zowel tex tiel- als broodleveranties bij inschrijving zouden worden toegewezen. Drie jaren later echter beticht d welbekende Reyn Gerritsz Varkevisser de Diaconie er va dat de inschrijving voor de linnenlevi rantic op een oneerlijke wijze plaats vond; hjj bleek evenwel foutief geïnfor meerd te zijn door een gezegde vrouw van een diaken. Neeltje Spaan derman! Klaarblijkelijk in verband hiermede 'ordt ln 1775 een nieuwe resolutie op de leveranties van „linne- en wollegoed" opgesteld, waarna geen enkele andere winkelier ter inschrijving verschijnt dan de vrouw van Reyn Gerritsz Varkevisser (de oude!), zodat haar voor dat jaar de leverantie gegund wordt. Nu de toe wijzing bij inschrijving gefaald had, ging noodgedwongen over tot aanwijzing één winkelier voor elk jaar, bij lo ting, zodat ieder om beurten aan boe kwam. Vanwege de onvoordelige kant aan dit stelsel keerde men in 1780 echter alweer terug tot het systeem van inschrijving voor textiel; Reyn Varkevisser krijgt voor dat jaar de leverantie toegewezen Voor de leveranciers van wnikelwaren, die niet tegelijk bakker waren (dus kruideniers werd per 11 Maart 1792 het stelsel var „ieder om' beurten drie maanden diaco nieleverancier" ingevoerd. Het was reeds toen. in een dorp van 3000 zielen, moeilijk n alle partijen tevreden te stellen' Een volgende maal nog iets over Kat- wijks diaconale... ashuis en de armer woning, die bekend stond als „de barak' W. A. Poort. KATW11K AAN ZEE De Verpleging bijeen De vereniging De Verpleging heeft Geen pretje Is het op zichzelf al voor een zelfstan dig mens geen pretje om zjjn hand te moeten ophouden voor enige vorm van ondersteuning, in de 18de eeuw was het dat zeker niet, wanneer men door de rtbod gedreven zich tot de Diaconie Fiereman. Door bemiddeling van baljuw Katwijk aan Zee moest wenden. Immers, HANDEL IN Olie en Rubbergoed Noorse en Engelse Laarzen Rode gummi vellen, enz. j -Alles tegen scherp concurrerende prijzen Desgewenst ook voc rekening kantoor. Hoogstraat 5 Telefoon 3093 Katwijk aan Zee Grote sortering HERENMODE ARTIKELEN 162 KATWIJK AAN ZEE - IJMUIDEN Scheepsbenodigdheden en Zeemansuitrustingen TEVENS REPARATIE-AFDELING Trawlerkade 70 IJmuiden Telef. 5238 Alle goederen zijn ook in Katwijk aan Zee verkrijgbaar HESSENSTRAAT 36 KATWIJK AAN ZEE TELEFOON 3497 Onze specialiteit is Verder de U bekende gekrompen KRABLAKENSE WANTEN van de Firma Kuyt. Ruim voorzien van zeemanskieltjes, ketelpakken, werkbroeken, binnen- en buitenlandse laarzen, enz. Aanbevelend, Fa P. KUYT. Voor vanmorgen was alleen de Polder- tan bekend. De Haarlem en de Eveline, ie van Dinsdag zijn. zouden de Noord zijn ingegaan. Van de Dirkje is discussie werd de wijziging van de sta tuten goedgekeurd. Kerkelijke verHezing Tot ouderling van de Hervormde Ge meente is herkozen e heer M. Steen- poorte. Tot ouderling is gekozen de heer A. A. Oudenaarden. KOUDEKERK AAN DEN RUN Verkiezing ambtsdragers By de verkiezing van ambtsdragers in de Geref. Kerk is tot ouderling gekozen de heer T. Molema Wzn en tot diaken de heer Joh. Ketel. Herstemming moet no? plaats hebben voor de verkiezing van één ouderling. Gunning herstel stormschade Bij onderhandse aanbesteding is aan de firma Wed. van Driel te Koudekerk gegund het herstellen van de storm de En zes loggers Met de Polderman, die opgaf aan boord hebben 90 schelvis. 15 radio. 80 ka- ïljauw en gul, 40 gestreepte wijting, 25 dichte wijting, 25 diversen, 90 makreel dicht, 50 makreel gestript en 130 stijve kabeljauwen zouden er, voor zover gis teravond bekend was. een zestal Noord- loggers komen lossen. Daarbij komt dan nog wat kleine vaart. Garnalen In totaal verwerkte de afslag gister middag 2232 kg garnalen, waarvan het hoogste voor de IJM 241 was met 33! De prijs zat tussen de 44 en 47 cent. ALPHEN AAN DEN RllN Actie van het Rode Kruis Er wordt van Alphens burgerij de ko mende weken veel offervaardigheid ge vraagd. Gisteren maakten we reeds mel ding van een volgende week te houden collecte voor Zuidland. De daaropvolgen de week, van 1 tot 6 Juni wordt een actie gehouden van het Rode Kruis. We ver trouwen er echter op, dat deze oproepen niet tevergeefs zullen zijn. De heer H. J. Jansen heette gister avond in „Centraal" de medewerkers aan de komende Rode Kruis-week welkom. Mr R. Samsom vertelde daarop een en ander van de werkzaamheden. Op vele punten in de gemeente worden in de be wuste week Rode Kruis-vlaggen uitge hangen. terwij] voorts raambiljetten en spandoeken de aandacht zullen vragen. Op de eerste dag wordt een geluidswagen ingeschakeld, huis-aan-huis wordi een brief verspreid en Donderdag zal in een kraam op de markt aandacht worden ge vraagd voor het werk der Welfare. De heer Bannier, voorzitter van het plaatselijk comité, wees op de grote nood zaak van financiële steun aan het Rode Casa Cara opnieuw een buitengewone i Kruis juist ook wegens de nationale ledenvergadering gehouden onder voor- ramp. Hierna vertelde de heer Broesterd zitterschap van de heer L. van der Zwan als hoofdbestuurslid een en ander nodig in verband met de wijzi-1 het werk en de organisatie van het Rode ging der statuten en de daarmee in ver- Kruis, dat aldus spreker, een sterk demo band staande Koninklijke goedkeuring. cratische inslag heeft Het landelijke be- Bovendien was de agenda van de vorige stuur wordt als het ware gevormd door vergadering niet afgewerkt. I de afdelingen. Het Rode Kruis doet als De notulen van secretaris A. Hofkes 1 vereniging niets voor haar teden, maar werden goedgekeurd. Mej. E. Verhaar j werkt voor het gehele volk. Tenslotte secretaresse van het propagandacomité gaf de heer J. Raatgever enkele nuttige an het nieuwe diacones verklaring van de be- het oude huis, die nu de bouw senhuis, gaf e« kende film ovi werd vertoond'. De heer Van der Zwan vertelde nog iets over de pogingen, die allcnvege in iets over de pogingen, die allerwegen in tot de bouw van een nieuw ziekenhuis. Damclub K.W.L. Hieronder volgen enkele uitslagen van gehouden wedstrijden van de damclub KWZ; bordenwedstrijden. 1ste klasse; koffiehuis Van Staalduinen bijeen ge- IJ de WiltJac van der Plas 02; A. I weest. De begroting voor 1953 hield HerbertP. Meijvogel 20. verhoging van de omslag per hectare in, Pryzenwedstryden 2e klasse: L. Brou-en wel voor de Noord- en Zuidpolder werG. D. Buis afgebr.; B. van Rijni van ƒ19 tot ƒ24, en van de Benthorner- der Holst— polder van 16.50 tot 21,50, met ingang 1 Januari 1953. wenken aan de collectanten. BENTHUIZEN Omslag voor polders verhoogd Onder voorzitterschap van de heer Jos. van der Eijk zijn de stemgerechtigde in gelanden van de Benthuizer Noord- en Zuidpolder en de Benthornerpolder kinderen aan bod zijn met een pop- penkastvertoning. waarna 's middags volksfeesten zullen worden gehouden de avond met een ruiterspel zou kunnen worden besloten. Allen waren het eens over de vraag. er een feest moest worden gehouden. Enkele suggesties uit de vergadering werden het bestuur in overweging ge geven, waarna werd besloten, dat dit feest moest doorgaan. De rondvraag leverde nogal het ander op. Men wilde een dansvloer inplaats van een hosvlonder, zelfs wilde der l^den zo ver gaan, om een dans tent op het terrein te plaatsen. Het be stuur zegde rijpe overweging toe. Ge vraagd naar de datum van het feest, gaf de voorzitter te kennen, dat gedacht de tweede helft van Juli. De gadering drong er op aan het feest i zoveel mogelijk in het centrum te houden. Hervormde school bijeen In Salvatori werd gisteravond denvergadering gehouden van de Her vormde school. De voorzitter, ds Chr. d. Leede. sprak zijn teleurstelling uit schade enz., aan de havenhoofden Scheveningen. voor rekening van Rijkswaterstaat, voor een bedrag 147.277. TER AAR Boerenleenbank vergaderde De boerenleenbank tc Langeraa*- hield ln café Kramer o.l. de directeur, de heer M. Keijzer, zyn algemene jaarver gadering. De voorzitter deelde mede, dat tot aankoop ls overgegaan van het woon huis van mevr. de wed. Van Zwleten Snlerenburg. *Het ligt in de bedoeling, hier binnenkort het kantoor van de bank Het jaarverslag werd verzorgd door de secretaris, de heer Th. Hoogervorst Uit het financieel verslag bleek, dat een winst is geboekt van ƒ1247.77 De tellin gen der balans beliepen in activa en pas siva totaal 310.200.34. Aan spaargelden werd 202316,18 by de bank gedepo neerd. De aftredende bestuursleden, de heren Th. Hoogervorst en Jac. Lek, alsmede de heer M. van der Jagt, president van de raad van toezicht, Aieruen met algemene stemmen herkozen. Tijdens de rondvraag werd nog uitgebreid gediscussieerd over de reeds vermelde aankoop van een woonhuis. de slechte opkomst. Na uitvoerige f 134 opgebracht. „Onderlinge verzekering tegen brandschade" Volgende week Donderdagavond wordt in café Hoogendyk te Langeraar de jaar vergadering gehouden van de vereniging „Onderlinge verzekering tegen brand schade" alhier. De agenda vermeldt o.m. bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van de heren D. F. Joha, Adr. Hoogstrate en L. Hoogervorst; voorstel tot wijziging der statuten en vaststelling van een gift voor het nationaal rampen- WOUBRUGGE Opbrengst collecte De collecte voor de bouw van een diaconessenhuis tc Leiden heelt Nieuwsflitsen uit de omstreken R11NSBURG Mededeling over „debatavond" Naar aanleiding van de door de afde- j SASSENHEIM Uitgaansdag lagere school De oudere leerlingen van de De Vis- ling Rijnsburg van de P.v.d-A. georga- serschool, afdeling l.o„ hebben gisteren niseerde bijeenkomst op 20 Mei, waar de genoten van een prettige uitgaansdag, heer J. M. van Stralen uit Leiden hoopt !Me* h*t onderwijzend personeel vertrok- te spreken over „Christendom en Socia- iken de scholieren per trein naar Arnhem, lisme", deelt het bestuur van de anti-jDe gehele dag hebben de jongelui in revolutionnaire kiesvereniging ons het|™!yieins mo°ie omstreken doorgebracht volgende mede* s-Morgcns werd een wandeling gemaakt Het bestuurvan de A.R. kie,verent- na" 0nderUnSs en Westerbouwint het Eins te Rijnsburg is uiteraard bereid, middagprogramma bevatte een bezoek tezamen met de plaatselijke afdeling van L urger? dierenpark en aan de par- de P.v.d.A. een Sebatavond te organise, jken R°0ïend"1 Sonsbeek. 0—2. Spreekbeurt Donderdagavond spreekt in de zaal Haasnoot om 8 uur ds L. Vroegindeweij uit Papendrecht Hoog en laag water Donderdag 21 Mei: hoog water 9.21 en 21.57 a.lag water 4.35 en 17.12 uur KATWIJK Wedvlucht Rbijnmonders De postduivenclub „De Rhijnimonders" kwam met een groep oude dtilven uit :n wedvlucht van Roosendaal. Af stand 74 kin. Gelost werd met Z.W.-wind. De eerste duif behaalde een snelheid van 1451,3 per minuut. De prijswinnaars waren: A. Grimber gen 1, 3, 8 en 11; Jac. Heemskerk 2, 19 HOEDEN PETTEN DASSEN OVERHEMDEN WEEKENDSHIRTS DELANA GOEDEREN Prima pasvorm en kwaliteit Lege prijzen. LiesveldSchuitemaker Dwarsstraat 3, Katwijk aan Zee Telefoon 3374. •36 Het eerste waarop het aan- komt als U een uurwerk koopt of laat repareren Gedipl. Horlogemaker Badstraat 11 Katwijk aan Zee Telefoon 3284. tóe CLEAN Wasmachines zijn een waswonder TYPE 35230.— TYPE 55f 310.— N.V. Technisch Bureau Waaigat 26 Tel. 3423 Katwijk aan Zee BROMFIETS BOEKHOUDBUREAU BELASTINGCONSULENT ASSURANTIËN ADVIEZEN Handelsmerk reputatie v. Tongeren Katwijk aan Zee - Tel Prijzen: na ten 364 [Verkrijgbaar bij SCHOEN- HANDEL DE NOORD M. C. v. d. BERG Te Brittenstr. 56 Tel. 2659 [Katwijk aan Zee Alle Hereamatea 16.95 565.—. Vraagt ons ook eens inlichtingen betreffende gemakk. betalings condities. Moderne sportrijwlelen met trom- melremmen en 3 versnellingen en geheel compleet 236.45. Sportrijwielen (groen) met rem- naaf, compleet 191.70. Rijwielhandel Sluisweg 58 Telef. 2238 Boekhandel A. v. d. BERG Ruime sortering merkvulpen- nen vanaf 4.50 tot 85. Komt U eens kijken of vraagt een proef zending. Voor de levering van Uw schooi en kantoorbehoeften, stencilwerk. boek- bindwerk en vulpen-reparatie houden wij i eveneens aanbevolen. Achterweg 12 Katwijk a.d. Rijn Tel. K1718—2082 Koopt Uw zware shag en andere rokersbenodigdheden bi): Sigarenmagazijn ,,Diek Parlevliet" Bij het uitvaren van de vissersvloot wensen wij U goede vangst en be houden thuiskomst. Zuidstraat 38 Katwijk a.Zec Telefoon 2594 De inkomsten bedragen ƒ25.946,45. met ;n post voor onvoorzien van 206,86 gelijk aan de uitgaven. De polderrekening over 1952 werd voorlopig vastgesteld met de volgende bedragen: inkomsten ƒ25.990,97, uitgaven 25.440,01. De heren M. Leune en G. van Staalduinen werden in het bestuur her kozen. Opbrengst collecte De ten bate van de Oorlogsgraven stichting in deze gemeente gehouden collecte heeft f 44 opgebracht. Op het nippertje gered Een jeugdig plaatsgenootje kwam de oostelijke Ingang van ons dorp met de fiets te vallen, kwam onder dit rij wiel op de straat terecht en raakte zijn schoen bekneld in een verbogen voorwiel. Op hetzelfde moment reed de Citosabus de hoek om. De heer C. van N.. die ter plaatse met zijn verloofde wandelde, snelde toe en wist juist op tijd het kind met fiets en al auto weg te trekken. Spreekuren vervallen In verband met de Tweede Pinkster dag vervallen de spreekuren burgemeester en van het hoofd technische dienst van gemeentewerken bouw- en woningtoezicht. In dringende gevallen kan men laatst genoemde op Dinsdagochtend ten ge- meentehuize te spreken krijgen, onmid dellijk na de te houden openbare aan besteding der vier woningen van de bouwvereniging „Algemeen Belang". HAZERSWOUDE Oranjefeesten aan de Rijndijk in Juli ren over bovenvermeld onderwerp. Het bestuur is evenwel van mening. dat zulk een debat niet vruchtbaar kan worden gevoerd, wanneer slechts één I spreker, in dit geval de heer Van Stra- len. optreedt op een bijeenkomst, uit gaande slechts van de P.v.d.A. Het bestuur adviseert derhalve al de leden, om bovengenoemde reden de bij eenkomst van 20 Mei niet te bezoeken. Ten slotte brengt het bestuur ter ken nis. dat het het bovenstaande schrifte- het bestuur van de afdeling Rijnsburg van de P.v.d.A. heeft mede gedeeld en het antwoord van de afdeling Rijnsburg van de P.v.d.A. met belang stelling tegemoet ziet. Spreekbeurt Ds H. G. Abma te Rotterdam hoopt Vrydagavoud 8 uur in Vliethof te spreken. R.D.C.-nieuws Het bestuur van de Rijnsburgse dam vereniging maakt bekend, dat a.s. Don derdag de zomercompetitie begint. Er zullen twaalf spelers deelnemen. De kampioen, de heer H. Voorbergen, zal echter wegens drukke werkzaamheden niet kunnen spelen. A. Vletter, de oud kampioen, zal wel meedoen. Ook spelen de eerste-tlentalspelers P. van Egmond, W. Leeuwenburg Jr en J. v. d. Meij m Het belooft dus een spannende strijd worden, want de spelers lopen weinig uit elkaar. Volgende week Donderdag zal er niet gespeeld worden, omdat er dan paarden markt is. De tweede ronde zal dan 2 da gen eerder gespeeld worden, dus Dins dag 26 Mei. Muvertenttej EXTRA BEKENDMAKING m alle lezers te wijzen op het juiste adres Aangekocht uit een opheffingszaak 348 m wollen streep-sportflanel van 4.25 voor 2.25 per meter. I Paar grijze, zwarte en beige wollen- Dameskousen ran ƒ8 50 voor 4.50. 5 Meter goudmerk 3 x gekroond fijn Rib- manehester van ƒ8.95 voor 6.98. 18 Lastex Dameszwempakken van ƒ10.95 voor 6.95. Goudmerk Manchester-broeken van 25.95 21.95. Khakybroeken vanaf 4-95. Aparte maten werkbroeken maken wij 4.50. Grote sortering Ny lon-dameskousen en sportkousen. Zie onze moderne eta lage. Bestelgoede- ren naar Alphen a. d. Rijn worden deze week bezorgd. M. KAPTEIN Vliet 53. Rijnsburg. Terug uit de Ver. Staten Na beëindiging van 'n trainingscursus ir, de Verenigde Staten keerden gisteren naar ons land terug aan boord van bet s.s. „Veecdam" van de Houand-Amenka Lijn de majoor L. Key se r uit DeD Haag en de kapitein W. A. Freyser uit O git geest. Onder leiding van de heer B. de Bra ver besloot de Oranjevereniging aan de Rijndijk dit jaar in de tweede helft van Juli een Oranjefeest te organiseren. In café Verhaar vergaderde de vereniging. De opkomst was niet bepaald groot te ïen. Het jaarverslag van de penning meester dat door de voorzitter werd voorgelezen, omdat de heer Van Benne- kom afwezig was, vermeldde dat de in komsten over het afgelopen jaar 1386.35 hebben bedragen en de uitgaven ƒ47.799. zodat er een batig saldo was van 911.36. De secretaris, de heer P. Boer. memo reerde in zijn verslag het plotseling over lijden van het bestuurslid, de heer B Boers. Verder gewaagde zijn verslag van een opgewekt leven der vereniging. De kascommissif bracht een gunstig verslag uit. Een nieuwe commissie werd benoemd, bestaande uit de heren: J. Borst, T. v. Beek en A. v. Diggele. De aftredende bestuursleden, de heren H. Batelaan, P. Boer. M. J. den Hollan der en P. M. Voskuil werden herkozen, terwijl in de vacature, door het bedan ken van de heer F. de Boer ontstaan, gekozen werd de heer A. v. Mil. Nu bracht de voorzitter het bestuurs voorstel t«r tafel dat inhield, ter gele genheid van het eerste regeringslustrum van de Koningin, een Oranjefeest bescheiden opzet te organiseren. Het be stuur had zich voorgesteld de eerste dag 's middags kinderfeesten te houden, 's avonds een gymnastiekdemonstratie. Op de tweede dag zullen 's morgens N.V. SCHEEPSBOUWWERF v.H. Wed. J. Boot - Telefoon 101 Woubrugge Sedert 1898 voor REPARATIE onder en boven water, ver lenging, inbouw motoren en nieuwbouw van kotters, log gers en trawlers nog steeds DE WERF

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 7