Zwitsaletten Voor rampschade tot 50.- geen vergoeding Minister C. Staf sloot Flower Festival Voor waardeloze licentie f 570.000 betaald Middlesbrough speelde racantie- roetbal in Nijmegen Thans zorgde Suykerbuyck voor een aardig succes Chr. vakbeweging houdt vast aan vrije organisatie NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 20 MEI 1953 De voorstellen van de regering Giften (behalve van Rampenfonds) worden afgetrokken van uitkering OM DE ROMPSLOMP van de vergoeding der watersnoodschade zo klein mogelijk te houden, is de regering van plan, geen vergoeding te geven voor schade tot en met f 50. In verband hiermee is het billijk, dat van elke wèl verleende rijksbijdrage f 50 wordt afgetrokken. Bovendien wordt de rijksvergoeding verminderd wegens giften die het slachtoffer heeft ontvangen. Deze aftrek geldt niet voor giften uit het Nationaal Rampen fonds, dat immers een bijzonder werkterrein heeft (nl. de vergoeding van schade aan huisraad, kleding e.d.). Wel zal de aftrek echter toegepast worden voor giften van andere zijde, bijv. van bedrijfs- of beroepsgenoten, maar ook dan nog maar alleen voorzover rijksbijdrage en giften samen meer zouden zijn dan de werkelijke schade. Met verzekeringsuitkeringen wordt op dezelfde wijze rekening gehouden als met giften. Deze voorstellen heeft de regering gedaan in het ingediende wetsontwerp tot vergoeding van de watersnoodschade, waarover we gisteren reeds een en ander meldden. In gevallen waarin voor een deel van de kosten geen rijksbijdrage wordt ge geven en de getroffene zelf niet over de nodige contanten beschikt, kan uit de kas van het rijk geld worden geleend. Dit is b.v. mogelijk voor dat deel van de kosten, dat overeenkomt met de waar devermeerdering wegens verbetering van oud tot nieuw. Een bijzondere kant van deze credietverlening is, dat van de ver plichting tot betaling van rente en af lossing, wanneer daartoe aanleiding be staat. ontheffing kan worden verleend, terwijl de schuld ook geheel of gedeel telijk kan worden kwijtgescholden. De nieuwe regeling kent de beste dingsplicht: is de bijdrage voor onher stelbare schade niet op 1 Januari 1957 besteed, dan krijgt men de verkoop waarde uitgekeerd. Bij herstelbare ver valt in zo'n geval de uitkering. Men kan ontheffing van besteding ingeval van onherstelbare schade verzoeken, bijv. gaat emigreren. Gebouwen Herstelbare schade aan gebouwen wordt geheel vergoed, indien deze hoog stens ƒ1000 bedraagt. Voor de schade tussen 1000 en 3000 gulden zal de bijdrage op 1000 gulden plus driekwart van de resterende kosten komen. Voor herstel- kosten van meer dan 3000 gulden be draagt de vergoeding 2500 gulden ver meerderd met 60 procent van de kosten boven 3000 gulden. Voor onherstelbare panden wordt de nieuwbouw vergoed, onder aftrek van de waarde der restanten, alsmede onder aftrek van één procent voor ieder jaar, dat het verwoeste pand oud was. Hierbij is gedacht aan een maximum-afschrij vingspercentage van veertig procent. Deze aftrek kan worden gehalveerd op verzoek van de belanghebbende met het oog op de ouderdom van het vernielde Voor woningen geldt de bijzondere be paling dat het bedrag van de bijdrage nimmer groter kan zijn dan nodig voor de herbouw van een woning met een in houd van meer dan 750 kubieke meter, ook al had de verloren gegane woning een groter inhoud. Voor bedrijfspanden geldt nog een bij zondere aftrekTegeling: Zouden de bouw kosten naar het prijspeil van 1 Januari 1953 meer dan ƒ30.000 doch niet meer dan ƒ60.000 bedragen, dan wordt de bij drage verminderd met 10 pet van de bouwkosten. Zouden de bouwkosten meer dan ƒ60.000 bedragen, dan wordt deze aftrek gesteld op 15 pet. Voor boerderijen is de algemene regel, dat de bijdrage wordt gesteld op de goedgekeurde kosten van vervanging of herstel, verminderd met een aftrek naar gelang van de ouderdom en de staat van onderhoud van de beschadigde boerderij en van de aard en de grootte van het bedrijf, waartoe de boerderij behoorde. Op verzoek van de rechthebbende kan de bijdrage worden berekend als voor een niet-agrarisch bedrijfspand. Voor schepen, met inbegrip van woon schepen, gelden dezelfde bepalingen als voor gebouwen. Grond en gewassen De schade aan grond en gewassen wordt zoveel mogelijk in natura hersteld. Is dit niet mogelijk, dan verleent het rijk een bijdrage, die is gesteld op het ver schil in verkoopwaarde vóór en na de beschadiging. Voor beschadigde of ver loren gegane gewassen wordt de kost prijs vergoed, met inbegrip van het ar beidsloon. Uitiusting, voorraad en vee Vergoeding van onherstelbare schade aan uitrusting en voorraden zal ge schieden op grondslag van de kosten van wederaanschaffing. Deze kosten worden vergoed, onder aftrek van een „redelijk" bedrag voor afschrijving. Die aftrek zal in de practijk nooit hoger liggen dan zestig procent. Voor handels- en be drijfsvoorraden zal de op 31 Januari gel dende inkoopprijs of kostprijs worden vergoed. Herstelbare schade aan deze goederen HOOFDPIJN, KIESPIJN...? t Verjaag die tergende pijnen met: Familieberichten uit andere bladen ONDERTROUWD: H de K meester, A'dam; J Hambu Gomperts, Naarden-A'dam-, BEVALLENMevr. Brou' a A'dam: me t en R Bouw en H R M -Vreugdenhil. Blonk, d. Hoofddorp: mevr. mevr. Zantvoort-Hanrath, d. A'dam. OVERLEDEN: J P Treure-Schouten. v. 81 j. Bergambacht: U van Lochem-Kramer, v. 7!» j A'dam: M L Beerman-Schadla. v. 80 j, R'dam; J M H Niehe. m. A'dam; J P van Lennep. m. 72 J. Haarlem: J Egelie, m, 64 j„ Overvecn; D Zijlstra. m. 75 j. Heemstede. komt in aanmerking voor vergoeding tegen kostprijs, met aftrek van ten hoog ste 25 procent voor „nieuw-voor-oud" Voor gebruiksvee krijgt men een v goeding van de kosten voor het opnieuw aanschaffen van dit vee. Wat betreft handelsvee zal de vergoeding neerkomen op de gemiddelde marktprijs in Jan. 1953. Huur en pacht Daar de regering zich voorstelt, dat de herbouw binnen redelijk korte termijn zal kunnen tot stand komen zij denkt aan een maximum van twee jaar staat in tegenstelling met de regeling voor de oorlogsschade nu niet het plan om rente te vergoeden. Wanneer her bouw echter niet binnen een jaar na hel in werking treden van de wet mogelijk is, kan de getroffene op zijn verzoek vergoeding krijgen ten bedrage van helft van de huurwaarde ofwel van volle pachtwaarde. Is schade geleden aan een groep goederen, die niet met name in de wet is genoemd, dan zal de minister Financiën zo nodig hiervoor een afzon derlijke regeling treffen. Uitgaven, daan om schade te voorkomen of te perken, worden voor zover redelijk verantwoord, volledig vergoed. De minister van Financiën krijgt voorts de bevoegdheid, in bijzondere gevallen, waarin de bepalingen van de wet, in strijd met de bedoeling, tot onbillijkheden leiden, een bijdrage of een hogere bij drage, in afwijking van de wettelijke be palingen te verlenen. Dit is vooral belang voor hen, die reeds oorlogsschade hebben geleden en nu door de waters nood opnieuw zijn getroffert. Overdracht van bijdragen is niet toe gelaten: alleen bij herstel gaat ingeval van verkoop de bijdrage met het goed over. Voorts is de vererving van recht op de bijdrage in bepaalde opzich ten beperkt. Het beroep tegen de vaststelling bijdragen en vergoedingen is op dezelfde wijze geregeld als bij de Wet op de Ma teriële oorlogsschaden. Er is dus beroep op de desbetreffende minister en hoger beroep op het Scheidsgerecht voo Oorlogsschade. Minister C. Staf feliciteert de heren H. J. Voors uit Heemstede (links) en A. M. Belle uit Lisse (midden) met de koninklijke waardering voor het belangrijke werk, dat zij hebben gedaan om de vaderlandse naam op bloemengebied groot te maken in de wereld. Foto N. van der Horst En met enkele omzettingen in het res-' tantje van de ploeg trad er onder aan voering van Jan van Sohijndel eigenlijk geheel nieuw elftal in het veld, waar de middenlinie bestond uit Van Schijndel, Utermark en Huybrechts en de voorhoede uit Snoeks. Dahrs. Ange- nent. Bak en Van Overbeek. Het Goffertstadion was voor deze ont moeting lang niet uitverkocht: verschei dene lege plekken Twee figuren uit bollenwereld onderscheiden Met een korte rede heeft de minister van Landbouw, Vissery en Voedselvoorzie ning ad interim, ir C. Staf, gisteravond in kasteel Oud Wassenaar het International Flower Festival gesloten. Een groot aantal vooraanstaande personen uit de bollen wereld was daartoe byeen gekomen. In zijn rede gewaagde de minister van het zeer grote succes, waarmee dit festival is bekroond. Minister Staf herinnerde in zijn rede het feit, dat de bloeiende bollenvel den geworden zijn tot een wereldattrac tie. Het is in April en Mei nooit moeilijk een internationale bijeenkomst naar Ne derland te krijgen, want de deelnemers zyn maar al te verlangend kennis te nemen van de prestaties van de Neder landse bollenkwekers. Het belang van het bezoek aan de bollenvelden en de beide tentoonstellin gen. die Neêrlands naam op bloemenge- bied verder groot helpen maken, kan niet worden overschat, zo zeide ir Staf. Het doel, dat Keukenhof en Flora in nauwe verbondenheid hebben nagestreefd, na melijk het bekend maken van d- Neder landse kwekersnaam over heel de we reld, is bereikt. Met dit samengaan is een nationaal belang gediend geweest. Dit internationale karakter van bloemenweelde moeten we sterk in oog houden. Ir Staf vestigde de aandacht op de prestaties, die het buitenland op dit gebied levert, zoals nu weer in Ham burg. Elke tentoonstelling zal beter moe ten zijn dan de voorgaande, willen we aan de buitenlandse concurrentie het hoofd kunnen blijven bieden. Het is. aldus de minister, nu wel ge bleken, dat onpersoonlijke reclame dè reclame is voor de Nederlandse bloe misterij. Door het wetenschappelijk on derzoek hebben de producten een we reldnaam gekregen. Het jaarlijkse bloe mencorso draagt er toe bij, dat die naam nog groter bekendheid krijgt. Na dank te hebben gebracht aan allen* Rekenkamer doet boekje open Reken- en telfoutjes kostten het Rijk vele duizenden guldens Een lange lijst met staaltjes van traag heid en gebrek aan zuinigheid bij de partementen en rijksinstellingen wordt opgesomd in een lijvig rapport van 30 foliovellen, dat over 1952 is uitgebracht ooor de pottenkijker van het Rijk: de Algemene Rekenkamer. Slecht is de Rekenkamer bijv. te spreken over een uitgave van 150.000 dollar (ƒ570.000) voor een licentie ten behoeve van de Nederlandse vliegtuigindustrie. Deze licentie bleek later vrijwel geen waarde te hebben. Opvallend groot is het aan tal gevallen, waarin het Rijk teveel be taalde doordat eenvoudig reken- of tel fouten werden gemaakt, Zo diende bijv. gemeentelijk bedrijf bij het depar tement van Oorlog een rekening van 136.000 in plaats van 126.000 in. Prompt betaalde Oorlog de 10.000 te veel uit. Een voorbeeld van traagheid is het feit, dat thans, na vijf jaar. nog steeds niet de vergoeding is vastgesteld, die volgens een Kon. Besluit van 1948 moet worden betaald aan de Stichting 1940 1945 voor het uitbetalen van de buiten gewone pensioenen. De Rekenkamer heeft er aanmerking op gemaakt, dat de minister van Oorlog zich ten aanzien van de verkoop van tien vliegtuigen aan een bepaalde prijs heeft gebonden, terwijl hij niet wist hoeveel de revisiekostcn zouden bedra gen, die het Rijk voor zijn rekening zou nemen. Die kosten bleken achteraf zo te zijn opgelopen, dat zij vrijwel het hele bedrag van de koopsom zouden verslinden. De Regering heeft er toen de voorkeur aan gegeven, tien soortge lijke vliegtuigen uit haar voorraad te verkopen. Wegens aanrijdingen, brand en ex plosie, vliegtuigongelukken, militaire oefeningen e.d. heeft het departement van Oorlog in het afgelopen jaar in totaal bijna ƒ689.000 schadevergoeding moeten betalen. Te dure jam Als de landmacht jam kocht, vroeg zij eerste kwaliteit, terwijl bij de marine huishoudjam tweede kwaliteit op de boterham werd gegeten. De voedings waarde van beide soorten jam was ech ter gelijk en ook de smaak van de tweede kwaliteit jam goed, zo vertelde men bij het Voorlich tingsbureau van de Voedingsraad, toen de Rekenkamer inlichtingen vroeg. Daarom stelde de Rekenkamer voor. ook de landmacht met huishoudjam tweede kwaliteit genoegen te laten nemen, voorstel werd aanvaard en dat scheelt jaarlijks weer 16.000 op de begroting van Oorlog. Bij de zeemacht werd een nog grotere bezuiniging, namelijk van 18.000 per jaar, bereikt doordat de hagelslag voort aanwordt aangekocht in dubbelwan dige papieren zakken in plaats van in blik. De luchtmacht bleek te dure groen ten te eten. Dat kwam niet doordat onze luchtmacht geheel uit fijnproevers zou bestaan, maar doordat de veilingtorieven waren vervalst. De leverancier die zich daaraan schuldig maakte, is van verdere leveringen uitgesloten. Plastic zolen Invoering van ijzeren zoolbeslag bij de luchtmacht zou naar schatting een besparing van ƒ50.000 per jaar beteke nen, maar er is bU sommige onderdelen bezwaar aan verbonden. Vliegtuigen kunnen er door beschadigd worden en de vonken kunnen brand veroorzaken. Daarom wordt sinds enige tijd bij en kele onderdelen van de luchtmacht een proef genomen met plastic schoenzolen. Als de levensduur van deze zolen mee valt. loopt wellicht binnenkort de hele luchtmacht op plastic. Lijirenle uit 1813 In 1813 en 1815 werd aan de Pruisi sche generaal Bülow von Dennewitz en diens erven een lijfrente toegekend we gens het aandeel van de Pruisische le gers in de bevrijding van Nederland. Deze historische gebeurtenis is volgens de Rekenkamer echter achterhaald door de gebeurtenissen van 10 Mei 1940. Daar om meent het college dat dit recht op lijfrente nu alle morele waarde mist vervallen moet worden verklaard. Eind 1952 heeft de Rekenkamer afzon derlijke verslagen uitgebracht over beheer door de Nederlandse regering tijdens haar verblijf te Londen en de uitgaven in verband met de her-be voorrading van Nederland na de oorlog. Deze verslagen zijn nog niet gepubli- die aan het succes van deze manifesta ties hun deel hebben bijgedragen, deelde ir Staf mede, dat het de Koingin heeft behaagd do tuinarchitect van Flora, de heer H. J, Voors uit Heemstede, te be vorderen tot officier in de Orde van Oranje Nassau, en de heer A. M. Belle te Lisse, éé>n der oprichters van Keuken hof, te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Korte staking van 6000 arbeiders bij Wilton Over een meevallertje van drie procent Gisteren is bij Wilton Fyenoord te Schiedam een wilde „sit down"-staking uitgebroken. Deze werd georganiseerd door personen, die niet in betrekking staan tot de vakbonden. Zij maakten ge bruik van het feit, dat de fabriekskern op excursie was en slaagden erin, het ongeveer zesduizend man sterke perso neel er toe te brengen, het werk neer te leggen. Dit ging overigens in volmaakte orde, zodat er naar buiten niets te mer ken viel. Zodra de Unie van Vakbonden kennis kreeg van de staking, hebben vertegen woordigers daarvan alles in het werk gesteld, de arbeiders weer aan het werk te krijgen, hetgeen om vier uur ook in derdaad geschiedde. Het gaat hier om een reeds enkele weken lopend intern córiflict. In 1952 zijn werkgevers en werknemers overeengeko men, dat indien bij Wilton Fyenoord een dividend van vier procent werd uit gekeerd, de arbeiders recht zouden heb ben op 48 uren loon. Bij een dividend van acht procent zou dit aantal uren 96 bedragen. Dit jaar is inmiddels elf procent uitgekeerd, en nu ontstond er kwestie over de vraag, of de arbeiders recht hadden op een uitkering in ver band met deze drie procent extra. De kwestie is bij het college van rijks bemiddelaars aanhangig gemaakt en van daag zou er een beslissing worden ge nomen over de vraag of de drie procent extra als reserve voor het pensioenfonds zou worden aangewend, of direct uitge- Maar won toch nog gemakkelijk van een zwakke B-ploeg Na afloop van de wedstrijd tussen het Nederlands B-elftal en Middles brough te Nijmegen, welke ontmoeting met 31 door de Engelse profes sionals werd gewonnen, kon men uit het publiek veelal deze mening horen: waarom kondigt de voetbalbond een elftal aan, dat toch niet in het veld komt? En inderdaad, slechts 7 van de 11 oorspronkelijk gekozen spelers kwamen in het veld: Van der Kuil, Luiten, Van der Hoek en Biesbrouck hadden verstek laten gaan, naar het heette wegens blessures. Men kreeg de indruk, dat de rood-wit- ten van Middlesbrough op zeer gemak kelijke wijze een score van 60 of 80 hadden kunnen behalen maar dat in vacantiestemming zijnde, daar voudig geen zin in had. De 20 sprong bij de rust beide doelpunten van Fitzsimmons afkomstig en het derde doelpunt van linksbinnen Delapenha een machtig schot, volkomen onhoudbaar voor Van Raaltc vonden de gasten bunes te ontdekken en als wij het aantal j vlotte en goede beloning voor hun komst toeschouwers op 20.000 schatten, zullen naar Nijmegen. En dat de eindstand, vijf wij waarschijnlijk aan de hoge kant zijn.'minuten voor het einde, tenslotte 3—1 En degenen, die zich de moeite hadden getroost naar deze wedstrijd te gaan kij. ken, zullen zeker teleurgesteld naar huis teruggekeerd. Want van de zijde van Middlesbrough werd vacantievoetbal ge speeld van begin tot einde met af en toe vleugje leaguevoetbal er door heen, Technisch waren de Engelsen zo veel beter dan de Nederlandse spelers, dat de gasten zich geen enkele maal behoefden in te spannen om voor de overwinning te vechten, integendeel de zege viel Middles brough gemakkelijk in de schoot en zelfs het enige tegenpunt was niet van een Nederlandse voet afkomstig, maar ont stond uit een misverstand tussen links back Corbett en doelman Ugolini, toen de eerste te hard en in de verkeerde hoek op zijn keeper terugspeelde. Het Belgische elftal tegen Finland en Zweden De samenstelling van het Belgische voetbal-elftal, dat op 25 Mei te Helsinki en op 28 Mei te Stockholm in de voor ronde van het tournooi om de Jules Rimetbeker respectievelijk tegen Finland en Zweden in het veld zal verschijnen, is als volgt: doel: Seghers; achter: Diricx en Van Brandt; midden: Blaise, Carré en Maertens; voor: Van Gestel, Mermans, Coppens. Anoul en Janssens. Reserves: Dacnen, Dries, Van Kerck- hoven, Mees en Straetmans. Fenny ten Bosch won te Parijs Te Parijs werd een begin gemaakt met het tournooi om de internationale kam pioenschappen van Frankrijk. In het dames enkelspel bracht onze landgenote Fenny ten Bosch het tot een overwinning. Zij sloeg de Francaise Jacqueline Patorni met 61, 36, 64. Van Dalsum deed het niet zo goed. Hij erd in de eerste ronde heren enkelspel door de Fransman Remy met 61, 6—2, 61 uitgeschakeld. Welke volleybalsters het Oranjeshirt dragen De samenstelling van het Ned. dames team dat op Zaterdag 30 Mei a.s. te Rot terdam in de Ahoy-Hal tegen België uit komt, is als volgt: Grote belangstelling voor races te Tolbert Voor de motor-races, welke Zaterdag 23 Mei op het circuit Tolbert-Midwolde- Leek worden gehouden, blijkt grote be langstelling te bestaan. Vrijwel alle Ne derlandse junior-renners hebben inge schreven. Vooral de 125, cc komt met 28 deelnemers goed voor de dag. De 250 cc heeft negen, de 350 cc dertien en de zware klasse negen aanmeldingen. Preuszen '07 speelt tegen U.V.S. en Warmunda De sterke Duitse tweede-klasser Preus zen '07 uit Bochum speelt Zaterdagmiddag 4 uur tegen U.V.S. Op tweede Pinkster dag om half 3 spelen de Duitsers in War mond tegen Warmunda. Electrolas voetbalde Personeel van de Electrolasmaatschap- pij heeft gisteravond een voetbalwed strijd gespeeld op het LFC-terrein. De fabriek trad tegen het kantoor in strijdperk. De uitslag was 44. Te Oslo werd een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een Noors bonds elftal het Engelse amateur team. De ontmoeting eindigde in een gelijk spel: 11. Opnieuw zonnig en warmer (Van onze weerkundige medewerker). j<ER\VIJL GISTERMIDDDAG een vr\j krachtige koele zeewind met enkele buien was binnengedrongen, die de temperatuur tot 14 a 16 gr. C. deed dalen, pufte men in het Zuiden en Oosten van ons land nog van de hitte bij een temperatuur van 29 a 30 gr. C. Het verdrijven van de voor Mei zeer warme lucht ging in het Oosten en Noorden van ons land met onweer gepaard. Een hogedrukgebied dat zich in de afgelopen nacht boven Frankrijk ont wikkelde, trekt vandaag met droog en zonnig weer over ons land. Door zwakke Zuidwestelijke winden blijft het koeler bij een temperatuur van 18 A 20 gr. C. Boven Rusland is een hogedrukgebied gelegen, maar ten Zuidwesten van Engeland beweegt een depressie in de richting van West- Frankrijk. Deze ontwikkeling zal er toe leiden dat morgen de wind, die vandaag nog koele lucht van de Noordzee aan voert. weer naar Zuid tot Oost gaat krimpen. Hierdoor zal het opnieuw warm worden, waarbij ook hier in het Westen de temperatuur tot om streeks 25 gr. C. kan stijgen. Ook in Midden-Europa is het zeer warm. In Frankfiirt en in Innsbruck steeg het kwik gistermiddag tot 32 gr. C. Het blijft echter te droog, zodat enige regen wel gewenst is. De kans hierop is echter vandaag en ook mor gen nog klein, al zal bij de nieuwe periode met warm weer ook de kans op onweer weer gaan toenemen. Zo koud en onaangenaam het weer in het begin van Mei tvas, zo warm Institutioneel gezag voor Beneluxlanden gewenst De Algemene Drielandenraad van 't Belgisch-Luxemtaurgsch-Nederlandsch Comité Benelux heeft dezer dagentvjdens een vergadering in een resolutie uitdruk king gegeven aan zyn wens, dat samen werking van de drie landen thans meer dan ooit vereist is. De resolutie legt voorts de nadruk op de goede resultaten, die in het verleden reeds z\in bereikt en vestigt de aandacht op de wenselijkheid van een institutioneel gezag met be voegdheid op economisch, financieel en sociaal gebied. Ten slotte legt de reso lutie er de nadruk op. dat de drie landen, op grond van hun streven naar een vrij handelspolitiek en door een goede ver standhouding des te beter zullen be dragen tot een nauwere samenwerking op Europees en Atlantisch gebied. Een vijlde plaats in de étappe Follonica Pisa in een moordende hitte Gisteren was het Suykerbuyck, die in de Ronde van Italië de taak op zich i nam het dagelijks Nederlandse succes tot-nu-toe althans te bewerk- Jj stelligen. In de étappe Follonica-Pisa, een weinig verandering biedend parcours over 106 kilometer, dat de Belg Rik van Steenbergen naar de n étappezege voerde, werd hij vijfde, achter de Italianen Pezzi en Gestri en de Zwitser Schaer, voor wie allen dezelfde tijd als voor de winnaar L werd genoteerd. Hein van Breenen en Wim van Est voegden overigens |v M. de Vries (Boemerang) Aanv.; J.j nog iets aan het succes toe door resp. als 20ste en 25ste binnen te komen A- _Wichgers (S.O.S., Utr.); voor ^et grote peloton, waarin met Roks, Wagtmans, Peters en Dekkers Beintema - N. Barzilay en D. Meulenbrugge (Cele bes); C. Blijleven en C. Sluiters (RVC); R. v. d. Heuvel (Ons Genoegen, Gron.); N. Stuy v. d. Herik (AMVJ). De competitie-uitslagen luiden: DAMES: 1ste kl.: Blokkeer—SOA 3—0; Blokkeer—Pinguins 3—0; res. 2e kl.: Blokkeer 4Turnlust 2 3—0. HEREN: res. 3e kl.: CSVD 2—Pinguins 2 31; res. lsté kl.: Blokkeer 2Celebes 2 3—1; res. 4e kl. A.: VGZ 2—Red Stars 3 3—1, VGZ 2—Amico 2—2, SVT 2—Turn lust 2 3—0. zaten de Italiaan Coppi en de Zwitser Koblet. Wim iwn Est bezet nog steeds de 7e plaats in het algemeen klassement, dat de Zwitser Hugo Koblet als lijstaanvoerder heeft. 3.00.18; 7 Frosini (It.); 8 Defillippis (It.) 9 Maggini (It.) 3.00.46; 10 Bini (It.) z.t.; j Van Breenen z.t.; 25 Van Est z.t.; 28 e Ongeorganiseerden moeten kosten bedrijfs organisatie meebetalen (Van onze sociale redacteur) Het is fout, dat de ongeorganiseerden rustig profiteren van het werk, dat de vakbeweging doet, maar we moeten wel onderd keer bedenken, eer we deze weg opgaan. Dat was de wel heel merkv dige conclusie, welke de heer P. Kapinga gisteren trok, toen hij in een referaat voor eer. studieconferentie van het C.N.V. een weg aangewezen had, om te komen tot het meebetalen van ongeorga niseerden aan het werk der vakbewe ging. Hij motiveerde zijn houding ook, toen hij even later zei: lk moest een weg aangeven, maar lk kon mij niet los maken van mijn el^en bezwaren, was wel gebleken, dat geen der wezigen de weg, die hij in de huidige constellatie aanwees, op wilde. Wat was de weg, die de heer Kapinga in een prettig betoog had gewezer Hij had aangetoond, dat de vakbewe ging niet alleen veel heeft tot stand ge bracht, maar bovendien een onmisbare factor is in de huidige vakbeweging, van welker arbeid alle werknemers profi teren. In het licht daarvan is het onrede lijk, dat s loc hts de helft van de arbeiders de financiële lasten daarvan draagt en dat de andere helft rustig profiteert. Alle belanghebbenden moeten deze las ten feitelijk gezamenlijk dragen. De overheid, die de vakbeweging bij alle gelegenheden £rkent, moet aan dez< gelijkheid een^ind maken. Verplicht lidmaatschap komt niet in aanmerking omdat dat niet in alle be drijfstakken is door te voeren. Evenmin verplichte rechtstreekse betaling aa vakorganisaties. Hel genade schot rJ\ Een weg zou zijn, dat de overheid eer maatregel zou treffen, waardoor de werk gevers een percentage van bijv. 1V6 pet het loon zouden inhouden, dat zij dan konden storten In een fonds voor elke bedrijfstak. Om aan het vrijwillig lidmaatschap het karakter van een offer niet daarnaast het lidmaatschap vi vakbeweging open moeten staan half percent van het loon, recht streeks te betalen aan de vakorganisatie. Uit het fonds, dat beheerd zou kunnen worden door een bestuur, ber.oemd door de representatieve vakorganisaties, aan de vakorganisaties in do bedrijfstak een uitkering kunnen worden gedi ongeveer gelijk aan hetgeen van de leden is ingehouden. Het van de ongeorgani seerden gehevene zou voor een deel de organisaties kunnen worden uitge keerd, als compensatie voor de onkosten voor het algemene werk, voor een ander deel besteed kunnen worden voor ge zondheidszorg, vakopleiding, vacantiehui- zen, hulp aan zieken e.d. Zou eerst een speciale wet deze rege ling moeten brengen, deze wet zou moe ten regelen, dat op de duur de bevoegd heden overgaan aan organen, gesticht volgens de P.B.O.-wet. Aan het slot van zijn betoog begon de referent zelf al bezwaren brengen. Deze bezwaren werder. in de discussie door oudere zowel als jongere bestuurders sterk onderstreept en aan- Vrijheid van organisatie en organisatiekeuze De voorzitter van het C.N.V., de heer Ruppert, wees er in zijn slotwoord op, dat men de toestand niet al te drama tisch moet zien. Dat de ongeorganiseer den profiteren is altijd aan de orde ge- •eest. Maar de vakbeweging is nü gezonder dan voor de oorlog, toen de erkloosheidsverzekerlng een „blndmid- el" was, terwijl toch de vakbeweging u relatief sterker is. De contra-propaganda van de ongeor ganiseerden die zeggen: je krijgt tóch hetzelfde, moet door een positieve propa ganda bestreden worden. Wij moeten echter houden vrijheid van organisatie, vrijheid van organisatickeuze e i, als ge volg daarvan, ook vrijheid om zich riet te organiseren. t succes van Suykerbuyck verdient eer respect als men weet, dat het gis teren zo mogelijk nog heter was dan de voorgaande dagen. Het kwik steek zelfs dermate, dat vrijwel alle renners de ver leiding niet konden weerstaan even de Middellandse Zee In te duikenDe be langstelling langs de weg was duidelijk minder. De mensen hielden zich bij deze hitte liever in de schaduw van hun hui- i op. Van strijd onder de renners was dan ook bijna geen sprake. De kara- in fietste loom van kilometerpaal tot kilometerpaal en het was duidelijk, dat in de sprint de beslissing zou vallen. De Nederlanders waren er op uit deze te for- Maar juist toen Suyberbuyck, zich uit het peloton wilde werken, waren Van Steenbergen, Schaer, Gestri en Pezzi al weggesprongen. Het peloton overkwam hierna een struikelpartij toen enkele mensen van de organisatie de renners twee tegengestelde richtingen uitstuur de, wat de vluchtelingen nog meer voor sprong verschafte. De snrint werd ten slotte gewonnen door Rik van Steen bergen. De uitslag van de achtste etappe. Folio- caPisa (106 km' is 1. Van Steenbergen 2.59.31; 2 Schaer (Zwits.); 3 Pezzi (It.): 4 Gestri (It.); 5 Suykerbuyck allen zelfde tijd als Van Steenbergen: 6 Ockers (B.) Kamerlid stelt vragen Ziekenvervoer bedreigd door centralisatie Het Tweede Kamer-lid Verkerk (A.R.) heeft aan minister Suurhoff schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat de zijde der ziekenfondsen ten einde het tarief zo laag mogelijk te kunnen stellen druk op de vervoersonderne- mers wordt uitgeoefend, om te geraken tot vèr gaande centralisatie van het kenvervoer? 2. Is de minister niet van mening, dat hierdoor een onvoldoende spreiding het wagenpark ontstaat, aangezien aantal ondernemers vooral ten platte- lande wier omzet grotendeels uit zie kenvervoer bestaat, zich hierdoor niet kan handhaven, waardoor de behande ling van spoedgevallen In gevaar dreigt te komen? 3. Is de minister bereid te bevorderen, dat de ziekenfondsen met behoud van de centrale meldingsposten een zo ruim mogelijk aantal ondernemingen in schakelen? Scheuring in Surinaamse Nationale Partij De voorzitter, de heer De Boer en de leden Bergen, Moll en Dumvoort van het hoofdbestuur der Nationale Partij van Suriname zijn afgetreden. De heren de Boer, Mill en Bergen hebben bedankt als leden van deze partij. De heer De Boer heeft medegedeeld, dat hij bezig is een democratische eenheidspartij op te rich ten. Het uittreden is het gevolg van de moeilijkheden, die in de partij zijn ont staan over de kwestie-Kletter. Vredes-studieconierenti» De voorgenomen internationale vredes studieconferentie, welke van 57 Juni h Den Haag zou worden gehouden, or onbepaalde tijd uitgesteld. aequo het grote peloton met Klobet, Coppi, Dekkers, Roks, Wagtmans en j* Peters in dezelfde tijd als Maggini. Het algemeen klassement na deze etappe: 1 Koblet (Zwits.) 46.51.46; 2 De Santi (It.) 46.52.12; 3 Fornara (It.) 46.52.22; 4 Coppi (It.) 46.53.07; 5 Corrieri (It.) 41 46.54.29; 6 Louis Bobet (Fr.) 46.55.12; 7 Van Est 46.55.23 8 Bartali (It.) 46.55.29; 9 E. Brasola (It.) 46.57.29. 53 Roks 47.10.38; 65 Dekkers 47.14.41; 75 Peters 47.20.22; 87 Wagtmans 47.28.07; 88 Suykerbuyck 47.29.22; 97 Van Breenen 47.37.65. De Italiaan Crespi heeft opgegeven. J. J. v. d. Berg organist van Nieuwe Kerk te Delft Tot opvolger van de heer Dirk Jansz. Zwart als organist van de Nieuwe Kerk te Delft is benoemd de heer J. J. v. d. Berg te Amersfoort. De heer Zwart wordt organist van een der kerken van de Geref. Kerk art. 31 K.O. in Rotterdam. Hij dirigeert ook al verschillende koren in de Maasstad. Nieuws in een notedop Een zigeunerin van 43 jaar is ln Ede gearresteerd wegens oplichting van goed gelovige mensen. Zij voorspelde haar slachtoffers uit de lijnen van hun hand de toekomst en zei dan, dat er op het geld in het huis een vloek rustte. Als de geschrokken mensen dan met hun spaar-1 centen voor de dag kwamen, werd het|rei geld met geheimzinnige toewegingen „ge-dal zegend" engrotendeels gestolen. -Mva Wegens meermalen gepleegde verduisfê-too ring en oplichting is de 39-j. typograaf Zal P. van L. uit Amsterdam door de recht-die bank aldaar veroordeeld tot 2Vz jaar. Erj^es was een zelfde straf met terbeschikking-Ep stelling van de regering geëist. Deëo Ned. Spoorwegen hebben de gemeentewei Apeldoorn meegedeeld, dat de voorge-ipr nomen aanleg van een tunnel aan de ma Arnhemseweg f 30 35 millioen zouën kosten. In Apeldoorn heeft men nu vaneen de plannen afgezien. -jV B. en W. vantan Smallingerland (Fr.), zün de eersten in het Noorden, die hun raad voorstellen,] over te gaan tot het afnemen van aard- gas, namelijk 21 millioen m3 in de ko-jie mende 20 jaar. -fr De 48-j. Hilversumse chauffeur G. Th. Kuijper, die getracht? heeft de 61-j. Amsterdamse slager J. Mi te beroven van een actetas met f 12.0" is in Amsterdam overeenkomstig de veroordeeld tot 2 jaar. -fr De gemeente-l. raad van Groningen heeft f 1,3 millioen» beschikbaar gesteld voor de aanleg een openluchtbad. -fr De stichting Stads-L ontspanning te Utrecht organiseert bin-j» nenkort marswedstryden; op 27 Juni e 4 Juli voor harmonie, en fanfarekorps® op 11 Juli voor marsbands. Tegen een Finse zeeman.' de 42-jarig«w0r rioker A. N. T. uit Turku, die op 5 Febr,fleri in Rotterdam de dood van de walbak J.KU Maltha zou hebben veroorzaakt, is van-jicej morgen in Rotterdam 2V4 jaar geëist. jat Burgemeester d'Ailly heeft gistere«e ten stadhuize in tegenwoordigheid vanje de wethouder voor de kunstzaken, mr A^e t de Roos. aan de letterkundige mr H. W»3s J. M. Keuls, mededeling gedaan vai^ diens benoeming tot officier in de ordV,, van Oranje-Nassau. Mr Keuls vierd» gisteren zijn 70ste verjaardag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 4