Zangvogels worden geteld in Meijendel bij Wassenaar Onder leiding van prof. dr D. J. Kuenen „Om de doorbraak" hield haar j aarvergadering De heer Pijpers plotseling overleden NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 20 MEI 1953 Vroeg uil de veren Elk soort steil eisen aan zijn broedgebied Van het begin van April af houden wij ons weer bezig met broedvogel- tellingen. Twee, soms drie, ochtenden in de week springen wij vroeg uit de veren. Immers om de zingende mannetjes op een bepaald terrein te re gistreren, moeten we vóór zonsopgang daar zijn. Dan valt de Donderdag morgen het zwaarst, want wij bezoeken dan Meijendel bij Wassenaar. Hier worden de zangvogels geteld in het kader van het Meijendelonderzoek dat onder leiding van prof. dr D. J. Kuenen van het zoölogisch laboratorium te Leiden staat. En dan te bedenken, dat de zon nu I plaatsen kunnen vaak geen volledig of elke week vroeger opkomt! Langslapersgeen uitgevlogen broedsel groot brengen, kunnen dus wel thuisblijven. Er is even- j Merkwaardig is het, dat een territo- wel nog niemand geweest met spijt, datjrium soms jaren achtereen door hetzelfde hij zo vroeg opstond, als hij in de prille vogelpaar wordt bewoond. Elk voorjaar morgen rondom zich een vogelkoor luid j komen ze er na een lange reis uit het hoorde losbreken en- de zon zich van de Zuiden terug. Door de vogels te ringen horizon zag losmaken. Toch kan het 's morgens nog vinnig koud zijn; ook in de afgelopen maanden behoorden nacht vorsten niet tot de zeldzaamheden. War me kleding en laarzen voor het bedauw de veld zijn niet overbodig. Reeds vroeg in het voorjaar moeten we op verschillende terreintjes alle zin gende mannnetjes nauwkeurig gaan aan tekenen op duidelijke plattegrondjes. Dat zijn in het begin voornamelijk de zingende zang- en grote lijsters, merels, roodborsten, heggemussen, winterkonink jes en vinken. Merkwaardig is de trouw aan het kleine broedgebied waar het mannetje steeds zingend te vinden is. Zo'n klein territorium wordt door mid del van de zang afgebakend. Wordt een zingende vogelsoort talloze keren op de zelfde plaats aangetroffen dan bestaat er vrijwel geen twijfel meer of hier heeft zich een paartje gevestigd, dat op deze plaats zijn jongen hoopt groot te bren gen. Vergelijken we de kaartjes van alle weken dan is de plaats van het territo rium vrij precies vast te stellen. Ja zelfs komen dan ook de rondzwervende netjes in het terrein duidelijk naa ren, evenals zingende doortrekkers die gedurende enige tijd komen pleisteren. Wat voor zin heeft dit nu? Teneinkeus Allereerst is op deze manier spoedig het aantal broedparen van elk soort be paald. Vergelijken we dit met vorige jaren dan zijn de schommelingen aantal broedparen bij diverse heel duidelijk te constateren. Ook blijkt hier de voorkeur van een soort bepaald terrein met speciale begroeiing duidelijk uit. Er zijn soorten met spe ciale eisen. Het ene soort heeft overigens minder noten op z'n zang dan het andere; wat betreft de terreinkeus. De fitis pre fereert bijvoorbeeld hoog oud geboomte met weelderige ondergroei, de fluiter kan men vaak in eikenbossen eu oude beu ken vinden op de zandgrond. Spotvogels houden meer van ijle elzenbosjes met ei wat ondergroei, rondom boerderijen e.d. Dit houdt ten nauwste verband met ge schikte broedgelegenheid en voedselryk- dom. Een ieder kan begrijpen dat dit voor elk soort verschillend is. Door mid del van zangvogeltellingen krijgen wij er een aardige kijk op. Het aantal broedende paartjes merel, houtduif, vink, roodborst, kool mees en zanglijster is op een tei 10 hectaren gemengd bos aan de binnen- duinrand veel groter dan op een even groot terrein op de droge zandgrond, be groeid met dennenbos. De eis van de grootte van het terrein hangt nauw sa- met de hoeveelheid voedsel, die er is te vinden. De vogelrijkdom staat dan direct verband met de weelderig heid van de begroeiing. Naast de be groeiing lette men -op de insecten, spin- ;n slakjes, waarvan de meeste zang vogels leven. In de loop van April en ook begin Mei nog komen steeds nieuwe soorten uit het Zuiden aan. Midden April was het aantal zingende fitisjes op Meijendel bijvoor beeld beduidend groter, vermoedelijk veroorzaakt door een aantal zingende fitisjes, welke nog op doortrek waren. Bij soorten, die reeds vroeg in het voorjaar begonnen te broeden, is de zang op het ogenblik afgelopen of verflauwd, andere soorten zijn nu pas goed op toeren. Daar- het belangrijk, dat de broedvogel- tellingen zich over een lange periode uitstrekken. Soms ook komen er paartjes zich mid- ïn in een broedseizoen vestigen, door dat zij op een andere plaats zijn ver stoord of nog geen gunstig terrein heb ben kunnen vinden en zich nu met een tweede-rangs broedplaats tevreden moe ten stellen. De beste plaatsen zijn dan t natuurlijk allemaal bezet en slechtere aluminium ringetje het rijksmuseum Leiden zijn Wordt de verandering in het broedge bied door ontwatering, kappen of iets dergelijks té groot, dan blijkt ook de vogelbevolking hierdoor veranderd. In dit geval is het aardig er op te wijzen. hoe de vestiging van allerlei nieuwe vogelsoorten in de nieuwe IJsselmeer- polders wordt nagegaan. Wordt een ter rein gunstig voor een bepaalde vogel soort, dan verschijnen zij daar ook. maar verandert het weer dan komen er vol gend jaar andere soorten, die zo'n terrein prefereren. Op doorreis an vogelsoorten te ons land broeden, Noordelijker ge- Toch zijn er nu t{ ontdekken die niet maar op doorreis i legen broedplaatsen zijn. Op de plassen zien we vele kuif- en tafeleenden en de vlugge overlopertjes langs stenige kantjes van de plas. Op bepaalde dagen zijn er dan ook nog grote troepen door trekkende regenwulpen te vinden. Het bi-bi-bi-bi" is 's nachts soms niet van de lucht. Deze wulpensoort, kleiner dan onze wulp, heeft een lichte oogstreep. Een ander interessant soort, dat we op het ogenblik in het Westen van het land op doortrek kunnen vinden, is de bonte of zwartgrauwe vliegenvanger, het mannetje prachtig zwart-wit tekend is. Daar voornamelijk in Twente deze soort in ons land broedend te vin den is en de mannetjes over het alge meen lang zo mooi niet getekend zijn, behoeven we er niet aan te twijfelen of de bonte vliegenvangers die wij nu in het Westen zien, alle broedvogels uit Noordelijker streken zijn. Het wijfje lijkt veel meer op onze ge wone grauwe vliegenvanger. De witte vleugelspiegel en de witte buitenste staartpennen zijn echter een goed ken- Agenda voor Leiden Geef Van der Kwaak zijn elftal Woensdag Rapenburg 23, Vakschool voor meisjes, 24 en 79 uur: openbare les met ten toonstelling. Koor Pieterskerk, 8 uur: Bijzonder Kerkewerk der Hervormde Gemeente, Pinksterspel „Des Heilands Tuin" door de Leidse oecumenische spelgroep. Kam.-Onneslaboratorium, 8 uur: F O., H. van der Starre over atoomener gie, met proeven. Burcht, half 8: brandweer-personeels vereniging De Vlam, feestavond. Trouwzaal stadhuis, half 9: inlichten- genavond Nait. Reserve. Ubr. Jaagpad 11. 8.15 uur: cursus „Hoe begrijpt U meer van muziek?" door mej. Lien Sibbes. Hoogl. Kerk, half 8: Avondstilte. Steenschuur 21. half 8half 9: zitting prijzencommissie. Oegstgeest, Zendingshuis, 8 Classicale Zendingscommissie, sprekers dr G. P. H. Locher, de heer J. A. Mulder en ds S. P. Tabaksblatt. Donderdag Stadhuisplein, 3 uur v.m.: K. ei dagtocht naar Amsterdam. Burcht, half 3: Bond van gepension- neerden, ledenvergadering. Haagweg 4. half 5: ledenvergadering Ambachtsschool. Rapenburg 23, Vakschool voor r jes, 2—4 en 7—9 uur: openbare les tentoonstelling. Trouwzaal stadhuis, half 9: inlichtin gen-avond Nat. Reserve. Utr. Jaagpad 11, 8.15 uur: cursus „Hoe begrijpt U meer van muziek?" door mej. Lien Sibbes. Evang.-Lutherse Kerk, 8 uur: Gemeen te-avond, bezichtiging herbouwde sacris tie en consistoriekamer. Leger des Heils, 8 uur: intrede de heer en mevrouw Dros (senior-kapiteins). Burcht, 7.45 uur Chr. metaalbewer kers, feestelijke jaarvergadering (50 jaar C.M.B.), met „Jong en Jolig". Doelen kazerne, 8 uur: oefenavond ver bond Leiden Nat. Reserve. Verkiezings- mr Woudstra OO". HL -wtweede orde; snapper genaamd, beter kennen. Deze d.®r Kwaak over: Ter wille van de soort kunnen wij rondom huizen, tuin- vry"e'd; zang en muziek. huisjes, boerderijen enz. in de zomer i Academie, 3 uur: Afscheidscollege veelvuldig ontmoeten. j1"0'' dr J Ï.J"™.,,, Tenslotte zou ik nog op een andere, vrij zeldzame doortrekker willen wijzen, i Dat is de visarend. Al enkele malen had Driesten (tot 1 Juni). A. J. v ik het geluk deze slanke roofvogel in de eerste weken van Mei hier in het Wes ten tegen te komen. Hopelijk mogen ook lezers zich, na dit gelezen te hebben, eens over een ontmoeting verheugen. Het blijft altijd een buitenkansje! Mei 1953. Jaap Taapken Operaconcert voor K. en O. in de Gehoorzaal In de beste zin populair Het bestuur van K. en O. heeft zijn leden wel zeer aan zich verplicht met het prachtige operaconcert van gisteravond. Uit de schatkamers van de negentiende-eeuwie dramatische en ballet-muziek was een programma gekozen, dat, in de beste zin populair, aan alle voorwaarden voor een zuiver muziekgenot voldeed. Men kan zeggen, dat de echte musiceer- j feilloze techniek, een sterk dramatische vreugde over alle medewerkenden vaar- j zeggingskracht en een orgaan van buiten- dig was. Het Rotterdams Philharmonisch gewoon volume. Geestelijk zijn ze ver- Orkest, onder aanvoering van Eduard schillend ingesteld: Van Mantgem is het Flipse, heeft ons van begin tot einde ge- j echte type van een heldentenor boeid door een stijlvol, geestdriftig spel. Deze sterke uitbeelding vergoedde ruim schoots, wat aan de verfijning, met in het koper, zo nu en dan ontbrak. Juist door deze meeslepende, overtuigende eemt het Rotterdamse orkest bijzondere plaats in. Flipse is toch wel zeer sterk doordron- :n van de geest der door hem gerepro duceerde werken. Hij profiteert 'kristal- scherp, hij brengt de contrasten zo sug gestief mogelijk tot leven en voert de climaxen vaak tot indrukwekkende kracht op. Maar ook in het meer intieme werk. zoals een juweel als de Rosamunde- entre-acte, klonken de cantilenen bijzon der fraai. Ter inleiding van ieder werk gaf Flipse :n korte toelichting. Hij deed dat op zijn eigen, gemoedelijke wijze, daardoor, vooral aan de minder goed ge oriënteerde toehoorders, een waardevolle bij het luisteren. Een opsomming alleen geeft al een duidelijke indruk an schoons te genieten Beethovens ouverture Leonore III, de drie delen van de orkestsuite uit Carmen de Urendans van Ponohielli hebben nog niets van hun glans verloren. ;e prominente krachten van de Ne derlandse Opera zetten de avond luister bij. Gré Brouwenstijn zong aria's uit Der Freischütz (Wie nahte mir der Schlum- mer), Tosca (Visi d'arte) en Aïda (Ritor- no vinei torno) en Jan van Mantgem uit Der Freischütz (Durch die Walder. duroh die Auen) en de sprankelende La Danza van Rossini. Samen vertolkten zc het grote duet uit de tweede acte van Der Fliegende Hollander (Bleib' Senta. bleib' nur einen Augenblick). Beide kunstenaars beschikken over een Nu er een tuin komt, stijgt het ledental i speeltuinvereniging „Om de doorbraak" hield gisteravond in de cantine van de neelfabrick haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer Th, W. van der Klugt, prak in zijn openingswoord nogmaals de dankbaarheid van de vereniging uit legens het gemeentebestuur voor de toewijzing van een speeltuinterrein. Er zal nu hard gewerkt moeten wor- om de speeltuin zo vlug mogelijk te nen, zei hij. Verschillende werkcomi- zullen moeten worden gevormd. Er it een tijd, waarin geld en veel ener- van de leden gevraagd zal worden. Het jaarverslag van de secretaris, de heer H. Schoenmaker, was vol lof over naJe vacantiebezigheden van vorige zomer. miret Sevolg was, dat het ledental steeg kater l*eP dit aantal echter terug 286, maar nu de vereniging een speel- Ja [errein toegewezen is, begeeft het leden- 'pl zich weer in stijgende lijn. De penningmeester, de heer J. Lefèbre, ;@rhaakte in zijn jaarverslag melding van sn behoorlijk batig saldo. Hierna lichtte de voorzitter een tipje 'an de sluier van de toekomst op en ont- p talde hij iets van de plannen die men met speeltuin heeft. Het ligt in de bedoe- Van hct bestu,,r te proberen zoveel ,j„J°8elijk de werktuigen door de leden u„r^ te laten maken. Toen het punt bestuursverkiezing aan orde kwam, deelde de heer Van der "gt mee, dat hij om gezondheidsrede zijn functie moest neerleggen. De eer H. van der Ster werd in het bestuur erkozen. Verder werden gekozen de tren Hollebeek, Van Tongeren, Den Os Filippo. Het bestuur zal de functies ierling verdelen. De secretaris sprak een hartelijk dank woord tot de scheidende voorzitter en wenste hem beterschap. Tenslotte werden de statuten en het huishoudelijk regle ment besproken. Subsidie aan Nederlandse speelfilm Voor het eerst heeft de regering recht streekse financiële steun verleend aan de Nederlandse speelfilm. Zij heeft namelijk aan de pas-opgerichte nationale film productiemaatschappij een subsidie ver strekt ter grootte van een derde deel van het aandelenkapitaal dezer N.V. De maatschappij is gevormd door een combinatie van bioscoopexploitanten, eigenaars van tal van theaters, o.m. te Leiden, met het doel te komen tot een permanente filmproductie in Nederland. Men streeft er naar, dit jaar één film te maken, het volgend jaar twee en daarna drie a vier per jaar. Half Juni begint de productie van de eerste film: Rechter Thomas, naar het gelijknamige boek van Francois Pauwels. Als er op deze film winst wordt gemaakt, zal die niet wordèn uitgekeerd, maar bestemd worden voor de uitbreiding van de productie. Men is reeds bezig met de uitwerking van plannen voor een tweede film. zodanig machtig imponerend; Gré Brou wenstijn ontroert door haar voorname muzikaliteit en de fijne distinctie van haar voordracht. Opmerkelijk was in beide kunstenaars de klankbeheersing de afwezigheid van uiterlijk effectbejag. Zo werd èn aan de dramatische gedachte èn aan de tekst alle recht gedaan. Het orkest begeleidde hen nauwkeurig en in spirerend. De voorzitter van K. en O., de heer H. de Wilde, dankte in een hartelijk speech- je de solisten, de dirigent en het orkest. MevT. Brouwenstijn bood hij daarbij bloemen aan. Joh. i W. Veertig jaar b.l.o. in Leiden In 1954 zal worden herdacht, dat het gemeentelijke buitengewoon lager onder wijs veertig jaar geleden alhier werd opgericht. De voorbereidingen voor feestelijke herdenking zijn al aar gang. Het erevoorzitterschap is aanvaard door de wethouder van onderwijs, heer J. C. van Schaik. Er zijn vier i missies samengesteld, t.w. voor de finan ciën, voor een feestelijke ouderavond, voor een officiële bijeenkomst met ge nodigden en voor de kinderen. Het is niet het plan een en ander uitbundig te vieren. Men wil het op gepaste wijze doen, wat echter niet wil zeggen, dat het feestelijke element zou ontbreken. Wedvlucht „Het Oosten' Wedvlucht van Roosendaal af, in con >urs 325 vogels. De duiven werden on 45 uur met Z.W. wind in vrijheid ge steld. De eerste duif bereikte zijn hok tur en maakte een snelheid van 1529.63 m per minuut. De laatste prijs- om 2.40.15 uur met een snel heid van 1257.73 m per minuut De uit slag luidt: Th. Houthof 1, 5, 56; H. Kettenis 2, 55, 1; B. Singeling 3, 16. 50; W. Ruis 4. 11. 62; W. Nagtegaal 6. 14 32; J. v. Stokkel 7; J. Schippers 8, 9; J. Smits 10, 65; W. Alting 12; J. v. d. Weele 13. 30. 38. 44, 52; J. de Weerd 15, 26, 29. 35, 41, 42, 43; J. v. Leeuwen 17, 48; Jac. Marijt Jr 18. 53; J. Boekhooi 19. 51, 54. 60; A. v. Gennip 20, 58; Lolkes de Beer 21; A. Singeling 22, 28, d. Vecht 23, 34; J. Harteveld 24, 25, 27, 45. 46; J. Braxhoven 31; W. v. Om- 36. 57; K. v. d. Berg 37; H. Beij 39; F. Breedijk 40; Ch. Selier 47; J. Schoe- man 49; Smeets 59; Burgers 61; J. Groe nendijk 64. Drie jubilea bij A.Z. De dames P. H. v. d. Bèrg en H. Kwes- o en de heer A. Knijff herdachten, dat j 25 jaar geleden bij het Academisch ziekenhuis in dienst traden. In een bij eenkomst van directie en personeel wer den zij gehuldigd. Sprekers waren dr Levend, directeur, de heer Queströo, voorzitter van de personeelsvereniging, en dokter Noordijk. Enkele geschenken werden aangeboden. Burgerlijke stand van Leiden Prentenkabinet, 25 uur: „Een eeuw fotografie" (t.m. 20 Juni). Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, teL 24807, én apotheek „Tot hulp der menschheid". Hooigracht 48, tel. 21060. Gevolg van onvoorzichtig rijden In het verslag van het Leidse kanton gerecht maakten we gisteren melding van een ernstig gevolg van onvoorzichtig rijden, waardoor de achtjarige A. Ver meulen voor zijn leven invalide zou zijn, zoals tijdens de zitting werd opgemerkt. Hoewel de toestand zich aanvankelijk Examens Endegeest In de psychiatrische inrichjingen Ende geest c.a. te Oestgeest slaagden voor het eerste overgangsexamen de zusters C. A. E. de Boer, J. A. Booy, J. Elzer. H. J. Eyhusen, L. P. van Heyst, G. C. Hofstee M. P. Hoogervorst, A. Kastelijn, J. W. Kees, J. M. Lips, A. A. v. d. Nat, B. Neder- lof, N. Peters, E. J. M. Pieck, C. L. M. Sengers en C. Zwiebel en broeder W Overvliet; voor het tweede overgangsexamen de zustersJ. M. Corba, J. M. W. de Greeff. J. C. Guldemond, J. A. de Hey en H. C. Orgel Kooikapel De firma Van Leeuwen te Leiderdorp hoopt in Augustus tot plaatsing van het orgel in de Kooikapel over te gaan. Thans wordt in de orgelfabriek hard aan het instrument gewerkt. In verband met de aanstaande gemeen teraadsverkiezingen wordt Vrijdagavond 8 uur in de Stadsgehoorzaal een groot appèl gehouden vanwege de Prot.-Chr. partijen in onze stad. Sprekers zijn de heren Van der Kwaak en mr Woudstra, resp. lijstaanvoerder en voorzitter va fractie in de Leidse raad. De heer Van der Kwaak hoopt te spreken over wille van de vrijheid" en mr Woudstra over „Van eerste en van tweede orde' Medewerking verlenen het jongenskoor „De Lenteklokjes" onder leiding Riek Meijering en het Leids kamerorkest onder leiding van de heer J. Trouwee. programma vermeldt ook samenzang. Het motto van de bijeenkomst is „Geef an der Kwaak zijn elftal". Kerkelijke hulp aan Nieuwe Tonge Zoals bekend, hebben vorige week de Leidse predikanten Vossers en De Wit met wethouder Menken een bezoek Nieuwe Tonge gebracht. Dit naar leiding van het verzoek van de burge meester van Nieuwe Tonge, de heer Van Hofwegen, aan het gemeentebestuur van Leiden om ook te zorgen voor hulp aan het kerkelijke leven en het verenigings- De besprekingen zullen in ieder geval 't gevolg hebben, dat in verschillende 'rmen bijstand wordt geboden. Het is nog niet concreet te zeggen, welke die ïen zy'n. Het Leidse comité wil eerst nog contact opnemen met de Hervormde kerkeraden der anc'ere adopterende ge meenten, waarvan Alblasserdam er één Voor de twee sanatoria De in Leiden gehouden collecte voor de sanatoria Sonnevanck en Zonnegloren heeft f 1693.14 opgebracht. Des Heilands tuin Bezielend Pinksterspel in de Pieterskerk Voor het eerst sinds de middeleeuwen was gisteravond in het koor van de Pieterskerk een eenvoudig toneel opgeslagen en brachten lekenspelers binnen de Gothische gewelven weer een religieus spel, bedoeld als predi king van het Evangelie. Het was de Leidse oecumenische spelgroep o.l.v. de heer H. A. Zondervan, die onder auspiciën van het bijzonder kerkewerk der Hervormde Gemeente te Leiden „Des Heilands tuin" van Martinus Nijhoff vertolkte. In dit spel heeft de bekende dichter, die verschillende religieuze spelen heeft geschreven, de twaalf apostelen, de evangelisten en Maria, de moeder van Jèzus, samengebracht in de opperzaal, waar het laatste avondmaal werd ge houden. Zij bereiden er zich voor op de komst van de Heilige Geest, Die hun werd beloofd, en kiezen er de plaats vervanger van de verrader Judas Is- De verbreiding van de blijde bood schap over de gehele aarde wordt niet alleen realistisch weergegeven door de uitbeelding van de zending naar de vier windstreken, maar ook zeer gelukkig gesymboliseerd door de vier sibyllen, door de Geest Gods naar Jeruzalem ge voerd en daar van verkondigsters van de wil der goden geworden tot uitdraag sters van de boodschap van de verlossing. Het spel boeit bijzonder door de men selijke trekken, die relief geven aan het gebeuren: Marcus, die gekweldl wordt door zijn schuldbesef. Petrus, die er door vermorzeld werd. Lucas, de verfijnde Griekse geneesheer, Maria, die de moe der werd van God de Zoon. en de exta tische lievelingsleerling van Jezus. Jo hannes, vol bezorgdheid voor de moeder van zijn Heer. Harmonisch Een verzameling edelachtbaren.juist, U hebt 't al gezien, het is de Prot.-Chr. raadsfractie, zoals die thans is samengesteld. Zittend v.l.n.r.: de heren D. van der Kwaak, mr C. J. Woudstra en J. C. Elsgeest; staande de heren L. Questroo, S. M. Stolp, B. de Kier, G. Hordijk (die zich niet herkiesbaar stelde), A. Knetsch, mr dr H. D. Af. Knol en J. van Iterson. De foto werd onlangs genomen ten huize van mr dr Knol. Het is nu nog een tiental, dit team van lijst 2. Alle zeilen dienen te worden bijgezet om nummer elf er bij te krijgen. Dan kunnen de heren B. J. Huurman en J. Ravestein hun entree maken èn komt de heer Elsgeest opnieuw in de raad. Geef Van der Kwaak z'n elftal! De spelgroep heeft er tegen de ach tergrond van een eenvoudig maar mo numentaal decor, dat harmonisch paste in de grootse wijdheid van de Pieters kerk, een ontroerende gebeurtenis van g. -aakt. Ondanks de slechte acoustiek van de kerk was bijna, alles te verstaan en de moeilijke tekst werd practisch zonder één hapering en met begrip en liefde gezegd. Het „spel" was uiterst sober gehou den, de weinige gebaren waren zinvol, de dictie was niet overdreven drama tisch en de aankleding smaakvoL Het moment van de nederdaling van de Heilige Geest werd prachtig aangegeven door klokgelui en gezang in de verte, hetgeen mede door de voorafgaande tekst (waarin de apostelen als in een visioen bouwen aan de kerk van de toe komst) een zeer aanvaardbare oplossing werd. Extra verlichting maakte op dat moment de intussen in volkomen duis ter gehulde kerkruimte achter het decor zichtbaar, hetgeen als een apotheose Het inleidend woord van dr P. L. Schoonheim bleef beperkt tot enkele technische opmerkingen. Het talrijke publiek zong gezamenlijk psalm 98 I en 2. gezang 77 1, 2. 7 en 8 en gezang 80. Als begeleiding van het spel werd door enige leden van het Hervormd kerkkoor Gezang 77 en 78 gezongen. Vooraf ging lezing van enkele gedeelten uit Handelingen 2. Jeruël te Leiden wordt Baptisten-Gemeente Het bestuur der stadsevangelisatie Je ruël. Eerste Groenesteeg 16, opger. 1917, deelt mede, dat men besloten heeft, over te gaan tot het vormen van een Gemeente en wel een Baptisten-Gemeente, aange sloten bij de Unie der Baptisten in Ne derland. De installatie der Gemeente, waa tijdelijk voorganger zal zijn de heer H. Schouten Jr, zal vermoedelijk in de tweede helft van Juni plaats hebben. Men kan zich als Gemeentelid of mede werker aanmelden bij de voorlopige secretaris, de heer L. C. Heijnen, Bree- straat 11, of de heer H. Schouten Jr, Evangelist, Plantsoen 55. Hij was een geziene figuur in de Leidse gemeenschap Vanmorgen vroeg is, 69 jaar ou< zijnen huize plotseling overleden de heer L. J. Pijpers. De heer Pijpers is onder meer ambtenaar in algemene dienst in de rang van commies, lid van de demo- bilisaticraad, lid van de commissie S.W.G. leider van het voorlichtingsbureau Dor gerepatrieerden geweest. Hij werd te Utrecht geboren. Toen hij zestien jaar was, verliet hij het ouder lijke huis om als vrijwilliger bij het in structiebataljon te gaan dienen. Het was figuur te zien, dat hij vroeg in aanraking was gekomen met het militaire leven. En aan zijn manier an optreden niet minder. In Februari 1907 trad de heer Pijpers in het huwelijk. Hij verliet Dat bracht hem zijn tweede pensioen. In 1939 had de gemeente Leiden een militaire specialist nodig voor het bureau militaire zaken, afdeling kostwinnersver goeding. Eind 1939 trad hij bij de gemeen te in dienst. Drie jaar later kwamen de Duitsers hem halen. De oorzaak was: hulp aan landgenoten van Joodse origine. In 1942 werd hij bevrijd. Hierna heeft hij zich het lot aange trokken van de oorlogsweduwen, die door zijn bemiddeling langs illegale weg uit keringen ontvingen. Na werkzaam te zijr geweest bij de distributiedienst werd de heer Pijpers in 1946 (hij was bij de ge meente niet ontslagen) bevolkingsambte naar in de rang van adjunctcommies. Een jaar later werd hij ambtenaar in alge- Zeer veel Leidenaars hebben ook zijn diensten gebruik gemaakt, nadat de heer Pijpers was benoemd demobilisatleraad en hij was belast met de leiding van het voorlichtingsbureau voor de gerepatrieerden. Men denke in dit verband aan de Indische Nederlan ders, die hier zonder have en goed rond doolden. Het was ook de heer Pijpers, die de betrokken families bezocht, als er een zoon als militair in Indonesië was gesneuveld. Vermelden wij ten slotte zijn leider schap van de inzameling en uitdeling van rampgoederen in het voormalige Joodse weeshuis aan de Rodenburgerstraat, waar de heer Pijpers de laatste maanden iedere "ag te vinden was. Zaterdagmiddag 12 uur vindt op Rhijn- hof de begrafenis plaats. Vikings mej speren in Enschede Vijf en twintig als Vikings (oude Noor- e zeevaarders) uitgedoste Denen heb ben Maandag door Enschedé gemarcheerd. ._ZÜ kwamen uit het plaatsje Frederiks- dat jaar,sund en maken een tocht jioor Duits- ook het leger, maar verbond zich toch'land- Nederland. België en Frankrijk aan het reservepersoneel van de land- belangstelling te wekken voor een his- macht. Zijn maatschappelijke loopbaan torisch spel, dat dit jaar Juli in hun zette hij voort bij de Ned. Spoorwegen woonplaats zal worden opgevoerd. Se- - te Utrecht, waar hij als bureel ambte-1 dert Januari hebben de meesten van hen 'liaar werkzaam is geweest. De jaren 1914; hun baarden laten staan, sommigen al 1919 bracht de heer Pijpers weer in eerder. Gekleed in een kleurrijk tenue, door, en wel als adjudant (met helmen op het hoofd en lange spe- GEBOREN: Corn-elis J. J., z. van C. J\ Emans en S. E. Ouwerkerk; Pauline, n P. Schaap en C. Vooijs; Willem, z. van J. Stouten en E. Beije; Maria E., d. J. J. M. Noordman en B. W. L. A. Schrijnen) akers. OVERLEDEN: A. Koonings, man, 52 j.; militai v. d. Tuin. wed. van Bonnét, 74 j.; F. van de commèndant landweer. Toen hij'ren n de hand, trókken zij door de stad, C. Feuerstein, man, 72 j.; M. A. Verha- vijftig jaar was, werd hij als zodanig ge-1 voorafgègaan door het politiemuzlek- huisvr. van Janson. 71 j.; D. J. N. pensionnèerd. Hij trad op deze leeftijd corps en gadegeslagen door duizenden rik, wedii, 86 j. 'tevens uit zijn functie bij de Spoorwegen.inwoners. Leon Fleisher concerteerde in Zuiderkerk Meester van pianistische klank en muzikale vormgeving Het kunstseizoen van het Leids Academisch Kunstcentrum werd gister avond besloten met een pianovoordracht in de Zuiderkerk door de Ameri kaanse pianist Leon Fleisher, die de laatste tijd, zowel in het buitenland als ook in ons land, sterk de aandacht heeft getrokken. Dat Fleisher deze aandacht ten volle verdient, bewees hij bij dit optreden stellig. stijl van dit werk reohtvaardigt evenwel Reeds bij het weerklinken van de ste noten van Bach's prachtige Toccata in D was het duidelijk, dat we hier met èèn kunstenaar van groot formaat van ongewone begaafdheid te maken hadden. Want slechts een groot kunste naar vermag zo een superieure techniek ondergeschikt te maken aan een w lijk architectonisch herscheppend mogen, dat nog gesteund wordt door bijzonder scherp inzicht in sfeer en stijl van het kunstwerk. Reeds in Bach's prachtige Toccata, met als climax de stralende fuga, bereikte Fleisher een hoog niveau, al kon zich soms afvragen, of de solist niet i de grootse klankèffecten van het orgel voor ogen had, dan de bescheiden subtiele sfeer van het clavecimbel. De Huishoudschool Rapenburg In de huishoudschool aan het Rapen burg is het vanmiddag een komen en gaan van belangstellenden, niet alleen moeders, tantes en nichten van leerlingen, r dames uit allerlei kringen en on derwijskrachten van diverse instellingen. In de smakelijk ingerichte lokalen van de school is namelijk een grootscheepse tentoonstelling ingericht van werkstuk ken materiaal, van spectaculaire sche en leermiddelen, terwijl de leerlin- in eigen omgeving of in daartoe ingerichte „stands" demonstreren. Een modeshow, waaraan ongeveer vijftig leerlingen per keer deelnemen, geeft in het geheel nog bijzondere glans. Wij komen op deze demonstratie het werk en de resultaten van de school nog nader terug, aangezien er op allei lei gebied nieuwe methoden zijn toege past, die in het kader van de onderwijs vernieuwing veler belangstelling ver dienen. Ongeval met dodelijke afloop De 25-jarlge doofstomme dienstbod! J. O. van het Leidse diaconcssenhuis werd gisteravond door een blauwe tram op de Jan van Houtbrug aangereden. Ze had de tram niet zien aankomen. een schedelbreuk werd mej. O. naar het diaconessenhuis gebracht, waar zij vanmorgen is overleden. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft vier militairen uit Utrecht, die grote hoe veelheden benzine en auto-onderdelen hadden verduisterd, veroordeeld tot straffen, variërend van anderhalf jaar tot maand. Een luitenant werd tei'ens uit de dienst ontslagen. In het Internationaal Academisch Instituut te Den Haag heeft ir Staf, waarnemend minister van Landbouw, de deelnemers aan de vierweekse interna tionale cursus voor diergëneeskunde be groet ook de eerste visie. Fleisher's pianistisch meesterschap werd eerst volkomen duidelijk in Schu bert's sonate op. posthume in Bes (en niet in b kl. t zoals het programma aan gaf!) Dit werk dateert van Schubert's laaatste levensjaar, 1828, en behoort, naast de liederen van het „Schwanen- gesang", de symphonie in C en zoveel andere meesterwerken, tot de rijpste vruchten van dit geniale bestaan. Fleisher heeft op onnavolgbare wijze de gesluierde, weemoedige en gelaten sfeer van de eerste twee delen en de blijde verrukking van de finale weten te herscheppen. Hij slaagde er in dit uit gebreide en soms grillig episodische Tyerk een hechte psychische eenheid te geven, hetgeen we bij vertolkingen van deze sonate zo vaak missen, zodat dan een gevoel van gerektheid nauwelijks te on derdrukken valt. Fleisher bezit een bij zondere gave om, door middel van een zeer verfijnd toucher, aan bepaalde dé tails een reliëf en een expressie te geven, welke men nimmer had vermoed. Opvallend is ook, hoe spaarzaam Fleisher gebruik maakt van het fortis simo; juist daardoor verkrijgen ff-pasea- ges een veel groter dramatische kracht Vele pianisten zouden hieraan een voor beeld kunnen nemen, waarbij ze zich eveneens zouden kunnen herinneren, hoe zuinig ook Chopin als pianist met het fortissimo omsprong. Het programma vermeldde tot slot Brahms' Handel-variaties op. 24. Ook hier toonde Fleisher zich een meester, niet slechts van de pianistische klank, doch ook van de muzikale vormbeheersing. Deze reeks zogenaamde karaktervaria ties, waarvan elke variatie een bepaald motief of een ander structuurelement van het gegeven thema zelfstandig uitwerkt, vormt een zeer bewust geconstrueerde architectuur van thematische en dynami sche contrasten en verwantschappen, het geen in Fleisher's vertolking zeer goed tot uiting kwam. Ook hier vormde de (weinig polyphone) fuga een structureel en emotioneel hoogtepunt. Hoewel Brahms in dit opus nog niet zijn volle meesterschap had bereikt, is dit toch een zeer boeiend werk, vooral i vertolking als deze. Geen wonder Idus, dat de geestdrift der toehoorders enige toegiften afdwong, en wel werken Beethoven (Für Elise) en De Falla. Dit eerste optreden van Leon Fleisher te Leiden was een muzikale gebeurtenis van betekenis; we hebben stellig reden het LA.K. dankbaar te zijn deze pianist hier te hebben gebracht. Moge het niet de laatste maal zijn geweest! Het LA.K. heeft ook dit seizoen op muzikaal gebied weer belangrijke dingen stand gebracht en we sluiten ons tenvolle aan bij de woorden van lof. welke prof. Prins tot de organiserende commissie richtte. Het voorlopige pro gramma voor het volgende seizoen bevat de muziek vele beloften. J. van der Veen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3