Slieutue $>iiisrije (Courant Katwijk maakt zich gereed Een conferentie van de Grote Drie" is thans in voorbereiding Malenkof en Molotof worden mogelijk naar Londen uitgenodigd Oude luister herleefde in feestend Kopenhagen Twee Ned. vliegtuigen in Ierland neergestort Opnieuw is een MiG op Deens eiland gedaald Wijziging Grondwet door Eerste Kamer aanvaard Wist U Indonesië op zijn smalst Naguib kondigt thans een vrijheidsstrijd aan 3 WOENSDAG 20 MEI 1953 BUREAUX: Steen6traat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIÊN0 18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vier en dertigste Jaargang No 9739 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHR1STEL11K-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^Staatwastfelj fi rfeblttn tngn furt ia leg^eospatl" ZIE PAG. 5, 6 en 7 Churchill in contact met Moskou HET ZIET ER NAAR UIT, dat Churchill als climax van zijn grootse carrière, de een of andere belangrijke bijdrage tot de wereldvrede wil leveren. Volgens vooraanstaande Britten wijdt hij veel aandacht, energie en hoop aan het project voor een conferentie van de Grote Drie (Amerika, Rusland en Engeland). Hij zou informeel met Moskou in con tact staan om een dergelijke conferentie voor te bereiden. De actie var Churchill heeft de instemming van het Kremlin en als alles naar ver wachting verloopt aldus Britse zegslieden zullen de Russen Enge land en Amerika over niet al te lange tijd uitnodigen voor een confe rentie, welke ergens tussen Moskou en Washington zal worden gehouden. De Amerikaanse staatslieden worden op de hoogte gehouden BritsRussische contact. Buitenlandse Zaken, heeft Gascoigne is een ervaren en voorzichtig man, die er van overtuigd is, dat de Russische bedoelingen vredelievend zijn. Britse politici zijn er nu voor meer dan 50 pet van overtuigd, dat er sinds de dood van Stalin een werkelijke omme zwaai in de Russische politiek is ge komen. Eén der Britse zegslieden meent, dat het niet behoeft te verbazen, als Engeland Malenkof en Molotof voor een beleefd heidsbezoek aan Londen uitnodigt, wan- coferentie van de grote drie ge houden wordt en succes oplevert. Churchill Het voorstel voor een bijeenkomst van Malenkof, Eisenhower en Churchill kan, wanneer er geen grote wijziging in de internationale situatie komt, binnen de komende drie weken door Jacob Malik, de nieuwe Russische ambassadeur te Londen, overhandigd worden. Verwacht wordt, dat dit zal gebeuren, kort nadat Malik op 28 Mei a.s. zijn geloofsbrieven aan koningin Elizabeth heeft overhan digd. Malik zal dan een bespreking heb ben met Churchill. Daardoor zou de Britse minister-president de gelegenheid krijgen, het gehele vraagstuk van de be trekkingen tussen Oost en West te be spreken met de premiers van de acht Gemenebestlanden, die na de kroning op 2 Juni te Londen zullen vergaderen. In politieke kringen te Londen meent men, dat Churchill daarna zal trachten komen tot een conferentie met president Eisenhower, ter bespreking van de inter nationale toestand. Tussen Londen en Washington heeft nog geen uitwisseling van nota's ovei mogelijke conferentie plaats gehad. Volgens Ass. Press heeft Churchill de Russische staatslieden, vermoedelijk via de Britse ambassadeur te Moskou, Sir Alvary Gascoigne, te verstaan gegeven, dat er twee toetsstenen zijn waarmede het Westen de oprechtheid van de Russi sche vredesbedoelingen op de proef wenst te stellen. De eerste toetssteen heeft be trekking op de besprekingen welke d< vier mogendheden op het ogenblik t( Berlijn voeren over de luchtcorridor tussen de voormalige Duitse hoofdstad en de Westelijke zones van het land. De tweede betreft de komende besprekingen over het Oostenrijkse vredesverdrag. Engeland schijnt over het geheel ge nomen voldaan te zijn over de openlijke daden, welke sinds de dood van Stalin van een verzoenende houding der landen achter het IJzeren Gordijn getuigen. Ook Wórdt enig belang gehecht aan de rappor ten van ambassadeur Gascoigne, die een gunstige indruk zou hebben van vele dingen, die hij tijdens recente besprekin gen met Molotof, de Russische minister Ike blijft voorzichtig Niettegenstaande de hoopvolle be richten met betrekking tot de ver houding Oost-West blijft Eisen hower zeer voorzichtig. In een „praatje bij de haard" voor de radio verklaarde hij gisteren: „Tot op dit ogenblik is de Sowj et-politiek nog niet veranderd en daarom moet de vrije wereld voortgaan met het op bouwen van haar verdediging." En de president voegde hieraan toe: „Vandaag de dag kunnen de Ver. Staten iedere militaire uitdaging van de zijde der Russen weerstaan hebben verklaard te hopen, dat Malenkof in tegenstelling tot Stalin in het Westen bekend zal worden als een soort „vredesengel". Dat idee werd door Malenkof niet onvriendelijk ontvangen, aldus de zegsman van Ass. Press. Maandag jl. heeft ambassadeur Malik jn eerste officiële bezoek aan het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken ge bracht. Hij sprak anderhalf uur met Sir William Strang, permanent hoofd va ministerie. Toen hij na het ongewoon lange beleefdheidsbezoek vertrok, had hij zijn arm om de schouders van Strang ge slagen Brits dementi Nader meldde Reuter uit Londen; Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft categorisch een persbericht tegengesproken, dat Churchill in ver binding met Rusland zou zijn over de mogelijkheid van een bijeenkomst der Grote Drie. „Ik ben gemachtigd te verklaren, dat géén stappen bij de Sowj et-Unie zijn gedaan", zei hij. De New York Times meldt vandaag, uit betrouwbare bron te hebben vi men, dat president Eisenhower niet be reid is tot een 3-mogendhedenconferen- tie. Ike zou alleen met een conferentie instemmen, indien ook Frankrijk is tegenwoordigd. Faber en Bikker blijven nog in arrest De op 26 December uit Breda ontsnapte oorlogsmisdadigers Klaas Carel Faber en Hubertus Bikker zullen voorlopig in Duitsland in arrest worden gehouden, zo verneemt het Duitse persbureau D.P.A. van bevoegde zijde te Düsseldorf. Offi cieel is verklaard, dat er nog geen be sluit genomen is over de vraag of de uit levering van Bikker toelaatbaar is. Het „Oberlandesgericht" van Düsseldorf heeft ook nog niet beslist ten aanzien van de uitlevering van Faber. Een van de beide andere reeds gear resteerde ontsnapten, Jacob de Jonge, is, zoals we gisteren meldden, reeds door de Britse bezettingsautoriteiten uitgeleverd n in Scheveningen opgesloten. Kinderen door hyena's opgegeten In het district Farroekhabad (India) :yn vier kinderen door hyena's opgege ten, zo meldt Reuter. Voorts legde Eisenhower uit, waarom hij tegen belastingverla ging is. Zuinigheid zou de wijsheid bedriegen en leiden tot een tekort aan kracht, aldus Eisenhower. De president deed de volgende voorstellen, welke vandaag in de vorm van een boodschap aan het Congres zouden worden voorge legd: 1. De overwinstbelasting blijft gehandhaafd. Dit levert de schat kist 800 millioen dollar extra op. 2. De Vennootschapsbelasting wordt niet verlaagd. 3. De belasting voor het Maatschappelijk Zekerheids fonds, dat thans financieel krachtig genoeg is. blijft gelijk. 4. Verlaging van de inkomstenbelasting der 1 Januari a.s. in plaats van onmid dellijk. 5. Uitstel van de voorge nomen accijnsverlaging. De Haagse burgemeester en zijn echtgenote, de heer en mevrouw Schokking, bewonderden bij hun bezoek aan Noorwegen het prachtige panorama van Oslo en de fjord. Van rechts naar links de heer Bryn- julf Buil, burgemeester van Oslo, het Haagse burgemeesterspaar en de gemeentesecretaris van de Noorse hoofdstad, de heer Gunnar Bech. Tijdens hun bezoek aan Denemarken poseerden de Koningin en Prins Bernhard gisteren in het paleis te Kopenhagen samen met Koning Frederik en Koningin Ingrid. De vorsten van twee landen, die zich nauw verbonden weten! Nuchtere Denen opgetogen Koningin en Prins aan sprookjesachtig staatsiebanket in Amaliënborg Beide piloten omgekomen Sea Fury's van Marine Luchtvaart kwamen in de lucht met elkaar in botsing "|"N DE OMGEVING van Rhydwen (Noord-Wales) zjjn twee eenpersoons vliegtuigen van de Nederlandse Marineluchtvaartdienst in de lucht met elkaar in botsing gekomen. De twee piloten, beiden vliegerofficier, kwamen om het leven. Het ongeluk gebeurde gisteravond toen de toestellen (Sea Fury-jagers), die te zamen met een derde vliegtuig van de Marineluchtvaartdienst in formatie vlogen op weg waren naar een basis van de Britse marine te Antborn (Cumberland, Noord-West Engeland). Zij kwamen van een Brits vliegdekschip in de Ierse zee, waar men zich had geoefend in het maken van deklandingen. Naar verluidt, geraakten de vliegtuigen boven Rhydwen in 'n wolkendek, waarna de botsing zich voordeed. Het derde vliegtuig landdé beschadigd op het Desertie zonder betekenis Vanmorgen is opnieuw een Poolse pi- opperbevel der Ver. Naties op Korea zijn loot met een MiG-15 straaljager op hetuitgeloofd, raakt natuurlijk kant noch Deense eiland Bornholm geland. De 22- j wal. Deze beloning geldt n.l. alleen voor jarige vlieger is aan de politie over- een Russische straaljager van het aller- gegeven. De MiG nam deel aan een oefenvlucht met vijf andere vliegtuigen. Plotseling vielen de extra-tanks en dook de MiG met grote snelheid op Bornholm aan. Het toestel werd bij de landing zwaar beschadigd. Toen Deense militairen op de MiG wil den toestappen, gaf de Pool hen met ge baren te kennen, op een afstand te blij ven. Later bleek, dat de boordwapens Van de MiG nog op scherp stonden. Deze nieuwe desertie is niet in het minst van belang voor het Westen. Er is maar één mens dat bij deze vlucht is gebaat en dat is de Poolse piloot (Het gerucht, dat onmiddellijk na het bekend worden van de landing de ronde deed, dat de Pool aanspraak maakt op de 100.000 dollar beloning die door het Exportheffing op tomaten van 54.per 100 kg Voor tomaten met bestemming België is de exportheffing sterk verhoogd. Was de heffing Maandag nog ƒ6 per 100 kg, gisteren steeg deze tot ƒ20. terwijl voor vandaag een heffing van niet minder dan ƒ54 werd vastgesteld. De exportheffing op sla voor België en Luxemburg is voor vandaag 4 per 100 stuks. laatste type, de MiG-17 - Red.). Negende A-bom ontploft in Nevada Voor de negende maal dit voorjaar trilden de gebouwen in de Amerikaanse staat Nevada op hun grondvesten, toen er weer een atoombom tot ontploffing werd gebracht. De bekende „paddestoel wolk" werd vrijwel direct na de explosie zichtbaar. Tot viermaal toe was deze proef uit gesteld; driemaal wegens de nog steeds hangende radio-activiteit der vorieg proeven en eenmaal terwille van de on gunstige weersomstandigheden. Aan deze proefneming namen geen troepen deel. Wel sloegen ongeveer dui zend waarnemers de proef, die voorna melijk van wetenschappelijke aard was, van loopgraven uit gade. Koningin en Prins bij opening breedbandwalserijen De Breedbandwalserijen te IJmuiden zullen op 25 Juni aanstaande officieel in bedrijf worden gesteld in tegenwoordig heid van H.M. de Koningin en Prins Bernhard. vliegveld van Valley in het graafschap Anglesey. De piloot bleef ongedeerd. De stoffelijke resten van de omgeko men piloten zijn naar dit vliegveld over gebracht. De drie toestellen maakten deel uit var een afdeling van de M.L.D. die in Groot- Brittannië oefent Dit is het 6quadron nummer drie. De commandant van dit squadron Luitenant ter zee vlieger eerst klasse K. L. Labree. Het squadron is uitgerust met Hawker Seafury eenpersoons, eenmotorige schroefjachtvliegtuigen. De Seafury is de snelste schroefjager ter wereld (maximum snelheid circa 727 km per uur). Het laatste jachtvliegtuig met zuigmotoren dat in Groot-Brittannië is gebouwd. De nieu were zijn alle straalvliegtuigen. Ook bij Fokker is een aantal voor de M.L.D. be stemde Seafury-jagers in licentie gebouwd. Te hoog militair salaris deels teruggevorderd Een deel van het teveel betaalde sa laris. dat militairen van de landmacht in de jaren 1944 tot en met 1946 hebben genoten, zal niet door het rijk worden teruggeëist. Minister Staf heeft beslist, dat hij het teveel betaalde van vóór 1 September 1946 niet zal terugvorderen, voorzover dit tenminste niet is ontstaan uit kwade trouw van de betrokken mili tair. Dit wordt meegedeeld in het ver slag van de Algemene Rekenkamer ovei 1952. weten, hebben niet durven verwach ten, dat het bezoek van ons Koninklijk paar zoveel indruk zou kunnen maken op de van nature gereserveerde en van uiterlijk vertoon afkerige Denen De grote belangstelling die de vorstelijke bezoekers overal ten deel valt, de spon tane ovaties en de warme huldebetuigin- ben zijn bewijzen, dat de Koningin en dt Prins in Denemarken populair zijn. Dit enthousiasme vindt zeer speciaal zijn oorzaak in de 'houding, die dc Neder landse landsvrouwe en haar gemaal heb ben aangenomen tijdens de watersnood. Menselijkheid en medeleven zijn eigen schappen die de Denen in hun eigen koningshuis zo op prijs stellen en die zij ook belichaamd zien in het Oranjehuis Daarom is het gisteren ook zo'n blijde incomste geworden in de Deense hoofd stad, die door de zon in een stralende luister werd gezet en waarboven de Ne derlandse en Deense vlaggen vrolijk.hun kleurige banen rechttrokken. Reeds kort na aankomst begeleidde het Deense koningspaar zijn hoge gasten naar het erekerkhof Mindelunden van de Deense verzetsbeweging, waar Koningin Juliana een krans heeft gelegd. Tussen hagen van vele nabestaanden der ver zetsstrijders en honderden belangstellen den schreden de Koningin en de Prins langs dé eregarde, die werd gevormd door leden van de Deense burgerwacht. Aan de voet van het indrukwekkende monument, dat een zittende vrouwen figuur voorstelt met aan haar voeten 'n ge vallen strijder, werd de krans neergelegd dubbele witte anjers, waaraan twee rood-wit-blauwe linten bevestigd waren :et een gekroonde J. en B. Toen de plechtigheid voorbij was, lie pen plotseling twee jongetjes van een jaar of vier argeloos het pad op, elk met bloemen in de hand. Ze raakten tussen de koninklijke gasten en keken verwon derd naar de schitterende uniformen, waardoor ze eensklaps waren omringd. de kereltjes drukte in zijn ver bouwereerdheid onverwacht gul zijn bloemeitjes in de hand van koningin Ingrid. die deze kinderlijke hulde met m glimlach in ontvangst nam. Koninklijk sprookje In Kopenhagen is gisteravond de oude glorie herleefd. De tocht van het Deense 'koningspaar en de Nederlandse Konin- Prins naar het paleis Amaliën borg, waar het staatsiebanket werd aan geboden. is door haar onwezenlijke en pompeuze pracht geworden tot een sprookje vol tintelende charme en een bekoring, die niet meer van deze tijd is. In Kopenhagen was de tijd een kwar tier lang honderd jaar teruggezet Denen hebben er van genoten me ze voor zichzelf misschien wel willen weten Langs hen reden twee met goud omrande zwarte staatsierijtuigen, getrok ken door vier paarden. De koning van Denemarken en Koningin Juliana zaten ter. Langs de met bloemen versierde koningstrap werden de Koningin en de Prins naar boven geleid, waar in de rid derzaal een U-wormige tafel was gedekt voor 160 personen. Daarop glansde het koninklijk porce- lein, flonkerde het met goud beslagen kristal en bij de plaatsen van de konink lijke personages stonden bakjes van zui ver goud, gevuld met pepermuntwater. Over dit alles goot het orkest van de koninklijke lijfgarde zijn zachte klanken uit. Onder het diner werden warme v den gesproken door Koning Frederik en Koningin Juliana, getuigende van rechte vriendschap, hoogachtnig en in l»t eerste rijtuiü. dnereehler konin- t.-onw«n Koninjta gin Ingrid en Prins Bernhard. Vóór en vele" doo£ de achter de rijtuigen reed een ln gala ge-'7®f maar kleine lezers kleed eskadron van de koninklijke hu- £e.t buitenland maar een kleine lezers- zaren,eveneens te paard. Het goud enIhrmg le*1' v zilver van de tuigen, het rood, groen en' Vanochtend hebben Koningin Juliana blauw van de uniformen en het geflon- en Prins Bernhard z:ch aan boord van ker van de getrokken sabels het was het Deense koninklijke jacht Dannebrog een schouwspel dat Andersen zou hebben begeven. Zij zouden met het Deense kunnen inspireren tot een nieuwe fijn- koninklijke paar naar Hensingor varen zinnige creatie. i voor een bezoek aan het slot Kronborg. Het hoefgetrappel en het gejuich van De lunch zou vanmiddag aan boord de duizenden, die langs de route stonden van het jacht worden gebruikt, wa geschaard, verenigde zich tot een hulde- een bezoek aan het instituut voor nabe- betuiging van grootse allure. handeling van lijders aan kinderverlam- Geestdriftig wuifden de Denen de ming te Hornbaeck op het programma bonte stoet na. die schril contrasteerde stond. Vanmiddag zouoden de Koningin met de felle lichtreclames van cognac, en Prins Bernhard, na terugkeer in Ko- schoenen, wasmiddelen en wat deze mo- penhagen, op het Nederlandse gezant- derne tijd zoal meer te bieden heft. schap de Nederlandse kolonie ontvangen. Premier Mayer dreigt met aftreden De Franse premier Mayer heeft gis teravond de zaak scherp gesteld. Wan neer de Nationale Vergadering weigert hem het recht toe te kennen, de rege ringsuitgaven bij decreet drastisch te verlagen, zal hij aftreden. Onder doodse stilte hoorden de afge vaardigden Mayers verklaring aan. Dt omstreden clausule zegt, dat de regering tot 31 December het recht zal hebben, bij decreet maatregelen van administratieve aard te treffen, om in vier jaar tijds de Franse begroting met tien procent te verlagen. Morgenmiddag zal het debat ove: vertrouwensvotum beginnen. Omdat zij rookt... „Die Kerkbode", het officiële orgaan der Zuidafrikaanse kerken, heeft critiek geoefend op de Britse prinses Margaret omdat zij rookt. Het blad verklaarde in een hoofdarti kel onder meer het te betreuden dat „een lid der Britse koninklijke familie een dergelijk voorbeeld geeft en zich in het openbaar overgeeft aan de zeer afkeu renswaardige gewoonte van het roken". Met 37 tegen 4 stemmen Regering zegt nieuw beraad over bepalingen inzake buitenlands beleid toe (Van onze Parlementsredacteur) T7ROEG IN DE MIDDAG heeft de Eerste Kamer de wijziging van de V bepalingen betreffende de buitenlandse betrekkingen in de Grond wet aangenomen met 37 tegen 4 stemmen. De vereiste meerderheid van twee-derden werd dus ruimschoots bereikt. Evenals in eerste lezing, werden de tegenstemmers gevormd door de communisten en de heren Louwes en De Vos van Steenwijk van de V.V.D. De K.V.P., de P.v.d.A., de A.R., de C.H. en de rest van de V.V.D. stemden vóór. Thans moet nog de bekrachtiging door H.M. de Koningin geschieden, gevolgd door de plechtige afkondiging. Daar het gebruik is, dat de afkondiging tegelijker tijd geschiedt in Nederland, de Nederlandse Antillen, Suriname en Nieuw- Guinea, zal het nog een week of vijf duren, voor deze grondwetswijziging van kracht wordt. (Van onze Parlementsredacteur.) De uitzonderlijke betekenis van de grondwetsherziening op het stuk der buitenlandse betrekkingen is uit het gis teren gehouden debat wel gebleken, al dus minister Beel vanmorgen in zijn be antwoording van de sprekers in de Eer ste Kamer. By indiening van grondwetsherzie ning in tweede lezing is altijd gebruik geweest, te verwijzen naar de stukken bij eerste lezing. Het verwijt van gebrek aan deferentie, geuit door mr Pollema (C. H.) achtte de bewindsman dan ook misplaatst. Het is Inderdaad de vraag, of de bevolking de kentering der tijden staat, maar, mede dank zij de voorlich ting in de pers, komt er meer belang stelling. Niet alleen harde realiteit, maar ooit ideële achtergronden vormen de basis van deze grondwetsherziening. Wij staan voor een zich in zeer snel tempo vol trekkende wijziging van de internatio nale verhoudingen. Met deze omstandig heden, die noch regering noch volksver tegenwoordiging in de hand kan houden, moet rekening worden gehouden. De arbeid van de grondwetsherzie ningscommissie nadert haar laatste sta dium. Bezwaarlijk kan van haar worden verwacht, de kwestie van het buitenland» beleic in volle omvang opnieuw te bestu deren. De regering zegt echter gaarne toe, bij het bepalen van "en standpunt ir.et betrekking tot de algemene grond wetsherziening. de bepalinjen inzake de buitenlandse betrekkingen voor te leggen aan een op dat ogenblik meest geëigende instantie, waarbij rekening gehouden kan worden met de opmerkingen uit de Kamer. De heer Pollema (C. H.) kreeg de vi zekering, dat de regering zich haar vi antwoordelijkheid ten volle bewust is. Bij verschil van opvatting tussen de Eerste Kamer enerzijds en regering DAT het Tweede Kamer-lid Gortzak (Comm.) aan minister Beel heeft ge vraagd, of en zo ja. waarom de kroon haar goedkeuring heeft onthouden aan h'1. geopend zijn van de Joodse zaken in Amsterdam op Zondag tot 18 uur. DAT in Heerlen het 40-j. bestaan van de R.K. kweekschool voor vroedvrou wen is gevierd en het gebouw waar schijnlijk binnenkort wordt ontruimd, daar het zal verzakken door ontginning van een steenkolenlaag. DAT de dodenherdenking van de Ver eniging 8 R.I.-1940 dit jaar op Tweede Pinksterdag op het Grebbekerkhof in Rhenen wordt gehouden. DAT morgen in Druten het vóór In donesië gebouwde patrouillevaartuig Belatik te water wordt gelaten. DAT nog een patiëntje van de worst vergiftiging te Schoonhoven, een kind in de fam. Bonter, naar het ziekenhuis Gouda is overgebracht DAT wegens medewerking aan een speelclub in de Hoevestraat te R'dam twee maanden is geëist tegen de 53-j. mej. E. B. uit A'dam en de 38-j. mej. J. H. J. A. A. H. te R'dam. DAT het Contactcentrum op Voorlich- tingsgebied Zaterdag 6 Juni te Utrecht zijn 8-jarig bestaan herdenkt DAT wegens verduistering van ruim f 2300 bij de stichting Zorg voor Gerc- patrieerden in Utrecht 8 maanden is geëist tegen de 31-j. vertegenwoordiger W. D. A. van R. uit Utrecht DAT burgemeester D'Ailly van sterdam 100 congressisten heeft ontvan- van de Internationale Luchtvaart federatie, die in Den Haag vergadert. DAT tot gemeentesecretaris van Maas tricht is benoemd de referendaris G. A Schijlen, die sinds 1945 plaatsvervam gend gemeentesecretaris is en dit jaar (op 57-j. leeftijdi) doctoraal ex« rechten hoopt te doen. DAT staatssecretaris Velwkamp giste ren in kasteel Oud-Wassenaar de deel nemers aan het Fatipec-congres (verven, vernissen, enz.) ontving. DAT de inspecteur voor de scheep vaart de kapitein L. W. van de sleepboot Hudson niet schuldig acht aan het gaan van de baggermolen Afrika op 3 Dec. voor de kust van Portugees Oost- Afrika, waarbij een Engelsman verdronk. Tweede Kamer anderzijds over de vraag, of er afwijking van de grondwet plaats vindt, dan wel of bij de goedkeuring een overeenkomst een voorbehoud moet worden gemaakt, neigde de bewindsman, anders dan in de schriftelijke stukken, tot de gedachte, dat de Eerste Kamer hiervan bij praeclabele motie uitspraak kan doen. Bij acties als in Korea is van tevoren niet te zeggen, of formele oorlogsverkla ringen nodig zijn. Indien wel, dan kan een dergelijke verklaring niet buiten de Ftaten-Generaal om worden afgelegd. Het moet een postulaat van de rege ring zijn, bij het aangaan van overeen komsten, de beginselen van de Neder landse grondwet te eerbiedigen. De re gering zal steeds duidelijk moeten ma ken, dat .gezien van het standpunt der internationale rechtsorde, afwijking var de grondwet noodzakelijk is. Daartegen over moeten ook de Staten-Generaal zich bij de beoordeling op een internationaal standpunt plaatsen. Fundamentele constitutionele rechten, zoals bijv. het monarchale parlementaire stelsel, zullen nooit mogen worden opge offerd aan de ontwikkeling van de inter nationale rechtsorde. smalst" heeft sinds lang burgerrecht verkregen en natuurlijk vertoont ons smalle land zich wel eens op zijn aller smalst. Maar overigens behoeft men de uitdrukking niet uitsluitend op Neder land toe te passen. Er zijn ook ander» landen die zich van tijd tot tijd op hun smalst vertonen. Tot die landen behoort de republiek Indonesië. Men schijnt er een soort systeem van te maken het Nederlanders lastig te ma- name die Nederlanders te genover wie de R.I. volgens de bepalin gen der I4T.C. verplichtingen heeft. en oorlogsongevallenraad, die ergens in Scheveningen zetelt. Deze raad Indonesische instelling, voort vloeiend uit de R.T.C.-bepalingen. Aan een Nederlandse weduwe, wier ian in een Japans kamp is overleden, betaalde deze raad tot dusverre boven het gewone pensioen een bedrag van ƒ6,17 per maand uit in verband met het overlijden van haar man in gevangen schap. Enige tijd geleden kreeg deze weduwen een brief waarin haar werd gevraagd haar vermogen te willen op geven. ZU deed dit waarheidsgetrouw en gaf het op. Het „vermogen" bedroeg 1400. Kortelings kreeg zij nu van de oorlogsongevallenraad bericht dat zU voortaan boven haar pensioen niet meer ƒ6,17 zou ontvangen, maar ƒ3,38 ER ZIJN nogal wat vroegere ambtena ren, wier loopbaan in Indonesië on- tijdig werd onderbroken en die nu wacht geld hebben of een evenredig pensioen. Deze mensen zyn volgens de bepalingen de R.T.C. verplicht een passende werkkring te aanvaarden, indien een dergelyke werkkring door de R.I. wordt aangeboden. Dat is uiteraard niet meer dan billijk. Bovendien kan men in be roep komen, ook alweer volgens de R T.C.-bepalingen, indien men de aan geboden betrekking niet „passend" vindt. Een aantal van deze mensen heeft uiter aard zelf de handen uit de mouwen ge stoken en is er in geslaagd hier in Ne derland een werkkring te vinden, veelal tydelijk en veelal ook in de hoop later betrekking te vinden die meer voor uitzichten biedt. Maar de republiek In donesië moet uietraard dankbaar zyn, dat deze mensen voorlopig een baantje hebben, want dat geeft de R.I. het recht te korten op het wachtgeld resp. op het evenredig pensioen. Tot zover is alles in orde, maar wat niet in orde is, is het volgende: De R.I. stuurt nu brieven rond, waarin deze mensen, die zelf een werkkring hebben gevonden, wordt gezegd: Denk mag zonder onze toestemming de betrekking die u thans heeft, niet opzeggen. Als u dat toch doet, dan hand haven wy de korting die wij thans mo gen toepassen en dan moet u het verder ?lf maar weten. Dit heeft uiteraard tengevolge dat zy die op zoek zyn naar een andere en betere betrekking, thans niet durven op zeggen, want de korting van de R.I. blijft dan gehandhaafd. Men kan zich voorstellen dat Iemand m baan zou kunnen krijgen tegen een lager salaris dan hy thans heeft, maar met veel betere vooruitzichten of meer strokend met zyn aanleg. Hy is nu ech ter in dit soort gevallen wel gedwongen zyn huidige betrekking te blyven om dat, daar de R.I. haar kortingen hand haaft, deze te zwaar zouden drukken op ?n lager salaris. Afgezien hiervan vormt het standpunt dat de R.I. inneemt uiteraard een ern stige belemmering van de arbeidsvryheid, aangezien wy hier gelukkig niet achter het IJzeren Gordyn leven, zou het wen- selyk zyn dat de Nederlandse regering tegenover deze methode een duidelyk protest zou laten horen. Het drama in Berkel Verdedigers maken bezwaar tegen dagvaarding De arts O. uit Berkel, die op 27 Sept. gearresteerd werd onder verdenking zyn vrouw met cyaankali vergiftigd te heb ben, is door het Ojenbaar Ministerie ge dagvaard op 28 Mei voor de Haagse rechtbank. Naar wy evenwel van de verdedigers mr Huygens en Van 't Hoff Stolk verne men, hebben deze tegen de uitgebrachte dagvaarding een bezwaarschrift inge diend. waardoor deze dagvaarding is komen te vervallen. De rechtbank zal thans eerst in de raadkamer over de ge grondheid van dit bezwaarschrift moe ten oordelen, waarna het eventueel aan Gerechtshof of Hoge Raad kan worden voorgelegd. De verdedigers zyn van me ning, dat in deze zaak van moord geen sprake is, terwyl ook voor de verdere tenlastelegging buiten vervolgstelling wordt gevraagd. Voor wat de zeer ingewikkelde medi sche kant van deze zaak betreft, worden de verdedigers voorgelicht en bygestaan door een oud-hoogleraar in de toxocolo- gie. Verwacht kan worden, dat deze ge ruchtmakende zaak eerst ruime tyd na de vacantie op de zitting zal komen. Harde woorden uit Egypte „Bereidt U voor op lijden en tegenslag Generaal Naguib, de Egyptische premier en hoofd van het leger, heeft in een felle radiotoespraak tot het Egypti sche volk verklaard, dat zyn leger voor bereidingen treft voor een onafhankeUJk- heidsslag. „Wanneer het zover is," aldus Naguib, „moet het Egyptische volk zich voorbereiden op de grootst mogeiyke op offering. tegenslag en ïyden. Churchill zal datgene ondervinden, waardoor hy nog meer gebeten op ons zal worden." Naguib schortte de Brits-Egyptische besprekin gen op. Generaal Naguib legde er in zyn toe spraak de nadruk op. dat niets onvoor bereid mag geschieden. „Wy hebben een sluws vyand, die van elk wapen gebruik maakt," aldus Naguib, die aankondigde, dat het Egyptische leger onafgebroken zal worden getraind, onder anderen door Duitse instructeurs, „die veel beter vol doen dan de Britse". Gisteraxond zyn door het Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken drie protestnota's gezonden aan de Britse regering met betrekking tot incidenten In de Suez-kanaalzone. Naby Ismailia in de zone is gisteren het lichaam aangetroffen van een Egypte naar, die in dienst was van het Britse leger. Er wordt een onderzoek ingesteld. Zo is de toestand in de zone, die aan- vankelyk minder ernstig scheen te wor den. weer vol dreiging. Het wachten is op de Egyptenaren, de Britten zyn paraat. Hogere temperaturen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Geleidelyk toenemende be wolking met later op de dag kans op enkele buien in het Zuiden van het land. Matige en tydeiyk vry krachtige wind tussen Zuid en Oost. Hogere temperaturen. (Op gemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Donderdag: Zon 4.38 tot 2038 uur; maan 12.50 tot 1.45 uur. Op 28 Mei V5L

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1