Jlieuive geitectfe ÖTauranl Oudste koninkrijk van Europa verbeidt bezoek van ons vorstenpaar Overeenstemming toch in het verschiet William Oatis was enige minuten op Schiphol Molotof reikt de hand aan maarschalk Tito Wist U Bij De Ommelanden vocht men om een sleutel MAANDAG 18 MEI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 68936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; J 0.47 per week ADVERTENTIËN: 018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vier en dertigste jaargang No 9737 Directie: F. DIE MER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEUIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en OmsfreJcen .Stutiutllt l< gfi(M(pfn tngn bert la tcgfjenspotf" De sport van Zaterdag Bezadigde Denen in spanning In gouden koetsen rijden Koningin en Prins morgen door Kopenhagen DE DENEN zijn een bezadigd volk en men kan niet zeggen dat Kopen hagen Zaterdagavond reeds leefde in de sfeer van het Koninklijk bezoek, dat morgen begint en tot Vrijdag zal duren. Maar ingewijden bewren, dat dit deze week anders zal zijn en dat men zich veel voorstelt van het eerste bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan de Deense hoofdstad. Dan zal de Deense vlag, de Dannebrog (een wit kruis op rode achtergrond) uitgestoken worden en zullen, dank zij het ijverige werk van de Nederlandse legatie onder oppertoezicht van onze gezant, de heer Luden, in de etalages foto's hangen met portretten van het Koninklijk gezin en zullen honderden Nederlanders naar de hoofdstad komen om hun vorstenpaar te begroeten. Op de eerste dag van hun bezoek, mor gen, zullen dè Koningin en de Prins 's avonds in gouden koetsen van d'e ko ninklijke residentie Amalienborg naar het kasteel Christiansborg rijden, waar Ko ning Frederik en Koningin Ingrid een staatsiebanket aanbieden. Tijdens de rit door de stad worden Koningin Juliana en Prins Bernhard begeleid door een regi ment bereden huzaren van de koninklijke lijfwacht. Het oudste koninkrijk van Europa maakt zich op om een der oudste ko ningshuizen waardig te ontvangen en uit alles blijkt, dat de vroegere veten lang zijn vergeten en dat er tussen deze twee landen, die in zo menig opzicht overeen komen, een sterke band is. Dat is vroeger anders geweest. De lezer zal zeker wel eens hebben gehoord van de Sonttol, die heeft bestaan van 1429 tot 1851. Van hun strategische positie hebben de Denen eeuwenlang gebruik gemaakt om van alle schepen, die dooi de Sont voeren, tol te heffen. De Neder landers uit die tijd, met hun grote han delsbelangen in dit gebied, was dit na tuurlijk een doorn in het oog. Vandaar ook dat in 1645 Witte de With met een vloot van 50 schepen ter begeleiding van 300 koopvaarders door de Sont voer, zon der tol te betalen. Aan de andere kant kwam de Neder landse vloot de Denen meermalen te hulp in hun strijd tegen de Zweden. Tij dens de Noorse oorlog (16581659) ver sloeg Wassenaar van Obdam de Zweedse vloot onder Wrangel in de slag in de Spnt (1658) en een jaar later maakte De Ruyter korte metten met de Zweden op Funen en veroverde Nyborg. Vandaar de traditie, dat Nederlandse oorlogsschepen reeds bij het slot Kronborg het Deense bolwerk aan de Sont saluutschoten lossen. Nederlandse namen De moestuin van Kopenhagen is het dorpje Amager. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat men hier een groot aantal Nederlandse namen vindt en dat oude vrouwtjes op hoogtijdagen hier soms nog kleding dragen, die sterk herinnert aan Nederlandse nationale costuums. Tus sen 1520 cn 1523 liet Koning Christiaan II n.l. Nederlandse groentcnkwekers met hun familie naar het eiland Amager over komen en gaf hun daar grond, benoemde hen tot hofleveranciers cn schonk hun verscheidene privileges. Sinds die tijd is Amager het tuinbouwgebied bij uitstek in Denemarken gebleven en komen de Jan- sens en de Krelissens in Kopenhagen met hun groenten ter markt. Veel stellen de Deense studenten zich voor van het Koninklijk bezoek aan de Deense universiteit en voordl van de woorden die de hoge gast hier zal spre ken. Want haar redevoeringen in de Ver enigde Staten hebben hier veel indruk ge maakt door hun warmte en persoonlijke ideecn en speciaal zal dit bezoek iets feestelijks hebben omdat Koningin Ju liana de eerste vorstin zal zijn, die hier tijdens een staatsiebezoek het woord Wel is waar sprak vorig jaar ook de Zweedse koning de Deense studenten toe, maar dit was de dag na zijn officiële bezoek. En dan was er een punt, enkele Denen zich zorgen maakten er dat was de ontvangst op het stadhuis ir Kopenhagen. Dit huis der vroede vade ren is n.l. bekend om het feit, dat ei vrijwel bij elk bezoek pannekoeken er bier als „specialité de la maison" geser veerd wordt. Dit kregen ook het vorig jaar Franse wijnbouwers toen zij vangen werden. Maar de burge heeft de goegemeente reeds gerust ge steld. Het Koninklijk Paar zal champagne krijgen en geen bier. En wat betreft de pannekoeken, dat hopen dag om vier uur te zien. leizen, in Rococo-stijl opgetrokken rond om een groot plein. Deze paleizen dateren alle uit het midden der 18e eeuw. Oor spronkelijk waren zij niet bestemd o dienen als behuizing der Koninklijke Fa milie, doch de bouw is.wel aan koninklijk initiatief te danken geweest. Koning Frederik wilde de driehonderd jarige heerschappij van het huis Olden- borg over Denemarken herdenken door de bouw van een moderne stadswijk. De plannen hiertoe voorzagen ook in de bouw een viertal paleisachtige woningen ten behoeve van vooraanstaande leden adellijke geslachten. De grond werd zelf Donder- Vier paleizen Tijdens haar verblijf in Kopenhagen, zal de koninklijke familie logeren in het slot Amalienborg, dat gedurende de laat ste anderhalve eeuw de Kopenhaagse residentie is geweest van de Deense Ko ningen. Het is een complex van vier pa De Noorse koninklijke residen tie Amaliaborg, waar Koningin Juliana en Prins Bernhard deze week te gast zullen zijn. Voor het paleis ziet men de leden van de koninklijke lijfwacht in hun rode en blauwe uniformen. door de koning aan de gegadigden ten geschenke gegeven, terwijl, om de animo tot bouwen op te wekken, hun voor 40 jaar vrijdom van belasting werd ver leend. Zij moesten zich echter verbinden bij de bouw niet van de van koningswege goedgekeurde tekeningen af te wijken. Het resultaat was, dat de vier paleizen een gaaf en zuiver geheel vormen. Oorspronkelijk droegen de paleizen de namen van het geslacht van hun eige naars (Moltke, Schack, Brockdorff en Le- vetzaü). Als particuliere woningen had den zij echter een kort bestaan. Het pa leis Brockdorff werd reeds spoedig een kadettenschool en later een instituut voor- adelborsten. Toen in 1794 het koninklijk slot Christansborg door brand werd woest en Op korte termijn naar een pas sende residentie voor de koninklijke fa milie moest worden omgezien, viel het oog op de drie zich nog in particuliere handen bevindende paleizen en deze wer den door het Koninklijk huis aangekocht. Koning Christiaan VII nam zijn intrek De Brits-Egyptische spanning Aldus Cairo, dat protestnota's verzond in verband met incidenten in Kanaalzone Ondanks het feit, dat verschillende beriohten er op wijzen, dat de spanning Egypte nog steeds voortduurt, heeft Aly Zein el Abdin, secretaris van de Egyptische delegatie bij de Brits-Egyp tische onderhandelingen over de Suez- kanaalzone, gisteravond verklaard, dat niettegenstaande de stilstand in de be sprekingen, een overeenkomst met de Britse regering niet ver verwijderd is. Hij voegde er aan toe, dat de Egyptische regering hoopvol gestemd is met betrek king tot het definitieve resultaat. Volgens el Abdin is reeds overeen stemming bereikt over de samenstelling een Brits-Egyptische militaire com- e, die verslag moet uitbrengen over de geleidelijke ontruiming van de Ka naalzone door de Britse troepen. Men het ook eens geworden over de Britse technici, die de Egyptische strijd krachten bij het instandhouden van de bases zouden moeten helpen. Egypte staat op volledige souvereiniteit over de Kanaalbases en daarom zouden de Britse technici onder Egyptisch bevel moeten komen. Inmiddels komen zowel van Egypti sche als van Britse zijde meldingen bin- van incidenten. Caïro deelde giste- officieel mede, dat Britse troepen het station Aboe Hammad bij Tel el Kebir hadden aangevallen en bezet, waarbij de stationschef en diens assis tent werden ontvoerd. Anderzijds heeft Britse verbindingsofficier de Egyp tische autoriteiten er van in kennis ge steld, dat nabij Fajed het lijk is gevon- van een vermoorde Britse militair de luchtmacht. Een Egyptische pa triot verklaarde, dat zijn broer en drie zijn vrienden door de Britten nabij Aboe Sultan gevangen zijn genomen. Vanmorgen werd te Cairo bekend ge maakt, dat de Egyptische regering in de afgelopen dagen een aantal protest nota's aan de Engelse autoriteiten heeft overhandigd wegens de incidenten in de Kanaalzone. Een Britse militaire woordvoerder Een kasteelruïne voor één gulden In Arnhem is de acte gepasseerd, ws bij de kasteelruïne Batenburg met nas omgeving door de staat is overgedragen aan de Stichting Vrienden der Geldersche Kasteelen. Deze overdracht is, evenals die van de Cannenburch in 1951, geschied voor de symbolische koopsom van gulden, omdat de ruïne aan haar nieuwe eigenares meer kosten dan baten zal op leveren. heeft de berichten tegengesproken, als zouden Britse vrouwen en kinderen uit Kanaalzone worden geëvacueerd. Gisteren zijn vier Britse schepen met manschappen en materiaal voor de Ka naalzone uit Malta in Port Said aange komen. Een Gallische koningin Nog gouden diadeem om het hoofd De Franse archaeoloog Joffroy heeft in de omgeving 'van de Bourgondische plaats Vix een' Gallisch graf gevonden een in e"in strijdwagen begraven vrouw. Joffroy deelde mede, dat het de eerste maal in de geschiedenis is, dat er een graf is gevonden van een w die op deze wijze is begraven. Dit gold bij de Galliërs als de grootste eer. De schedel van de vrouw was getooid iet een gouden diadeem van Griekse of Etruskische oorsprong. Ook werd in het graf Grieks of Etruskisch vaatwerk aan getroffen. Koning Epudewijn heeft weer influenza De Belgische Koning Boudewijn heeft weer influenza en zou daarom vandaag niet aanwezig zijn bij de beëdiging van zijn broer Albert als marine-officier te Ostende. Gisteren bracht de koning, hoewel hij koorts had, zijn eerste offi ciële bezoek aan de stad Bergen. Vergiftigde worst verkocht Veertig personen in Schoon hoven Aeds aangetast In Schoonhoven en omgeving zijn de laatste tijd enkele gevallen van besmet telijke maag-darmcatarrh voorgekomen. Er is echter geen enkele reden voor paniekstemming, aldus heeft de burge meester meegedeeld. Met nadruk is de bevolking aangferaden in gevallen van maag-darmcatarrh de huisarts direct hiervan in kennis te stellen. Eer. omroe-! per heeft deze waarschuwing vandaag j bekend gemaakt. Een 40-tal personen zou door de be- i smettelijke ziekte reeds zyn aangetast. I Slechts in één geval bleek opneming in| het ziekenhuis noodzakelijk. I De oorzaak is gelegen in het verkopen an vergiftigde worst door een slager. Adonis volledig vrij man De in vrijheid gestelde Amerikaan Harold J. Adonis is Zaterdag met zijn raadsman bij de chef van de Amster damse vreemdelingenpolitie, commissaris H. R. Stoett, geweest. Deze heeft Adonis medegedeeld, dat hij nu aan geen enkele beperking van zijn bewegingsvrijheid is onderworpen. Hij behoeft zich niet te melden bij de politie. Het paspoort van Adonis berust nog bij de justitie. Het is indertijd door de Amerikaanse regering ongeldig ver klaard. Adonis kan ons land dus nog niet verlaten. Van Amerikaanse zijde is, zo deelde de raadsman mee, echter de toezegging gedaan, dat men de pas weer geldig wil maken voor één reis naar Amerika. Helicopters landden in Rotterdam Proefvlucht uit Brussel op Opbouwdag Het hoogtepunt van de zesde Dpvouw- dag, die vandaag in Rotterdam is ge> houden, was de aankomst van twe< helicopters uit Brussel op het nieuw* landingsteerein aan de Katshoek, bij het Hofplein. De beide toestellen werden in de namiddag venvacht. Zij maakten slechts een proefvlucht. De passagiers- dienst, die volgens de plannen op 1 Sep tember officieel zal beginnen, zal wor den onderhouden door grotere hef- schroefvliegtuigen. Uit Gouda vertrok vanmorgen de eer ste personentrein, die over het nieuwe baanvak Nieuwerkerkstation Rotter dam D.P. (Centraal) zou rijden. Deze eerste trein was een zogenaamde beurs trein uit Amsterdam, die voortaan regel matig over dit nieuwe baanvak zal rij den. In September gaan ook alle uit Utrecht komende treinen dit nieuwe baanvak gebruiken. Het oude Maassta tion komt dan te vervallen. Bonbons voor zijn vrouw Ver. Staten overwegen de sancties tegen Tsjechoslowakije in te trekken William Oatis, de correspondent van Associated Press in Tsjechoslowakije, die 22 maanden gevangenisstraf op vrije voeten js gesteld, vertoefde gisteravond enige minuten op Schiphol, waar de Stratoclipper van de Pan American Air ways op weg naar New York een tussen landing maakte. Naast hoofdredacteur Gould van AP stapte Oatis de landingstrap af: eer e, vermoeid uitziende man, de ham in de zakken, een vlinderdasje oir de hals. Op het hoofd droeg hij eer slappe hoed. Oatis was vaalbleek er Het eerste, wat hem op de landings trap in handen werd gestopt, waren twee in het paleis Moltke, dat sindsdien naar deze vorst heeft geheten. In 1826 werd het adelborsten-instituut aar elders overgebracht en ging ook dit laatste der vier paleizen over in handen der koninklijke familie. Het is in dit pa leis dat de Koning en Koningin van De nemarken thans wonen. Het paleis Chris tiaan VII wordt heden ten dage gebruikt het onderbrengen van koninklijke gasten en voor gala-diners. Ook Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen hier verblijven. Het paleis Christiaan VIII va: 1952 bewoond door de moeder des ko- nings. Koningin Alexandrine, die in dat jaar overleed. Het paleis Christiaan IX staat reeds lang leeg. Een geliefde schouwspel voor Kopen- hagenaren en vreemdelingen is het op treden en aflossen van de wacht, dat dagelijks om 12 uur op Amalienborg ge schiedt. Als de koning in de stad is wordt deze oude en stijlvolle ceremonit muziek opgeluisterd. Op hoogtijdagen draagt de garde een rode tuniek, anders :n blauwe. Woensdag zal het Koninklijk Paar een bezoek brengen aan het Staatsziekenhuis Hornbaek, waar 175 patiënten die lijden n kinderverlamming, worden behan deld. Dit ziekenhuis is het vroegere zo- merhotel Hornbaek Kurbad, indertijd een geliefde zomerresidentie. i Nijhavn (Nieuwehaven) een typisch stadsbeeld in Kopenhagen. Toen de Amerikaanse journalist Oatis in de vrije wereld terugkeerde werd hij bestormd door collega's, die o.m. van hem vernamen, dat hij nog niets wist van Stalins dood, van Eisenhowers presidentschap e.d Overigens had hij het betrekkelijk goed gehad gedurende zijn 2-jarige gevangenschap in Tsjechoslowakije. Russisch ambassadeur te Belgrado Zuidslavische zaakgelastigde kwam klagen en werd voorkomend ontvangen De Britse correspondent van het blad stellen „Observer", die vaker blijk heeft ge geven te Belgrado nieuws uit de eerste hand te ontvangen, heeft de wereld ver blijd met het bericht, dat Rusland van zins zou zijn, het diplomatieke verkeer met het Zuidslavië van Tito weer in nor male banen te leiden. Men zal zich her inneren, dat de verhouding tussen deze twee communistische landen veel sen overliet sinds Tito in 1948 openlijk met de Kominform 'brak. Molotof. de Russische minister van Buitenlands! Zaken, zou veertien dagen geleden, tijdens een onderhoud met de Zuidslavische zaakgelastigde over dit herstel der r male betrekkingen gesproken hebben thans verwacht men te Belgrado binnen enkele weken de benoeming van een nieuwe Sowj et-ambassadeur. In dit verband is het opmerkenswaard, dat de laatste tijd in de pers van Rus land en zijn satellietstaten geen bedrei gingen meer tegen Zuidslavië zijn geuit en ook het voeren van vijandelijke pro paganda is opgehouden. De Zuidslavische zaakgelastigde kwam bij het Russische ministerie van Buiten landse Zaken klagen over de beperkingen, die hem waren opgelegd door de Sowjet- veiligheidsdienst. Tot zijn verbazing werd hij daarop door Molotof met de grootst mogelijke voorkomendheid ont vangen. Bij die gelegenheid gaf de Rus sische diplomaat uitdrukking aan de wens tot verbetering van de betrekkingen met Zuidslavië. Tito heeft zich verheugd getoond over deze ontwikkeling, doch is tevens van oordeel, dat de waakzaamheid geen ogenblik uit het oog mag worden ver- Van de verbetering tussen Zuidslavië en de Kominform is ook 'olijk gegeven doOr de aanvaarding door Roemenië van de Zuidslavische voorstellen met betrek king tot de scheepvaart op ae Donau, met name bij de LJzeren Poort. Tito heeft inmiddels Italië voorgesteld, de kwestie-Triëst te regelen, hetzij op basis van het vredesverdrag, hetzij op basis van de vroegere Zuidslavische voor- DAT het echtpaar M. v. d. Pol-V. d. Wiel te Herpt (gem. Heusden) op 27 Juni zijn 60-j. bruiloft viert. DAT de spoorlijn Weest-Budel-Hamont (België) gisteren is opgeheven en is ve: vangen door een autobusdienst. DAT D. Linschoten, voorzitter van d Coöp. Bouwver. Rochdale te A'dam, t.g.' het 50-jarig bestaan van deze vereniging is benoemd tot ridder O.-N. DAT op de boerderij van de Haagse familie De Clercq in Midlim (Fr.) steen is onthuld, daar dit bedrijf reeds 100 jaar is verpacht aan het geslacht Hibma, en wel aan slechts twee generaties. DAT het Ned. oefenvaartuig voor de onderzeebootbestryding Marnix en de onderzeeër Walrus Zaterdag in de haven DAT de tweede groep van Britse oor logspelgrims door het gemeentebestuur van Nijmegen is ontvangen en de derde groep eind Juni een gedenkplaat en steen met inscriptie zal aanbieden. DAT ir F. C. Mays uit Den Haag naar Korea is vertrokken om daar een jaar lang als gezondheidsingenieur werkzaam te zijn in dienst van de Ver. Naties. DAT de Amerikaanse ambassadeur Selden Chapin op 30 Mei op Margraten de herdenking van Memorial Day zal bijwonen. DAT A. Schuckink Kool na 36 jaar af scheid heeft genomen als voorzitter van het Centraal Genootschap voor Kinder herstellingsoorden en Gezondheidskolo nies en tot ere-voorzitter is benoemd. DAT de Heren- en Keizersgracht in Amsterdam t.g.v. het Holland Festival (15 Juni tot 15 Juli) 's avonds feestelijk wor den verlicht. JDAT op 5 September de Ned. Philate- listendag wordt gehouden en op de daar aan voorafgaande dag in Arnhem de alg. vergadering van de Ned. Bond van Post zegelverzamelaars. DAT de officieren van de Ned. kruiser Tromp in Dublin zijn ontvangen door de Ierse minister van Defensie, Oscar Tray- nor, en de Ierse stafchef, gen.-maj. Liam Egan. DAT de Ver. voor Vrouwen met Aca demische Opleiding (2290 leden) tijdens haar jaarvergadering in Oosterbeek, die door Begum Liaquat Ali Khan werd bij gewoond, als presidente heeft gekozen prof. dr C. E. Visser en als bestuurslid o.a. mevr. P. Walma v. d. Molen-Mein- dersma (Den Haag). DAT op de hondententoonstelling in A'dam de medailje van de Koningin is gewonnen door een Ierse terrier van J v. d. Berg en J. Jansen, de medaille van Prins Bernhard door een boxer van mevr. W. Cloppenburg en de A'damse medaille door een Pekingees van de Belgische mej. Y. de Nobele. DAT de 4-jarige Rudy Damen uit Am sterdam sinds Dinsdag wordt vermist DAT in Amsterdam een organisatie van geluidsinstallateurs en exploitanten van geluidsauto's is opgericht (seer.: P. C. Hooftstraat 152, Amsterdam, tel. 94972). DAT het nieuwe postkantoor in Tiel van Brest (Frankrijk) zijn aangekomen. Zaterdag is overgedragen en aan het ge bouw een gedenksteen is onthuld voor de Tielse P.T.T.-directeur N, A. Oostinga, die in 1944 werd gefusilleerd. gemeenschappelijk be- net een grote mate van oor de bevolking van heer, gepaard zelfstandigheid Triëst Maarschalk Tito toonde zich niet zo bijster ingenomen met het voorstel van Churchill, te komen tot een grote mo- gendhedenconferentie achter gesloten deuren, zonder dat hierin de kleine mogendheden worden gekend. Wel achtte hij een informatief contact tussen de grote mogendheden aanvaardbaar. Overi gens noemde het Zuidslavische staats hoofd de rede van Churchill „de belang wekkendste der laatste jaren". felicitatietelegrammen afkomstig van de Federatie van Nederlandse Journalisten en de buitenlandse persvereniging en een grote doos bonbons van zijn Neder landse collega's van A.P. De laatste voor zijn vrouw. En toen zei Oatis: „Die doos is het enige wat ik voor haar heb, be halve mijzelf'. „Zeker, ik mocht myn vrouw schrij ven En elke 4 tot Sweken ontving ik een brief van haar, gecensureerd natuurlijk. In -haar brieven schreef ze mij alleen het laatste nieuws over de familie of over een nieuw theaterstuk. Van ander nieuws uit de buitenwereld vernam ik uit haar brieven niets. „Hebt u wel eens gehoord van Mac Carthy? (de senator die bekendheid heeft gekregen door de anti-communis tische campagne in de V.S Red.), vroeg een verslaggever. Oatis boog zich voorover en liet ae naam herhalen. Aar. zeiend vroeg hij toen: „Is dat niet een senator?" Langzaam herleeft het ver leden weer voor Oatis, die zelfs onbe kend was met de dood van Stalin en de presidentswisseling in de VS.. Over zijn „proces" zei Oatis: „Na mijn arrestatie ben ik verhoord volgens methoden, die in sommige landen gebruikelijk, in an dere ongebruikelijk zijn. Men heeft geen wreedheden pp mij toegepast. Bij de voorbereiding van mijn proces ging men zeer doelmatig te werk. Het is moeilijk om wat er met me is gebeurd zo te schrijven, dat iemand, die niet van zulke processen op de hoogte is. er iets van begrijpt. Ik geloof, dat het meer psychologisch dan anders kan worden genoemd. Indien men mij tijdens dit pro ces iets heeft horen zeggen, dat klonk alsof ik een lesje opzei, dan moet ik zeg gen. ja, zo was het". „Heeft men u op het hart gedrukt, na uw vrijlating niet over het gebeurde te spreken?" Ik ben zonder enige voor waarde vrijgelaten. Ik had de laatste tyd ook het gevoel, dat ik spoedig zou wor den vrijgelaten Waarom ik werd vrijge laten, is my niet bekgnd Men heeft mij verteld, dat mijn vrouw een brief aan de Tsjeehoslowaakse president heeft ge schreven en dat die op mijn vrijlating in vloed heeft gehad. Over deze brief verklaarde mevrouw Oatis te New York, dat zij deze enige malen had over getikt, alvorens haar te verzenden. „Het was een belangrijk epistel en het moest dus goed in orde zijn", aldus mevrouw Oatis, De perschef van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, Lin coln, heeft verklaard, dat de Ver. Staten na Oatis' vrijlating overwegen, de sanc tie-maatregelen, die onmiddellijk na Oatis arrestatie zijn genomen, in te trek ken. Deze maatregelen zijn: 1. verhinde ring van Tsjechische export naar de V.S. Door instructie aan de Amerikaanse ver tegenwoordigers te Praag, de vereiste consulaire facturen niet te ondertekenen. De Tsjechische export naar de V.S. be liep 20 mil'lioen dollar per jaar; 2. Ver bod van export van de V.S. naar Tsje choslowakije; 3. Verbod voor Amerika nen om naar Tsjechoslowakije te reizen behalve in officiële kwaliteit; 4. Verbod voor Tsjechische handelsvliegtuigen, bo ven de Amerikaanse zóne van West- Duitsland te vliegen. Engeland en Frank rijk hadden hunnerzijds het Tsjechische luchtverkeer boven hun zónes verboden. De familie van de Britse .zakenman Edgar Sanders, die sinds 21 Februari 1950 in de Hongaarse hoofdstad „wegens spionnage" gevangen zit, zal by de rege ring te Boedapest een verzoek tot vrij lating indienen. Het is niet uitgesloten, dat de vrijlating van Oatis tot dit ver zoek de aanleiding is geweest. Ontslag en aanstelling 'wisselden elkaar af Op de jongste ledenvergadering va Ommelanden zyn, zoals bekend, drie op positieleden in het bestuur van deze coö peratieve fabriek gekozen. Deze nie bestuursleden wensten dezer dogen bestuursbespreking met het voltallige be stuur, waartegen de voorzitter evenwel bezwaar heeft gemaakt. Statutair moet de voorzitter een vergadering uitschrij- De nieuwe bestuursleden hebben toen zelf vergaderd en de functies onder ling verdeeld. Tevens werden bepaalde lünen vastgesteld met betrekking tot de leiding van De Ommelanden. Zoals ge meld, werd het privékantoor van De Ommelanden reeds bezet en het perso neel bij het nieuwe bestuur ontboden. Het is tot moeilijkheden gekomen in de fabriek, toen men de telefoniste ontbood. De telefooncentrale van De Ommelanden werd nl. de laatste tijd bezet door mevr. Fitz Patrick-van Giffen, een Groningse ran geboorte, die evenwel door haar hu welijk de Britse nationaliteit verwierf, zy weigerde de sleutel van de telefoon centrale af te geven, waardoor het nieu we bestuur de telefooncentrale heeft ge forceerd. Een der bestuursleden heeft de sleutel uit de handen van mevr. Fitz Patrick gewrongen. Zij werd ontslagen en heeft op haar beurt de hulp van de Britse am bassade ingeroepen. Hoewel de politie zich wel met het geval bemoeid heeft, is niet ingegrepen. Moeilijkheden deden zich ook voor toen de procuratiehoudster van De Om melanden. mej. E. Schuil, die onlangs door het bestuur werd ontslagen, maar door het nieuwe bestuur weer werd aan gesteld, aan het accountantskantoor over. dracht van de boeken verzocht Het ac countantskantoor weigerde aan het ver zoek te voldoen. De overdracht geschied de evenwel toch, waarna het accoun tantskantoor heeft verk'aard geen ver antwoordelijkheid meer voor de con- tróle te dragen. Inmiddels werd een nieuwe accountant door het bestuur aan gesteld. Onder het bewind van de heer F. de Boer namen de twee bedrfjfschefs de heren C. B. Baarveld en J. Bosscher. ontslag, omdat zfj het niet eens waren met de handelingen ven dc heer De Boer met betrekking tot het conflict. Door de wnd hoofddirecteur J. T. Wierenga werd met instemming van het bestuur, dat voor de laatste vergadering nog de leiding had, deze beide chefs weer aangesteld. Door het nieuwe bestuur zijn zij evenwel thans weer op staande voet ontslagen. Burgemeester van Urk naar Denemarken „Jonge schipper van kotter heeft onverantwoordelijk gehandeld" De burgemeester van Urk. de heer G. Keijzer, zou vandaag per vliegtuig naar Denemarken vertrekken om te trachten de motorkotter Urk 186 van de autori teiten vrij te krijgen. Zoals men weet. is deze Urker vissersboot opgebracht en in een Deense haven aan de ketting ge legd. Het schip viste binnen de driemyls- zone. De bemanning beeft een hoge boete gekregen. De mogelijkheid bestaat dat het vistuig in beslag zal worden ge nomen. Burgemeester Keijzer is er van overtuigd, dat de nog jonge schipper onverantwoorlyk heeft gehandeld. Ter- wille van de vader van deze jongeman, de heer K. J. Koggeman. die zelf niet mee kon uitvaren, wil de burgemeester proberen een minnelijke regeling te treffen. Hij zal in Kopenhagen o.m. con tact opnemen met de Nederlandse ze- zant. Morgen opklarend Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk regen- of onweersbuien, daarna op klarend. Overwegens matige wind, aanvankelijk tussen Oost en Zuid, later tussen Zuid en West Morgen over dag minder warm dan van daag. (Opgemaakt te 10 u.) ZON EN MAAN Dinsdag: Zon 4.41 tot 20.33 uur; Maan 10.28 tot 1.15 uu/. Op 20 Mei EK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1