Brylcreem Met Jan van Nieuwkoop uit De Kaag op palingjacht De keemetvisserij vergt voortdurende waakzaamheid Nog geen oplossing voor de gasmisère in Hillegom NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 3 VRIIDAG 15 MEI 1953 Passend onderwijs voor plattelandsvrouwen De leden van de Leidse afdeling van de C.B.P.B. hebber, een bij uitstek ge schikte lezing bijgewoond. De heer Adema, zuiveltechnicus, sprak namelijk over de geschiedenis en de ontwikkeling van de kaas- en boterberelding. De spre ker begon met iets te zeggen over het ontstaan van Nederland. Daarna betoog de hij, dat de natuurlijke geschiktheid van bodem en klimaat er toe heeft ge leid, dat de veehouderij één der hoofd bronnen van bestaan voor de bewoners van de lage landen aan de zee werd. In Zuid-Holland en Utrecht had de berei ding van volvette kaas al in de 14de en de 15de eeuw eer. belangrijke plaats in genomen. Na 1880 kwamen er veranderingen in de bereidingswijze. Er kwamen klachten van de Londense markt. De Deense boter was beter. In 1878 ging een Friese com missie naar Denemarken om met veel kennis daarvan terug te keren. De Hol landers werden daarna voorgelicht op de Leerhoeve te Oudshoorn in Alphen. Nu worden dagelijks 1% mlllioen koeien gemolken. De opbrengst is 15 millioen liter. Van die melk wordt 40% voor consumptie en 35% voor do berei ding van kaas gebruikt. Op ongeveer vijf duizend boerderijen in Zuid-Holland en Utrecht wordt nog boter en kaas ge maakt. De traditie leeft dus nog. De soorten, die gemaakt worden, zijn Leidse, Delftse, Edammer, Friese nagel of kan terkaas, Texelse, Limburgse en schapen kaas. Na afloop van zijn rede vertoonde de heer Adema enige films. S/eer la 't gezin? De iJfieuwe Leidscho" er inl als onfeilbaar Woord van God, Het is niet zo, dat zo'n uitspraak zo-maar, zonder meer statutair kan worden vastgelegd en dat daarmee de zaak gezond is. In de vergadering van vorige week werd vol gens het dagbladvers-lag reeds opgemerkt, dat door deze statutenwijziging practisch niet zoveel veranderen zou Weten wij nog wel, wat hét is. de Bijbel als onfeilbaar Woord van God te erken nen? Weten we nog wel, dat dit slechts geschieden kan in ootmoedig luisteren en biddend vragen om de leiding van de Heilige Geest? Weten we nog wel, dat slechts langs deze weg de blijde, verwon derde erkentenis in ons groeit, dat in c.e gehele Bijbel Gods heil en Gods genade machtig over ons worden?" Aldus Jantje van Leyden. Oecumenisch jeugdcongres op Oud-Poelgeest De oecumenische jeugdraad organi seert op 13 en 14 Juni, in samenwerking met de stichting Oud-Poelgeest, een oecumenisch zomercongres onder de titel „Vliegvacantie in Europa". Mr A. W. Kist spreekt het openingswoord, waarna in de groepen het laatste nieuws over de Europese integratie wordt be sproken. De kleurenfilm van de K.L.M „Vliegvacantie in Europa" wordt ver toond. De huisdienst op Zondagmorgen heeft tot onderwerp „Europaeen levensgemeenschap". In de vorm van een cultureel spel in het park van Oud- Poelgeest wordt een voettocht door de Europese cultuur gemaakt. NACHTWACHT IN LISSE is stenen bikken geblazen voor de leden van De Natuurvriend, die in de Hortus Botanicus een aquariumtentoonstelling gaan inrichten. Een met zoveel toewijding opgebouwde expositie moet wel een bijzonder evenement worden, evenement worden (18 Juli7 Augustus). voor mooi, gezond haar! OMDAT BRYLCREEM het haar een natuurlijke glans geeft voor heel de dagj OMDAT BRYLCREEM Uw hoofdhuid gezond houdt, droog haar en roosvorming tegengaat; OMDAT de zuivere oliën geëmulgeerd zijn voor smetteloze haarverzorglng. Di ir Lindenbergh kreeg ongeluk De heer Lindenbergh, directeur van de L.D.M. is gistermiddag op het terrein van de maatschappij te Katwijk aan den Rijn een ongeluk overkomen, toen een trein tje. waarmee in deze dagen de jubileum excursie worden gehouden, uit de baan liep. Hij liep verwondingen op aan hoofd en benen en werd naar het Diaconessen- huis te Leiden vervoerd, waar hij enige ■tijd zal worden verpleegd. Vanmiddag zou de heer Lindenbergh bij de herden king ran het 75-jarig bestaan van de L.D.M. een rede hebben gehouden. Men zond hem nu een bewijs van medeleven en wensen voor beterschap. Veertig jaar in dienst van bankwezen Zondag zal het 40 jaar geleden zijn. dat de heer M. A. Ragut in dienst trad van de bankiersfirma Lezwijn en Eigeman. Ten kantore der Amsterdamsche Bank/ Incasso Bank. waar sedert 1918 de zaken van bovengenoemde firma worden voort gezet, zal dit feit Maandag worden her dacht. Jaarvergadering Chr. besturenbond Koken op lucifersvJam Klachten blijven zekei nog een jaai aanhouden Met rode hoofden van ergernis moeten vele huisvrouwen in Hillegom het eten voor haar gezinnen klaar maken. De mannen moeten weer op tijd aan het werk, de schoolbel luidt ook al op een vastgesteld tijdstip, maar het eten staat soms te sudderen op een gasvlammetje, dat nauwelijks gro ter is dan de vuur„kolom", die een lucifer weet voort te brengen. De klachten over het euvel van de te geringe druk op het gas in de spitsuren dateren niet van vandaag of gisteren, maar nog steeds weet het publiek niet, wanneer er een afdoende oplossing voor deze misère zal komen. Een gesprek met huisvrouwen en hotel eigenaars in Hillegom schenkt de bezoe ker al spoedig de overtuiging, dat het wel zeer dringend nodig is. dat spoedig spijkers met koppen worden geslagen wat de gasvoorziening aangaat. Vooral in de buitenwijken, maar soms ook in het dorp zelf, schrompelt de gasvlam op ge- i tijden ineen tot een onooglijk pitje, rmee niemand meer behoorlijk kan werken. Dit euvel doet zich vooral in de spits- ïren voor. Het spreekt vanzelf, dat voor al hoteleigenaren de schrik, in de benen slaat, wanneer een groot aantal gasten tafel heeft geschikt in de hoop volle verwachting, dat de dampende spij zen spoedig tot toetasten zullen noden, ïn juist dan laat het gas het afweten. Eén hoteleigenaar verzekerde ons, dat hij zijn kolenfornuiis voor geen goud zou willen missen. Op de avond van de dag. waarop het bloemencorso voorbijtrok, kon hij bijvoorbeeld geen maaltijd op het gasfornuis gereed krijgen. Wanneer hij geen kolenfornuis had bezeten, zou den zijn vele gasten wel rriet een vreemd idee over de service, die deze bollenge- meente weet te bieden, huiswaarts zijn In de laatste raadsvergadering hebben de vroede vaderen met gesloten deuren beraadslaagd over de te nemen maat regelen. De buitenwacht moet maar gis- aar wat daar is besproken. Er wordt en oplossing gewerkt, dat staat vast. de onzekerheid over de vooruit zichten werkt er niet toe mee. een gun stige stemming te kweken ten. aanzien i de gemeentelijke pogingen uit de knoop te geraken. De Leidse Ohr. besturenbond kwam Woensdagavond in jaarvergadering bijeen in het gebouw voor Ohr. sociale belangen. Na uitvoerige besprekingen werd het jaarverslag van de secretaris, de heer W. Veerman, goedgekeurd. Het financiële verslag van de heer P. van der Kwaak werd na het uitbrengen van een gunstig rapport van de kascontrólecommissie eveneens goedgekeurd. In de contrólecommissie voor 1953 werd de afdeling voedings- en genotmiddelen vervangen door die der houtbewerkers en de afdeling werkmeesters door die der beambten. De aftredende bestuursleden, de heren Jac. van Es, P. J. Galjaard, P. M. de Joode en P. van der Kwaak werden herkozen. De heer C. M. Middelkoop heeft om gezondheidsredenen als bestuurslid bedankt. In deze vacature wordt niet meer voorzien wegens overtalli^ieid. De heren P. J. Breedijk en M. van Hilten werden vervangen door de nieuwe be stuursleden L. Veitioeks (landarbeiders) en A. J. Martijn (politie). Aan de aftre dende bestuursleden werd dank gebracht voor hun arbeid. Door middel van een vrije stemming werd de aftredende voorzitter, de heer D. van 't Zelfde, met grote meerderheid van stemmen herkozen. Voorgeschiedenis Het jaarverslag over 1950 van het gas bedrijf legt er reeds de nadruk op, dat op 18 November 1949 een oven buiten be drijf werd gesteld Dit werd gedaan in verband met het feit, dat werd over wogen de eigen gasproductie niet voort te zetten, maar aansluiting bij een na burige gemeente te zoeken. Het verslag meldde, dat op korte termijn een beslis sing moest worden genomen, omdat men ongestraft een oplossing op de lange baan kon schuiven In het verslag over 1951 wordt weder om gewezen op de te geringe productie capaciteit van het gasbedrijf. De bedrijfs leiding stond voor onoverkomelijke moei lijkheden, en opnieuw werd aangedron gen op een spoedige oplossing. In de op 30 Januari 1953 gehouden raadsvergadering, gewijd aan de gemeen tebegroting, legde de heer Vermeer (Prot.- Chr.) de vinger op deze wond. Volgens hem laat het zich aanzien, dat de deso late toestand, waarin het gasbedrijf ver keert, eind van dit jaar voor bepaalde perioden in het geheel geen gas meer beschikbaar zal doen zijn. In zijn antwoord gaf wethouder Fijma toe. dat een oven op .het ogenblik aan zienlijk boven de normale capaciteit moet werken. Waf nu In samenwerking met de gemeente Lisse heeft het gemeentebestuur van Hil legom in Augustus 1951 contact opge- ?n met de gemeente Haarlem, om te spreken over mogelijke overneming van de gasleverantie door die gemeente. Tot op heden heeft men nimmer vernomen, of dit contact vrucht heeft afgeworpen. Het schijnt nu zo te zijn, dat een oude oven zover is hersteld, dat deze kan bij springen. wanneer de te sterk belaste oven het plotseling zou begeven of op veel lager capaciteit zou moeten werken. Het kwade spook van helemaal geen gas met Kerstmis, waardoor ook een deel van de straatverlichting zou moeten uit vallen, is dus wellicht enigszins op de achtergrond geraakt, maar het blijft een hoogst onbevredigende en wankele In ieder gevail staat het vast, dat de misère zeker nog een jaar zal aanhou den. Want zelfs indien de gemeente op dit ogenblik overeenstemming met andere gemeente zou weten te bewerken inzake overneming van de gasleverantie. dan nog zou het lange tijd duren, eer de buizennetten met elkaar zijn verbonden. Majoor Hordijk gaat naar Den Haag Leiden krijgt echtpaar uit Kampen Naar wij vernemen, is majoor Hordijk van het Leger des Heils door het hoofd kwartier benoemd tot voorganger vat de afdeling Den Haag-centrum. Het echt paar Hordijk hoopt Zondagavond half 8 afscheid te nemen. Tot opvolger van de heer en mev: Hordijk in Leiden is benoemd het echt paar Dros (senior-kapiteins) te Kampen, dat volgende week Donderdagavond 8 uur zijn intrede alhier hoopt te doen. Gestoken in de kleurige kledij van de Canarische eilanden, trekken José Lopez Gomez en zijn jonge vrouw door Europa. Op 9 Maart leidde José zijn bruid in Tenerxfe naar het altaar. De volgende dag gingen ze scheep en reisden via Spanje, Italië, Zuid-Frankrijk, Zwit serland, Parijs, Brussel en Rotterdam naar Den Haag, waar deze foto werd gemaakt. Hun reiswagen ts versierd met vele vlaggetjes uit de bezochte landen. Na een bezoek aan West-Duitsland gaat het paar op 19 Mei in Antwerpen op de boot naar huis. José is in Tenerife direc teur van een sigarettenfabriek. Zilveren feest R.K. Harmoniecorpsen Gisteren werd in onze stad het zilveren jubileum gevierd van de R.K. bond van muziekgezelschappen in Zuid-Holland. De dag werd begonnen met een H. Mis, opgedragen In de tuin van het St. Lidwt- na-huis aan de Zoeterwoudse Singel. De gezangen werden uitgevoerd door het koor van de St. Jozefkerk aan de Heren singel, versterkt met zangers van de deel nemende muziekgezelschappen. De bege leiding was in handen van de harmonie St Franciscus uit Delft. Om half drie trokken de feestvierende korpsen van vijf punten in de stad op naar het Stadhuisplein, waar een aubade voor het gemeentebestuur plaats had. Bij ontstentenis van de burgemeester, die wegens een klein ongeval huisarrest had,' werden de 25 deelnemende korpsen (waar van er 16 met vol instrumentarium wa ren opgekomen) van het bordes van het stadhuis af toegesproken door wethouder Van Schaik, die vergezeld was van wet houder Menken. De gezamenlijke uitvoe ring van de verschillende nummers stond onder de straffe leiding van de heer W. J. A. van Leeuwen, die het geheel zeer harmonieus wist te doen klinken. Na de aubade, die door honderden Leidenaars werd beluisterd, trokken de deelnemers aan de viering naar de Burcht waar een receptie werd gehouden en voor de korpsleden een voorjaarsfeest in de grote zaal was georganiseerd, compleet met schiettent en rad van avontuur Des avonds was er voor de besturen en genodigden een diner ln de Harmonie. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN Lijntje M en Lambertha G drs van W Nagtegaal en G de Graaff, Gesina FdvC van Gelder en G F Zui- aema, Jacoba H d v A F van Kesteren en J H de Man, Wilhelmus Th P z v W Mesman en P W Burgmfjer Maria P J d v J Ruwaard en J Oliemans Rudolf J z v J Haveman en P Roos Sylvia L d v P Sjaarde-ma en N A Timmer Catharina P Th M d v A W Verbraaken en C J H Lornmertzen Thaede A z v H Haijes en J Kruijt Johannes z v N Vehhoek en J M Gorten-mulder. OVERLEDEN: P C Hogenes, man, 44 j; A de Rooze, wed. v Trouwee, 71 j; J J Schroef, man. 54 j. ONDERTROUWD: C L M van der Geer en E S van der Zeeuw; M L van der Meij en M A M van der Geer; I Eikerbout en M M Breuker ;P F Zaalberg cn E Mole naar: K G Korenhof en M de Haas; P Selier en A E C Zirkzee; H La te rv eer en J H van Egmond; F W Bouwman en K M Otterspoor; G van Dijk en A van der Kraan; S van Oosten en T Sieders; G van der WeUden en L C van Royen; F H van der Heijden en W C Vijlbrief; Th J Bemelman en C J M Rooijakkers; J D van den Bos en L B Houben; Hsien Siang Chang en A Hurrane; H M Silvester en A C Owel; B W Gijsman en F Arnol- dus; J Zwaan en C Kikkert GEHUWD: D Heijmans en J P van der Doe; J Kagenaar cn C Sanderse; D van den Nieuwendijk en M Dubbelaar; B van Rhijn en P J van Went; M C Schou ten en H M van der Kwaak; W van Noort en S Piket; LJL Beijer en A Stoof Dé keernet- of dichtzetvisserij is, hoe rustig deze zoetwater-aangelegenheid mag schijneneen zenuwachtig bedrijf. Daar kan Jan van Nieuwkoop oftewel „Jan de Visser" uit De Kaag van meepraten, ook al beweert hij zelf, dat hij een slechte „prosser" (prater) is. Met hem hebben we een nacht ons best gedaan de voorjaarsaal te slim af te zijn in Lisse, waar Jan al zevenentwintig jaar aan de Ringvaart nabij de Lisserbrug een mooie „stelling" heeft. Al die tijd heeft hetzelfde houten keetje hem gedurende vele nachten beschermd tegen kou en regen, zonder hem echter de soms zo begeerde nachtrust te schenken. Want de keemetvisserij is een leven van voortdurende waakzaamheid! Mooi succes voor Crescendo Agenda voor Leiden Vrijdag Pompstation Katwijk aan den Rijn, 3 uur: herdenking 75-jarig bestaan L.D.M. Centrum, ingang Moriaansteeg, 8 uur: Christen-vrouwenbond, mevrouw M. Marijs-Visser over: Leven we in het 25ste uur? Trouwzaal stadhuis, half 9: inlichtin genavond Nat. Reserve. Zaterdag Ambachtsschool, half 3half 5: recep tie bestuur vereniging „De Ambachts school" en bestuur vereniging van oud- leerlingen (resp. 70 jaar en 25 jaar). Lido, 5 uur: filmvoorstelling V.O.L.A. Stadsgehoorzaal, 8 uur: V.O.L.A., ca baret met Snip en Snap. Doelen. 2.45 uur: Chr. onderwijzers, W. G. van de Hulst uit Utrecht over het vertellen (Assepoester onder de leervak ken). Papengracht, hoek Breestraat, 3 uur: K. en O., excursie naar De Jong's machinefabriek te Hazerswoude. Leidse Hout, 3 uur: Lentefeest' Leids Volkshuis (bij ongunstig weer in de Stadsgehoorzaal) Muziekschool Toonkunst. 3 uur: open bare les Leidse blokfluit- en Gehrels- klassen. Leidse Hout, half 3: voetbalwedstrij den gemeentebedrijven. Kleine Burcht, half 9: Leidse vereni ging van melkhandelaren, feestavond gouden jubileum. Schouwburg. 8 uur: „De Sleutelspelers" met „De betoverde heuvel" van Ko Keepers. Leiderdorp: Acacialaan, 2 uur: brandweerwedstrijden en sportdemon- stratles. Maandag Trouwzaal stadhuis, half 9: inlichtin genavond Nat Reserve. Prentenkabinet, 8 uur: Leidse amateur fotografen-vereniging, excursie naar de collectie-Grégoire. Jacobazaal Burcht, 8 uur: Leids drank- weer-comité. propaganda-avond. spreker M. Maas uit Den Haag. Tentoonstellingen Prentenkabinet. 25 uur: Een eeuw fotografie (foto-verzameling A. Grégoire) tot 18 Mei. De Lakenhal: schilderyen van A. J. van Driesten (tot 1 Juni). Nachtdienst apotheken Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18. tel. 20523. en de Doeza-apotheek. Doeza- straat 31. tel. 20313. Bond van postagenten heropgericht In hotel-restaurant „Vredenburg" te Utrecht vond gistermiddag de heroprich ting plaats van de landelijke Bond van postagenten. Zoals we reeds enige dagen geleden meldden, werd deze in 1933 op gerichte bond in 1941 ontbonden. Ruim vijftig postagentschaphouders waren op de gisteren gehouden vergadering aan wezig, die zich allen opgaven als lid. Daarnaast hadder. vele anderen bericht van verhindering gezonden en zich reeds schriftelijk opgegeven. Het begin mag dus bijzonder optimistisch worden ge noemd. Het bestuur is als volgt samengesteld: de heer A. Monsma te Amsterdam, voor zitter: mej. Van Doorn, postagentschap aan de Neuweg tc Hilversum, secreta resse: de heer C. Knaap te Voorburg, penningmeester: tweede 6ecretaris en tweede voorzitter werden resp. de heren H. Westra te Amsterdam en J. van Cool te 's-Hertogenbosch. Tijdens de bespreking kwamen ver scheidene moeilijkheden van de post agentschaphouders naar voren. Zo zijn er wensen voor een vaste maandelijkse vergoeding voor brandstof slijtage en de service die men regelmatig moet ver lenen, juist ook door de steeds toenemen de emigratie. Voorts werd gesproken over een nu nog niet ingevoerde kinder toeslag en pensioen. Over een en ander zullen binnenkort besprekingen worden gevoerd met de directeur-generaal van de P.T.T. Exploitatie van gebouw Chr.-sociale belangen In de jaarvergadering van de stichting tot exploitatie van gebouwen voor Chr.- sociale belangen, die Woensdag gehouden werd onder leiding van de voorzitter, de heer D. van 't Zelfde, bracht de secretaris, de heer W. Veerman, verslag uit van de werkzaamheden over 1952. Dit verslag werd na enige bespreking goedgekeurd. Het jaarverslag van de penningmeester, de heer P. van der Kwaak, sloot met een voordelig saldo van f 668. Namens de raad van toezicht bracht de heer J. van Iterson een gunstig rapport uit. Op voor stel van de raad van toezicht werd be sloten het saldo te storten in een onder- houdsfonds. De administrateur, de heer H. van Cittert, werd dank gebracht. De heer Jac. Wilbrink werd met algemene stemmen herkozen als lid van de raad van toe zicht. Prinses Beatrix wint jeugd wedstrijd Prinses Beatrix heeft gisteren te Ben- nekom een samengestelde jeugd-ruiter- wedstrijd gewonnen met „Donaji", met een totaal van 211 punten. Prinses Irene viel dit keer niet in de prijzen. Het is zes uur 's avonds en Jan gaat z'n fuiken in de gewenste stand zetten. Als dit is gebeurd komt de brugwachter, Gerrit Wesselius doen wat hy ook al zevenentwintig jaar doet: Jan helpen met het uitzetten van een belangrijk on derdeel dezer visserij, het keernet. Dit komt, met kettingen verzwaard, tussen twee palen te hangen, die zich ongeveer zes meter van de beide oevers bevinden Deze worden tenslotte gemarkeerd door rode vlaggen en lampen. In de ruimten tussen het keernet en de oevers staan de hoofdfuiken of hennen. De vis, die hier niet in komt, wordt door het keernet tegengehouden en maakt dan (althans voor Jan) een mooie kans in de achter dit net geplaatste stuitfuiken en éénvleugels verzeild te raken. Als hei keernet met de lier omhoog is gedraaid en dus de hele vaargeul afsluit, kan Jan rustig in zyn huisje gaan zitten. Ten minste Waken Wat het huisje van Jan in de loop der jaren aan nieuwheid verloor, heeft het aan gezelligheid gewonnen. Waar hy de neer het zover is, laat Jan met een glun derend gezicht voor de laatste keer het keernet zakken. Met kwieke slagen roeit hy dan naar zyn fuiken, die eigenlijk geen geheimen meer voor hem hebben. Door z'n lange ervaring weet Jan van te voren reeds ongeveer wat de vangst zal zyn. Is, er helemaal geen maan te zien geweest, dan behoeft Jan geen grote bun bij de hand te houden om de gevangen paling in te doen „geen riiaan, geen paling". Een volle maan is echter ook niet alles; het is dan weer te licht. En zo zyn er verschillende factoren, die steeds weer dezelfde invloed hebben op de vangst. Een niet geringe invloed, als men nagaat, dat de vangst tien, maar ook wel eens honderd en een enkele keer zelfs honderd vijftig pond kan bedragen! Als de vangst is binnengehaald gaat Jan een paar uurtjes „plat" op zyn divan om daarna met de bromfiets naar zyn huis in De Kaag te snorren, 's Avonds komt hy welgemoed terug, zoals hy dat al zovele jaren doet; van begin Maart tot April en van Juli tot eind October. Hy stamt niet voor niets uit een oud vissersgeslacht! „Jan de Visser" uit De Kaag in zijn waakhuisje nabij de Lisser brug te Lisse. Hij houdt zich on ledig met het repareren van de fuiken. Foto N. van der Horst 'n Passagierende Zeeman Toneel voor Rondom de Maredijk De toneelclub „Kuifst naar kracht", on derafdeling van de buurt- en speeltuin vereniging „Rondom de Maredijk", gaf Woensdagavond in het Sint Antoniusclub- huis een opvoering van het blijspel ,,'n Zeeman ging passagieren" van Koos Bes- De voorzitter, de heer G. A. Sassen, kon in zijn openingswoord o.a. welkom heten enige afgevaardigden van zuster verenigingen, mevrouw Flippo van de bond van speeltuinverenigingen te Leiden en de heer Van Hooven. Tevens sprak hij een propagandistisch woord voor de fancy-fair, die op 28, 29 en 30 Mei op de speeltuin aan de Maredijk wordt ge houden. De toneelspelers hebben hierna hun beste beentje voorgezet in het uit drie delen bestaande blijspel, waarin een vrij ingewikkelde liefdesgeschiedenis wordt behandeld. Alles komt ten slotte toch nog op z'n pootjes terecht. De spelers verdienen wel een complimentje, vooral omdat met maar liefst drie invallers moest worden gewerkt. Als beloning kre gen ze, behalve een welgemeend applaus, nog een bloemetje en een rokertje. De regie was bij de heer P. W. de la Rivière in goede handen en met genoegen kan dus op deze avond worden teruggezien. Eert belangrijk onderdeel van de keemetvisserij het keernet zelf is uitgezet en Jan van Nieuwkoop controleert nog even of zijn fuiken wel goed staan. Foto N. van der Horst meest uiteenlopende spullen in deze kleine ruimte varidaan haalt is soms een raadsel; al de dingen, die in een normaal huishouden voorkomen, weet Jan de vis ser ook met het grootste gemak tevoor schijn te toveren zij het in wat ge ringer hoeveelheden. Of het nu om de broodtrommel gaat. om een boterham- bordje of het zoutvaatje, Jan heeft het. Hy weet er trouwens mee om te gaan ook en soms zou men werkelijk gaan den ken, dat hy bij een kok in de leer is ge weest. Verscheidene gemakken van het mo derne leven hebben ook de residentie van de „koning der paling" niet onberoerd gelaten. Men vindt er een uitgebreide kook- en verlichtingsapparatuur, gevoed door butagas, en ook zelfs radio Met deze op het distributienet aangesloten luidspreker is nog wat bijzonders aan de hand. Altijd staat deze relatie met de be woonde wereld aan. Zelfs in de winter maanden, als Jan noch 's nachts, noch overdag ook maar één voet in dit toe vluchtsoord zet. Om gespuis op een af stand te houden denkt, neen dacht Jan. Want één keer hebben ze hem goed bij de neus gehad en is hij verschillende van z'n geliefde spulletjes kwijt geraakt. Al deze geriefelijkheden en de oude divan, die precies in het huisje past, ten spyt is Jan van Nieuwkoop iedere keer maar weer wat blij als de dag gaat lich ten. Geen seconde mag zijn waakzaam heid verslappen. Op de meest onverwach te ogenblikken kan er plotseling een schip naderen en dat betekent voor Jan: naar de lier rennen en op het laatste moment het keernet laten zakken om het, zo gauw het schip is gepasseerd, weer omhoog te draaien. Beleefde schippers blazen wel eens als ze de rode lampen zien en met vreugde wordt hun geblaas dan door Jan met z'n toeter beantwoord, maar helaas is lang niet iedere schipper zo beleefd. Jan is dus genoodzaakt voortdurend goed z'n ogen en oren te gebruiken. Hij vindt het dus aan de ene kant maar een zenuwachtig werkje, en heeft heel wat keertjes, als hy op het laatste moment een schip bemerkte, zijn hart voelen bonzenDesondanks moet een schip al haast op zijn net zitten als Jan zal vergeten ziln jasje aan en zyn pet op te doen. Want „wie z'n lijf be waart, bewaart geen rotte appel" is zijn lijfspreuk. Fuiken lichten Aan iedere nacht, ook aan een lange Octobernacht, komt een einde en wan- (Advertentie) Het omzettarief is vanaf heden met 15 verminderd. Daardoor zijn gramofoon- platen en vele andere artikelen zeer in prijs verlaagd. Aanbevelend H. C. VAN LUIJKEN Breestraat 97 Telef. 20035 Aanrijding Woensdagmiddag kwam een wielrijd- ster uit Katwijk aan Zee, die haar 2-jarig dochtertje achterop had, op de hoek 2e BinnenvestgrachtNieuwe Beestenmarkt in botsing met een 12-jarige wielrijder. Het 2-jarige meisje kreeg een lichte hersenschudding en twee gekneusde ribben. Jantje van Leyden en de fusie Groene-Oranje Groene Kruis In het Leids Hervormd Kerkblad heden schrijft „Jantje van Leyden" o de fusie van het Groene Kruis en Oranje-Groene Kruis alhier, die krach tens het besluit van de onlangs gehou den ledenvergadering niet is doorgegaan, omdat de meerderheid niet kon instem men met de voorgestelde grondslag. Jantje schrijft: „Hoe vreemd .het ook klinkt, ik ben het in dit geval eens met die leden, die tegen deze statutenwijziging hebben gestemd. Waarom? In de eerste plaats omdat ik meen. dat de onderhavige zin (het erken nen van de Bijbel als Gods onfeilbaar Woord) in de belijdenis der Kerk, ma niet in de statuten van een Groene Kru: vereniging thuis hoort. Als lidmaat v; de Kerk zal ik in blijde verwondering belyden. dat de Bijbel als Gods onfeil- maar Woord mij de weg ten leven wijst; als 'lid van het Groene Kruis zal ik dank baar zijn, wanneer ik mag samenwerken met allen, wie de nood van de lijdende mensheid ter harte gaat. Ik zou hier vervolgens hebben tegenge. stemd uit eerbied en liefde voor de Bijbel

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3