Mau Mau, een terugval op ergste barbarisme Straks met 50 netten naar de Hollandse Nieuwe In Zijlkwartier te Leiderdorp brak speeltuinconflict uit NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 6 WOENSDAG 13 KEI 1953 Aimoede, ondanks goed Brits werk Welke rollen spelen India en Moskou in donker Kenya? TTET BRITSE KOLONIALE BEWIND in Kenya heeft heel wat deugde- -■-1 lijke argumenten te stellen tegenover de aanklachten die de Mau Mau, met de felheid en de eenzijdige overdrevenheid van iedere revolutionnaire beweging, tegen de regeerders in Londen en Nairobi inbrengt. Het sterkste en meest overtuigende argument achten de Engelsen zelf, dat Brittannië door zijn medische zorgen en zijn sociale diensten de zwarte bevolking in vijftig jaren tijds heeft laten uitgroeien van twee tot vijf millioen en dat door de stichting van 2900 lagere scholen de strijd tegen onkunde en analfabetisme reeds een goed eind gevorderd is. Er zijn voorts opleidings instituten voor ambtenaren, er is een school voor vakonderwijs, er is een handelsschool en voor tientallen bekwame jongelui wordt de weg gebaand tot htt volgen van een universitaire studie. Een en ander kost tien millioen gulden per jaar. Wat is de Mau Mau Brittannië heeft vrede gebracht (afge dacht dan van de thans aan de gang zijnde „politiële actie") in een land eeuwigdurende stamgevechten, het heeft een deugdelijke rechtspraak ingevoerd, die met het traditierecht der stammen rekening houdt, het heeft ziekenhuizen gesticht („apart" voor blank en zwart), het heeft schepen in de vaart gebracht op de grote meren, het heeft zeehavens gesticht, een mijnwezen gecreëerd, ma laria, slaapziekte en sprinkhanen bestre den, de binnenlandse visserij bevorderd, bossen aangeplant, nieuwe landbouw methoden ingevoerd, wegen aangelegd en bruggen gebouwd, kortom: het koloniaal bestuur heeft Kenya uit de staat primitief barbarisme en diepste onkunde opgeheven tot een nog wel niet hoog, maar in ieder geval voor Oostafrikaanse verhoudingen tamelijk bevredigend peil. Het Britse bestuur is er echter niet in geslaagd, de zwarte bevolking te vrij waren voor bittere armoede en het blijft weigeren haar, door de een of andere vorm van kiesrecht, politieke invloed doen uitoefenen. Dit gemis aan enigerlei politieke medezeggenschap wordt door de kleine kring van ontwikkelde inboorlin gen des te sterker gevoeld omdat de im migranten uit India (waarvan' er reeds 90.000 zijn!) en de Arabieren wèl stem recht cn wèl gekozen vertegenwoordigers in Wetgevende Raad hebben. Wel is waar hebben er zes inboorlingen zitting in de Raad, maar die worden door de Gouverneur benoemd en niet door de bevolking gekozen. En wel is waar is er onder de leiding van „chiefs", overal in het naturellengebied een grote mate van zelfregering (naar de richtlijnen van het koloniale bestuur) maar de revolution naire elementen in de Kikuyu-stam noe men velen hunner stamverwanten, die daarbij functies bekleden, verraders van het volk en collaborateurs. Bloedig geweld De Mau Mau wier naam vermoede lijk herinnert aan een der vroegere goden of aan een beruchte roversbende uit de vorige eeuw is de ondergrondse voort zetting van twee voormalige politieke or ganisaties der zwarte intelligentsia, die gedurende de afgelopen twintig jaren tot zekere wasdom kwamen, maar zulk een revolutionnair karakter aannamen, dat de koloniale overheid hen verbood. Jomo Kenyatta, de thans tot zeven jaar dwangarbeid veroordeelde slimme vos die in Londen studeerde en in Moskou de finishing touch aan zijn opleiding kreeg had in beide organisaties een grote rol gespeeld. Toen zij verboden werden en hij dus geen instrument meer had voor de openlijke verbreiding van zijn politieke ideeën, dook hij, politiek gesproken, onder in een nieuwe, geheime organisatie: de Mau Mau. Hij en zijn naaste medewerkers waren onmiskenbaar de braintrust achter de moordende hor den. de organisatoren en de propaganda leiders, de generale staf van het leger sluipmoordenaars dat zij zelf zorgvuldig hadden opgeleid. Want sluipmoord was slag en ging voort met het plegen overvallen op eenzaam wonende boeren, op kleine politieposten, op hutten „chiefs", op ambtenaren, op mense: getuigenis hadden afgelegd en op sen. die er alleen maar van verdacht werden tegen de Mau Mau te zijn. Bov< dien doodde cn verminkte het sluipleger vele honderden koeien en schapen blanke boeren bij nachtelijke, lafhartige overvallen op schuren en stallen. Geheel Kenya werd (en is!) een oord van verminking en moord, van afschuw en angst. De politiefoto's van de gevon den lijken en de verhalen over de moord aanslagen zijn zó afschuwelijk, dat z< nooit gepubliceerd zullen kunnen wor den. Zij spreken de taal van barbaar: Afrika in zijn slechtst denkbare vormen Donkere toekomst Als de leiders der Mau Mau gedacht hebben door deze bloedige terreur h Britse koloniale bewind omver te kunni en, dan getuigt dat slechts van hun infantiliteit. Ik geloof echter, dat hun terreur, door ondisciplinair optredei door het voorbarig bekend worden var) plannen, niet de kolossale omvang en t de bliksemsnelle trefkracht heeft kunnen bereiken die zij beoogd hadden. Zij hebben, naar men thans uit allerlei gegevens kan afleiden, een totale opstand willen voorbereiden. Dat is mislukt. En daardoor is het werk van de Mau Mau hoeveel bloed er ook nog zal vloeien aleer zij totaal verslagen is in v ik reeds mislukt. Want de regering zal, hoezeer zij ook getalmd en geaarzeld moge hebben ir verleden, thans niet kunnen en niet n rusten voor het kwaad met wortel i tak uitgeroeid is. Het geleidelijk uiteenslaan van d- ganisatie zal intussen niet betekenen, dat tóestanden, waartegen zij zulke bloe dige protesten aantekende, verbeterd zijn. armoede, de onrust, het wantro de haat zullen voortkankeren zolang de economische en sociale toestanden verbeterd zijn. Kenya heeft méér nodig dan zesduizend soldaten en een groep bommenwerpei De zwarte massa, die van haar extr mistische leiders geleerd heeft, dat zij Deze woorden zijn ongetwijfeld mis plaatst; vele zwarte leiders, die zich dege van hun verantwoordelijkheid wust zijn, zien veel meer heil in een litiek van geleidelijke ontwikkeling onder Engelse bescherming (en desnoods af toe versneld door het uitoefenen van druk op Londen langs constitutionele weg) dan in een revolutionnaire actie, die diepe bloedsporen moet trekken aan beide zij den van de kleurgrens. Velen van deze gematigde figuren die slechts het waarachtig belang van hun volk beogen zijn reeds door de Mau Mau vermoord. Want de Mau Mau wil niet praten mdbr schieten, niet onderhandelen, maar slaan, niet confereren maar steken, niet wach ten maar slachten. Terwijl zij beweert, dat haar leiders genoeg verstand en be schaving hebben om het volk naar een betere toekomst te leiden, doen die lei ders hun volgelingen terugvallen tot het brute barbarendom uit de primitiefste tijden van donker Afrika en handelen zij zó onverstandig als alleen politieke dom oren en onverantwoordelijke demagogen doen. Gruwelijkheid en domheid zijn de twee voornaamste kenmerken van de Mau Mau, die nu reeds gedurende meer dan zes maanden in Kenya de staat van alarm heeft nodig gemaakt en die het, door afgrijselijke daden van geweld, noodza kelijk maakte dat zesduizend man troe pen (en een aantal bommenwerpers) uit Engeland werden gezonden voor een tot dusver overigens mislukte poging om rust en orde te herstellen. De Rotterdammer 50 jaar ONS zusterblad hei christelijk-natio- naal dagblad De Rotterdammer bestaat op 15 Mei as. vijftig jaar. Eerste hoofdredacteur was mr A. de Jong; het bureau was gevestigd Steiger 23 te Rotterdam. De eerste negen jaren van zijn bestaan heeft het blad zes direc teuren gehad. Op 30 Maart 1912 trad de heer H. Diemer in deze functie op. Zijn eerste plan was te zorgen, dat Dc Rotterdammer de beschikking kreeg over een eigen technisch bedrijf. Daartoe werd een kerkgebouw aan de Goudse- ain-gel tegenover het Weeshuis aange kocht. In 1922 kon op deze plaats een nieuw in moderne stijl opgetrokken ge bouw worden geopend met daarachter een eigen technisch bedrijf. Van 1910—1926 was hoofdredacteur prof. mr P. A. Diepenhorst, met vaste medewerking van prof. mr A. Anema en mr V. H. Rutgers. Daarna berustte de hoofdredactie bij de heer H. Diemer. Achtereenvolgens werden de Nieuwe Haagsche Courant, de Nieuwe Leidsche Courant en het Dordtsch Dagblad aan het Rotterdammer-concern toegevoegd. Bij het bombardement van Mei 1940 werd het Rotterdammer-huis aan de Goudsesingel geheel verwoest en ander half jaar daarna werd de uitgave der krant door de Duitsers verboden. Direct na de bevrijding verscheen De Rotterdammer weer. Dit was mogelijk doordat de Directie van de N.R.C. zich bereid verklaarde de technische verzor ging van het blad in haar bedrijf te doen geschieden Op 1 September 1947 kon aan de Witte de Withstraat een noodgebouw In gebruik worden genomen, waarin tot op heden directie, redactie en administra tie gevestigd zjjn- Na 33 jaar met de leiding van De Rot terdammer belast te zijn geweest, trad de heer H. Diemer op 31 December 1945 af als directeur-hoofdredacteur. Hij werd opgevolgd door dr E. Diemer als hoofd redacteur en de heer J. Groenewegen als directeur. In verband ook met de Februariramp Is de viering van het gouden jubileum van De Rotterdammer uitgesteld tot een nader te bepalen datum in het komende Sir Evelyn Baring rechtszonder hoed) spreekt door middel van een tolk met enige Kikoejoes die de slachting van Lari, waarbij 150 on schuldige Afrikaanders gruwelijk werden vermoord, hebben overleefd. Sir Evelyn is gouverneur van Kenya. van den beginne aan het voornaamste punt op het programma van de Mau Mau! Met gebruikmaking van het bijgeloof der inboorlingen en van hun ontzag toverdokters en geestenbezweerders dat tachtig jaren missie en zending nc geheel hebben kunnen uitroeien r dwang en intimidatie, met bedreiging geweld smeedde Jomo Kenyatta (die i volgelingen „Brandende Speer" hebben genoemd) zijn geheime sluipleger een. Ieder lid van de organisatie moest een eed afleggen, die hem in alle eeuwig heid bond tot volstrekte zwijgzaamheid, tot absolute gehoorzaamheid en tot ge disciplineerde medewerking aan hel grote doel der Mau Mau: de uitroeiing of verdrijving van alle blanken. Wie de eed verbrak, wie de organisa tie verried, wie tegen enig lid getuigeni: durfde afleggen zou gedood worden. En de Mau Mau liet het niet bij dreigei ten! Haar hand sloeg toe, onontkoombaar en dodelijk, overal waar iemand zich tegen haar durfde te keren. Vele duizenden Kikuyu's werden ge dwongen deel te nemen aan inzwerings- plechtigheden, hoezeer ook vaak tegen hun zin. En als zij eenmaal de eed had den afgelegd, dan moesten zij wel in het gruwelijk spel van moord en brandstich ting meespelen; op zijn minst genomen hadden zij te zwijgen als het graf. Want de eed was bindend tegenover Ngai, de god der Kikuyu's en de zwarte magie, de wraak der toverdokters, zou hen do delijk treffen zo zij eedbrekers werden. Om nog niet eens te spreken van de messen en hakbijlen der vurige Mau Mau- leden. En wie kon zeggen of niet zijn eigen vader, zijn eigen zoon, zijn eigen broer een geheim lid van de Mau Mau Toverdokters Het was deze practijk van eedsafneming en bedreiging, die vooral in het begin van haar activiteit dat is nu twee jaar ge- de strijd tegen de Mau Mau zo moeilijk maakte. De politie had soms vijf of zes arrestanten, die vrijwel op heter daad betrapt waren, maar die men, door het plotseling en spoorloos verdwijnen van de getuigen, moest loslaten. Die ge tuigen waren óf bijtijds vermoord óf in de wilde bossen en bergen verdwenen om rechtszitting, getuigenverhoor en de latere wraak van de Mau Mau te ont- De overheid begon langzamerhand ln te zien, dat zij de Mau Mau óók op het gebied van de psychologische oorlogs voering partij moest geven. En als ge volg daarvan hebben, wij het nogal vreemde ding zien gebeuren, dat de amb tenaren van Hare Majesteit Koningin Elizabeth II „Verdedigster van Geloof" op zoek gingen naar tover dokters, die voor geld en goede woorden bereid waren om de Kikuyu's, die tegen wil en dank de Mau Mau-eed gezw hadden, van die eed te bevrijden! Zulke zuiveringspleehtigheden werden en masse georganiseerd; toverspreuken, geestencontact, geitenbloed en ramme laars kwamen er aan te pas en het hielp! De inboorlingen, die de bewerking ondergingen, voelden zich lekker opge lucht en zij waren meteen bijzonder spraakzaam tegenover de politie-autori- teiten, die uiteraard gaarne bereid ble ken om alle mededelingen welwillend aan te horen De Mau Mau incasseerde dezejfl^en Zal Groot-Brittannië die arbeid, dat brood en die toekomst kunnen verzeke ren? Wie durft die vraag bevestigend te beantwoorden met het feit voor ogen, da de mogelijkheden in Kenya beperkt zijr en dat de zwarte bevolking zich ovei veertig jaar opnieuw verdubbeld zal heb ben. De waarheid is veeleer, dat de toe komst donker is. Moskou en New Delhi Twee outsiders zijn er bij dit drama van mislukking en armoede, die de wikkeling met gretige belangstelling deslaan: de Afrikaanse agenten van desengel Malenkof en de bewindhebbers in India, die reeds 490.000 mensen uit hui overbevolkte land een bestaan zagen vin den in een der gebieden aan de Oostkus van Afrika. De 90.000 Indiërs in Kenya hebben zich goede posities verworvi de Britse regeringsdienst (als ge op het vliegveld van Nairobi aankomt, waant g« u in New Delhi, want vrijwel alle offi cials zijn Indiërs), in het hotelwezen, ir allerlei beroepen en op de meest uitge breide schaal in letterlijk geheel de han del, engros en detail. 'Het gaat de Indiërs uitstekend, hun aantal, hun invloed er hun vermogen neemt ieder jaar toe Het internationale communisme en he" ontwakende Afrika-imperialisme van he" nieuwe India ontmoeten elkaar, zoal: overal aan de Oostkust van Afrika, ook in Kenya. Zij vechten hun ondergrondse voorpostengevechten uit op de magere ruggen der arme inboorlingen. En Groot- Brittannië is voor alle partijen de zonden- bok, wiens roeping het althans hun inzicht behoort te zijn in de v tijn te worden gejaagd. In Londen denkt men daar in het algemeen anders over En dat is, bij al de huidige onrust ir Kenya en elders in Afrika, een gerust stellend teken voor allen die beseffen, dat Europa en Afrika in de wereld var morgen hoogstwaarschijnlijk op méér ge bieden dan het economische alleen el- kaars complimenten zullen hebben te zijr VOORSCHOTEN Een genoeglijke avond Uit dank voor hun vele werk bood gisteravond de kerkvoogdij van de Her vormde Gemeente aan de medewerkers van het stuiverfonds en het verjaardags fonds een gezellige avond aan in het ge bouw voor Chr. belangen. De organisa tor van de avond, de heer Van Meurs, zei in zijn openingswoord, dat dit de vijfde maal was, dat een dergelijke avond werd gehouden. Een bedrag van ƒ2504 werd hierna op symbolische wijze over handigd aan de president-kerkvoogd, baron Schimmelpenninck van der Oye, het bedrag dat in 1952 door de collectan ten werd opgehaald. De president-kerk voogd merkte in zijn daikwoord op, dat het bedrag bijna gelijk was aan dat van het vorige jaar. Hiermee was het officiële gedeelte van dj avond afgelopen. De goochelaar Amarco hield de aanwezigen enige tijd aangenaam bezig. Van enkele gedeelten van het programma gaf de heer S. H. Kuijpers met zijn wirerecorder een her uitzending. Het tuchtrecht op onze scholen ryvr het onderwijzersvak een „ellen- '-'dig risico" bevat, is mede de schuld van de ouders. Zij zijn geneigd, voet stoots het kind te geloven als het met klachten komt. Te spoedig vergeet dat de onderwijzer op school in de plaats staat van vader en moeder. Te snel ver geet men, dat het kind aan hem in wezen dezelfde eerbied verschuldigd is. De bekende paedagoog J. C. Wirtz schreef eens: „Enkele klappen ter plaatse het behoort, die de maat ener tuch tiging niet te buiten gaan, zouden voor ogenblik wat lichamelijke pijn oorzaken, maar minder gevaarlijk zijn oor de gezondheid en de knaap z ich spoediger overheenzetten, dan eer hij bij mooi zomerweer heel alleen de school opgesloten wordt". Een andere paedagoog, W. Koops Azn., schrijft; „De lichamelijke straf kan goed en verbeteren, mits ze paalde gevallen op verstandige ordt toegepast door kalmte en bezadig- Jongens kunnen elkaar op het school plein soms geducht aframmelen zonder ien iets van de ouders hoort. Wan de onderwijzer echter de helft dat pak ransel aan de jongen gaf, liep de vader dadelijk naar de politie en dt onderwijzer kwam voor de rechter er kreeg boete of gevangenisstraf. TTOE nu het „ellendige risico" te ver- -*-1 minderen? Het is duidelijk, dat eer onderwijzer orde en tucht moet hand haven, zó, dat uit zijn leerlingen orde lievende mensen groeien, die hun plaats kennen in het leven en weten wat hoorzamen is. Toen de Duitsers de Frans-Duitse g van 1870'71 gewonnen hadden, werd deze overwinning toegeschreven Duitse schoolmeesters, die hun leerlingen strenge discipline hadden gewend :r zullen hun Nederlandse collega's het wel niet brengen. Dat behoeft ook Maar de eis. dat de leerlingen orde lievende en plichtsgetrouwe mensen w den. blijft. Daartoe zal de onderwijl niet buiten strafmaatregelen kunnen. Hij moet het tuchtrecht kunnen hanteren. Daarbij zullen, ook ongewild, wel ee klappen vallen. En dan treedt het „ellen dige risico" in werking. Men mene 5 niet, dat dit alleen bij licha melijke straf het geval is. Het kan ge beuren. dat ook andere straffen niet ir de smaak der ouders vallen. Waarbij nog komt, dat men dikwijls niet op de klaringen der kinderen aan kan. TTTIL men aan het „ellendige risico" een eind maken, dan zouden dingen moeten gebeuren. In elke plaats zouden een of twee commissie rorden benoemd van drie hoogstaande nannen en of vrouwen, bij wie de ouders net hun klachten terecht zouden kun- ïen. Het moeten officiële commissie: ijn. te benoemen door de plaatselijke iverheid. Zo wordt voorkomen, dat ipgewonden vader direct naar de politie loopt met alle ellendige gevolgen voc betrokkene. Zulk een commissie kan de zaak tig onderzoeken. Blijkt inderdaad strafbaar feit te zijn gepleegd, dan kan zij dit doorgeven aan de bevoegde auto riteiten. Het tweede middel, dat afdoende kan helpen, is het kind, dat een onware klacht heeft uitgebracht, voorbeeldig te straffen. Bij de huidige stand van zaken loopt de onderwijzer het gevaar, dat zijn gezag wordt ondermijnd. Zelf leeft hij voortdurend in spanning opene over dit alles een gesprek. Welk Kamerlid neemt hier het initiatief? Hij zal ons onderwijs een dienst bewijzen en zal de dank verdienen van allen, die bij het onderwijs betrokken zijn. VOORSCHOTEN Zestig jaar getrouwd Op Zaterdag 30 Mei hoopt het echt paar W. BuisingA. Meijer, Stadwijk straat 2 alhier, de dag te herdenken, waarop het zestig jaar geleden echt werd verbonden. Doktersdienst Morgen wordt de doktersdienst genomen door dokter Olthuis. Omver gereden Omstreeks kwart voor zes gisteravond werd een met groente beladen driewieler. Wassenaar kwam en halverwege de Papelaan linksaf wilde slaan, door achteren aankomende personen auto in de flank aangereden en geworpen. De materiële schade t Bosch- cn Gastbuispolder De stemgerechtigde ingelanden Bosch- en Gasthuispolder kwamen bij- i. Er was een batig saldo van 1951. De begroting 1953 wijst een eindcijfer ƒ4313 aan. De omslag werd 1953 weer vastgesteld op ƒ10. Uitvoerig werd van gedachten gewis seld over de kosten van restauratie de molen. Men was van mening, dat de molen een gevaar oplevert huisje. Het bestuur werd opgedragen zioh met verschillende instanties binding te stellen. Bij de rondvraag werd het bestuur verzocht strenger te letten op het schoonmaken van binnensloten. Als bestuurslid werd hei-kozen de heer N. Segaar. P.V. „De Zwaluw" De postduivenvereniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht met oude duiven Maastricht af, afstand» 165,59 km. De eerste duif werd geconstateerd om 10 in. 26 sec. en. bereikte een snel heid van 1187,85 m per minuut. De laat ste prijswinnende duif werd geconsta teerd om 10 uur 30 min. 11 sec. en be reikte een snelheid van 1102,28 m per minuut. De prijzen werden als volgt be haald: Fr. Hendriks 131; G. Teske 24; M. Th. van Berne 31518; V. L. Pierlot 5—29—37—44; J. W. Hulst 7—22— 39—47; C. de Mooij 8—17—48; G. Schrij vers 9; J. P. v. d. Assem 10192633 34; M. Wolleswinkel 11—23—35—46; C. Zwaan 12; A. Q. Querreveld 133241; G. Zwaan 142142; P. r'Haens 16—27 30; P. Douwes 20; J. Verloop 24; K. I. Waasdorp 2543; P. N. van Wissen 28; H. Schoo 36; F. Zoons 38; J. Koek 40; H. Verhoork 45. WARMOND Bescherming bevolking Volgende week Maandag 's avonds 8 ur wordt in hotel De Zon een verga dering gehouden voor de organisatie be scherming bevolking. De organisatoren verwachten, dat velen de vergadering zullen bezoeken. ZOETERMEER Predikbeurten Hervormde Gemeentel 10 u dr Wol- dendorp. Geref. Kerk: 10 u da Gerrltsma. Geref. Gemeente: 10 u leesdierist. Herv. ngelisatiedienst: 10 u de beer Kruit hof Monster. Ver. v. vrijz. Herv.; 6.30 u cl» Bloemhof! Heilo, Ter Nieuwe Haring-vangst Politiekruiser Luymes houdt een oog in 't zeil... (Van een onzer verslaggevers) De pers was gisteren aan het spele varen op de Noordzee, onder de Scheve- ningse kust. Daar werd een contact bijeenkomst gehouden op twee loggers, de wimpeldrager SCH 233 en de SCH 132. De uitnodiging ging uit van het be drijfschap voor visserijproducten en van de voedingsraad voor de vis. De eerste wenste ons in te wijden in de geheimen van de haringvangst, en de voedingsraad stopte alle opvarenden vol met lekkere vishapjes en hapjes vis. Het zat dus wel goed, met het natje en het droogje. Het schip, dat uw ver slaggever over de golven droeg, de SCH 132 „Saturnus", had op sommige ogen blikken meer weg van een Jan-Plezier- op-zee dan van een „werkschip". Toch zijn de netten, een tiental maar, even nat gemaakt. Dit om de „prenters" dat zijn al degenen die aan boord de handen in de zakken kunnen houden te plezieren. Schipper Pieter de Jong en zyn sche pelingen vatten de zaak dus ook maar van de vrolijke kant op, en brachten het nettengordijn, hangend aan het witte spoor van Schotse blazen, met een grap en een snap het water in. Maar er liet zich nog geen krab vangen. Geen won der, als de zon hoog aan de hemel staat. Er werd een vol haringvat voor dit doel bij de hand gehouden openge slagen en daarna de inhoud over de netten verdeeld. Op deze manier hebben fotografen en andere toeschouwers nog een visje gezien, al waren die haringen zo dood als een pier. Die „gekheid" aan boord van vissers schepen zal er niet zijn op de 26ste Mei, als het eerste deel van de vloot uitvaart ter Nieuwe Haringvangst. Dan moet de consument aan ee geholpen worden, e aan een boterham Politie gaat mee 1 Om plotselinge overvoering van de markt met maatjesharing te voorkomen wordt in twee ploegen zee gekozen: op 2 Juni gaat het staartje van de vloot in zee. Van de 220 motorloggers en 21 stoomloggers, welke Nederland rijk is, gaan als regel 200 naar de haring-drijf netvisserij. De overigen blijven verse zeevis aanvoeren. Aanvankelijk worden slechts 50 netten per schip meegenomen. Dit aantal .wordt geleidelijk, naar gelang de vangsten, vergroot en zal op 15 Juli onbeperkt zijn. Controle op het aantal meegenomen netten wordt dit jaar ook uitgeoefend door H.M. politiekruiser „Luymes". Het opeengehoopt uitvaren geeft de moge lijkheid, dat ook opeengehoopte aan voer van maatjesharing zal plaats heb ben. En van de „primeur"-haring willen reder noch visser afstand doen. Trou wens, de tere maatjesharing verdienen een zeer zorgvuldige behandeling en be werking, zodat overvloed schaden zou Deze en andere dingen over de haring visserij vernamen we uit de mond var drs D. J. van Dijk, voorzitter-directeur van het bedrijfschap voor visserijpro ducten. De vraag, welke logger straks het eerst „vol en zoet" aan de markt zal komen, houdt de visserij bevolking reeds bezig. Vlaggetjesdag IJmuiden 23 Mei Het programma voor Vlaggetjesdag, op 23 Mei a.s., ziet er als volgt uit: Om 3 uur 's middags: Grote optocht sport- en jeugdverenigingen. Diverse uitbeeldingen van de visserij. Vertrek: Tiberiusplein, IJmuiden-Oost. 4 uur: Aankomst Tegeltjesmarkt. Toe spraken van de heren mr M. M. Kwint, burgemeester van Velsen en M. Roos. voorzitter van IJmuidens Bloei. Uit spraak van de jury. 8 uur; Mars door de stad van de IJmui- der Harmonie naar de kop van dc haven, waar geconcerteerd wordt. 9 uur: De schijnwerpers op de vlaggende vloot aan de halzijde worden ontsto ken (ook op 24 en 25 Mei). 10 uur: Taptoe op de (nieuwe) Tegel tjesmarkt. De 24ste en 25ste Mei zijn bedoeld als „kijkdagen". De vlaggen wapperen te Soheveningen, IJmuiden en Vlaardin- dense afslag, kan geconstateerd worden, dat de prijs meeviel. Want de vis was over het algemeen licht van stuk: er was veel kleine kabeljauw bij, die on danks haar goede kwaliteit wat de bo venste partijen betrof, te mager was voor het mooie. Dat de grootste toch nog tot de 52 ging, zakte tot ƒ44 en de kleine tussen de 50 en de ƒ42 bleef en dat de grote gullen zich bewogen tussen de 18 en de 13, mag niet onbevredigend ge noemd worden. De besomming van 44.750 in totaal na achttien dagen plus een dag stomen naar IJmuiden en een etmaal wachten op een losbeurt, even min. Het is alleen de vraag, of er een Nederlandse trawler te vinden is, die het risico aandurft zonder garanties var. overheidswege om eveneens de verre wateren op te zoeken. Het nieuwe hospitaal-kerkschip B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad voorgesteld een bijdrage te verlenen van f25.000 voor de bouw van het nieuwe hospitaal-kerkschip „De Noord en Sylt Deze Northern Gem werd terzijde ge staan door enige Noordloggers en wat kotters van de Syltgronden. De regels kabeljauw liepen op tot ƒ60 ƒ74 en de kisten bleven met de „IJslandse con currentie" begrijperlijkerwijze goedkoop: er was immers genoeg vis om te snijden, zodat men niet hoger dan ƒ60 hoefde te gaan. Tarbot was niet erg in tel en bracht het tot slechts 1,30 per kio. Tong idem De tongprijzen waren een doorslag van de koersen van een dag tevoren; de Al deze Kikoejoes worden er van verdacht, lid te zijn van de barbaarse, geheime Mau Mau- organisatie. Zij werden in de verschillende dorpen van Ke nya gearresteerd en met tien tallen tegelijk naar dit grote kamp overgebracht. Op de achtergrond ziet men een mo biele galg, om de Mau Mau- moordenaars hun straf te doen ondergaan. schol daarentegen was nogal in trek en liet zich voor de tweeën betalen met ft per kist, terwijl de drietjes het tot 1< a ƒ22 brachten naar gelang van dc grootte en de kwaliteit. Mooie veertig De KW 40 had zijn mooie besomming van ƒ8400 voornamelijk te danken aan het puike voorraadje stijve kabeljauw en tarbot. Een aardige reis maakte ook de KW 57 met 5400. Vandaag drietal De Flamingo, Bergen en Eli, die voos vanmorgen geboekt stonden, brengen hoofdzakelijk makreel aan; ze vingen tussen de 800 en 1000 kisten per schip Voorts lag gisteren de Wiron-kotter a binnen (IJM 209) met 400 kisten en e{ was een hele voorraad loggers en kotteq aan de markt, die de Zondag overbleveq om met Hemelvaartsdag thuis te kunneij zijn. De verwachtingen voor deze mid> denweek, met Maandag eigenlijk de enigd markt van betekenis zo langzamerhand waren dus terecht niet al te hoog ge spannen. Sterna De huidige IJM 99 (Sterna) was even eens al binnen, maar gaf slechts 105 kis op. Tien schuiten deze schaaldiertjes aanvoerden. De Ie 202 was de beste vanger met 325 kilo de prijs zat tussen de ƒ0,41 en de ƒ0,41 Daarvan mogen de kindeien toch niet de dupe worden In het zich snel uitbreidende deel van de gemeente Leiderdorp dat Zijlkwartier heet, is, zo vernemen wij, een speeltuinconflict ontstaan. Het gaat niet zo zeer om het gebruik door de kinderen van de speeltuin als wel om het gebruik van de zich op het terrein bevindende werktuigen. Tot een oplossing is het nog niet gekomen. De Ned, Unie van Speeltuin-Organisaties (N.U.S.O.) zou zich er mee gaan bemoeien, oord", ook met vermelding van deze uit Vlaggetjesdag te Schevcningen Zaterdag 23 Mei, 's middags om half twee, begint voor de Scheveningse kust de vlootrevue. Aan de kop vaart de wim peldrager van dit jaar de SCH 233. Na het binnenkomen van de schepen volgt uitgebreid muziekfeest. Drs D. J. Dijk, voorzitter-directeur van het bedrijfschap voor visserijproducten, zal de bedrijfswimpel voor de best ver zorgde haring op de SCH 233 hijsen. De haven baadt 's avonds in feestverlichting. Prys viel mee Na de bevrijding werd in het Zijlkwar tier een buurtvereniging opgericht, die zich „Zijlkwartier" noemde. Door de toe neming van het aantal kindeyen in deze buurt werd de behoefte aan een speel tuin steeds groter. Er werd een comité benoemd, dat de oprichting van een tuin met werktuigen zou voorbereiden. Nu wil het geval, dat dit comité langzamer hand zoveel zelfstandigheid kreeg, dat er de zelfstandige speeltuinvereniging „Zijl oord" uit ontstaan is. In het Zijlkwartier groeiden dus twee verenigingen in plaats van één: een buurtvereniging en een speeltuinvereniging. Dit zou, naar wij menen, nooit de bedoeling zijn geweest. De verstandhouding tussen de beide verenigingen laat te wensen over. Aange zien „Zijlkwartier" zich haar taak ten opzichte van het speeltuinwerk niet wil de laten ontnemen, werd de naam anderd in „buurt- en speeltuinvereniging" zodat er eigenlijk twee speeltuin-vereni gingen werken. De kinderen van de leden van „Zijloord" hebben een penning, op vertoon waarvan ze de speelwerktuigen mogen gebruiken. De kinderen van n iet-leden hebben die penning niet moeten dus van het materiaal afblijven Maandagmiddag is het tot een rel ge komen, toen ouders-niet-leden hun kin deren speelwerktuigen lieten bezetten. ~e commissie van toezicht protesteerde heftig tegen. De burgemeester en ede politie-werden in het conflict in kennis gesteld ei gevolg was, dat de tuin dicht ging. De tuin is nu weer open. Uitspraak Het gemeentebestuur heeft onlangs uitspraak in deze onverkwikkelijke zaak gedaan Deze uitspraak luidt als volgt: „Zowel uit mondelinge besprekingen als uit schrifturen kennis genomen hebbend de gerezen moeilijkheden omtrent de rechten op de door de gemeente tijdelijk beschikbaar gestelde grond voor het speeltuinwerk in het Zijlkwartier, welke door partijen blijkbaar niet kunnen wor den opgelost, en uit overweging, dat de kinderen daarvan zo weinig mogelijk het slachtoffer mogen worden, hebben wij 1953 besloten, dat de gehele jeugd het Zijlkwartier bedoelde grond als speelterrein zal mogen gebruiken al of niet voorzien van speeltuinwerktuigen". Lve buurt- en speeltuinvereniging „Zijl- kwartier" heeft haar leden van deze uit- Terugblikkend op de aanvoer van dc spraak per circulaire in kennis gesteld, gyote Engelsman GY 204, die gistermor- Kort daarop verscheen ook een circu- gen het rijk alleen had aan de IJmui-laire van de speeltuinvereniging „Zijl- spraak. Verder staat in de circulaire van „Zijl oord" te lezen: „Ingevolge dit besluit worden dui voortaan alle kinderen, wonende in het Zijlkwartier, tot het terrein toegelaten Wij wijzen er echter met nadruk op, da alleen de kinderen van de leden van „Zijloord" gebruik zullen- mogen maken van alle op dit terrein aanwezige speel werktuigen. Deze zijn het eigendom ..Zijloord" en derhalve hebben alleen d kinderén van deze vereniging er recht op hiervan te profiteren". Er zijn bewoners van het Zijlkwartier, die èn lid zijn van de buurt- en speel tuinvereniging èn van de speeltuin vereniging. Maar er zijn er ook, die al leen lid zijn van de eerste. Hun kinderen moeten dus van het spelmateriaal af blijven. En komen ze er aan, dan worden ze weggehaald. Zo is dus het conflict ont staan. Een conflict tussen grote mensen óver de kinderen. Dus een betreurens waardig conflict. Het is te hopen, dat hier spoedig een oplossing wordt gevon den. Terwille van de kinderen en ter- wille van het speeltuinwerk. Men kan natuurlijk de speelwerktui gen van het terrein verwijderen en di een oplossing van de herrie noemen Maar wie zou met zo'n negatieve beslis sing tevreden zijn? In de pretentieloze sfeer van het speeltuinwerk moet een bevredigende oplossing mogelijk zijn! Grote belangstelling voor Watersnoodmars De Watersnoodmars van de Stichting ALNO (Acties ter Leniging van Noden), die op Hemelvaartsdag ten bate van hel Nationaal Rampenfonds in Den Haag zal worden gehouden, belooft een succes te worden. Talrijke groepen, zowel als individuelen, hebben zich aan-gemeld. De afstanden bedragen 15. 25, 30 t.. km. Inschrijving kan op Hemelvaartsdag zelf nog geschieden tot 10 uur op het Kurhaus-terras, waar tussen 9.30 en 10.30 wordt gestart. De prijzen bestaan uit een legpenning van H.M. de Koningin voor 't beste militaire deta chement en een legpenning van Prins Bernhard voor de beste burgergroep. N.V. Nederlandsohe Tank- en Appa raten- en Machinefabriek „Netam" zal1, over 1952 onveranderd 8 pet dividend voorstellen, I

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 6