Het CJMV viert in Den Haag zijn eeuwfeest Sre-roorzitter ds P. ^Veen sprakjijfsss in wijdingsdienst Groots opgezette en waardevolle Leidse uitgave Het financieel aspect van de V.N.-hulp aan Zuid-Korea M. BRINKS NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 3 WOENSDAG 13 MEI 1933 Aan de vooravond van Hemelvaartsdag HET CHRISTELIJK JONGEMANNEN VERBOND viert deze week in Den Haag zijn honderdjarig bestaan. Gisteravond werd het eeuwfeest geopend met klaroenstoten vanaf de Julianakerk aan de Kempstraat, in welk gebouw naderhand een bidstond werd gehouden. In de wijdings dienst, die hedenmorgen plaats vond in de Willemskerk, aan de Nassaulaan sprak de ere-voorzitter, ds P. Veen een herdenkingsrede uit, waarin hij een uitvoerig overzicht gaf van het werk van het C.J.M.V. in de afgelopen honderd jaar. Ook ds H. J. van Heerden van Scheveningen sprak in deze dienst. Van de rede van ds Veen laten wij hier het grootste deel volgen. By het overzien van de geschiedenis om de ontwikkeling en vorming van de gehele persoonlijkheid: godsdien stig, geestelijk, maatschappelijk en lichamelijk. 't Was een grote teleurstelling toen in ons land verschillende bonden werden op- gericht, die meer of minder ee HJk karakter droegen en 't valt moeilijk de vraag te onderdrukken, waarom kunnen wü de wereld geen ge tuigenis geven van onze eenheid, die be rust op de belijdenis va Hem, Die wjj als Heer en Zaligmaker liefhebben. Het gaat toch om de beleving van het woord van onze Heiland: „Opdat zü allen één zijn, gelijkerwijs Gü Vader in Mij en Ik in U, dat zü ook in Ons één ziin, opdat de wereld gelove, dat Gü Mü gezonden hebt!" Poort naar de kerk 't Verbond, komt sterk naar dat wü niet te doen hebben met „Jeugd zorg", maar met een „Jeugdbeweging"; een werk waarin de jongeren zelf een belangrük aandeel nemen; zoals o.a. blükt uit het feit, dat zowel wat de organisatie, als wat de leiding betreft, deze van on deraf tot stand zün gekomen. Het waren jongemannen, die 100 jaren geleden, toen er van jeugdwerk nog geen sprake was. büeenkwamen om elkander geestelük te steunen, 't Begin was klein; 't waren slechts enkele jongemannen, die zich verenigden en toen zij vernamen, dat ook in andere plaatsen zich dergelijke groepen hadden gevormd, werd besloten met elkaar een Bond te stichten en zo werd op 23 October 1853 het Nederlands Jongelings Verbond opgericht. Wü kunnen niet zonder ontroering luisteren naar de woorden gesproken op de eerste bondsdag in 1854: ,,'t Is nimmer in de geschiedenis gezien, dat zoveel jon- j Wü zouden zo gaarne willen, dat de gelingen tot zulk een heerlük doel büeen-1 kerken ons werk wilden zien. als de Ik noem het werk in Eindhoven en onder de jongemannen, die bü industrie zijn betrokken en in de mü- helaas hebben wü door geldgebrek dit werk moeten loslaten, toch zün wü dankbaar, dat het gedeeltelük door an deren wordt voortgezet. Het is geen won. der, dat wü nu weer, in samenwerking met de Jeugdraad van de Hervormde Kerk en andere jeugdorganisaties het nieuwe werk in de industriecentra van Drenthe hebben ter hand genomen en gaarne onze steun hebben verleend aan 't kranige pogen van de afdeling te En schede In de eerste wereldoorlog De ouderen onder U, herinneren zich wat er gedaan is voor de militairen tü- dens de eerste wereldoorlog; en geduren de de laatste oorlog, toen vele van onze mannen naar Duitsland waren wegge voerd, aan wie brieven, lectuur en lei draden voor bijbelstudie werden gezon den. En welk een grote waarde voor 't bewaren van contact met onze leden was er gelegen in 't schrüven van meer dan 6000 brieven aan onze jongens in Indo- kè'rke- neslë- °ok nu w°rden de militairen niet vaak vergeten, reeds werden 25 bibliotheken ieder ter waarde van 700 a 800 gulden aan militaire clubhuizen aangeboden en ontelbare pakken lectuur worden aan de militairen gezonden. Het C.J.M.V. heeft nauw contact met de wereldbond van de Y.M.C.A., Young Mens Christian Association. Men vindt de Y.M.C.A. over de gehele wereld. Zo beheert een Arabische C.J.M.V. de velden van Efra- tha, waar de herders de verkondiging van Christus' geboorte aanhoorden. kwamen. Voorzeker dit is een belangrük teken des tüds. Wü moeten niet rusten voordat geheel Nederland voop de zaak gewonnen is; het Jongelings Verbond moet Nederland veroveren. Moge het Verbond zich weldra verheugen in een net van Jongelingsverenigingen over ge heel ons Vaderland. Dat daarvoor onze bede geduriglük opga tot de troon der genade." „Dit werd gezegd in een bijeenkomst waarin 8 afdelingen met 100 leden te genwoordig waren in een tüd, waarin men niet kon rekenen op de steun der kerken of van invloedrijke personen. Dit werd gezegd, toen er nog geen bondsge- bouw, geen beroepsarbeiders, geen ver enigingsbladen waren m&ar er was iets anders, deze jongemannen waren ge grepen door een Ideaal; en steunende op hun geloof, waren zü overtuigd dat God hun werk wilde gebruiken en hun be scheiden pogingen zegenen!" aldus ds Veen. Spr. vervolgde: „Langzaam is alles gegroeid, het stekje Is een wüdvertakte boom geworden, het Verbond heeft thans 900 afdelingen en telt 45.000 leden. Het werk is opgebouwd op 't door de stich ters gelegde fundament: „Ik schaam mü het evangelie niet, want het is een kracht Gods tot behoud voor een ieder die ge looft." In andere landen Ook in andere landen was de Jeugdbe weging bezig zich baan te breken en het Ned. Jongelings Verbond heeft mee mo gen werken aan de oprichting van de Wereldbond van Christelüke JongeMan nen Verenigingen, 't Waren 98 jonge mannen in doorsnee niet ouder dan 22 jaar, uit 9 landen, die in 1855 te Parijs, de Wereldbond hebben gesticht. Zü ge voelden zich één In Christus en leefden uit de diepe overtuiging, dat God hen wilde gebruiken om onder de jeugd van de gehele wereld 't rijk van Jezus Chris tus uit te breiden. In dit werk, dat thans in 76 landen wordt verricht en meer dan 3** mil- lioen leden telt, heeft van 't begin af aan de oecumenische gedachte ge leefd; men was overtuigd, dat jonge mannen, onverschillig tot welke kerk, tot welk land, ras of stand ook be horende, met elkaar konden samen werken. Zij begrepen, dat het ging Indonesië. poort waardoor vele jongeren de kerken binnengaan. Uit het feit, dat ons Ver bond vertegenwoordigd is in de Jeugd raad van de Hervormde Kerk blükt, dat wü gaarne ook mede in opdracht van die kerk ons werk willen doen. 'e samenwerking met zoveel anderen, vaak onder totaal verschillende om standigheden leven, heeft steeds bevruch tend gewerkt, de blik verruimd en nieu- e arbeidsmethoden leren toepassen. In de laatste jaren wordt veel gespro- ?n en geschreven over de onkerkelük- heid der jeugd, maar is 't niet opmerke- ds Veen, dat van 't begin af, bij velen in 't Verbond een grote bezorgd heid was over de vervreemding van vele jongeren van het Evangelie? Toch is dit verklaarbaar. De omgang met anderen, op allerlei terrein van 't leven, dwong die jongemensen er toe zich bezig te houden dit moeilüke vraagstuk; en daarom 't in die tüd niet vreemd, dat de leden van een C.J.M.V. in hun eigen stad of dorp ja soms in een andere ge meente er op uitgingen om een Zondags school te leiden, waaruit later vaak het werk onder de jongens werd geboren. Meermalen organiseerden de C.J.M.V.'s anti-kermisvergaderingen in de hoop de jeugd een beter vermaak te verschaffen; ook probeerde men door traktaatver spreiding anderen te bereiken. Het is ge- makkelük op dit alles critiek uit te oefe maar 't werk werd toch maar ge daan, vaak onder moeilüke omstandig heden en met veel tegenwerking van an dersdenkenden; het heeft een dubbele vrucht gedragen: velen zün er door ge holpen en het eigen geestelük leven werd versterkt. Geld voor motorsloep In de bondsgeschledenis is die drang n voor anderen iets te doen op allerlei manier tot uiting gekomen; ik kan geen volledige opsomming geven van wat er gedaan is, ik wil trachten iets te noemen. Daar was onder andere 't werk voor de emigrerende jongemannen uit verschil lende landen, die men in Rotterdam voorzag van introducties in velerlei talen bü de Y.M.C. A. in Amerika; ik denk aan het witte kruiswerk; de drankbestrüding en 't geregelde werk van de Zendings clubs. Is 't niet prachtig, dat onze jon gens het geld büeengebracht hebben twee motorboten „de Madjoe" en „Jong Holland" en onlangs nog voor een motor, sloep, bestemd voor de zendelingen Werkkampen voor werklozen Een mooi werk is ook verricht in de jaren 1936—1937 in de 70 eigen werk kampen voor de werklozen op de Ernst Sillem Hoeve, niemand kan de zegen be schrijven, die daarvan is uitgegaan; en van hoe grote betekenis is het werk dat nu gedaan wordt voor de zieken, die thuis, in Ziekenhuis of Sanatorium verpleegd worden. Zü zien vol verlangen uit naar 't uitnemend geredigeerde blad: „het Duikelaartje". Dan breng ik in herinnering 't mooie werk, dat onze leden gedaan hebben door gedurende tien jaren nó de eerste wereld oorlog 't geld büeen te brengen, waar door de Hongaarse C.J.M.V. kon geholpen worden aan het traktement voor een al gemeen-secretaris op zün bureau te Boe dapest; en niet lang geleden besloot het C.J.M.V. er voor te zorgen de Belgische C.J.M.V.'s die in financiële nood ver keerden, te helpen met een bedrag van ƒ5000. Naast dit alles werd in eigen kring van allerlei gedaan om de jongens en jonge mannen te bereiken door middel van fluitclubs, püpercorpsen, gymnastiekver enigingen, sportclubs, fietstochten, kam pen te Hulshorst, Leusden, Texel, Beek bergen en reizen naar 't buitenland. Als een büzonderheid vermeld ik nog, dat nu reeds gedurende drie jaren een honderd tal jongens uit de D.P. kampen in Duits land als gasten deelnamen aan onze zo merkampen. Na de watersnood En nu, né de watersnood, heeft men direct een noodfonds gesticht om de ge troffen afdelingen te helpen terwijl enkele afdelingen besloten een bepaalde afdeling te adopteren, opdat zü straks weer hun eigen werk kunnen hervatten. Welk een trouw en volharding betoon den vele jonge kerels om anderen op de een of andere wüze te helpen. Wü weten in al dat werk is veel ge brekkigs, toch mag niemand de zegen onderschatten, die van dit alles is uitge gaan; en al kunhen wü niet, zoals in Amerika, wüzen op grote gebouwen, ik durf toch zeggen, dat wü met onze meer bescheiden gebouwen en lokaliteiten ons voor dit alles niet behoeven te schamen. Zeker het is een droppel aan de emmer, als wü letten op de grote nood... maar wat gedaan werd is niet zonder betekenis. Reeds spoedig na de oprichting van 't Verbond, gevoelde men behoefte aan een correspondentieblad... dat weldra plaats it maken voor een geregeld verschü- nend orgaan, waarin leiding aan de af delingen kon worden gegeven. Bü 't door lezen van die bondsuitgaven blükt duide- lük, dat men getracht heeft met de tijd te gaan; ook zien wü, dat het de be doeling van de schrijvers was de leden op te wekken tot zelf-werkzaamheid en hun de weg te wüzen hoe ze hun vergaderin gen op hoger peil konden brengen. Ik heb diepe eerbied voor wat er op dit terrein is gegeven, niet één jongensclub of jongemannenvereniging behoeft meer te tobben over de vraag: hoe moet ik mün avonden inrichten? De onderwerpen, die behandeld worden zün velerlei: bybelstudie; kerk en zen ding; kunst; muziek; letterkunde; tech niek; knutselen; maatschappelyke en so ciale vragen; binnen- en buitenspelen, Terecht schreef een van onze secreta- ssen: „de kracht van ons werk is ge legen in de kleine kringen waarin wü büeenkomen en juist omdat dit kleine kringen zün kan de enkeling tot zün recht komen. Het lid gaat in de C.J.M.V. niet in een maalstroom onder, doch kan waarde geschat worden." In verband met de hier uitgesproken gedachte is men er in 't Verbond toege komen een nieuwe methodiek toe te pas- i, waarbü allerlei onderwerpen worden behandeld, die de volle belangstelling der jongens en leden hebben. Wie deze on derwerpen leest ziet, dat wü nog lang niet zün uitgepraat. Door de toepassing die nieuwe methodiek zal een nieu- verfkracht worden gezien en vele jongeren zullen er door worden gediend. Singel 58vertrouwd adres De hulp van ouderen is ook dankbaar aanvaard, toen het ging om de stichting van 't Bondsgebouw, dat nu al vele jaren op Singel 58 enorme diensten bewüst en waar een staf van trouwe werkers con tact met de afdelingen houdt. Van uit dit centrale punt, wordt het gehele werk ge leid en een staf van 18 secretarissen is dagelüks bezig de leden van 't Verbond met raad te dienen. Zü hebben de handen lan het voorbereiden en leiden van ïrsussen en conferenties, die gehou den worden in ons mooie buitenhuis „de Ernst Sillemhoeve", dat ons reeds ge durende 27 jaar van onschatbare waarde is. Door die cursussen willen wü trachten de leiders van de jongensclubs en de be sturen der afdelingen te vormen, en 't met het oog daarop, dat het Bondsbe- stuur een trainingsfonds wil stichten om die vorming van leiders mogelük te ma ken. Slechts enkele namen heb ik genoemd, aar met grote dankbaarheid en eerbied denken wü aan de velen, die op de een of andere manier hun beste krachten het Verbond hebben gegeven; de stille en trouwe werkers! Ik moet eindigen, maar kan dit niet zon- Agenda voor Leiden Woensdag Antoniusclubhuis 8 uur: toneelvereni ging „Kunst naar kracht" (Maredyk- kwartier) met „Een zeeman ging passa gieren". Steenschuur 21. half 8half 9: zitting Donderdag Ned. Chr. Reisvereniging, afdeling Leiden, half 8: autotocht naar Nymegen. Burcht, 56 uur: R.K. bond van mu ziekgezelschappen in Zuid-Holland, re ceptie zilveren jubileum. Stadsgehoorzaal, 8 uur: show met Ro land Wagter. Joop de Knegt en Mieke Telkamp. Vrydag Pompstation Katwijk aan den Ryn, 3 uur: herdenking 75-jarig bestaan L.D.M. Centrum, ingang Moriaanstéeg, 8 uur: Christen-vrouwenbond, mevrouw M. Marys-Visser over: Leven we in het 25ste uur? Trouwzaal stadhuis, half 9: inliohtin- genavond Nat. Reserve. Tentoonstellingen Prentenkabinet,- 25 uur: Een eeuw fotografie (foto-verzameling A. Grégoire) tot 18 Mei. De Lakenhal: schilderijen a A. J. v Driesten Nachtdienst apotheken Apotheek Duyster. Nieuwe Rün 18, tel. 20523, en de Doeza-apotheek, Doeza- straat 31. tel. 20313. Advertentie1. Gouden VERLOVINGSRINGEN Ruime keuze A. J. MA ND ER SLOOT Donkersteeg 14 Lelden Pharmacotherapie Pharmacotherapie, door dr H. R. M. de Haan 'arts te Leiden) en prof. dr H. Handovsky (hoog leraar te Gent»; uitgeverij L. Stafleu te Leiden. Therapie is wel het doel der genees kunst, maar pharmacotherapie vormt daarom nog niet de voornaamste leerstof voor a.s. artsen. Diagnose is niet alleen (en uiteraard) primair, maar is ook of meer hoofdzaak geworden. De kennis het geneesmiddel geraakt daardoor danig in de knel. Daarby komt dat de artsenüschat enorme afmetingen heeft aangenomen, mede door de activiteit de geneesmiddel-industrieën. De dent of de praktiserende arts komt daar door al spoedig in de verleiding zich te wenden tot compendia of vademecums, om van reclamepapieren maar te zwy- gen. Bedoelde informatie-bronnen heb ben inderdaad zekere waarde, doch kelüke kennis en inzicht vermogen zü in het algemeen nauwelüks bü te bren gen. t is daarom zeer toe te juichen dat en degelyk Nederlands werk op dit gebied is verschenen, waaraan grote be hoefte was. Onze stadgenoot, dr De Haan, had reeds een bekend boek, het Therapie Compendium op zyn naam staan. Het heeft hem zelf niet bevredigd, het hierbü te laten en tezamen met de pharmaco- loog prof. Handovsky werd dit lyvige boekdeel gecreëerd, waarin ook de nieuwste geneesmiddelen een plaats vonden. De stof is origineel gerangschikt, vol gens een therapeutische systematiek. De Lezing voor de Viro Ik voel deernis voor het leed van de Zuidkoreaanse bevolking en ik heb achting voor de wijze, waarop dit volk zijn leed draagt. Er is een berg van moeilijkheden gerezen in Zuid-Korea. Twee millioen réfugié's uit Noord- Korea en vier millioen verplaatste bewoners van Seoel en de Noordelijke streken van Zuid-Korea moesten woonruimte vinden in de deels ver nielde woonplaatsen van zestien millioen andere Zuid-Koreanen. langs de 38ste breedtegraad. Al voor de Noordelijke inval in Juni 1950 werd de Zuidkoreaanse economie gaande gehou den met een E.C.A.-steun van tien tot twaalf millioen dollar per maand. Na de inflatie in de jaren na 1945 was de toe stand echter in het eerste half jaar van 1950 tamelijk stabiel geworden. Door de vernielingen en de verplaatsingen van de bevolking zijn de economische en finan ciële moeilijkheden zeer toegenomen. De geldcirculatie vermeerderde sterk. Er kwamen oogsttekorten. Met grote achting sprak de heer Van Marle over de hard werkende minister van financiën Too Chin Paek. thans eerste minister, die zich tot het uiterste heeft ingespannen om orde op zaken te stellen. Spreker besloot de lezing met het ge ven van een indruk van de zuiver vak kundige, technische verrichtingen, die tot stand kwamen en met de vermelding van de na zijn vertrek afgekondigde geld- hervorming. Hiermee is gewacht, tot de inflatie zelf werd bedwongen, zodat men nu verwacht een begin te kunnen maken met de wederopbouw. De byeenkomst stond onder leiding van de voorzitter van de Viro, de heer K. H. W. ten Bosch. Dit waren de woorden, heer J P. van Marie, lid van het Neder lands Instituut van accountants, gister avond een lezing begon voor de vereni ging van internationale rechtsorde, de Viro, in het Gulden Vlies. De heer Van Marle sprak over zijn werkzaamheid in Zuid-Korea als adviseur van de minister van financiën van dat land van Augustus 1951 tot November 1952. De heer Van Marle was door de United Nations Ko rean Reconstruction Agency (UNKRA) aan de minister van financiën toege voegd. De spreker was vol lof voor de enorme hulpverlening, die dt regering van de Verenigde Staten en talloze liefdadige in stellingen van dat land bieden. Daarbij doen de giften van de overige leden naties van de V. N. maar gering aan. Zelfs bijeengenomen. Alle hulpacties wor den georganiseerd door de United Na tions Civil Assistance Command Korea (UNCACK), een organisatie van het 8ste Amerikaanse leger, die zeer veel heeft gedaan voor de leniging van de eerste nood en zeer mag worden geprezen, in het byzonder voor de medische voorzie ningen, waardoor besmettelijke ziekten zijn voorkomen. In Zuid-Korea is men zeer bezorgd over de toestand in het Noorden. Prac- tisch elk gezin heeft daar familiebetrek kingen. Het staat wel vast, dat de scha de, die in het Noorden zal moeten wor den hersteld, als de beide delen ooit weer worden herenigd, veel aanzienlijker zal blyken te zijn, dan de taak tot herstel, •voor men zich nu in het Zuiden ziet geplaatst. De heer Van Marle vertelde van de ïevenwichtige economische situatie, die het Zuiden is ontstaan door de volko- en willekeurige verdeling van het land der gezegd te hebben, dat uit ons voudige werk mannen zijn voortgeko men, die in Kerk, Staat en maatschappij een belangrijke plaats hebben ingeno men. Predikanten, zendelingen, artsen, burgemeesters, zakenmensen, leden de kerkeraad, voormannen in de vakbe- i wegingen niet te vergeten vele ge lukkige huisvaders, die nog gaarne spre ken over die mooie tijd toen zij lid waren van de C.J.M.V. De jaren 1853 en 1953 zün door een koord verbonden dat uit drie draden ge vlochten is. Daar is in de eerste plaats de roepstem van God; „jongen-jongeman, 't gaat om jou, Ik wil je voor tyd en eeuwigheid gelukkig maken"; en dan is er de opdracht: „leef niet voor je zelf maar denk aan je kameraad"en deze twee worden saamgebonden door de gouden draad van Gods liefde en trouw. Het büzondere is, dat dit koord door God wordt vastgehouden en dat Hy daar mede het verleden, heden en de toe komst samenbindt. Ds Van Heerdens toespraak Tydens a^_e plechtige herdenking in de Willemskerk heeft de H. J. van Heerden, vice-voorzitter van het ver bond er. Hervormd predikant ln Sche veningen, voorte een toeapraak gehouden, getiteld „Voorwaarts". Spreker zelde deze titel te hebben ontleend aan een woord van de ere-presldent van de bond, John Mott, die het vorige jaar toen hij ziek was aan de vergadering van de •Idraad van kerken de boodschap zond: „Zeg hun, dat zij voorwaarts gaan. De beste jaren zijn die, welke voor ons liggen". Ds van Heerden acht dit ook woord voor het jubilerende C.J.M.V., want bij de mijlpaal van het eeuwfeest kan men maar een ogenblik blijven staan. „De honderd jarer. waarop wc ug zien", aldus spreker, „zyn voor het grootste deel jaren waarin anderen het werk hebben gedaan. De jaren die voor ons liggen, zijn de jaren dat jullie het zult moeten doen en mogen doen. verleden zijn er voorts vele ver- In hel de kansen geweest, maar de jaren .'oor ons liggen, die zitten nog boor devol met velerlei kansen die God ons gevei Spreker legde er voorts de nadruk op, dat John Mott Bprak van „voorwaarts gaan" dus niet zich als een stuk hout met de stroom laten meedrijven en ook niet ln de opwinding van een ogenblik gaan rennen om weldra amechtig neer te zygen. In het woord „gaan" zit doel bewustheid, aldus Bpr. De C.J.M.V. heeft nog steeds als doel „te dienen de hoog ste belangen van de jongeren van ons hoeveelheid feiten is enorm. Dit heeft voordelen, doch uiteraard, met name vooi het gebruik als leerboek, ook zekere be- Op vele onderwerpen laten de schrij vers critisch licht vallen, doch soms ont breekt dit wel eens op hinderlyke wüze. Opvallend is het meermalen dat gegev uit pharmaceutisch-chemisch oogpunt aanvechtbaar zyn. By herdruk ware hier. aan aandacht tc schenken. Dit alles doet evenwel uiteindelük weinig af aai byzondere waardering, die men moet koesteren voor dit groots opgezette werk, waaruit een enorme hoeveelheid kennis en werkkracht spreekt. Naast deze waardering mogen wellicht enkele welwillende critische opmerkingen staan: Men mist duidelüke waarschuwin gen tegen het uitwendig gebruik van sul- fa-preparaten. tegen locale penicilline- therapie (sensibilisatie), tegen verslaving door wek-aminen, codeïne, dicodld codinovo. Op het ernstige gevaar verslaving, als beroepsziekte van artsen en verpleegsters wordt helaas niet gewe zen. Dat zelfmoorden door slaapmiddelen „van oneindig groter belang" zijn dan de ernstige gevaren van het ontstellend ver breide, door schrüvers echter nauwelüks genoemde, chronische misbruik, kan censent niet onderschrijven (547). Bü Herba Erodil (608) ontbreken (als uitzondering) de nieuwste gegevens J. L. van Eyk (Utrecht, 1951); dat Aco- nitine post-mortem niet aantoonbaar in het lichaam, is onjuist (29). Het advies omtrent snelle desinfectie van drinkwater met één druppel jodium- tinctuur kan door zün onvolledigheid, ge- vaarlük zün. Aanvechtbaar is ook het advies inzake lünolie-kalkwater bü brandingen „van hulshöudelüke omvang" De vermelding dat zuringzout „i huishouding o.a. in limonades" wordt ge bruikt, is een gevaarlüke vergissing (582); bü mosterd ontbreekt de waar schuwing tegen het gebruik door kin deren (576); by lood spreke men niet „besmettingsgevaar" (573); op het gevaar van loodvergiftiging door loden buizen bij (regen (-watervoorzieningen plattelande wordt niet gewezen, de therapie loodverbindingen slechts weinig worden gebruikt, is in het alge meen niet juist; Goulardwater wordt niet genoemd, Unguentum Diachylon nauwelüks. Daarentegen wordt aan voor ons weinig belangry'ke grondstoffen als Cardol, Arnicine, Toxicodendrol en Abri- ne een pagina besteed, maar Myrrhe en Asa foetida, die in de receptuur nog een vaste plaats hebben, komen er zeer ka rig af. De taal is niet overal even fraai: „aangeprijst" (611), „hittevast" (166), „kinderlüke asphyxie" voor asphyxie bü kinderen (524). Resumerende kan worden vastgesteld dat dit boek een zeer waardevolle Ne derlandse aanwinst is by de studie voor medicus of pharmaceut en daarom warm wordt aanbevolen. Als naslag-werk is het nog niet geheel betrouwbaar en verdient het, met name voor het pharmaceutisch- chemisehe deel, hier en daar correctie. De technische uitvoering ven het boek is zéér goed. Het inhoudsregister is dui- delüker uitgevoerd, voor het overzien van de indeling der stof, dan verder In de tekst werd volgehouden. Band, papier en druk zün uitstekend. De prijs is in ver houding tot omvang, inhoud en uitvoe ring van het boek niet buitensporig hoog. Schrüvers en uitgever kunnen met dit werk van harte geluk gewenst werden. Leiden. Dr D. L. Kedde. Vrijwilligerscorps van Hervormde Gemeente verjaarde Het vrywllligerscorps van de Her- j nog vele jaren dit mooie werk vormde Gemeente te Leiden heeft gister-1 nen blijven doen. avond zyn twee-en-dertigste verjaardag! Namens de kosters sprak de heer J. op feestelüke wüze gevierd. De avond Sira. Hy dankte de corpsleden voor de werd door de heer E. J. de Geus, de prettige medewerking, die de kosters voorzitter, geopend. In het büzonder i van hen mochten ondervinden en hoopte heette hy de heer A. Jansen, afgevaar- nog lang met hen in de zelfde goede digde van de centrale kerkvoogdy, de verstandhouding te kunnen kosters met hun vrouwen en enkele ere- ken. De heer B. van Es bood leden welkom. Later op de avond kon ereleden zyn gelukwensen z hij ook ds J. de Wit, die namens bet ministerie van predikanten kwam, nog verwelkomen. De heer P. J. v. d. Mark, de secretaris, mocht in zyn jaarverslag melding maken van een jaar, dat rustig verliep. Het aan tal leden bedraagt 95, te weten 24 dames en 71 heren. De samenwerking met de kerkvoogdy en de kosters was heel goed. Dat het corps er ook financieel goed voorstaat bleek uit het verslag van de penningmeester, de heer N. L. C. de Een toneelgroep van de Leidse kweek school bracht een blijspel, een persoons verwisseling tot onderwerp hebbend, alleszins bevredigend op de planken. Ds J. de Wit wenste het corps namens het ministerie van predikanten geluk. Als je als predikant pas in Leiden bent, zo zei spr., heb je nog niet in de gaten, wat dit corps eigenlijk betekent. Pas later ga je dit beseffen. Dit corps weet, wat kerkelijk leven is en verstaat de kunst om telkens weer de jongeren aan te trekken, niet als toeschouwers, maar als actieve werkers. Wij als predikanten zyn blü. dat we kunnen rekenen op deze groep, die zulk belangrijk werk verricht om de eredienst ordelijk te doen ver lopen, zo eindigde ds De Wit. De heer A. Jansen sprak namens de kerkvoogdij en wenste, dat het corps Eerst de goederentrein omhoog In onze publicaties ter gelegenheid van het omhoog brengen van de trein naar Amsterdam en de definitieve oplossing van het Leidse spoorwegvraagstuk hebben we duidelijk aangetoond, dat er voor de Ned. Spoorwegen en voor de gemeente Leiden nog heel wat werk aan de winkel is, voordat men kan zeggen, dat het „echte" einde nadert. Dat einde ligt vol gens de berekeningen in 1955. Dan pas komt het belangrijke viaduct aan de Rijnsburgerweg klaar, alsook het nieuwe station. Op het ogenblik wordt aan de Vink- brug tot voorbij de Holle Mare (War mond) hard gewerkt aan de demontage de oude lün. Die kan <nog niet hele maal worden afgebroken, want de goede rentreinen voor de gasfabriek moeten er voorlopig gebruik van maken. Het werk il zich nu gaan concentreren op het om hoog brengen van deze dienst. Het bestaande baantje moet van de af buiging naar de gasfabriek af in de rich ting van de hoge baan worden verhoogd. Het zal niet ver van het kunstwerk Haarlemmervaart op de grote baan uit monden. Pas als ook de goederentreinen hoog rijden, kan men aan de afbouw van het viaduct Rynsburgerweg en het sta tion beginnen (als dus het gehele lage spoor is afgebroken). Natuurvriend-expositie Er komt een bijzondere attractie De komende aquariumexpositie van de Leidse aqüarium- en terrariumvereniging De Natuurvriend, waarover wij gisteren reeds uitvoerig schreven, zal door een byzondere attractie nog aan belangwek kendheid winnen. In overleg met de ten toonstellingscommissie is de heer E. C. Stol van het vivarium aan de Nieuwe Ryn namelijk begonnen met uit verschil lende werelddelen reptielen en vissen van byzondere soort naar Nederland te doen komen om die van 18 Juli tot 7 Augustus in de orangerie van de Hortus ten toon te stellen. De dieren zullen o m. afkomstig zyn uit Suriname, Nieuw- Guinea en Afrika. Bij de aanvoer zijn grote moeilijkheden te overwinnen, maar met de hulp van de KLM en de KNSM hoopt men het doel verhoging van de aantrekkelükheid der Natuur vriend-expositie toch te bereiken. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Gerardus, zoon van C. J. l'Amie en J. Klinkenberg; Arotje C. E., dr v. W. F. v. Klaveren en M. Stavleu; Kees, zn v. H. J. Karstens en M. L. J. Werkhoven; Wilhelmina T., dr v. W. A. Bijlefcld en C. S. Vriezen; Joke C., dr van W. A. Bijlefcld en C. S. Vriezen; Frans P., zn v. C. J. van der Vlis en J. H. Medendorp; Walter J. M., zn v. P. de Ridder en A. A. M. van Loon; Truus, dr H. de Jonge en T. Jansen; Margarctha M., dr v. J. H. Webbers en M. van Hal; Leonardus J. M.. zn v. L. van der Geest en C. Th. Broxterman; Hendrika J„ dr v G. M. van der Beek en P. de Roo; Theo Hzn v. C. Selser en A. Keswiel. OVERLEDEN: J. Kersbergen, wedn, 75 Jr; T. Borgerdlng, wed. v. Switzer, 78 j. i M. van VERLOVINGSRINGEN HAARLEMMERSTR. 126 LEIDEN Een dokter nodig Op Hemelvaartsdag wordt de Zon dagsdienst der huisartsen waargenomen door de doktoren De Graaff, Langezaal, Van Leeuwen, Postel en Veldhuyzen. GEMEENTE LEIDEN Officiële publicaties Inschrüving van leerlingen voor de open bare scholen voor g.l.o. en v.g.l.o. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemene kennis: le: dat tot en met 21 Juni a.s. gelegenheid bestaat tot inschrijving van leerlingen, ge- durende een kwartier vóór de aanvang van elke school aan: a. de school voor Voortgezet gewoon l.o. j (ingang Oude Vest 35); b. de Opleidingsscholen voor Gymnasium 1 en H.B.S. aan de Aalmarkt, de Kernstraat en de Lorentekade; c. de Montessorischool aan het Schutters veld; d de Opleidingsscholen voor u.l.o. aan de Langebru'g. de RijnsburgersingeL de Ma- ingel. de Driftstraat en de Drie Octo- berstraat; de Opleidingsscholen aan de Da Costa- straat en aan de Damlaan; f. de o.l. scholen aan de Zuddsingel B en de Medusastraat 2e: dat bij de inschrijving een géboorte- bewys moet worden getoond; 3e. dat de kinderen voor het eerste leer jaar vóór 1 October 1953 de leeftijd van 6 jaar moeten hebben bereikt. Inschrijving van leerlingen voor de open bare scholen voor u.l.o. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemene kennis, dat tot en met 21 Juni as. gelegenheid bestaat tot inschrijving van leerlingen voor de scholen voor u.l.o. aan de Pieterskerk straat en aan de Plesmanlaan. Laatstge noemde school, die tot 1 September 1953 als meisjesschool voor u.l.o. nog gevestigd zal zijn in het gebouw aan de Breestraat, wordt alsdan tevens opengesteld voor de toelating van jongens. De aangifte van leerlingen moet geschieden bij de afde ling Onderwijs Stadhuis van 91214 uur 141714 uur (des Zaterdags van 912V4 uur). Inschryving van leerlingen voor de open bare scholen voor voorbereidend L.O. (Kleuterscholen) Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemene kennis, dat de Open/bare Scholen voor voorberei dend l.o. (Kleuterscholen) in het Elisa» bethsbof, aan de Atjehstraait, aan de Gor testraat, aan de Paul Krugerstraat, aan de Maresingel, aan de Moytessori-kleu- terseholen aan het Schuttersveld en aan de Drie Ootoberstraat gelegenheid bestaat tot het doen inschrijven varr leerlingen edurende een kwartier vóór de aanvang an elke schooltijd. De kinderen moeten op het tijdstip van toelating de leeftijd van 4 jaar hebben be reikt Dodenherdenking 28 R. I. Men schrijft ons: Op 11 Mei waren de oud-strijders uit Leiden en omgeving van het v.m. 28e Regiment Infanterie in groten getale te Dordrecht bijeen om hun in de Meidagen 1940 gevallen kameraden te her denken. De commandant der torpedisten, de luitenant-kolonel G. van der Mark, had de cantine van de Benthienkazerne wel- ïllend voor deze gelegenheid afgestaan. Zoals van ouds zorgden de verpleegsters in het Rode Kruis te Dordrecht voor ?n allerprettigste bediening. Geen wonder dan ook, dat de stem ming opperbest was en het geroep van ,hé, kerel hoe maak jij het? of leef je ïog?" niet van de lucht was. Menige herinnering werd opgehaald en niet zonder moeite kon na 'het gebruik van koffiemaaltijd een korte vergadering worden gehouden. Alle deelnemers werden daarna met autobussen naar de begraafplaats van Dubbeldam gereden. Bij het aldaar in 1940 opgerichte monument werd ailer- het woord gevoerd door majoor i Hoek als voorzitter van het comité van 28 R.I. Spreker bracht de Meidagen van 1940 in herinnering en legde vervolgens een krans bü het monument. Daarna werd achtereenvolgens gesproken door de oud-aalmoezenier pater Moeskops en de oud-legerpredikant. ds Molenaar. In gevoelvolle woorden werd door beide sprekers tot uiting gebracht, dat de offers niet vergeefs zyn gebracht, om dat zij door hun strijd er toe hebben bijgedragen, dat wy weer leven in een vrij land en zonder dwingelandij. Daarom mogen wy hen nimmer ver geten "a een défilé langs de graven werden deelnemers weer per autobus ge bracht naar de oude stellingen en kwar tieren. Droevig was het om te zien, hoe :nsen hadden geleden van de ramp Februari. Het landschap was wel veel veranderd Om half zes waren allen weer in Dor drecht terug om in de keurig ingerichte ntine de maaltyd te gebruiken. En at voor een maaltüd: de originele ert! Wat smaakte dat verrukkelyk cn :t was dan ook geen wonder, dat alle deelnemers. waarvan Verschillenden met hun echtgenote, hoogst voldaan naar huis terugkeerden. Receptie Leidse melk handelaren De Leidse vereniging van melkhande laren heeft gistermiddag in het Vlies een receptie gehouden ter gelegenheid vani haar vüftigjarig bestaan. Namens het gemeentebestuur kwam .•ethouder Menken gelukwensen. De bur gemeester had een schriftelijke geluk- vens gezonden. Verder waren er afge vaardigden van verscheidene afdelings besturen, van de afdeling Leiden van de Chr. bond, de afdeling van de R.K. bond en de plaatselyke sancringscommLssic. De heer G, de Kier, die by de oprichting "an de vereniging tegenwoordig was, gaf 3k nu van, zijn belangstelling blyk. Voorts: dr Kramer, directeur van de V.V.Z.M., dr Tierie, directeur van de keuringsdienst voor waren te Haarlem, de heer Goerres. chef van de afdeling Leiden van de V.V.Z.M., de heer Van der Wal, hoofdinspecteur van politie alhier, de heren Knibbe en Meerpoel namens de Kamer van Koophandel, de heer Van der Kloot namens de afdeling Leiden van de Kon. Ned. middenstandsbond, de heer Van Kampen namens de C.B.B. (hoofd bestuur van de bond van melkhandela ren), oud-leden en zakenrelaties. Na afloop van de receptie was er een diner, waaraan aanzaten het bestuur de feestcommissie en enige genodigden. Zaterdag wordt nog een feestavond ge- houden. Zaterdag twee jubilea De brugwachter eerste klasse S. A. Meerburg, dienst doende aan de post Havenbrug. hoopt Zaterdag te herden ken, dat hü 25 jaar geleden in de ge meentedienst trad. De heer I. Lardee, Dykstraat 36, chauf- i feur, hoopt Zaterdag zyn zilveren ju- I bileurn te vieren by de firma Spronk aan de Witte Singel. De heer Lardee ij ook werkend lid van Werkmans Wils kracht (vaandeldrager).

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 4