S3 PANG 3C5 *t)e vetsmpeuttf van cte msfe Türnj. ik E. T. I. is niet gerust over ontwikkeling werkloosheid RIJN- EN VEENSTREEK Sport en WedrMiden NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DINSDAG 12 MEI 1953 Vervolg van Stadsnieuws Buitengewoon dienstplichtigen en de Nat. Reserve Wie nu niet komt, is straks overbodig Geeft u op straat iemand, die daarom vraagt, zonder angst vuur voor zün sigaret en wilt u, dat u dat voortaan zonder vrees kunt blijven doen? Wilt u het recht hebben uw kinderen te sturen naar de school, die u voor hen uitkiest? Wilt u vrij rijn om de krant te lezen, die levensbeschouwelijk strookt met uw eigen inzichten? Wilt u uw kinderen opvoeden naar eigen ideecn en wilt u de staat alle beschik kingsmacht over hen blijven ontzeggen? Als u al deze vrijheden wilt behouden, geeft u zich dan op oor de Nationale Reserve. Dit was wel de kern van een vurige toespreek, die gisteravond in de ■trouwzaal van het stadhuis werd gehou den door mr G. J. H. de Leeuw uit Haar lem. sergeant-instructeur van de Natio nale Reserve. Mr De Leeuw sprak voor een aantal -buitengewoon dienstplichtigen, jonge mensen dus, die lot nu toe geen bijdrage voor de beveiliging van ons land leverden. Mr De Leeuw betoogde, hoe dringend nodd-g het is. dat de Nationale Reserve wordt versterkt door diegenen, die door hun -bevoorrechte positie als Ibuiitenge- woon dienstplichtigen d'aartoe in staat zijn. In de eerste plaats moet dat gebeu ren -uiiit een gevoel van solidariteit met de dienstplichtigen, d-ie stuk voor stuk udt de studie of het werk voor een maatschap pelijke positie zijn -gehaald. Dan ook voor bescherming van het gezin, de verloofde, En verder voor het vaderland en voor zich zelf. Honderdduizenden popelden op 1 Febr. om de mensen in de overstroomde gebie den te hulp te snellen. Zo moet men popelen om te helpen, als dc veel grotere ramp van een bezetting dreigt. Maar wie dan met heeft geleerd het geweer te ge bruiken, kan niets doen. Daarom is het zaak nu lid van de Nationale Reserve te worden, aldus mr De Leeuw. Het meest waardevolle in de wereld is de mens, ging hij voort Daarom is het nodig, dat de mens zich in vrijheid kan ontwikkelen. Op die vrijheid is onze cul tuur gebouwd. Die cultuur hoeft niet on- GEMEENTE LEIDEN Officiële publicaties INZAMELING HUISVUIL Op Hemelvaartsdag zal geen huisvuil worden ingezameld. Men gelieve op die dag geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per celen, welke gewoonlijk op Donder dag worden bediend, zal nu plaats vin den op Maandag 18 Mei e.k. De Dir. Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdicnst HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN Burgemeester en Wethouders den brengen ter openbare kennis, dat op 27, 28 en 29 Mei 1953 en op 1, 2. 3, 4, 5. 8. 9, 10, II, 12, 15. 16, 17, 18, 19. 22, 23, 24, 25 en 26 Juni d.a.v., telkens van 9—12 uur en van 13—16 uur, in hei per ceel Pieterskerkgracht no. II, alhier, zitting zal worden gehouden voor de her ijk van maten en gewichten. Belangheb benden zal schriftelijk mededeling den gedaan van het tijdstip, waarop zij (maten, gewichten én meetwerktuigen ter herkeuring kunnen aanbieden. Men wordt verzocht zich aan dit tijdstip te houden. Zij, die zodanige mededeling niet mochten ontvangen, kunnen hun maten, gewichten en meetwerktuigen ter herkeuring aanbieden op 25 en 26 Juni Voor nadere bijzonderheden wordt wezen naar de bekendmaking, welke heden af is aangeplakt ten stadhuize, het gebouw van de Dienst voor Sociale Zaken (Steenschuur 21) en aan he' Waaggebouw. Amateur-fotografen en een bondscollectie Voor de laatste maal in dit seizoen kwamen de Leidse amateur-fotogTafen gisteravond in De Doelen bijeen. Hoewel de bondscollectie, welke werd besproken, niet op het peil stond, waarna; rieuze amateur streeft, was het leden van de L.A.F.V. toch w leerzame avond. Juist nu de vacanties voor de deur staan en er weer mogelijk heden te over zijn om een goede oogst aan foto's binnen te halen, gaf de heer Gompelman, -naar aanleiding van deze collectie, de nodige aanwijzingen. Een foto moet aan bepaalde eisen doen om geslaagd te heten. Nu is wel zo, dat de eisen welke de ene jury stelt, hemelsbreed kunnen verschillen met die van een andere. Dit bleek gister avond meer dan eens. Wat de L.A.F.V. een „aardig geval" vond, had geen ge nade kunnen vinden in de ogen van de N.A.F.V., en een „nobel" portret (vol gens de N.A.F.V.) was een „slap" ding in het oordeel van de Leidse fotografen. Daarom is het maar goed, dat de ama- teur-fotograaf-in-hart-en-nieren het doet voor zijn eigen genoegen, en niet voor dat van een jury. Al met al een avond tot lering en ver maak en de voorzitter besloot deze bij eenkomst met de wens, dat de vacantie een rijke foto-buit zou opleveren voor het komende seizoen. Kostelijke avond van Kokschool Barbier van Sevilla" werd opgevoerd De Welzijnszorg van de Kokschool had voor gisteravond wel een bijzonder ge lukkige keus gedaan: De barbier van Sevilla". Dit blijspel van Pierre Augustln de Bcaumarchais waarnaar Rossini zijn beroemde opera componeerde werd In een vertaling van Jan Engels man door „Het Haagse Toneel" in het Sint Antonius-clubhuis voor het perso neel van de Kokschool opgevoerd. De inhoud van het stuk mag bekend worden geacht; de oude dokter Eartholo bewaakt met argusogen het jonge, mooie meisje Rosine, zijn pupil, waarmee hij ondanks het verschil in jaren wil trou wen. Graaf Almaviva heeft echter een di^-pe genegenheid voor Rosine opgevat en slaagt er tenslotte, na allerlei beleve nis ;en en geholpen door Figaro, in haar te trouwen. Over het spel behoeft niet veel te wor den gezegd. Het was goed en er zat vaart in. Door de aardige wijze, waarop Cees Pijpers als Figaro de verschillende spe lers aan het publiek voorstelde, zaten de aanwezigen gelijk al ln de Spaanse sfeer. Na afloop van dezi kostelijke avond, die werd geopend door adjudant J. Nieuwenstein, nam - commandant van de Kokschool afscheid van P. van Rijsen, tot nu toe gérant van het clubhuis. der te gaan, zoals Oswald Spengler in Der Untergang des Abendlandes schreef, als wij die cultuur maar willen verdedigen. Het gaat om onze West-Europese bescha ving. Daarom roep ik u op uit overtui ging u te melden. Deze toespraak werd nog eens treffend onderstreept door een filmpje van de be kende Kees Stip „Wij leven vrij". Er werd nog medegedeeld, dat men, ge heel vrijblijvend, een bezoek kan bren gen aan oefeningen van de Nationale Re serve, die op Donderdagavonden worden gehouden in de Doelenkazerne. Diegenen van de buitengewoon dienstplichtigen, die gisteravond waren verhinderd, kun nen op één van de andere avonden, die deze week op dezelfde plaats worden ge houden, zich oriënteren omtrent de aan- meldingsmogelijikheden. Deze bijeenkomst werd geopend door de vice-voorzitter van S.W.G. te Leiden, de heer H. van Woudenberg. De districts- an de Nataoneie Reserve, der Lee, was ook aan- commandant - majoor J. vai De heer H. Haaksma, oprichter van het assurantie- en effectenkantoor Haaksma en Co, vierde gisteren zijn tachtigste verjaardag. Ter gelegenheid hiervan werd in het kantoor van de firma aan het Kort Rapenburg een druk bezochte receptie gehouden. Vele recep- tiegangers boden geschenken aan. De gelukwensen van de vereniging voor de effectenhandel werden overge bracht door de heren mr F. G. Kool, E. H. Moens, G. R. D. Crommelin en M. Eek. Van de vereniging van Vrijzinnige Hervormden waren aanwezig dr K. Si mon Thomas en ds W. J. H. Hubeek. Vol sprankelend zonlicht. Verrassend fijne smaken. U herkent RANG aan de vrolijke kleurentinteling en aan de naam RANG. die op het beschermend omhulsel Leiden toont ongunstig beeld Categorie moeilijk-plaatsbaren in 't geding In een overzicht van het jaar 1952 geeft het economisch-technologisch instituut een schets van de ontwikkeling van de werkloosheid in de provincie Zuid-Holland. Ook als we de cijfers van de gebieden met Leiden als middelpunt nagaan, blijkt een niet zeer grote verslechtering. Maar er ontstaat wel een steeds groter groep moeilyk-plaatsbarcn, die voor de toekomst pessimisme gerechtvaardigd doet zijn. industrie geven over 1952 voor de bollen- Reeds eind 1951 wees het instituut op, dat de werkloosheid stijgende v /el van een verontrustende stijging geen sprake was en is, betekent de t' neming van het totaal aantal werklo; toch een probleem, dat onze aandacht v De toeneming van de werkloosheid in het afgelopen jaar is groter geweest dan '151. Bijzondere factoren, zoals stag natie in de woningbouw, zijn daarvan ter dele de oorzaak, maar toch verwacht het instituut een verdere stijging. Op goede gronden meent het te en aannemen, dat de stijging niet worden toegeschreven aan een afneming de werkgelegenheid in de industri' doch wel aan een vertraagd groeitempo de industrie. De aanwas van de be roepsbevolking wordt daardoor niet meei geheel opgenomen. In deze situatie ontstaat eerder een streven naar consolidatie dan naar ex pansie. Het aanwezige personeel wordl een critlsch oog bekeken en de di ss gaan tot selectie over. In het al gemeen worden dan minder gekwalifi- e werkkrachten afgestoten, wier plaatsen later eerder door de aanwas uit de beroepsbevolking worden aangevuld, dan dat zij zelf weer voor een plaats in het productieproces in aamerking ko- Zo ontstaat, om in de termen van de arbeidsbemiddeling te spreken, de groep van de moeilijk-plaatsbaren. De cijfers van de arbeidsbezetting in de Klokken van Nederland De wagen van de Ned. Radio-Unie heeft gistermiddag voor de Oosterkerk, de Hooglandse kerk en de Zuiderkerk ge staan om het luiden der klokken op een band op te nemen. Omstreeks 20 Juli hoopt de N.C.R.V. de opnamen in haar bekende rubriek „Klokken van Neder land" uit te zenden. streek, Leiden en omgeving en de c ijnstreek geen ongunstig beeld. Maar anders wordt het, D.U.W.-arbeiders hierin niet worden op genomen. Per duizend werkenden kan dan het volgende staatje worden opg( maakt: 31-l-'52 31-7-'52 31-l-'53 Bollenstreek 70,08 17,14 52,48 Leiden e.o65,35 39,35 72,28 Overige Rijnstreek 48,68 25,18 43,40 De seizoenwerkloosheid in de bollen streek is een bekend verschijnsel. Ern- itiger is de absolute toeneming van d« verkloosheid in Leiden en omgeving. Het scheppen van werkgelegenheid hier blijft as van de grootste betekenis. Scholier aangereden Gistermorgen om kwart voor 9 is de 5-jarlge scholier J. H. A. M. V., wonende aan de Verlengde Lammenschansweg, bij het oversteken van het Levendaal ter hoogte van de R.K. school, door een per sonenauto aangereden. Met eer. ernstige hoofdwond vervoerde de E.H.D. hem aar het A.Z. Fietsendiel aangehouden De Rotterdamse politie heeft een 41- jarige Hagenaar aangehouden, die in Leiden drie fietsen had gestolen. Voor de Leidse politie heeft de Hagenaar bekend. Intrede ds C. v. d. Weele Ds C. v. d. Weele te Harderwijk, die het beroep van de Chr. Geref. Kerk van Leiden in de vacature van ds Joh. Jansen had aangenomen, hoopt op 23 Augustus zijn intrede alhier te doen. Hij wordt morgens bevestigd door ds J. Jongelcen Bussum. N.C.V.G.B. hield feestelijke j aar vergadering De afdeling Leiden van dc N.C.V.G.B., de Christelijke bond van werknemers ii de voedings- en genotmiddelcnbedrijven hield gisteravond haar feestelijke jaar vergadering. De voorzitter, de heer J. A. Smit, heette afgevaardigden van de Christelijke besturenbond speciaal wel kom. In zijn openingswoord wees hij op het belang van het werk van de bond en wekte hij de leden op hun volle be langstelling aan dit werk te wijden. De secretaris, de heer A. G. L. Wijk. las hierna enkele gedeelten uit het jaarverslag, dat vorige week een vergadering werd uitgebracht. Ook hij wekte in dit verslag tot enthousiasme voor het werk van de bond op. Namens het bondsbestuur huldigde de heer Van Wijk de heer A. Harteveld. die 25 jaar lid is van de afdeling. De heer Harteveld kreeg het gouden C.N.V. insigne op de borst gespeld. Het muziekgezelschap „De Manquiban- ti's" bracht, onder leiding van de heer G. van Strien. een keur van vrolijke liedjes. Dat dit clubje betrekkelijk on bekend is, is te wijten aan de jeugdig' leeftijd van dit gezelschap, en niet aai de qualiteit van het gebodene. Sempre Avanti's toneelgroep bracht de klucht in drie bedrijven „Welkom binnen", die door de aanwezigen zeer op prijs werd gesteld. Namens de Christelijke besturenbond feliciteerde de heer P. Barendse de ja rige afdeling. De in de pauze gehouden collecte voor het D.E.L. fonds bracht ongeveer 20 op. Dirigent Ons Genoegen Tot dirigent van het mannenkoor Ons Genoegen is benoemd de Leidse pianist Henk Briër. De heer S. W. Hage- doorn gehuldigd Op 10 Mei was het 12M jaar geleden, dat de commandant van de Leidse brandweer, de heer S W. Hagedoorn, zijn intrede in het brandweerwezen deed. en wel te Rotterdam. Op het terrein van de brandweerkazerne werd daarom gisterochtend een kleine plechtigheid gehouden. Voor het forum van de aan getreden manschappen wenste de bur gemeester de heer Hagedoorn geluk met dit jubileum. Hij herinnerde daarbij aan diens Rotterdamse carrière, die in Mei 1945 werd bekroond met de installatie tot waarnemend commandant van het brandweercorps aldaar. In April 1947 werd de heer Hagedoorn benoemd tot commandant van de Leidse brandweer. In de achter ons liggende jaren is de uitrusting van de brandweer sterk verbeterd en dc commandant heeft in het corps een goede geest weten te kweken. De burgemeester verklaarde, dat Leiden trots is op dit corps. Hij overhandigde de jubilaris de oorkonde voor 12^4 jaar trouwe dienst van de Ned. vereniging van brandweercom mandanten. De burgemeester bood me vrouw Hagedoorn een zilveren speld met het wapen van Leiden aan. De heer Chr. v. d. Holst voerde het woord in zijn kwaliteit van voorzitter van de personeelsvereniging De Vlam. en pok sprak nog de ondercommandant, de heer W. A. Kosten. Beiden roemden de prettige samenwerking met de com mandant. Geschenken en een bouquet bloemen voor mevrouw vormden het tastbare bewijs van de dank. In zijn dankwoord legde de jubilaris de nadruk op de steun, die hij aller- wege ondervindt bij dé uitvoering van zijn taalr. Nog veel tulpen Wekelijkse keuring in Haarlem Het was gisteren allesbehalve kalm op de wekelijkse keuring in het Krclage- huis te Haarlem. De verzamelde tulpenkwekers bezorgden de keuringscommissie een portie werk om hoofdpijn van te krijgen en het werd dan ook nog vrij laat voor men een punt achter de werkzaamheden kon zetten. Zeer mooie tulpen waren er \an D. an Egmond, Hillegom. Om te beginnen: een collectie Tuberge-1 Met enkele dubbele nieuwigheden Grieken, Bennebroek, de fraaie, gele Gold Rush met de lange, grote bloemen. Bijzonder mooi wes Gar den Party, wit met rose-rode rand. van P. Hopman en zn. Hillegom, die ook de prima Willem Hopman en United Europe voor het voetlicht brachten. Een zeer grote collectie Rembrandttul- pen was er van gebrs Mantel, Avenhorn. We noemen slechts Paljas, Sociality, 'et.rir Chameleon. l'Union. Saskia en Cordel ,Z,-e".-T K, A 25 IHuil. Zeer opvallend Vindiflora-bloed heeft spor, ui, ooral de schitterend- toonde John rode Moustaphe met het fraai getekende zwarte hart en de brandend-oranjeschar- laken Oriental Queen (getuigschrift eer ste klasse» sterk opvielen. Doctor Fle ming belooft ook veel: een beste rose triumphtulp zonder een blauwe bij-tint, met sterke leerachtige bloembladen en een prima stengel. Zeer merkwaardig waren de zaailingen die D. W. Lefeber Lisse. hiernaast toon stelde. Zo te zien lijkt het op, alsof gewerkt met die typische groene strepen. Zeer mooi van deze firma vonden we Shanghay met de „harde", in- tens-gele bloemen. De dubbele rode Ar thur Godfrey van gebrs Lefeber. Lisse. mocht er ook zijn en behaalde een ge tuigschrift van verdienste. In het dubbele genre was Carnaval de Nice van Van Tubergen. Haarlem, ook zeer opvallend met die rode strepen over het wit. Een juist gekozen naam voor deze bonte en vrolijk gekleurde tulp. J. van Woerden. Lisse, toonde een goe de parkiet-verloping uit Aristocraat, ter wijl naast een collectie dubbele tulpen van J. v. d. Berg, Anna Paulowna, de dubbele parkiet Fantasy van C. Bakkum, Hillegom prijkte. Een uitstekende par kiet liet J. G. Boon, Bovenkarspel. zien: War Flame, een diep-rode sport van Fan tasy met zeer grote bloemen en stevige stengels. Een merkwaardige dubbele „zwartrode" aanwinst (zonder naam nog) toonde C. J. Wigchert. Santpoort. In de dubbele tul pen hebben we deze kleur nog niet veel. Verder was er een groepje Rembrandt- tulpen van J. J. Bos. Lisse, waarnaast J P. Segers, Lisse, o.m. de beste breeder Cherbourg en de dubbele rose Comtesse stelde. er grote collectie voor op-naam- stelling was er van gebrs Nieuwenhuis, Lisse. Daar stonden verschillende m> purperkleurige zaailingen tussen mei nodige andere kleuren, terwijl tevens vijftal „semi-parkieten" met een v als de meer bekende Sundew ook de dacht trokken. In het groepje van Bakker, Enkhuizen, viel de fraaie Queen of Bartigon sterk op. de „gebroken" parkiet Red Decor, die onder de naam van Pablo Picasso werd getoond. P. Dames. Lisse. etaleerde de dubbele Flaming Tower, Engelenburcht en Her- mione naast de fraaie leliebloemige Scar- le-. Flame en de parkieten Red Parrot en Parrot Wonder. Gebrs Eggink. Voorschoten, behaalden met de dubbele witte narcis White Sail het getuigschrift eerste klasse en toon den daarnaast de fraaie bronsrode t. t. Are de Triomph en parkiet Lilac Queen. Tot slot: de zacht gekleurde Anemone St Eavo Salmon Queen, van J. Eckhart, U tgeest, en naast een vaas gemengde g.adiolen (Pierson-zaailingen) van D. v. Buggenum, Beverwijk, de rose, rood ge- Weduwe Ali Khan in ons land De weduwe van de eerste minister van Pakistan, de in October 1951 vermoorde Ali Khan, is gisterochtend voor een zes daags bezoek in ons land aangekomen. Zij verblijft sinds Februari in Londen, waar haar beide zoontjes school gaan. De Begum zal vandaag een lunch hebben in Den Haag met vprtegenwoor- cigers van een groot aantal vrouwen organisaties. De nationale vrouwenraad biedt haar Vrijdag in Amsterdam een lunch aan. Zaterdag volgt een lunch met de Ned. vereniging van vrouwen met academische opleiding. Op het Paleis aan het Lange Voorhout werd dc Begum hedenochtend ontvan gen. Zij brengt vanmiddag een bezoek aan de groot-meesteresse van de Koningin, mevrouw F. W. baronesse van Tuyll van Serooskerken-Boreel. De commissaris der Koningin zit vanavond aan bij een d:ner in het Kurhaus, dat wordt aangeboden door de zaak gelastig de van Pakistan. Emissie Holland Amerika Lijn i de Holland Amerika De directie 3 Lijn deelt mede: dat door onderhandse plaatsing van guldens 630.400 aandelen, het geplaatste kapitaal der vennootschap is gebracht op f 40 000.000: dat een statutenwijziging zal worden voorgesteld om het maatschap pelijk kapitaal op f 100.000.000 te bren gen en dat terstond daarna met het oog op de uitvoering van haar bouw programma zal worden overgegaan tot uitgifte van f 20.000.000 aandelen a pari. uitsluitend voor aandeelhouders. ALPHEN AAN DEN RUN Gouden jubileum De dag van gisteren zal de heer i. die 50 jaar in dienst is Na devaluatie: In Vietnam stijgen de prijzen De premier van Vietnam, Nguyen Van Tam. heeft geprotesteerd tegen de door de Franse regering verlaagde wissel koers van de Indo-Chinese piaster. Vol- hem zal het enig resultaat zijn, dat de prijzen omhoog vliegen en dat de werkelijke waarde van de piaster op nieuw zal dalen tot beneden de officiële wisselkoers. De zwarte handel in pias ters zal dan dus geenszins uit de we reld zijn geholpen. Het besluit is geno men zonder overleg met de regering var Vietnam. In handels- cn zakenkringen heerst een opgewonden stemming. Sommige prijzen zijn reeds met twintig procent verhoogd. De premier is van meninj dat de Franse regering nu ook maar d gerezen moeilijkheden moet oplossen. Zilveren-tulptournooi van Ter Leede Voor Bollenstreek-clubs Enkele grote bloembollenkwekers heb ben de voetbalvereniging Ter Leede een prachtige zilveren tulp ter beschikking gesteld als wisselprijs voor een tournooi, liseren na afloop van de eompe- waaraan uitsluitend elftkllen uit de Bollenstreek kunnen deelnemen. Dit achttal verenigingen om deze prijs voetballen en wel de verenigingen Teylingen en Ter Leede uit Sasseniheim, Warmunda uit Warmond. Rijnsb. Boys. V.V.S.B. uit Noordwijkerhout, Foreholte Voorhout. Lisser Boys en S.J.C. uit Noordwij'k. Voor de tweede elftallen van deze verenigingen is gelijkertijd een tour- nood met als inzet een prachtige beker. Ailleen Lisser Boys II doet hieraan niet mee en hiervoor komt Noordwij'k II in de plaats. Het programma is als volgt men-gesteld: Zaterdag 16 Mei: A: RijnSb. Boys I Warmunda I en Rijnsb. Boys IIWar- miunda II 5 u.; B: Ter Leede I—V.V.S.B. I Ter Leede II—V.V.S. B. II, 7 uur. Zaterdag 23 Mei: C: Lisser Boys I Foreholte I cn Noordwyk II—Foreholte II D^ Teylingen I—S.J.C. I en Teylin- Zaterdag 30 Mei: Awinnaar B en winnaar A B. 5 uur; F: winnaar C—win- winnaar —winnaar D, 7 uur. Zaterdag 6 Juni: finales: 3 uur: winnaar verliezer Everliezer F. E-winnaar F. 7 uur. i II—S.J.C. II. 7 t .De Sleutelstad" op tournee door West-Duitsland Op uitnodiging van de Schwimmverein Gladbeck 13 uit Glad-beek in Duitsland, zal de Leidse zwem- en poloclub „De Sleu telstad" een tournee gaan ma-ken door West-Duitsland. Voorts zullen er polowed- strijden worden gespeeld. Er wordt ge start in Gladbeck. Gelsenkirchen en Dus- seldorf. De tournee begint op 18 Juli. Wij wensen de Leidenaars veel succes toe. L.W.V. I—Swift IV 5—0 De eerste wedstrijd voor de Zomer competitie leverde LWV I een grote overwinning op Swift IV op. De Leide- speelden beter en waren ook schot- vaardiger dan hun tegenstanders. Voor maakte Van Gent twee doelpun- ia de hervatting wist Erades drie maal de roos te treffen. De overige uit slagen zijn: DVZ—LWV (dames) 1—2; DVZ III—LWV II 5—1. L.D.V.-nieuws De onderlinge wedstrijden van L.D V. werden voortgezet met de 2e ronde. De uitsla-gen waren: Eerste tiental: H. de Water—M. Krui- der 20; Th. UitenbogaardJ Koopman 11; A. SladekI. Teleng 20: W. HeemskerkJ. W. Huisman 20; B. SlechtenhorstJ. Zaalberg 11; Tweede tiental: F. v. d. StelF H Klinkenberg 0—2; J. v. d. MeyC. Oofk 1—1; W. de Roode—J. C. Klerks 1—1; S. Mondi—M. Brinks 0—2; Derde tiental: J. J. Roosen daal—J. Prins 2—0; J. v. d. LelieM. van Leeuwen 0—2; H. A. Vissers—I. Boom 20; J. H. v. LeeuwenC. Klinkenberg 20; S. v. d. Wijngaard—A. v. d. Lelie 20; R. AalbersbergP. J. Bruné 20. In Schiedam stelt men pogingen in het werk weer. net als voor de oorlog, •ielerbaan aan te leggen. T.T.V. „Sorry" Sorry I behaalde in de promotie-compe titie 3e/2e klasse een 64 overwinning op Sleutels III. Het was een enerverende wedstrijd, waarin Sleutels III kans zag een 50 achterstand te reduceren tot 54. Het dubbelspel moest de beslissing brengen en dit werd door „Sorry" gewon nen. Piet van Es was de beste man. Sorry II komt udt in de promotie-competitie 4e'3e klasse en speelde tegen D.O.S. IX gelijk '5—5». Sorry en D.O.S. leiden nu met elk 5 punten uit 3 wedstrijden. Da jeugdige Jansen onderscheidde zich. Doris Hart en Drobny zege vieren te Rome De enkelspel finales van het interna tionale te'nnistournooi te Rome zijn ge ien door Doris Hart en Drobny. Doris Hart (VS) sloeg in de eindstrijd haar landgenote Maureen Conolly (met 46. 97, 63). De Egyptenaar Drobny te sterk voor de 18-jarige AusjLraliër Lewis Hoad. Drobny won met 6—2, 61, 6—2. Duke gaat tijdelijk voor Gil era rijden Geoffrey Duke heeft medegedeeld dat ij ais lid van de Gilera-ploeg zal uitko ten in de T.T.-races op Man <8. 10 e uni a.s.) en wel in de 500 cc klasse. Aan- ;zien Gilera alleen geïnteresseerd is ir de 500 cc klasse, hoopt hij in de 350 c< races met een Britse motor te kunner deelnemen. Duke zeide voorts dat hij zich. na kort; tijd als autocoureur te zijn uitgekomen, nog steeds aangetrokken voelt to motorracesport, en dat hij althans ii seizoen tot de motor terug zal keren De directie van de Aston Martin-fabrieken, waaraan hij verbonden is, heeft hem hiertoe in staat gesteld. L. T. C.„De Munnik" Eersle team wint van O. T. C. 1 Het weer was Zaterdag zo ongunstig, dat van goed spel geen sprake kon zijn. De beide enkelspelen werden gemakke lijk gewonnen. Den Holder sloeg Sorg- örager met 6—1, 6—2, terwijl mevr. Boot-Lamers mej. Schutting met 6—0, 61 versloeg. Meer moeite hadden n Boot-Lamers cn Engelenburg, die hun tegenstanders i* S sets wisten te ver slaan. Mej. Bouhuys en Den Doldcr be haalden daarna het vierde winstpunt. Het heren-dubbel ging verloren. De Munnik 2 ging onvolledig naar Ballenmeppers 2 Mevr. Zitman-Schop- per. speelde in de plaats van mej. Kas ten, die wegens een blessure niet kon uitkomen, het enkelspel. Hoewel onge oefend in het enkelspel, gaf zij kranig partij, met 7—9, 6—2. 6—4 verloor zij van mej. van Trigt. Hollebrandse won weer zijn partij tegen Boilerman. terwijl mevr. Zitman en Cancrinus met 61. 75 verloren van mej. van Trigt en Van Marle. Can- cinus en Hollebrandse sloegen Boilerman en Van Marle met 7—5. 46, 46. Het eerste gemengd-dubbel zal later worden gespeeld Voorlopige uitslag 22. De Munnik 3 heeft het tegen R.A.P. in Alphen niet kunnen klaren. In de plaats van Hilde v. d. Moortel was op gesteld Joke v. d. Velden. Deze heeft zeker voldaan en zal met meer wed- Leeu' de betonfabriek F. P. Bos Zn Wou'orugscweg. nog lang heugen, gelegenheid van het jubileum werd hein de Rijnkade een hartelyke huldiging bereid. Eerst sprak de oud-directeur v betonfabriek, de heer F. P. Bos een warm toespraakje wees deze op de nauwgezette plichtsbetrachting en hi vriendelijke karakter van de jubilari die in het bedrijf een voorbeeld is. I heer Bos sr bood de heer Van Leeuwen een radiotoestel aan. De huidige directeur, de heer F. P. Bos jr, uitte eveneens waarderende woorden. De heer Van Leeuwen ontving van het gezamenlijke kantoor- briekspersoneel een mooi schilderij. Zijn vrouw kreeg een compleet theeser Dit werd gisteravond aangeboden. de huldiging door de directeuren verte genwoordigde de heer P. van Egmond, procuratiehouder, het personeel. Er wa ren veel bloemen Aquariumvereniging vergaderde In hotel Centraal kwamen de leden van'de Alpheuse aquariumvereniging bij een onder leiding van de heer Th. Veen- stra. De heer Pieters heeft deze avond een groot aantal vissoorten besproken. Aan de hand van prachtige kleurendia's kon hij de leden op de verschillende eigenaardigheden van al die behandel de soorten wijzen. Op voorstel van eer der leden werd besloten een grote partij planten in te kopen, die de leden tegen een zeer billijke prijs kunnen kopen. De propagandacommissie werd uitge breid met de heren B. Koers en W. de De heer Dekker sprak voor A.R.- De kring van A R.-vrouwen hield gis teravond een bijeenkomst, de derde en tevens de laatste in dit seizoen Mej J M. Beenakker opende, waarna het woord was aan de heer A. J. Dekker, wethou der in deze gemeente en aanvoerder van de AR. candidatenlijst Hij gaf een be schouwing over de gang van zaken in Alphen. maar ontleedde eerst de begrip pen industrialisatie en emigratie. Alphen a. d. Rijn is ook aangewezen als kern voor industrievestiging; daarvoor moeten tal van voorwaarden geschapen worden. Aandacht wijdde spr. aan de weeenaanleg, de bruggenbouw enz. Ten slotte zei hij. dat dit alles evenzeer maken heeft met de levensbeschou- ing. Een principiële politiek is ook hier op zijn plaats. Er was voor deze vergadering veel be langstelling. Het aantal vragen was ver rassend groot. Opbrengst De bouwsteentjes voor het Hervormd wijk- en jeugdcentrum hebben in de maanden Maart en April f 233 opgebracht. Klokken beierden Gisteravond hebben de klokken van de Hervormde kerk aan de Julianastraat geluid. De Ned. Radio-Unie heeft er een opname van gemaakt, die de N C.R.V. op 's middags HAZERSWOUDE Poldervergadering Gistermorgen vergaderden de stem gerechtigde ingelanden van de polder De Hazerswoudsche Droogmakerij in het oude raadhuis. Machtiging werd ver- 6trijd-spel zich in de toekomst plaats in een van de ploegen verov«*u. Kitty Kaiser sloeg mej. Van Wieringen in 3 sets Joke van der Velden en Koert van Diepingen klopten mevr. en de heer Den Ouden met 6—4, 6—2 R.A.P. beschikt over een speler, die ir staat is zijn ploeg de overwinning te be- «u, een zorgen. Bergshoeff versloeg Van Wee- buiters". leend tot het verpachten grasgewas voor 1954, alsmede machtiging tot het ver pachten visrecht. Het voorstel van het bestuur om maatregelen te nemen tot toekenning van een bijdrage in de kos ten van geneeskundige verzorging der ambtenaren werd aangenomen/De heren P. Noordam. W. Oppelaar en N. G. Stok man werden herkozen. P.V. De Reisduif Wedvlucht met oude duiven van Quievrain, afstand 197 km. In concours 61 duiven. Lossing om 11.30 uur met N.O.. wind De eerste duif kwam aan om 14 u 54 min. 51 secsnelheid 966 m per min.; de laatste duif om 15 u 32 min. 38 sec., snelheid 815 per min. Uitslag: W. G. de Jongh, 1, 2, 5. 10, 15; W. Lindhout 3. 6; C. Groen 4, 13, 16; P. v. d. Male. 7. 9, 14, 20; W. van Veen 8; Jac. van Veen. 11. 18; A. H. Fase 12; C. van Veen 17; P. van Klaveren 19. - Pracht bedrag De collecte voor de stichting 1940—'45 heeft in het dorp het prachtige bedrag van ƒ620,95 opgebracht. Boeken ruilen Morgenavond van 7 tot 8 uur kunr.én in het gebouw Salvatori boeken geruild worden. Het ruiluur van Donderdag ver valt dus. Burgerlijke stand Geboren: Pieter C. W., z. v. W van der Pluijm en E. Stol: Maartje H. S., d. v. G. Maasikant en A. Koetsier; Adrianus Th. M.. z. v, C. J. Verkleij en A. M. A. de Jong. Ondertrouwd: ,A. H. Duyn, 26 j. en J. Bos. 27 j Overleden: P. C. Goudriaan. d. Berg, 76 j.t echtf. v. TER AAR E.H.B.O.-ers bijeen De gisteravond gehouden E H B O.-jaar- vergadering werd door de voorzitter met een kort welkomstwoord geopend De penningmeester en de secretaresse brach ten de jaarverslagen uit. Na de bestuurs verkiezing bestaat het bestuur uit de volgende personen: de heren C. Lok cn J. Zevenhoven en de dames M. Vuyk, G. Vuyk—Meijering. B. Mulder, A. Kroft en G Kerkhoven. Enkele leden hebben de vergadering nog een kleurtje gegeven door samen spraken uit te voeren Aan het eind van de avond werd dokter Quartel een ge schenk overhandigd, een bureaulampje. Zijn echtgenote kreeg een plant. Nieuwe Leidsche Courant: toonaangevend twee sets. terwijl ook in het ge mengd-dubbel en heren-dubbel hy het was. die R A P. de overwinning bracht. De jonge spelers van „De Munnik" heb ben in het dubbelspel nog te weinig er varing om tegen 'n speler als Bergshoeff enige kans te hebben. n?rUitSïgi" r;™' De Munnik I- O.T.C. I 41. j. den Holder slaat W. - 62; mevr. Boot-La- slaat mej. J. Schutting 6—0, 6—1; D. Boot-Lamers en L. Engelen- burg sl. mej. Dwars en E. Jansen 6—3, tr?' mej. T. Bouhuys en J. den Holder slaan mej. J. Schutting en W Sorgarager 6—4, 6—0; J. W. Boot en L Engelenburg verl. van W. Sorgdrager en E Jansen 4—6, 4—6. Ballenmeppers 2—De Munnik 2 2—2 P. Boilerman verl. van C. Hollebrandse tr3- V3' 1—6: mej- A. van Trigt sl. mevr. J. Zitman-Schoppen 79, 62 «-4; mej A. van Trigt en F. van Marlé sl. mevr. Zitman en E. P. Cancrinus 61 7—5; P Boilerman en F. van Marle verl' van Hollebrandse en Cancrinus 7—5. R A P. 1—De Munnik 3 3—2. J W Bergshoeff sl. A van Weeren S_3. 6-2; mej. Van Wieringen verl. van Kitty Kaiser 8—6, 6—8, 2—6; mej. Van Wie- nngen en Bergshoeff sl. Kitty Kaiser en Wim Kooreman 6—1, 6—2; de heer en mevr. Den Ouden verl. van Joke v. d. Velden en Koert van Diepingen 4—6'. 2-S. Bergshoeff en Den Ouden sl. Wim Kooreman en Koert van Diepingen 6—0, Westduitse socialisten roeren zich weer De Westduitse socialistische party heeft 'P een congres te Frankfort besloten, by het constitutionele gerechtshof te Karlsruhe een klacht in te dienen met betrekking tot de verdragen tussen de Bondsrepubliek en het Westen. Dit houdt in, dat het Hof gevraagd zal worden, deze verdragen ongrondwettig te verkla ren, hetgeen zou betekenen, dat eerst de constitutie moet worden gewijzigd, alvo rens de verdragen kunnen worden be krachtigd. Dit besluit komt enige dagen vóór de Bondsraad zich ten tweede male over-de verdragen zal uitspreken. Door genoemd congres, dat een massa betoging was, hebben de socialisten de verkiezingsstrijd ingeleid met de verkon diging van een programma waarin o m. gezegd wordt „vrede en veiligheid door onderhandelingen en geen oorlogsgevaar door bewapening". De socialistische leider, Erich Ollen- hauer, heeft de aanval ingezet door de regering Adenauer o.a. te bestempelen bewind van „economische vrij- Hü zeide dat de SPD, die bij de verkiezingen de grootste party der bonds republiek hoopt te worden, de strijd te gen de Europese verdragen onvermin derd zal voortzetten. Landingsterrein helicopters kost bijna half millioen Rotterdam vragen de bedrag van ƒ449.000 beschik- het landingsterrein de Hofdijk te Rot- raad baar te stellen voor helicopters terdam. Zoals bekend zal de Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena per 1 Augus tus a.s. een geregelde verbinding Brus sel—Antwerpen—Rotterdam v.v. met hef- schroefvliegtuigen openen en met het oog op een op 18 Mei a.s. te houden demonstratievlucht is met het plan tot aanleg van een landingsterrein reeds een begin gemaakt Arabische minister op bezoek Vanochtend arriveerde in ons land de 28-jarige Prins Misjal van Saoedi-Arabië minister van Oorlog. De prins werd door minister Beyen op het ministerie van Buitenlandse Zaken ontvangen, waarna hij minister ir C. Staf bezocht. Vanmid dag werd de prins ontvangen door Koningin Juliana op Soestdijk. Tijden» zijn verblijf in ons land zal de prins nog een bezoek brengen aan de legerplaats Ermelo en aan de Philipsfabrieken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 4