Duitse arbeider overuren prooi van zenuwziekte wordt door de kapot gemaakt Wordt een prooi van zenuwziekte en gaat geestelijk ten onder De „spionnage" in België moet nog worden bewezen Rampslachtoffers verdwalen in doolhof van regelingen NIEUWE 1EIDSCHE COUBANT ZATERDAG 9 MEI 1953 Meikwaaidige bijeenkomst te Stuttgait (Van onze correspondent te Bonn) EEN VAN DE DINGEN, die in onze dagen voorwerp van bezinning moeten zijn, is toch wel de kwestie van de vrije tijd. Niet toevallig vraagt dit probleem internationaal in kerkelijke kringen de belangstelling, zij het niet overal op dezelfde wijze. Is bij ons de besteding van de vrije tijd voorwerp van grote zorg voor de kerk, in Duitsland gaat het veel meer om de vraag, hoe de noodlottige gevolgen van gebrek aan enige vrije tjjd voorkomen kunnen worden. Duidelijk bleek dit tijdens de vorige jaar te Stuttgart gehouden bijeenkomsten van de Evangelische kerken in Duitsland. Eerst als men de noodzaak van vrije tijd inziet en die vrije tijd ook heeft, kan men gaan praten over een Juiste beste ding. Maar kent men in Duitsland dan niet de achturige werkdag? Zijn de vrije Zaterdagmiddag en Zondag dan wettelijk beschermd? Natuurlijk kent men die, maarin theorie. De pi tijk is vaak totaal anders. Gezin en meenschapsleven in engere zin gaan ge bukt onder de zweep van de arbeid. Daarom riep men elkaar te Stuttgart als een soort noodkreet toe: Christenen, de vrije tijd is niet alleen voor de arbeid, niet alleen voor de wederopbouw; hij is in de allereerste plaats voor u en de Na de uren, waarin de mens werkt aan de lopende band, in de steenfabriek, in de kalkbranderijen, achter de toonbank, op de kantoorkruk, moet er, z-> betoogde men, gelegenheid zijn, zichzelf te hervin den. Echter, vele mensen kunnen ook als de sirene het einde van de dagtaak kondigt, niet met werken ophouden klinkt ons, Nederlanders, wcnderlijk in de oren en wil men er iets van begrijpen, dan moet men nagaan, hoe deze wrongen situatie is ontstaan. Obsessie Ieder weet, hoe Duitsland na 1945 slechts bezield is geweest en nog be zield is van één gedachte, die een ob sessie dreigt te worden, namelijk: weder opbouw. Met inspanning van bijna boven menselijke krachter. werkt men van 's morgens vroeg tot 's avonds laat Daar bij is men vaak uren onderweg, omdat de stad waarin men werkt slechts puin heeft aan te bieden en geen woonruimte Generaal Vandenberg met pensioen Generaal Twining volgt hem op Generaal Hoyt S. Vandenberg, de chef staf van de Amerikaanse luchtmacht, gaat 30 Juni met pensioen. Hij wordt opge volgd door de souschef van de staf, gene. raai Nathan F. Twining. De minister voor de Luchtmacht, Henri C. Talbott, heeft Vandenberg laten weten, dat hij zijn ontslagaanvrage „met aarze ling" had aanvaard. In een brief aan de generaal zegt Talbott, dat hij „de om standigheden, welke de ontslagaanvrage hebben verhaast", heeft besproken. De minister zegt verder niet welke omstan digheden dat zijn. Generaal Vandenberg (54 jaar oud) is 30 jaar in militaire dienst geweest, waar van de laatste vijf jaar als chef-staf van de luchtmacht Hij werd in 1948 in die functie benoemd voor een periode van vier jaar, welke 30 April 1952 afliep. Vorig jaar werd de ambtstermijn echter met 14 maanden verlengd tot 30 Juni. Ike spiak met adviseurs Donderwolkje aan hemel van Panmoendjon President Eisenhower heeft Donderdag met zijn adviseurs de Koreaanse kwestie besproken. Hij zou de jongste Rode voor stellen niet zonder meer aanvaardbaar achten. Zo zou hij bezwaren hebben te gen het toelaten van Poolse en Tsjecho- slowaakse troepen en tegen de voorge stelde politieke conferentie, welke moet beslissen over het lot van de krijgsge vangenen, die na vier maanden nog niet zijn gerepatrieerd. Wat het eerste be zwaar betreft, spreekt men te Washing ton zelfs veelbetekenend van het „paard van Troje" en wat de conferentie betreft vreest men, dat de krijgsgevangenen als pionnen gebruikt zullen worden voor kwesties van veel ruimere betekenis. In Panmoendjon verklaarde de leider der Geallieerde onderhangelaars, gene raal Harrison, dat bij aanvaarding van het communistische voorstel er slechts twee mogelijkheden zouden overblijven voor de krijgsgevangenen: vrijwillige terugkeer naar hun land, of krijgsgevan genschap voor onbepaalde tijd. Onder deze omstandigheden bestaat de moge lijkheid. dat de Verbondenen het nieuwe voorstel zullen verwerpen Indien de com munisten aan de politieke conferentie vasthouden. De tranen van prinses Charlotte Contactlenzen zouden de oorzaak zijn Perle Mesta, de voormalige Amerikaan se gezante in Luxemburg, heeft gisterén verteld, wat nu eigenlijk de tranen wa ren, die prinses Josephine Charlotte van België tijdens de voltrekking van haar huwelijk met prins Jan van Luxemburg stortte. „Volgens de berichten huilde de Prin ses tijdens haar huwelijk", zei de voor malige diplomate dezer dagen op een bij eenkomst van de Amerikaanse vrouwen club in Londen. „Zij huilde ook, maar dat kwam door een irritatie, welke werd veroorzaakt door contactlenzen." Mevrouw Mesta vertelde, dat de Prin ses gewoonlijk een bril draagt, doch dat zij die bij haar bruidskleed niet wilde opzetten. In plaats daarvan droeg zij voor de eerste maal contactlenzen, dat zijn kleine lenzen, die direct op de ogen worden gedragen ter vervanging van «en briL „En de Irritatie veroorzaakte de tranen of wat men dacht, dat tranen waren", aldus mevrouw Mesta. De tranen, die prinses Josephine tij dens de kerkelijke plechtigheid scheen te storten hebben alle mogelijke vermoe dens opgewekt, doch dank zij mevrouw Mesta weet men nu wat de werkelijke oorzaak is geweest heeft. Overuren zijn een vanzelfspre kendheid geworden. In de eerste jaren dienden zij om de ergste wonden van de oorlog te helen. Nu kan en wil men het extra inkomen niet meer missen. Een nieuw pak, een vloerkleed, radio, motorfiets, volkswagen: ze zwepen op tot langer werken. Vrije tijd gunt men zich niet. Vrije tijd klinkt onwezenlijk, vóór oorlogs. Vrije tijd is verleden tijd gewor- Is het dan wonder, dat men die bijeen komst te Stuttgart gebruikt heeft om de Christenheid in Duitsland scherp voor ogen te stellen, hoe gevaarlijk zulk een verheerlijking van de arbeid worden kan? De arbeid zonder de broodnodige rust, bezinning en ontspanning, zo zei het Pfarrer Seeger, brandt de mens op. Alle arbeidskracht wordt te snel en dus ondoelmatig opgebruikt. Men gaat steeds minder presteren. Dan is de angst ge boren. Men loopt vast in de verschrik kelijke kringloop van te moeten werken en 't niet te kunnen, te moeten rusten er. 't niet meer te weten hoe. Het eind? Een volkomen zenuwoverspanning! Opgeteerd Ontelbaar velen zijn er zo in Duitsland, die opgeteerd zijn door de demon van de arbeid. Hun arbeid is hun een strenge heerser geworden. De mens zonder ar- beidsrust is echter niet alleen een ge makkelijke prooi voor elke vorm van zenuwziekte, hij loopt ook gevaar, elk besef voor geestelijke waarde te verlie zen. Zijn geestelijke vorming wordt overwoekerd door de grage grijparmen van de arbeid. Hij is nog slechts een rad, dat op elk bevel meedraait in de grote arbeidsmachine. Zijn horizon krimpt in. Hij kan zich over belangrijke waarden in het leven niet zelf een oordeel meer men. Hij moet hulpeloos, stuurloos af gaan op wat anderen hem voorzeggen en wordt er. daar schuilt het allergroot ste gevaar, zeker voor het Duitse volk een gemakkelijke prooi voor ieder die een schoonschijnende, verderfelijke ideo logie verkondigt. Herover uw vrije tijd op de arbeid, zo luidt daarom het parool: die vrije tijd is levensvoorwaarde voor mens en volk. Laat zich dan alles terugbrengen tot het probleem van de Zondagsviering? Wan neer men in Duitsland aan velen de vraag zou stellen: van wie is de Zon dag?, dan zal men tot antwoord krijgen: van de slaap! De Zondag is de dag zon der wekker. Kerkgang? De man per radio in bed en de vrouw al eten koken de. 's Middags staat men al in de rij voor de kassa van de bioscoop, zoals men elke dag in de rij staat bij de fabriekscon- tróle. Kerkgang is voor de vromen. Zo zijn de kerken in vele streken beang stigend leeg. Mer. weet de Zondag niet Dan komt er nog het probleem van de „rollende" Zondag bij. Vele continube drijven werken des Zondags door. De Zondag wordt gedegradeerd tot vrije dag en „rolt' dan hier, dan daar, zelden ech ter op zijn plaats! Verblijdend is het dan ook, dat men te Stuttgart het probleem tot in de kern heeft durven raken. Berichten waren overdreven Aantal studenten gebruikte zenders zonder een vergunning te bezitten Verschillende couranten hebben vorige week onder grote „koppen" op zienbarende berichten gepubliceerd over spionnagecomplot in België, waarbij geheime militaire gegevens naar een com munistisch centrum in Kor?n£i3gen wer den doorgeseind. Zoals de lezer zich zal herinneren, brachten wij dit bericht met zekere voorzichtigheid. Later bleek uit Reuterberichten dat het nogal mee viel met de spionnage-onthuilingen in "elgië. D.e Gazet van Antwerpen geeft thans een overzicht van de gebeurtenissen, dat ij onze lezers niet willen onthouden. Wat betreft de arrestatie van zekere De Laet te Lier, die in dienst is van de RAF, staat het nog geenszins vast, dat deze zich aan spionnage heeft bezondigd, nin als van een zekere Bastijn, diie ook werd gearresteerd. Zeker is slechts dat de aangehoudenen, wie de vlieg- tuigenbouw een hobby was, het regle ment 'hebben overschreden en dat alles- De Laet zich te ".er gewaagd heeft, door de inlichtingen waarover hij als RAF-militair beshikte, zo maar prijs te geven als de een of andere doodgewone amateursbevinddng. Ook onder de talrijke inbeslagnemin- >n in het Antwerpse zijn er enkele het gevolg van reglementsovertreding om. 'an de ON. 4 Z.O. van de militair Morel uit Mortsel, die over een vergun ning van de regie van T.T. beschikte doch buiten de voorgeschreven frequen tie-band gegaan was. Een ander militair nL Cyriel Colaers uit Borgerhout, had zijn examen reed6 afgelegd en kon elke dag zijn vergunning verwachten. Hij hoopt derhalve ook, dat zijn kostbaar toestel, de vrucht van zo veel dagen werk en zorg, zal worden teruggegeven. Zoals men weet, worden vergunningen jor radiozenders toegestaan aan ama teurs, die in Maart of September gesiaagd in een examen van de regie, han delend over telegrafie, radio-electriciteit reglementen. De uitzendingen mogen enkel geschieden in de frequentiebandc,. weBke door de regie aangeduid zijn, mits vermelding van het officieel toegekend zendteken. De meeste te Antwerpen in beslag ge nomen zenders behoorden toe uitstrevende „studenten in de radio-elec triciteit", kereltjes van 16 tot 20 jaar die zelf een zendtoestel in elkaar gezet had den met het vooruitzicht, een examen af te leggen en een vengunning te Aldus de „Gazet". Karei Strassburger overleden Hartverlamming gekregen en te water gevallen Karei Strassburger, directeur van het bekende circus Strassburger, is te Trelle- borg (Zuid-Zweden) plotseling overleden Hij stond daar Donderdag toe te zien, hoe materiaal van zijn circus werd verscheept toen hij plotseling in het water viel. Eer aantal personen sprong hem na. Zy slaag- er in hem aan de wal te brengen toen bleek hij reeds te zijn over leden. Vermoedelijk heeft de heer Strass burger een hartverlamming gehad. Hij was 54 jaar oud. Enkele jaren geleden! werd hij tot Néderlander genaturaliseerd. In hoeverre de gesprekken die zij o dereen en met vreemde amateurs voe den, met de techniek te maken hadden ons niet bekend. Wel weten wij dat de betrokkenen met elkaar in verbinding traden resp. met volgende vrij gekozen zendtekens: ON 4 RXM; ON 4 AST; ON 4 ANT; ON 4 SBO; ON 4 MOP; ON 4 RAF; ON 4 KMK; ON 4 AVL; ON 4 TSM; ON 4 ATS; ON 4 ATM; ON 4 DAB. Vanwege de amateurs wordt verzekerd, dat deze in beslag genomen zendappa raten niet voor ilaatjesdraaierij e.d. werden gebruikt. Het in beslag nemen moge 'enerzijds verantwoord zijn. anderzijds mag deze aangelegenheid ook niet gedramatiseerd Worden. Het enige geval, dat misschien nog de belangstelling waard blijft, is dat van Lier, doch ook hieromtrent is het verkeerd, zich aan voorbarige oonciusies te wagen. Duitse regering opent postbus voor klachten Om het contact tussen volk en regering te vergemakkelijken heeft de Westduitse regering een brief- en radiodienst inge steld. Wie klachten heeft of inlichtingen wil hebben, adresseert zijn brief aan Postbus 100, Bonn". Een commissie uit het parlement beantwoordt de brie ven, hetzij schriftelijk, hetzij in een radio uitzending. In de enkele dagen, dat „Postbus 100" geopend is, zijn reeds 150 brieven binnen gekomen, zo meldt de V.krt. De parle mentscommissie leidt verscheidene brie ven verder naar de departementen of naar de Voorlichtingsdienst van de rege ring. De commissie ziet er echter op toe, dat alle ernstige brieven, hetzij schrifte lijk, hetzij per radio, ook ernstig worden beantwoord. Wapenhulp wordt opgevoerd Aldus de Amerikaanse minister van Defensie Amerika zal zijn wapenleveranties aai de bondgenoten na 1 Juli aanzienlijk ver groten. Dit heeft de Amerikaanse minis Defensie, Charles E. Wilson, gisteren aan het Congres medegedeeld. Het ligt in de bedoeling in het komen de begrotingsjaar voor een waarde van i milliard dollar aan wapens en militaire uitrustingen te verschepen, tegen •aarde van slechts 3,8 milliard dollar in het lopende begrotingsjaar, dat 30 Juni eindigt. Wilson verdedigde in de Senaatscom- issie voor Buitenlandse Zaken president Eisenhowers voorstel 5828 millioen dol lar ter beschikking te stellen voor hulp an het buitenland. Er ls tegen dit voorstel verzet in het Congres gerezen, orqdat een deel van de leden het bedrag toch nog te hoog vindt Men gelooft te Washington echter niet, dat dit verzet veel succes zal hebben, om dat de invloedrijkste senatoren en afge- rdigden weinig voor besnoeiing ge voelen, ook al gezien de ernst van di toestand in Z.O.-Azië. Renault-arbeiders weer aan het werk Ongeveer 1000 arbeiders hebben gis teren gehoor gegeven aan de oproep de directie van de Renaultfabriek aai 1.400 arbeiders van de bekledingsafde- het werk te hervatten. Door de staking in deze afdeling was de directie gedwongen de gehele fabriek te sluiten, waardoor 40.000 arbeiders zonder werk kwamen. Als de achterstand van de be kledingsafdeling, waar een staking om lonen drie weken geleden begon, zal zijn ingehaald, zal de fabriek, haar poorten weer kunnen openen. Turkse autobus in ravijn gestort43 doden Bij Bitlis, in Oost-Anatolië (Turkije) een autobus in een ravijn gestort; 43 inzittenden zijn om het leven geko- i. Men heeft de lijken van 4 slacht offers kunnen bergen. De 39 anderen zijn door de rivier, die door het ravijn meegesleurd. Nog een exclusieve foto van de viering van 1 Mei te Moskou. In kaarsrechte gelederen, met strakke gezichten, de bajonet op het geweer, marcheerden deze soldaten van het Rode leger in hun typisch Russische Jack-laarzen over het Rode plein. (Exclusief N.L.C.) Aarde van Mozarts graf naar Parijs Aarde van het graf van Wolfgang Amadeus Mozart te Wenen zal naar Pa rijs worden overgebracht voor een plech tigheid ter herdenking van de moeder van de componist, die aldaar op 14 Mei 1778 is overleden. Een Oostenrijkse dele gatie o.l.v. de burger-gouverneur van de provincie Salzburg, dr Josef Kraus, zal de aarde op 14 Mei deponeren op het I lukking graf_ van mevr. Mozart op het kerkhof feld herziening St Eustache te Parjjs. Bij de jongste eerste Mei-vie ring te Moskou werd dit enor- bord meegevoerd, waarop te lezen staat: Lang leve de vriendschap tussen de volken van Engeland, Amerika en de Sowjet-Unie in hun worsteling om oorlog te voorkomen en een duurzame vrede in de gehele wereld te verzekeren. (Exclusief N.L.C.) Stalins zoon zou zijn gevlucht Het Britse dagblad „Daily Sketch" meldt dat luitenant-generaal Vassili Stalin, zoon van de overleden Russische dictator, met een afschrift van het ge heime testament van zijn vader uit Mos kou is gevlucht. Het bericht luidt: „Luitenant-generaal Vassili Stalin, de jongste zoon van de maarschalk, is volgens berichten uil Moskou, welke Whitehall bereikt heb ben, in ongenade gevallen. Hij is gede gradeerd, omdat hij millioenen roebels te veel uitgegeven heeft voor de ontwik keling van jachtvliegtuigen. In tiet ge heim heeft hij Moskou verlaten met medeneming van een afschrift van hel testament van zijn vader, daar hij er niet in geslaagd is van Malenkof verlof te krijgen om bijzonderheden hieruit be kend te maken." Tevens beweert de „Daily Sketch" dat de leider van de Chinese communisten, Mao tse toeng het ongenoegen v Malenkof opgewekt heeft door bevel geven tot de invasie van Laos. Waarschuwing van Dulles Vóór de herfst moet EDG er zijn, anders. „Wanneer tegen de herfst het verdrag voor de Europese Defensie Gemeenschap niet is geratificeerd, zou Amerika zijn buitenlandse politiek dienen te herzien' heeft de Amerikaanse minister tenlandse Zaken. Foster Dulles, de com- ie voor Buitenlandse Betrekkingen het Huis van Afgevaardigden gedeeld. „Ik twijfel er niet aan", zo ging Dulles verder, „of wij tegen Juni zullen weten wat er met de EDG gaat gebeuren, doch er kunnen zich tegen dat tijdstip enkele ontwikkelingen hebben geopenbaard, die voor ons een richtlijn kunnen zijn". „Ik geloof echter", aldus de minister, „dat wij er goed aan hebben gedaan, de EDG-landen enig uitstel te geven. het Europese legerplan eet worden, zou dat ongetwy- ons eigen programma I tot gevolg hebben". Zells ambtenaren weten de weg niet Klop op de deur van departementen nodig om haast te maken met schadewet De getroffen middenstanders uit het rampgebied weten in de meeste gevallen niet eens, tot welke instantie zij zich moeten wenden om schadevergoeding. Ook de besturen van de organisaties der middenstanders kennen de weg niet En als aan een middenstander de weg wordt gewezen, kan hy in verschillende ge meenten zyn doel niet bereiken, doordat de ambtenaren hem by het begin de pas afsnyden met de opmerking dat zij een regeling niets gehoord hebben of dat zij geen toestemming hebben de regeling toe te passen. Dit hebben de verschillende leden de watersnoodcommissie uit de Tweede Kamer verklaard tydens een onderhoud met staatssecretaris Veldkamp en de directeur-generaal voor de middenstand, dr Groeneveld Meyer. Wanneer de leden van de commissie zich echter voor een bepaald geval wenden bijvoorbeeld tot de minister Maatschappeiyk Werk of tot hoge ambtenaren van zyn departement, dan blykt telkens, dat voor zeer vele geval len wel regelingen en richtlynen getrof fen zyn en dat aan de uitvoering hier- niets in de weg staat. De conclusie is, dat hetgeen boven aan de top pyramide klopt, aan de onderkant óf niet begrepen wordt, óf dat het contact hoog en laag ergens wordt onder broken. De staatssecretaris was bereid met andere departementen te overleggen, of het niet mogeiyk is een eenvoudige pu blicatie' samen te stellen ten behoeve rampslachtoffers, waarin de diverse getroffen regelingen worden samenge vat Intussen had de staatssecretaris de centrale middenstandsorganisaties reeds volledig laten documenteren, waardoor deze in de gelegenheid zyn haar leden jor te lichten. Het wachten op de totstandkoming van de watersnoodschadewet achtte de com missie zeer ongelukkig. Zy opperde de mogelijkheid, dat de interdepartementale commissie voor de middenstand, waarvan de staatssecretaris voorzitter is. zacht zinnig. indien het kan. doch hard. Indien het moet, op de deuren van de verschil lende departementen zou kunnen klop pen om deze zaak in beweging te bren gen. De staatssecretaris bracht naar voren, dat het weliswaar nuttig kan zijn de terdepartementale commissie voor paalde problemen byeen te roepen, doch dat anderzyds persoonlyk overleg in vele gevallen goed werkt cn zelfs beter en meer bevredigend. De staatssecretaris was intussen bereid het resultaat zijn besprekingen met het ministerie Financiën ter kennis van de commissie te brengen. Grootvader verduisterde een baby Een misdryf, dat de Justitie niet alle dagen te berechten krijgt, stond gisteren op de rol van het Gerechtshof te Leeu warden. In Juni 1951 was de ongehuwde doch ter van de 45-jarige arbeider H. P. te De Kiel bevallen. Nog diezelfde dag is de baby door de grootvader met toe stemming van de moeder uit het huis gebracht en ondanks alle naspeuring* van de zijde van de politie en Justitie heeft men niets meer omtrent het kind vernomen. Verdachte heeft gezworen dj geheim nimmer prijs te geven. De recht bank te Assen heeft de man vrygespro- van het onttrekken van een kind de nasporingen van politie en Jus titie, doch de procureur-generaal bij het Hof te Leeuwarden vorderde, evenals in eerste instantie de Officier van Justitie. jaar gevangenisstraf. Verdachte was niet ter zitting verschenen. Post voor Koreavrijwilligers op thuisreis Automatisch alarm bij hoog water Uitvinding van technicus uit Middelharnis De heer D. Blokland, radio- en electro- technicus te Middelharnis, heeft eeri automatische hoogwatermelder met alarmsysteem uitgedacht, die, naar hy hoopt, by hoge watervloeden en over stromingsgevaar nuttige diensten zal kunnen bewyzen. Het apparaat, dat in metalen zuil op bepaalde punten kan worden geplaatst en slechts een kleine inlaat van water heeft voor de golfslag, wordt electrisch verbonden met de dorpskernen, waar de bevolking door middel van gekleurde lampen kan zien hoe de waterstand is en of eventueel ge- dreigt. Bij normale waterstand brandt een groene lamp. Stygt het water, dan gaat een gele lamp branden. Komt het water nog hoger, dan wordt het licht signaal rood. Dreigt er tenslotte gevaar, dan wordt automatisch een sirene in werking ge steld. De hoofdmelder kan door kleine meldertjes worden verbonden met de woningen van dykgraaf en dykraden, hoofd der gemeente, politie. enz, waar door de situatie van kleinere lampen kan worden afgelezen. Er zijn met dit systeem wie mogelykheden. Zo zelfs, dat met eventuele medewerking van de PTT bij hoog water-gevaar via de telefoon alarm kan worden gegeven. Het apparaat kan ook in werking worden gebracht met droge batterijen. Het stroomverbruik is miniem. In technische kringen heeft men belangstelling voor deze ontdekking, waarop octrooi is aangevraagd. Oranje en Willem Ruys gaan Napels aandoen Vóór de oorlog was het gebruikelyk, dat de passagiersschepen van de stoom vaartmaatschappij Nederland en de Kon. Rotterdamsche Lloyd zowel op de uit- als op de thuisreis respectievelijk Genua en Marseille aanliepen. Deze traditie zal thans in -overre wor den hersteld, dat <'e Oranje en de Wil lem Ruys op de thuisreis, dus van Indo nesië naar Nederland varend. Napels zul len aandoen. De regeling zal ingaan met de reizen van de Orar.j-* op 21 Augustus en van de Willem Ruys op 16 September uit Tandjong Priok. De reis Djakarta— Napels zal 15 dagen Jureu. Meisje (veertien jaar) ontkwam aanrander In het Mastbos te Breda is gistermid dag een veertienjarig meisje uit Oud- Ginneken door een man overvallen. Het meisje leverde een gevecht met de aan rander en wist. hoewel ernstig aan het hoofd gewond, te ontkomen. De man had het meisje ook nog in een sloot gewor pen. meldt Het ParooL Het meisje ging naar haar tante, die in de Gelderseweg woont Op de weg stond een man met een rode vlag. die waarschuwingsbord van het schietterrein had gehaald en wees haar op het feit. dat de weg afgesloten wa3 wegens schietoefeningen. Hy zei. dat zy door het bos weer op het andere ge deelte van de weg kon komen. Zo lokte hij het meisje mee. maar toen hy hand- tastelyk begon te worden, verweerde zy zich. By het gevecht kreeg zy een trap tegen het hoofd en werd in een sloot geworpen. Met een bebloed gezicht nat en luid gillend rende zy naar de Gelder seweg, waar spoedig hulp verscheen. De politie werd gewaarschuwd en deze doorzocht met speurhonden het bos. Het is echter nog niet gelukt de man te arresteren. Straks 1/5 van tabak eigen teelt Ned. Virginia is geen experiment meer De Nederlandse Virginia Tabakscul tuur is uit he: experimentele stadium gekomen. De Stichting Proeftuin Tabak te Wageningen heeft 2 hectaren grond uitgegeven aan tabakstelers. De stichting heeft sedert 1949 geëx perimenteerd met een nieuwe teeltmetho de, fleu-curing geheten. Deze ombuiging van de bestaande tabaksteelt naar de teelt van Virginiatabaik voor de sigaret tenindustrie heeft ongedacht gunstige perspectieven geopend. Het zal in de toe komst mogelijk worden een vijfde deel van de twintig miiWoen kilogram tabak, die jaarlijks overzee wordt aanugekocht. te vervangen door tabak van eigen bodem. Er is een smaakven-schuiving by het publiek, waardoor dezelfde toestand is ontstaan als destyds, toen het noodzake lijk werd om van pruomtabakverbouw te gaan naar die van rooktabak. De smaakverschuiving van sigaar naar siga ret en binnen deze vorm van tabakver- bniik van Oriënt naar Virginiasic- ret is algemeen -waarneembaar en roept ook n andere landen problemen op. Legering Ned. troepen in Duitsland Minister Staf heeft Donderdag verklaard dat de Nederlandse regering voornemens ls te komen tot legering van legeronder delen in Duitsland. Adzes K.'s v. K.: Afschaffing gevraagd v n visum voor Duitsers Nu op 1 Juli a.s. voor het reizen naar Duitsland practisch geen visum meer no dig is, hebben alle Kamers van Koop handel in ons land minister Beyen ge vraagd na die datum ook een dergelyke maatregel te nemen voor Duitsers die 3ar Nederland reizen. Indien bezwaren zouden bestaan tegen Jlledige afschaffing van het verplichte •um. zou men daaraan tegemoet kun nen komen door het visum aan de Duit die Nederland willen bezoeken, gra- n zonder verdere formaliteiten ter beschikking te stellen, aldus het adres. Voor werk en vrijheid... Garry Davis weer op het toneel Garry Davis (wear wereldburger no. zit op dit ogenblik op een grote kist voor het Londense Buckingham Palace. Naast hem tikt een knappe secretaresse brieven aan koningin Elizabeth, die Garry haar dicteert. Garry is een 24-uurs staking begon- ?n om de aandacht van koningin Eliza beth te trekken. Hy is bedreigd met uit zetting uit Engeland, omdat zyn ver- bly fsvergunning is afgelopen en het mi- Binnenlandse Zaken weigert Post voor de militairen die op 3 Mei uit Korea zyn vertrokken, moet uiterlyk op 17 en 21 Mei in Nederland ter post worden bezorgd. Het adres moet als volgt luiden: nisterie haar te vernieuwen. „Ik eis het recht op. werk en bewe gingsvrijheid te heoben in elke staat ik my bevind. Zo staat het in het charter van d« Ver. Naties", aldus Garrr VTlelterï- le*er-1 Verslaggevers en nieuwsgierig» Lond«- nummer, NJÏ.V.N. op thuisreis naar Ne-1 naars groepen om hem heen en Garry derland, Amsterdam, Schiphol, militair, kykt naar Buckingham Palace...»

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5