Jan Blom te Alphen is lid van vier zangkoren Vijf avonden in Leiden van de Nationale reserve Onvergetelijke avond voor Wim Huisman en de zijnen In De Kaag worden Amerik. jachten gebouwd Hillegom is ontsteld over beleid centrale grondkamer L NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 9 MEI 1953 Mensen en hun hobbies Hij laat er soms z'n eten voor staan „Was muziek en zang er niet't leven had geen waarde", heeft eens een I dichter in een hooggestemd ogenblik gezongen. Niet iedereen zal deze ietwat eenzijdige bewering zo maar voetstoots beamen. Maar dat de muziek tot de hoogste waarden van het leven behoort, staat toch wel vast. Talrijk zijn de beoefenaars van deze schone kunst. Ons land is rijk ge- zegend met muziekgezelschappen en zangkoren. Zelfs de kleinste dorpen zouden er niet buiten kunnen. zijn opkomst te danken. Hij was de ini tiatiefnemer en leider van dit dappere Wie echter in de gelegenheid komt, ach ter de glanzende facade der vaderlandse ge" muziekbeoefening eens rond te nei - bemerkt al spoedig, dat het gedrang het lidmaatschap van zo'n ensemble toch i lang niet zo groot is, als het, oppervlak kig bezien, wel scheen. Het aanbod is meestal niet groter en dikwijls zelfs min- i der dan de vraag. De sport en de strijd om het bestaan zijn langzamerhand ge- duchte concurrenten geworden. En de besturen zijn al heel blij met een flinke kern van leden, die trouw eenmaal per j week de repetities bezoeken. Uw muziekmedewerker, lezers, woont, i uit hoofde van zijn werk, heel wat con- certen -bij. Van allerlei aard en kwaliteit, j De gezichten van zangers en speellieden I werden hem op den duur vertrouwd. In z'n geheugen bewaart hij de foto's van i al die koren en orkesten. Maar één ding verwarde hem min of meer. Er was iets, - dat vaak terugkwam, iets, dat hij niet zo .maar dadelijk kon thuisbrengen. Tot in- di eens de nevel opklaarde. Op de concerten van zangkoren, waar een bepaalde dirigent het bleek de i heer Dirk van Vliet te zijn de scepter - voert, is een kleine kwieke jongeman een g i vaste verschijning. In de pauze's en bij een wisseling dribbelt hij bedrijvig heen ld en weer met bladen muziek, verschikt een lessenaar en maakt even een kort eds praatje met andere leden. Steeds is hij in- bezig, tot het seintje van de dirigent hem 3at op zijn plaats tussen de bassen terugroept, Dan komt hij eerst recht op dreef. Zonder één blik op z'n partituur, kijkt hij onaf. gebroken naar de aanvoerder en zingt, de i met onverdeelde aandacht, in volle toe. te wijding. Onze nieuwsgierigheid was gewekt. En we rustten niet, voor we de naam van en. j deze actieve zangliefhebber, gemeen- op schappelijke factor van denkelijk vier a el- vijf koren, kenden. Dit werk werd be- yjj- j loond door een kennismaking met de heer len Jan Blom, volijverig amateur-koorzanger, uw j We togen op een vrije avond naar Al- J.a. phen om de man van dit artikel te ont- lan moeten. Jan Blom wachtte bij de bus- en. halte en voerde ons naar zijn woning in is, de Jan van Nieuwenhuizenstraat Een storing aan het lichtnet vermocht ons niet als in verlegenheid te brengen. De zuster van ien de zanger, met wie hij samenwoont nd, i de heer Blom is vrijgezel verdreef met nt- i eer gezellig brandend kaarsje het „akelig duister". Zo konden we in een romantische sfeer met ons gesprek beginnen. Q Al vroeg De heer Blom is al vroeg met zijn lief hebberij begonnen. In Den Hoorn, waar hij tot 1929 woonde, was toentertijd geen zangvereniging. Was het wonder, dat de twaalfjarige knaap naar een ander oord verhuisde en in Alphen dadelijk lid werd van „Klein Hosanna"? Vier jaar heeft hij in dat jeugdkoor, onder leiding van 111 wijlen de heer H. A. van der Kemp, mee- n9"- gezongen. Toen nam „Con Amore", ge. j dirigeerd door Henri Welbooren, hem in rf zijn gelederen op. Nooit ontbrak hij op het appèl. Van twee concoursen in Lei- T? den kwam zijn vereniging met een eer- 6te prijs thuis. e De oorlog maakte aan deze mooie tijd een abru-pt eind De cultuurkamer was voor „Con Amore" natuurlijk taboe en ,n daarom sloot Blom zich aan bij een ille- e -■ gaal zangclubje, dat onder de welluiden- y de naam van „Alphense merels" bij aller. lei gelegenheden optrad, zelfs brutaal- ,en. weg een paar maal in het Nutsgebouw. ,rI Aan deze merels heeft Dirk van Vliet Majoor Hordijk wordt overgeplaatst Hij werkte vier jaar in Leiden Naar wij vernemen, zal majoor Hor dijk van het Leger des Heils tegen het einde van deze maand onze stad verla ten wegens overplaatsing. In welke plaats het echtpaar Hordijk zijn werk bij het Leger zal voortzetten, is nog niet bekend. Dat wordt volgende week be slist. Majoor Hordijk werd in Raalte gebo ren. In Almelo, 46 jaar geleden, kwam hij met het Leger des Heils in aanraking en 31 jaar geleden werd hij actief lid. Op 11 Januari 1923 ontving hij zijn eerste aanstelling als kadet-luitenant voor het korps Utrecht I. Luitenant Hordijk was een harde werker, zoals -hij dit nu nog is. Hij bleek een bekwaam officier te zijn, zodat hij al spoedig, nadat hij een nieu we zaal had geopend aan de Prinsegracht te Den Haag (thans congreszaal), naar Amsterdam werd gezonden om daar zelf standig te werken. Er zijn nog heel wat aanstellingen gevolgd, zowel voor maat schappelijk als voor geestelijk werk. De majoor kwam op 16 Mei 1949 naar Leiden, vier jaar geleden dus. Ook hier heeft hij veel tot stand gebracht. Velen hebben hem leren kennen als een ijverig en warmvoelend mens met een groot be grip voor geestelijke en maatschappelijke noden. Velen hebben ook naar zijn woord geluisterd. Op 11 Januari van dit jaar vierde majoor Hordijk zijn dertig-jarig jubileum. Een dokter nodig De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt waargenomen door.de dok ters De Graaff, Kors, Lahr, Sneep en Veldhuizen. Welke apotheek De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van terdag 9 Mei 13 uur tot Woensdag 13 Mei 8 uur waargenomen door apotheek Van Driesum. Mare 110, tel. 20406 en de Zui- aer-apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553. Van Woensdag 13 Mei 18 uur tot Za terdag 16 Mei 8 uur wordt de dienst v genomen door apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en de Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 20313. Nieuw perspectief Toen de Duitsers waren vertrokken, opende zich een nieuw perspectief. Dirk van Vliet werd organist bij de Evangeli satie te Oudshoorn. Daar ontstond uit het naaikransje en dameskoor, dat later uit groeide tot een gemengde zangvereniging, het thans zo te goeder naam en faam be- Zo enthousiast zingt Jan Blom in een serie zangverenigingen. Foto N. van der Horst kend staande „Jubilate Deo". Van Vliet werd dirigent en Blom gaf aan de aan drang van zijn vriend, om lid te worden, enige aarzeling, gehoor. ,Toe jö, ik moet je 's even hebben", zei Van Vliet op een keer. „Ik zit met m'n handen in 't haar, want ik moet met „Merodia" van Voorhout naar het con cours in Scheveningen en we zitten te springen om bassen. Er zijn er maar drie. De één is ziek en van een ander heb ik ir liever, dat hij niet meezingt. Help tot het concours!" Het was een hele opgave. Twee moeilijke nummers ston den op het program (Von Gluck en Bon set). Enfin, Blom heeft weer „ja" gezegd, en de zaak is voor elkaar gekomen. Een tweede prijs (op vier punten na een eerste!) was het verheugende resultaat, Blom besloot toen, lid te blijven. Nog eenmaal dat was in 1946 deed de heer Van Vliet een beroep op zijn vriend. Deze keer voor het koor van Woubrugge. En twee jaar geleden sloot de heer Blom zich ook nog aan bij het pas opgerichte Sassenheims mannenkoor, waarvan de Vries de aanvoerder werd. Intussen had hij bedankt voor zijn vijfde koor (Aarlanderveen) De heer Blom haalt een stapel foto's te voorschijn. Allemaal van concoursen Daar kan hij veel van vertellen. We horen de successen in vele plaatsen, van de blij de terugkeer in Alphen na de bevochten overwinningen. „Is dat geen zware opgave voor U, in vier koren te zingen?" vroegen Maar de heer Blom ontkent gedecideerd. ,Ik doe het met dezelfde animo, als vooi ién koor. Bovendien wordt het routine, werk. U moet weten, dat ik bijna geen noten ken en dus alles op het gehoor doe. De laatste tijd ben ik pas begonnen met mij toe te leggen op het lezen van i ziekschrift. Toch geeft het notenbeeld grote steun. De zuster begrijpt niet, dat iedereen zegt, dat haar broer zo goed kan zingen. Thuis doet hij er nooit wat aan. „Wat zingt u het liefst?" Het antwoord kwam zonder bedenken „Klassiek en natuurlijk Bach en Handel en zo. Andere muziek zing ik ook wel mee, maar toch liever niet" Zelfs het Jagerchor uit de „Freischütz", dat het Sassenheimse man nenkoor heeft ingestudeerd, ligt hem eigenlijk niet. Geen professionalisme „Wanneer het tegen een zangersavond of een concours loopt, zeg ik altijd: Jon gens, we moeten een verjaardag maai laten passeren. Maar ja, de meesten zeg gen: ik ben maar eens in 't jaar jarig". Jan Blom zélf is op zijn geboortedag echter nooit thuis. Blom is tegen professionalisme. Dat is voor een amateur uit den boze. Hij be taalt trouw zijn viervoudige contributie en krijgt nooit de reiskosten vergoed. Zingen is Bloms enige hobby. Daar voor moet het eten wel eens blijven staan. Ook door weer en wind trekt hij er op uit. Gelukkig is hij bijna nooit ziek. Alleen de Maandag en Zaterdag zijn nog vrij. „Wanneer een vereniging gebrek aan bassen zou hebben, zou ik ei misschien nog wel een vijfde koor bij' nemen", bekent hij. „U bent altijd zo druk bezig op de uitvoeringen", merken we op. „Ja, ik heb graag, dat alle partijen klaar liggen. Met muziek moet je zuinig omgaan. Ik ben bij Melodia bibliothecaris. Daar heb ik interesse en aanleg voor". Die zin voor orde en preciesheid blijkt ook wel hieruit, dat deze geestdriftige amateur alle fout gezongen passages met kleur potlood aantekent. Dan is hij er de vol gende keer op bedacht.... Bestuursvergaderingen Blom is stuurslid van twee koren kan hij maar betrekkelijk zelden bijwonen. Of het moest dan op Maandag of Zaterdag zijn Na het afscheid nemen behouden de prettige herinnering aan iemand, die met zijn vrije tijd werkelijk raad weet, die rustig en trouw een edele lief hebberij-beoefent en vastbesloten is daar lang hij kan, mee door te gaan. Op dit ogenblik zijn er slechts vijftig Leidse reservisten De Nationale Reserve gaat in de komende weken propaganda voeren In Leiden. Men acht dit nodig, want er zijn nu in onze stad maar ongeveer vijftig leden, Niemand zal ontkennen, dat het aantal reservisten veel groter kan zijn. In. de trouwzaal van het stadhuis wordt op 11, 15, 18, 20 en 21 Mei «een bijeen komst gehouden, die om half 9 begint. Hierin wordt een film vertoond en een functionaris van de Reserve hoopt er een volledige toelichting te geven. Men kan natuurlijk ook met allerlei vragen komen. Voor wie zijn deze vergaderingen bestemd? Het bestuur van S.W.G. heeft alle buitengewoon dienstplichtigen de lichting 1944 en jonger schriftelijk zocht de nodige aandacht aan deze actie te schenken. Dat zijn er ruim duizend, dat per avond tweehonderd personen kun- :n worden ontvangen. De Nationale Reserve dient in tijden m nood in Nederland en als het enigs zins mogelijk is in de eigen plaats streek. De belangrijkste punten van 1 programma zijn: het bewaken van belang rijke objecten (gasfabriek, station het optreden tegen kleine infiltraties, het bewaren van orde en rust en het optre- tegen de zogenaamde „vijfde co- Het bestuur vestigde er ook de aan- Geringere bezetting bij Werninks beton De N.V. Werninks betonmaatschappij te Leiden heeft over 1952 een winst be haald van f 103.555 (f 121.182). De bezet ting, zowel van het aannemings- als van het fabrieksbedrijf, is gerimger geweest dan in 1951. Dat niettemin de nettowinst slechts weinig scheelde komt, doordat op de uitgevoerde bouwwerken de winst pas wordt berekend in het jaar waarin deze zijn opgeleverd. Voorts behoefde f 42.000 minder voor belastingen te wor den gereserveerd. Als gevolg van de daling der bezet ting, die de directie overigens betreurt, is de liquiditeitspositie belangrijk beterd. Voorgesteld wordt een onver anderd dividend van 8 pet. De bezetting heeft zich in 1953 nog niet verbeterd. Het is daarom niet doenlijk voorspellin gen te doen omtrent de uitkomsten. K. en G. naar Den Haag Het bekende Chr. tambour- en pijper corps „Kunst en Genoegen" zal op Hemel vaartsdag (14 Mei) de gehele dag mede werken aan het eeuwfeest van het Chr. Jongemannenverbond, waarover we reeds uitvoerig melding maakten. Zo zal'K. G. de feestgangers naar en van de kerken geleiden en in de loop van de morgen de bondsdaggangers naar Houtrust bren gen. Tijdens de optöcht van Houtrust naar het gebouw van de Hoge Raad zal ook K. en G. van de partij zijn, evenals dit het geval is met de grootse taptoe het eind van de dag, waaraan 2500 jonge muzikanten, medewerken. dacht op, dat de Reserve actief betrokken is geweest by de bestrijding van watersnood van. Februari. Het is dus niet zo, dat deze organisatie uitsluitend oorlogstaak heeft. Op de aanstaande propaganda-avonden zullen voldoende gegevens over het doel en de werkwijze van de Reserve worden verstrekt, alsmede over de rechten en plichten van de reservisten. De Herengrachtkerk De werkzaamheden in de Geref. kerk aan de Herengracht zijn nog niet ten einde, zodat ook morgen in deze kerk geen dienst kan worden gehouden, zijn drie diensten in de Zuiderkerk de kerk aan de Oude Vest. Rijksmuseum van Oudheden Wegens het vergevorderde seizoen zal de openstelling van het rijksmuseum oudheden op Dinsdagavond, waartoe bij wijze van proef in het najaar was overgegaan, half Mei worden stop gezet. Dinsdag 12 Mei zal het voor de laatste maal in dit sei avonds te bezichtigen zijn. Het ligt in de bedoeling, deze openstelling op Dinsdag avond in het volgende najaar te hervat ten. Verschenen is het jaarverslag over 1951 van het museum. In het boekje ko men foto's voor van de aanwinsten in d; jaar. Beroep op auto-bezitters voor Moveo Het district Leiden van de stichting „Moveo" (Meer ontspanning voor ern stige oorlogsgcwonden), waarvan ZX.H, Prins Bernhard beschermheer is, wil volgende week de zo ernstig gedupeerden weer een uitgaansdag bezorgen. Hiervoor heeft men nog een aantal mensen nodig, die zich die dag met hun wagen beschik baar willen stellen. Gezien het zeer goede doel, zal men. hopelijk niet vergeefs dit beroep doen op de autobezitters. Men kan zich in verbinding stellen met GrootBalfoort, Rhijngeesterstraatweg 153 te Oegstgeest (tel. 25231). Geopend en heropend De firma Hunkemöller Lexis heeft vanmorgen haar verplaatste en geheel gemoderniseerde zaak Breestraat 99-101 heropend. Op Haarlemmerstraat 287 heropende de heer B. van Berkel zijn verbouwde showroom; gistermiddag werd gereci pieerd. En de Houthal tenslotte nam vanmid dag de showroom in gebruik op Hoge- woerd 103, Agenda voor Leiden Zaterdag Schouwburg, 8 uur: „Tot Ieders Genoe gen" met „Fatale Druppels". Stadsgehoorzaal, half 8: personeelsver eniging Grofsmederij, ontspanningsavond. ïiderdorp. Dorpshuis, half 8 ir: receptie R.C.L. i.v-in. kampioen schappen. Maandag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Kleine stadszaal, 8 uur: C.H.U. en A.R.P., forum i.vjn. raadsverkiezingen. Antoniusclubhuis, 8 uur: Kokschool, Haags Toneel met „De barbier van Se- villa". Doelen, 8 uun amateur-fotografen, be spreking van een bondscollectie. Steenschuur 6, 8 uur: De Natuur vriend. Tentoonstellingen Prentenkabinet, 2—5 uur: Een eeuw fotografie (foto-verzameling A. Grégoire) tot 18 Mei. De Lakenhal: schilderijen van A. J. van Driesten (tot 1 Juni). Morspoortkazerne: foto's Kon. Land macht en Luchtmacht. Vlies, 35 uur: receptie Leidse vereni ging van melkhandelaren (vijftig jaar). Zuiderkerk, 7.45 uur: L. A. K., Clara Haskil, piano. Vlies, 8 uur: afdeling LeidenOegst geest der Vereniging voor Internationale Rechtsorde, spreker J. van Marle uit Den Haag. Stille Rijn 13, 8 uun Het Zonnehuis, jaarvergadering. Leiderdorp, Dorpshuis, half 8: Coöp. Boerenleenbank, ledenvergadering. Leidse werkloosheid gedaald door bouwen Op 2 Mei stonden bij het Arbeidsbureau Leiden ingeschreven 1198 geheel werk lozen, terwijl daarenboven 205 personen geplaatst waren op D.U.W.-objecten. Hoe wel in mindere mate dan de vorige week, daalde ook thans weer het aanbod (met 50). Oorzaak van de gedurende de laatste weken sterk verruimde werkgelegen heid is, naast de invloed van het seizoen, vooral de zeer grote bouw activiteit in het rayon en de grote steden in de omgeving. Afgezien van de normale wryvingswerkloosheid is thans geen timmerman of metselaar meer zonder werk. Opnieuw kan personeel worden ge plaatst bij de Spoorwegen in Rhodesia (Afrika). Ditmaal betreft de aanvraag wegwerkers met ervaring. Het aantal werkloze vrouwen onderging geen wijziging van enige betekenis en bedroeg op 2 Mei 116. De vraag naar vrouwelijk personeel steeg. Leidse koopman voor het Haags Gerechtshof Een 26-jarige Leidse koopman heeft gistermorgen terecht gestaan voor het Gerechtshof in Den Haag. De proc.-gene- raal vroeg bevestiging van het recht- bankvonnis, waarbij de verdachte tot één jaar en zes maanden gevangenis straf met aftrek van de preventieve hechtenis was veroordeeld. De koopman werd er van beschuldigd 400 tot 500 doosjes sigaretten uit een ta bakswinkel gestolen te hebben, loonzak jes met een totaalinhoud van 357.80 uit een suikerwerkfabriek in de Gerard Dou- straat alhier te hebben weggenomen en zich bij de arrestatie te hebben verzet. H\j had een agent in de buik geschopt en een brigadier gestompt. De koopman ontkende alles. Hy beriep zich op noodweer, wat de mishandeling betrof. Verdachte, die al drie keer was veroordeeld wegens heling en diefstal, aan zijn broer sigaretten verkocht tegen een zeer lage prijs. De merken ble- overeen te komen met die, welke bij de tabakswinkelier waren gestolen. De inbraak in de suikerwerkfabriek verklaarde verdachte aldus. Hy had bij de fabriek twee mannen gezien en was uit nieuwsgierigheid poolshoogte gaan ne men, waarna hij de deur open en het kan toor in wanordelijke staat had gevonden. Als getuigen werden gehoord de be stolen tabakswinkelier, de beide politie mannen en de moeder van verdachte, die verklaarde, dat de agenten haar zoon bij de arrestatie al binnenshuis hadden gesla gen in plaats ven voor het huis. De proc.-generaal merkte in zijn re quisitoir op, dat van half September tot November vorig jaar 21 inbraken waren gepleegd te Lelden en dat er na de ar restatie van de koopman geen inbraken meer waren voorgekomen. De verdediger achtte het ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak subsidiair ontslag van rechtsvervolging. De uitspraak wordt over 14 dagen gedaan. Wethouder J. C. van Schaik toonde zich zeer ingenomen met de pres tatie van Wim Huisman, die damkampioen van Nederland werd. Hier drukt hij hem stevig de hand. Foto N. van der Horst Hartelijke huldiging in de kleine Burcht Wim Huisman is gisteravond een huldiging ten deel gevallen, die hem nog lang zal heugen. Zo hartelijk en zo welgemeend waren de woorden, die tot hem wer den gericht, dat Neerlands damkampioen 1953 er een tikkeltje verlegen onder werd. Ook voor zijn vrouw en zijn grijze, maar nog kwieke vader waren het onvergetelijke ogenblikken. gaat volgens spr, echter ver uit boven het persoonlijk succes. Anderen zullen getrokken worden en een liefhebberij krijgen. Het zal hen op een hoger plan brengen. Spr. hoopte, dat de grote concentratie i de rust, die Wim Htisman moet heb ben gehad om het zover te brengen, an deren zal bezielen. Namens het gemeen tebestuur feliciteerde de wethouder ten slotte Wim hartelijk. De voorzitter van de KNDB vönd Wim's prestatie buitengewoon knap. Om Keller, die met de rug tegen de r vecht om zijn dertiende kampioen schap te behalen, te verslaan, is groots. Daarom stijgt dit kampioenschap uit bo ven alle andere. Spr. las nog een zelf gemaakt gedicht voor. Erg trots op het resultaat van Wim was de voorzitter van de Zuidhollandse dam- bond, de heer J. J. Roels, die bewezen achtte, dat er ook in Zuid-Holland sterke dammers zijn. Hy bood een couvert met inhoud aan. Ook de voorzitter van de LDDB, de De huldiging was voorbereid door de LDV, Wim's club, en de LDDB. De voor zitter van de LDV, de heer B. de Kier, sprak een welkomstwoord, waarna wet houder J. C. van Schaik het woord kreeg. Het damspel, aldus begon de wethou der, wordt al vreselijk lang beoefend, maar of er 2000 jaar v. Chr. met het nu gebruikelijke dambord werd gespeeld betwijfelde hij. Leiden is nooit een stad van dammers geweest, wel een van peue- raars. Dammen werd „in een hoekje" bedreven, zelfs de laatste jaren. Maar nu heeft het op sportgebied niet erg uitblinkende Leiden een damkam pioen van Nederland in zijn midden. De wethouder vertelde, hoe hij met enig chauvinisme de prestaties va. Huis man de laatste tijd heeft gevolgd. De betekenis van het behaalde resultaat Leidse broodfabriek De N.V. De Leidse broodfabriek hield gistermiddag de jaarlijkse algemene gadering. Mr H. R. Goudsmit werd her kozen als commissaris. Er wordt z procent dividend uitgekeerd. De Sleutelring Gisteren werd dn het Antondius-diuib- hiuiis voor en door leden van de perso neelsvereniging De Sleutelring de ifeluchit ,,'n Huis vol Herrie" opgevoerd. Het was de tiweede maal, dat deze toneelclub een opvoering verzorgde. De vooruitgang was echter zeer goed merkbaar. Dit lang niet eenvoudige stuk werd tot grote tevreden-1 heid van de vele aanwezige leden opge voerd. De regie was bij de heer S. Smit in goede handen. Nadat de voorzatter de uitvoerenden namens de aanwezigen dank had gezegd, sprak de heer J. J. P. Hut, personeels consulent aan het ministerie van Finan ciën. Hij wökte de leden, die tot nu toe slechts een passieve houding aannemen, m tot grotere activiteit te komen en hoopte, dat veie leden zouden toetreden tot de clubs die de vereniging heeft. Ten slotte moedigde hij hen aan, het grote jaarlijkse sporttournooi, dat dit jaar weer in Den Bosch zal worden gehouden, het zij als deelnemer hetzij als ^toeschouwer te bezoeken. Vereniging E.H.B.O. Dienst Leiden Het bestuur van de vereniging E.H.B.O., Dienst Leiden is nu als volgt samenge steld: L. H. Piek, le voorzitter; mej. C. Goddijn, le secretaresse; J. de Koning, le penningmeester; J. de Vos, 2e voor zitter; B. v. Brummelen, 2e secretaris; J. v. Doesburg, 2e penningmeester; C. Schouten, materiaelmeester. Het secre tariaat is thans gevestigd: Nieuwe Bees tenmarkt 2a. Grootste schepen ooit hier vervaardigd In De Kaag wordt hard gewerkt aan enkele voor Amerika bestemde plezierjachten, de grootste ooit hier vervaardigd. Op de foto ziet men mannen bezig met het kleinste van dit duo, dat 23 meter lang is. Foto N. van der Horst Budadiesel, air-conditloning, dieptemeters enz. Reeds nu krijgt men een goede in druk der ruimte en de geriefelijkheden in de keuken, de hutten en op de dekken. De schepen worden uitgerust met G.M.- dieselmotoren van het type 110'en type 71 en voorts krijgen de jachten automatische piloot. Op het jacht- en scheepsbouwbedrijf van de firma C. van Lent en Zoon te De Kaag wordt met man en macht gewerkt om de twee grootste schepen, die hier ooit zijn vervaardigd, gereed te krijgen. Het gaat hier om twee mooie opdrachten van Amerikaanse particulieren voor ple zierjachten, resp. drie-en-twintig en dertig meter lang. De twee schepen, die men in Augustus hoopt klaar te krijgen, worden voorzien van het modernste comfort: centrale ver warming. badkamers met heet en koud stromend water, een radio-telefoon, een installatie om electriciteit op te wekken van 110 volt met als voedingsmotor een Een leuke bijzonderheid by de bouw is, dat de toekomstige machinisten de ge hele bouw volgen, zodat ze later het «chip door en door kennen. Dit brengt nogal taalmoeilijkheden met zich mee: de Ita liaan Marrio Puronno bUv. spreekt en verstaat geen woord Nederlands. Oud-Poelgeest Tweede oecumenische juristenconferentie Op kasteel Oud-Poelgeest zal 30 en 31 Mei de tweede bijeenkomst worden ge houden van de oecumenische juristen beroepsgroep. Daarbij zal de aandacht worden gericht op de vragen, waarvoor de Christen-juristen zich bij de uitoefe ning van him beroep zien gesteld. Zater dagmiddag wordt een verslag gegeven van de internationale juristenconferentie te Bossey, in 1952 gehouden, waarna 's avonds ds G. F. W. Herngreen van Kralingen een inleiding houdt over Evangelie en recht, de verhouding van twee werelden. Zondagmiddag zal prof. mr T. J. Dorhout Mees uit Utrecht het woord voeren over Evangelie en recht, de raakvlakken in de recbtspractijk. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris B. H. Stum- pel te Leiden: Huis met afz. bovenwoning Witte Sin gel 12—12a, in bod 6500. koper J. W. Goddijn q.q. te Leiden voor 6500. Huis Mare 54 in bod ƒ5600; koper W. Goddijn q.q. te Leiden voor 6250. Ds K. Dronkert promoveert op 10 Juli Ds K. Dronkert, Geref. predikant te Leiden, hoopt Vrijdag 10 Juli aan de V.U. te Amsterdam te promoveren tot doctor ln de theologie op een proefschrift, ge titeld De Moloch. Promotor is prof. dr W. H. Gispen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Yolanda dr van J. Jong kind en J. W. Joren; Anneliese dr van A. J. van Leeuwen en C. Masurel; Freda M. dr van C. de Vogel en J. C. D. Hop penbrouwers: Barbara L. dr van J. C. Graper en M. C. Slootmaker; Dirk C. zn van H. A. Mulder en H. Passchier; Gustaaf M. zn van E. W. Stipdonk en J. M. Hoogstraaten; Gerard F. zn van C, J. van 't Wout en J. de Jong; Maria C. dr van G. Verhoogt en C. J. Jansen} Theodorus A. M. zn van W. G. Korte- kaas en A. H. M. van Ruiten. OVERLEDEN: G. W. M. Menning. zoon, 3 dagen. heer P. J. Gastelaars, roemde Wim's prestatie. Erg te spreken over de critie- ken in de pers was hy niet Hij bood Wim een klok aan met de wens. dat de kampioen nimmer meer zijn- aanhang door tijdnood in angst zal laten zitten. Van LDV kreeg Huisman een vulpen houder en vulpotlood in etui en van de Leiderdorpse damclub bloemen. Heel aardig was de geste van de Unitas-pers. die bij monde van de heer Jos Serrée een grote taart aanbood, waarop de eindstand van de tweede beslissingsparty was aan gebracht Hoor en wederhoor Geen sprake van objectieve rechtsbedeling In bet Donderdagnummer publiceerden wy een artikel, waarin de rechtskundige adviseur Th. J. van der Heijden uit Leiden zyn mening gaf over de geruchtmakende kwestie ln de gemeente Hillegom inzake de verpachting van een stuk land. In een onderhoud, dat wy met de gemeentesecretaris van Hillegom, de heer Punt, en met de deze zaak behandelende ambtenaar mochten hebben, is het standpunt van de gemeente verduidelykt. vernietigd. Het gemeentebestuur begrijpt dan ook niet, dat de centrale grondkamer De gemeente bestrijdt de stelling van de pachter, dat het betrokken stuk land >or lange tyd zou zyn verpacht. Steeds uitdrukkelijk gezegd, dat het hier om verpachting voor één jaar ging, ter ijl eveneens duidelijk is gemaakt, dat de betrokken grond in het uitbreidings plan lag, zodat de gemeente hierover op korte termijn zou moeten kunnen be schikken. In het ontwerp-pachtcontract, dat ons werd getoond, staat dan ook dui- deiyk de termyn van een jaar aange- g De grondkamer voor Zuid-Holland ver leende toestemming voor deze korte ter mijn op 10 October 1951. Toen de notaris het pachtcontract had opgemaakt, weiger de de pachter te tekenen, omdat de korte termyn werd aangehouden en het land als teelland werd verpacht, terwijl hij er weiland van wilde maken. Omdat de grondkamer de pachter veelal in het geiyk stelt, heeft, vol gens de gemeenteiyke lezing, de pachter de grondkamer verzocht de overeenkomst schriftelijk vast te leg gen. Ondanks het verweer van Hille gom voldeed de grondkamer aan dit verzoek. De kamer deed dus haar eigen goedkeuring voor verpachting voor één jaar teniet en maakte er zes jaar van. Na overleg met de vereniging van Ne derlandse gemeenten wendde Hillegom zich tot de centrale grondkamer met het verzoek, de vastgestelde overeenkomst te vernietigen. In dat verzoek werd uit eengezet, dat Hillegom de grond slechts had verpacht, omdat door beperkt bouw volume en kapitaalschaarste destyds niet onmiddellyk tot exploitatie kon worden overgegaan. Tot verwondering van het gemeentebe stuur besloot de centrale grondkamer in haar vergadering van 15 December 1952 de beslissing van de grondkamer te be vestigen. Daarom moest de gemeente, noodgedwongen, f2577 schadevergoeding aan de pachter betalen. In een brief aan de centrale grondkamer heeft het ge meentebestuur duidelyk doen uitkomen, dat het deze beslissing in strijd acht met de beginselen van een objectieve rechts bedeling. Andere factoren De heer Punt en de betrokken ambte naar. de heer Waverijn, maakten het duidelyk, dat de centrale grondkamer in een analoog in 1943 behandeld geval, wel de beslissing van de grondkamer heeft Zweedse zakenlieden naar de bollen Een groep Zweedse zakenlieden heeft als gasten van de Stichting Nederlandse Export Combinatie te Culemborg een reis door Nederland gemaakt, waarby diverse fabrieken werden bezocht, ter wijl natuurlijk ook Flora en Keukenhof niet werden vergeten.. Tijdens het af scheidsdiner in Utrecht, waarbij vele fabrikanten aanwezig waren en een keur van artikelen was uitgestald, hebben de Zweden een Indruk kunnen krijgen van hetgeen Nederland kan leveren. Nadat drs J. Herweyer uit L e i d e n de Zweed se gasten in hun moedertaal hulde had gebracht voor de spontane hulp by de ramp, heeft de heer L. Fokkema uit Culemborg namens de N.E.C. de gasten bedankt voor de orders, die zij by onze Industrie hebben geplaatst en hen tevens opgewekt, medewerking te verlenen tot het intensiveren van de handelsbetrek kingen tussen Nederland en Zweden. de beweringen van de pachter toegezegde lange pachttermyn voetstoots heeft aangenomen. Er werden geen ge tuigen van de gemeente, zoals de direc teur van openbare werken, gedagvaard. Deze zouden de beweringen van de pach ter "gemakkelijk hebben kunnen weerleg» Het antwoord op onze vraag, waarom de pachter op de grond werd toegelaten zonder dat er een schriftelyke pachtover eenkomst door beide partijen was onder tekend, luidde, dat men de pachter, dis een groot gezin heeft, had willen helpen. Indien gewacht was op de afhandeling van de officiële papieren, zou de termyn voor het exploiteren van de teelgrond zyn verstreken en had de pachter er niet veel meer aan tot het volgend seizoen zou zyn aangebroken. Naar de mening van Hillegom is er duidelyk sprake van kwade trouw van de pachter. Een ander deel van deze ge meentegrond was aan een tweede pachter verhuurd en deze heeft geen moeilijk heden gemaakt. De heren Punt en Waverijn gaven wel de fout toe, dat de gemeente ontbinding van de pachtovereenkomst heeft ge vraagd, zonder tegelijk ontruiming van de grond te eisen. Zij achtten dit echter een formele kwestie. Wanneer de over eenkomst was ontbonden zou de pachter met de sterke arm zijn verwijderd. Dat het laatste woord hiermee over deze kwestie is gesproken geloven ws overigens niet. Het ïykt ons namelijk billijk, nu op nieuw de heer Van der Heijden aan het woord te laten; niet zozeer om de kwes tie zelf als wel om het feit, dat men van gemeentewege wederom de objectiviteit van onze rechtsbedeling in twijfel trekt. Postagenten gaan zich organiseren De postagentschaphoaders willen «Ich weer landelijk gaan organiseren en hou den daartoe op Hemelvaartsdag in Utrecbt een vergadering. Het ligt ln de bedoeling om tot heroprichting te komen van de ln 1933 opgerichte, maar ln 1941 weer ont- bonden „Bond van postagenten". Dit als gevolg van een zekere ontevredenheid bU vele postagentschaphoaders Inzake do financiële regeling van de P.T.T. en do winkelsluitingswet. Wat de financiële regeling betreft heeft men verschillende verlangens voor te leggen aan de directeur-generaal der P.T.T. Zo zou men graag een billijker regeling zien inzake de zegelverkoop. Nu bedraagt de provisie hiervoor wekelijks voor de eerste f 1000 één procent en voor de volgende slechts een kwart procent. De ontevredenheid over de winkel sluiting spruit voort uit het feit, dat de postagentschaphouders dikwyis tevens eigenaar zyn van een winkelbedrijf. Aan gezien elk postagentschap reeds een Za- terdagmiddagsluiting heeft, achten som migen een tweede halvedagsluiting over bodig en daarnaast zeer hinderiyk voor het publiek. Men voert hiervoor aan, dat het publiek het postagentschap als een officiële instelling ziet en het dus ver- geiykt by het hoofdpostkantoor, dat al leen des Zaterdagmiddags gesloten is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3