Fusie Groene afgestuit op Bestuur zag zijn voorstel verworpen en trad af en Oranje-Groene Kruis voorgestelde grondslag Dr W. Baade gast op de Leidse sterrenwacht Jaarlijkse concours naar eind Juli verschoven Leidse vereniging voor paedagogiek had een goed jaar NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 8 i>iü* .353 Groene Kruis in ledenvergadering bijeen Motie aanvaard: wèl fusie, maar zonder wijziging van grondslag Het was te verwachten, dat de ledenvergadering van de Prot. vereniging voor gezondheidszorg „Het Groene Kruis", die gisteravond in de Jacoba- zaal van de Burcht werd gehouden, goed bezocht zou zijn. Niet omdat de i belangstelling voor het kruiswerk in onze stad plotseling snel zou zijn ver diept en verbreed, maar alleen omdat er een bestuursvoorstel aan de orde zou worden gesteld, dat nogal belangrijk bleek te zijn. Het ging namelijk, J zoals men weet, over een wijziging van de statuten en een fusie tussen het Groene Kruis en het Oranje-Groene Kruis. Laten we alvast meedelen, dat het bestuursvoorstel met 64 tegen 30 stemmen werd verworpen en dat het bestuur naar aanleiding hiervan zijn mandaat ter beschikking j stelde en dus aftrad. De vergadering stond onder leiding van dokter Meyboom. Hij gaf een uitvoerige j indruk van de recente geschiedenis. De kwestie om in Leiden tot één Prot.-Chr. gezondheidsorganisatie te komen loopt al een paar jaar. In Leiden was eerst het Groene Kruis, als een kleine, neutrale vereniging. Daarnaast had men de afzon derlijke wijkverplegingen. De regering heeft indertijd aangedrongen op vereni ging. voord met het oog op de subsidie. Die eenheid is er gekomen. De wijkver plegingen losten zich in het Groene Kruis op. Daarnaast is het Wit-Gele kruis staan, dat werkt onder de Rooms-Katho- lieken. Het Groene Kruis kreeg de van „Protestantse vereniging vooi zondheidszorg „Het Groene Kruis". Maar er stond toen nóg een Prot. groep apart, en wel de Geref. ziekenverpleging. Die werkte alleen en sloot zich later aan bij het Ór3nje-Groene Kruis. Dit ging propaganda voeren in Leiden; het wildt veel leden winnen. Het bestuur van hel Groene Kruis heeft hierin een gevaar ge- benoemd om met het Oranje-Groene Kruis te spreken. De eisen van deze kant waren aanvanke- lijk streng, maar men heeft ze alle laten varen, behalve de eis, die betrekking had op de grondslag. Het bestuur van het Groene Kruis heeft steeds op de voorgrond gesteld de dachte van de eenheid ten behoeve óe gezondheidszorg in onze stad, ofschoon het de veranderingen niet plezierig vond Voor overneersing van de Geref. groep in de vereniging zou men niet bang be hoeven te zijn. In het bestuur hebben nu zitting drie leden van de Hervormde dia conie, één van de wijkverpleging Leven daal, één van Bethesda, twee namer Ned. Protestanten Bond en één nai Phebe (zij vormen de „benoemden"), voorts zijn er negen gekozen bestuurs leden, in totaal dus zeventien. Het bestuur zou bij aanvaarding van de nieuwe situa tie op 21 leden worden gebracht. Twee van de vier nieuwe leden zouden van Geref. zijde moeten worden benoemd. De andere twee zouden door de ledenver gadering moeten worden gekozen. Bezwaren De meerderheid van de vergadering had bezwaren tegen artikel 1 van nieuwe statuten. Dit werd verworpen dus behoefde men niet meer te praten over de andere artikelen. De tekst artikel 1 luidt als volgt: De Protestantse vereniging voor gezondheidszorg Het Groene Kruis, aangesloten bij de Zuidhollandse ver eniging Het Groene Kruis en bij de bond van Prot.-Chr. verenigingen voor wijkverpleging in Nederland, Het Oranje-Groene Kruis, is geves tigd te Leiden en strekt haar werk zaamheden uit over de gemeente Lei den. De vereniging erkent de Bijbel als het onfeilbare Woord Gods en stelt die ten grondslag van haar werkzaamheden. De vereniging werkt onder alle lagen van de bevolking zonder onderscheid van godsdienstige of politieke richting. Tot zover dit artikel. De discussie liep over de Dassage: „De vereniging erkent de Bijbel als het onfeilbare Woord Gods en stelt die ten grondslag van haar werk zaamheden". Mevrouw prof. Steenhauer, die lid van het bestuur was. maar zich niet kon verenigen met de overeenkomst tussen de besturen van het Groene Kruis en het Oranje-Groene Kruis en als ge volg daarvan voor het bestuurslidmaat schap bedankte, gaf als haar mening te kennen, dat het bestuur streeft naar heid, maar dat het juist het tegendeel bewerkt. De vereniging erkent de Bijbel als Gods onfeilbaar Woord, staat er, aldus spreekster. De vereniging zijn de leden. En niet alle leden zien dit zo. Deze methode achtte spr. in strijd met de geest van het Groene Kruis Natuurlijk moet deze gronaslag verandering in de vereni ging en haar werk brengen. Als die er niet zou komen, had men deze grondslag ook niet in de statuten behoeven te brengen. Eén blok Het bestuurslid mr dr Geelkerken zei hierop: De kwestie ligt zó, dat we als Protestanten op het gebied van de gezondheidszorg optreden als één blok. Om misverstand te voorkomen verklaarde hij, dat het Oranje-Groe ne Kruis niet uitsluitend uit Gerefor meerden bestaat. De vraag was: Hoe kunnen we een basis vinden voor overeenstemming? Het bestuur van het Groene Kruis was bereid, deze basis te aanvaarden. Niemand kan bij een accoord voor honderd procent zijn zin krijgen. Is het ons niet onein dig veel waard, eenheid in deze zaak te verkrijgen? Verscheidene leden merkten op. dat men voor concurrentie niet behoefde te vrezen, als het Oranje-Groene Kruis naast het Groene Kruis zou gaan werken. Er zijn Gereformeerden lid van het Groene Kruis, die zéker niet van plan zijn voor het lidmaatschap van het Groene Kruis te bedanken. De heer Jac. Wilbrink, bestuurslid, wilde eerst iets rechtzetten. Iemand had gezegd: alleen Gereformeerden kunnen artikel 1 onderschrijven, Spr. bestreed dit. terwijl ieder wel zou weten, dat hij niet Gereformeerd is. De heer Wilbrink zei, dat verschillende wijkverplegingen. die zich bij het Groene Kruis hebben ge voegd om daarmee uitsluitend de gezond heidszorg in Leiden te dienen, ook deze grondslag hadden. Zy zijn van hun posi- tief-Christelijke grondslag afgestapt om in het Groene Kruis te komen, maar anderen willen deze grondslag graag vasthouden. Als het Oranje-Groene Kruis hier komt, mot men wel rekening hou den met de mogelijkheid, dat een niet gering aantal mensen de vereniging met de positief-Christelijke grondslag weder om of voor het eerst zullen kiezen. We geven nog een mening weer. name lijk die van prof. dr Droste. By aan neming van deze statuten trekken we aan de ene kant een groep aan, maar ander zijds stoten we een groep af. Dan is er toch een splitsing. Een ander lid had het al over het „paarde-kruis", waarin dan niet-kerkelijken en vrijzinnigen zouden worden verenigd. Na de pauze, waarin bestuur en leden afzonderlijk de zaken nog eens grondig doornamen, werd er gestemd. Alleen over artikel 1. Het voorstel van het bestuur werd verworpen met 64 tegen 30 stemmen. De voorzitter deelde naar aanleiding hiervan mee, dat het bestuur had besloten, in dit geval zijn mandaat ter beschikking te stellen. Dit gold de gekozenen in het bestuur. Vier benoemden trok ken zich eveneens terug, t.w. vai Hervormde diaconie en Van Phebe. Motie Tot slot van de vergadering werd nog een motie ingediend door dr A. N. Ger ritsen. Deze luidt aldus: Leden van het Groene Kruis, in al gemene vergadering bijeen, kennis genomen hebbende van de uitslag van de stemming over het bestuurs voorstel tot wijziging der statuten, verklaren zich met het streven van het bestuur om te komen tot een fusie der daarvoor in aanmerking komen de Leidse kruisverenigingen tei zeerste ingenomen, zonder dat dit evenwel tot wijziging van de grond slag van het Groene Kruis, zoals is vastgelegd in artikel 1 der statuten, mag leiden. Zij doen derhalve een beroep om het bestuur zijn bestuurs werkzaamheden voort te zetten en zijnerzijds de samenwerking der ver schillende kruisverenigingen te wil len bevorderen onder in acht nemen van het bovenstaande. Deze motie werd met algemene stemmen aange nomen. Binnen afzienbare tijd zal weer een ledenvergadering worden genouden, waarin een nieuw bestuur moet worden gevormd. Voorbereidingen voor congres in Groningen Een subsidie van de Nederlandse organisatie voor het zuiver wetenschap pelijk onderzoek heeft het mogelijk gemaakt, dat dr W. Baade, verbon den aan de sterrenwachten van Mount Wilson en Palomar in Amerika, thans voor enige tijd in Nederland verblijft. Tot eind Juni is hij de gast van de Leidse sterrenwacht. Dr Baade is Duitser van geboorte en komt uit Westfalen. Hij heeft in München gestudeerd. „Het i niet de eerste maal", zo vertel, s in een kort onderhoud, land ben. Toen ik in München studeerde, ging ik vaak over de grens, Enschede of Amsterdam. Ik mag u wel verklappen, dat mede de goede Hol landse sigaren het doel van die reisjes Dat dr Baade thans opnieuw in land is, heeft zuiver wetenschappelijke doeleinden, uiteraard. Dr Baade, die be schouwd wordt als een der grootste ster renkundigen van deze tijd, houdt zich vooral bezig met de bestudering vai melkwegstelsel, waartoe ook onze aarde behoort. Op dit gebied heeft zich grote naam verworven de direc teur van de Leidse sterrenwacht, prof dr J. H. Oort, over wiens nieuwe theorieën wij enige tijd geleden schreven. Het ver blijf in Holland nu wil dr Baade vooi groot deel besteden aan het uitwisse, van gedachten met zijn Leidse collega omtrent hun beider wetenschappelijke Voor MOEDER natuurlijk.-. NYLONS van PRONONCE i der Horst Voorts neemt dr Baade deel aan de voorbereiding voor het internationale congres van sterrenkundigen, dat in de laatste week van Juni in Groningen wordt gehouden, en met welks organisatie prof. Oort en dr A. Blaauw. lid van de weten schappelijke staf der Leidse sterrenwacht belast zijn. Dr Baade zal voorts enkele colleges geven en na het congres weer naar Ame rika terugkeren. Op de ere-tentoonstelling van de Leidse kunstschilder A. J. van Dries ten in de Lakenhal hangt dit schilderij, dat de Vliet hij de Lammen schans voorstelt, zoals die er vroeger uitzag. Achter de boerderij rechts loopt de weg naar Zoeterwoude. De iepen langs de Kanaalweg stonden er nog niet. Eretentoonstelling A. J. van Driesten in de Lakenhal Knap, maai méér nog gevoelig Eindelijk is de thans 75-jarige Leidse schilder Arend Jan van Driesten er dan toe overgegaan toestemming te geven voor een grote overzichtsten toonstelling van z\jn werk in de Lakenhal. Gistermiddag is de expositie onder méér dan grote belangstelling door de burgemeester geopend en het moet voor de bescheiden kunstenaar wel een vreemde gewaarwording zijn geweest zijn werk zó in het openbaar te horen prijzen. Want niet alleen de burgemeester toonde zich getroffen door de rust van de Hollandse natuur, zoals die uit deze werken tot ons komt, maar ook de inleider, prof. dr H. v. d. Waal, die toch wel iets van kunst afweet, prees Van Driestens werk ontroerende bewoordingen. Wij bezitten een zonnebril met zoge naamde „rookkleurige" glazen en wij dragen deze bril altijd bijzonder graag, omdat de lichte graad van verdonkering, die de glazen in het landschap aanbren gen, de kleuren op een bijzondere manier ïer en dieper maakt en het perspec tief ongemeen doet spreken. Door zulk bril heeft de schilder Van Driesten bijna zijn hele kunstenaarsleven ge keken. En het pleit voor zijn groot vak manschap, dat hij ons zijn visie zonder protest als realiteit doet aanvaarden. Natuurlijk zijn er in het lange leven »n deze schilder perioden aan te wij- in. waarin hij byna onmerkbaar van techniek veranderde, maar zijn „bril" heeft hij opgehouden en zijn persoonlijk heid is hij getrouw gebleven. Hoezeer dit is, kan blijken uit de buitenstu dies, die mede op deze tentoonstelling aanwezig zijn. Daar dwong de werkelijk heid de kunstenaar soms tot een helder- derd weergave, die sommigen direct als „modern" zullen betitelen. Maar deze klaarheid „lag" de kunstenaar niet en in zijn (grotendeels in het atelier geschil derde) landschapscomposities kwam het eigenaardige, diepe licht, dat misschien •omantisch genoemd moet worden, maar dat toch op een zéér intensieve wijze iets de bekoring verklaart, die er van het Hollandse landschap kan uitgaan op hen, die daar gevoelig voor zijn. Van Driesten dateert zijn schilderijen practisch nooit, maar de beschouwer onderkent gemakkelijk de invloeden de stijlveranderingen in dit werk. dat daardoorheen toch niet wezenlijk anders werd. In het. begin was het de invloed Theophile de Bock. wiens duvelstoe- jagertje Van Driesten op 19-jarige leef tijd een tijdje mocht wezen. Daarna wordt zijn werk soms verwant aan de „zilveren" Maris en er zijn ook tijden, dat hij de rustige kracht van zijn compo sities verwisselt voor een meer bewogen penseelvoering. Bijzondere aandacht besteedt hij daar bij steeds aan de luchten, die bijna altijd r bewolkt zyn en van een buiten gewone bewogenheid. Bij hem zijn de luchten zoals prof. Van de Waal zei géén behangetje achter de voorstelling, een essentieel onderdeel. Wij wil- dit verband speciaal wijzen op het kliene schilderij „Duinlandschap bij Noordwykerhout" (39). waarop een bijna helder-blauwe hemel met slechts enkele drijvende wolkjes, die men bijna ziet voortzeilen. Maar hoe knap is dit schil derij dan ook gecomponeerd, niet alleen lipeair, maar ook in de kleur. Indrukwekkend De tentoonstelling, die behalve een grote collectie olieverven en olieverf studies ook prachtige aquarellen en uit stekende tekeningen omvat, werd inge leid door prof. dr V. d. Waal. die aan Ring Leiden Chz. zangverenigingen Wat gebeurt er met de Gravensteen? lm Leiden bevindt zich de oude „Gra vensteen", een uniek gebpuw, da; gedu rende eeuwen als gevangenis en recht huis heeft gediend. Twee landgenoten hebben zich enkele weken gelecen tot het gemeentebestuur gewend met het nog hebben teruggetrokken. Er werd dan verzoek, dit huis te mogen bestemmen ook voorgesteld het tijdstip te verschui- als ontvangst- en toeristencentrum. Daar- ven van einde Mei naar einde Juli. Hier bij bleek, dat de gemeente Leiden met door konden reeds vier koren uit de ring het Rijk reeds besprekingen voerde deelneming toezeggen, over de bestemming van het gebouw. I Voorts werd besloten om de koren, die Het rijk is namelijk voornemens het te lid zijn van de ring. 25 procent reductie huren en in te richten als studitcentrum, te geven op het inleggeld De heer Mid- Bedoelde landgenoten hebben gewezen delburg, penningmeester, hield nog op de inkomsten (deviezen o.m welke Onder voorzitterschap van de heer Goedhart werd in de Harmonie te Leiden de voorjaarsvergadering gehouden van de ring Leiden van Chr. zangverenigin gen Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de vereniging van De Kaag, die in verband met financiële omstandig, heden het lidmaatschap opzegde. Besloten werd met dit koor te onderhandelen. De penningmeester deelde mee, dat door achttien verenigingen een bijdrage voor het Rampenfonds was gestort en dat met de steun van de ringkas een bedrag van f270 kon worden overgemaakt. Drie zangersavonden konden in het afgelopen seizoen worden gehouden. Er zongen 22 koren en het batige saldo bedroeg f90. Sprekende over het aanstaande zang concours zei de secretaris, dat de inschrij ving bedroevend slecht is. Slechts zestien schreven in, waarvan er zich drie Kon. Ned. Grotsmederij Acht en zes pet dividend deze bezienswaardigheid kan opleveren. Het huis, in de loop der jaren ge meentelijk eigendom geworden, kan alleen bij besluit van de raad een be stemming verkrijgen. Thans ligt het ren teloos en ongebruikt. Wegens gebrek aan belangstelling zou het indertijd tot ste delijke werkinrichting worden aangewe- 1 In de jaariijkse algemene vergadering zen, terwijl er ook plannen zijn geweest van aandeelhouders van de N.V. Kon. om het als nachtlogies voor het Leger Ned. grofsmederij werd het dividend des Heils te exploiteren. voor dc gewone aandelen vastgesteld op Enige kunstminnaars hebben zich voor 8% en dat voor de preferente aandelen het plan van beide vorenbedoelde Ne- 0p 6%. Ir A. H. Ingen Housz werd als derlanders verklaard. president-commissaris herkozen. In de Mr Tj. D. Schaper, advocaat te Leiden, plaats van wijlen ir J. E. Inckel werd tot hoopt dezer dagen hierover een publi- commissaris benoemd ir W. E. R. van catie het licht te doen zien. Herwijnen te Rotterdam. bespreking over de financiën, waarbij hy vooral de moeilijkheden by de contribu tiebetaling onder het oog bracht. Be sloten werd. in het volgende najaar en de volgende winter weer zangersavonden te houden, en wel te Oude Wetering, Wou- brugge en Oégstgeest. Foto-tentoonstelling in Morspoortkazerne De dienst Welzijnszorg Leger heeft verleden jaar een speurtocht gemaakt op talentrijke amateur-fotografen onder de militairen. Dat hij daarin geslaagd is. be wijst deze tentoonstelling. Met deze woorden opende majoor H. W. Gerth van Wijk gistermiddag de fototentoonstelling Koninklijke Landmacht en Luchtmacht 1952 in de Morspoortkazerne. Deze tentoonstelling bestaat uit een collectie bekroonde en niet-bekroonde foto's van de ruim 1000 inzendingen. De bedoeling is een beeld te geven van wat er op dit terrein van de zelfwerkzaam heid der militairen leeft. Er is verrassend goed werk te zien. waarvoor menig burgeramateur zyn petje kan afnemen. Fris van visie is bij voorbeeld „Schilwachtuitzicht" van J. H. Lintei. Technisch verantwoord en schitterend van stofuitdrukking zyn dc foto's „In afwachting" en die, waarin twee handen met een handgranaat be zig zijn. Prachtige portretstudies zijn er by. Noemen we „Sultan" van eerste tt. B. Roos, die hiermee verdiend de eerste prijs in de wacht sleepte. Ook bij deze expositie blijkt weer. dat de romantische foto het toch altijd nog wint van de candid-foto. Want juist de foto's, waarvan het motief een zekere stemming tot uitdrukking brengt, kre gen de meeste bewondering van de sol- zijn beschouwingen een overzicht van het leven van de kunstenaar deed voor afgaan. Spr. prees Van Driesten om zijn v en eerlijk vasthouden aan jeugd idealen en gaf zijn werk een bijzondere plaats, omdat het ons niet alleen de na tuur leert waarderen, maar ook duidelijk maakt, dat de omgeving van onze eigen stad zo mooi is. terwijl het daarbij een stukje van de wereld van vóór 1914 vasthoudt, die wereld, waarin men tijd voor lange wandelingen en de fiets nieuw en attractief middel was om e plekjes op te zoeken, een wereld, die reeds bijna tot een legende is ge worden. Ook de burgemeester sprak in zijn openingswoord van de rust, die in de landschappen van Van Driesten is te vin- len en die de gejaagde, moderne mens o vreemd is. De burgemeester vond dit indrukwekkend" en zo kan men het verk van Van Driesten in dit kader ook Anti-vivisectie-stichting hield gisteren propaganda-bijeenkomst Tegen de heersende mentaliteit Er was gisteravond voor de lezing met films, die de anti-vivisectie-stichting in het Vlies had georganiseerd, nogal wat belangstelling, ook uit de kringen van de studenten. Dat kwam waarschijnlijk, omdat in sommige bladen was aangekondigd, dat er iets verteld zou worden over Leidse instellingen, waar niet alleen proeven op dieren worden genomen, maar ook experimenten met mensen worden verricht. nig of niets terecht komt. Zij ontleedde de motieven, die tot vivisectie leiden, en Intussen werd er anders dan op de voorafgaande persconferentie weinig over Leiden gezegd. Slechts werd ver teld, hoe de propagandist van de stich ting. de heer W. Groen, de toegang tot de proefdierenstallen van het pharmaco- logisch laboratorium werd geweigerd. ij. mr M. Stuart begon met een hel- »n logisch opgebouwd betoog, ws aar voren bracht, dat er van narcose bij de proefdieren in veel gevallen Agenda voor Leiden VrQdag Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „Een lentedag" Kleine Burcht. 8 uur: LD.V. huldigt Wim Huisman. Warmond, gemeentehuis. 8 uur: raadsvergadering. Zaterdag Chr. Reisvereni®ing. 1.40 uur: Duin wandeling. Clubhuis Westerkwarrtder. half 3: Ope ning 2000ste woning na de oorlog, door de burgemeester. Leidse Hout. half 3: voetbalitouraooa Leid6e bedryven. Schouwburg, half 3: „De Sleutelspe lers" met „Het begon in 'n gracht", voor leerlingen i.v.m. 70-jarig bestaan van de vereniging „De Ambachtsschool". Muziekschool Toonkunst. Rapenburg 3 uur: openbare les van de Oegst- geester blokfluitklassen. Schouwburg. 8 uur: „Tot Ieders Genoe gen" met „Fatale Druppels". Stadsgehoorzaal, half 8: personeelsver eniging Grofsmederij, ontspanningsavond. Leiderdorp. kleine sportveld, half 2: grote brandweer-wedstrijden. 'iderdorp. Dorpshuis, half 8 ,r: receptie R.C.L. i.v.m. kampioen schappen. Maandag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Kleine stadszaal. 8 uur: C.H.U. en ARP., forum i.v.m. raadsverkiezingen. Antoniusclubhuis, 8 uur: Kokschool. Haags Toneel met „De barbier van Se- villa". Doelen, 8 uur: amateur-fotografen, be spreking van een bondscollectie. Tentoonstellingen Prentenkabinet, 25 uur: Een eeuw fotografie (foto-verzameling A. Grégoire) >t 18 Mei. Morspoortkazerne: foto's Kon. Land macht en Luchtmacht. Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken. Ho- gewoerd 171, tel. 20502. en apotheek Reljst. Steenstraat 35. tel. 20136. Ledental sfeeg van 40 tot 126 Gisteravond hield de Leidse vereniging voor paedagogiek een algemene ledenvergadering. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer H. A. Vriend, bracht de secretaris verslag uit over het jaar 1952. De vereniging speelde tot voor 1952 slechts een bescheiden rol. Een nieuwe aanpak van het werk, propaganda in brede kring en een aantal lezingen, die op hoog peil stonden, hadden tot gevolg, dat het ledental in 1952 van 40 tot 126 steeg. De penningmeesteresse meldde een te-; kort van ongeveer 30. De financiële toe- tand is dus niet rooskleurig. Toch ziet het bestuur de toekomst niet somber in. Verschillende contacten, die gelegd wer- er. een grotere bekendheid, die de -eniging in brede kring kreeg, staan zeer waardevolle posten tegenover dit tekort. Het bestuur, dat geheel aftrad, bleek een dergelijke mate van vertrou- bij de leden te bezitten, dat het bij acclamatie werd herkozen. Het werd uit gebreid met een lid. dat bekend is met aatschappelijk werk, mej. Wilterdink. Besloten werd voor deze zomer een ex- ïrsie aan te vragen by het medisch op voedkundig bureau. Het voorstel van het bestuur, om tot de universiteit te Lelden het ver zoek te richten de opleidng voor M.O. paedagogiek te heropenen, werd door de vergadering overgenomen. Men wil proberen voor dit verzoek ook de steun van afdelingen In andere plaat sen en van onderwijzersorganisaties te verkrijgen. Tenslotte werd het programma voor het volgende winterseizoen besproken. Men wil weer proberer. een avond te be leggen in samenwerking met de L.J.A. Verder zal men in verschillende delen In internationale jury van de stad wijkbijeenkomsten houden, zo nodig in samenwerking met andere organisaties, bijvoorbeeld speeltuin verenigingen, om zoveel mogelijk mensen paedagogische voorlichting te geven. aanvaardde het ideële daarin, men werkelijk het heil van de mensheid op het oog heeft. Maar er worden ook ontelbare dieren opgeofferd aan de eerzucht (prijsvragen, dissertaties» en aan de geldzucht (industrie). Spr. stelde, dat de geneeskunde het zónder vivisectie kan doen en dat zulk een vivisectie-loze ge neeskunde meer betrouwbaar is dan de huidige. Het ongeluk is echter, dat men maar geen leerstoel in de vivisectievrije geneeskunde kan krijgen, al geeft men de moed niet op, en dat de geneeskunde by gebrek aan beter dus op de huidige methoden blijft aangewezen. Als een paal boven water blijft echter staan, aldus mej. Stuart, dat vivisectie immoreel is en dat zij noch etisch noch sociaal noch cultureel ooit te verantwoor den is Ook honderden en honderden mensen worden er het slachtoffer van. en deze mensen zijn altijd uit de sociaal weerloze lagen van de maatschappij. De heer Groen vulde dit betoog aan met een menigte feiten, verzameld in jarenlange nasporingen. Hij bezocht de dieren, die als serum-leverancier funge ren en er het leven bij inschieten, klinie ken, pharmaceutische fabrieken enz., hij ging na. hoe men aan de proefdieren komt (misleidende dierenhandel in lugubere winkeltjes) en richtte zich voornamelijk tegen de heersende mentaliteit en tegen het groot-kapitaal. Na de pauze werden eerst twee film pjes gedraaid: „Eerbied voor het leven gesprek met een der pioniers op dit terrein, ir Felix Ortt, en „Kruistocht tegen vivisectie", een reportage van de aanbieding van 27.000 handtekeningen, aan dr W. Drees. Hierna werd er ge legenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarbij de opposanten zich voor het merendeel wel overtuigd toonden het nut van inperking van de vivi sectie. maar niet tot algehele afschaffing wilden komen. Hartogs en Co. vierde zestig-jarig jubileum De firma Hartogs en Co. aan de Hoge Ryndijk heeft haar zestig-jarig bestaan herdacht. Woensdagmiddag kwamen di rectie en personeel in de cantine van de fabriek bijeen. Een van de meisjes, mej. T. Buitelaar, heeft in deze samenkomst namens het personeel gesproken. Zij hoopte, dat de welvaart van de zaak zich zou doorzet ten, in het belang van allen, die er in werkzaam zijn. Zy bood de directeur een Engelse pendule aan. Een krans werd ge hangen bij het borstbeeld van de heer S. Hartogs. die in 1941 is overleden. De heer Ph. Hartogs dankte het personeel deze blijken van waardering. Hij deelde mee, dat op Zaterdag 30 Mei een feestavond wordt aangeboden in de Burcht Gistermiddag recipieerde de directie. Onder de belangstellenden waren wet houder Jongeleen namens het gemeente bestuur. de heren Vink en Abelman na bouw- en woningtoezicht. Godfried Bomans en Ina van der Beugel, de heer Visser, dir. van V.V.V.. mr dr Hugenholtz namens de Ned. veren, tot bescherming van dieren. Lily van der Lugt Melsert— Bouwmeester en Cor van der Lugt Mel sert (Rotterdamse artisten). zakenrela ties en vertegenwoordigers van vele be drijven. Ter gelegenheid van dit jubileum heeft de directie een boekje doen uitgeven, arin een serie interessante artikelen verhalen, zo van mr E. Elias, Ina van der Beugel en Godfried Bomans. Bij de firma Hartogs zijn thans twee honderd mensen werkzaam. Opvoering van „Des Heilands Tuin" in Pieterskerkkoor En een appèl op de eerste Pinksterdag De Leidse oecumenische spelgroep onder leiding van de heer H. Zondervan hoopt op Dinsdag 19 en Woensdag 20 Mei in het koor van de Pieterskerk, onder auspiciën van het bijzondere Kerkewerk van de Leidse Hervormde Gemeente, het spel „Des Heilands Tuin" van de onlangs overleden dichter M. Nijhoff te spelen. Dr P. L. Schoonheim, de predikant voor het bijzondere Kerkewerk, zei ons hierover het volgende. geestdrift, zuivering en vrede. Tot dr Schoonheim. Deze plaats lijkt ons als achtergrond hiervoor buitengewoon geschikt Pink steren brengt ons immers in de ruimte van de wijde wereld. Alle volken den zijn hierbij betrokken volgens het Bijbelverhaal betreffende Pinksteren. Bovendien strekt dit feest zich uit van zeer oude eeuwen tot in onze moderne tijd. De omlijsting van deze eeuwenoude kathedraal spreekt daarbij des te sterker. Het Pinksterfeest blijft tegelijk hoogst actueel. Zowel voor de Kerk als voo wereld. De Christen kan de schatten Bijbel en geloof niet voor zichzelf hou- De heer Lauw Boellaard. leraar aa school van Toonkunst en dirigent de accordeonvereniging Accordanto al-1 den. De Heilige Geest drijft tot daden, hier. is uitgenodigd door de Confédéra-1 In deze lijn ligt de taak Internationale des Accordéonistes om deel uit te maken van de jury voor getuigen v de Coupe Mondial, die op 30 Mei te Ko- geleden e: penhagen wordt gehouden spreiden het bijzondere Kerkewerk: i het Pinksterwonder de kracht hiervan ten toon »r onze wereld, die verlangt „Staalwijk" vierde leest Betty weet het beter" werd vlot vertolkt Voor de contactavond van de Chr. zangspelclub Staalwijk en omgeving gisteren in De Burcht gehouden, had het bestuur de toneelgroep van het rijkszuivelstation uitgenodigd. Met een vlotte opvoering van het niemen dalletje „Betty weet het beter", heeft deze groep de leden en donateurs een genoeglijke avond bezorgd. Met wat handigheid heeft de schrijver van „Betty weet het beter" enige veel- b»* eden paden van een nog vaster aard laag voorzien. Het thema van de koppe lende moeders, de naar huwelijksbu reau^ sclu- vencle meisjes of pseudo- huwbaren en et aUemaal anders uitko men van de hierdoor ontstane verwikke lingen kan weliswaar niet origineel wor den genoerr.d, maar het hangt van de au-.ur a£ of er nog iets geestigs uit te voorschijn komt. Met „Betty weet het be.er' is dat wel het geval, al ligt het komische hier meer in de situaties dan in de nogal conventionele tekst. De regisseur, ir B. M. Krol. heeft met zijn spelers en speelsters aardige resul taten w. ter. te bereiken. Soms werd nog te strak aan de boekjestaai vastgehou den, sommige unelisten bewogen zich wat te stijf, maar daar stc.at tegenover, dat de rolkennis valt te loven en twee medewerkenden de anderen met hun onbevangen en fris sp 1 wiste inspireren. We bedoelen hier het meisje- waar-alles-om-Jraait, Betty. en de jonge man van de wereld, ick Rijke, die zeer natuurlijk spel te zien hebben gegeven. De 'r' rie was te eenvoudig gehouden De oudere dames leken beslist niet oud geno j. De verzorging van de uitspraak was veel beter dan bij amateurs in de re^el het geval is. Een langdurig applaus rs de dank voor d*ze genoeglijke op voering. Vnor de auze vestigde de heer Mat- theüs, die ziel met twee anderen heeft verenigd tot een driemanschap, dat de eerste lustrumviering viigend jaar moet voorbereiden, de aandacht op het feit, dat aller medew king is geboden, wil deze viering slagen. In zyn spel „Des Heilands Tuin" heeft de dichter Nijhoff verschillende bekende figuren uit het Nieuwe Testament samen gebracht: Maria, de moeder van Jezus, de twaalf apostelen onder wie als Evangelieschrijvers Mattheüs en Johan nes en eveneens de Evangelieschrij vers Marcus en Lucas. Op verrassende wijze wordt uitgebeeld, hoe het Evange lie vanuit Jeruzalem en het Joodse land de gehele wereld in beslag neemt. Het spel begint namelijk met een ge sprek tussen vier sibyllen fdat zij vrou wen. die volgens het Grieks-Romeinse geloof aan de mensen de wil der goden verkondigen). Dezen worden in de loop van het spel omgevormd tot draagsters van de Evangelieboodschap. Hun boeken, beschreven met heidense wijsheid en toekomstvoorzeggingen worden schoon geveegd door de reinigende kracht van de Heilige Geest. Vervolgens gaan zij over in de handen van Mattheüs. Mar cus, Lucas en Johannes om daarin het Evangelie op te tekenen. De apostelen trekken de wereld in en één van de sibyllen roept de toeschouwers op te bidden om de Heilige Geest met de woorden van gezang 77: Heil'ge Geest, daal tot ons neer, zend ons van de hemel. Heer, ran uw licht de klare schijn! Halleluja! Halleluja! Halleluja! Pinksterappèl Zoals wij al hebben gemeld, zou op Pinksteren ook een appèl in de open lucht worden gehouden. Het wordt ge organiseerd door de jeugdraad van de Hervormde Gemeente in samenwerking met het Leger des Heils en de commis sie voor het bijzondere Kerkewerk en vindt plaats op de eerste Pinksterdag 's morgens half 8 op het Pieterskerkhof. Het muziekcorps van het Leger des Heils zal de samenzang begeleiden. Sprekers zijn ds J. van der Wiel. voorzitter van de commissie voor het jeugdwerk, en dr Schoonheim, Als het regent, wordt de samenkomst in de Pieterskerk gehouden. De majoor van het Leger des Heils is op de eerste Pinksterdag niet in de stad. anders zou hij hebben gesproken. Plannen tot uitbouw van het geza menlijke evangelisatiewerk van ver schillende Kerken en groepen in Leiden zijn in behandeling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3