Jlicuwe géütórfje (fouranl Zelfs de wat stugge Noren lieten zich thans spontaan gaan Koningin toonde zich een ware moeder bij bezoek aan ziekenhuis Na 1954 voor defensie ook nog 1500 millioen De Rode troepen in trekken terug Laos Wist U Moederdag Vrede gevaarlijk? VBIJDAG 8 MEI 1953 BUREAUX: Steenetraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal: f 2.— per maand; f 0.47 per week AD VERTENTIÊN0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vier en dertigste jaargang No 9730 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Vooi Leiden en Omsfrefcen .Staattailttftk aheMfwu ngn bert ia Irgljeospatl* Nog geen fusie van (Oranje-) Groene Kruis ALLER HARTEN GEWONNEN t was binnen zo vol, dat men na de begroeting der Koningin weer ."''ar bui ten moest gaan, wilde men ieder een kans geven onze Vorstin en de Prins de hand te drukken. Er werden vele ge schenken aangeboden die opgewekt door de Koningin werden uitgepakt. DE NOREN, die maar moeilijk uit de plooi komen, laten zich bij het bezoek van het Nederlandse Koninklijk Paar van hun spontane kant zien. Gewoonlijk blijven zij zelfs bij een bezoek van buitenlandse Staats hoofden aan hun land onbewogen. Maar dat Koningin Juliana en Prins Bernhard aller harten hebben gewonnen, heeft de tweede dag in Noor wegen overduidelijk bewezen. In het Noors-Nederlands instituut voor atoomonderzoek te Kjeller hebben de Noren de Koningin allereerst leren kennen als de intelligente vorstin en de Prins als belangstellende gemaal die ook in deze wetenschappelijke omgeving steeds op de kern van de vraagstukken ingaat, i De atoomsplijtoven ligt in het berg- I landschap op korte afstand van Oslo. j Langs de toegangsweg stond glsteroch- j tènd een haag van belangstellenden en wachtten rijen kinderen met Noorse vlaggetjes die allen enthousiast juichten toen de Koninklijke bezoekers voorbij reden. Het gezelschap kreeg eerst even college. De Koningin zat tussen Prins I Bernhard en Kroonprins Olav op de eer- ste rij. Het leek op een klein leslokaal, waar de maquette van de kernreactor stond opgesteld, j De directeur van het instituut. Gunnar Sanders, noemde dit vererende bezoek „geen sightseeing, maar een inspectie tocht van de hoogst geplaatste inspec teurs van een Noord-Nederlands bedrijf", j Hij beschouwde de reactor als de eerste stap op weg naar de ontwikkeling van I verscheidene atoomprojecten. Hij geloof- j de dat men de atoomenergie kan ontwik kelen als bron voor de voortbeweging I van schepen, voor verwarmingsdoelein- I den en het opwekken van electrische I kracht. Na dit college wandelde men naar de eigenlijke reactor. De Koningin, gekleed in een lichtgrijze japon en een roze hoed met zwarte voilé, inspecteerde de acht meter hoge betonnen ombouw oven. Zij schudde Alle Nederlandse ge leerden die in het laboratorium aan het werk waren hartelijk de hand. Vikingschip Bij de isotopenkamer kreeg Koningin Juliana een klein zilveren vikingschip ten geschenke dat dn de splijtoven radio, actief was gemaakt. „Wat aardig", zei de Koningin. „Kan ik het vasthouden" Hare Majesteit kreeg de verzekering, dat I de radio-activiteit van het schip geen I vlieg kwaad zou doen. De vorstin dankte vriendelijk glimlachend voor hét ge- schenk, dat zij in een doosje deed. Na een uur vertrokken de koninklijke gasten weer naar het paleis en een half uur later was het tijd voor de lunch die j Koningin Juliana in restaurant Dronnin- gen aan een gezelschap van ruim 50 per- I sonen aanbood. De eetzaal was versierd met tulpen, die uit Nederland overgevlogen. Alle gasten waren opgeto- I gen over de maaltijd, die met ijs met I aardbeien werd besloten. „Hoe oud ben jij?" In het staatsziekenhuis leerden de Noren de Koningin kennen als moeder van een gezin met een levendige belang stelling voor de jeugdige patiëntjes. Grappige tafereeltjes waren er genoeg. De Noorse Koning vroeg plotseling aan een knaapje van misschien vijf jaar: „Hoe oud ben jij??" Het antwoord liet niet lang op zich wachten, maar was wel I verrassend. „Hoe oud ben jij?". Het was een wedervraag aan een tachtigjarige i Koning. Terwijl de Koningin dit bezoek bracht i aan het ziekenhuis, bezocht Prins Bern hard de scheepswerf „Akers Mek. Verksted". De zeer moderne sociale af deling van dit bedrijf had inzondeAeid de belangstelling van de hoge bezoëker, I die zich evenwel ook in sterke mate bleek te interesseren voor de technische afdelingen. Honderden wachtten intussen tegen over het gebouw van de Nederlandse legatie het moment af, waarop de Ko- ningin het ziekenhuis zou verlaten om i hen een ontvangst te bereiden. Toen de Koningin onder luide toejuichingen was I gearriveerd, was de legatie na enkele ogenblikken overbevolkt door in Noor- wegen wonende Nederlanders, die met j hun familieleden van Noorse afkomst één voor één hun opwachting kwamen maken. Geweldige ovatie Duizenden mensen verdrongen zich gisteravond voor het nationale theater ;en glimp van Koningin Juliana en Prins Bernhard en de Noorse Koninklijke familie op te vangen. De eregasten woon- een speciale uitvoering van Schillers Maria Stuart bij. De menigte bracht het koninklijke ge> zeischap een geweldige ovatie. Enige ge lukkige buitenlanders hadden kans ge. een kaartje voor deze bijzondere voorstelling te krijgen. Zij hadden echter dit voorrecht langer dan 10 uc rij moeten staan, wat zij evenwel hele maal geen bezwaar hadden gevonden. Vandaag zou het koninklijke paar bezoek brengen aan de Chocoladefabriek van Freia, die beroemd is om haar prach tige sociale voorzieningen voor het per soneel. De Koningin en de Prins zouden met de Noorse kroonprinselijke familie op het kasteel Skauguin de lunch gebruiken om half vier Nederlandse tijd wacht te het vliegtuig dat hen weer naar Neder land zou brengen. Der traditie getrouw werd op 1 Mei te Moskou weer een grote mili taire parade gehouden. Wij ontvingen daarvan enkele exclusieve foto's, die we hierbij afdrukken. (Exclusief N.L.C.) Weer een vierjarenplan Over levering van wapens aan territoriale troepen nog geen beslissing MINISTER STAF verwacht niet, dat de militaire uitgaven na 1954 om laag zullen gaan. Deze uitgaven bedragen van 19501954 zoals men weet f 1500 millioen per jaar. Naar het oordeel van de minister moet ook na 1954 opnieuw de hoogte van de militaire begroting voor een aantal jaren worden vastgelegd ten einde de regelmatige ontwikkeling van het militaire apparaat zeker te stellen. De bewindsman deelde dit gisteren] man tot opperbevelhebber der land- mede op een persconferentie. Hij ging - strijdkrachten in de centrale sector zou daarbij ook uitvoerg in op de moeilijk-bij Nederland op ernstige tegenstand heden die er geFezen zijn met de Ame- I stuiten, omdat er dan twee Fransen aan rikaanse autoriteiten in Washington de top zouden zitten. In ieder geval is over de territoriale verdediging van voor deze functie een generaal met In het paleis te Oslo werd deze foto van Koningin Juliana en Koning Haakon genomen. Krijgt Nederland atoomwapens Minister Staf liet niets los Minister Staf heeft gisteren te kennen gegeven, dat op de laatst gehouden NATO-conferentie te Parijs niet gespro ken is over het zenden van atoomwapens naar het Europese continent. Wel werden hierover door de militaire autoriteiten mededelingen verstrekt. Deze mededelin gen zijn echter geheim. Op de vraag of minister Staf, in geval Nederland van Amerika atoomwapens krijgt, hiervan aan het parlement mede deling zal doen, antwoordde minister Staf, dat hij zich hiertoe op dit ogenblik iet zou willen binden. Volgens Ass. Press zullen waarschijnlijk nog dit jaar atoomkanonnen naar Europa worden gezonden. In Oberammergau is reeds een cursus voor hoge geallieerde officieren aan de gang voor de bediening deze (280 mm) kanonnen, il een land de atoomgranaten kanonnen of de atoombommen ont vangen, dan moet dat land eerst zijn toe stemming geven, aldus A.P. Bij de kroning 168 Straaljagers boven Buckingham Palace De parade van de Britse luchtmacht op de dag van koningin Elizabeth's kro ning zal worden gehouden door 168 straaljagers. De vliegtuigen zullen over Buckingham Palace vliegen, waar de koningin de parade vanaf het balkon zal afnemen. De formatie zal bestaan uit Meteors van de Engelse luchtmacht en Sabres van de Canadese luchtmacht. Straks één corridor naar Berlijn De Westelijke mogendheden hebben het Russische voorstel om de bestaande drie luchtwegen tussen West-Duitsland en West-Berlijn door éém enkele te ver vangen in beginsel aanvaard, zo ver neemt men van geallieerde zijde te De Westelijke mogendheden hebben volgens deze zegsman de voorwaarde ge steld, dat deze coridor breed genoeg zal zijn voor een rechtstreekse verbinding tussen Berlijn en Hamburg, en tussen Berlijn en Frankfort. Nederland. De territoriale troepen, die in oor logstijd hét Nederlandse grondgebied moeten beschermen, o.a. tegen vijande lijke parachutisten, zijn geheel voor de verantwoordelijkheid van de Neder landse regering, inbegrepen dus bewa pening en uitrusting. De Amerikaanse autoriteiten In Wash ington, die voor de wapenleveranties van het veldleger zorgen, blijken tot dusver weinig geneigd wapens voor onze territoriale troepen beschikbaar te De Nederlandse regering meent ech ter, dat mede met het oog op de belang rijke directe ondersteuning, die deze territoriale troepen aan het veldleger bieden, de Amerikaanse autoriteiten in Washington 'aanleiding zouden kunnen geven tot het uitstrekken van de mili taire hulpverlening over bepaalde on derdelen van de territoriale troepen. Minister Staf verklaarde gistermiddag dat Nederland bereid is, indien de Ver. Staten aan deze wensen zouden willen voldoen, een bepaalde bewapening van het veldleger voor zijn rekening te nemen. Zoals gemeld is, heeft minister Staf bij generaal Ridgway en de andere officieren van zijn hoofdkwartier Parijs groot begrip voor de Nederlandse verlangens ontmoet Thans wordt ge hoopt, dat de opperbevelhebber in Wash ington een goed woordje voor ons land wil doen. Een beslissing over deze kwestie is dus nog niet genomen. Generaal Juin Minister Staf deelde mede, dat Neder land geen bezwaar heeft tegen de be noeming van de Franse generaal Juin tot NATO-opperbevelhebber va zee-, land- en luchtstrijdkrachten centrale sector van Europa, mits de ge neraal wordt ontheven van de functie van voorzitter van het comité van chefs van staven in Frankrijk en van inspec teur-generaal bij het Franse leger. Ge neraal Juin is thans opperbevelhebber van de landstrijdkrachten in de centrale sector. De Nederlandse minister van Oorlog aoht het overbodig voor deze laatste functie een vervanger aan te wijzen. Generaal Juin, die het volste vertrou wen van de minister geniet, kan volgens hem zeer wel deze post en de nieuwe post die hem is toegedacht, vervullen. De benoeming van een andere Frans die kan Neder- Tot notaris te Den Helder noemd Chr. H. Kingma, aldaar (vac.-De Wijn). Ramp met de Duke of York Gingen twee passagiers niet aan boord De lijst van slachtoffers van de aan varing der Duke of York is met vijf doden en twaalf gewonden nog niet defi nitief gesloten. Na contróle van de overlevenden is gebleken, dat er van twee passagiers nog steeds niets bekend is. Het is echter mogelijk dat zij op het laatste ogenblik niet aan boord zijn ge gaan. ofschoon hun namen wel op de passagierslijst voorkomen. De woord voerder wilde niet de namen van de twee vermisten opgeven. In ieder geval is thans niemand meer in het schip op gesloten. Van de vijf doden behoren er vier tot het vrouwelijke en één tot het man nelijke geslacht Slechts één dode is tot nu toe geïdentificeerd, nl. de Britse mrs Margo Ansdell. Het is echter zo goed als zeker, dat de drie overige vroi lijke slachtoffers Amerikaansen zijn. Renault-fabrieken onder zware bewaking Sterke politie-eenheden houden thans de wacht bij de Renaultfabriekea, waar van de poorten zijn gesloten, nadat een betrekV" lijk onbelangrijke staking in een van de fabriekshallen niet kon worden bijgelegd. Alle straten die uitkomen op de fabriek zijn door politiecordons afgezet, tiental len politie-auto's staan op de straathoe ken klaar en bereden politie patrouilleert zonder ophouden in de omgeving om pogingen tot sabotage te Politiek of noodzaak Verkorten de communistische legers in Laos hun verbindingslijnen met het oog op de aanstaande regenperiode? Kregen Dit is de heer Gilbert Granval, die tot Hoge Commissaris van Frankrijk in Indo-China werd benoemd. In deze belangrijke functie zal de nieuwe H. C. gezien de ernstige toestand in Indo-China ongetwijfeld zeer veel te verwerken krijgen. DAT de visumformaliteiten tussen Pakistan en Nederland m.i.v. Juni wor den afgeschaft voor onderdanen die een geldig paspoort bezitten. DAT een Horecaf-inkoopvereniging is opricht. (Adres: Dr Kuyperstraat 19, Den Haag). DAT de trein die gistermiddag om 5.49 uit Den Haag in de richting Utrecht vertrok, bij Zoetermeer ruim een kwar tier vertraging heeft gehad, doordat een koe op de spoorbaan was aangereden en DAT de 19-jarige magazijnbediende W. A. K. H. iut Haarlem, die in Maas tricht meer dan 30 winkelladen heeft gelicht, aldaar is gearresteerd. DAT als voorzitster van de Ned. Vrou wen Electriciteits Ver. (4.000 leden) is gekozen de waarnemend voorzitster mevr. A. van Bienema-Prop uit Amers- DAT bij het Limburgse Maasdorp Stevensweert in de uiterwaarden de on geveer 2500 jaar oude resten van een scheepje zijn opgebaggerd. DAT in Zutphen een brand heeft ge woed in een van de Kofa-magazijnen in de Frankensteeg. DAT de Ned. regering een bedrag van 39.500 dollar (f150.000) heeft gestort als bijdrage voor het Internationale Fonds voor Hulp aan Kinderen. DAT de titulaire rang van generaal- majoor is verleend aan de gepension- r.eerde kolonel-titulair der infanterie W. A. Boswijk. DAT de secretaris van de Ned. Tele visiestichting, J. W. Rengelink, per vliegtuig naar Florence is vertrokken om een Europees televisiecongres bij te DAT thans oficieel is besloten het kasteel Middachten van 15 Juli tot 15 Augustus te verlichten. DAT Almelo van 4 t/m 11 Juli een feestweek houdt 'tg.v. de doortrekking van het Twente-Rijnkanaal. DAT het Tweede Kamerlid Van der Weijden (K.VH.) schriftelijk aan nister Algera heeft gevraagd, de station- h< uders van de ^TT, die door de auto matisering zijn gedupeerd, schadeloos te DAT deze week in de Zwitserse universiteitsstad Neuchatel een „Neder landse week" wordt gehouden. DAT in A'dam /drie maanden is ge- eist tegen de P.T.T.-besteller W. K. uit Blaricum, die een brief zou hebben ge frankeerd met gebruikte postzegels en zich daardoor 90 ct zou hebben toege- eigend. DAT de onderdirecteur W. H. J. W. van de Wilco-conservenfabrieken te Warffum. die onlangs verdacht van brandstichting opnieuw werd gearres teerd, thans weer is vrijgelaten. DAT de 66-j. koopman H. F. v. d. M. uit Bloemendaal, die opnieuw een lei dende functie in het grafische bedrijf zou hebben aanvaard, ondanks zijn ont zetting uit het recht hiertoe, thans door de Haarlemse rechtbank is vrijgespro ken (Eis: 1 mnd). Peking om hun aanval stop te zetten? Een feit is, dat de oorlogscorresponden te-. van het Laotische front rapporteren, dat generaal Giap er zijn troepen onver wacht Noordwaarts terugtrekt. De resi dentie Loeang Prabang is niet meer be dreigd. Vientiane evenmin. Vliegende verkenners bevestigen deze terugtocht. Franse militaire waarnemers geloven voorlopig minder in een politieke dan ii een strategischt manoeuvre. De tienduizenden koelies, die de op marcherende communisten van munitie en leeftocht voorzien, hebben het rhyth- me van 350 kilometer in 24 dagen waar schijnlijk niet kunnen volgen, denkt men Het zou Giap's bedoeling zijn zich op korter front in het Noorden vast te bij ten. In de bergen vielen trouwens al de eerste slagregens. De troepen van de Franse Unie op het Plateau der Kruiken en om de konink lijke residentie Loeang Prabang heen krijgen daardoor gelegenheid hun v< lopige stellingen te verbeteren. In de kroniek „Inside Information" de Daily Sketch wordt gemeld, dat Mao Tse Toeng, de Chinese leider, opdracht heeft gegeven tot de inval.Volgens deze kroniek zou Malenkof zeer verstoord zijn over deze opdracht. Na de grote invasie van de afgelopen weken zou de Vietminh zich tevreden stellen met het behoud van de belang rijke bases Sam Neua en Xieng Khouang, welke na het ein van de natte moeson bij een eventuele nieuwe aanval op Laos v n veel waarde ouden zijn. (Advertentie) CESCHENKENDAC Zelfde weertype Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met enkele verspreide buien. Overwegend matige Noorde lijke wind. Vannacht plaat selijke lichte nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Zaterdag: Zon 4.56 tot 20.17 uur; maan 3.00 tot 15.44 uur. Op 13 Mei N.M. n HOE is nu de positie in Nederland? We mogen wel beginnen met vast te stellen, dat een ernstige depressie in Amerika ook voor Nederland zeer ern stige gevolgen zal kunnen hebben. In zoverre zijn wij in Nederland geheel af hankelijk van de economische bloei van de wereld om ons heen en van de V.S. in het bijzonder. Echter, ook al is er geen ernstige de pressie dan nog is de economische toe stand in Nederland niet geheel vlekke loos. Bedacht dient te worden, dat naast de in ons vorig artikel genoemde factoren, n.l. uitgaven van publiek, overheid en ondernemingen, voor Nederland de ex port een factor van de allergrootste be tekenis is. Deze export heeft in de jaren na 1945. zoals bekend is. een hoge vlucht geno men. Vooral 1952 is een «eer gunstig jaar geweest, waarin de export bijna de im port heeft gedekt en waarin een grote reserve aan buitenlandse betaalmidde len kon worden gevormd. Stelt men het uitvoervolume van 1948 op 100. dan geeft 1938: 156 en 1952: 256. De reserve aan buitenlandse betaalmidde len bedroeg eind November f 3.661.660.000, waarvan f 2.661.000.000 in goud. EVENEENS is echter bekend, hoe deze export in toenemende mate concur rentie ondervindt op de verschillende markten en hoe invoerbeperkingen van allerlei aard de Nederlandse exporteurs soms voor zeer onaangename verrassin gen stellen. Op de jongste vergadering van de Or ganisatie voor Europese Economische Samenwerking hebben Engeland en West-Duitsland weliswaar de grenzen iets wijder opengezet, maar Frankrijk deed het tegenovergestelde. Het bedrijfsleven behoeft bij de strijd om de afzet alle steun. De juistheid van de regeringsplannen om in het raam van de jongste belastingvoorstellen de exportfaciliteiten in te trekken wordt dan ook in twijfel getrokken. De Nederlandse regering verdient echter alle steun, ge zien het voorafgaande, bij haar pogingen, de internationale handel vrij te maken door economische integratie, T"\E uitgaven der ondernemers, de in- vesteringen, gaven in 1952 enige aanleiding tot bezorgdheid. In de vierde industrialisatienota spreekt de regering dan ook haar zorg uit over deze vertra ging der investeringsuitgaven. Zij wijt deze voor een deel aan de minder gunsti ge afzetmogelijkheden der industrie. Bekend is, dat ter verbetering van deze situatie de regering een aantal voorstel len tot het verlichten der belastingdruk heeft gedaan. De voorgestelde verlaging van de omzetbelasting heeft eenzelfde strekking: n.l. de afzetmogelijkheden van het bedrijfsleven te vergroten en de werkgelegenheid te bevorderen. Het be drijfsleven is met de voorstellen niet ge heel tevreden gesteld. Een deel van de verlichtingen heeft betrekking op bepa lingen die anders haar geldigheid op 31 December 1954 zouden hebben verloren, zodat de verbetering hierin bestaat, dat de werkingsduur van deze bepalingen met een jaar wordt verkort. Een ander deel der voorstellen behelst slechts een verschuiving der belastingverplichtingen, niet aen vermindering. Het effect der regeringsvoorstellen zal moeten worden afgewacht Men dient echter te bedenken, dat een verdere ontspanning op interna tionaal gebied verdergaande maatregelen noodzakelijk kan maken om op belasting gebied het particuliere bedrijfsleven tege moet te komen. De daling der investe ringsactiviteit is immers reeds begonnen in 1952. toen de koude oorlog nog in volle gang was. IVF A AST de maatregelen op het terrein van dc belastingen heeft de overheid de mogelijkheid, door het ondernemen van publieke werken in een periode van teruggang nieuw geld in omloop te brengen, htegeen welicht een gunstig ef fect heeft op het economische leven iir het algemeen. De Sociaal-Economische Raad heveelt in dit opzicht de vorming aan van een „voorraad" publieke werken, die men kan gaan uitvoeren zodra daartoe aan leiding is. Het is echter duidelijk, dat in geval van een ernstige depressie het nuttig effect onzeker is. Er kunnen n.l. niet dergelijke plannen op onbeperkte schaal worden uitgevoerd; evenmin staat vast, dat het verdiende geld niet zal wor den opgepot, in plaats van zo snel moge lijk uitgegeven, zoals de bedoeling is. TTET heeft er alle schijn van, dat het J--L Nederlandse bedrijfsleven voor een moeilijke tijd komt te staan. Sinds 1945 heeft eigenlijk steeds een min of meer onnatuurlijke spanning op de economie gestaan, waardoor de afzet der voortge brachte goederen niet het allergrootste probleem vormde. Als er nu wellicht normaler tijden aan breken, zal juist aan het probleem van de afzet de volle aandacht geschonken moeten worden. Er is echter geen aan leiding om bij voorbaat te wanhopen aan het vinden van een oplossing voor dit probleem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1