Kroonprins Olav is een groot sportsman Huiselijk geluk wordt op Skaugum in ruime mate gevonden Zitten en opstaan - op Zaterdag dominee niet storen - rubberboot NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 WOENSDAG 6 MD 195} HOOGTIJDAGEN IN NOORWEGEN BEZOEK VH."(fON'PAAR AAN NOORWEGEN 1 Jaar voor ex-directeur Spoorwegbouwbedriji De Utrechtse rechtbank heeft gisteren de 53-jarige J. F. A. S. te Bilthoven, in genieur en« oud-directeur van het spoor wegbouwbedrijf te Utrecht veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar m. aftrek. Tegen hem was twee weken ge leden een jaar en negen maanden ge vangenisstraf met aftrek geëist. Verdach te was er van beschuldigd, dat hU op verschillende tijdstippen ten nadele van het Spoorwegbouwbedrijf had verduisterd een hoeveelheid zand en grint ter waarde van 1351, een hoeveelheid bewapenings- jjzer ter waarde van 789 en geldbedra gen tot een totaal bedrag van 3800. hij kent de problemen en verlangens het volk. In 1939 bracht het kroonprinse lijk paar een bezoek aan Amerika, waar een warme vriendschap ontstond met president Roosevelt. Weinig toch moedde men toen. dat de Kroonprins, nauwelijks teruggekeerd in zijn vader land. weer weg zou moeten gaan. Na inval der Duitsers was de Noorse koning vertrokken. Olav weigerde eerst het land te verlaten, doch op aandringen van ministers voldeed hij aan hun verlangen en voegde zich in Engeland bij de Noorse strijdkrachten. In 1942 ging hij voor de tweede maal naar Amerika en hield daar tal van redevoeringen over de onder grondse strijd in zijn vaderland. In 1944 werd hij bij Koninklijk Besluit benoemd tot hoofd der Noorse strijdkrachten, welke bevoegdheid hij behield tot 7 Juni (Van een onzer verslaggevers) DE KROONPRINSELIJKE FAMILIE van Noorwegen wacht drukke dagen. Eerst het koninklijk bezoek uit Nederland, waarbij Koningin Juliana en Prins Bernhard de laatste lunch, vóór hun terugkeer naar Nederland, op het landgoed Skaugum van Kroonprins Olav zullen ge bruiken. Dan het huwelijk van de oudste dochter, Ragnhild Alexandra, die op 15 Mei mevrouw Er ling Lorentzen, de echtgenote van een reder te Oslo, wordt, en dan op 2 Juli de vijftigste verjaardag van de Kroonprins zelf. Toen in 1903 op een landgoed in En geland de kleine Prins Alexander Ed ward Christian Frederik, de zoon van de Deense Prins Karei en de Engelse Prinses Maud, een zuster van Edward VII van Engeland, werd geboren, Noorwegen nog in een grote politieke strijd met Zweden gewikkeld. Misschien, dat toch reeds bij de doop de gedachte heeft rondgezweefd, dat dit kind een£ de Noorse troon zou beklimmen, want de beide laatste namen Christiaan Fre derik waren die van Prins Christiaan Frederik van Denemarken-Noorwegen. die in 1814 de troon beklom, nadat de Deense koning Noorwegen aan Zweden had afgestaan. Nog dat zelfde jaar liet Christiaan Frederik echter het land en werden Noorwegen en Zweden inder daad verenigd. Voor Noorwegen volg den negentig jaren van politieke strijd om de zelfstandigheid te heroveren st;.p voor stap maakte het zich zelf standig. Op 7 Juni (in de geschiedenis van dit land verscheidene malen een gewich tige datum) van het jaar 1895 verklaar de de volksvertegenwoordiging, hel Storting, onderhandelingen te willen aanknopen over de oplossing der pro blemen. In 1898 kreeg Noorwegen zijn eigen handelsvlag en op 7 Juni 1905 werd de Zweedse koning, bij besluit het Storting, afgezet. Op 18 November van dat jaar werd Prins Karei van Denemarken tot Koning van Noorwegen gekozen. Hij nam de naam der oude Noorse koningen, Haakon, i werd dus Haakon VII. De laatste Haakon van Noorwegen was in 1380 gestorven. De zoon van Haakon VI had een zoon gehad, Olav, die later heeft geregeerd als Olav V (die zowel de kroon Noorwegen als van Zweden te dragen kreeg). Daarom werd de naam van kleine Alexander veranderd in Olav is in de loop der Jaren de eigenlijke naam geheel in het vergeetboek geraakt. Minnacti van de skispoit De opvoeding van de jonge Prins geheel gericht op de taak. welke hij te vervullen zou krijgen: het dragen de Noorse kroon. Zowel militair als wetenschappelijk werd zijn belangstelling gericht. Slechts in één ding bezorgde hij voorzichtige lieden in Noorwegen grijze haren. De jonge Prins was namelijk een hartstochtelijk sportbeoefenaar. Zolang dat bij wedstrijdzeilen en schaatsenrijden bleef, had men daar geen enkel bezwaar tegen, maar Prins Olav had zijn hart pand aan de skisport en dat nu bracht volgens velen te veel risico's r het kind, dat enig erfgenaam van de troon was. Jarenlang heeft Prins Olav toch springschansen genomen en tal prijzen behoren tot zijn bezit. Maar met de jaren komt de bezadigdheid en ai heeft Kroonprins Olav zijn ski's nog niet afgedankt, de wedstrijden heeft hij toch aan gegeven. Intussen heeft hij als jongen hard moeten studeren. Na zijn studies in Noor wegen en aan de Universiteit van Oxford behaalde hij in 1926 zijn doctorstitel in de Staathuishoudkunde. Op 21 Maart 1929 huwde hij Zweedse Prinses Martha, uit welk huwe lijk drie kinderen geboren werden. De oudste was Ragnhild Alexandra, de thans 23-jarige bruid. In 1932 werd Astrid ge boren en ln 1937 werd het kroonprinselijk gezin verblijd met de, geboorte vj zoon, die de naam Harald ontving. Intussen had Kroonprins Olav zowel bij de landmacht als bij de marl scheidene rangen doorlopen en bij beide wapenen de hoogste bereikt. Zijn land had hij tot in de verste hoeken doorkruist 1945, het ogenblik, waarop Koning Haakon VII terugkeerde in Oslo. Merk waardig is weer dat deZe terugkeer ook het vertrek uit Narvik ln 1940 op 7 Juni viel. Intussen was Olav ln 1945 reeds op 13 Mei in zijn vaderland terug gekeerd en kreeg daardoor gedurende enkele weken het regentschap. Op Skaugum Even buiten Oslo ligt het schitterende landgoed Skaugum. Hier vestigde in 1929 het jonge kroonprinselijk paar zich, doch hun geluk scheen niet lang te mogen duren, want kort daarna werd het huis door brand geheel verwoest Een oude Griekse wijsheid zegt: In elk kwaad, dat ons overkomt, zit nog wel iets goeds, zo is het ook hier geweest. Skaugum werd herbouwd, maar moderner, groot ser, geriefelijker dan het ooit is geweest en het kroonprinselijk gezin brengt er in harmonie een gelukkig leven door. Zeer dikwijls is Koning Haakon er te gast. De taak van de Kroonprins ligt vooral op het representatieve terrein en Kroon prinses Martha staat hem hierbij tl terzijde. Het is echter algemeen bekend, dat beiden het huiselijke leven met hun kinderen zorgvuldig bewaren. Wanneer niet te veel plichten haar buitenshuis roepen, verzorgt Prinses Martha zelf de maaltijd en in ieder geval komt zij, neer ze maar even tijd kan vinden, zelf in de keuken even kijken of alles wel goed loopt. Nu staan er vele feestelijkheden te ge beuren op Skaugum: een bezoek var koninklijke vrienden, een bruid in huls en een jarige vaderl Op 15 Mei wordt Prinses Ragnhild Alexandra van Noorwegen mevr. Lorentzen. Zij treedt dan nl. in het huwelijk met de rederszoon Erling Lorentzen. Een aardige foto van het jonge paar. C.N.V. koos twee nieuwe verbondsbestuurders Drs C. P. Hazenbosch en H. R. Plomp Als verbondsbestuurders van het CNV zijn gisteren in Utrecht gekozen de heren H. R. Plomp en drs C. P. Hazen bosch. Zij nemen de plaatsen in van de n A. Borstlap en K. de Boer, van de eerste adjunct-secretaris-generaal het Internationale Chr. Vakverbond is geworden en de ander op N.-Guinea lat werken. De heer Plomp werd gekozen met 73 emmen terwijl zijn tegencandldaat H. Lam 66 stemmen kreeg. Hij heeft zijn benoeming in beraad gehouden. De heer Plomp was na de bevrijding secretaris de Haagse Chr. Besturenbond. In Saptember 1948 werd hij benoemd tot districtsbestuurder van het C.N.V. Zuid-Holland, maar reeds op 1 Maart 1949 ging hij als hoofdbestuurder over de Chr. Bedrijfsgroepencentrale. Als hij zijn nieuwe benoeming aanvaardt, wordt hij belast met de sociaal-paedago- gische arbeid. Drs C. P. Hazenbosch werd met alge- ene stemmen gekozen, daar hij de enige candidaat was. Hij is de eerste universitair geschoolde in het verbonds- bestuur. Sinds geruime tijd is hij hoofd de sociaal-economische dienst van het C.N.V. en onlangs werd hij lid van de Tweede Kamer als opvolger van dr I. van Baal (A.R.), de nieuwe gouverneur ran Nieuw-Guinea. Tijdelijke brigade-gene raals benoemd Bij Koninklijk Besluit zijn met ingang ran 1 Mei 1953 tijdelijk benoemd en aan gesteld tot brigade-generaal: bij de gene rale staf, voor de tijd, dat hij de functie vervult van inspecteur van het verkeers- n, de kolonel J. Daniels van de ge nerale staf, bij het dienstvak der mili taire administratie, voor de tijd, dat hij de functie vervult van inspecteur der mi litaire administraatie, de kolonel G. J. Leur, van dat ddensf*rak, bij de ge neeskundige dienst der landmacht, voor de tijd, dat hij de functie vervult van hoofd van de geneeskundige dienst der luchtmacht, de dirigerend officier van ge- :ondheid der eerste klasse J. E. Brou- ver van de geneeskundige dienst der landmacht ./Oranje" 27 Mei met nieuwe neus naar Indonesië Het werk aan de neus van de Oranje, die begin Januari bij de aanvaring met de Willem Ruys in de Rode Zee ernstig rerd beschadigd, is nu zover gevorderd dat het schip op 29 Mei weer uit Amster dam naar Indonesië kan vertrekken. De directeur van de Maatschappij Nederland kon nog niet meedelen, wie als gezag voerder op de brug zal komen. Technisch zou het mogelijk zijn dat kapitein Hem men die plaats weer krijgt, want de schorsing van één week, hem opgelegd door de Raad voor de Scheepvaart, Is tegen de vertrekdatum van de Oranje al lang weer verstreken, aldus het A.D. C. F. Pahud de Mortanges brigade-generaal Met ingang van 30 Arril is kolonel C. F Pahud de Mortanges. van het regiment Huzaren van Boreel, tijdelijk benoemd en aangesteld tot brigade-generaal bij het wapen der cavalerie. Generaal Pahud vervult de functie van chef staf van de Inspecteur-generaal der Koninklijke Landmacht, Prins Bernhard. Hij zal te zijner tijd door HM. de Konin gin worden benoemd tot adjudant in ge wone dienst, tevens sous-chef van het militaire hui* van Hare Majesteit. Brigade-generaal C. F. Pahuii de Mor tanges is geboren in Den Haag op 13 Mei 1896. Als ruiter nam hij viermaal deel aan de Olympische Spelen en werd tweemaal Olympisch kampioen. Hij ls thans lid van het Internationaal Olympisch Comité, onder-voorzitter van het Ned. Olympisch Comité waarvan hij ook het voorzit terschap heeft bekleed en voorzitter van het bestuur van de academie voor lichamelijke opvoeding. Flansen vertrouwden „Henri Dunant" niet Met duizenden poststukken, waarvan de opbrengst bestemd was voor bet Rode Kruis, is dezer dagen de Nederlandse ballon Henri Dunant te Dudweiler in het Saar- gebled opgestegen. Gedreven door een buiige wind bereikte de bal lon een snelheid van zestig kilo meter per uur. Het luchtvaartuig landde in Frankrijk, in een dun bevolkte streek nabij Commercy. De Franse gendarmes onderzoch ten eerst ctrdege of er geen ont plofbare stoffen aan boord waren en de postbode van het dorpje Essay kreeg de schrik van zijn leven: hij moest 6457 poststukken stempelen. De ballonvaarder, de heer De Vos van Klootwijk, vond gastvrij onderdak bij een in deze streek wonende Nederlandse boeren familie. Kano sloeg om en jongen verdronk Op het Alkmaardermeer in de nabij heid van Stierop is door de hprde wind een kano omgeslagen, waarin twee jon gens van 17 en 19 jaar uit Beverwijk zaten. De oudste kon zich boven water houden en werd door een zeilboot gered. De jongste, J. K., was Inmiddels onder de waterspiegel verdwenen en is nog niet gevonden. In Utrecht is op 65-jarlge leeftijd over leden de heer E. van Rootselaar, ge meente-opzichter te Nijkerk, die Zater dagmorgen op de Amersfoortseweg aldaar met zijn motor tegen een personenauto was opgereden. De 80-jarige weduwnaar J. Wulfen uit Bei 1 en is Maandag op 'n onbewaakte o" erweg onder een trein geraakt. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij in het ziekenhuis is overleden. Kerkelijke pers over: EEN VAN DE bekwaamste penne- voerders in Gereformeerde kring is wel ds Y. K. Vellenga uit Meppel, de scriba van de laatstge houden generale synode. In het G e- ref. Kerkblad voor Drente en Overijssel schrijft hij over de tegen woordige liturgie-vernieuwing. „De vijftigjarigen en ouderen", aldus ds Vellenga, „herinneren zich algemeen, dat in hun jeugd alleen de kerkeraads- leden onder het bidden plachten te staan. Wel gebeurde het, dat er na de midden zang onder de preek hier en daar nie mand oprees van zijn plaats, soms dat hij zich het hoofd dekte. Men deed dat om zich uit de slaap te houden. Het waren alleen mannen, die dit gewoon waren te doen; vrouwen hadden geen last van slaap of sliepen, in elk geval: ze bleven zitten. Zo ging dat overal, als ik mij niet vergis. Er was om zo te zeggen liturgische eenheid. Kom daar nu eens Ds V. schrijft dan over de vele varia ties in de liturgie van tegenwoordig. Hij gelooft graag (maar wel met wat moeite) dat hierin „een zoeken" naar „liturgische vormgeving" openbaar wordt Maar zou er ook iets als mode in deze bestaan? Kroonprins Olav van Noorwegen wordt 2 Juli 50 jaar. Hij ontving bij z'n geboorte de namen Alexan der Edward Christian Frederik, doch toen zijn vader in 1905 tot de Noorse troon werd geroepen, kreeg hij de Noorse naam Olav. „Elke mode veroudert na enige tijd en het oude word dan weer gloednieuw". Ds V. raadt allen, die er behoefte aan hebben, aan, te blijven „zoeken". En hij besluit: „Misschien, zijn we over vijftig jaar wel zo ver, dat de kerkeraad „ambts halve" onder het bidden gaat staan en dat ieder op zijn plaats blijft zitten. En misschien is er dan ook wel weer een middenzang „ter verpozing", na dewelke zij die beslist niet in slaap willen vallen we laten in het midden tengevolge van eens een ogenblikje gaan staan. Dat zal dan alles zeer nieuw en „zinvol" zijn. Want het geslacht, dat zich dan zou kunnen herinneren, dat het zo al eens eerder is geweest, ls dan wel heengegaan Dominee op Zaterdag De volgende ontboezeming van ds M. Groenenberg, gelezen in Hervormd nsterdam, mogen wij wel in onze :n knopen! Sommige mensen denken, dat we dat 's Zondags allemaal uit onze mouw schudden. Nu is zo'n toga mouw erg wijd, hoe ik ook schud, er is bij mij nog nooit een preek uitgekomen. En als me dat wel lukken zou, zou het ongetwij feld m'n beste preek niet zijn. Dus be reiden we ons op Zaterdag voor. Som mige mensen weten dat. In plaats van te denken: nu mogen we toch niet storen, denken ze: nu is hij zeker thuis. Dus drukken ze op z'n bel of grijpen naar de telefoon. En een dominee is een gedul- mens. Vooral als je met je preek bezig bent, wil je niet onwelwillend zijn. Je staat dus de mensen te woord. En je laat je zelfs een leugen afpersen, als de ;en zeggen: u vindt het toch niet erg, dat ik u op Zaterdag kom storen? Je zegt met negering van het negende gebod: O, helemaal niet! Daarna keer je naar Je schrijftafel terug. Alle gedachten, die ln je hoofd of hart waren neergestreken, zijn bij het rinkelen van de bel als vogels verschrikt opgevlogen. Soms zijn ze voor goed weg gevlogen. En iemand, die 's Zaterdag? heeft opgebeld, zegt 's Zondags bij de koffie: ik vond de dominee niet op z'n best. Hij moest toch wat meer ernst ma ken met z'n preken. Tenslotte wil je 's Zondags iets goeds horen. Je wilt graag een week op kunnen teren. Dit is allemaal wel waar. Maar stoor de dominee dan ook niet op Zaterdag. Laat hem deze dag kunnen indelen zo als hij het nodig vindt. Dat is nog geen garantie, dat het 's Zondagsmorgens goed zal worden. Dat hangt van veel i factoren af. Ook van de Heilige Geest. Maar geeft U Zaterdag de dominee kans. Of liever: geeft u de preek kans! Of misschien moet ik zeggen: Geeft u de Heilige Geest een kans om met die dominee en z'n preek bezig te zijn ei niet in de rede". Intra en supra Van deze practische raadgeving nai theologie. In zijn rubriek Op en Om 't Kerkplein in De Reformatie schrijft D. E. C. over „Infra en supra", een stukje dat begint met de bekentenis: Nooit ben Ik er recht achter gekomen. „Las ik het gevoelen der infralapsariërs, dan was dat allemaal zó logisch, dat ik zei: die mensen hebben het schoonst# gelijk. En zou men mij naar mijn stand punt in dezen hebben gevraagd, ik zou. hoewel ik helemaal geen drijver ben. zeer beslist voor de benedenval-drijvera hebben geopteerd. Maar als ik me weer in de gedachten der supralapsariërs verdiepte, dan kwamen de twijfels boven: zou het ongelijk misschien toch niet zjjn aan de kant der infralapsa- risten?Dat was óók allemaal zo lo gisch. Het klopte als een bus. En het eindigde er mee, dat ik zéér beslist Maccovius en Kuyper Sr en Kuyper Jr koos en bereid was elke infra-man een banvonnis te treffen. TotdatMaar het zou vervelend worden. U van vo ren af aan te vertellen, hoe de beneden- val-drljvery me opnieuw te pakken kreeg totdat de bovenval-drijverlj me wéér sloeg in haar boeien. Ik eindigde onge veer als een dialecticus op dit punt D. E. C. is nu van zijn spanning af. Hij las in de krant, dat een waaghals met een rubberbootje de Niagarawater- val ging afzakken. „Boven de val ging Prinses Astrid van Noorwegen, de twintigjarige dochter van het Kroonprinselijk Paar zit graag in een rustig uurtje eens te breien. hij scheep, dreef stroomafwaarts en kwam beneden de val aan. Dood! Hij was als boven-val-drijver begonnen. Als beneden-val-drljver geëindigd. En had er het leven bij ingeboet. Sindsdien heb ik het probleem aan de kant gezet Ik heb geen vertrouwen meer ln rubber bootjes. Ook niet in de volgens „weten schappelijke" methode opgepompte boot jes der zogenaamde „logica". Clandestien Het weekblad Kerknieuws bestaat tien Jaar. In het jubileumnummer van deze week hebben vele lezers, onder wie groot aantal prominente figuren, (terecht) hun hartelijke waardering neer geschreven. De redacteur, onze collega W. C. F. Scbeps. vertelt lets van de ge schiedenis van zijn blad, sinds 4943: „De Prot. Chr. dagbladpers was uit ons land verdwenen en de overige dagbladen n vrijwel gelijkgeschakeld. Dat be tekende ook. dat ln de bestaande dag bladen de rubriek „geestelijk leven" of nen „kerk en school" èf verdwenen óf tot een minimum was teruggebracht Velen vroegen ons of het niet mogelijk was, dat zij van kerkelijke berichten. cover die er nog waren, konden worden voorzien. De communicatie was ook uiterst gebrekkig geworden. Met na- van enkele hoogleraren kwam dit verzoek. Zo werd een kerkelijke berich tendienst in het leven geroepen, priml- cn zeer omzichtig, want de rijks commissaris had bepaald, dat zonder zijn goedkeuring niets op de drukpers mocht De kroonprinselijke familie van Noorwegen woont op het land goed Skaugum, even buiten Oslo. Op dit landgoed zullen H.M. de Koningin en Prins Bernhard de lunch gebruiken even voordat zij per vliegtuig weer terugkeren naar Neder land. We zien hier in de biblio theek bijeen v.l.n.r. Koning Haakon Vil, de zestienjarige Prins Harald, Kroonprins Olav, Kroonprinses Martha en de oudste dochter van het Kroon prinselijk Paar, Ragnhild, die op 15 Mei gaat trouwen. Nederland zal invoer verruimen Vrijmaking van 91 procent Het blad de Nederlandse Industrie, van het Verbond van Nederlandse Werk gevers, deelt mede dat Nederland het percentage der vrijlating van de invoer van 82 tot ongeveer 91 zal verhogen Hierdoor worden de gevoeligste delen van de Industrie getroffen, namelijk jonge industrieën, die zich nog moeten inwerken en bedrijfstakken, die dóór vrijmaking in een ongunstige positie te genover de buitenlandse concurrentie zullen komen. Vooral de ongelijke po sitie inzake de grondstofvoorziening het grote verschil in Invoerrechten contingentering heeft hierop een langrijke invloed. In het ene geval be werkt een internationaal kartel, dat Ne derland grondstoffen ln mindere hoeveel, heid en tegen hogere prijzen ontvangt, in het andere geval is het een overheids maatregel, die Nederland benadeelt. De Nederlandse Industrie vreest de vrije concurrentie niet, doch wil de kans krij gen zich te verweren. Minister Witte was op Goeree-Overflakkee Ir H. B. J. Witte, de minister van W ederopbouw en Volkshuisvesting, braent gisteren, voor de eerste maal de watersnoodramp, een bezoek aa Goeree-Cverflakkee. Hij was vergezeld van de commissaris van dt Koningin in Zuid-Holland, mr L. A. Kesper en enige uoofdambienaren van zijn departement. In het gemeentehuis te Middelharms was bespreking met alle burgemeesters het eiland. Er is oun. bekeken in hoeverre houten woningen (geen nood woningen) zouden kunnen worden ge bouwd. De noodzaak van aantrekking van bouwarbeiders (vaklieden) had eveneens de aandacht. Oude Tonge, Nieu we Tonge en Stellendam werden na d lunch bezocht. Belastingprogram van de Middenstandsbonden De belastingscommissie. ingesteld door de commissie van overleg van de drie middenstandsbonden en de bedrijfsgroep detailhandel, heeft een rapport samen gesteld, dat door de Chr. Middenstands bond, de Kon. Ned. Middenstandsbond en de Ned. Kath. Middenstandsbond als fiscaal program ls aanvaard. Dit programma zal Vrijdag a s. aan de regering en het parlement worden a geboden. Van Gogh trok 50.000 bezoekers De Vincent van Gogh-tentoonstelling in het Haagse Gemeentemuseum heeft nu reeds de 50.000 bezoekers overschreden. Maandag was mej. N. Dee uit Leiden de 50.000ste en zij ontving van de mu seumdirecteur de Van Gogh-penning, een J"~I m zijner werken, een doorlopend toegangs reproductie i catalogus bewijs. Film ov«r Luther in V.S. gereed De reeds lang aangekondigde film ov«si het leven van Luther ls in Amerika ge reedgekomen. Dezer dagen werd In Min neapolis de wereldpremière gegeven. In deze stad wonen 1,7 millioen Lutheranen De belangstelling voor deze film over de grote reformator schijnt groot te stjn. vermenigvuldigd worden. Op de schrijf machine werd een aantal doorslagen ver vaardigd en aan bepaalde abonné's ge zonden. Daarnaast werd op een druk kerij ln Nederland de copie gezet en de overgrote meerderheid der abonné's van een afdruk voorzien. Dat gebeurde clan destien. Het couvert vermeldde geen af zender en de zending werd bij voorkeur als het donker was op de brievenbus ge daan. Driemaal moesten we van drukker veranderen en toen ook de electrische stroom uitviel, stonden we zelf aan de pers op een Haagse drukkerij om met handkracht de machine voort te bewe gen". Max Blokzijl kwam er aan te pas. maar kon om de tuin geleld worden Zelfs ln de moeilijkste winter bleef het bulletin verschijnen. In deze Mei-dagen trof ons deze herinnering van de heer Scheps wel bijzonder. Amerika wil ons zijn oude boter verkopen Minister Mansholt schrok De Nederlandse minister van Land bouw, de heer S. L. Mansholt, en de landbouwcommissie van het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden hebben vol gens Ass. Press deze week hun meningen uitgewisseld over de grote Amerikaanse overschotten van boter, maar zij zijn niet tot een slotsom gekomen. Toen de tijde lijke voorzitter der commissie, de repu blikein Andresen, vroeg of men een deel dier overschotten ln Nederland kon ver kopen, antwoordde de minister, dat dit een grote ramp ix>u worden. De minister wees er op, dat Amerika zal moeten In voeren, daar anders Nederland niet kan uitvoeren. Mansholt sprak ook met An dresen over zijn ideeën betreffende een gemeenschappelijke Europese markt. Hij wees er voorts op, dat Nederland ztja markt in Amerika oor zuivel en ham wenst te behouden, doch zijr bacon ver koopt aan het Verenigde Koninkrijk. Prot. eigendommen in Oost- Duitsland geconfiskeerd In het district Halle, Russische zone van Duitsland, hebben de communisten gisteren ln bet kad»r van hun campagne tegen de onroerende goederen der ker ken, het evangelische jongens- en broe derschapstehuis te Neinstedt ln beslag genomen, omdat daar „middeleeuwse onderwijsmethoden" zouden bestaan en men de progressieve Russische ideologie verwaarloosde. Om een einde te maken aan de „onmenselijk? behandelingen" van de Jongelieden zijn alle Protestantse onderwijzers ontslagen en door „betrouw bare democratische opvoeders" vervan gen. Volgens berichten in de rode pers strekt de huidige campagne zich uit tot alle kerkelijko tehuizen. De politie heeft een drukkerij voor godsdienstige geschriften ln Blanken- burg-Thürlngen gesloten en de eigenaar en de technische directeur gearresteerd. Mieren hadden geen last van overstroming In de polder De Eendracht op Texel doet zich het merkwaardige feit voor, dat c' rode mieren niet de minste last van de overstro ming hebbe.i ondervonden. Zowel in de boomgaarden als op het weihnd doen de vlijtige mie ren hun dagelijkse arbeid alsof z(j niet al die weken onder het zee water hebben gdcefd. Diploma Chr. Onderwijs De Commissie tot regeling van het camen ter verkrijging van het Diploma Dor het Christelijk onderwijs heeft in overleg met de vt>or dit doel samenwer kende organisaties (de Vereniging voor Chr. Nat Schoolonderwijs, de Schoolraad voor de Scholen met de Bijbel, de Vereni ging voor Chr. Volksonderwijs, het Ger. Schoolverband en de Herv. Raad voor Kerk en School) besloten, aan de Chr. kweekscholen die zulks wensen, en die een cursus voor opleiding tot boven genoemd examen aan de school verbon den hebben, de gelegenheid te bieden, dat de leraren, van zulk een cursus hun eigen leerlingen examineren, onder toe zicht van leden der commissie of van gecommitteerden, door de commissie aan te wijzen. Het door deze eommisie samengestelde program voor de examens te Utrecht zal ook voor deze examens gelden. De commissie heeft besloten deze re geling reeds dit voorjaar te doen ingaan. Voor candidaten die niet aan een kweekschoolcursus zijn opgeleid, blijft het examen in Utrecht bestaan. Soldaat Biever Donder dag thuis verwacht Soldaat Arie Biever uit Den Haag die na 27 maanden uit Communistische krijgt- gevangenschap werd ontslagen is gis teren om elf uur met het ljjntoestel PH—TDB „Walcheren" van de K LM. uit Tokio naar Nederland vertrokken. Het toestel wordt Donderdagavond om streeks kwart voor zeven uur op Schip, hol verwacht. Tezamen met soldaat Bie ver keren ln ons land terug vier afge keurde Korea vrijwilligers. Nederl. Ford verwacht een grotere omzet De N.V. Nederlandsche Ford Automo bielfabriek te Amsterdam boekte 1.5 (v. J. ƒ2,4) millioen bedrijfswinst «n de- clareert 10 pet dividend, waarvan 5 pet als interim la betaald. Men verwacht In 1953 een grotere omzet Het eerste kwar taal heeft aan de verwachtingen beant woord. De Nederlandse Ford hoopt da markt te veroveren voor vrachtwagens van 3,5 tot 7 ton.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5