m PANG Zwitsaletten NU REEDS VOOR f 98_ EEN PHILIPS RADIO EEN S BUIZEN TOESTEL Van der Perk's Vrouw vergiftigde haar man met rodent [70] Toch is het zo ÜC5 De 74ste lijst van slachtoffers van de watersnood Vreemdelingenverkeer een te zware taak voor A.N.V.V. Bondsdag in het teken van vrijheid en strijd Castella's nieuweling ----- pJano 2 0Q NIEUWE LEIDSCHE COUKANT 2 WOENSDAG G MEI 1953 met een prima geluidskwaliteit. De betaling komt op ongeveer 1.— PER WEEK zonder vooruitbetaling. HANDELSONDERNEMING RUnsburg - Langevaart 4 - Telefoon K 1718 2825 „We hadden altijd ruzie" Twintig jaar geëist tegen ontrouwe echtgenote uit Hengelo Twintig jaar mat aftrek heeft de offi. „Had U dan kort tevoren ruzie gehad?' cier van Justitie bij de Almelose recht- wilde de president weten, bank gisteren geëist tegen de 45-jarige „Niet meer dan gewoonlijk, we hadden •vrouw J. K.-G. uit Hengelo. Zij stond altijd ruzie" verklaarde de vrouw, terecht omdat zij haar man met rodent, Eerst na zeven dqgen was de uitwerking dat zij door zijn eten had gemengd, ver- van het vergif aan de dag getreden, giftigd had. Reeds een jaar lang had zij Nadat enige getirigen in besloten zlt- met dit plan rondgelopen. Kort na haar tin waren gehoord, eiste de O. v. J. 20 arrestatie had zij een volledige bekente-! jaar Typerend voor verddachte noemde hij het feit, dat zij haar man van onaan genaam optreden jegens haar heeft be schuldigd, terwijl zij baardman ruim 20 afgelegd. „Had U het land aan vroeg de president. „Weet ik niet", antwoordde verdachte, „maar hij was de laatste tijd altijd ver velend". „Dat lag voor de hand", meende een der rechters, „want uw man wist dat u belangstelling aan de dag legde voor andere mannen. Het was reeds een jaar voor de ver. giftiging, die geschiedde op 12 November 1952, dat verdachte rodent bij een drogist kocht. Nadien had zij het vergif op zol der in een oude schoen bewaard. Ter zitting bleek dat zij op een geschikte ge legenheid had gewacht om haar zonder dat hij het zou merken, de rodent te kunnen toedienen. Deze dag kwam, toen het 45-jarige slachtoffer het restant van zijn kiezen en tanden zou laten trek ken". „U hebt het hem toen gegeven is het niet, omdat hij toch niet zou merken of !hij zich van de mondbehandeling of iets anders ziek voelde?" vroeg de pre- ,,Ik weet het niet", antwoordde dadhte. M I' Koningin Elizabeth ontving Japanse kroonprins Koningin Elizabeth van Engeland heeft gisteren in het Buckinghainpalies kroon prins Akihito van Japan in audiëntie ontvangen De 19-jarige Kroonprins zal de kroning van de Koningin, op 2 Juni as., bijwonen. 32 jaar geleden werd de vader van de kroonprins keizer Hirohito, tijdens een bezoek aan Engeland door de Britse koning ontvangen "r>EN PADDENSTOEL is voor ons J-J gevoel een hoedvormig maaksel, zoals we dat uit onze sprookjesjaren herinneren. Niemand, die deze sprook jessfeer in zijn voor- of achtertuin ln •herinnering wil houden, zal het in zijn hoofd halen het grasperkje te belasten met een kogel- of lobvormig geval, noch zal hij er een op koralen gelijkend boompje neerzetten, of een vormloze sponsachtige massa, of een soort gezwel zoals er somtijds uit het hout van bomen te voorschijn treedt. Neen, als de tuin moet worden opge sierd met een bouten paddenstoel, dan 'krijgt dat ding een hoed; anders is het geen paddenstoel. Daarmee ui tl Toch, als we in het bos om ons heen zien, moeten we toegeven dat 'in de wereld van de paddenstoel de hoedvorm volstrekt niet het enige model is. Integendeel, velerlei vor men zoals wij er boven reeds enkele noemden komen door de gamse natuur verspreid voor en wat we zeer onnauwkeurig als „schimel" plegen te betitelen, is tevens een grote ver zameling kleine paddenstoelen. Het zijn eigenlijk wonderlijke orga nismen, deze paddenstoelen. Want één deel parasiteert op ander leven, een tweede groep houdt zich bezig met het verteren en ontleden van dode organismen en maakt dit daardoor weer dienstig aan de aarde, en wéér een andere groep bestaat uit louter rovers en moordenaars, die niet kun nen wachten tot zij een lijk vinden, maar zélf planten en dieren om zeep brengen, teneinde zich met hun eiwit ten te voeden. Hun wapens bestaan in den regel uit vergif, waartegen de aangetaste planten en dieren zich weliswaar trachten te verdedigen, doch waaraan zij vaak ten offer val len. Het doet daarom weldadig aan dat er ook schimmels zijn die op spor tieve wijze trachten hun prooi te van gen. Zij gedragen zich dan ook meer als jagers dan als sluipmoordenaars (hoewel naar mijn smaak het ver schil vaak niet zo erg groot is!) Een vijftal soorten waarvan tk u de namen bespaar hebben draden ge vormd die aan het einde van een lus zijn voorzien, gelijk de lasso van een cowboy. Zodra kleine diertjes wormpjes bijv. door dit lusje krui pen, zwellen enkele cellen in de lus plotseling sterk op, waardoor de ope ning zodanig vernauwd wordt, dat het diertje komt klem te zitten, ln andere gevallen, waarin dergelijke opzwellende cellen ontbreken, bevat de binnenzijde van de lus een kleve rige substantie, waardoor de prooi belet wordt te ontsnappen. Niet minder belangwekkend dan de schimmel, die met een lasso werkt, is de methode die door het blaasjeskruid wordt toegepast, en waarover we het morgen zullen hebben. (Nadruk verboden) Lentemorgen De Lentedag bloeit als een bloemknop open en tooit zich met zijn bloesems als een bruid. Een merel zingt zijn vroege vreugde uit in 't ijle groen, van gouden glans bedropen. Vandaag mag ik de schoonste dingen hopen. De ochtend staat vol feestelijk geluid en 'k voel opnieuw, hoe zulk een dag beduidt, dat wij verjongd langs d'oude wegen lopen. ROBBIE RADAR. Nog twee plaatsen zonder raadsverkiezingen Ook in de gemeenten 's Heerenhoek op Zuid-Beveland en Ritthem op Wal cheren zullen dit jaar geen raadsverkie zingen worden gehouden. Er is in elk van deze plaatsen maar één lijst met na men van candidaten. ingediend. De zit tende raadsleden worden als herkozen beschouwd. Dr A. Winsemius naar Hispano Suiza Binnenkort is de benoeming te ver wachten van dr A. Winsemius tot gede legeerd lid van de raad van bestuur van de wapenfabriek Hispano Suiza Neder land te Breda. Dr Winsemius zal, naar men weet, binnenkort aftreden als directeur-gene- voor de industrialisatie van het mi nisterie van Economische Zaken. Met de minister van Economische Zaken, prof. dr J. Zijlstra is hij op het ogenblik in de Verenigde Staten van Amerika, na bezoek aan Curagao, Suriname en Venezuela. Weekstaat Ned. Bank Ons land loste grote schuld af Na onafgebroken stijgingen tot bijna twee milliard gulden, is volgens de v eekstaat der Nederlandsche Bank de deviezenvoorraad met bijna ƒ200 mil- lioen ingezakt tot 1706 min. grotendeels door de vrijwillige terugbetaling van een schuld van 48 millioen dollar aan het Internationale Geldfonds te Washing ton. Tevens verminderde de goudvoor raad met 1.5 min, zodat goud en devie- voor het eerst sinds begin Maart beneden de vier milliard beland den. namelijk op ƒ3996 min. De ultimo heeft geen bijzondere moeilijkheden op geleverd. de biljettenomloop zette uit tot ƒ3080 min, het saldo van de schatkist daalde met ƒ200 min en was voor het eerst sinds begin Maart beneden het mil liard op ƒ931 min. De saldi van de ban ken werden meer dan gehalveerd. Aan beide zijden toonden diverse rekenin- een opmerkelijke daling. Daggeld noteert Vz pet na op 1 Mei j.l. tot te zijn verhoogd. Voornaamste posten der Ned. Bank: ACTIVA 4-5 27-4 Schatkistpapier overgen. van de staat inihil nihil voorschotten in rek.crt. 33,3 36.3 aan Indonesië 26,3 26,3 boekvordering op staat 1300 1300 goud 2289,6 2290,9 zilver 16,3 16,1 vord. en papier en buitenl. geld 1573.9 1759,7 buitenl. betaalmiddel 1,2 0.4 vorderingen in guldens uit betalingsaccoorden 339,6 326,5 div. rek. 22,3 43,6 PASSIVA: bankbilj. (oude) 33,6 33.9 id. (nieuwe) 3080 3050,9 rek. crt. schatk931,4 1125,1 id. bijz. rek1176,8 1176,8 saldi banken in Ned33,2 77,7 saldi uit betal. acc61,1 46,8 andere saldi van niet- ingezetenen 43,6 44,6 andere saldi 116,5 107 saldi in buitenl. geld 72,8 60,3 div. rek. 22,5 50,4 muntbilj. omloop 145,2 143,8 schatk.papier, w.i. saldi uit betal. acc. zijn belegd 30,7 27,4 De heer G. H. J. B. Bodewes zal in 1954 zijn directeursfunctie der N.V. Uit geversmij De Gelderlander neerleggen. Enige bijzonderheden over RANG zou men het nieuwe woord voor versnapering kunnen noemen. U kunt kiezen uit een grote sortering. In de eerste plaats Cristalfruics. in diverse smaken: frambozen, ananas, sinaasappel, citroen, enz., alles van de fijnst denkbare smaak. RANG is hygiënisch verpakt. Op het beschermend omhulsel staat duidelijk de naam RANG Het informatiebureau van het Ne derlandse Rode Kruis heeft de 74e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uit gegeven. Den Bommel Verkerke, Dina Jannetje, geb, 24.9.1945 te Den Bommel. Laatste adres: Molendijk B 8. Verkerke, Jannetje Dina, geb. 4.7.1952 in Den Bommel. Laatste adres: Molendijk B 8. VerkerkeOsseweijer, Willempje, geb. 6,5.1923 te Den Bommel. Laatste adres: Molendijk B 8. Van der Welle—Van Eek, Stoffeli- na, geb. 13.11.1883 te Den Bommel. Laatste adres: Molendijk A 312. Nleuwerkerk Sies, Leendert, geb. 14.2.1922 te Nleuwerkerk. Laatste adres: Molen straat 138. Nieuwe-Tongc De Jong, Willempje Adriaantje, geb. 31.8.1945 te Den BommeL Laat ste adres: Battenoord 12. LooyKoppenaal, Maria, geb. 25.3.1916 te Nieuwe-Tonge. Laatste adres: Gen. 'Snijdersstraat 10. Nagtegaal, Joost, geb. 13.9.1929 te Nieuwe-Tortge. Laatste adres: Tussen dijk 1. Stellendam Troost, Klaasje Gerrlt, geb. 30.9.1950 te Stellendam.' Laatste adres: Voor straat 76a. Overheidslichaam voorgesteld „Tijd is rijp voor gereglementeerd hazardspel in enkele badplaatsen" De A.N.V.V. (Algemene Vereniging i orgaan worden op ruim f 2 mdlldoen ge- voor Vreemdelingenverkeer) is door raamd. haar verenigingsvorm minder geschikt Voorts wil de commissie de werkzaam- gevvorden om de vraagstukken op te los- heden van de provinciale V.V.V.'s gelei- sen, die de handhaving en bevordering delijk laten overnemen door streek- het moderne vreemdelingenverkeer bureaux. meebrengen. Het is gewenst, bij de wet een overheidslichaam in te stellen met een directeur-generaal aan het hoofd een bestuur, dat over het noodzakelijke prestige en moreel gezag zal beschikken om een krachtige politiek te kunnen ren' in het vreemdelingenverkeer. Dit-zijn twee van de vijf conclusies, waartoe een groep vooraanstaande Ne derlanders is gekomen, die op verzoek van de A.N.V.V. over de kwesties rap port heeft uitgebracht. De andere drie conclusies van de commissie zijn: 1. De tijd is rijp voor de invoering van gereglementeerd hazardspel in en kele badplaatsen die zijn ingesteld op het buitenlandse vreemdelingenverkeer. (Dit is het eenparige oordeel van de com missie) De behartiging van het vreemdelin genverkeer behoort een onderdeel var de regeringspolitiek te vormen, temeei nwording van West-Euro pa vaste vormen gaat aannemen, waar door het vreemdelingenverkeer in het algemeen nog sterk zal toenemen. 3. Het vreemdelingenverkeer kan de betalingsbalans gunstig beïnvloeden, en heeft een verruimende invloed op de werkgelegenheid. De uitgaven van de vreemdeling verspreiden zich over brede lagen dei- bevolking. Om deze laatste slotsom te illustreren, deelt de commissie mee, dat het bezoek vreemdelingen in Nederland in 1951 een waarde van f 108 millioen aan deviezen heeft opgebracht. Voor 1952 kan die opbrengst op f 160 millioen worden geschat en voor 1953 wordt nog meer ver wacht. Dat niet alleen hotels voordeel genieten van het vreemdelingenbezoek, blijkt uit het feit dat de reizigers niet meer dan omstreeks 25 pet van het be schikbare reisgeld aan hotelkosten uit- Voor het op te richten lichaam stelt de commissie de naam „Centrale Organisatie Bevordering Vreemdelingenverkeer" voor. In het bestuur zouden behalve de directeur-generaal, die hierin ambtshalve zitting heeft, door de minister van Econo mische Zaken leden moeten worden be noemd uit een voordracht van de ge zamenlijke provinciale, regionale en ge meentelijke V.V.V.'s en andere landelijke organisaties. De jaarlijkse kosten van het Vlekken? CETREX! Foetsie! Voorzitter van de commissie was dr H. M. Hirschfeld. Leden waren mr A. Adama Zijlstra, prof. dr ir H. C. J. H. Gelissen ir, F. Q. den Hollander, W. H. de Monchy, mr S. J. R. de Monchy, dr A. Plesman, J'hr J. Six van Hdilegom, Jhr. mr J. Th. M. Smits van Oyen, mr H. R. van Taalingen, P. F. Zimmerman en mr A. J. Roest Crolllus, secretaris. Chr. Geref. jeugd kwam bijeen In het .teken van de bevrijding vierden vele honderden Christelijke Gereformeer de jonge mensen gisteren in de R'damse Rivièrahal de bondsdag van de Jonge- lingsbond. Het was een opgewekte toog- dag, waarop Oranjeklanken niet van dc lucht waren en .waarop- in woord en liec de dankbaarheid doorklonk voor eer bondsleven van vrije jeugd, in gebonden heid aan het Woord van God. Van deze dankbaarheid gewaagde de voorzitter, ds M. W. Nieuwenhuijze uit Den Haag-Centrum, in zijn openingsrede. Terwijl de behoefte om de bevrijding van Nederland te herdenken, steeds geringer is geworden, wekte hij de jeugd op toch niét de gedachten aan Gods daden laten uitslijten, en de vrijheid te viei in geb.ondeheid: Alleen om Hem te dier maakt God vrij! Niet het Vrijheidsideaal de moderne mens, die autonoom wil zijn,, zonder norm en zonder God een vrijheid die echter slavernij betekent, van harstocht, spel, mode en partij. Met deze mentaliteit aldus ds Nieuwenhuij ze komen de Christen-jongeren dage lijks in aanraking, en die verzwakking van het normbesef wordt ook in gelederen gevonden. Zij worden ge plaatst voor de verzoeking van het com promis tussen Kerk en wereld. Doch al leen door Jezus Christus wordt de ware vrijheid uit genade ontvangen. Mr C. J.. Verplanke uit Haarlem schet ste in zijn toespraak de situatie na acht jaar bevrijding een combere toestand wie alleen naar beneden ziet. Ook in het Wilhelmus zingt de dichter var de donkere nacht, waarin de Nederlan den waren weggezonken. Doch de een zame zanger weet méér: „Uw Herder zal niet slapen"- en daarom de opwek king: „Tot God wilt u begeven". Hij vroeg de Chr. Geref. ongeren voc te gaan staan in de strijd, en ni< schrikken voor hun kleine getaL Zij moeten leiding geven' in het Christelijk organisatieleven, hun beginselen bestu deren en voor land en volk bidden. En dat zal strijd kosten zo zette ds R. J. van Pagée uit Maarssen in aanslui ting hierop, uiteen strijd tegen de' tijdgeest, de lusteloosheid en hopeloos heid van deze dagen; strijd tegen het droomde leven van de film, die een ideaal brengt dat een leugen is; strijd tegen literatuur die de absurditeit van dit leven predikt. iWè wil strijden, moet weten de tegenstander is. Ds Van Pagée waarschuwde er vooi deze strijd tegen de tijdgeest niet alleen negatief te- zijn, niet alleen maar af te wachten. Wij moeten, zo zei hij, de anti these tussen geloof en tijdgeest gelovig, blijmoedig en 'dapper aanvaarden, pro testeren tegen de verwoestende tijdgeest, gaan betuigen dat het niét hopeloos is. Ds J. Jongeleen uit Bussum sprak een pastoraal bewogen woord onder 't motto: „Het hoofd omhoog!" Hij wees de jon geren öp Jezus Christus, en op God, die de Vader wil zijn van elke Christen, klein of groot. Hij wekte hem op tot geloof die God. De tweede voorzitter, ds J. H. Velema uit Zwolle, hield de dagsluiting. Zang var de Chr. Geref. Zangver. „Sursum Corda' uit R'dam-C. o.l.v. W. Kooij, orgelspel var J. .D. A. van Deijk en declamatie van W Stafleu pasten in dit programma, dat bij vrijheid en strijd .de gedachten bepaalde/ __In 'de hüishoudélijke' vergadering op (Advertentie). Nu kan iedere vrouw haar schoonheid verhogen Een heerlijke irisse Bloemenzeep de fijne tinten Van het pas ontloken jaar, denkt U, als U kennis maakt met Castella's Bloemenzeep. In vier beschaaf de kleuren, is deze nieuwe, frisse Bloe menzeep onverpakt in de winkel te krijgen voor slechts twintig cent. Nu kan inderdaad iedere vrouw er trekkelïjk uitzien nu ligt Castella binnen iéders béreik. Heeft Uw huid een zachte behandeling met een dikke laag overvloédig schuim nodig, dan kiest U Castella Spécial (32 ct.). Is Uw huid het best gebaat met de klassieke Castella Schöonheidszeep ook déze kost 32 ct. En als !U slechts een klein bedrag wilt besteden,rén toch een zeep van wereld naam gebruiken, dan is er nu voor U de nieuwe Cajtella Bloemenzeep voor 6lechts 20 cent! Het lied der aethergolven DONDERDAG 7 MEI 1953 Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed 8.00 Nieuws 8.15 u. Gram. 9.00 Voor de huisvrouw 9.40 School radio NCRV: 10.00 Gewijde muziek 10.30 u endienst KRO: 11.00 Voor de zieker Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus 12.03 Lunchconcert 12.55 Zonnewijzer 1.00 u Sopr. en piano 1.50 Gram. NCRV 'ViooLi.. I Lichte muziek 5.40 Voordracht 6.00 Salon 6.30 „Een goed woord voor een goede zi J "ing" 6.45 Gram. 7.00 Ni« n van allerlei aard 7.30 8.00 Radiokrant 8.20 Gevar. progr. 9.45 10.15 Zang - 28. Het antwoord van de Stadhouder is trots portret of wat daarvoor doorgaat. Joris zit met zijn gekneusde voet, doch tracht De meegekomen schilders zijn druk in de weer. zo veel mogelijk te zien. oiiinüuiu wZe tekenen de schepen, de mannen, de paarden. Er komen kostbare geschenken te voorschijn. af wij zencL ^Nauwelïj ks" zïjt "ge aan onze "kust de kanonnen, het vuur uit de lopen, ja zelfs de Twee grote massieve schijven, een van louter geland en gij wilt mijn Heer ontmoeten! Ge donder van het geluid trachten ze vast te leggen goud, de andere van zilver, voorstellende de zon kunt volstaan met zijn geschenken in ontvangst °P katoenen doeken. en de maan, verder een groot aantal kleine dier- te nemen en aan mij te vertellen, welke verzoe- De Stadhouder heeft bi] de charge een man ge- figuren, apen, panters, eenden, honden, alles van ken gij hebt." Hij laat een kist openen en over- z^en met een vergulde helm. Hij vertelt Cortez, goud, kostbare halsketenen, fijne stoffen, kunst- handigt de geschenken verscheidene stukken dat zijn Vorst Montezuma deze hoed gaarne zal werken van veren, in totaal een enorme waarde, prachtig gouden smeedwerk, fijne kleding, kunstig zien' omdat ze lijkt op een hoofddeksel in zijn Ook de vergulde helm boordevol goudkorrels. vlechtwerk Hoe hooghartig en ongenaakbaar de Stadhou der is, Cortez blijft vriendelijk en waardig. Hij beantwoordt de kostbare schenkingen met het afstaan van enige Spaanse snuisterijen. Dan laat hij een gebeeldhouwde stoel aandragen, behangen met kralen en andere glazen versiersels. „Deze zetel zend ik uw Vorst Montezuma, opdat hij cr op moge plaats nemen, wanneer ik voor hem zal verschijnen. Al het overige (hij bedoelt de gla- pruilen) zendt hem mijn Heer en Keizer. In bezit, dat eenmaal i godheid heeft gedekt. Het Goudland gevonden DOOR K. JONKHEID De gasten toeven een paar dagen. Joris krijgt van zijn meester een zonderling doosje, waarin een aantal gouden korreltjes. Kort daarna komt een groepje scheepsvolk in het kamp, waaronder René. Na enig zoeken vindt hij Joris en zijn eerste vraag is niet naar diens verbonden voet, maar: „Heb jij ook iets gekre gen van de buit?" Joris toont het doosje met goud. René kijkt be gerig en Joris voelt spijt, dat hij het liet zien. De sluwe Spanjaard antwoordt, dat hij de helm Maar Rene vroeg er naar... ruil daarvoor verwacht ik, door uw Vorst ontvan- de koning ten geschenke aanbiedt. Hij wil ech- René drentelt rond en Joris moet blijven zitten. ter gaarne weten, of het goud van dit land van Zijn ogen volgen René, die begint rond te hangen gen te worden. De Stadhouder belooft, het verzoek te zullen dezelide hoge kwaliteit is als het kostelijke goud bij de paarden. Een andere i wil zich gereed maken 1 i komt bij Jo- Spanjes bodem! Hij vraagt dus alleen de ris een praatje maken, wat wel aardig is, maar helm te vullen met goudkorrels. zijn aandacht niet mag afleiden. De Stadhouder neemt afscheid en keert terug Bij de paarden staat heer Francesco. En René zijn plaats. Zal hij zijn bezoek herhalen, weet gedaan te krijgen, dat deze hem te woord staat. „Wat heeft hij te praten met mijn meester?" De zesde dag gebeurt er een klein ongeluk. Het onderstelt Joris achterdochtig, kamp krioelt van zwermen stekende muskieten. „Ik ga luisteren", zegt de zeeman. De Stadhouder is vergezeld van een aantal De mensen worden er bijkans dol van. Ook de Na enige minuten keert hij terug. „Hij wil in schilders, mannen van betekenis, die een afge- paarden worden prikkelbaar. Zo gebeurt het, dat jouw plaats komen, nu jij een gewonde voet sloten gilde vormen. De Azteken hebben geen een- paard Joris op de voet trapt, waardoor hij hebt... Wat een gemene streek!" letterschrift of anaere schrijftekens. Ze tekenen een pijnlijke blessuur bekomt en niet kan lopen. Dat vindt Joris ook. Maar is het wel waar? alles uit. Personen worden aangeduid met hun Twee dagen later verschijnt de Stadhouder. René is toch zijn vriend! overbrengen trek. Maar eerst moet het glansnummer vertoond worden. Ruiters te paard maken een wilde char ge langs het strand en alle kanonnen branden zoals hij beloofd heeft? los. De woeste vertoning met de angstwekkende Er verlopen vijf dagen, dieren en de geweldige knal van het salvo bren gen de vreemdelingen erg van streek. .7,10 Gr: 7.50 Dagopening AVRO 8. 00 Nieuws 8.15 L. Gram. 8.45 Idem 9.00 Morgenwijding 9.15 Liederen 9.25 Voor de vrouw 9.30 Gram 10.50 Voor de kleuters 11.00 Gevar. muziek 12.00 Lichte muziek 12.25 In; 't spionnetje 12.33 u Pianoduo 12.50 Uit het bedrijfsleven 1.00 uui Nieuws'1.15 Meded. óf gram 1.20 Dansmuziek 2.00 „Déslrée", hoorspel 2.55 Gram 3.00 Voor de zieken 4.00 Tussen vier en vijf 4.45 Vooi de jeugd 5.30 Mil. caus. 5.40 Gram 5.45 Rege- ringsuitz.: E. J. Baron Lewe van Aduard „De Europese defensie gemeenschap" 6.00 u. Nieuws 6.15 Sportproblemen 6.25 Reportage of gram 6.30 'Amus. muziek. 7.00 Gesproken iziek 7.45 Orgel- Engcland, BBC 330 m. 12.00 Voor de boe- •en 12.25_ Voor .de arbeiders 12.55 Weerber. Sport 1.30 Filmprogr. 1.55 iradio 3.10 Sport 5.00 Voor de kindei 6.00 Nieuws 6.15 Sport 6.20 Voor 6.35 Mil. orkest 7.00 Gevar. progr. 7.30 Con cert 8.30 Gevar; progr. 9.00 Nieuws 9.15 uur Caus. 10.00 Gevar. progr. 10.30 Wetenschap- 12.15 Dansmuziek 12.45 Concert 1.45 Voor dë kinderen 2.00 Voor de vrouw 3. Gevar, muziek 3.45 Lichte muziek 4.15 Mi Variété ork. 6.00 Verz. progr. 6.45 Hoorspel Dale's Dagboek, 4.30 .Caus. 4.45 Mil. ork, .5.15 7.00 Nieuws en joum. 7.25 Spi progr. 8.00 Twintig vragen 8,30 Hoorspel 9.00 Gevar. muziek 10.00 Nieuws 10.20 Dansmuz. 11.05 Voordracht 11.20 Orgelspel 11.56—12.00 Nieuws. Frankrijk, 'Nat. 'progr. 347 m. 12.30 Gran 1.00 Nieuws 1.20 Gram. 2.05 Pianorecital 2.2 Hoorspel 5.10 Orgelconcert 6.30 Amerikaans ultz. 7.00 Gram. 8.02 Concert 9.45 Radlo-docu mentaire 10.30 Gram. 11.45—12.00 Nieuws. Brussel, 324 m. 12.00 Omr. ork. 12.30 Weer ber. 12.34 Gram (Om 12.50 Koersen) 1.00 i 1.15 Gi Engelse les 2.15 Gram. 2.30 Frani 4.15 Gram. 5.00 Nieuws 5.10 Gram. 6.15 Gram. 7.00 uur 7.40 Gram. 7.50 Vrije .15 Voor de kinder politieke tribune 8,00 Gram. 8.10 Klankb. 8.3 Verzoek progr. 9.00 Voor de vrouw 9.< 10.15 Jonge tuurgeschiedenis. (Op 224 en 49 m.). Maandagavond werden, om acht uur, de gevallenen herdacht. Ds Velema werd als bondsbestuurslid herkozen; in de vaca- ture-ds J. C. Maris zal later worden voor zien. De bond hoopt volgend jaar in Utrecht het gouden jubileum te vieren. Er bestaan plannen om een bondsbureau op te richten en met applaus keurde de ver gadering goed om daarvoor t.z.t. de con tributies te verhogen. Telegrammen wer den naar traditie gezonden aan H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Wilhelmina. PERIODIEKE PIJNEN! Moderne vrouwen bestrijden ze meti Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Dirksland A. L. van der Smit te Onstwedde, te Haaften B. Ha verkamp te Veen. Aangenomen: naar Bathmen (toez.) A. J. Onstek te Ootmarsum. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Eindhoven C. van Ommen te Hattem-Heerde. Dr Dibelius dient een aanklacht in „Junge Welt" belastert Evang. Kerk Dr Otto Dibelius, hoofd van de Duitse Evangelische Kerk, heeft een aanklacht wegens laster ingediend tegen de „Junge Welt", het orgaan van „Vrije Duitse Jeugdbeweging" in Oost-Duitsland. Dibe lius beschuldigt de redactie van het blad van aanhoudende belediging ten aanzien van de „Junge Gemeinde", de jeugdgroe pen van de Evang. Kerk in Oost-Duits land, welke de Oost-Duitse autoriteiten als onwettig hebben gebrandmerkt. In de afgelopen twee maanden beschul digde de „Junge Welt" de Evang. jeugd groepen van spionnage, sabotage en ter reur op Amerikaans bevel. Dr Dibelius wil thans opheldering van de toestand. Zondag riep hij in de kerk op tot standvastig blijven onder de Oost- Duitse druk. Unie van Baptisten Gemeenten Algemene vergadering te Hengelo Zoals men weet, wordt de 73e alge mene vergadering van de Unie van Bap tisten Gemeenten op 3 en 4 Juni te Hen gelo (O.) gehouden. Op 2 Juni wordt een begroetingssamenkomst gehouden. De Unievergadering wordt om half tien ge opend door ds F. E. Huizinga. Van de voorstellen der Unde-commissie noemen wij de erkenning als Unie-predikant van ds H. P. de Boer, Deventer, ds M. G. Bpeeqhoten, Staveren,, ds Ph. Lindeman, Sneek, ds H. Th. Plevier, Emmert, ds W. Veenstra, Musselkanaai, ds C. van Wier, gemeente Den Haag-Singel stelt voor tor J. Kool te erkennen als Baptis ten-zendeling in Suriname. De gemeente Groningen stelt voor te toesluiten dat de studenten gedurende hun studietijd een aantal maanden van hun vaoantiein een gemeenté te werk gesteld worden. Een motie van Nieuwe Pekela wil dat de Alg. Vergadering de commissie tot de oplei ding opdrage, door doeltreffende voor lichting en zo mogelijk door enige finan ciële tegemoetkoming waar noodzakelijk, te bevorderen dat meer Baptistenjonge ren dan tot dusverre in opleiding gaan voor onderwijzer(es). Rotterdam-Zuid vraagt dat voortaan bij de radio-uitzen dingen gebruik zal worden gemaakt van de nieuwe Lofzangen en Gebeden. Om 8 uur 's avonds wordt het Avond maal gevierd. De volgende dag wordt de jaarlijkse conferentie gehouden. Ds H. v. d. Werf zal dan spreken over: „Het Evangelie in een veranderende wereld" en ds K. Reiding over: „De huwelijks- j inzegening". Benoeming gewoon hoog leraar muziekwetenschap B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad voorgelegd een aanbeve ling van' het college van curatoren der Gem. Universiteit van Amsterdam tot het benoemen van een gewoon hoog- leraar in de muziekwetenschap. Aanbe volen wordt prof. dr K. Ph. Bernet Kern- i pers, thans buitengewoon hoogleraar aan genoemde universiteit. Voorts hebben B. en W. van Amsterdam voorgesteld aan prof. dr J. v. Ebbenhorst Tengbergen i.v.m. het bereiken van de 70-jarige leef tijd, met ingang van 21 September a.s. eervol ontslag te verlenen als gewoon i hoogleraar in dè radiologie aan de Gem. Universiteit te Amsterdam. Ds P. Hekman Ds P. Hekman, die op 10 September 70 jaar hoopt te worden, is voornemens j in die maand, na een ambtsvervulling j van 37 jaar, met emiritaat te gaan. Hij diende de Geref. kerken van Gorredijk, j Buitenpost, Lemmer, Beilen en sinds 1949 die van Westbroek. Onderwijsbenoemingen Benoemd tot hoofd der Ned. Herv. i scholen Agnietenstraat en Sloetstraat te Arnhem J. J. van Risen, thans hoofd te Gorssel, en W. Bakker, hoofd te St Pan- eras. Tot onderwijzer (es) te Wommels S. Dijkstra te Djakarta; te Klazienaveen (Chr. ULO) mevr. T, SluitStelwagen te Zwartemeer (tijd.). ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN6 6 Mei. Geslaagd cand ex wis- (K) de heer G F Mees. Lei- ïen biologie de heer J. W. de AMSTERDAM et doet. ex rech iej. E W Stornebr en mej. G. Hollander en ink, A'dam; voor doet. ex. aven, Haarlem en Th G Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk op de bus moet zijn, staan tussen haakjes achter de lam van het schip vermeld: Indonesië en Ned. Nieuw-Guinea: m.s. Oranje (27 Mei); Ned. Antillen: m.s. Oranjestad (11 Mei); Suriname: m.s. Bonaire (13 Mei); Unie van Zuid-Afrika Z.W. Afrika: m.s. Carnarvon Castle (9 Mei); Canada: m.s. Prins Frederik Willem ('9 Mei); Zuid-Amcrika: m.s. Al liens (13 Mei); Australië en N.-Zeelandf via Engeland. (9 Mei).

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2