Nieuwe brug over de Drecht uniek in Nederland Chr. Landarbeidersbond heeft reeds 29.000 leden SCH 27 gleed bij Boot te Alphen te water NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 DINSDAG 28 APRIL 195! Leimuidense tolmisèze verdwijnt Belangrijke schakel in nieuwe verkeers- route Gouda-Amsterdam In Leimuiden wordt momenteel lets groots gewrocht: een brug, die nog uniek is in Nederland. Het betreft hier een brug over de Drecht, waarvan veel afhangt. Is deze in October of November van dit jaar namelijk eenmaal voltooid, dan kan de omstreeks die tyd inmiddels ook gereedgekomen nieuwe verkeersweg van Gouda naar Amsterdam (via Boskoop, Alphen aan den Rijn en Rynsaterwoude) worden geopend. Dit betekent voor Leimuiden dus onder meer tevens het einde van de tolmisèrc. In Juli vorig jaar is de N.V. aanne- mingsmaatschappy „Kondor" te Amster dam, in opdracht van de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland, met de bouw var deze brug begonnen. Opzichter en uit voerder zyn de heren A. Beukers en J Bangma. De nieuwe (vaste) brug over de Drecht zal een totale lengte krijgen van tachtig meter en bestaat uit drie overspanningen, die door vier steunpunten en de beide oevers worden gedragen. De doorvaart- breedte en -hoogte worden resp. 3.60 4.10 meter. De hoogte is dus helaas v; sommige schepen ontoereikend. Zo hoorden we, dat een schipper, die voorheen regelmatig twee maal per week door de Drecht voer, nu een andere weg moet zoeken; zijn schip vereist een door- vaarhoogte van 4.50 meter. De lengte van de beide andere overspanningen der brug tot aan de buitenste peilers wordt 19.20 meter, terwijl het wegverkeer hier onder nog een doorrijhoogte heeft var. 3.50 meter. De brug valt in belastings klasse A, wat de zwaarste is van de vier voorgeschreven klassen. Wat is nu het bijzondere van deze brug? Het betreft hier een bouw werk van zgn. voorgespannen beton, ALPHEN AAN DEN RUN Industrie bouwde een bergingsvaartuig Dezer dagen heeft een zeegaand motor- bergingsvaartuig, dat gebouwd is bij de scheepsbouwwerf De Industrie van T Joh. Boot te Alphen aan den Rijn, proef gevaren op Nieuwe Waterweg en Noord zee. Dit schip, dat de naam Dolfijn draagt, is gebouwd voor W. A. van der Taks Ber gingsbedrijf N.V. te Rotterdam. De Dol fijn is 25 meter lang, 5.75 breed en 2.4J lang. Het schip is bijzonder zwaar gecon strueerd en heeft een 160 pk. Industrie dieselmotor. De hoofdmotor drijft tevens een zandcentrifugaalpomp aan met wateropbrengst van 1200 ton per uur. 1 schip is uitgerust met een mobilofoon natuurlijk is er ook een complete duiker- installatie aan boord. Poppenspel voor het kruiswerk Onder auspiciën van het Zuidhollands fonds voor moeder en kind en tot bevor dering van de arbeid van het Groene Kruis, het Wit-Gele Kruis en de Chr. wijkverpleging in deze gemeente werd gisteravond in Centraal een propaganda- vergadering gehouden, die werd geopend door de voorzitter va- het Groene Kruis alhier, dokter H. van Kooten. Spreker was de voorzitter van het fonds, de heer Droog. Hij wees er op, dat er steeds meer be langstelling is aar te nemen voor de kinderverzorging en de hygiëne En het is ook het streven van het werk der kruisverenigingen deze begrippen voor de mensen steeds meer levend te maken. In dit verband noemde spr. het belang rijk, dat het mogelijk is gebleken het werk van mej. C. van Boort, de bekende „poppenspeelster", voor propagandadoel einden in te schakelen. „Deze avond is een belevenis", zei de heer Droog. Hij bleek geen woord te veel te hebben gezegd. De samenspraken tus sen de poppen waren zeer onderhoudend. Er ging b.v. niet alleen propaganda van uit. maar ook de nodige humor. Voor de pauze waren er acht taferelen en na de pauze zes. L. Jesse werd opnieuw damkampioen Na een felle strijd ds de kampioen van vorig jaar. de heer L. Jesse, er opnieuw in geslaagd het kampioenschap van Alphen in de wacht te slepen. In het ge bouw Rhenania werden Maandagavond de laatste wedstrijden gespeeld tussen de vier candidaten. Beide partijen eindigden in remise nl. A. Rijnberg tgen J. Vrolijk en L. Jesse tegen C. Verboom. De eind stand is als volgt: 1. L. Jesse, 3 gesp. 4 pnt; 2. C. Verboom, 3 gesp. 3 pnt; 3. J. Vroolijk, 3 gesp. 3 pnt; 4. A. Rijn berg. 3 gesp. 2 pnt. De heren Verboom en Vrolijk moeten nog een' beslissings wedstrijd spelen om de tweede en derde R.A.P. I—N.E.T. I 4—1 RAP I speelde Zaterdag haar eerste competitiewedstrijd tegen N.E.T. I uit Voorburg. Daar alleen het tweede gem. dubbelspel in sets verloren ging, bleven de punten in Aphen aan den Rijn. De gedetailleerde uitslag luidt: heren enkel spel: J. W. BergshoeffA. Umans 26, 64, 62; dames enkelspel: mej. A. v. Wieringenmej. J. Hessing 62, 3—6, 75; gem. dubbelspel: mej. A. v. Wierin gen en J. W. Bergshoeffmej. J. Hessing en J. W. Peters 6-3, 6—1; mevr A. M. den Ouden-Jouwstra en A. den Ouden Jr mej. L. Maijer en H. de Rover 64, 23, 46; heren dubbelspel: A. den Ouden Jr en J. H. BergshoeffH. de Rover en J. W. Peters 61, 61. Totaal uitslag: RAP I slaat NET I met 41. Voor Zuidlands C.J.M.V. Het bestuur van de Chr. jeugdbeweging Noorderkwartier heeft in de vergadering van gisteravond gesproken over de moge lijkheden voor hulpverlening aan de waarby het Franse systeem van Freyssinet is toegepast. In de lengte richting van de hrug bevinden zich tien hoofdbalken of liggers. Het pro fiel van de twee buitenste hiervan wykt om aesthetische redenen enigs zins af van het andere. In iedere lig ger bevinden zich dertien spanka- bels, ieder van tachtig meter lengte. De kabels worden automatisch uit gerekt, waarna de nog resterende ruimte in de liggers wordt volgespo ten met beton, zodat de kabels klem- vast en roestvrij worden opgesloten. Na de uittrekking heeft iedere span- kabel een trekkracht van.... 25 ton. De dikte van de brug kon door dit systeem tot slechts 0.75 meter be- De nieuwe brug over de Drecht te Leimuiden een belang rijke schakel voor de nieuwe verkeersroute GoudaAmster dam. Eenmaal voltooid vormt deze brug door de bijzondere constructie een harmonieus ge heel met het mooie polder landschap. Foto N. van der Horst. perkt blijven. De brug vormt, een maal gereed, een harmonieus geheel met het landschap. Aanvankelijk was een brug met aan sluitende viaducten ontworpen, met in totaal negen overspanningen en tien steunpunten de dikte hiervan bedroeg slechts 0.55 meter. Tenslotte bleek ech ter, dat deze brug een dominerende en onaesthetische werking zou hebben in het mooie polderlandschap. Men moest dus naar een nieuw ontwerp uitzien en koos het plan, dat thans wordt uitgevoerd. De wegbreedte van de brug, die alleen toegankelijk zal worden voor het motor- verkeer, bedraagt in totaal 15.40 meter, waarin twee rijbanen van 6.50 meter zijn geprojecteerd. In de gehele route Gouda- Amsterdam vormt een gedeelte van geveer vijf km nabij Boskoop nog ontbrekende schakel en het zal nog wel enige jaren duren, voordat het verkeer ook hier van de nieuwe weg gebruik kan maken. Maar is de brug te Leimuiden eenmaal klaar, dan kan in ieder geval het groot ste gedeelte van deze route in gebruik worden genomen en dit betekent enorme vooruitgang voor het verkeer. Landbouwschap zal waarschijnlijk werktijden publiekrechtelijk gaan regelen TN NEDERLAND zal men er op bedacht moeten zijn, dat er weinig cultuur- j grond is in verhouding tot de bevolking en dat er veel ondernemers en arbeiders zijn in verhouding tot de beschikbare grond. Dit betekent, dat primair zijn moet een zo hoog mogelijke opbrengst per oppervlakte-eenheid zodat het land zo intensief mogelijk moet worden bewerkt. Hiervoor is nodig een flinke, stabiele kern van mensen. Deze mensen zijn er. Het bete kent ook: hoge eisen van vakbekwaamheid. Ook daaraan kan worden vol daan. Daarnaast is er de mógelijkheid voor cultuur-technische boeren werken, waarbij door grondverbetering-verkaveling e.d. de werkgelegen heid wordt uitgebreid en de productie verhoogd. Wanneer de Overheid bereid zal zijn, dit zo veel mogelijk in vrij landbouwwerk te doen, dan zal dit zeker gunstig werken. wel één van de belangrijkste. Deze foto toont enkele liggers van de nieuwe brug over de Drecht te Leimuiden met de zo bijzondere spankabels. Iedere kabel heeft, na uitrekking, een trekvermogen van 25 ton! Foto N. van der Horst C.J.M.V. van Zuidland. Men besloot in prinoipe, een ballonnenwedstrijd te hou den en een poppenkastvoorstelling te geven. In samenwerking met de andere jongensclubs werd voor Zaterdag 30 Mei een puzzlerit vastgesteld. jonge-ledenclub Pniël zal deze ir een kampeerweek doorbrengen in Den Dolder, waar door de Alphense com- ie voor het jeugdwerk een kamp wordt georganiseerd. Voor het interieur fonds voor het te bouwen wijk- en jeugd centrum aan de Lage Zijde is al f 151 bijeengebracht. Vormingsavond Reeds geruime tijd werd in de kring in leiders van jongemannenverenigin- :n en jongensclubs de behoefte gevoeld in een vormingsavond. Deze werd gis teravond gehouden. De heer Gaalswijk hield een inleiding over Marcus 12, de geschiedenis van de geraakte, die door het dak bij Jezus werd gebracht. De in leider onderstreepte, dat er ook nu jon geren zijn, die hulp van vrienden nodig hebben. Bezitten ook wij, zo vroeg hij. het dragers-geloof van de vriender. uit het Bijbelverhaal? Er volgde op de in leiding een geanimeerde gedachtenwis- Botsing dokterDominee Ds J. Th. Meijer, directeur van de Martha-Stichting. reed gistermiddag met zijn Renault in de Raadhuisstraat. Ach ter hem kwam dokter Van Kooten. Deze bemerkte te laat, dat zijn voorrijder stopte om even met iemand een praatje te maken. Gevolg: de doktersauto reed tegen de domineesauto, die het trottoir opreed en tegen het hek van de boerderij van de heer K. tot stilstand kwam. volgen: het hek ontzet; de domineesauto voor en achter zwaar, de dokters; licht beschadigd. Geen persoonlijke gevallen. Duitse dames op bezoek Zestig Duitse dames uit Zuid-Hamburg in Duitsland hebben gistermiddag bezoek gebracht aan de landbouwhuis- houdschool in de Potgieterstraat. Eerst bezochten zij de boerderij van mevi Hoogstraten-Van Leeuwen. Omstreeks half 6 werden zij in de school welkoi geheten door mej. Speelman, waarn< mend directrice. Mej. A. Wassenaar fui geerde als tolk voor mej. Speelman, die de dames rondleidde. De Duitse dames waren vol lof over de school. Deze tocht werd georganiseerd door de volkshogeschool te Berger, in Noord- Holland. Het gezelschap verblijft dagen in ons land. Onvergetelijke week Een aantal leerlingen van de land- bouwhuishoudschool heeft de vorige week doorgebracht in het vormingscen trum De Vonk te Noordwijkerhout. Zij hebben daar o.l.v. mej. J. H. Bussche, lerares aan de landbouwhulshoudschool. een onvergetelijke week gehad. Men bracht de tijd door met spel, handen arbeid, wandeltochten en excursies. BENTHUIZEN Opbrengst collecte De collecte die in deze gemeente ge houden is voor het nieuwe diaconessehuis te Leiden, heeft f 129.58 opgebracht. Ongeval Toen een plaatsgenoot de deur van zijn auto dichtsloeg, bevond de duim van de heer P.S. zich nog op de plaats, waar de klap kwam. De duim werd zodanig ge troffen. dat er voorlopig geen gebruik an kan worden gemaakt. BAZERSWOUDR Emmabloem-collecte De Emmabloem-collecte heeft in het dorp 219.95 en aan de Rijndijk 85.88 opgebracht. Geen vergadering De dameskrans „Wees een zegen" houdt Donderdagayond geen vergadering. Candida tenlijsten De nummering van de candidatenlijsten had het volgende resultaat: 1. A.R.; 2. K.V.P.; 3. C.H.U. TER AAR Omzet boerenleenbank weer gestegen Zaterdag werd in het bondscafé te Papenveer de 62ste algemene vergadering van de Boerenleenbank Ter Aar gehou den. De heer C. Meijboer, die de vergade ring leidde, zei in zijn openingswoord, dat de bedrijfsuitkomsten voor boeren en tuinders in het afgelopen jaar goed waren. De omzet van de Bank was weer De heer Meijboer maakte propaganda voor het sparen, omdat de Bank voor het voldoen aan de groeiende credietvraag een ruime toevloed van spaargelden i hebben. De voorzitter deelde mede. dat de heer Toon Schoorl m.i.v. 1 Januari 1953 tot hulpkassier is benoemd. De heer Schoorl gaf het financiële ver slag. De tellingen van de balans belie pen in activa en passiva f4.088.810,59. Het winstsaldo bedroeg f 14 991.87. Aan spaar gelden werd f 2.415.817 ontvangen f2.102.840 terugbetaald. De vergadering besloot de winst als volgt te bestemmen: f5000 voor het reservefonds, f5000 naar dubieuze debiteuren en f4991.87 voor een mogelijk te stichten bouwfonds. Uit het verdere verslag bleek wel, dat de Bank zeer floreert. De totale omzet in 1952 bedroeg f32.452.500. De reserve steeg, globaal genomen, tot f 184.000. Er werd aan voorschotten en credieten bedrag van ruim 4 ton verstrekt. Bij de bestuursverkiezing werd de heer C. Meijboer opnieuw benoemd. De heer A. P. v. d. Weijden, die bedankt had als lid van de raad van toezicht, werd op gevolgd door zijn zoon, de heer Joh. G. v. d. Weijden. De heer A. P. v. d. Weij den werd door de voorzitter bedankt voor het werk. dat hij 37 jaar lang als lid van de raad heeft verricht. De heer Meijboer benoemde hem tot erelid de raad van toezicht. De woorden va voorzitter werden nog beklemtoond door algemene woorden, die de heer P. Stok man. de voorzitter van de Ned. Christe lijke Landarbeidersbond. sprak in zijr openingsrede voor de jaarlijkse leden raad, de bondsvergadering dezer organi satie. die heden en morgen in Utrecht gehouden wordt. Spr. kon de activiteit in de bond goed noemen en het medeleven over het alge meen uitstekend. Met diep leedwezen herdacht spr. slachtoffers van de nationale ramp wa; bij ook een aantal leden van de bond het leven kwamen. In het raam van Stichting voor de Landbouw en in samt werking met het C.N.V. is en wordt vc de slachtoffers gedaan, wat mogelijk en wordt eveneens gewerkt voor 1 landbouwherstèl. De financiële positie van de bond is gezond. Het ledenverlooD is echter groot, vooral door overgang naar andere bedrijven en door emigratie. Leidse studente „Miss 300th Anniversary" Met koffer vol Ned. kunstschatten in New York aangekomen De aftredende presidente van de Vrou welijke Studentenvereniging van de rijks universiteit te Leiden, mej. Mieke Meurs uit Hilversum, is gisteren met de Wester- dam van de Holland-Amerikalijn te New York aangekomen met een koffer vol Nederlandse kunstschatten. Deze zullen ter gelegenheid van de viering van 300-jarig bestaan van New York. zamen met Nederlandse kunstwerken uit musea te New York, worden tentoon gesteld. De tentoonstelling zal worden gehouden in het Hunter College, eer universiteit voor meisjesstudenten. Het hoofd van het comité voor de her denking van het 300-jarig bestaan, Lee Thomson Smith, noemde mej. Meurs ,Miss 300th Anniversary". Zitting N.A.T.O.-Raad gesloten In October weer bijeen De zitting van de Atlantische Raad der veertien landen te Parijs werd Zaterdag gesloten. De eerstvolgende vergadering zal eerst in October worden gehouden. Lord Ismay. de secretaris-generaal, deel de mede dat men het er over eens werd. tenminste tweemaal per jaar te ver gaderen en niet driemaal, zoals indertijd Lissabon was vastgesteld. Verscheidene sprekers hebben nog het woord gevoerd, in verband met de jongste Russische voor stellen, die een „vredesoffensief zouden kunnen betekenen. Er werd een officieel slot-communiqué uitgegeven, waarvan wij het essentiële reeds hadden weergegeven Radio PekingArie Biever weegt 185 pond... Radao Peking heeft omgeroepen, dat de Nederlandse krijgsgevangene Arie Biever. Den Haag, die te Panmoenjon is uitgewisseld, in zijn gevangenschap 50 pond in gewicht is aangekomen. Hij weegt, adus de radio, thans 185 pond. Straks toch even nawegen. Red.) Afscheidsboodschap van Trygve Lie Trygve Lie, de voormalige secretaris generaal der V.N., die op 7 Mei Noorwegen terugkeert, heeft een scheidsrede gehouden voor de Amerikaan se radio. Hij achtte een oplossing van Korea en de andere Aziatische kwesties niet mogelijk, zonder de deelneming van communistisch China. Kroningsplechtigheid goed op het televisiescherm Op grona van proefnemingen ver wacht men dat de Engelse kronings- plechtigheüen op 2 Juni bevredigend door de ceievisie kunnen worden uitge zonden. In Nederland zullen waarschijn lijk zowel Lopik als Eindhoven een uit zending geven. de heer P. van Rijn namens de raad van toezicht en door de heer J. Egberts amens de leden. De eerste bospeen De tuinder Th. van Veen te Mijdrecht heeft aan de centrale veiling de eerste bospeen aangevoerd. De peen werd ver kocht voor 55 cent per bos. Koper was de heer C. Verlooij te Nieuwkoop. Ook werden de eerste aardbeien en de eerste bloemkool aangevoerd. Koninginnedag De Oranjevereniging heeft voor Don derdag enkele feestelijkheden georgani seerd. 's Middags is er een optocht van de schoolkinderen naar het gemeente huis, waar enige volksliederen zullei worden gezongen. In het gymnastiek lokaal worden ze daarna getracteerd. Bij mooi weer gaan ze ook nog in optocht Korteraar. 's Avonds wordt feestelijke bijeenkomst gehouden in het gymnastieklokaal. Daarin zal een ziekgezelschap uit Alphen aan den Rijn optreden. Collectanten bouwfonds Aan de collectanten voor het bouw fonds van de Herv. kerk wordt mede gedeeld, dat de inlevering van de in April ingezamelde gelden niet Donder dagavond, maar Zaterdagavond van half 8 tot 9 uur in gebouw Jonathan moge lijk is. WOUBRUGGE Aanrijding met de bus Op het kruispunt KruiswegVieram- bachtaweg vond Maandagmiddag om 3 een aanrijding plaats tussen de bus Ter Aar en de motorbakfiets van de melkhandelaar J. v. K. Beide voer tuigen werden slechts licht beschadigd er was nogal wat glasschade door gebroken flessen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor en beide voertuigen konden weldra op eigen kracht de reis voortzetten. De positie in de bedrijven In de positie van de arbeiders zijn geen g'-ote wijzigingen gekomen. Spr. laakte het millimeteren van het College var Rijksbemiddelaars, dat, toen een commis sie onder leiding van prof. Horring tot de uitspraak was gekomen, dat voor het gelijktrekken van de landbouwlonen met die in andere bedrijfstakken ten platte- lande een loonsverhoging van 3Vz cent per uur gewetigd was. slechts 3 cent toe stond. In het bloembollenbedrijf zijn de lonen met f 1.95 per week verhoogd, in •boomkwekerij en zuivel bleven ze gelijk. In de tuinbouw is men nog niet klaar. Spr. achtte het mogelijk, daar tietoeslag te bereiken, al hebben de werkgevers daartegen vooralsnog be- Niettegenstaande de landbouw laatste jaren een vrij gunstige ec sche positie heeft, is er een verminderde werkgelegenheid. Interne oorzaken daar van zijn de mechanisatie en de gewijzigde bedrijfsvoering. Daarnaast is er de toe nemende werkloosheid in de industrie, die een verminderde trek daarheen zelfs een terugvloeien naar de landbouw tengevolge heeft. De invoering van de werkloosheidswet juist onder bijzonder moeilijke omstan digheden bracht hier en daar stagnatie. Spr twijfelt er echter niet aan, of de uitvoering zal volgend jaar beter gaan, Wat de arbeidswet voor de landbouw betreft, ligt het in de bedoeling, de werk tijd en wat daarmee samenhangt publiek rechtelijk te doen regelen door het Land bouwschap. Zou dit niet mogelijk blijken, dan zal de Minister het via een Alge n-ene Maatregel van Bestuur doen. Spr. besloot met er op te wijzen, dat de N.C.L.B. erkend wordt als een gelijk waardig partner in het maatschappelijk bestel, erkend door de werkgeversorga nisaties, de overheid en de andere land arbeidersorganisaties. In dit jaar zal hopelijk het Landbouwschap worden in gesteld, waartoe de S.E.R. reeds advi seerde. Dit kan een bevestiging zijn van de plaats, die de N.C.L.B. naast de andere organisaties in het landbouwbedrijf in neemt. Veei-tien arbeiders bevinden zich nog in de BRANDENDE ZILVERMIJN bij Agangueo in Mexico. Er is geen hoop meer op hun redding. Volgens de laatste berichten zijn elf lijken geborgen. Leidse notabelen gaan in hun vrije tijd zelf een dierenasyl bouwen, lei Tekening Walter Bosch tp f» U.V.V. heeft bewezen waardevol en noodzakelijk te zijn Aldus presidente op vanmorgen geopende landdag Te Hillegom wordt vandaag de zesde U.V.V.-landdag gehouden. De presiden te, mevr. J. B. Ch. Sjollema-s'Jacob, zei in haar openingsrede o.m. het volgende: Er is reden tot dankbaarheid, dat zo- velen bU alle verschillen, die ons zouden kunnen scheiden, eensgezind zijn in de liefde, waarmee wy onze zelfgekozen ei vrywlllig aanvaarde taak vervullen. Hoe sterk die liefde tot de naaste e de wil tot helpen in ons gehele volk, j; in de gehele wereld leeft, hebben de afgelopen maanden ons op verrassende wijze bewezen, het heeft ons gesterkt ons hart verwarmd. Bij alle ellende mogen wij dankbaar zijn, dat wij zo duidelijk hebben ren, dat die liefde tot de naaste e: hulpvaardigheid, die het leidend beginsel zijn van de U.V.V., zijn het dan soms diep verborgen, leeft in de mensheid, Die naastenliefde en hulpvaardigheid, al ViS SER11GQLF „Ondernemingslust" werd ietwat geremd De Scheveningse reder Cornells Vrolyk heeft gistermiddag in een malse regen op een feestelijk versierd platform by de scheepsbouwwerf De Industrie D. en Joh. Boot N.V. te Alphen aan den Ryn zyn hart eens gelucht. Dit ter ge legenheid van de tewaterlating van de SCH 27, een motorlogger/trawler, die in \erscheidene opzichten nog aantrekkelijker is gebouwd dan de vorig jaar ook voor de N.V. Cornells Vrolyks visserij maatschappij te water gelaten SCH 135. De heer Vrolijk zei. zich blij te voelen, en f 2.00 per stuk op (zakkende markt), omdat de 27 zo spoedig na de 135 te de kleinmiddel ging voor f 50 weg en de water kon, maar verklaarde dat deson- heek I maakte f 35. Piepers waren er danks de reders zitten te popelen om de niet, waardoor de wijting de f 25 haalde Nederlandse vissersvloot, die voor 80 a wat de goede soorten aanging. Gestripte 90% is verouderd, te vernieuwen. Waar radio gold f 35, de pennen haalde de f 50. er ook vernieuwd wordt, in Nederland Kabeljauw weer duurder maar weinig. De heer Vrolyk zei van het regentje, dat het een zegentje was en hij hoopte maar, dat het nieuwe schip altijd maar met Gods beste zegen mocht varen. Zijn dochter, mevr. W. Rosen thai-Vro lijk, doopte de boot met de naam, die typisch het karakter van haar vader weergaf, zoals zij het uitdrukte: „Onder neming II". Toen viel na een hapering de fles tegen de boeg in scherven. Lang zaam gleed de ondernemingll op de zij de Rijn in. werd nog een tijdlang in zijn „ondei-nemingslust" geremd, maar over won toch de belemmeringen en richtte zich toen in het water op. En daarmee was een trots schip ean de Nederlandse visserijvloot toegevoegd. De motor van de SCH 27 is nog 90 pk krach tiger dan die van de SCH 135, de Cor nelia Maria, die 360 pk sterk is. Het is een 6 cyl. Industrie-dieselmotor met di rect omkeerbare koppeling. Het schip heeft een hulpmotor van 100 pk. is 40.07 meter lang over alles, 7 meter breed en 3.50 meter hol. Onder de aanwezigen bevonden zich en kele heren van de scheepvaartinspectie en de heer J. Kolkman, directeur van het voorlichtingsbureau van de voedingsraad, afdeling vis, te IJmuiden. Haarlem-makreel onverkocht De vier trawlers, die de Maandag- markt van een flinke voorraad vis voor zagen, hebben hun lading makreel zo goed als geheel kunnen verkopen; alleen van de Haarlem moest 95 opgehouden worden als gevolg van de mindere kwa liteit. De makreel, die wel ging, deed tussen de f 10 en f 12. De vyfde trawler de Eveline, bleef tot vandaag liggen. Heek welkom Er v men by de f 60 terecht en de ryen van de Noordloggers maakten f 33 tot f 38; die van de trawlers een gewaardeerde soort deden tussen de f 42 en f 50. Een top-regel ging tot i 60. Haring zakte door De haring had niet veel te betekenen: goede soorten waren er haast niet het groqtste deel zakte dus ook af n de vismeelfabriek. Zwarte kool zakte af tot f 45. Schol verkoopbaar De schol III is haast allemaal verkocht. De tweeën deden f 13, de enen f 15 de zetschol gold f 20 met f 15 voor de grote (alles kustschol). Palestina in de markt? Er is een nieuwe koper in de markt verschenen: de firma Hasselbach en Metz, die waarschijnlijk veel schol voor Palestina nodig heeft. Parys redde de tong De animo voor de tong was gisteren beneden peil, en Parijs moest de grote val dan ook breken. Grote tong deed f 1.75; de middelsoorten f 1.25; de klein middel leverde f 1.35 op en de enen f 1.45 terwijl de slips om de f 1.35 schommelden. Eveline met vier Vandaag ligt als enige trawler de Eve line in de markt met 4 Noordloggers, die eveneens van gisteren overbleven. De trawler had 800 kisten. Besommingen VIOS f 17.900 voor 9 dagen, Haarlem f 20.400 voor 11 dagen; Limburgia f 14.400 voor 9 dagen en Petten f 17.800 voor 9 dagen. KW 176 met f 7800 en VL. 85 f 6900. hebben ze zich dan misschien wel eene] gemengd met minder gelukkige eigeij schappen, zijn vrijwel over de gehel linie aanwezig. Het zijn levende begrip pen. Dat moet voor de U.V.V.-sters eea' aanmoediging en een aansporing zijn o£® vastberaden voort te gaan en de moerf lijkheden, die zij ontmoeten rustig onde de ogen te zien. - Wie in de afgelopen jaren wel eens gé* twijfeld moge hebben aan de noodzaaP1 van het bestaan van de U.V.V. zal sin<Pe 1 Februari van dit jaar wel tot andeiP? gedachten zijn gekomen. De les die wj6 geleerd heben is, dat georganiseerde eft goed voorbereide hulp, dubbele hulp ip Niet voor niets is met grote zorg en moetn te het landelijk U.V.V.-apparaat opge bouwd. Wel hebben belemmerende fadij toren de volledige ontplooiing in de wpt gestaan, maar de afgelopen jaren helss ben het hoofdbestuur gesterkt in dl overtuiging, dat een unie. die al dio: vrouwen kan verenigen, die zich uitslufe: tend voor hulpverleningswerk willét aansluiten, waardevol en noodzakelijk èt Het jaar, dat voor ons ligt, aldus spie zal van ons allen een grote krachtsiil spanning vragen. Wij weten dat naafb onze gewone werkzaamheden de B.Ie onze volle aandacht zal opeisen. Iffl® hebben nu de noodzaak gezien van efl organisatie, die hulp kan verlenen b1 rampen, of dit nu een natuurramp is, P de grootste aller rampen: een oorlof" Slachtoffers zullen er zijn en zij zull^ geholpen moeten worden. Daaraan wi|r len wij naar onze krachten meewerken Vanmiddag hield dra W. Bladergroir een referaat over levensfleur. N Verkoop begint Vrijdag a Stichting Zomerzegels staat op stapel t Particulieren beslissen J mee over opbrengst De ministers die tot nu toe de bestenfl ming van de opbrengst der zomerposc zegels bepaalden, hebben zich bereid vey klaard, in deze zegelactie meer dan tj; nu toe het particulier initiatief te b. trekken. Particulieren ztfn dan niet me»! alleen belast met propaganda en uitvoe ring, maar ook met de bestemming v% de opbrengst, onder goedkeuring van 4 betrokken ministers. Besloten is tot het vormen van ey stichting Comité voor de Zomerzegels, b het bestuur waarvan drie sectoren vefc tegenwoordigd zullen zyn: het maaj, schappelijke werk, de volksgezondhej en de culturele zorg. Deze stichtirt, wordt beheerd door een bestuur, bygt, staan door een raad van advies. In de-fl raad hebben zitting drie leden namet de ministers van Sociale Zaken, van G K. en W. en van Verkeer en Waterstag en voorts steeds een lid. te benoem^ door het hoofdbestuur van de P.T.T., t, Vereniging van Secretarissen ven Socia^ Raden, het College van Directeuren vs Prov. Opbouworganen, het Praeventir fonds, de Alg. Ned. Ver. voor Social1 Geneeskunde, de Voorlopige Raad voj de Kunst en door een nader te bepalt lichaam, werkzaam op het gebied van cultuur. Als voorzitter zal fungery staatsraad mr W. F. Schokking, voo zitter van het huidige comité voor zomerzegels. Vrijdag a.s. begint de verkoop van zomerzegels 1953. Gedurende de maaj den Mei en Juni zijn zij verkrijgbaar a$ alle postkantoren In Nederland en va» zelfsprekend staan weer honderden sehr lieren klaar om zich te belasten met <j huis-aan-huis-verkoop. Perzische koningin zoel „gezondheid" in Europi Politiechef werd geworgd... i Koningin Soraya. de gemalin van j Perzische Sjah, is vanmorgen te Roij aangekomen. De koningin, die er betro! ken en vermoeid uitzag, werd op hj vliegveld begroet door personeel van I Perzische ambassade. Zij maakt „om zondheidsredenen" een tocht naar Euro! Het lijk van de vermiste politiecn van Teheran, Asjfartoes, is op 50 km vf Teheran gevonden. De politiechef w geworgd. Autoriteiten zijn volge Reuter van mening, dat de daders spo dig zullen worden gearresteerd. Ree zijn enkele personen aangehouden. Volgens de laatste berichten was i moord op Asjfartoes gepleegd in opdrac m een aantal hooggeplaatste politici. JAARVERSLAG WEDEROPBOU' EN VOLKSHUISVESTING. Verscheni is het jaarverslag 1952 van de centra directie van de Wederopbouw en Volkshuisvesting. Het telt 165 bladzijde)

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 6