In Spa ging het spel pas echt en goed beginnen Een moedertraan en een kinder hand bij het afscheid Wel op de keper beschouwd NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 5 DINSDAG 28 APRIL 1953 Ferdinand, de Tulpeniallye en wij.. 12) (Van onze speciale verslaggever) Luxemburg, Maandagmiddag. Voor ons begon de rallye eigenlijk pas goed in Spa. Want die aanlooproutes, ach, je hoefde Ferdinand alleen maar de reuk te geven van de richting en dan snuffelde hij als een echte speur hond wel voort. Wij deden dan een tukje en lieten ons door de Sunbeam Talbots en Jaguars, de Aston Martins en Mercury's, die in suizende vaart passeerden en hun volle macht aan paardekrachten op de achterwielen loslieten, niet imponeren. We reden met onze 80 a 85 nog hard genoeg, want in Arnhem, waar onze eerste tijdcontróle was, en waar we om 6.40 uur zouden worden gestart, kwamen we al om kwart over vijf aan. Niet dat we dat erg vonden. Musis Sacrum is gezellig genoeg en de koffie- kout is er voor een beginneling leerzaam. Ik had van Den Haag tot Arnhem gedut, alleen opgeschrikt door de routecontróle in Almelo meer een formalistisch gezellig onder onsje en bij de start in Arnhem kroop Chris eens behaaglijk tegen de weggeklapte leuning van Ferdinands passagiers zitplaats. Voor het eerst in de rallye nam ik het stuur in de handen. verschil van het traject van deze klas sementsproef was maar eventjes 100 me de lengte 1150 meter, waarin vii Het valt zo moeilijk ons te realiseren, dat we nu aan een der grote rallye's der autosportwereld bezig zijn. Het gaat zc gemoedelijk, de controleurs zijn zc vriendelijk en volgzaam, de politiemach- ten van alle wereldsteden, Zutphen, Die ren, Delden en Almelo incluis doen zo hun best om de weg te wijzen. Maar toch, toen we op het punt stonden in Den Haag gestart te worden, nam een jonge man in de wagen achter ons afscheid var zijn moeder en zijn zusje (of alia, zijn nichtjeMa was flink, ofschoon men aan die ene biggelende traan op haar wang kon aflezen, dat zij het eigenlijk maar roekeloos vond, wat Gerrit ging doen. En dat nichtje, ja. dat voelde de situatie eigenlijk beter aan. Ze stapte naar het portier én stak de hard ferm door het raampje naar binnen. ..Nou Gerrit. good luck", «éi ze mét haar helé- j maal elf jaar Dat was mannentaal. Dat was rallye-taal. Toen we al buiten Den Haag reden, be seften we opeens, dat die moe-tertraan er die kinderhand ons eigenlijk hadden doen beseffen, dat we voor een groté reis op stap gingen. Genoeg hierover, het in teresseert u niet eens. U wilt weten, hoe die honderden 1 oneens het maken, die nu door nacht en dag achter het stuur zitten, kaarten bestuderen en gemiddelden uit. rekenen. Wel. ze maken het best. of schoon ze wel eens verstolen achter de hand gapen Vanmorgen vroeg in Musis Sacrum hadden ze wel heel wat babbels dan nu. Maandagmiddag om uur of vier. Dit is eigenlijk hét critleke tijdstip en als je nu over je slaap heen- komt of erin slaagt op de achterbank een dutje van een halfuurtje te doen. ben je ervan af tot Noordwilk En daar -— ja. I maar dat is geen kunst daar wacht je een hotelbed met koele witte lakens... hè nee. nu niet aan denken. Belevenissen Excuseert u ons, dit wordt natuurlijk i een verslag zonder kop of staart. Maar dat heb je. als het bij stukjes en beetjes moet schrijven. Ik zal u hét geheim i klappen, dan kunt u het de volgende keer zelf ook. Je begint met een uur de start een verhaal in mekaar te draalen, en je zorgt, dat je er net mee klaar bent, desnoods de schrijfmachine op de knieën in de auto, als de startvlag valt. Dan pik je bij de eerste de beste rust het stilste lokaliteitje van het stilste hotelletje in-en daar begin je rustig aan een nieuw stuk. Schrijf een of twee alinea's en laat het in de machine zitten voor de volgende stop Nu. dat is alles. Maar nu zit u intussen natuurlijk te springen om één paar be levenissen. Oh, die zijn er genoeg. Neem nu Ferdinand. Die sprong in Den Haag als een joiigé bok van start, maar die be gon even voor Almelo een beetje naai te doen. Gewoon over zijn slaap heen. Maar bij de eerste de beste service-neder zetting dook er een Twents monteur ii het achteronder, zette de ontsteking iets later en toen was die Ferdinand hele maal opnieuw fris en helder. Tot Arnhem, geen vuiltie in de lucht En neem nu die race-M G van Dries van der Lóf, een combinatie die beste kansen voor die grote zilveren beker maakt Die komt uit Twente vandaan, ja zelfs uit de „Ecurie Twenthe" en toen zijn baas hem lóngs in plaats van naar de stal stuurde ja die moest ook nog even verdeYon kreeg het beest ineens de kinkhoest Wij zagen de twee gehelmde rijders (ja. ze rijden zónder kapten minste met verma nende woorden vlak voor Almelo in de motorkap duiken En nu moet je het dier weer horen lopen. Een naaimachien, me- Nou vind ik. dat trouwens nonsens, om hier al oo pebh te gaan rekenen. Die jon gens van de service-tentjes in Arnhem (voor ieder merit byna een eigen ser vice-iel keken gewoon teleurgesteld als er niks aan je mobiel mankeerde Als er ru na aankomst een moertie is losgetrlld of een boutje is teruggelopen, ja. dót is wa» anders! Die aarloooroutos ziin niet moeiliik en je zal wel gek zijn om harder te rijden dan nodig is. Maar voor de mensen, die er langs de route voor uit hun bed zün gebleven (of gekomen t was het natuur lijk wel teleurstellend Zo had dat jon getje. dat tegen riin volwassen begelei der zei: Ze rijden niet eens hard. oom...."* en die daarbij zeer veronge lijkt keek. gróót gelijk Bochten zonder eind Direct al na Spa wordt het gemiddel de hoger. Dit gezamenlijke traject, dat alle rijders moeten afleggen, is de eigen lijke rallye en daarin zijn de Bijzondere Etappes en de Klassementsproeven ver werkt. Welnu, van ieder kregen we er al meteen één op het dak. Op de hoogste top van de berg voor Clervaux moest de wagen worden stil gezet, de motor af en de versnelling In vrij. Op het startsein kon de wagen dan naar beneden rijden, zonder hulp van de motor wel te verstaan. Het hoogte haarspeldbochten waren verwerkt. En Ferdinand, die de sporen van Schtl in de flanken voelde, bracht het er niet eens zo gek af: één minuut en 45.8 se conden. De op dat moment snelste was Graaf Zuvlen van Nyevelt in Jowett Javelin, die het in één minuut en 39 seconden préstccrdé. Dat ls géén peule- schlL Maar nauwelijks waren we van déze freewheel-partij bekomen, of de eerste Bijzondere Etappe stond al opgediend. Honderden bochten, stijgingen, dalingen en vele verschrikkingen méér; dit allés op een traject van 82 kilometer, dat in 88 minuten gereden moest worden. Nu, wat Chris en Ferdinand dóór samen heb ben gepresteerd, grènst aan het wonder baarlijke. Ik heb het hele traject, zolang ik me niet moest vastgrijpen aan alle* wat maar houvast bood, met open mond naar de weg zittén kijken. Enwé reden het in 77 minuten, dus elf minu ten onder de vastgestelde tijd! Ja, daar zijn we wel een beetje trots óp. En hoe de andere rijders het hebben gemaakt? Verschillend. Enkelen kwamen er glans rijk dóór, maar velen dragen óp de flan ken van hun wagèn deuken en krassen mee als getuigenis, dat ze ergens wel wat te hard geslipt hebben. Maus Gat- sonides b.v., die met dezelfde partner en dezelfde wagen reeds als in de Rallye dé Mónte Carlo (die tussen twee haak jes door hem gewonnen werd) maakte in de afdaling-freewheel-proef blijkbaar een fout. Zijn tijd was erg slecht. Dat scheelt hem winstpunten, die hij brood nodig zal hebben om maar aan winnen toe te kunnen komen. Maar in de boch ten-étappe reed hij uitstekend. Veel re sultaten zijn er nog niet bekend. Als we dit typen, hebben we Ferdinand juist tegenover het Hotel des Boulevards op de Boulevard Roosevelt in Luxemburg neergezet, en komén de rijders nog groepje voor groepje binnen. Genève Dinsdagmorgen. Dé zón is zojuist opgegaan én verdrijft de wolken, die als sluiers om dé Mont Blanck aan de overkant van het meer hangen. Het is niet druk op dé Quai du Mont Blanc. waar wij over welgeteld 8 minuten zullen worden gestart dóór een vriendelijke man van de plaatselijke automobielclub. Ferdinand heeft zich prima gehouden. De enige aanmerking, die wij op zijn be leid kunnen maken, was een stootpartij bij de Néderlands-Belgische grens, toen de benzineleiding verstopt bleek en Chris haast met plezier de sleutel uit de zak trok. Maar verder niets dan löf, oók al heeft hij het wel eens zwaar te verduren met die twee grote kerels, die hij moet vervoeren Beruchte bergpas De helling van de Ballon d'Alsace, één van de beruchte bergpassen van Wést- Europa. vormt, voor zover wij het heb ben kunnen waarnemen het enige zwakke punt in de organisatie van de Rallye. De aankomende auto's konden Slecnts mi nuut voor minuut worden gestart en het gevolg daarvan was, dat er voor ae start- streep een waar gedrang, een hevig ge toeter en een goed Hollands gemopper ontstond over dit ongewenst oponthoud. Maar verder stonden overal politieman nen klaar om je op kruispunten de goede richting aan te duiden, ja de Franse gen darmes stoppen zelfs het hele verkeer voor ons. Ze laten fietsen en kinderen naar het trottoir uitwijken om de rijders van de La Rallye de Tulipe vooral ruim baan te geven. Er zijn tot op heden geen uitvallers. Wel werden er in de nacht van Maandag op Dinsdag door het bees tenweer in de Franse Alpen veel straf-4 punten vergaard. Vooral de rijders in open sportwagens hadden het zwaar te verduren. Ongelukken zijn er, afgezien van een gedeukt spatbord en een ge kreukelde „achterhand" ook niet. Dat is een grote reclame voor deze Rallye, die hoewel té behoorlijk zwaar is ge worden. toch nooit haar toeristisch ka rakter verliest. Weer terug Achter ons ronken de motoren van de vertrekkende wagens van de Quai de Mont Blanc en op het wonderschone Lac Lemon, langs het paleis de Nation naar het Ferney Voltaire. De eerste étappe van de de terugweg, want in Genève is het keerpunt van de Rallye. Wij zwaaien wat kennissen goedendag, kijken nog eens wat weemoedig naar de Faleve en stappen in Ferdinand, op weg naar Holland. Uitslagen klassementsproef te Chervaux De uitslag van de klassementsproef te Clervaux. een afdaling in de vrij loop over een lengte van 1150 meter met een hoogteverschil van 100 meter, luidt: Klasse IA (/tm 1100 cc): 1. H. v. Wee- zenbeek (Ned.) met Renault, 1 min. 40,7 iC.; 4. J. L. Flinterman (Ned.) met DKW; mevr. G. Molander (Noorw.) met Saab. Klasse 1B (boven 1100 t/m 1150 cc): 1. H. Stenfeld Hansen (Denem met Volks wagen, 1 min. 41,4 sec.; 2. A. M. Leerdam (Ned.) met Volkswagen; 3. J. L. Boer (Ned.) met Volkswagen; 4. B. A. J. Witt- kampf (Ned.) met Volkswagen; 5. équipe uwe Leidsche Crt ex aequo met Volkswagen, H. Roesier (Duitsl.) met Volkswagen. Klasse 2A (bov. 1150 t/m 1240 cc): 1. H. C. Hoogeveen (Ned.) met Simca, 1 40,5 sec.; 3. W. van Zijll Jr. (Ned.) met Simca; 4. J. M. Beekman (Ned.) met Simca; 5. W. C. van Hest (Ned.) met Simca. Klasse 2B (bov. 1240 t/m 144 cc): 1. G. Iwema Bakker (Ned.) met Peugeot, 1 min. 40,6 sec.; 2. ex aequo A. W. Rutgers (Ned.) met Fita, A. Velu 'Ned.) met Peu geot; 4. J. W. C. v. d. Vossen (Ned.) met Peugeot; 5. Adr. van Ooy Jr. (Ned.) met Fiat. Klasse 3 (boven 1400 t/m 1600 cc): 1. H. R. J. Graaf van Zuylen van Nijeveli (Ned.) met Jowett Javelin, 1 min. 39,4 sec.; 2. J. Scheffer (Ned.) met Jowett Javelin; 3. H. A. Herweijer (Ned.) met Lancia; 4. R. A. P. Rijken (Nedmet Ford Consul; 5. O. E. Homan (Ned.) mét Jowett Javelin. Klasse 4A (bov. 1600 t/m 2250 cc): 1. J. W. E. Banks (G.-B.) met Bristol, 1 min. 40,1 sec.; 2. L. J. H. Englebert (Ned.) met Rover. Klasse 4B (bov. 2250 t/m 2400 cc): 1. J. van Nieuwenhuyzen (Ned.) met Sun beam Talbot, 1 min. 40,9 sec.. Klasse 5 (bov. 2400 t/m 3500 cc): 1. J. K. Kuiper (Ned.) met Jaguar, 1 min. 40,8 see.; 2. ir H D. Prins (Ned.) met Jaguar; 3. E. I. Appleyard (G.-B.) met Jaguar. Klasse 6 (bov. 3500 cc): 1. Han Swie Tik (Indonesië) met Chrevolet, 1 min 37,9 sec. Klasse 9A (sportwagens tot en met 1400 cc): 1. Elmenhorst (Duitsl.) met Porsche, 1 mm. 39,3 sec. Klasse 9B (sportwagens boven 1400 t/m 2000 cc): 1. E Müller (Duitsl.) met Por sche, 1 mfn. 41,6 sec. Klasse 10 (sportwagens boven 2000 cc): I. W. Hoerning (Zwits.) met Jaguar, 1 mm 37,9 sec. Werkbezoek van Prins aan Gelderland Prins Bernhard zal op 28 en 29 Mei een werkbezoek brengen aan Gelderland om zich op de hoogte te stellen van de pro blemen in het rivierengebied, in het bij zonder met betrekking tot d'e Industria lisatie, ruilverkaveling, komgronden en Waterstaatkundige aangelegenheden. De Prins zal daartoe enkele centra in dat ge bied bezoeken én zich laten voorlichten door het provinciaal bestuur van Gelder land, alsmede door enige deskundigen en plaatselijke autoriteiten. De meer gede tailleerde regeling van dit bezoek Is nog in voorbereiding. De opdracht voor Thijs Booy Levensbeschrijving van Prinses Wilhelmina De heer Thijs Booy, dié is benoertid tót secretaris van prinses Wilhelmina, zal in deze functie een bijzóndere opdracht ver. vullen. Hém ls namelijk opgedragen het voorbereiden en schrijven van een levens beschrijving van Prinses Wilhelmina, over de periode van haar vijftigjarig koning schap, aldus het A.D. De heer Booy zal die werk doen op Soestdijk, waar hij voortdurend met zijn hoge opdrachtgeef ster kan overleggen en waar hem het voornaamste materiaal voor zijn werk ter beschikking staat. Film over wederopbouw in het rampgebied De Rotterdamse cineast Herman Bol- lóhgino zal in opdracht van de Ned. Chr. Landarbeidersbond een film vervaardi gen van de wederopbouw in de door de watersnood getroffen gebieden, réeds met zijn eerste opnamen óp~Goe- reé-Overflakkee begonnen. „Van Spilbergen" aan de K.P.M. overgedragen Het nieuwe motorvrachtschip Van Spilbergen (4758 b.r.t.), dat van 17 tot 19 April op de Noordzee een proeftocht maakte, is gisteren in Rotterdam door C. van der Giessen Sc Zonen's Scheeps werven N.V. te Krimpen aan de IJssel overgedragen aan de N.V. Kon. Paket- vaart Mij te Amsterdam. Vierhonderd opstellen over Ned. industrie Voor de prijsvraag, die de vereniging Nederlands Fabrikaat heeft uitgeschre ven onder de middelbare schooljeugd zijn reeds bijna 400 inzendingen ontvan gen. Met de beoordeling is nu begor.nén. Geschreven kon worden over de volgen de onderwerpen: Hoe een zelf te kiezen product tot stand komt; De geschiedenis van een dustrieel bedrijf; Hoe een bepaalde dustriële tak van nijverheid groeide; De huidige betekenis van een bepaald in dustrieel bedrijf of een industriële be drijfstak voor ons land. Als prijzen worden uitgeloofd gemeen schappelijke réizen, waarbij men de gast is van de Nederlandse industrie. Door de ontploffing van een stoom ketel aan boord van het Amerikaanse vliegkampschip Bennington zijn ELF MAN GEDOOD en vier gewond. De Ben nington bevond zich op het ogenblik van de ontploffing aan de Cubaanse Zuid kust. Staatssecretaris: Weeldebelasting leidde tot werkloosheid Verlaging is geen argument tegen huurcompensatie Het voorstel om de omzetbelasting van 10 pet weer te verlagen tot 15 pet is in gediend omdat bij een aantal onderne- s. die goederen vervaardigen welke dit tarief van 30 pet zijn onderwor pen, de omzetten zijn gedaald en het per soneel sterk moest worden ingekrompen. Een voorbeeld hiervan is de cosmetische industrie, waarin de werkgelegenheid •erste kwartaal 1951 tot het eer ste kwartaal 1952 is gedaald met 30 pet. In de glas- en aardewerkindustrie, die slechts ten dele goederen vervaardigt waarvoor het tarief van 30 pet geldt, heeft zich van 1952 tot 1953 nog een te ruggang van 25 pet voltrokken. Dit heeft staatssecretaris Van den Berge aan de Tweede Kamer meegedeeld. De verlaging van de omzetbelasting in 30 pet heeft alleen ten doel de werk gelegenheid te verruimen en houdt geen verband met het vraagstuk van de com pensatie voor de huurverhoging. De ver laging zal dan ook niet als argument worden gebruikt om voldoende compen satie voor de huurverhoging te weigeren aan de „achtergebleven groepen" (gepen- sionneerden e.d.), aldus de staatssecre taris. Ir Staf opent Haagse landbouwconferentie Minister Staf opent op 4 Mei as. in De Witte (nieuwe of literaire sociëteit) te Den Haag de door de Ned. regering op uitnodiging van de OEES georganiseerde Europese conferentie over de landbouw voorlichting. Er komen ongeveer 100 af gevaardigden uit 17 landen bijeen. Ir A. W. v. d. Plassche, directeur-generaal van de Landbouw, geeft een overzicht van de betekenis van de landbouwvoorlichting voor de ontwikkeling van de landbouw en de inspecteur van de landbouwvoor lichting, ir J. M A. Penders, spreekt de voorlichting aan gezinsbedrijven, die overheersend in Europa zijn. Ook de landtoouwconsulent te Goes, dr ir C W. C v. Beekom spreekt en wel voorname lijk over het rampgebied. De deelnemers gaan diverse voorlichtingsobjecten in ons land bezichtingen en ook een excursie maken naar de Flora. Op 6 Mei worden zij door de minister van Landbouw in de Trèveszaal ontvangen. Prot. werkgevers in Den Haag bijeen Drie sprekers over ontwikkeling van de maatschappij De Jaarvergadering van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland wordt op 6 en 7 Mei gehouden in hotel Wittebrug in Den Haag. Het huishoude lijk gedeelté van de agenda zal op 6 Mei worden afgewerkt. Voor 7 I.Iei staan in- leidingén op het programma door prof. dr ir H. van Riessen, bijzonder hoogleraar in dé Calvinistische wijsbegeerte aan de Technische Hogeschool te Delft (De ont wikkeling van het maatschappelijke le ven, structurele wijzigingen), door dé vicé-voorzitter van het verbond, de heer T. Slavenburg te Schiedam (De ontwik keling van het maatschappelijk leven: in- ternationaal-economische ontwikkeling) en door prof. mr W. F. de Gaay Fortman, hoogleraar can de Vrije Universiteit (De ontwikkeling van het maatschappelijk leven: nationaal-sociale ontwikkeling). Jaarvergadering D.E.I.M. De aandeelhoudersvergadering van de N.V. Délftsche Electrische Installatiemij heeft het dividend op 7 pet bepaald en de aftredende commissaris S. H. Stoffel herkozen. Ds B. Nederlof over zijn vertrek De Chr. Geref. Kerken en de Kerk in Canada Zoals men wéét heeft ds B. Nederlof, een van de bekende jongere predikanten in de Chr. Geref. Kerken, een beroep aangenomen naar de Chr. Ref. Church in Houston B.C. Canada. Zondag heeft hij afscheid genomen van zijn gemeente in Dokkum. Over deze stap van ds Nederlof is, zowel in het officiële blad „De Wek ker" als in Chr. Geref. kerkbodes, nogal wat te doen geweest. Zo schreef prof. J. J. v. d. Schuit in „De Wekker" o m dat een predikant, die een beroep aan neemt naar de Chr. Ref. Church, een leef aanvaardt, die hij hier bestreden heeft. Tegen deze aanvallen verweert ds Ne derlof zich in een „Ten afscheid" in het Kerkblad voor het Noorden van 23 Apr:l. Hij noemt de Chr, Ref. Church de voort zetting van de Chr, Geref. Kerk. die tot stand kwam door de emigratie van afge scheidenen in de vorige eeuw. Uit on derscheiden kerken sloten zich leden aan en terecht: ook na 1892 vele Chr. Ge reformeerde emigraten. In Canada tracht men in het grote gebrek aan pre dikanten in deze snelgroéiende kerk te voorzien door predikanten uit verschil lende Nederlandse kerkgemeenschappen te beroépen. „De kerk voor de gehele Géref. gezindte wil ook gediend worden door predikanten uit die gezindte Toen de kerk van Houston ds N. beriep, achtte hij dit een beroep op de Chr. Geref Kerken om mee te bouwen aan Christus' kerk. Ds N. acht het onjuist dat naast de Chr. Geref. Church de Old Chr. Ref. Church is ontstaan Imet deze kerk in Grand Rapids hebben de Chr. Geref. Ker ken correspondentie. Red.) Men mag zich eerst afscheiden van een kerk. wan neer zij een valse geworden is. De be lijdenis is hier voor ds N. in het geding „Ik ben geen Kuyperiaan. juist daarom keer ik mij tegen een pluriformiteitsge- öachte, die het vanzelfsprekend schijnt te achten, dat er aparte kerkformaties ko men voor degenen die de oude waarheid beminnen, naar specifieke opvattingen. Wij mogen nooit de kerk voor één richting" willen zijn, dan worden we secte". Hij ontkent dat hij „Gereformeerd geworden" zou zijn, „dus ga ik wel de Chr. Geref Ker ken in Nederland verlaten, mzar niet: er mee breken of uittreden. Ik blijf Chr Gereformeerd.", aldus ds Nederiof dooi A. Wapenaar TN ZIJN BUNDEL essay's onder de titel: i \7"AN ONDERGETEKENDE en zijn ver- „Op de keper beschouwd" (uitgave zen zegt dr B.: „Bewust sloot W. zich Kok, Kampen) heeft dr W. J. C Buiten- aan bij de nieuwe, door tachtig geschapen aijk als sluitstuk een opstel geplaatst, dichtvormen." Dan citeert hij uit de bun- waarin hij het heeft over „Drie thema's, del „Litteraire overdenkingen", in 1936 drie phasen", naar aanleiding van een oij Drukkerij Libertas te Rotterdam ver drietal dichtbundels, ongeveer gelijktijdig j schenen: „Die vormenweelde kan het verschenen. Op het stofomslag van die j eigendom zijn of worden van wie zich bundel studiën lezen we: „Dr Buitendijkdeze rijkdom zelf verwerft, door ze op legt in dit werk de grondslag voor een nieuw te veroveren onder een principieel nieuwe Christelijke litteratuurbeschou-anders ingestelde „aanblazing" van de wing". Geên kleinigheid, deze pretentie, geestAlles is uwe mits gij hét alles en alleszins de moeite waard die op de assimileert in uw eigen sfeer van bloeien keper te bezien. Hier en daar zette ik en vruchtdragen ad majorem Dei glo- vraagteken. Het verzenbundeltje „De boog in de wolken" van E. Voorhoeve Van Oordt vertegenwoordigt de eerste phase, volgens dr B. Het is alles ouder wets van vormgeving; het horloge En hij schaart zich achter de Chr. jongeren van 1905, „die de vruchten van Gods gemene gratie willen erkennen ook aan de zgn. overzijde." Dr B. laat hierop volgen: Ik acht deze die dichteres is blijven stilstaan bij dsinstelling evenzeer verwerpelijk als die Ten Kate en ds N. Beets. Ter karakte- Van de volstrekte anti-these, die de oude- risering van de tweede periode dient „Defen van 1896 (A. J. Hogenbirk c.s.) be- Keurproef", oorlogspoëzie, door onderge- j pleitten. Hiermee geeft de Christen het tekende gepubliceerd, terwijl „Het kind j culturele heft geheel uit handen; hij is en andere gedichten" van Muus Jacobsedan altijd afhankelijk van degenen die (alias: prof. dr K, Heeroma) geldt als[0p het zgn. terrein van de algemene één verworvenheid uit de derde phase, genade werken; men kan n.l. pas assimi- Wonderlijk mag het heten, dat dr B. leren als het nieuwe aan de overzijde zich de eerste strophe van het openingsge-stevig heeft doorgezet, en hij is altijd dicht van elk der drie bundels beschouwt j minstens één generatie ten achter, zo niet als het thema, dat de desbetreffende phase stilistisch typeert. Hij gaat er dus van uit, dat je een bundel verzen vindt gekarakteriseerd in het openingsvers en daarvan dan nog apart de eerste strophe. Dat je op die manier nog al lukraak recenseert, vond dr B. blijkbaar geen be zwaar; in elk geval ging hij, om te be wijzen wat hij beweert, heel schematisch j te werk. De anti-thetische levenshouding is consequenter en heeft meer eigen stijl dan de assimilerende, in feite sub ordinerende." Caricatuur ZIEHIER DE AANVAL, scherp en zelf verzekerd van toon, waarop een oratie niet alleen pro domo. volgen moge. I Ik krijg de indruk, dat dr B. meent: Scherpe aanval Die Ons-Tijdschrift-jongeren van om- I streeks 1905 gingen van deze opinie uit: ,IT NU DAAR GELATEN, viel het ons de Christelijke litteratuur is gedoemd ten op, dat hij een scherpe aanval richt eeuwigen dage achter de zgn. paganis- op de auteurs, die schuld hebben aan de tische aan te komen; ze hebben daarom tweede phase, daterend van omstreeks het heft geheel uit handen gegeven: zijn 1906, toen „Ons Tijdschrift" verzamelen dus altijd afhankelijk van die voorbeel- blies om ook op „het Chri^lijk erf" meeden. Neen, dan die prae-modernen, die doen aan de zgn. beweging van tachtig, palstaanders voor de predikanten-poëzie D" We denken hier aan dr J. v. d. Valk, G. Schrijver, L. Buckmann; J. Lens, be nevens aan dr J. C. de Moor, die toen tertijd met anderen enthousiast rèageerde op „de nieuwe lente en het nieuwe ge luid" en in een maandschrift van het toenmalige N. J. V. (Nederl. Jongelings verbond) de taalvernieuwing van de „tachtigers" als voorbeeld stelde ook voor de Christelijke jongeren. Daarbij mag opgemerkt worden, hoe er een ander maandschrift „Bloesem Vrucht" geheten, onder redactie var Hogenbirk (niet te verwarren met ds Hogenbirk) fel reageerde tegen wat „taalverknoeiing" gescholden werd. Met het badwater van anti-Christelijke ten- denzen werd door de groep rondom ..Bloesem en Vrucht" ook het kind geschuttelt"; m.a.w. ze bleven in de trant der predikant-dichters schrijven, de door dr B. genoemde eerste phase. vóór tachtig; die hebben eigen stijl. (Wonderlijk dat hij mevrouw Voorhoeve- Van Oordt niet prijst om die eigen stijl) Eigenaardig dat hij het zelfs zó zégt: Muus Jacobse heeft het pas begrepen; die huldigt geen achteraankomende assi milatie; diens werk is formeel geïnte greerd in de tijd, maar staat naar de inhoud antithetisch tégenover de wereld." Hier wordt een caricatuur getekend van de jongeren rondom „Ons Tijdschrift". Dr B. heeft ze niet begrepen, dus geen recht gedaan. Hij, een leraar in (ons) Is&ël, heeft deze dingen niet goed ver staan. Hij had het wel kunnen weten, blijkens blz. 22 van zijn boek waar staat; „De vormentaal en de verbeeldingsvoor stelling moet modern zijn: op tijd, er niet te laat." Fietsiadio Een radio in een auto is tegen woordig niets bijzonder meer, maar een radio op een fiets is toch nog niet alledaags. De opgeschoten jon gen, die met een dergelijke combi natie momenteel door het Westland rijdt, wekt dan ook de afgunst op van zijn kameraden en veelvuldig klinkt „Mag ik ook eens luisteren?" Als de politie nu maar niet vraagt „Mag ik de luistervergunning eens Dierenbescherming groeit over gehele wereld Tot de Wereldfederatie voor Dieren bescherming is thans ook toegetreden de Asociacon Mexicana Protectora de Ani malis. Uit Nederland sloten zich bij de on(jer hand? Eindigt hij zijn boek met de peroratie: „Laten wij dan ook op Zijn tijd „op tijd". Juist, op Zijn tijd. Bepalen wij die soms? En geeft de cultuur- en kunsthistorie niet telkens het bewijs daarvan dat wij achteraan komen, omdat ons het heft uit de handen genomen werd? 't Begon al in de tent van mech, de man met het zwaard, de sne op de culturele prestaties van zijn drie zonen; die van de vrome Seth kwa achteraan; volgens Calvijn gaf God deze laatsten het meerdere; in het min dere, de cultuur, bleven ze mankeren. En de oud-Christelijke kunst, die der cata comben. „verwertet", d i. assimileert de schoonheid der Antieken, der heidense voorbeelden. De Calvinist Revius zingt in de stijl der Renaissance; zijn poëzie is er naar de vorm in gedrenkt. Hij ook al niet op tijd. En zo waren wij niet i op tijd toen de vloedgolf der vernieuwing omstreeks 1880 onze verdorde letteren overspoelen en wegcijferen kwam. federatie aan: Het Dierenrampenfonds en de stichting Nieuw Leids Dierenasyl. In totaal telt de federatie thans 90 enigingen uit de gehele wereld De onlangs opgerichte stichting tot steun van de Wereldfederatie wordt financieel reeds goed bedacht. Behalve vele kleine giften zijn dezer dagen twee bedragen van duizend gulden binnen gekomen. Zoals gemeld zal de voorzitter van de Wereldfederatie voor Dierenbescher ming. dr mr W. Hugenholtz uit Leiden, de komende herfst een reis naar Amerika maken om het jaarcongres van de Ame rican Human Association bij te wonen. Genoemde vereniging, die 630 afdelingen telt en zich bezig houdt met de bescher ming van kinderen en dieren, heeft het plan om toe te treden tot de Wereldfede ratie. Alvorens tot deze stap over te gaan. wenst de Association tot in details te worden ingelicht. Een van de vice-voorzitters van de we reldfederatie voor bescherming van die- I. de heer Evan Keith Robinson, is te Londen overleden. De overledene was een trouw lid van de wereldfederatie, die bestuursvergadering over- Het STOFFELIJK OVERSCHOT, dat Vrijdag in de IJssel te Zutphen werd aangetroffen, blijkt dat van de 17-j Duitse schippersbediende R. J. Janniek uit Oosthofen te zijn, die op 3 December te Gie9beek overboord sloeg. eten op de doolweg komt hoe kan 't ook anders met zichzelf in strijd, als hij ergens anders beweert: het komt op de „gehalt" aan niet op de „gestalt". d.w.z. de stijl vormen ontwikkelen zich langs eigen aesthetische lijnen en kunnen gevuld worden met nieuwe voorstellingsinhouden en een nieuwe geest Van assimileren ge sproken (achteraankomend proces) hier wordt het aanvaard. Dr B. zegt prijzend van Muus Jacobse: hij vormt zijn eigen vorm. hij is „formeel geïntegreerd" in zijn tijd. Of dit z laten we daar; want welke vormen bijv vandaag dè door de tijd geëiste; die van de zgn. experimentelen of die van de oudere scholen? In elk geval: de jongeren van omstreeks 1905 wilden óók graag in hun tijd vinden: dat ze vaak hebben gefaald, wie zal het hun euvel duiden, als hij bedenkt, dat ze werden overdonderd door beeldpracht. dat zij nog niet voldoende een lawine van adembenemende taal- en afstand konden nemen tegenover de groten, iets wat de jongeren van omstreeks 1925, een Muus Jacobse dus, vrij wat gemakke lijker moest vallen. In elk geval doet hij hun onrecht door te spreken van een „aanpassing van de Christelijke gedachtenwereld aan de mo derne vorm", want ook voor hen (daar behoorde Willem d« Mérode ook bij, de primus inter pares) was het Ideaal niet: aanpassing, maar integrering, d.w.z. in hun tijd van die tijd te zijn in eigen stijL Een automobiel uit het jaar 1903, bemand met personen die zich in de klederdracht van die tijd hadden uitgedost, bracht gistermiddag een bezoek aan de Flora 1953 in Heemstede. Het was een reclamestunt van een Amsterdamse firma. Diaconale hulp voor rampgebied Dezer dagen hebben deputaten beste ding watersnoodcollecte der Geref. Ker ken in Bergen op Zoom een gesprek ge had met afgevaardigden van de diaco nieën in het rampgebied. De diakenen hebben met elkander en met deputanlen kunnen bespreken welke noden er zijn en hoe er in kan worden voorzien. Naast het verstrekken van een zeker startkapitaal voor het diaconale werk kunnen ook voorschotten worden ver strekt voor getroffen gezinnen. Deze de putaten drukken er mee uit dat zij geen aparte regeling in het leven willen roe pen naast die van het Rampenfonds en de rampschadebureaux. De opzet is om op deze wyze hulp te verlenen zolang de officiële regelingen nog niet (vol doende) werken. De in Berg enop Zoom voorgestelde richtlijnen zijn inmiddels door deputa ten aanvaard en zullen zo spoedig moge lijk in werking treden. Door aanstelling van een kerkelijke maatschappij werk ster willen deputaten de moeilijkheden der ambtsdragers in de noodgebieden verlichten misschien zal het daardoor tevens mogelijk zijn de gezinsverzor ging te stimuleren. Minder failliet verklaringen Ongunstig cijfer voor Den Haag De stijging van het aantal faillissemen ten is in 1952 tot staan gekomen. Het cijfer verschilde vrijwel niet van dat van 1951. Er schijnt dus eindelijk een einde te zijn gekomen aan de enorme toeneming sinds 1946. Zelfs zien wij in het eerste kwartaal van 1953 het ver blijdende verschijnsel, dat er slechts 414 werden uitgesproken tegen 521 in het eerste kwartaal van 1951. een vermin dering dus van 107. De meeste faillisse menten in 1952 zijn uitgesproken In de sector warenhandel, liefst 36 pet. Als wij de faillissementen per 100.000 inwoners nemen, dan zien wij. dat in Noord-Holland de meeste faillissementen zijn gevallen, nl. 29.4. Utrecht komt op de tweede plaats met 23,6, Zuid-Holland staat op 22.1. Bij de steden komt Den Haag vooraan met 34.6. Amsterdam volgt met 33,7, Nijmegen met 30.7, Arnhem met 30.4. Tilburg met 29.8, Haarlem met 27,9 en Rotterdam met 11,7. Bovenstaande grafiek doet wel zien. hoe snel de stijging sinds de oorlof is geweest tot boven het peil van 1939. Moge 1952 een verdere daling te zien geven. 16$ graeJcalveren. >c-vrlj. 2121 nuchtere kaive- i. Ai* bigger., 156 paarden. S Prtjzer. per kgi 2.78 2 ló—2 20. alaehtpaarder 35. 30. schapen 130. IX 70. kalf- er. melkkoe! koelen 800. 700. «50. va ken 550. 500. 370 2 60-2 70. 2 30—2 40. grarttalveren f 370. 1.20. ren 46. 45. 3S. biggen 45. ir.del flauw, prijzen i 'del kalm «Jachtpaarden aanvc del lui. prijzen even hoger, achapen/lar handel goed. prtjshou- ■anvoer kleiner, handel atll. prljten o derd. prijzen vaarzen onve.anderd. nrtjshoudend. tbe-vrtj vee aanvoer hardel kalm. prijzen met moeite U

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5