Leidse Rode Kruis verkeert in moeilijkheden M. OVERDUIN Noach met acht of met zeven zielen Fruittelers hebben te kampen met liquiditeitsprobleem NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 28 APRIl 1953 Zal er bezuinigd moeten worden De afdeling Leiden van het Rode Kruis verkeert in moeilijkheden. Dat was ongeveer de tendens van de bespreking, die het afdelingsbestuur dezer dagen met de plaatselijke bladen had. Kort na de oorlog konden voornamelijk onder invloed van de toen zo gewaardeerde hulp van o.m. het Zweedse en Deense Rode Kruis goede financiële resultaten worden geboekt en dank zij de reserves, die toen konden worden gevormd, was de afdeling Leiden de laatste jaren in staat de steeds stijgende kos ten te dekken; de jaarlijkse inkomsten immers waren hiervoor ontoe reikend. Dit is echter nu niet meer mogelijk; de reserves zijn uitgeput. boekdeel te schrijven zijn, maar wij vol staan met te vermelden, dat er diensten werden verricht bij de ontvangst van evacué's in het Feyenoordstadion te Rotterdam, bij de afvoer van getroffe nen uit Oude Tonge. Heenvliet en Nieu- wersluis, bij de begeleiding van tra porten naar de noodgebièden, bij het richten van het ontvangstcentrum in Stadsgehoorzaal (waarbij voor het eerst gebruik werd gemaakt van het rampen magazijn). en bij het zoeken naar en het bergen van vermisten in de drooggeval len delen van de door Leiden geadop teerde gemeente Nieuwe Tonge. Verder werd een permanente bezetting van het informatiebureau tijdens en na de ramp verzorgd. Bezuinigen Wat het zou betekenen, afdeling tengevolge hiervan haar werk zaamheden zou moeten inkrimpen, wordt het duidelijkst, wanneer wij zien, wat er gepresteerd is. Een van de belangrijkste activiteiten is de bloedtransfusiedienst geworden. In 1952 bijvoorbeeld werden er 3269 trans fusies gegeven (in de verschillende Leid se ziekenhuizen). Afgezien van de do- nores, die gerecruteerd werden uit de familie van de zieken, gaven door be middeling van het Rode Kruis 1731 do- nores hun bloed. Het aantal donores liep echter terug (van 2126 in 1951 tot 1856 in 1952), wat betekende, dat de meeste donores twee maal in één jaar hun bloed gaven. Het aantal noodzakelijke transfusies daar entegen groeit, omdat er tegenwoordig eerder toe wordt overgegaan. Ook neemt het aantal gevallen, waarbij een trans fusie als uitkomst wordt gezien, toe. Be halve de financiële reserves dienen dus oo'- deze te worden aangevuld. Sedert begin Januari 1953 werden weer in de kleinere gemeenten, waar van de inwoners zich als regel niet als donor kunnen laten inschrijven, acties gevoerd om bloed ter beschikking te stellen voor de bereiding van bloedplas- ma in het centraal laboratorium van de bloedtransfusiedienst te Amsterdam. Reeds konden 1477 flessen ter beschik king worden gesteld. Maar dit is een activiteit, die veel geld kost. Duur! Duur is óók het opleiden van Rode Kruis-colonnes. De colonne Leiden telde per 31 December 1952 59 helpsters en leerling-helpsters en 51 helpers en leer ling-helpers. In 1952 werd verder het detachement Oude Wetering gevormd met 18 helpers en leerling-helpers. Naast een aantal grotere en kleinere wedstrijden, waarbij het vervoer van patiënten en eerste-hulp-verlening wer den geoefend, is ook een grotere ramp oefening gehouden op de terreinen van het slachthuis. Daadwerkelijke hulp werd verleend o.a. bij de keuring van donores en niet in de laatste plaats bij de wa tersnood in Februari j.l. Over die hulp bij de watersnood alleen al zou een Verhouding tussen Oosten en Westen Voor de Christelijk Historische jonge rengroep, afdeling Leiden, sprak gister avond de heer S. H. van Eybergen over de verhouding tussen het Oosten en het Westen. Spreker behandelde dit onder werp hoofdzakelijk aan de hand van het boek van André Siegfried: L'ame des peuples, en zei dat het aan verschillende invloeden te danken is, met name aan de Griekse, Romeinse en Christelijke, dat de Westerling werd, wat hij nu is. Het gebied van de wetenschap en haar toepassingen werd hem eigen. Het Wes ten is op het terrein van doeltreffend heid de meerdere van het Oosten. In de huidige industriële maatschappij doet de Westerling met zijn zin voor logisch ar gumenteren baanbrekend werk, de Oos- ter copieert slechts. Een crisis dreigt voor de Westerse cultuur te ontstaan van bin nen uit door een overdrijven van het streven naar mechanische doeltreffend heid. In de Verenigde Staten bleef de invloed van het Christendom sterk, de traditie van de Grieks-Romeinse wereld dreigt evenwel verloren te gaan. Er ontstaat daar iets nieuws, dat wel het Westen zal zijn, maar niet óns Westen, aldus spreker. Een overwinning van het communisme zal het eind van de Westerse cultuur be tekenen. Hoopgevend voor de toekomst van de Westerse cultuur noemde spreker het feit, dat men in het Westen open staat voor de critiek, die op de gang van zaken wordt geleverd. Het zal echter nog een moeilijke weg worden, voordat Oost cn West elkaar zullen hebben gevonden, zo zei hy tenslotte. Pastoor M. A. Jansen deken van Leiden Pastoor M. A. Jansen te Leiden (St. Lodewijksparochie) is benoemd tot deken van de Sleutelstad als opvolger van de op 15 April overleden deken A. H. M. J. Ho- mulle. De nieuwbenoemde deken heeft 22 jaar lang te Warmond logica, psycho logie en methaphysica gedoceerd. Zendingssamenkomsten G. Z. B. Woensdagavond 8 uur spreekt in Het Centrum, Hooglandse Kerkgracht 44, ds J. Vermaas van odegraven voor de hulp vereniging Leiden van de Geref. Zen- dingsbond. Op Hemelvaartsdag, 's middags half 3, wordt in het Westbroekpark te Schevc- ningen een zendingsbijeenkomst van de G. Z. B. gehouden, waarin hopen te spre ken ds M. Ottevanger te Leiden, ds L. Vroegindewey te Papendrecht en ds L. Kievit te Woerden.. Portretfotografie door amateurs Gisteravond stond bij de Leidse Ama teur-Fotografen de laatste collectie van de competitie voor het voetlicht. Omdat het jurylid, die deze collectie zou be spreken, verhinderd was, hebben de leden met gezellige kout en snedige opmerkin gen hun oordeel aan dat van de jury ge toetst. Uit de inzendingen bleek wel weer, dat portret-fotografie één van de moei lijkste taken is, waarvoor de fotograaf komt te staan. Leiden doet dit jaar ook weer mee aan de Bondswedstrijden. Daarom werd de tijd na de pauze gebruikt om een collectie hiervoor samen te stellen. Uit het inge zonden materiaal werd door de leden een keus gemaakt. En al gold hier ook weer: zoveel hoofden, zovéél zinnen, de gezellige stemming werd er niet min- Wie dit alles leest, denkt met schrik aan de mogelijkheid van bezuinigen. En wat te zeggen van de kansen op inkrim ping van activiteiten als het hoornvlies centrum. het Jeugd-Rode Kruis, de ver zorging van lectuurhuisjes en het werk van de welfare-werksters in de grote ziekenhuizen? Daarbij spreken we maar eens over de verbinding Rode Kruis -B. Vele leden van de colonnes heb ben zich opgegeven voor een zogenaam de Rode Kruis-B.B.-verbintenis, terwijl het Rode Kruis de medische opleidingen van de B.B. verzorgt. Dit alles kost geld, handen vol geld zelfs, bij alle zuinigheid van beheer. Principieel wordt aan geen enkele over heidsinstantie financiële hulp gevraagd. Dit principe is internationaal en beoogt het hele Rode Kruis vrij te houden van wisselende politieke invloeden. Maar het betekent ook, dat men is aangewezen op menslievendheid van de bevolking. De rgegraat van de financiën wordt ge vormd door de contributies van de le- aen. Voor de afdeling Leiden was dat in 1952 een bedrag van f 11.704,23. De giften bedroegen in dat jaar f 10.422,32. Maar het jaar daarvoor was er aan con tributies f 11.993,40 binnen gekomen, ter wijl er f 11.077,65 geschonken werd. Teruggang dus bij gestegen kosten. Er zal dit jaar dus een ernstig be roep moeten worden gedaan op de bevolking. Op de Leidse bevolking, voor de Leidse afdeling. Slechts een betrekkelijk gering gedeelte wordt afgedragen aan het hoofdbestuur (dat óók in de zorgen zit), maar in hoofdzaak steunt de Leidenaar met zijn gift de activiteit van zijn eigen Rode Kruis. Eind Mei-begin Juni wordt over het gehele land een cam pagne ingezet en het is te hopen, dat Leiden en omgeving zich bij die cam pagne niet onbetuigd zullen laten. Dat is dringender dan ooit noodzake lijk. Ziékzoéken een belangrijk onderdeel van de bollenteelt. Foto Will Eiselin Via Lissabon, verbrokkeld stuk De spelers overspeelden de schrijver Zomer 1943. Ergens in de buurt van Toulouse, op een graanzolder, zitten vier mannen bij elkaar, Engelsen en een Amerikaan. Ze wachten tot het hun beurt is om over de grens naar Spanje gebracht te worden en dan via Lissabon naar Engeland te gaan, zoals zovelen voor hen, zoals velen na hen. Ze wachten tot Marie zal komen zeggen, dat het hun beurt is. Eén van hen wordt verdacht. Terecht of teft onrechte? „Dood hem" gebiedt Marie en Julian gehoorzaamt Juli 1947. Julian en Marie zijn ge trouwd. Philip Sturgess, de Amerikaan, is bij hen. Hij ontmoet daar Valerie Barton, die een halfzuster is van de ten •echte gedode JiJm Lang. Het is daar op dat terras een nogal ingewikkelde ge schiedenis, want niemand vermoedt wat de ander weet van die dramatische ge schiedenis. tot eindelijk in het derde be drijf de schrijver Charles Morgan de zaak voor de personen in kwestie uit de doek jes gaat doen. Philip, die in '43 de zaak aan het rollen had gebracht, is natuurlijk verliefd op Valerie. Hij is een serieus man en wenst onder deze omstandigheden Valerie niet te vragen. Dit is het conflict waar het hele geval om draait en dat de schrijver heel simpel oplost, door eenvoudig Valerie te laten verklaren, dat haar broer hen vergeven heeft, omdat z op dat ogenblik niet an ders konden, dan hun plicht, zoals zij die toen zagen, te doe.i. Het stuk wordt door Morgan gebruikt om zijn levens -isie te geven. Het is niet precies duidelijk wat zijn doel is ge weest: ons te vertellen hoe hij over leven en dood denkt, of dat hij een stuk heeft willen schrijven waarin zijn ideeën om de hoek komen kijken. Eerst drie jaar nadat zijn boek uit kwam heeft hij de vorm gevonden voor het toneelstuk, zegt het program. We vinden die vondst na al die tijd nog niet bijster gelukkig, want een sterk stuk is het niet geworden, 't Is nog al verbrok keld. Met een blad glaa~;er uit de deur stappend kan mevrouw Wyburton zo maar de meest diepzinrige dingen zeg gen. 't Is niet natuurlijk in bouw en ont wikkeling. Het draagt niet het teken van groei en ontwikkeling van een idee, maar liet is een in elkaar gezet stuk ge worden, waar geen overtuigingskracht van uitgaat. Ondanks dit grote manco van het stuk wisten Ank van der Moer, Ellen Nagel en Han mtz van den Berg door hun zuiver spel de aandacht zo gevangen te houden, dat men alleen maar keek en de tekst er bij nam. In hun dictie, hun uit- drukking en uitbeelding wisten zij elke kregen. gevoelsnuance te realiseren. Zij wisten de personen zelfs nog belangrijk te ma ken, wat meer is dan de auteu- verdient. Fons Rademakers haalde dat, het hoge peil, niet. Hij liet veel goeds zien, ma zijn spel mist voor ons gevoel warmte. Deze voorstelling, die gegeven werd door „De Nederlandse Comedie" onder regie van Han Bentz van den Berg, was de laatste in de serie abonnementsvoor stellingen. Bn. (Advertentie) Wij étaleren nieuwe BREIMODELLEN FA WED. alleen Hooigracht 62 Leiden Tel. 25650 K. en O. verdiepte zich in luchtfoto's Allerlei wetenswaardigs over luchtfoto' en wat daar alzo mee samenhangt wa gisteravond in de kleine gehoorzaal t< horen. De heer C. A. J. von Frijtag Drabbe, directeur van de topografische dienst te Delft, sprak voor leden K. en O. Er komt heel wat kijken bij het maken van luchtfoto's oo vierduizend meter hoogte. Zo overlapt iedere foto z'n ganger bijvoorbeeld met vijftig procent en vormen luchtfoto's het meest ideale studiemateriaal voor bodemstructuur. Een en ander werd uitvoerig verduidelijkt met lichtbeelden, waarvan we reeds en kele malen een bespreking gaven. Tevens werd deze avond het volledige Polygoon journaal van de waterramp vertoond In de kraag gepakt Gisteren zijn twee jongens door de politie in de kraag gepakt, die bezig waren ruitjes van ramen in de Hoog landse kerk in te gooien. Op het politie bureau hebben ze een fikse berisping ge. ir: Genootschap tot »r gevangeniswezen Ned. Comedie met ïr: feestavond per- GEMEENTE LEIDEN Officiële publicaties SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUX Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de Gemeente-Secretarie en de bureaux var de gemeentelijke diensten en bedrijven behoudens het hierna vermelde, op Don derdag 30 April as. de gehele dag en of Dinsdag 5 Mei a.s. van 12 30 uur af. vooi het publiek gesloten zullen zijn. Het Stedelijk Museum „De Lakenhal" zal op 30 April van 13.00 tot 16.00 u. en op 5 Mei van 10.00 tot 17.00 uur geopend zijn. SLUITINGSUUR VERGUNNINGS- EN VERLOFSLOCALITEITEN OP 30 APRIL 1953 De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat door hem ont heffing is verleend van het sluitingsuui 3r vergunnings- en verlofslocaliteiten de nacht van 30 April op 1 Mei 1953. tot 1 uur. OPENBAARMAKING CANDIDATEN LUSTEN De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat de lijsten van candidaten vooi op 27 Mei a.s. te houden stemming verkiezing van de leden van de gemeen teraad voor een ieder ter inzage zijn neergelegd ter gemeentesecretarie Leiden. Aid. Bevolking c a. De Burgemeester voornoemd, F. H. van Kinschot. INZAMELING HUISVUIL. In verband met de viering van de jaardag van H. M. de Koningin, zal op Donderdag a.s. geen huisvuil worden gezameld. Dit zal nu plaats vinden op Woensdag 29 April a.s. DE DIRECTEUR GEM. REINIGINGS- EN ONTSMETTINGSDIENST Agenda voor Leiden Dinsdag Leidse Hout, 126 uur: sportdag (handbal, hockey. 1500 hardlopen, talf 4 voetbal Leiden-Münster) Rapenburg 39, 5 uur: Vereeniging tot bevordering van den bouw van werk manswoningen, jaarvergadering. Rijksmuseum van oudneden, 8 uur: prof. dr Herbert Küho uit Mainz over: Auf den Spuren des Eiszeitmenschen. Rapenburg 61, 8 u reclassering, film ov Schouwburg, 8 uui „Via Lissabon Stadsgehoorzaal 8 soneelsvereniging Lichtfabrieken. Woensdag Stadhuisplein, bordes stadhuis, half 3: opening Bloemenbraderie door de bur gemeester. Openbaar slachthuis. Pasteurstraat 1, half 2: opening slagersvaktentoonstelling. Burgerzaal stadhuis. 3 uur: herden kingsbijeenkomst gouden jubileum slacht huis; 56 uur: receptie. Schouwburg, 8 uur: L.C.O.V., Timde- lerclub met De Rode Pimpernel. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: Leidse Jeugdactie, dr A, van Biemen te Bent veld over Grote-stadsjeugd. Middelweg 38, 8 uur: Groene Kruis, ledenvergadering, fusie met Oranje- Groene Kruis. Gulden Vlies, 8 uur: Rode Kruis, al gemene ledenvergadering. Het Centrum, 8 uur: Geref Zendings- bond,- ds J. Vermaas van Bodegraven. Turk, 8 uur: Ned. Reisvereniging, Franse filmavond. L--vcndaal, 8 uur: herhaling feestavond 7o-jarig bestaan jeugdwerk. Gerecht 10, 8 uur „Kerk en Vrede". J. J. Wentink uit Amsterdam over de BH. Zomerzorg, 8 uur: kynologenvcreniging Rijnland, mevrouw H. Stenfert Kroesc— Croll over: Keuren in ons land cn in Engeland. Ned. Chr. Reisvereniging, afdeling Leiden: excursie naar de Van Gogh-ten- tentoonstelling in Den Haag (13.40 uur). Utr. Jaagpad 11, 8.15 uur: cursus „Hoe begrijpt U meer van muziek?" door mej. Lien Sibbes. Steenschuur 21, half 8half 9: zitting prijzencommissie. Tentoonstellingen Prentenkabinet, 25 uur: Een eeuw fotografie (foto-verzameling A. Grégoire) tot 18 Mei. Boerhaavezalen, 124 uur (Dinsdag en Donderdagavond ook van half 8— 10 uur): beeldhouwwerk van Ruoy Rooyackers, schilderijen van Kees van Roemburg en grafiek van Herman Ber serik. tot 2 Mei. Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552. en de Haven-apotheek, Haven 18. tel. 20085. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Frederika G. W., d. v. F. H. Koning en F. C. Preijers; Jannetje C.. d. v. A. Bouwman en C. v. d. Linden; Wolkert D., z. v. D. Bonnet en M. A. v. d. Linien; Leendert, z. v. A. Knoppei en K. Messemaker; Paulina E. M., d. v J. F. X. M. Walter en M. J. Pleij; Cor nelia S., d. v. D. J. v. Bemmclen en J. H. Florisson; Antonius J., z. v. W. v. Zijp en A. Camphorst; Christiaan, z. v. J. J. W. v. As en M. C. van der Hoogt; Janna J., d. v. G. Grisnich en J. Verhoeven; Arend je H„ d. v. W. v. d. Plas en M. v. Rijn; Andries, z. v. M. Leune en H. G. op den Brouw; Emerentiana M. J., d. v. L. Post en W. M. C. Valk; Elfrlede W„ d. v. S. Hoogervorst en C. E. Buurman; Wilhel- mina H., d. v. P. Hartevelt en W. Haring; Michel L., z. v. M. B. W. Bizot en J. A. Hamerling; Hendrik D. J., z. v. D. Heruer en S. J. Tisseur; Jacques E. L. M., z. v J. L. M. Plouvier en M. R. v. d. Broek; Lummetje E., d. v. J. M. Labruijère en E. de Groot; Wnhelm, z. v. J. Dool en W Eradus; Andries, z. v. A. Wendt en E Vos; Hillegonda H. Md. v. G. J. J. van 't Hart en W. J. v. d. Wereld; Johannes C. M„ z. v. J. J. v. d. Bos en M. W. F. Bonnet: Willem, z. v. W Schutte en W. v. d. Hulst. Gehuwd: W. A. F. Marijt en A. M. van Kampen; J. H. de Koning en C. M. van Rooden; J. P. L. Bots en Th. M. C. Fles; P. Heruer en A. Ch. Poot. Reisavond van Cebuto Veel buitenlands schoons was gister avond op het witte doek in de foyer van de Stadsgehoorzaal te bewonderen. „Cebuto" had een propaganda-bijeen- komst belegd en vertloonde enkele films voor hen, die plannen hebben deze zomer hun vacantie in het buitenland door te brengen. De heer Th. Allebrandi te Gouda hield een inleidende toespraak. Hij deelde o.m. mede, dat het reisprogramma belangrijk uitgebreid; zo kunnen deze zomer ook Lzen naar Spanje wodden gemaakt. Uit de Pioiessoienwijk Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin wordt Donder dagmiddag half 3 in de Professorenwyk een grote kinderoptocht gehouden, voor tgegaan door muziek. De traditione herdenking op 5 Mei r r.:i het begin van de Zeemanlaan worat r.it jaar gehouden om 7 uur. Sprekers zijn de heren J. P. A. de Vrind, voor zitter van de vereniging, en J. van Har- ieveld, l.vcéde voorzitter. Vocale mede- w van het jongenskoor „Het Sleutelkoor" onder leiding van de. heer H. Rijnbeek. Instrumentale medewer king van Nieuw Leven. De Vlam viert feest De brandweerpersoneelsvereniging De Vlam viert op 6 Mei feest in de Burcht. De toneelgroep zal het stuk De Ruwe Bolster opvoeren. Ten bate van de kas voor ontwikkeling en ontspanning het brandweerpersoneel wordt een tom bola gehouden. (Advertentie) Een 10 voor gezondheid Da vitamon Hoge vitaminewaarde v Flacon a 50 dragées: f2,25 j| Flacon a 100 dragées: f3,75 Ij >00dragées voldoendevoor3maanden ff'BiHraii'iiC'i*» Uit de kerkelijke pers KERKEN OPEN VOOR DAGELIJKS GEBRUIK? ER IS IN DE METHODE van sommigen, die veel tot buitenkerkelijken het woord richten, iets dat verontrust, zo meent (ds) H. G. G(roene- woud) uit Groningen. In het Hervormd weekblad De Gereformeer de Kerk (confessioneel) schrijft hij dat hij het zware accent op het apostolaat toejuicht en een vertaling van de heilsboodschap noodzakelijk acht. Toch is er iets dat tot nadere bezinning moet roepen. begrijpelijker Bijbel niet kunnen missen. Ds K. meent dat zelfs de nieuwe Bijbel- In de eerste plaats de neiging, om beschuldigingen tegen de Kerk en Christenen voetstoots te aanvaarden, zelfs een schepje op te doen en ar te beginnen met Kerk en Christenen te beschuldigen. Dezer dagen ontmoette ik een buitenkerkelijke, die een dergelijke preek voor de radio zeide gehoord te hebben. Hij had er zich aan geërgerd en de reactie was bij hem precies tegenover gesteld aan de bedoeling van de spieker. Dc schrijver vindt dat men de zonden der Kerk eerlijk moet erkennen, maar er toch geen discussie over aan moet gaan. We hebben waarlijk wel iets anders om over te spreken en kunnen onze tijd wel beter gebruiken. Het gaat hier noch de Kerk, noch voor buitenkerkelijken om het eigenlijke onderwerp van gesprek. En het is niet altijd, zelfs meestal niet nodig, eerst het terrein te zuiveren en te effenen door een gesprek hierover, eer men over de boodschap zelf kan spreken. Maar het is bepaald onjuist, ongezond, om altijd maar weer, van de Kerk uit de zonden en fouten van de Kerk, de kerk mensen, de Christenen te etaleren. Daar zijn ze werkelijk niet belangrijk, niet interessant, niet boeiend genoeg Onze kerktaal I Een aanverwant onderwerp snijdt de Groningse Doopsgezinde voorganger ds L. D. G. Knipscheer aan in het Alg. Doopsgezind Weekblad. In deze gemeenten is de „tale Kanaans nu verdwenen, zo meent hij, maar gaat nu niet te ver naar een ander uiterste Wie de Charybdis van de onbegrijpe lijkheid wil vermijden, vervalt soms vóór hij het weet aan de Scylla van de plat vloersheid Het zou al te eenvoudig zijn, dit laatste verschijnsel te verklaren uit een neiging naar goedkope populariteit, meent de schrijver. Het doet zich voor allerlei Kerken en richtingen tegelijk het is ook niet aan een leeftijdsgrens ge bonden. Ds Knipscheer zoekt de verkla ring in de toenemende onkerkelijking. vooral onder de jeugd. Zodra een „ge woon" predikant zijn mond opent, begrijpt menigeen niet, waarover hij het heeft Op catechisatie werd gevraagd -Wie kan wat van een melaatse vertellen Ant woord (na een pijnlijk zwijgen): Was dat niet een profeet, dominee Willen wij de kant uit van een door ieder te begrijpen kanseltaal. dan zullen wij ook een begrijpelijker kanselboek. Een goed product heeft kansen, een winder goed niet Verschenen is het jaarverslag van de Ned. fruittelcrsorganisatic over het jaar 1952. Kenmerkend waren voor dit jaar: een vlotte afzet van de oogst 1951, grote oogst in 1952 met in sommige opzichten een beperkte afzet en als gevolg daarvan lage prijzen en slechte bedryfsuitkomsten aan het eind van het jaar. Deze uitkomsten brachten een groot probleem van de Ned. fruittelers tot uiting, namelijk het liquiditeitsprobleem. Veel telers hebben liquiditeitsmoeilyk. heden, die de volgende oorzaken hadden: 1 de slechte uitkomsten van vele bedrij ven in 1952, 2 na de oorlog zijn aanzien lijke bedragen geïnvesteerd in vernieu wing van de plantopstand, vernieuwing van werktuigen en vernieuwing van be drijfsgebouwen, 3 de zware belastingen haalden de middelen weg, die moesten dienen voor de financiering van de be drijfskosten, 4 vele door de oorlog ge troffen telers kwamen in financiële moeilijkheden, doordat hun jonge plant opstand nog niet voldoende inkomsten opleverde om de kosten te financieren. Een goed product heeft kansen, een minder goed product niet. Het jaar 1952 bracht dit zeer duidelijk aan het licht. Het is mede hierdoor, dat in dat jaar een grootscheepse rooiactie om verouderde boomgaarden op te ruimen, werd ge voerd. Het resultaat hiervan kan niet on. bevredigend genoemd worden. Alhoewel een grotere oppervlakte vruchtbomen %verd gerooid dan geplant, stonden de in tensieve plantsystemen in het centrum der belangstelling. Zeer moeilijk is de positie van de kleine bedrijven, vooral van die, waar- TONICUM N0URY herstelt Uw zelfvertrouwen Prijzen bloemencorso uitgereikt Gisteravond werd in de beurszaal va Treslong te Hulversum een bijeenkomst gehouden tot uitreiking van de prijzen het bloemencorso 1953. Burgemeester Sandberg van Boelcns sprak een ope ningswoord, waarin hij zijn genoegen over het slagen van het corso duidelijk liet uitkomen. „Laat de medewerking, die voor dit corso is gedemonstreerd, ook de toekomst gezien worden". Dank bracht de heer Sandberg van Boelens aai jury. Ook de rijkspolitie heeft zich op voortreffelijke wijze van haar moeilijke taak gekweten. Nog meer mensen werd een pluim op de hoed gezet, die we ech ter met noemen. Want hoe groot is hun Nadat een cabaretgezelschap de aan wezigen een vrolijk uurtje had bezorgd, werden door jburgemeester jhr Van Nis- pen tot Pannerden de prijzen uitgereikt. Na de prijsuitdeling kwam Polygoon Haarlem de zaal verrassen met film trips van het corso. De burgemeester van Lisse, dc heer De Graaf, dankte het bedrijf deze bijzondere attractie. Jubileum ds Straatsma Ds K. Straatsma. emeritus-predikant van de Herv. Gemeente te Den Haag. hoopt Maandag te herdenken, dat hij vtertig jaar geleden het pastorale ambt te Eikerzee aanvaardde. Deze herdenking zal uitsluitend in de huiselijke kring ge schieden. by vernieuwing van de opstand een s noodzaak is om de rentabiliteit hiervan te handhaven. Financiering hier- met behulp van het borgstellings fonds voor de landbouw en het verstrek van bijzondere vergunningen vooi de teelt van vroege aardappelen met na cultuur en van warmoezerijgewassen zul len hier enige verlichting kunnen bren gen Ook moeilijk is de positie van dc grotere bedrijven met een deels jonge er een deels oude beplanting. Het gemengde bedrijf staat er iets beter voor. Leidse kantonrechter Behandelde een aantal verkeersovertredingen Het O.M. oordeelde op de zitting vai gisteren, dat het optreden van een Leidse kolenknecht, die twee maal zakte he^ rUbewüs en toch met een vrachtauto ging rijden, ergerlijk was. De gevolgen van zijn houding bleven niet uit. Op 5 Februari kreeg verdachte op de Witte Singel by de Witte Rozenstraat een bot sing met een Eltax-autobus. De ambte naar eiste voor het rüden zonder be- oegdheid f 20 of 8 dagen en voor het •eroorzaken van de botsing f 25 of 10 dagen. De plaatsvervangend kantonrech ter, mr De Koning, veroordeelde ver dachte tot f 20 en f 25 of 8 en 10 dagen. Een inwoner van Ter Aar. die in de Breestraat het portier van zijn auto had geopend, zonder op het verkeer te let ten, werd veroordeeld tot f 25 of 10 dagen. Een passerende wielrüder was van zyn onachtzaamheid de dupe ge worden. Tenslotte, een woonwagenbewoner uit Alphen aan den Ryn kreeg f 25 boete te betalen of 10 da®?n uit te zitten, om dat hy op 27 Januari op de Rynsburger- weg een vrachtauto had ingehaald en die daarna de weg had afgesneden lesje te geven. Het scheelde weinig of zyn broer, die als getuige a décharge gehoord werd, werd ter zitting wegens meineed ingesloten. Een hevige ontploffing in een ver-zinkmün in Mexico had de dood tientallen mynwerkers ten gevolge, zouden nog meer dan 200 arbeiders zyn opgesloten. De Elisabeth op het strand bij Terheide vertaling nog veel als bekend veronder stelt. en vraagt zijn lezers ten slotte: Ben somber Behoren wü aan de gemak zucht niet teveel tegemoet te komen? Moet het godsdienstig leven zyn eigen woordenschat hebben Onze kerktaal II De (ook in deze rubriek eerder ver melde) critiek van prof. dr J. Waterink op eigenmachtige wijzigingen in de tekst van Kerkeiyke formulieren heeft nogal wat reactie verwekt. In een van de laatste nummers van het Centraal kblad merkt hij nu op dat velen hem blijkbaar niet begrepen hebben. Prof. Waterink had als voorbeeld ge noemd. dat een predikant in het for muliergebed voor de doop in plaats „Noach met acht zielen" had gele- „Noach met zijn zeven zielen". De door prof. Grosheide herziene uitgave- Jongbloed geeft echter: „Noach met zevenzielen". zonder het woordje „zijn". De hoogleraar had niet gedacht dat hij moest uiteenzetten waarom „Noach met zijn zeven zielen" onzin is. Immers: Noach met zeven zielen be tekent Noach en de zeven mensen die bij hem behoren. Doch dat Noach. in plaats van één ziel. zeven zielen zou hebben bezeten, zal de predikant wel iet bedoeld hebben Bijbel voor Kenya In De Strüdkreet. veertien daags orgaan van het Leger des Heils. ordt verteld hoe in Kenya (Oost- Afrika), waar zoveel bloed vergoten wordt, de eerste Bijbel in het Swahili- dialect door de drie kerkgemecnschap- >n werd ontvangen. Swahili wordt in een groot deel van Afrika gesproken. Het Brits en bui tenlands Bijbelgenootschap zorgden voor complete Bybel in dit dialect. De piloot die het exemplaar overvloog, overhandigde het in Entebbe aan een inlandse leerling-verpleegster. In Nairobi waren Afrikaners en Euro peanen, mannen en vrouwen van ver schillende rassen en ontwikkeling, bijeen de aankomst van Gods Woord af te wachten. Bij aankomst ging commissio- Ernest Bigwood, territoriaal leider Oost-Afrika (van het Leger des Heils Red.) voor in dankgebed en prees God voor het feit dat dit grootse werk volbracht was. Alles werd op gra- mofoonplaten vastgelegd om later te worden uitgezonden. In de St-Stephen- kerk te Nairobi werd tien dagen later een dankdienst gehouden, bijgewoond door ca 2000 mensen van veertig verschillende stammen, die alle veertig de Swahili-taal verstonden. Opvallend was hierbij de rij Leger des Heils-cadetten, die keurig in witte uniform naar het kerkgebouw kwam gemarcheerd met wapperende vlaggen. Kort nadat dit exemplaar uit Londen was verzonden, werden 50.000 exemplaren verscheept, terwyi een tweede editie van 50.000 exemplaren reeds gedrukt is. Lijdelijkheid Het Gereformeerd Weekblad heeft een uitvoerig ingezonden stuk ge plaatst van ds C. Hegeman. een van de drie predikanten van de Geref. Gemeen ten in Amerika. Hy protesteert daarin tegen een uitlating van dr C. N. Impeta uit Dinteloord, in dat blad geplaatst. Een van de redenen waarom verschei- denen zich tijdens de stormramp van 1 Februari niet lieten redden, was volgens dr I.: „Verscheidencn, leden van de z.g. Geref. Gemeenten, hadden godsdienstige bezwaren en meenden zich niet aan Gods oordelen te mogen onttrekken". Het deed ds Hegeman leed te lezen, dat de Geref. Gemeenten onvoorwaardelijk zo maar in de lijdeiykheidshoek geplaatst worden. Hij erkent dat er helaas ook in deze kerkengroep valse lijdelijkheid gevonden wordt maar dat komt in andere ker ken ook voor. De mens van nature zoekt zyn rust in lijdelijkheid. En als wy ach ter het stuk van de uitverkiezing ons gaan schuilen, om achter de onmacht te verbergen, dat is héél ern stig. Dan maken wy van dat stuk een noodlotsgedachte, en moeten daartegen waarschuwen. Wordt dat niet gedaan Ds Hegeman meent dat dr I. een aan klacht schreef zonder grondig bewijs. Overleden mensen worden hier beticht. En als de mening van dr L juist was, dan het grootste gedeelte van de G reformeerde Gemeenten aldus praten: De Here is met Zyn oordeel gekomen, het komt van God. dus de Here heeft geslagen, en wij zullen maar afwachten, da de Here zelf die mensen weer een huis geeft en meubelen. En lees dan. voor grote collecten komen juist ook de Gereformeerde Gemeenten uit Holland en Amerika. De Raad voor de Scheepvaart heeft gisteren een onderzoek ingesteld de oorzaak van hei op het strand zi van het nas Elisabeth (146 brt.) bij Ter- heide in oe rampnacht van 31 Januari op 1 Februari. De kapitein verklaarde, dat hy, toen de reddingboot stuk was geslagen ei overslaande water de machinekamer binnendrong, besloo ae dichtstbijzynde haven Hoek van Holland op te zoeken. ï'cen de storm steeds heviger werd heeft oe kapitein het zekere het onzexere genomen en heeft zyn schip op net strand gezet. De inspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, zet dat het besluit in ste instantie, om naar de dichtstbijzijnde haven te xoersea juist is geweest. „De kapitein kon niet weten, dat een ergste stormen sinas eeuwen zou barsten" De neer Metz feliciteerde de kapitein met het behouden van de li van de drie leden van de bemanning. De Raad zal schriftelijk uitspraak doen. Kerken open ;uwe stemmen hebben zich gemengd in het groeiende koor van hen die plei- roor het openstellen van kerkgebou- ook op werkdagen. In Het indblad van de Ver. van Kerk voogdijen in de Ned. Herv. Kerk troffen wij twee artikelen over deze zaak aan. De heer S. J. de Groot uit Leiden pleit voor de open kerk, „om Juist op deze plek voor het leven in de wereld de nodige bijstand van God te ontvan gen". Het gesloten-zijn der kerken is cr voor mij een bewys van. dat de Kerk met een hoofdletter in ons persoonlyk leven veelal met de tweede of de derde rang genoegen moet nemen. Is het kerk gebouw 165 van de 168 uren in de week gesloten, dan wordt daarmee de kerk „gedregadeerd tot een gewone vergader gelegenheid". Voorts wijst hij op het bezoek van vreemdelingen; veel zou al gewonnen zijn als de kosters daarop waren ingesteld. Ds D. E. Boeke uit Haarlem geeft het advies, de vestibule of hall van de kerk beschikbaar te stellen tot alle-daags ge bruik. De kosters zijn bang voor bal dadigheid of bevuiling. Doch zou hun ervaring niet zyn, dat diefstal en letsel hoogst zelden, maar offertjes van dank baarheid in de bus aan de pilaar wel veelvuldiger zijn? Hij vraagt de architec ten: neemt toch eens proeven met kleine bidkapellen, in oecumenisch verband Desnoods zou men volgens ds Boeke ouden van dagen bereid kunnen vinden enkele uren als „kerkwacht" te fun geren. Bejaarden, bezadigden, ervaren mannen en vrouwen kunnen daar ook nog tot zegen worden voor zwalkende of wanhopige of cynische ..bezoekers'' zyiJ™*0 zouden verh*kn te vertellen

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3