Jlicutin» geitecfft (Couraut Twee Brits-gezinde vorsten bestijgen de troon Wist U DINSDAG 28 APRIL 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; f 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vier en dertigste jaargang No 9721 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. I. ENSERINK CHR1STEL11K-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoastfcfj (s ghebfevra men hert in Icgljenspocf Leidse Rode Kruis heeft het moeilijk Belangrijke gebeurtenissen in het Midden-Oosten Hoessein van Jordanië en Feisal van Irak zijn in Engeland opgevoed IN AMMAN EN BAGDAD, de respectieve hoofdsteden van Jordanië en Irak, worden de laatste voorbereidingen getroffen voor de plechtig heden, waarmee op 2 Mei koning Hoessein en koning Feisal de Tweede officieel hun troon zullen bestijgen. Beide vorsten zijn 18 jaar en hebben hun opleiding gehad op de beroemde Engelse kostschool te Harrow, die Sir Winston Churchill en andere vooraanstaande staatslieden onder haar oud-leerlingen telt. Koning Hoessein is de kleinzoon van wijlen koning Abdoellah, de stichter van de staat Jordanië en de oprichter van het onder Britse officieren staande Arabische legioen. Voorts is Hoessein, evenals Feisal de Tweede, een achterkleinzoon van Hoessein de Eerste, die tezamen met Lawrence van Arabië in de eerste wereldoorlog de op stand leidde, welke de nederlaag van de Turken tot gevolg had. Beide jonge vorsten maken er aanspraak op, dat zij van de profeet Mohammed afstammen. Brittannië installatie De Britse opvoeding van koning Hoes sein en koning Feisal zullen na hun troonsbestijging wellicht blijken van grote waarde voor het Westen te zijn. Het aanzien van Britten en Amerikanen is in het Midden-Oosten sinds de scher ping van de staat Israël sterk gedaald. In het eigenlijke Jordanië bestaat on danks de niet geringe steun van Enge land een sterke anti-Britse gezindheid. Terwijl Talal openlijk anti-Brits was, heeft koning Hoessein nooit blijk gege ven van een dergelijke gezindheid. Het is niet uitgesloten, dat zijn Britse opvoe ding en de opvatting van de bijzondere problemen van Jordanië die hij via Abdoellah heeft gekregen, het juiste ant woord zullen vinden op deze anti-Wes terse stemming in Jordanië. Geen huwelijken Zowel Hoessein als Feisal is ridder grootkruis van de Britse „Victorian- Örder". Koning Feisal de Tweede heeft, na zijn opleiding te Harrow te hebben voltooid, in gezelschap van zijn oom, kroonsprins-regent Amir Abdoel Illah, een rondreis door de Ver. Staten ge maakt. President Truman verleende hem toen het Legioen van Verdienste. Geruchten, dat koning Hoessein bin nenkort in het huwelijk zou treden met een Hasjemietische prinses uit Cairo, zijn door het hof te Amman tegenge sproken. In dit verband werd de naam genoemd van prinses Doen ja Abdoel Hamid, die vorig jaar, toen nog een stu dente te Cambridge, de laatste parade van de vorst te Sandhurst bijwoonde. Enige weken geleden werd gemeld, dat binnenkort de verloving van koning Feisal de Tweede met een dochter van de heerser van Koeweit zou worden be kend gemaakt. In Bagdad zijn deze be richten echter met nadruk, tegenge sproken. De installatie De Installatieplechtigheden de Ko ran verbiedt het kronen van vorsten beginnen met godsdienstoefeningen in alle moskeeën in de twee landen. Hierna zullen de vorsten zich, in gezelschap van hun ministers, de buitenlandse gasten en andere functionarissen, naar de parle mentsgebouwen in de respectieve hoofd steden begeven, waar zij in hun waar digheid zullen worden bevestigd. Ver volgens zullen zij in hun paleis een receptie houden." De volgende dag neemt koning Hoes sein, die onlangs een cursus heeft ge volgd aan de militaire academie te Sandhurst (Engeland), te Amman een parade af van het Arabische Legioen. Tezelfdertijd zal koning Feisal de Twee de te Bagdad in zijn hoedanigheid van opperbevelhebber van de Iraakse strijd krachten, een parade van personeel van leger, vloot en luchtmacht afnemen. De hertog van Gloucester, een oom van koningin Elizabeth de Tweede, zal Gr.- Aan een comité uit de Rotter damse bevolking is in Parijs het beeld „De verwoeste stad" van Ossip Zadkine aangeboden, welk beeld, ondanks tegenstand, toch een plaats krijgt in Rotterdam. Dezer dagen zal deze verbeel ding van de ontredderde mens in ons land arriveren. vertegenwoordigen bij de an koning Feisal. De naam de Britse vertegenwoordiger bij de plechtigheid te Amman is nog niet be- Koning Hoessein kwam in Augustus 1952 op de troon, toen het -Jordaanse parlement bevond, dat zijn vader, koning Talal, tengevolge van een zielsziekte niet tot regeren in staat was. Koning Feisal de Tweede was pas drie jaar, toen hij zijn vader, koning Ghazi. die op 27-jarige leeftijd bij een auto ongeluk het leven verloor, opvolgde. 452 Huizen voor Ned. rampgebied Accoord met Scandinavië en Finland Het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis heeft gisteren in Den Haag met vertegenwoordigers van Denemarken, Finland. Noorwegen en Zweden in prin cipe overeenstemming bereikt omtrent het huizenplan, dat de schenking van „prefabricated:* huizen beoogt en omtrent het landbouwplan, dat de voorziening van de getroffenen met landbouwwerk tuigen ten doel heeft. Voor de uitvoering van dit laatste plan zal rekening worden gehouden met de mogelijkheid van het verkrijgen van onderdelen hier te lande. Het huizenplan, dat de bouw van 452 woningen betreft, zal geheel door de Scandinavische landen en Finland wor den uitgevoerd, waarbij Zweden en Noor wegen het leeuwendeel voor hun reke ning nemen, terwijl het Finse Rode Kruis een kleine aanvullende hoeveel heid huizen verzorgt. Denemarken zal cement, sanitair etc. schenken. Wat er dan nog aan plaatsings- en arbeidskosten overblijft, zal door de overheid worden verzorgd. Het huizentype zal geheel in overeenstemming zijn met de daarover in Nederland bestaande wensen en be palingen, terwijl experts van Finland, Noorwegen en Zweden aanwezig zullen zijn bij de constructie. Op het Engelse schip de City of Port Elizabeth, dat in de haven van Londen ligt, wordt een nieuwe dékzwabber gebruikt, die de matrozen geen pijn in de rug meer zal bezorgen bij het „psalm-zingen". Deze mechanische schrobbers zijn volgens hetzelfde principe geconstrueerd als de vonkvrije en geruisloze machine, die speciaal werd gemaakt voor het schoonmaken van de laboratorium-vloeren in het Britse centrum voor atoomonderzoek. Paleistuin morgen om 12 uur open Rijtoer Koningin langs nieuwe winkelcentra De opening van de Paleistuin in Den Haag door H.M. de Koningin is nader vastgesteld op morgenochtend 12 uur. 's Middags zal H.M., zoals men weet, een Riet-officieel bezoek brengen aan de Moerwijk en Morgenstond. Zij zal een rijtoer maken langs drie winkelcentra in de nieuwe wijken, t.w. aan de Betje Wolffstraat tussen de Roemer Visscher- straat en de Pieter Langendijkstraat, aan de Jan Luykenlaan van de Aagje Deken laan tot de Van Baerlestraat en aan de Raaphorstlaan. Behalve bij het noodwijk- centrum zal de Koningin tijdens deze rij toer de auto niet verlaten. Herhalingsoefeningen Kon. Marine Voor 2000 mariniers en 500 man vlootpersoneel In de loop van dit jaar zal ook per soneel van de Koninklijke Marine wor den opgeroepen voor herhalingsoefenin gen. Deze oproepen geschieden indivi dueel en de tijdsduur, dat de betrokkene in werkelijke dienst blijft, is voor ieder in de oproep vermeld. Geen van de op- geroepenen blijft langer dan 31 dagen in werkelijke dienst. Bij deze oefeningen rijn ongeveer 2000 man van het korps mariniers be trokken, die dn twee groepen opkomen. >00 man vlootpersoneel van de ver bindingsdienst. De oproepen voor hen, die zijn inge deeld bij de eerste groep, bestaande uit ongeveer 900 man van het Korps Mari niers, zijn reed6 verzonden. Zij zullen in Juni te Doorn opkomenEen tweede groep mariniers, ongeveer 1100 man sterk, zal half September in werkelijke dienst -komen, eveneens te Doorn Het bij deze herhalingsoefeningen be trokken vlootpersoneel wordt eveneens half September in werkelijke dienst op geroepen Dit personeel komt in Voor schoten op en wordt vandaar uit inge deeld op de voot De Oostduitse president Pieck gaat kuren De Oostduitse president Wilhelm Pieck (77) is Zaterdag uit Oost-Berlijn vertrok ken voor een rustkuur; waarheen hij is vertrokken, is niet bekend gemaakt. Ge woonlijk gaat hij in een dergelijk geval naar de Sovjet-Unie of ook wel naar Karlsbad (Karlovy Vary, Tsjechoslova- kije). Arthur Horner, de communistische se cretaris-generaal van de Britse „Natio nal Union of Mineworkers", is voor een rustkuur naar de Sowjet-Unie ver- trokkén. BrusselRotterdam Helicopterdienst twee maal per dag Voorlopig alleen vracht; in het najaar ook passagiers Over de instelling van een geregelde luchtverbinding Brussel - Antwerpen - Rotterdam zijn in Brussel besprekingen gevoerd, waarbij is komen vast te staan, dat de Sabena in de loop van dit jaar ge regelde diensten zal openen met Sikorski' 55, plaatsbiedend aan pl.m. acht personen en met ruimte voor post en enige vracht. De dienst op Rotterdam zal per 1 Augus. tus as. aanvangen. Op 18 Mei wordt proefvlucht gemaakt. Teneinde ervaring op de route op te doen zal de Sabena aanvankelijk alleen vracht vervoeren. Waarschijnlijk reeds van 1 September en in ieder geval 1 October af zullen ook passagiers den meegenomen. De dienst zal v< hands tweemaal per dag op werkdagen worden gevlogen. De Sabena beschouwt de per 1 Augus tus in te stellen dienst niet als een tijde lijk experiment maar is voornemens deze te handhaven, totdat grotere toestellen in gebruik kunnen worden genomen. Ollicier ran Jvstitie: „Uitlevering Adonis is gegrond" Rechtbank adviseert binnen twee weken minister De Amsterdamse rechtbank heeft gis teren voor de tweede keer de 42-jarige Amerikaan Harold J. Adonis gehoord, die door de justitie van New Jersey wordt beschuldigd van omkoping en wiens uit levering is gevraagd. Op 19 Januari hoorde de rechtbank Adonis voor de eerste maal, waarna over de gevraagde uitlevering advies werd uitgebracht aan minister Donker. De minister had nu nader advies verzocht, omdat in April uit Amerika aanvullend bewijsmateriaal tegen Adonis is ontvangen In zijn conclusie zei de officier Justitie, mr W. B. J. Aberson, dat het s bewijsmateriaal door het aanvul lende belangrijk is versterkt, zodat er vol doende is om aan het verzoek om uitleve ring te voldoen De raadsman, mr J. Roggeveen uit Haarlem, bleef bij zijn conclusie van 19 Januari, dat uitlevering niet mogelijk is. De rechtbank zal binnen veertien dagen in minister Donker nader advies uit brengen. Op Zuidbeveland zijn 200 fruittelers gedupeerd In geen 7 a 9 j'aar een goede oogst te verwachten Vijf Tweede Kamerleden, n.. mr W. F. E. baron van der Feltz (CH). A. Stapel kamp (AR). G. Ritmeester (VVD), S. v. d. Ploeg (KVP) en J. Bommer (PvdA) Zuid-Beverland. Kruiningen, Rilland Bath de verdronken gebieden van Oostelijk hebben gisteren een bezoek gebracht aan Krabbendijke werden bezichtigd. De wnd. burgemeester van Rilland Bath voerde een pleidooi voor het behoud van de nooddijk over de vierde weg, uit een oogpunt van vergrote veiligheid. De alg. voorzitter van de Zeeuwse Landbouw- maatschappij. ir M. A. Geuze meende, dat agehele schadevergoeding noodzakelijk is. Belanghebbenden vroegen de landbou- wier grond is weggespoeld (in de Kruinigerpolder is 200 ha door kreek vorming verdwenen) een kans te geven in de Noordoostpolder of in de Nieuwe Braakmanpolder. De rijksbuinbouw con- suent, ir J. van Soest deelde -mee, dat fruittelers zijn gedupeerd. Deze kun de eerete 7 a 9 jaar geen oogst ver wachten. Geen accoord te Panmoendjon Bestandstrein weer op dood spoor In de vredestenten te Panmoendjon op Korea is men gisteren opnieuw geen stap verder gekomen. De delegaties waren slechts 52 minuten bijeen. Generaal Harrison, de leider der UNO- dclegatie, verklaarde vandaag, de derde dag van de bestandsbesprekingen: „Wij streven naar een eervolle wapenstilstand, die de menselijke rechten van de krijgs gevangenen zal beschermen. Indien gij oprecht een bestand op deze grondslag wenst, dan bent U er tot nu toe niet in geslaagd, een aanwyzing te geven over een dergelijke bedoeling...." Uiteraard hielden de Geallieerden vast aan hun eerste verklaring, dat het on- practisch is, de gevangenen helemaal naar eer. vreemd land te zenden. Na de besprekingen van vandaag vroeg gene raal Harrison de Rode delegatieleider Nam II, een land te noemen, dat de v e r- antwoordelijkheid over de krijgs gevangenen zou kunnen krijgen. Nam II gaf hierop geen antwoord.... Fiankiijk kiest gemeenteraden Gaullisten verloren 21 zetels in Marseille Is dit de reactie van het Franse volk op de houding tegenover premier Pinery Door het ingewikkelde Franse kies stelsel druppelen de uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen slechts lang zaam binnen. De einduitslagen van de meeste grote steden zullen eerst van avond laat bekend zijn. In Parijs is de stand nu. met 40 van de 93 zetels bekend: communisten 15 zetels, socialisten 5. volksrepublikeinen 1. radicalen 2. gematigd conservatieven 14. Gaullisten 3. Volgens kringen die in r.auw contact staan met het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken, zal de Parijse verkiezing een enorm verlies voor de Gaullisten te zien geven, zoals ook overal elders in het land. De uitslag in Marseille, de grote Zuid- Ontdaan van de vleugels, een beetje roestig hier en daar, staat op het autokerkhof bij Rhenen een oud sportvliegtuigje, eens waarschijnlijk de trots van zijn bezitter. De troosteloze achtergrond wordt gevormd door een molen, die ook betere jaren moet hebben gehad. Vergane glorie. Poolse straaljager was oud Ver. Naties moeten de laatste MIG in handen krijgen Oproep aan Rode vliegers desertie wordt met 100.000 dollar beloond Het opperbevel van de .Ver. Naties op Korea heeft gisteren een opzienbarende mededeling gedaan in een uitzending naar Noord-Korea en China en op pam fletten. die door Geallieerde luchtmacht bij duizenden boven de Noordkoreaanse vliegvelden werden uitgeworpen. De Ver. Naties beloven een beloning an 100.000 dollar en vestiging in een vrij land aan de eerste communistische piloot, die met een straaljager van Rus sische makelij naar de Geallieerden overvliegt. Elke vlieger die het v beeld van de eerste zal volgen krijgt 50.000 dollar. In de radio-:Uitzending en op de vlug schriften kregen de Rode piloten nauw keurig op, welke route zij moeten vlie- naar de Geallieerde linies. Bij wijze aanmoediging kwam op de vlug schriften de foto voor van Jarewski, de Poolse piloot, die met een Russische MIG naar Denemarken vluchtte. Het aanbod is bedoeld om onschatbare technische gegevens over de Russische1 straaljagers te verkrijgen. Stand Rampenfonds f 108,5 millioen In het Nationaal Rampenfonds was tc gistermiddag in totaal f 108.5 millioen bij eengebracht. Zaterdag was de stand 107.7 millioen. De Canadese ambassadeur in Haag, de heer Thomas A. Stone, heeft van studenten aan de universiteit te Toronto 632.22 dollar (omstreeks f2400 ontvangen voor het Nationaal Rampen fonds. Samen met reeds eerder gedane giften hebben de studenten te Toronto nu 1300 dollar bijgedragen voor Rampenfonds. (Het is wel duidelijk, dat 't de Ver. Na- es is te doen om het allerlaatste MIG- toestel, de MIG-15-type 17, door de Amerikanen „flat MIG" genoemd. Poolse vlieger Jarewski vloog inderdaad een MIG naar de Geallieerde liniesi dat was een MIG-15 type 14. een toestel, dat al weer verouderd is. - Red.) Molotof bereid tot vredesconferentie Associated Press meldt vandaag uit Moskou, dat de Russische minister Buitenlandse Zaken. V, M. Molotof, ge reed is om zich aan te sluiten bij een 5-mogendhedenconlerentie over de vrede. De minister zou dit hedenmorgen te Moskou hebben verklaard. De vijf mogendheden zouden zijn: Rus land. Amerika, Engeland, Frankrijk ei Rood-China. Willem Barendsz terug in Amsterdam De walvisvaarder Willem Barendsz Li. na een vangstperiode in de Zuidpoolge bieden, gistermiddag in de Amsterdamse haven binnengelopen. Het schip heeft ligplaats gekozen aan de Amatex-steiger aan de Zeeburgerkade. Westduitse ambassadeur in Mei naar Nederland Dr Hans Muehlenfeld, de nieuwe West duitse ambassadeur in Den Haag, zeven Mei naar Nedefland komen, zyn ambt te aanvaarden. In rampgebied 85 wezen en 185 halfwezen Het Ned. Rode Kruis heeft thans cijfers J gepubliceerd over het aantal wezen en, halfy/ezen in de rampgebieden. Er.zün 85' wezen en 165 halfwezen in 35 van de 74 gemeenten, waar doden te betreuren zün- Deze cijfers zijn te verdelen in: wezen: 'Noord Brabant 10, Zeeland 38, Zuid Hol land 37; halfwezen: Nord Brabant 32, Noord Holland 10. Zeeland 49. Zuid Hol land 74. Het zou voor het Rode Kruis van groot belang zijn, indien allen die signa- nementen kunnen geven van personen, nog vermist worden, deze aan het informatiebureau van het Rode Kruis verstrekten. Het adres is Jan Evertsen- straat9, Den Haag. Vandalisme in school te Haarlem Vier knaapjes tussen 8 en 12 jaar heb ben Zondag in de Führopschool te Haar- grote ravage aangericht Vrijwel alle materiaal werd vernield en de werden met inkt besmeten. De kap stokken werden kapot getrokken en d£ bibliotheek werd gedecimeerd. De kin derpolitie heeft de vier jochies, die leer lingen dezer school zijn. opgepakt er houdt zich nu bezig met de psychologi sche ondergrond van dit vandalisme. DAT te Heemstede op 65-j. leeftijd is overleden de journalist J- C. van Tilburg, tot November j 1. chef-redacteur van het Haarlems Dagblad. DAT tegen de 48-j. sjouwerman J. van D. uit Bussum, die getracht zou hebben een zekere De R. met een broodmes van het leven te beroven, voor het A'damse hof 3 jaar is geëist (rechtbawkvonnis: 2 jaar). DAT de- Stichting Orde van practise- rende Graphologen op 16 en 17 Mei Amersfoort haar eerste congres houdt, waar o.a. zal spreken prof. dr J. P. A Mekkes, bijzonder hoogleraar in de Cal vinistische wijsbegeerte te Leiden. DAT op 23 Mei in Den Bosch een reünie wordt gehouden van personen, die betrokken waren bij de feestelijkheden t.g.v. het 750-j. bestaan van de stad in 1935, en tevens een monument voor Her man v. d. Eerenbeemt wordt onthuld, DAT de bierbrouwerijen op 12 Juni in Hilversum een landelijk concours kunst van het biertappen houden. DAT de commissies A en B voor ge organiseerd overleg voor militair perso neel der Kon. Landmacht hun grote in stemming hebben betuigd met de op 1 Mei ingaande ontwerp-regeling voor ver goeding van extra-kosten aan gehuwde militairen, die buiten hun woonplaats zijn gelegerd. DAT aan de Hekellaan in Den Bosch een bronzen monument, ontworpen door Peter Roovers uit Heyen (L.), is onthuld voor de Bosschenaren, die tijdens de oor log zijn gesneuveld Dat bij de scheepswerf N.V. Gebr V. d. Werf te Deest-Nymegcn de kiel is gelegd voor een groot schip, bestemd voor Brazilië. DAT de Ambonnees J. S., die op 7 Maart in het kamp Klein Baal te Bem- mel (Gld.) een kampgenoot neerstak, te Arnhem tot 5 maanden is veroordeeld. (Eis: 8 maanden). DAT over de heidebranden, die vorige week zün uitgebroken ten gevolge van militaire oefeningen, door het Tweede- Kamerlid Gortzak (Comm.) aan minister Staf schriftelük vragen zün gesteld. DAT het Tweede-Kamerlid Gortzak (Comm.) aan minister Staf heeft ver zocht de militairen van het gardebatal jon grenadiers en jagers in Arnhem, die van 16 Maart t/m 22 April geen verlof hebben genoten, alsnog extra-verlof te DAT voorzitter van de stichting Fo- miba (Fonds Militairen, Band Neder land-overzee) vandaag een taperecorder voor het opnemen van gesproken groeten t.b.v. de Ned. Marine in de Antillen heeft aangeboden aan de majoor der mariniers K. J. J. Hamburg. DAT.In een wetsontwerp de goedkeu ring van de Staten-Generaal wordt ge vraagd voor het Kon. Besluit van 3 Maart, waarbü de heffing van invoer rechten op bepaalde soorten naaldhout tot 31 December opnieuw werd geschorst. DAT de firma C. en A. Brenninkmeyer in Breda als vierde stad na de oorlog nieuwe zaak zal vestigen, waarvoor thans een oud pand is aangekocht DAT een aantal Franse journalisten van 5 tot en met 9 Mei op uitnodiging van de A.N.V.V. ons land bezoekt. DAT op 24 Juli in Dordrecht de jaar- lykse Landbouwtentoonstelling Dordrecht wordt gehouden. DAT de Unie van Vrouwelüke Vrijwil ligers eind December 72 afdelingen en 62 correspondentschappen telde. DAT tot officier O.-N. is benoemd E. Jager, directeur van de coöp. stro- cartonfabriek De Halm te Hoog kerk (Gr,). DAT aan de Meidoornsingel te Schie- broek de eerste paal is geslegen voor 396 woningen van Patrimoniums Wo- nmgstichtini te Delfshaven. DAT telefoon-abonneé's uit Herkingen (Goeree-Overflakkee) voorlopig op het net Middelharnis zün aangesloten, zodat zü weer kunnen telefoneren, en binnen kort ook weer met Nieuwe-Tonge kan worden getelefoneerd. DAT de 28-j. betonwerker W. G. P. en de 27-j. havenarbeider D. v. L.t beiden uit Rotterdam, wegens een serie inbra ken waarbü in totaal f 5.000 werd ont vreemd. in Rotterdam elk tot 3 jaar zijn veroordeeld. (Eis: 4 jaar). DAT de 32-j. banketbakkersknecht M. de K. uit Dordrecht, die de echtgenote van de kantoorhouder van een post agentschap in R'dam een zakje geld met byna f 200 had ontrukt, in R'dam tot 3 jaar is veroordeeld. (Eis: 4 jaar) franse havenstad, is als volgt: commu nisten 24 zetels (onveranderd), socialisten vinst 6>. gematigd conservatieven en afgeweken Gaullisten 16 (winst 16), Gaul listen 4 (verlies 21). Waaraan moet deze enorme Gaullisti sche nederlaag worden geweten? Hier is de verklaring, die men er in Frankrijk algemeen voor geeft: toen premier Pinay nog het heft in handen had en Frankrijk vaste hand langzaam maar zeker uit het economisch moeras trok. waren de Gaullisten onafgebroken doende, de po sitie van Pinay te ondermijnen. ..Pinay moet worden neergeslagen', zei een Gaullistisch politicus indertijd. De uit slag van de Franse gemeenteraadsver kiezingen is het antwoord van 't Franse volk op de houding der Gaullisten. In een communiqué hebben de Franse communisten gisteren aangedrongen op samenwerking met de socialisten. Dc communistische minderheden in bepaalde plaatsen zouden dan by de laatste ver kiezingen van Zondag a.s. op de socia listen moeten stemmen en omgekeerd. Kind stierf aan ver keerde poeder Apothekers-assistenten wegens dood door schuld veroordeeld Vanmorgen werden de assistenten uit een apotheek te Katwijk. J. B. en A M. P„ door dc Haagse rechtbank resp. tot een maand hechtenis en veertien dagen gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en f 100 subs. 25 dagen veroordeeld. Per vergissing was bij poeders voor een 2-jarig kind van het giftige codeïne gekomen. Het kind werd juist dit poeder ingegeven, waarop het na enkele uren stierf. De rechtbank con cludeerde tot dood door schuld. Minister Luns met Kon. Paar naar Noorwegen Het Koninklijk Paar zal tijdens zijn reis naar Noorwegen (op 6, 7 en 8 Mei) vergezeld worden door de ministers zon der portefeuille op Buitenlandse Zaken, mr J. M. A. H. Luns. Tijdens het bezoek aan Denemarken zal de minister van Buitenlandse Zaken, mr J. W. Beyen, deel van het gevolg uit maken. De Zustertrams leden 50 tot 60 min verlies De jaarvergaderingen der Zuster- stoomtrammijen te 's-Gravenhage hebben de hëer S. L. van Rees tot directeur be noemd. Verder uitstel werd verleend voor de jaarstukken 1951. De bruto-opbrengst bedroeg in 1950 rp 200 millioen. in 1951 rp 324 min, in 1952 rp 420 min. Voor 1952 wordt het verliescijfer geraamd op 50 tot 60 min. Over de taxatieprijs kon men niets vertellen. Radio-verslaggevers naar kroningsfeesten De radio treft uitgebreide maatregelen voor dc grote, directe radio-reportage van de kroning op 2 Juni a.s. in Londen. Die reportage zal van omstreeks half tien de morgen tot 5 uur in de middag, verdeeld over de beide Hilversumse zen ders, worden verzorgd. Als radio-verslag gevers vertrekken naar Londen Paul de Waart en Leni Verstegen (beiden KRO), Arie Kleyweg cn Jan de Troye (beiden VARA), Herman Fciderhof en Jan de Bisser (beiden NCRV), Siebe v. d. Zee en Albert Milhado (beiden AVRO) en Guus Weitzel (Wereldomroep). De Ned. predikant in Londen, ds v. Apeldoorn, zal aan de uitzending meewerken tijdens de plechtigheden in Westminster Abbey. De Westduitse verdragen Bondskanselier Adenauer kiest de normale weg En zal nu de uitspraak van Karlsruhe maar afwachten Dr Adenauer, de Westduitse Bondskan selier heeft thans definitief het voorne men laten varen, de conventies van Bonn en het Europees legerverdrag ter onder tekening aan-president Heuss voor t< gen, nu de Bondsraad t Eerste Kamer) geen besluit zal nemen vóór het Slaats- gerechtshof te Karlsruhe uitspraak heeft gedaan over de grondwettigheid van de verdragen. Anderzijds verklaarde presi dent Heuss, niet tc zullen tekenen de gunstige uitslag van het Hof bekend Vrijdag j.L had Adenauer er in een rede op gezinspeeld, dat hy de verdragen daag aan president Heuss zou voorleggen, indien de Bondsraad niet op haar besluit ju terugkomen. De Bondskanselier zag gisterèn op het laatste ogenblik ook af van een bespre king met oppositieleider Ollenhauer om poging te doen. atenog de steun der socialisten te winnen voor de beide om streden verdragen. Zonder enige uitleg werd. kort voor de ontmoeting zou plaats Motor tegen auto1 dode, 1 gewonde Op de Stationsweg tussen Veenen- laai en De Klomp is gisteravond de 34-jarige bedrijfsleider H. J. Penterman uit Apeldoorn met zijn lotor tegen een vrachtwagen gereden en op slag gedood. Zi. duo-passagier, de graycur J. P. Rot teveel. eveneens uit Apeldoorn, werd vrü ernstig gewond. Het 5-jarige meisje Hendrikje Pare uit de Lijnbaanstraat te Groningen is de Oosterhaven geraak, en verdronken. Prof. Gerbrandy voorzitter Raad voor Rechtsherstel Bij Kon. Besluit is het A. R. Tweede Kamerlid prof. mr P S. Gerbrandy aan gewezen als voorzitter van de raad voor het Rechtsherstel. hebben, medegedeeld dat het onderhoud niet doorging. Gisteravond had de kanselier een on derhoud van drie kwartier met prof. Heuss. Over hetgeen besproken is, werd niets bekendgemaakt. Later ontving de ©resident de socialistenleider Ollenhauer. HET WEER IN EUROPA e- üw WEERBERICHT Enkele buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke be wolking met enkele buien. Matige tot krachtige Zuid* westelijke wind. Weinig ver* andering in temperatuur. (Opgemaakt om tien uur). ZON EX MAAN Woensdag: ion 5.15 tot 20.01 uur; maan 21.05 tot 4.44 u. Op 29 April VJd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1