F i strijd tot stand Slachthuis te Leiden kwam niet zonder .•Directeur De Jong begon glorieus en eindigde dramatisch Indrukwekkende Gentse show op Flora '53 Schoolkinderen al vóór de vacantie voor het scherm KLM wint het Vijf-en-twintig jaar in Leiden autotochten ouden van dagen 19) nieuwe leidsche courant 3 zaterdag 25 april 1953 <i Keuringsdienst kieeg zestig jaar geleden veiantwooide vorm Het vijftig-jarig bestaan vgn het slachthuis te Leiden zou aanleiding kun- tèn zijn een beschouwing te wggen aan de geschiedenis van het stukje 'lees, dat we 's middags'of 's avonds (meestal of soms) op ons bord krijgen, evJjnclusief zijn bereiding. Dat zou onmiskenbaar een boeiend relaas worden 'an wording tot consumptie. Maar we doen dit niet, omdat de geschiedenis an het abattoir zelf al voldoende stof biedt voor een jubileumartikel met ictorieuze, pikante en ook wel droefgeestige vermeldingen. Bovendien ordt bij de viering van dit gouden jubileum herdacht, dat de keuring van 'ee en vlees op moderne wetenschappelijke grondslag zestig jaar geleden Leiden haar intrede deed. Vandaar dat we de schijnwerper niet gaan Juichten op het slachthuis, zijn inrichting en zijn werking, maar op het ont- ;taan en de geschiedenis er van. We zijn er van overtuigd, dat de lezer !gen de achtergrond van de historische ontwikkeling de vooraanstaande iositie van het slachthuis in onze samenleving des te duidelijker zal zien. Het 'heeft tot 1893 geduurd, alvorens Centralisatie Leiden een keuring van vee en vlees it stand kwam, die aan de eisen vol- Het bleek spoedig, dat met de ïnvoe- ''"feeed. De hygiënische toestanden werden ring van de vleeskeuring zeker een stap „,5en gevolge van het ontbreken van keu- in de goede richting was gedaan, maar out:«« eteodc niot to dat deze keuring toch niet geheel naar wenst kon worden uitgevoerd zo lang de slachtingen niet waren gecentraliseerd op een plaats, waar het keuren onder de gunstigste omstandigheden zou kun nen geschieden. Een ander bezwaar was, dat de keurmeesters, die dr De Jong en zijn adjunct-inspecteur assisteerden, in dienst waren van het rijk. Als gevolg van de veelvuldige overplaatsingen van deze ambtenaren was stabiliteit in de per soneelsformatie ver te zoeken. En inspec teur De Jong drong in zijn rapporten ook steeds aan op de verbetering van de outillage. Dr De Jong heeft zich bij zijn pogingen om in Leiden tot oprichting van een slachthuis te komen, kunnen beroepen op de ervaring in andere landen opge daan. Frankrijk, Italië, Zwitserland, Bel gië en Duitsland staken ons in dit op zicht de loef af. Hij wist zyn denkbeelden zodanig aan het gemeentebestuur voor te leggen, dat B. en W. op 21 November 1895 een voorstel aan de raad deden om een onderzoek in te stellen. Op 14 Januari 1897 trok de raad de daartoe benodigde gelden uit. Het onderzoek zou gaan over! irettig, het te vermelden, maar Leiden d in dit opzicht in een kwade reuk. blijkt wel uit het „Rapport omtrent toestand der keuring deesch in Nederland", dat in 1894 het jicht zag vanwege het hoofdbestuur maatschappij tot bevordering der .rtsenijkunde en waarin onder meer rhildering van de Leidse uitwassen ordt gegeven, die de lezer met afgrij- vervult. De keuring van de levende dieren erd verricht op het plein vóór de Hoog- indse kerk aan de zijde van de Nieuw- ;raat. Het gevolg hiervan was. dat zij chfeel ongewenste publieke belangstelling gingen. De keuring vond plaats i Slachtplaatsen, die ov< verspreid en wi :n overliet de scholen uit- an de geslachte de particuliere de gehele stad toestand wel Stempel Gelukkig was de inspecteur van d< trkee- en vleeskeuring, die op 1 Octobei 1893 zijn werk aanvaardde, een man mef een vooruitziende blik. Niemand kon echter vermoeden, dat deze benoeming 11 hem een zuiver wetenschappelijke loop baan zou bezorgen. Dirk Aart de Jong heeft op de organi- lesatie van de dienst en op de wording er oe eerste jaren van het openbaar slacht- s zijn stempel gedrukt. Hij werd ge en in 1865 te Waddinxveen. Na op 20- |arige leeftijd het diploma van veearts hebben behaald, bekleedde hij gedu- ende een jaar een assistentschap en •estigde zich toen in Delft als veearts. )rie jaar heeft hij daar praktijk uit- VjJeoefend, totdat hij in 1839 werd be noemd tot leraar aan de Zuidhollandse lerhoeve voor zuivelbereiding te Ouds- orn. In 1893 vertrok hij naar Leiden. j Het betekent een zekere trots voor /eiet slachthuis, dat zijn directeur bij K.B. jan 16 Maart 1908 als eerste geroepen ^werd tot het amibt van buitengewoon Boogleraar in de vergelijkende ziekte kunde aan de Leidse universiteit. De Tong bewees door de eminente wijze, n>-aarop hij het nieuwe leervak doceerde, "les te meer het bestaansrecht er van. Desondanks werd na zyn overlijden deze jgjleerstoel om bezuinigingsredenen op- geheven. eJ Keuringskring n Toen in Leiden het slachtvee aan keu- ting was onderworpen, maar dit op het e ïmringende platteland niet het geval vas, trachtte de stad de invoer van vlees :o veel mogelijk te weren. De bevorde- >Hpn£ van het handelsverkeer was een ran de ourzalten van de beslissing, die ie gemeenteraad in 1867 nam, om de ojÉeuring geheel af te schaffen. Toen deze n jwaling in 1893 ongedaan werd gemaakt, l 'jfwam de kwestie van het invoerverbod s feer ter sprake. Voor een volledige iekeuring is het immers eerst nodig het i lier levend te zien. Dé keurmeester is i^neer aangewezen op een beschouwing idPn de organen, zoals longen, lever, hart rz$n nieren, dan op de beoordeling van het tfigenlijke spierweefsel, dat vlees wordt gjenoemd. fOT Bij het in werking treden van de rtdeeskeuringswet waren eindelijk ille gemeenten verplicht de keu- 2afingsdienst te regelen. De invoer van enngekeurd vlees behoefde dus niet Dirk Aart de Jong (1865-1925), si» zoals men zijn portret in de se naatskamer van de Leidse uni- versiteit kan zien. Hij heeft op mi de organisatie van de keurings- °j dienst voor vee en vlees en op m; de wording en de eerste jaren 'jj van het slachthuis krachtig zijn dt stempel gedrukt. |taeer te worden gevreesd. De wet gevorderde een stelsel van samen werking tussen naburige gemeenten, "^mdat op deze wijze een belangrijke besparing op de uitgaven voor de keuringsdiensten kon worden be- T.'eikt. Wat de Leidse keuringsdienst £|angaat, leidde dit tot de vorming erian een kring, waarvan naast Leiden Jls hoqfdplaats thans de volgende infemeenten deel uitmaken: Alkemade, ^eiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, ^armond, Wassenaar en Zoeter- R'oude. huis verbonden diende te zijn. Koelhui zen waren in ons land nog onbekend. Maar ook ten aanzien hiervan heeft de eerste directeur de victorie behaald. Zo behoort Leiden tot de kopgroep van de gemeenten, die bij het slachthuis een koelgelegenheid stichtten. De reeds eer der ontstane slachthuizen van Rotterdam en Amsterdam hadden geen koelhuis- Amsterdam besloot in 1907 tot de bouw er van, Rotterdam heeft nu een plan daartoe. Meest eervol Dr De Jong heeft het als directeur niet gemakkelijk gehad. De aanleiding tot een strijd, die tot een dramatisch resultaat zou leiden, waren de tekorten op de exploitatie, die voortdurend stegen. In 1906 f 3 551, 1907 f 9.088, 1908 f 8.646. 1909 f 10.084. Om de tekorten weg te werken, deed het college van B. en W. in overeenstemming met het advies van de directeur op 19 Januari 1909 het voor stel aan de raad om de tarieven te ver hogen. Aangespoord door de nog steeds paraat staande oppositie greep een deel van de raad deze gelegenheid aan veran dering te eisen in het beleid. Het resul taat van de opgewonden debatten in de zitting van 25 Februari 1909 was het in dienen van een motie, die als volgt luidde: De raad besluit uit zijn midden een commissie te benoemen van vijf personen tot onderzoek van de vraag, welke de oorzaken zijn van het grote tekort, dat de exploitatie van het slachthuis oplevert en op welke wijze dat tekort kan worden verminderd of gedekt. Het rapport van deze commissie was in Juni 1910 klaar. Men had er een lijvig boekwerk van gemaakt. Nog vóór de ge meenteraad had kunnen kennis nemer van het rapport, achtte dr De Jong het nodig, ontslag uit zijn functie te zoeken. Dit werd hem op de meest volle wijze verleend met ingang va September 1910. In een scherp gesteld verweerschrift gaf hij ten afscheid zijn mening over de hoedanigheden van het rapport van oe commissie aan de openbaarheid prijs. De toon van deze brochure was uiter mate bitter. Men behoeft dan ook niet te vragen, hoe zeer dr De Jong gegriefd was door deze gang van zaken. Onge twijfeld is dit een zwarte bladzijde in de geschiedenis van het Leidse slacht huis. Handel in het koelhuis. de inridhting en de werking van de open slachthuizen in enige steden in Duitsland. Bezocht werden oa. Kleef, Wezel, Minister, Barmen, Solingen en Trier. Reeds in September 1897 werd een uitvoerig rapport uitgebracht Op 16 Mei 1900 dienden B. en W. bij de gemeenteraad het voorstel in tot oprichting van een abattoir in Leiden te besluiten. Het voorstel werd in de sectievergaderingen ener zijds met warme belangstelling be groet, maar anderzijds waren er vele tegenstanders, die vooral niet over de grote financiële lasten konden heenkijken. Enkelen waren zelfs de mening toegedaan, dat het opleggen aan de slagers van de verplichting tot slachten in het slachthuis een symp toom was van een socialistische ge zindheid. Zo belegde de A.R. kiesvereniging Nederland en Oranje een vergadering in de stadsgehoorzaal. Men nam hierin een motie aan, die ter kennis van de leden de gemeenteraad werd gebracht en rin werd aangedrongen op verwer ping van het voorstel. De afdeling Leiden omstreken van de Ned. maatschappij tot bevordering van de geneeskunst hield echter een buitengewone vergadering om haar instemming met het voorstel te be tuigen. Kortom: de vóórgeschiedenis is rijk gekleurd. Maar in de zitting van de raad van 27 September 1900 werd toch tot oprichting besloten. Met 18 tegen 9 stemmen. Op 15 November 1900 werd dr D. A. de Jong tot directeur benoemd. Later was er voor de tegenstanders nog aanleiding een poging te wagen om het oprichtingsbe sluit alsnog ongedaan te maken. In de raadszitting van 2 Maart 1901 kwam een daartoe strekkend voorstel van de heer W. Pera en acht andere leden van de raad in behandeling. Ingezonden waren r. adres van instemming met dit voor- (1 van de vereniging Leidens Belang een petitie met niet minder dan 2171 handtekeningen. Het voorstel om het be sluit van de raad tot oprichting van een slachthuis in te trekken, werd na hete debatten verworpen. Victorie Aanvankelijk was als plaats van vesti ging van het abattoir gedacht aan een deel van het Schuttersveld. Tenslotte viel echter de keuze op het Raamland, gelegen aan de Maresingel. Het terrein ongeveer twee en een halve ha groot en werd eigendom van de gemeente f 10.000. De oprichtingskosten wer den geschat op f 400.000. De door de gemeente-architect H. Paul ontworpen plannen werden met een ge ringe wijziging overgenomen door diens opvolger, de heer G. H. de Vries Broek- n, directeur van gemeentewerken, die niet lang daarna, wegens vertrek naar elders, zijn functie overdroeg aan de nieuwe directeur, ir G. L. Driessen. De heer Driessén heeft de gehele bouw van i slachthuis geleid. Dr De Jong had er meermalen op ge- ezen, dat aan een slachthuis een koel- Foto N. van der Horst. Op 9 Juli 1910 erkende de regering zijn verdiensten door dr De Jong te benoe men tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. Na zijn ontslag uit de Leidse gemeentedienst volgde zijn be noeming tot hoogleraar aan de rijksvee artsenijschool. De combinatie van deze functie met het hoogleraarschap te Lei den bleek dr De Jong echter op den duur te zwaar, met het gevolg, dat hij zi.n werk in Utrecht in 1915 afsloot. Vijf jaar later werd hij gewoon hoogleraar aan de Leidse universiteit. De senaat van de veeartsenijkundige hogeschool ver leende hem op 10 December 1921 het eredoctoraat. Op 30 Mei 1925 overleed dr De. Jong. Stuurman De opvolger van dr De Jong was dr Willem Stuurman. Een kneedbare figuur was hij allerminst. Men zóu dit misschien verwachten na het voorgaande te heb ben gelezen. Ook dr Stuurman ging be wust op zijn doel af en aan doorzettings vermogen ontbrak het hem evenmin. Met vaste hand heeft hij het bedrijf van 1910 trt 1942 geleid. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd moest hij het werk neerleggen. Zijn beleid kenmerkte zich wèl door grote zuinigheid en voorzichtigheid in de bedrijfsvoering. De adviezen aan het gemeentebestuur droegen altijd het karakter van volledigheid en nauwgezet heid. Zeer nuttig werk heeft dr Stuurman ook gedaan voor de dierenbescherming. In 1932 bekroonde de regering zijn ver diensten door hem te benoemen tot offi cier in de Orde ven Oranje-Nassau. De gemeente Leiden schonk dr Stuurman de zilveren erepenning der stad. De tweede wereldoorlog heeft ook voor het Leidse slachthuis grote zorgen meegebracht. Terstond na de bezetting werden Duitse troepen in de stallen on dergebracht. later nog in andere gebou wen. Deze toestand heeft tot de bevrij- cing geduurd. De Duitse bezetting heeft echter niet kunnen verhinderen, dat op een geheim plaatsje een radiotoestel Stopd. waarmee regelmatig naar de Engelse zender en radio Oranje werd geluisterd. Bovendien had een illegale groep een poos haar hoofdkwartier in een der stallen en werden talrijke radiotoe- stelen en rijwielen door verberging op de terreinen aan de vordering ont trokken. De Duitsers hebben de veterinaire dienst tamelijk met rust gelaten. Onze wetten waren ook van toepassing op de slachtingen ten behoeve van hun leger. Onder het personeel van het slachthuis waren bij de bevrijding geen verliezen te betreuren. Twee onderduikers woon den en werkten op het terrein. Een voor zichtige handelwijze kon voorkomen, dat het bedrijf werd geïnfecteerd door NSB- personeeL Toen de ambtsperiode van dr Stuur man echter in zicht kwam, werd dit pro bleem wel bijzonder klemmend. Wethou der Max Verwey slaagde er in enkele na- tionaal-socialistische candidaten voor de post van directeur naar de achtergrond te dringen en dr K. Reitsma tot direc teur te laten benoemen. Dr Reitsma was van 1938 tot 1942 veterinair inspecteur van de volksgezondheid in algemene dienst te Den Haag. Daarvóór was hij directeur van de keuringsdienst voor vee en vlees en het openbaar slachthuis van de gemeente Rh eden. Flinke daling van Leids werkloosheidscijfer Op 13 April stonden bij het Arbeids bureau ingeschreven 1393 geheel werk lozen, terwijl daarenboven 280 personen geplaatst waren op D.U.W.-objecten. Dit betekent in vergelijking met de vorige week een daling van niet minder dan 140. Oorzaak hiervan was het plaatsen van een 60-tal arbeiders op een grondwerk, terwijl vele plaatsingen van bouwvakarbeiders tot stand kwa men. Het aanbod van timmerlieden en metselaars is practlsch uitgeput. Door dit gunstige verloop in de laatste maanden is reeds thans het laagste peil van 1952 vrijwel bereikt. Het aantal werkloze vrouwen bleef gelijk en be droeg op 11 April 167 Lezing van prof. dr Herbert Kübn Dinsdag» 28 April hoopt prof. dr Her- bert Kühn, hoogleraar in de praehistorie aan de universiteit van Mainz, in het rijksmuseum van oudheden een lezing te houden over het onderwerp: „Auf den Spuren des Eiszeitmenschen". Prof. Kühn is vooral bekend door zijn onderzoekingen over de kunst en de be schaving van de praehistorische mens. In de laatste dertig jaren bezocht hij de grotten van Zuid-Frankrijk en Spanje en heeft hij een groot aantal werken over de mens van de ijstijd gepubliceerd, spe ciaal over de rotstekeningen. Boven dien is hij uitgever van het internationale tijdschrift IPEK, een jaarboek voor prae historische en ethnographische kunst. In zijn lezing zal prof. Kühn voorna melijk over de vondsten van de laatste jaren spreken, die een geheel nieuwe kunstwereld openbaren. In één woordsprookjesachtig Belgische ambassadeur verrichtte de opening De Belgische sierteeltsector weet ook van wanten! Want gisteren opende monsieur Graeffe, de Belgische ambassadeur, een show van Gentse spe cialiteiten, die in één woord sprookjesachtig is. Naast de exotische orchi deeën en Anthuriums vindt men daar nieuwe soorten Hortensia's, een grote verzameling palmen, bonte en groene kasplanten en natuurlijk het product waarmee onze Zuiderburen een wereldnaam en -faam hebben verworven: Azalea's. Voor het ogenblik der opening daar was. had jhr mr dr O. F. A. H. van pen tot Pannerden. de Belgische ambassa deur met echtgenote hartelijk welkom geheten: de samenwerking geroemd die gedurende de opbouw van de show de dag was gelegd en er op gewezen, dat de afzetmogelijkheden voor de sierteelt producten nog vele malen vermenigvul digd kunnen worden. „Maar dan dienen we ook de schoonheid van de bloemen planten onder de aandacht van de m< sen te brengen". De heer Schrijver, die het secretariaat vertegenwoordigde van het verbond der bloemisten van Gent en het syndicaat Belgische Hofbouwers, had bewondering voor het uitgebreide programma van de Flora-show, die werkelijk „elck wat wils' biedt. Hij sprak er zijn vreugde over uit dat ook België een plaats op deze ten toonstelling had gekregen. Monsieur Graeffe vond deze Flora nog De doorlichting in Leiden Zoals bekend, is eind 1952 een comité geïnstalleerd, dat zich ten doel stelt er voor te zorgen dat de gehele Leidse bevolking wordt doorgelicht. Tot heden is naar buiten nog weinig gebleken van de werkzaamheden. Maar het bestuur heeft niet stilgezeten en heeft zich op verscheidene plaatsen georiënteerd. Voort» beeft het allerlei voorbereidingen getroffen gaan geven. Dit bleek toen het gehele comité weer vergadering bijeen was. De voorzitter, wethouder Menken, deelde mee dat reeds voor de zomer- vacantie de meeste schoolkinderen wor den onderzocht. Gebleken was dat het toestél van de stichting „Fotu", waarmee het onderzoek wordt verricht, half Juni enige weken vrijkomt. Om dit produc tief te maken had de stichting aan het plaatselijk comité verzocht, vooruitlo pend op het algehele onderzoek in het najaar, dan reeds een bepaalde groep, bijv. de scholen, aan de beurt te doen komen. Dank zij de medewerking van alle hoofden van scholen voor lager en uitgebreid lager onderwijs (deze scholen worden bezocht door rond 14.000 kinde ren) kan aan dit plan uitvoering wor den gegeven. Deze groep komt dan voor het scherm in een periode van ongeveer drie weken, aanvangende vermoedelijk 16 Juni Aan het gemeentebestuur is een aan vraag gezonden om medewerking van de gemeente. Daarin is o.m. gevraagd de kosten van het onderzoek, bedragen de f 1.05 per persoon, van de school jeugd door de gemeente te doen betalen. Aangezien dit nagenoeg in alle plaatsen geschiedt mag aangenomen worden, dat ook Leiden dit zal doen. Verwacht wordt dat dit voor de anderen een stimulans zal zijn zich later eveneens voor dit on derzoek aan te melden. Tm zo mogelijk de gehele bevol- ln Sassenheim ligt een bloemenmazaiek, dat aanspoort zich aan te melden voor de Bescherming Burgerbevolking. Deze oproep in kleuren- moet wel resultaat afwerpen Foto N. van der Horst. ruchtbaarheid aan dit werk te king te doen deelnemen, moet de stad worden verdeeld ln wijken en blok ken en iedereen persoonlijk worden bezocht. Hiervoor zal nog heel wat werk worden verzet, niet alleen ad ministratief, maar er zullen zeer veel vrijwilligers nodig zijn om enige da gen als propagandist op pad te gaan. Om een en ander uit te werken en te leiden is naast het bestuur een aantal werkcomité'» gevormd, waar in alle leden van het grote comité zijn ingedeeld. Er zijn vier werk comité'». t.w. voor de jeugd, voor ouden van dagen, voor het bedrijfs leven en voor de overige bevolking. Voor de werving van propagandisten zullen alle organisaties, die door hun vertegenwoordiger in het comité zitting hebben, worden ingeschakeld om 800 a 1000 man te leveren. Het is namelijk de bedoeling dat iedere propagandist niet meer dan 25 30 gezinnen behoeft te bezoeken. Op deze wijze zal dit niemand veel tijd kosten, maar moeten zich ook voldoende vrijwilligers melden. Tevoren worden zij voorgelicht en allen zullen, wanneer ze op pad gaan een zo nauw keurig mogelijke instructie meekrijgen. Reeds nu is een opwekking daaraan medewerking te verlenen, zeker op haar plaats. Ieder op wie binnenkort een be roep wordt gedaan, wekken wij gaarne op zich beschikbaar te stellen. Centrale stierenkeuring te Alkmaar De centrale stierenkeuring te Alkmaar genoot belangstelling uit alle provincies. Bovendien waren er tal van buitenlan ders. die met grote interesse de keuringen volgden. De bedrijfsvoering in verschil lende fokbedrijven is er op ingesteld, dat een aantal dieren beschikbaar is voc export, zodat in deze keuring ook het reclame-element niet ontbrak. We heb ben de indruk, dat deze opzet geslaagd is door de goede kwaliteit der dieren en de kwaliteiten van de show op zichzelf. De fok-inrichting in Noord-Holland draagt enigszins een apart karakter. Dat is altijd zo geweest Maar wij hebben de indtjuk, dat deze hoe langer hoe meer naar die van de andere provincies ook naar die van Friesland toegroeit. Bijna alle Noordhollandse stieren hebben reeds Fries bloed. Dat is tot stand gekomen door aankoop van vooraanstaande stie ren in Friesland, maar ook door paring van beste Noordhollandse koeien stieren in Friesland. Bovendien wordt dit sterk in de hand gewerkt door de K.I. Bij de jongère stieren zat er nog wel wat kaf onder het koren, maar er waren ook heel wat veel belovende exemplaren. Over de 2- en jarigen kan hetzelfde gezegd worden. grootser en „stoutmoediger" dan de voor oorlogse. Nederland is inderdaad bloe- menland. Ook de Belgische ambassadeur prees de „onbaatzuchtige vriendschap" om de Belgische kwekers gelegenheid te geven hun producten hier te exposeren. Hij wilde niet ingaan op de moeilijkheden die zich in de internationale handel op tuinbouwgebied voordoen. Maar hij was er van overtuigd, dat de samenwerking op Flora '53 een gunstig teken is in de richting der oplossing. „Bloemen niet scheiden". brengen!' De inzendingen De show kan eigenlijk in drie groepen onderverdeeld worden en wel: dt orchideeën, de azelea's en de groene er bonte kasplanten. De grote collectie or chideeën heeft een plaatsje gevonden ir de erehal. Daar staan de statige Catt- leya's, de rijkbloeiende Cymbidiums, de trotse Odontoglossums, de elegante Cypi- pediums met hun sierlijke „Venus-schoen- tjes", de voorname Miltonia's en nog veel meer soorten. Het arrangement in het bloemenpaleis is sober en juist daarom aantrekkelijk. Langs de kanten prijken de palmen vele soorten, terwijl men op de vo grond brillante Anthuriums ziet met edel gevormde bloeischeden die een afmeting hebben als nauwelijks voor mogelijk gehouden. Daar staan ook diverse nie soorten Hortensia's en voor het overige het Azalea wat de klok maar wenst te slaan. Men ziet zowel Japonica's als In- dica's in een prachtig kleurenassortiment intens-lila, oranje-rood zalmkleuren de boventoon voeren. En bovendien toont men ook struik- En hier is de rijkstuinbouw school in Lisse weer. Met een kleurentapijt, dat zeker dui zenden ogen zullen bewonde ren. De letters op de voorgrond vormen de woorden Weten schap steunt Export. Een waar heid, die een van de pijlers is van het succes van de Bollen streek. Foto N. van der Horst t Dames Ridgway en Wilson bezochten bollenstreek Gisteren zijn Mrs. Ridgway, echtgenote van de opperbevelhebber der NATO- strijdkrachten. en Mrs. Wilson, de echt genote van de Amerikaanse minister van Defensie, die thans in Parijs vertoeft voor de Atlantische conferentie, geheel onverwacht naar Nederland gekomen om een bezoek te brengen aan de bollenvel den. Het programma voor dit bezoek was hetzelfde als de vorige week bij het be zoek van de generaal en mevrouw Ridg- Óm 11 uur bezochten de dames de Keukenhof. Na rondleiding door de heer Van Waver en werd geluncht. Des mid dags is een bezoek aan Flora gebracht. Vao Ned. zijde zyn de beifie dames ont vangen door mevrouw Staf, de echtgenote van de minister van Oorlog, en mevrouw Kranenburg, de echtgenote van de staats secretaris van Oorlog. De bezoeksters zyn nog gisteren naar Parijs teruggekeerd. flora 1953 Reeds 'n kwart millioen bezoekers Ondanks het koude weer in de eerste vier weken heeft het betalende bezoe kersaantal van de Flora 1953 reeds het kwart millioen overschreden. Nu de tul pen, naast de narcissen en hyacinten, in volle bloei staan stijgt het aantal bezoe kers met de dag. pyramidevormen. De grote groepen Azalea's worden gescheiden door collec- groene en bonte planten, zoals Bro- melia's, Crotons. Sansevieria's, bonte Annanas en Ficus (de bekende rubber- plant). Een indrukwekkende show, die stellig veel belangstelling zal trekken. Advertentie) EEN OVERALL A èn in prijs... èn in kwaliteit... Graag „iets extra's" Het Leidse Comité „Autotocht Ouden van Dagen aller Gezindten" schrijft ons: Het ós dit jaar precies een kwarteeuw geleden, dat ons comité voor het eerst een autotocht voor ouden van dagen organiseerde. De animo daarvoor is van het begin af van de zijde der oudjes bijzonder groot geweest en ook over ge brek aan belangstelling en medewerking van de kant der autobezitters, die zich zelf en hun auto's geheel belangeloos ter beschikking stelden, hebben wij nooit te klagen gehad. Mede als gevolg van het feit. dat de gemiddelde leeftijd van de Nederlander en naar wij mogen aannemen dus ook van de Leidenaars zich in stijgende lijn beweegt, ddent niettemin geconsta teerd. dat de toename van het aantal gegadigden geen gelijke tred hield met het groeiend getal automobilisten, met als logische consequentie, dat in toe nemende mate moest worden gebruik ge maakt van autobus-ondernemingen, het geen. ondanks gereduceerde tarieven, zware offers stelde aan de kas. Wanneer men weet, dat ondanks de belangeloze medewerking van zeer velen, het vorige jaar. toen meer dan 800 oudjes aan de tocht deelnamen, de uitgaven het bedrag van f 1500 ïuimschoots overschre den en anderzijds het comité over geen andere middelen beschikt dan die. welke het jaarlijks van sympathiserende stad genoten ontvangt, dan kan men gemak kelijk begrijpen hoe moeilijk het is de touwtjes steeds weer aan elkaar te knopen. En dit Jaar ls het nog wel een jubi leumjaar. waarin het coimité zo graag „iets èxtra's zou willen doen". Teneinde daartoe de allereerste voor waarde te scheppen, heeft het comité aan het gemeentebestuur verzocht ditmaal een huds-«an-huis-collecte te mogen hou den en het college van B. en W. heeft die toestemming spontaan verleend. Deze collecte zal in de komende weck worden gehouden en in de eerstvolgende dagen kunnen de ingezetenen dus een bezoekje verwachten van een der comité leden of hun assistenten met het verzoek voor het goede doel een bijdrage t» schenken. Alleen van wie nabij meemaakte, wat deze jaarlijkse uitgaansdag ln het leven van honderden Leidse oudjes betekent, kan beseffen hoe zij nu al weer hun kerend naar deze dag uitaien. Toen zij het vorige jaar na afloop van de tocht vernamen, dat 1953 een jubi leumjaar zou zijn, ging een vijftal hun ner spontaan de huizen der bejaarde deelnemers rond en het gevolg van hun actie was. dat als ondergrond van de jubileum-kas aan het comité een bedrag van ruim f 250 kon worden overhandigd. Moge de burgerij de volgende week op deze grondslag voortbouwen, opdat de komende autotocht in begin Juni nóg meer dan anders een feestelijk karakter zal dragen. Weer zwanen in de Rijnsburgersingel Gisteren werden aan de Rijnsburger singel nabij „Amicitia" twee zwanen te water gelaten, die onze burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot namens het gemeentebestuur in ontvangst had ge nomen van de voorzitter van de perso neelsvereniging der lichtfabrieken, de heer H. van Woudenberg. Deze zwanen dienen ter vervanging van Leida en Lei- do, die in Januari om het leven kwamen. Behalve de wethouders de heren D. v. d. Kwaak en A. J. Jongeleen gaf ook de directeur der fabrieken, ir Y. Ykema. van zyn belangstelling blijk. Dit bericht geldt ter vervanging van ons bericht van gisteren. Welke apotheek De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 25 April 13 uur tot Zaterdag 2 Mei 8 uur waargenomen door apotheek Boek- wyt. Breestraat 74. tel. 205Ö2 en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. Een dokter nodig De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de dokters asperse, Kortmann. Simons en Stoffers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3