V Afsluiting zeearmen rijke belofte voor toekomst Toch is het zo Adspirant-emigranten kunnen omscholingscursus volgen Zijn wij verantwoordelijk? PUROL Geneest al wat Uw huid deert I ZATERDAG 25 APRIL 19! (Advertentie) Onderdelen Toebehoren Banden Maandag, Dinsdag en Woensdag ook 's avonds i Garage-uitrusting. Aldus ii Klein op jubileumcongres van technici Tijdens de jubileumviering van het Ned. Instituut van Middelbare en hogere technici te Den Haag, sprak gistermiddag ir J. L. Klein, directeur-hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat Zuid-Hol land over waterstaatkundige toestanden in Nederland. Ir Klein wijdde bijzondere aandacht aan de benedenrivieren en aan de zeearmen, zowel in het heden als in het verleden Op economische gronden kwam spr. tot de slotsom, dat in finan cieel opzicht het afsluiten der zeearmen niet duurder behoeft te zijn dan ver hoging der bestaande dijken. Naar zijn inzichten heeft onsland dringend be hoefte aan een grotere veiligheid, nieuwe cultuurgrond, recreatiemogelijkheden en vooral ook een krachtige verkeersontwik- keling in het Zuidwesten des lands, waardoor ook ontwikkeling van het be. trokken gebied in industriële zin moge lijk kan worden. Afgezien van de technische mérite is het afsluiten der zeearmen een investe ring. die naar de mening van ir Klein in de toekomst rijke vruchten zal kunnen afwerpen. Het op deze wijze ontsluiten van Zuidwestelijk Nederland zou aan dringende behoeften van het zeer dicht bevolkte Westen tegemoet komen en te vens de sterke economische ontwikkeling van Noordwest-Brabant kunnen veroor- Heidenkingsiede van de voorzitter Vandaag, op de tweede dag van het congres, hield de voorzitter, de heer H. L. Engbert, een herdenkingsrede, waarin hij een terugblik gaf op de totstand koming en de titulatuur van het Insti tuut In het buitenland, zo merkte spr. op, heeft men soms een volkomen ver keerde indruk omtrent de betekenis va: ons corps en onze opleiding. Onze afgestudeerden van de M.T.S. scholen zijn in het buitenland evenzovele ambassadeurs van onze Nederlandse dustrie en nijverheid. De steeds verder gaande en zo hoogst noodzakelijke dustrialisatie van ons land, roept vele problemen op, waarvoor ook ons Insti tuut zich ziet gesteld Het ligt voor de hand, dat wij, wéér wij ook te werk zijn gesteld, hetzij als constructeur, als bedrijfsleider, of as sistent-bedrijfsleider, hetzij als technisch ambtenaar of technisch hoofdambtenaar, om enige van onze kenmerkende be roepen te noemen een grote verant woordelijkheid hebben te dragen. Wij willen deze gaarne aanvaarden, wij willen gaarne met anderen samenwerken, zowel met de academisch gevormde tech nici als met andere groepen, als bijv. het lager technisch kader en de vakarbeiders Maar men dient dan ook een open oog oor te hebben voor onze plaats en ik in het bedrijfsleven voor ons aan- el in de techniek in het algemeen. Regering wil termijn verlengen Ondernemingsraden een jaar later klaar De regering is van plan te bevorderen dat de termijn, waarbinnen de onder nemingsraden krachtens de desbetref fende wet tot stand moeten zijn gekomen, te verlengen met een jaar. De wet op de ondernemingsraden is 7 Juni 1950 in werking getreden en be paalt o.a. dat drie jaren na haar in werkingtreding ondernemingsraden moe ten zijn ingesteld voor ondernemingen met 25 of meer meerderjarige werk nemers. Deze termijn verloopt dus 7 Juni a.s. De Soc. Economische Raad heeft thans omstreeks 20 bedrijfstakken bedrvjfs- nissies ingesteld, die zich belaster met de oprichting van ondernemings raden. Naar schatting zullen nog onge- eer 15 van deze commissies volgen. De vice-pres. van India, dr Radha- krisjnan, zal gedurende twee maanden vriendschapsbezoek aan de V. S., Canada en West-Europa brengen. Hij zal aar verwachting 18 Mei vertrekken. Hij gaat eerst naar Washington en later a. naar Nederland. (Advertentie) Hebt U iedere avond ver moeide, pijnlijke voeten gVoetptfnen en vermoel- brandende voeten I behoren nu tot het verleden. De nieuwe G o -O n voetbalsem brengt onmiddellijk verlichting, verjaagt het gevoel van moeheid en maakt Uw voeten jong. fris en gezond. Het verzacht de hard geworden huid en bevordert de bloeds omloop. Go-On laat geen vlekken na op kousen of sokken. Neem eens een proef. Koop vandaag nog een tube Go-On by Uw drogist. gezamenlijk een cadeau kochten. Voor wie dit bestemd was. vermeldt de historie niet, doch wyl het hier een klok betrof, zo mogen we toch ver onderstellen dat het een jubileum gold of op z'n minst Vaderdag. Maar goed, die kok kostte f 30, zodat ieder der meisjes een tientje kwijt was, een bedrag dat toch zeker wel ééns per jaar voor papa kan worden neerge teld! Het is nog géén 3 cent de man per dag! Het bezwaar tegen de prijs ging in dit uitzonderlijke geval dan ook niet uit van de drie vriendinnen, doch van de winkelier, die zyn bediende er van betichtte f 5 te veel te hebben bere kend, welk bedrag hij aan de meisjes diende terug te betalen. De winkel bediende voldeed aan deze opdracht slechts ten dele, en over de motieven welke hem daarbij door het 'hoofd hebben gespeeld, behoren we te zwij gen. Het vorige jaar nog hebben we een advocaat voor de rechtbank horen verklaren, dat Iemand die de samen leving opzettelijk voor een ton had benadeeld, belemmerd zou worden in het vinden van een werkkring, alleen al omdat de pers zoveel ruchtbaar heid aan die diefstal had gegeven. Nu, aan ons zal het niet meer liggen! En om onze goede wil te tonen ziul- len we dus beginnen met de naam van de winkelbediende te verzwijgen en bovendien zullen we van de ver onderstelling uitgaan dat deze jonge man, overwegende dat f 5 nu eenmaal niet door drie gedeeld kan worden, gemakshalve f 2 in eigen zak stopte en de meisjes ieder f 1 terug betaalde. Ieder meisje had dus f 9 voor het cadeau neergeteld, dus was er f 27 .n totaal betaald. Bovendien had de ar geloze winkelbediende die we veel succes in zijn volgende werkkring toewensen f 2 in zijn broekzak, tezamen dus f 29. Maar, zo luidt de vraag, waar is nu die ene ontbrekende gulden gebleven? Voor vanavond wordt het te laat om die gulden te zoeken, zodat we dit tot morgen zouden willen uitstel len. Indien u althans er niet zelf reeds in geslaagd is dit voorwerp te vinden. Eén raad zou ik u echter bij het zoeken nog willen geven: hoedt u voor de hond die u vanaf het tuinhek welwillend tot de voordeur begeleidt, want hij bijt u nijdig in de enkel zo dra u één voet op de drempel durft zetten! Dat zal Maandag blijken. (Nadruk verboden.) Bodegravers ontvoerden ontrouwe echtgenoot Twee inwoners van Bodegraven ver toeven thans in een politiecel te Hilver sum. omdat zij dezer dagen 'n derde uit Bodegraven, tegen zijn wil, uit Hil versum zouden hebben ontvoerd. De ontvoerde had de echtelijke ning in Bodegraven met achterlating zijn vrouw, van wie hij wenst scheiden, verwisseld voor een woning in Hilversum, waar hij bij een andere w inwoonde. Zijn .kennissen" uit Bodegraven reden Donderdag per auto deze woning, belden aan en door zochten het huis, waarbij zij de gezochte aantroffen in een kast, waar hij zich schuil hield. Volgens de lezing van deze verborgen gasthee hadden zy hem zijn handelwij: duchtig verweten en dit op hardhandige wijze onderstreept. Daarbij was kunstgebit stuk geslagen. Vervolgens was hij, tegen zijn zin, in de auto den en meegenomen naar Bodegraven, waar hy werd afgeleverd aan het huis van zijn echtgenote. Des avonds nog is de man terugge keerd naar Hilversum, waar hij bij de politie aangifte deed van mishandeling en ontvoering. Deswege zitten de twee Bodegravers thans te Hilversum in de ceL Commissie bestudeert „opzet" aannemers Minister Zijlstra is mengde commissie te dering van de opzetregeling ge- ter bestu- TI1 ,...n=«,- het aan nemersbedrijf. Van deze commissie zul len vertegenwoordigers van het bedrijfs leven ambtenaren deel uitmaken. Wellicht nog loon toe Zes tot acht maanden in de landbouw werken en 's avonds studeren De COMMISSARIS van de emigratie heeft gisteren meegedeeld, dat de inschrijving is opengesteld voor omscholing van adspirant-emigran ten, bestemd voor landbouw- en veeteeltbedrijven. In verschillende delen land zullen enige honderden cursisten kunnen worden geplaatst, die genegen zijn in Australië of Canada in de landbouw te werken en tot dusverre nog geen of onvoldoende ervaring hadden. De aanmelding voor deze kosteloze cursussen moet gebeuren by de gewestelijke arbeids- bureaux en de kantoren der particuliere emigratie-organisaties. Bovendien wordt hun de nodige kennis de Engelse taal bijgebracht, Daar vorig jaar de in de Midden- Beemster genomen proef met deze land- bouwscholing een goed resultaat heeft opgeleverd, volgt thans de instelling van deze cursussen op grótere schaal. Als scholingseentra zijn reeds aangewezen een drietal kampeercentra namelijk by Cocksdorp op Texel, bij Anna-Paulowna- polder en by Bennekom, voorts kampen in de Noord-Oostpolder, de Biesbosch en de Wilhelminapolder op Zuid-Beveland. Het ministerie van Landbouw onderhan delt over de aanwijzing van nog andere centra. De cursussen duren 6 tot S maanden. Overdag zullen de gegadigden practisch werkzaam zijn op daartoe uitgezochte landbouwbedrijven, terwijl zij in de avonduren theoretisch, onderricht krijgen landbouw- en veeteeltconsulenten. Nieuw geneesmiddel tegen t.b.c. De twee krachtigste middelen tegen tuberculose, streptomycine en isoniazide (INH), zijn voor het eerst chemisch tot één geneesmiddel verbonden. Uit de aanvankelijke proefnemingen met het nieuwe middel, dat „streptohy- drazide" wordt genoemd, blijkt, dat het een krachtig wapen in de hand vai tb.c.-specialist zal kunnen worden, gezien het doeltreffend is tegen tuberkel bacillen, die de werking van streptomy- of van isoniazide, afzonderlijk toege past, kunnen weerstaan. In de laboratoria van Charles Pfizer êc Co., de te Brooklyn gevestigde pharma- ceutische maatschappij, werden beide middelen chemisch zodanig verbonden, dat 1 gram streptomycine en 236 milli gram isoniazide met éér. enkele injectie kunnen worden toegediend. (DOOR PROF. DR J. PRINS) T\E DAG. waarop het drie jaar geleden i-s. dat de Republiek der Zuid-Moluk- erd uitgeroepen, geeft tot veel ge dachten aanleiding. Deze gebeurtenis voltrok zich slechts 4 maanden na de geboorte van toen, al thans in het -Nederlands, de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië heette. Zelfs een 'kind kent min of meer het verband tussen het laatstgenoemde en het êerstvermelde feit. Op de dag, waarop de souvereimteit aan die Verenigde Sta- Indonesië werd afgedragen, ken schetste een ministeriële rede het Indo nesische probleem als te zijn geweest een „molensteen", die het kleine Nederland jarenlang met zich had omgedragen. Maar nu, dat was voorbij. En het scheen elen toe, da-t in plaats daarvan de Ronde Tafel-overeenkomsten als een snoer van edelstenen om de Nederlandse hals wer den gehangen. Vele „progressleven" sche nen buitenmate verheugd. Maar ook zij, die ernstige critiek meenden te hebben op het „hoe" en „wanneer" van deze historische, onherstelbare wending, hoop ten er toch. gebogen over de „R.T.C."- overeenkomsten, het beste van. Want de staatsstukken van de Haagse Conferentie zijn een fraai en indrukwek kend papieren geheel. Een bekend Neder lands geleerde zei in Januari 1050 tot een niet minder bekend Vlaams geleerde: „Wel, het is te hopen, dat men bij U de deze (schijnbare)bondsstaat zelf en. alle andere pas-opgerichte en half georganiseerde deelstaten daarbij. Want die mochten er geen gewapende macht ia houden. Indien deze „mogelijk heden" de Nederlandse politici ook iaar „voor ogen gezweefd" hadden! Alleen op het exercitieveld kan men, a een mislukte manoeuvre eenvoudig commanderen: „Herstelt de beweging" opnieuw met hetzelfde beginnen. Thans, in April 1953, is de aanwezigheid i 14.000 Ambonnese ontheemden hier Nederland, is het bovengronds ver zet op Ceram en het ondergrondse elders, zijn de gesneuvelden, de gevan genen, de hongerlijders daar één reeks aanklachten tegen ons. Er is géén weg terug. Maar is er dan ook geen weg vooruit? vooral die der Eerste Kamer ïen nu en dan klare, sterk pro- Ambonnese taal lezen. Bijvoorbeeld, dat Nederland zich tegenover Indonesië „be zwaarlijk kan losmaken van zijn rechtsplicht, vast te houden aan de verwezenlijking van het zelfbeschik kingsrecht in Indonesië, zonder aldus ir strijd te komen met de internatio nale rechtsorde"Goede redevoe ringen worden soms gehouden, waarin de stem van het geweten doorklinkt. Maar toch, in feite maakt nauwelijks één der volksvertegenwoordigers ernst met zijn bezwaren door b.v. eens uitdrukke- Belgische koningskwestie even bevredi- lijk tegen een ministeriële begroting te gend oplost, als dat 'bij ons gelukt is met het Indonesische probleem". Zo waren er. Hoe fraai dan die geheleHaagse docu mentenstapel lijkt te zijn, er is nauwelijks één artikel in te vinden, waarmede Ne derland in politieke of juridische zin. eer inlegt. Een ieder weet het: veel is gered maar niet de eer. Immers, het is hoogst oneervol voor een natie over eenkomsten te sluiten, die niet alleen schadelijk zijn voor de erkende rechten van groepen onderzaten, maar bovendien schijnovereenkomsten zijn zoals deze, een enkel hoofdstuk daargelaten. redevoering 3 Nov. 1950 getracht aan deze Haag se stukken het karakter te geven van een onopzegbare overeenkomst, een soort eeuwig edict. „Wanneer ons deze moge lijkheid" van opzegbaarheid „ook maar voor ogen had gezweefd, hadden wij ons werkelijk nie zoveel moeite be hoeven te geven ten aanzien van de nauwkeurige redactie van de bepalingen der RTC-overeenkomsten. Deze overeen komsten zijn uit haar aard niet opzeg baarEen ieder weet, wat er thans met deze tractaten gaande is. Nederland maakt zich al op, over nieuwe „onopzeg bare overeenkomsten" te gaan onderhan delen. Heeft men _ich dan niets te ver wijten? Om tot de ontknoping der Ronde Tafel overeenkomsten tè komen, heeft de Ne derlandse Regering een moeilijk te del gen schuld op zich geladen. Die schuld ligt natuurlijk niet in de souvereiniteits- overdracht op zichzelf; zij is hierin te vinden, dat men, in één krampachtige en lang-aangehouden poging om zich met verbeten, door misplaatste internationale hulp overmoedige tegenstanders te ver zoenenal zijn vrienden en medestan ders verloochend en alleen gelaten heeft. Op Sumatra, op Java, op Celebes en in de Molukken/ En indien die verzoening gelukt wasIn deze maand der herdenking, beleefde Indonesië het einde van het proces tegen Andi Abdul Azis, oud-leerling van het Baarnse ly- De aldus te werk ^gestelde adspirant- emigranten krijgen, voorzover de plaat- Iceum. En vari het gedftag tegeii de éigen-, selijke situatie van de-arbeidsmarkt toe- aardige sultan HamidTI, alias sultan Max het gèdfhg tegeii de éigen-, «èlijké- laat, dat zij loonwerk verrichten, een ver. ?f „Soeltan Hollywood'/,- eenmaal doer goeding volgens de C.A.O. voor de land bouw. Als adspirant-einigranten worden aangemerkt diegenen, van wie met enige zekerheid kan worden aangenomen, dat zij binnen afzienbare tyd zullen emi greren. 66ste dodenlijst Slachtoffers van de watersnood Het informatiebureau van het Ne derlandse Rode'Kruis heeft de 66ste lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitge geven. Deze luidt: Dreischor Roggeband, Adriaan, geb. 4.4.1932 Laatste adres: Bogerdweg D 238, Drei- Schot van Veen, Johannes Marinus, geb. 25.6.1931. Laatste adres: Lange- weg P 50, Dreischor. Nieuwerkerk KleemansVan de Vrie, Adriana Johanna, geb. 30.7.1925. Laatste adres: Burg. Boumanstraat 26, Nieuwerkerk. Onde-Tonge Koert, Cornelis, geb. 31.7.1873 Laat ste adres: Stationsweg 75, Oude-Tonge. Tiggelman, Pieternella Adriana Stijntje, geb. 31.10.1949. Laatste adres: Oude-Tonge B 49. Vroegindeweij, Klaas, geb. 3.11.1898. Laatste adres: Oude-Tonge B 22. Nederlandse gunst en het prestige zijn afstamming gevoerd tot de hoogte, waarvan hy is afgestort. „Tijdig" verloo chend en verlaten. Zelfs een kind weet, welke geschiedenis ons door deze proces sen wordt ingescherpt Het is tenslotte die der Zuid-Molukken. Het weet. hoe eertijds door Van Mook de staat Oost- Ir.donesië werd opgebouwd, een veel soortig en veeltalig geheel van oude vorstenstaat]es en andere gebiedsdelen, waarbij ook de Zuid-Molukken zich, (voorlopig, zeiden ze) hebben aangeslo ten. Hoe, met geweld en list, ondérmij- ning en provocatie, deze staat intussen r deelstaat geworden werd aange tast en neergehaald. Hoe alleen de ver tegenwoordigende raad der Zuid-Moluk ken op Ambon waar nog mensen woonden, die vechten konden en wat wa- p hadden nog kans zag, op wettige, volkomen verantwoorde wijze tot verzet te komen tegen de Djokjase methoden. Overigens smolt alles als was in de Djok jase zon. Althans voor het oog. UN HIERVOOR en voor al het leed, ■L< dat er uit voortkwam en komt, ls Nederland verantwoordelijk. Immers, het allerpijnlijkste in de Haagse over eenkomsten is toch zeker dit: de Neder landse politici hebben goed gevonden, dat de „geregelde" en „ongeregelde" troepen en benden in Djokja'se dienst of aan Djokja'se zijde, die al dL jaren door met Japanse wapens geageerd hadden, erkend zouden worden als hét „leger" van de Verenigde Staten van Indonesië, gn nog Nederlandse wapens en goederen geleverd kregen bovendien. Zo werden de troepen der Djokja'se Republiek wel willend ter „beschikking" gesteld var de nieuwe bondsstaat. In waarheid kreeg „Djokja" daardoor de beschikking standpunt, dat onlangs door een Kamerlid aldus vertolkt werd: „dat op het ogenblik aan de Ambonnezen hier te lande, zowel als aan on„ de macht, de middelen en de bevoegdheid ontbre ken om deze Republiek der Zuid-Mo lukken recht te verschaffen. Wanneer wij desondanks zouden trachten de zaak der R.M.S. tot recht te verheffen, dan kan daarvan alleen schadelijk resultaat worden verwacht. Ik kan er daarom mee instemmen, dat de Regering thans er bij de Regering van Indonesië op aandringt een oplossing te zoeken binnen het kader der autonomie, welke de tegenwoordige staatsrechtelijke organisatie mogelijk maakt". Ja, waarlijk. De mentaliteit die hieruit spreekt tenzij het geachte Kamerlid sarcastisch was is geheel die, v door opeenvolgende kabinetten en par lementaire meerderheden in Nederland, wat overzeese politiek aangaat, gedragen worden. ME EN ZOU DIE mentaliteit misschien Yaltaïsme kunnen noemen. (Immers, de Haagse tractaten Jiebben een gelijke nis met de afspraken van Yalta). Het is dit edelaardige onbegrensde opportunis me, dat zelfs dingen hoopt, welke het met geen mogelijkheid geloven kén. En concessies doet, zonder iets terug t.e ver langen, zelfs geen beleefdheid. Die men taliteit móét overwonnen worden! Georges Duhamel heeft Nederland on langs bij het Franse publiek beklaagd. 1) Hij vertelde zijn lezers o.m., dat Neder land gedwongen was door de Verenigde Staten van Amerika Indonesië zonder meer aan de landzaten over te laten. Ik wilde wel geloven," schreef hij, dat dit metuit idealisme geschiedde. Maar het feit Het lied der aethergolven ZONDAG 26 APRIL Hilversum I. 402 m. KRO: 8 00 Nieuws 8.15 Plechtige hoogmis NCRV: 9 30 Nieuws 9.45 Strijkorkest 10.00 Kerkdienst Vrije Evang. Gemeente* 11.30 Geestelijke liederen 1145 Harp en orgel KRO: 12.15 Apologie 12.35 Gnyn„ 12£S .Zonnewijzer l.OO Nieuws 110 Lunchconcert l.w Boekbespreking 1,55 Gram Voor 'de jeu^d "2.3Q; Kai 1 t 4.34 eugddier- rubriek NCRV: 7 00 Vocaal c orkest en solisten 7.30 ..Gelooft u di KRO: 7 45 Nieuws 8.00 Gram. 8.25 De gew man 8.30 Gevar programma 10 00 Proi ■ÉMÉÉ^ 10 46 Avondgebed 1 Nieuv 11 1512 00 Gramofooi ium II. 298 m. VARA: 8.00 Nieuws ntietlps 8 40 Orgelspel Hllvers 1.20 Gram. 8.30 V: l 00 „Wat groeit en bloeit" 9.15 Kamc slijk leven" n solisten 9 45 ,.Ge« .30 Met e slag 1100 Gram. 11.30 Cabaret Hammond orkest 12 35 „Evei 45 Oosterse Kerkdienst IK OR: 7 00 Klnderdienst 7 35 „Gesprekken om de Bij bel" AVRO: 8 00 Nieuws 8 05 Gev. muziek '.05 „Désirée", hoorspel 9.55 Gram. 10.30 óansmuziek 11 00 Nieuws 11 15 Reportage of tram. 11.25—12.00 Gramofoonmuziek. Engeland. BBC. 330 m. 12 10 Critieken 1.00 STieuws 1.10 „Country Magazine" 1.40 Gram 00 Wenken voor de tuin 2.30 Hoorspel 4.00 Concert 4.45 Boekbespreking 5.00 Voor de cinderen 5.30 Voordracht en muziek 5.50 6 15 Symphonie-orkest Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12 00 Ver zoekprogramma L00 Variété-orkest 1.15 Ge- var muziek 1.45 Gevar programma 3.00 In terviews 4.00 Variété-orkest en solisten 4 30 Gevar programma 5 00 Round Britain Quiz 5.30 Gev. muziek 6.00 Gram. 6.30 Hoorspel met muziek 7.00 Niéuws, journaal 7 30 „Scrapbook for 1912" 8.30 Community hymn singing 9 00 Gev programma 10.00 Nieuws 10 15 Pianospel 10,30 Muzikale causerie 10.45 Orgelspel 11-15 Gr Frankrijk. Nat. beeld 1.00 Nieuws 1 20 Hoorspel 3 35 6.00 Symphoniseh orki 1 46—12 0 irkest 12 45 Con< 7Q Golf van Bizcaya, die bekend staat als zeemans- Hij gebruikt een maaltijd van vreemde kost en graf. betaalt één nacht logies. Joris krijgt een grote pul wijn, waar hij geen Maar spoedig zien ze de ingekeepte, uitgevre- Dan gaat hij weer naar buiten. De lucht is raad mee weet, maar de maaltijd van fruit, vlees ten kust van Spanje en passeren ze de diep vochtig en heet, benauwend, broeiig. Maar bin- en bonen begunstigt hij met de duidelijkste blij- in het land inbijtende inhammen en de ver in nenshuis is het helemaal niet uit te houden. Hij Ken van waardering. zee naar voren stekende kapen, onverzettelijke slentert langs de haven, zoekt in de buitenwij- Na de maaltijd gaan ze er op uit. Joris geeft klippen, die de golfslag der eeuwen verduurd heb- ken naar een beter logies. Hij wil het reeds be- oren en ogen de kost, bestudeert de verschillende h®n. Voor een jong en onervaren hart is al dit taalde graag vormen van schepen en tuigage, terwijl de praat- de steek laten. grage schipper rechts en links gesprekken knoopt. Terwijl Joris aandachtig de manoeuvres van een uitvarend schip volgt, heeft de schipper een collega gepraaid, die een flinke borst gebrui ken kan. Hij wenkt Joris en roept luidruchtig: „Je bent in.'t land van de wijn geweest, nu kun je naar 't land van de citroenen." De schipper is een Zuiderling met Baskisch bloed, een stoere donkere figuur, afkomstig uit het kustgebied bij de Pyreneeën. Zijn forse wel gevormde gestalte en rechthoekig gezicht vesti gen een indruk van kracht en vertrouwen. Hij «innen vertelt, dat hij afvaart naar Cadiz in Espana en vandaar niet terugkeert. Spanje heeft veel ha vens en van Cadiz varen schepen in alle richtin gen over de grote Oceaan, dus gemakkelijk een vaartuig vinden, bestemd vreemd en indrukwekkend. Maar alles Tegen de avond wordt het rumoer krachtiger, went. Een jong gemoed is even snel aangepast Ongure typen van allerhande huidskleur vullen de als beïnvloed. kronkelige straatjes, opgedirkte vrouwen verto- -Het- Goudland gevonden DOOR K. JONKHEID nen zich aan vensters en deuren. Joris vlucht naar zijn slaapstee. Zijn hoofdkus sen is een zak gedroogde planten en zijn peluw schijnt gevuld met zachte turven, zoals móeder 's winters in de hut stookt Lichaamsbedekking is er niet. Maar dat lijkt niet nodig, de lucht in het vertrek is om te smoren en het enige ven ster zit potdicht. Uit een aangrenzend vertrek valt wat licht door een luik, boven in het be- De vaart is voorspoedig en de zwijgzame Bask schot. Joris klimt op de enige aanwezige bank stelt geen hoge eisen, dus de dienst is niet zwaar. en stoot het venster open. Een ontzettende stank Binnen vier dagen zeilen ze de haven van Cadiz van verrotte vis en andere rottende stoffen dringt binnen en stapt Joris aan wal. onmiddellijk binnen en Joris haast zich, het ven- Het land der Senors en Hidalgo's valt hem niet ster nog sneller te sluiten dan hij het open deed. j j mee. Cadiz, vijf en twintig eeuwen oud, is geen Hij loopt naar het voorvertrek, zet zich op een de grote Oceaan, dus Joris zal daar eerwaardig patriarch, maar een vuile slet, een schemel en eet een stuk brood. De vrouw des ju - u vaa"Hlg *m2en' "esterna voor gat vol kroegen, waar dobbelende en wynzuipende huizes, in kléurige zwier van slonzige kledij, loopt de haven, waarheen hij wil. Zijn gage zal hem zeeiuj hun tijd en hun geld verdoen. in en uit zonder naar hem te kijken, worden uitbetaald in goud. De nacht na aankomst kan hij aan boord sla- Hij gaat terug naar het slaapvertrek, zet de Aangemoedigd door zijn vorige schipper, mon- pen, maar daarna moet hij onderdak aan wal deur wijd open, hangt zijn bovenkleding over de stert Joris voor de vaart naar Cadiz. Dezelfde zoeken. Daartoe zijn gelegenheden genoeg, als bank en legt zich in schamel ondergoed op het dag vertrekken ze. Die middag en die nacht ste- men maar geen eisen stelt. Overal vindt hij bed. venen ze langs de kust, maar de tweede dag hetzelfde. Rumoer en vuil. Tenslotte, in een ach- Daar knapt hij van op. Stil liggen, zonder be ziet Joris rondom zich niets dan water. Dat be- terstraat, die wel even smerig maar niet zo ru- dekking van schapenvacht of zware kledingstuk- nauwt hem soms, want de lucht is onvriendelijk moerig lijkt, vindt hij een vertrek met nachtver- ken, bekomt hem goed. De schemer valt, hij en de zee onrustig en ze zijn nu midden in de blijf voor vier personen. Ook kan hij daar eten. dommelt in. ramma 11.00 Nieuws 11.05—12.00 Gra Brussel. 484 m. 12.10 Omroeporkest lieuws 115 Verzoekprogramm 10.50 .Niéuws 11.00 Gram.. 11.56 Nieuws Engeland. BBC. Uitzendingen voor Neder land: 8 0Ó—8.15 Engelse les voor beginnelin- 49 42 en 31 m.); 5.00—5,15 En gelse lés voor beginnelingen (op 224 49. 42, 10 00—10j J Lor.der.se MAANDAG 27 APRIL Hilversum I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Tulpen-rally. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 'n Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.10 Tul pen-rally. 8.20 Sport. 8.25 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Gevar. progr. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.33 Orgelconcert. 1.00 Nieuws. 1.15 Tulpenrally. 1.25 Banjo-orkest. 1.50 Gram. 2.00 School radio. 2.30 Gram. 2,45 Voor de vrouw. 3.15 Gram. 3.26 Strijkkwartet. 4.00 Bijbellezing. piano. 5.00 V< "IÉ 5.15 Voor de jeugd. 5.: uitzending: F 6.20 Sport. I i. 5.45 Regerings- >fT dr G. Stuiveling: Moderne Indonesië. 6.00 Fanfarecorps. Amus.muziek. 6.45 Eng les 7.00 Nieuws. 7.10 Blaastrio. 7.30 „Volk en Staat". 7.45 Negro-splrltuals. 8.00 Radiokrant. 8.20 Gram. 8.40 „Dominee in Dixie", hoor spel. 9.50 Amus.muziek. 10.10 Gram. 10.15 Vocaal ens. en sol. 10.45 Avondoverdenking. 11.00 Nieuws. 11.15 „Man en Vrouw". 11.30 Gram. 1150—12 00 Tulpen-rally Hilvi 710 Gra m. 9.00 „Onder de par 10.30 Schoolradio. 10.50 Voor de zieken. 11.35 Pianorecital. AVRO: 12.00 Orgel en sopraan. 12.33 Gram. 1.00 Nieuws. 1.15 Gram. 1.20 Gevar. muziek. 1.45 Idem. 2.00 Kookpraatje. 2.20 Kamermuziek. 2.50 Voordr. 3.10 Orgelspel. 3.30 Gevar. muziek. VARA: 4.00 Gevar. progr. 4.45 Vrag< 6.15 Hai 6.45 Voc 5.50 •ubriek". 8.00 Ni' 8.45 „De Mei-opstand' :k. 9.55 „He het "n.V.V.' Nieuws. 11 Engeland, BBC 330 Gevar. progr. 6.00 Nieuws, rl. overzicht, [suitzendlng: 8.05 Caba- srspcl. 9.35 ilvaartsplar Radio Philh. Orkest. 11.00 .00 Gram. 12.00 Gram. 12.25 12.55 Weerberichten. 1.00 1.10 Lichte muziek. 2.00 Voor de scholen. 3.20 Critieken. 4.05 Gram. 4.30 Klankb. 5.00 Voor de kinderen. 7.55 Weerber. 6.00 Nieuws. 6.15 Sport. 6.20 Boekbespreking. 6.30 Schots orkest. 7.45 Hoorspel. 8.15 Twin tig vragen. 8.45 Wcreldcomm. 9.00 Nieuws. 9.15 „No cross, no crown". 10.45 Pari. over zicht. 11.00—11.03 Nieuws. Engeland, BBC 1500 en 247 m. 12.00 Orgel spel. 12.30 Dansmuziek. 1.00 Concert. 1.45 Voor de kinderen. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Gevar. muziek. 3.45 Accord, muziek. 4.15 Mrs. Dale's Dagboek. 4.30 Hoorspel met mu ziek. 6.30 Gram. 6.45 Hoorspel. 7.00 Nieuws 7.25 Sport. - heeft de evenwichtsstoornissen in ef' belangrijk deel der wereld doen toea misschien alleen ten profijte w eeuwige" koopman. En het h» Frankrljks invloed In Indo-Chlna j ruïneerd; Azië opengesteld voor zegevierend communisme.... IET is niet de bedoeling den lezer) ■'■vragen, of hij het met de beroem Franse schrijver eens is, of niet. Er. echter veeleer aanleiding iets vragen. Heeft dit ons Nederland, ns gonst van propaganda v< peso samenwerking, federalisme, toll Ti van het verre geluk der Bene] wijgen! al deze „progressie] jaren door, zich niet geroepen geve de weg der Europese samenwerking zoeken om der wille van de over; belangen en rechten der Europese ten, of liever van West-Europa als heel? Is het nu nooit tot een gezamei standpunt gekomen, ook ten aanzien het zelfbeschikkingsrecht en (om eens met wijlen Van Maarsev» te spreken) de „grenzen van doelmat heid", waaraan dit gebonden is? zelfbeschikkingsrecht dat „Ln de v dermate morele steun vindt in de hai der mensen dat men daarvoor met kr« kan optreden, ook voor het intei tionale forum?" Aan de Indonesi wereld hebben wij niet veel te ten. Zo „doeltreffend" was onze in 1949, dat pro-Djokja en anti-Djol hetzij met vreugd, hetzij met v voelden: „Die Hollanders willen af". Maar wij zyn er recht» van af. En het wordt tijd, dat wij wille van het herstel van door doen geschonden recht, tërwille herstel van ons fatsoen, nu een volhardend overleggen, met Franki België in de eerste plaats, hoe schikkingsrecht gehanteerd dient te uj in het belang der wereld. Dan de „macht, de middelen en de bevo< held" om te handelen er ook zijn! De Washington voert noch voor Azië' Afrika, noch voor ons, opwaarts. j sterkst gestoord als het Recht bij vod duur wordt aangerand, al is het formf erkend Heeft Nederland alles' gedl voor het „Internationale forum?"' Ge behoorlijk mens gelooft het In vele zichten gelijkt Ambon op de moedj weduwe uit Christus' gelijkenis en li derland op de onrechtvaardige recht? die zich „niet bekommert om God, j zich niet stoort aan een men s." Maar in andere opzichten is Nederlz zélf voor de onrechtvaardige inters tionale rechter gelijk die wedui Alleengeen moedige weduwe, zelfs zulk een rechter weet te dwing zoals de gelijkenis ons leert. ande trois fois meurtrl tion, 14 Février 1953. j Hoop en vertrouwen! op Nieuw-Guinea 1 Hardwerkende kolonisten zullet slagen Voor radio-Hollandia heeft de heen Krijger, hoofd der directie Nieuw-Guif van het departement van Overzet Rijksdelen, verklaard, dat hij bedrijf heid in alle sectoren van de samenlevf heeft aangetroffen. Ook de inwoner t Nieuw-Guinea ziet de vooruitgang, J zich thans voltrekt. In de kolonisatie Manokwari heeft spr. 'n aantal hard \c kende mensen aangetroffen, dat zijn s wachtingen overtrof en van wie alle hoop koestert, dat zij in dé land-, tuinbouw zullen slagen. Voor de. oveij kolonisten is werk te over. Niemand,! wenken wil, behoeft op Méuw-Guiner verpauperen. Het werk van de Nederlands Niec Guinea Petroleummy in de Vogelkop, I melyk de aanleg van een pijpleiding! van waarlijk grootse allure. Het 1 schiedt onder omstandigheden, die f wellicht nergens ter wereld zo moei1 voordoen. De benoeming van dr J. i Baal tot gouverneur wijst er op, dat I streven der Nederlandse regering gen.' is op geestelijke verheffing van Papoea, Wat de samenwerking l Australië betreft, moeten de eerste j sprekingen nog worden gevoerd. j Nieuw-Guinea Verbon is verontwaardigd Het Nieuw-Guinea verbond te Holl dia is opgekomen tegen de woorden,' in de Eerste Kamer gesproken zijn o* de geesteshouding en daden van de J Indisch-Nederlandse kolonisten in Niel Guinea. Het wijst de naar voren f braohte argumenten over de „misüi king" der kolonisten van de hand' vraagt een onbevooroordeeld onderaf De uitspraken in de Eerste Kamer W ben allerwege in Nieuw-Guinea gi ongerustheid en verontwaardiging 1 wekt en dit is niet bevorderlijk voor opbouw van Nieuw-Guinea. verklaartl Verbond. Bij de wethouder van sociale zaf van de gemeente Emmen, de heer Klein, die aan de Wllhelminastraat Emmen een kruidenierswinkel heef dezer dagen ingebroken. Gouden siera waaronder een gouden oorijzer, zijn r genomen. De buit aan geld bedr zeker 13000. 8 00 Klankb. 8.30 Gra Gevar. progr. 10.00 Nieui 11.05 Voordracht. 11.20 I 12.00 Nieuws. inkxUk, Nat 9.00 Discussie. 9.30 10.20 Dansmuziek. :hte muziek. 11.56— 347 i 12.00 Gra 12 30 Gevar. muziek. 1.00 Ni mermuziek. 2.00 Nieuws. 2.17 Gram. 2.30 Ge wijde muziek. 3.00 Concert. 4.00 Kamer muziek. 5.00 Klass. muziek. 5.50 Gram. 6.30 Amerikaanse uitz. 7.01 Klass. muziek. 8.02 Gram. 9.00 Nationaal orkest met koor en sol. 11.30 Gram. 11.46—12.00 Nieuws. Brussel 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Voor de landbouwers. 12.42 Gram. (Om 12.50 koersen). 1.00 Nieuws. 1.15 Piano spel. 1.30 Gram. 1.45 Pianospel. 2.00 en 3.00 Gram. 3.20 Idem. 4.00 Idem. 4.05 Concert. 5.00 5.10 Lichte muziek. 6.00 Franse les. illefhebbers. f/s en pers- 6.15 Gram. 6.25 V< Voor de soldaten. 7.00 Nleu ht. 7.40 Gram. 8.00 Omi k programma. 9:30 .15 Orgelspel en gra 9.00 Ver Kooi 1.00 Nieuw Brussel 484 .20 Strljkorkes 12.10 Gram. 1.00 Nle 2.15 Gram. 4.00 Lichte 5 15 Gram 7.45 Nieuws Nieuws 1 iek 5.00 Ni Gram. 9.00 Kamermuziek 10. Lichte muziek 10.50 NI. Engeland. BBC. Uitzendingen land: 8.00—8.13 Engelse les vc lingen op 464, 49. 42 en 31 Engelse les n.). (Advertei i7? Academische examens AMSTERDAM. 24 April. V.U. Gesli 'oor cand. economie W. Lalisang (Djaka -* M. r (Mijdre. Gesla, (Dordrecht), J. W. H. Buesink (Pernis). J. Rethmeler (H lem); voor doet. scheikunde H. Ham (Utrecht). AMSTERDAM. 24 April. G.U. voor cand. theologie G. J. Timmers (Zi en N. A. J. v. d, Bent (Hilversum), DELFT, 24 April Geslaagd voor wenktuigk. lng,: J. Wabeke, Breda- lug. ex. werktuigk. ing. W. G Alexa R'dam; F Allan. Beverwijk; J M. van R'dar Erer A'dar W. sregts. A'dam; (belden Rot wetensch. E. J. A. v. d. Ploeg UTRECHT. 23 April. Geslaagd voor tf rechten E. G. A. Verploeg (Lunteren); 4 doet. geneesk. O. Fokkcns (Zeist), J. v. Meer, mej. A. J. J. M. Neyzen (bel Utrecht), J. Nooter (Enschede), W. TJ Filippini (Helmond). A. J. Piek (Rotterdl A. v. Schaik (Bilthoven), J. C. Wa 1 (Stad a. h. Haringvliet), mej. J. M. Wierj

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2