Vroeger concentratiekamp herbergt nu leden van de volkspolitie Nieuw! Een vlucht voor de „vrijheid" van de bewaarschool-in-het-groot Aldus ziet Rood-China Koreaanse oorlog! de RIEUWE LEIDSCHE COCHANT s VRIJDAG 24 APRIL 19» AFSCHEID VAN BERLIJN (Van onze §-redacteur) Eén van de mooiste plekjes van Berlijn is altijd Grünewald geweest en dan vooral het gedeelte, waardoor de Havel stroomt. Ergens in het Noorden ligt de Tegeler See en temidden van een park met veel bomen, met water, heuvels en voorjaarsbloemen is het kamp ingericht, waarin West-Berlijn de gevluchte Vopo's, leden van de Oostduitse Volkspolitie, heeft onderge bracht. Zij wonen er in barakken op een terrein, dat eigenlijk tot een z.g. Mutterheim behoort. Huismoeders komen er dus uitrusten van haar gezins- arbeid. De dames wonen in het grote stenen huis. Wellicht bedenkt men, dat haar aanwezigheid kalmerend zal werken op de, voor het merendeel zeer jeugdige knapen, die in de barakken op een nieuw leven wachten. leermiddelen vernielden. Velen - zaten op zeer jeugdige leeftijd al in vluchtelingenkampen. Wat dat dus a; i gaat is het verblijf aan de Tegeler-i de meesten helemaal geen nieu i ervaring. Kampen? Poeh! Die hebben al zo vaak van binnen gezien! In hun i hart snakken deze knapen wel heel erg normaal leven, zoals alle vrije Ik was er op een Zaterdagochtend, in gezelschap van een Nederlander, die ja ren concentratiekamp achter de rug had en die ogenblikkelijk de barakken herkende. In precies zulke onderkomens had hij geleefd en hij kon, bij wijze 1 spreken, met de ogen dicht aanwij; waar de verschillende kampafdelingen gevestigd waren geweest. De Vopo's Het is een groot herenhuis. Er staat >n politieman voor en binnen wordt U getroffen door een aantal bordjes, die de sfeer van het gebouw aangeven: „praat niet met elkaar", „noem geen namen" en „geef Uw persoonsbewijs in gesloten tóe stand aan de portier", waarschuwen die bordjes. Er kwamen de laatste drie jaar meer dan 100.000 personen door deze deur binnen. Ze hadden niet altijd goede bedoelingen ten opzichte van hun mede- ~lVandaar die, zeker niet over bodige waarschuwingen. Juridische adviseurs op alle gebied het Duitse openbare en maatschappelijke leven bevinden zich hier. Zij staan de honderden bezoekers uit de Oostzone Duitsland dag aan dag met raad en daad ter zijde. In de wachtkamers ziet U de •achtende mensen zitten. Zij verstoppen zich achter hun kranten of staren voort durend naar de vloer. En nieuw binnen komenden worden met waakzame ogen bespied. Er worden ook geen namen ge noemd. Door de luidsprekers hoort men code-namen, die alleen de dragens ervan bekend zijn, omdat ze op het toelatings bewijs, dat ze meekregen, staan. Zo wordt b.v. geroepen: ,,A74, wilt U kamer 13 gaan?" Een rechter in nood A 74 blijkt een volksrechter te zijn. Zelfs is hij lid van de communistische S.E.D. en hij heeft tot dusver aan aller lei maatregelen meegedaan, doch nu wordt het hem al te gortig. De officier van Justitie én de partij eisen, dat hij de bezitters van een klein bedrijf, op grond van beschuldigingen van een con trole-commissie tot langdurige tuchthuis straffen zal veroordelen en bovendien hun bezit want daar gaat het i zal onteigenen. Iedereen in de stad, de Volksrechter woont, weet evenwel, dergelijke vordering de hand is en de Volksrechter, die de bui ziet hangen, komt bij de Vrije Juristen raad. Zijn raadsman gaat nu uitvoe rig met hem na, of er geen mogelijk heden zijn, om, onder verwijzing naar de wetgeving in de Sovjetzone en mogelijk ook volgens onverdacht Russische wegingen, de onschuldige beklaagde te helpen, zonder dat de Volksrechter daar door zelf gevaar loopt. Bij het geven van dit advies heeft de beambte in dienst dèr Vrije Juristen niet slechts de nieuwste Sovjetrussische wetten ter beschikking, maar ook de meest geheime aanwijzin gen en protocollen uit de kabinetten achter het IJzeren Gordijn staan de Vrije Juristen ten dienste. Hun organisatie heeft haar vertakkingen naimelijk tot in de regeringsbureaux in Oost-Duitsland toe leven er onder heel wat gunstiger om standigheden dan hij en zijn lotgenoten. Zij hebben slaapzalen, waar wel is waar wat te veel bedden staan, maar die bed den zijn toch echte bedden, met matras sen en dekens. Er kan goed gelucht wor den en er is warmte. Er staat wat scha mele bagage langs de wanden en onder de bedden. De bewoners zijn er niet. Zij verblijven óf in de eet-barakken óf in de werkplaatsen. De enkeling, die komt binnenlopen om een stukje gereedschap te halen of een vergeten sigaret, vertelt waarom hij hier verblijft en waarom hij niet op zijn post in het Oosten gebleven is. Het zijn alle maal precies dezelfde verhalen. De angst voor de vorming van een Oost-Duits leger, waarin zij genoodzaakt zouden worden tegen het Westen van het vader land te vechten, deed hen besluiten gau- weg te gaan, vóór hot te laat zou zijl Ze waren voor het grootste deel gedwox gen door omstandigheden, of kortweg door ronselarij, velen ook uit vrije wil, bij de Volkspolitie terecht gekomen. De vrees voor nog erger had hen weggedre ven. Of ze de hele waarheid vertellen? De Westduitse politie weet van de mees ten van hen, als zij zich tegenover hun medeburgers misdragen hebben, toch al genoeg. Do misdadige elementen gaan direct naar de gevangenis. Daar zorgt de commissie van onderzoek aan de Kuno Fischer-straat, het ontvangstcentrum van alle Duitse vluchtelingen uit het Oosten wel voor. En vrees voor infil tratie bestaat er niet. De echte kwaden komen op andere manier. Daar men wel overtuigd. Bovendien worden deze vluchtelingen allemaal na schillende punten van Wcst-Duitsland ge zonden en dat zo spoedig mogelijk. Zij komen daar ook onder toezicht te staan en gelegenheid voor samenzwering stel al dat zij die zochten zullen zij er niet vinden. Althans niet als groep. Het zijn stevige, sterke kerels, die in hun burgerpak of trainingscostuum. weer tamelijk „burgerlijk" uitzien. In de eenvoudige jongen, daar achter zijn bord soep in de eetzaal, speurt men helemaal niet de „schneldige" Wachtmeistei de Volkspolitie. Het is wel een goed ge selecteerde groep. Het is een eetzaal vol Jongemannen en er zijn er maa drie, die een bril dragen. En dit zijn de harde activisten, die in de nieuwe huizen mogen wonen. De mensen ook, waarvoor duizenden uit Oost-Duitsland op de vlucht slaan. Volgers van het communistische systeem door dik en dun. Mensen, die door het verrichten van Uitzonderlijke prestaties tegen minimale bezoldigingen de lonen drukken en de arbeidsproductiviteit opschroeven. insen leiden. Maar daarvoor moesten de stap over de zone-grens doen. Een stap, die hen meteen verhinderde weer terug te gaan. Neen, het is niet raad zaam een foto van hen te nemen. De achtergebleven familie zal het zonder dat tóch al moeilijk genoeg hebben! i de eerste maatregelen is, geschikt te maken voor normale arbeid. Er zijn een aantal oudere werkmeesters het kamp, die hun alle mogelijke vak ken onderricht geven. Aan handarbeiders heeft men in het Westen het meest be hoefte. En dus wordt groot aantaL van deze jongens in die richting opgeleid. Meubelmakers. tim merlieden en smeden •orden het. Er ligt buiten, op het oever gedeelte dat ze strand een ijzeren boot. Die was gezon ken gedurende de oorlogshandelingen in deze streek. Thans is zij, behalve gelicht, ook helemaal opge- térieur voorzien. Dat deden de Vopo's. Het is een ontwortelde jeugd, die men, via normale arbeid, weer i het gewone leven wil brengen. Zij •ordt zo snel mogelijk naar het Westen overgebracht. Er zijn bij de kampleiding vele vriendelijk gestelde brieven van dankbaarheid van reeds geslaagden bin nengekomen. Zes weken duurt het verblijf in Ber lijn op z'n minst. In die tijd moeten de ex-rode politiemannen politiek en juri disch gekeurd worden en dienen zij de basis te leggen voor een zekere vakbekwaamheid. Als we terugrijden uit hun kamp pas seren we verschillende troepen van men sen, die naar de barakken op weg zijn. Dat zijn familieleden van de gevluchten, die nu, nadat zij zelf ook naar het Wes ten kwamen, komen kijken, hoe de jon gen, wiens vlucht in veel gevallen oor zaak werd van hun eigen ballingschap, het nu wel maakt. Een kamp als voor de mannen is er ook voor vrouwelijke gevluchte politiemensen. Maar de ver blijven liggen vèr uiteen. „Anders", zo zegt de kampbeheerder, „konden we er n wel een „Entbindungsheim" Ik ben spion In de kamer naast die, waarin de volks rechter z'n gedragslijn uitgestippeld krijgt (want hij gaat weer terug mag hopen, dat niemand hem gezien heeft, anders ziet het er slecht voor hem uit!) zit inmiddels een ander geval. Een man uit een kleine stad in Saksen. Hij Dit zijn de huizenblokken, die aan de Stalin-allee in Berlijn (Oostelijke sec tor) gebouwd worden v^or actieve com munisten, Er i» één oofdingang, waarin een op alles en allen toeziende huismees ter zetelt. Voorts bevindt «.r zich één radio-verbinding in het huis, één centrale telefoon en één centrale brievenbus. Men dus gecontroleerd, - daar veilig voelt blijkt wel uit het feit, r onder de bezoekers in dit huis gezocht wordt naar een mogelijk heid recht te doen, een groot aantal echtgenoten van communistische func tionarissen uit Oost-Duitsland komt. Zélf komen, dat durven de ma De keik verdacht Tot de groep verdachten in de Oost- me behoren ook: de kerk en de Joden. Die kan men namelijk onder één noe- brengen. omdat de onlangs betoon de afkeer van het rode regiem tegen de Joden, in gelijke mate de kerk treft. Zij is niet gefundeerd in rassenverschil, maar in het beyvustzijn, dat er ergens in, voor de Staat ongrijpbare organen als kerken en godsdienstige organisaties, een gevaar voor de Staat schuilt Het eerste symptoom van kerkvervol ging bespeurde men een jaar geleden ongeveer, toen in de Oostduitse Kul tuurkamer. waarbij ook de kerken aan gesloten behoren te zijn, willen zij als legaal erkend worden, de eigenlijke kerkelijke vertegenwoordiging w vervangen door een staatsvertegenwc diging. Datzelfde geschiedde overal de landen achter 't IJzeren Gordijn. De Joden en de kerken zagen hun belangen toen niet langer behartigd door een hunnen, doch door een vertegenw diger van de Staat. Dat was het begin. Toen volgden al die maatregelen, die n daarna heeft kunnen waarn die in het Westen zo'n onrust gewekt hebben. Wij kennen dat nog zo goed uit de bezettingsjaren. De Staat neemt geen Wie nog contact heeft met niet- controleerbare personen of instanties is verdacht en wordt, omdat hy zich aan de controle onttrekt, als een vijand van Staat beschouwd. Bij de Joden en bij de kerken zijn die wereldcontacten zeer duidelijk. De activisten Er is eigenlijk maar één groep van personen, die niet verdacht is, Dat zijn zij, die zich volkomen voor het werk van de Staat geven; de arbeiders, die door veel „vrijwillige arbeid" op zich nemen, de lonen drukken en de Staat zo macht geven. Zij heten: de activisten. In de Oost-sector van Berlijn staan overal aanmaningen hèn te kiezen. Hun loon is gróót. Zij mogen in de arbeiders-' flc.ts op de Stalinallee wonen. Daar be talen zij dan 85 Oost-mark per maand, hebben het voorrecht van een „blok- portier", die zij steeds op de hoogte moetën stellen van hun in- en uitgaan, die al hun bezoekers noteert, die de post voor het blok verdeelt want alle brieven komen in één centrale brieven bus terecht en die bovendien de radio bedient èn de telefoon. Zij wone eigenlijk in een bewaarschool in het groot.... Die „vrijheid" is het, die de dui zenden ontvluchten, die week aar week. Berlijn binnenkomen. Om de portier, de eenheids-radio en de cen trale brievenbus die veel mee: dan materiële betekenis alleen heb ben te ontlopen, laten zij alles en alles in de steek. Een nobele, geurige sigaret. Bereid uit milde, rijpe Virginiatabakkcn Een kwaliteitsproduct! EEN KOSTELIJKE VIRGINIA SIGARET le-ft stap In het vliegtuig, dat mij naar huis brengt, reizen ze mee tot Hannover, grootmoeder met haar kleinzoon; jong echtpaar met een paar magere kin deren, de textielfabrikant uit Dresden, die alleen z'n hoed en z'n jas redde en de jonge gevluchte Volkspolizist, die, toegerust met nieuwe kennis, een ander leven wil beginnen. Eerst als de Britse Viking ove landingsbaan van Hannover rolt, klaren hun gezichten op. De spanning die het over Oostduits gebied vliegen bracht, geweken. Ze kijken elkaar aan, voor uitstappen. „Eindelijk zijn we we thuis", zegt de jonge vrouw tegen haar En in die verzuchting ontlaadt zich alle kommer over acht, tien weken ver schrikking en ellende in doorgangskam- en propvolle wachtlokalen in het door mensen overstroomde Berlijn. Vakopleiding Er zijn i Het is i latuurlijk wel moeilijkheden. hele toer deze levenslustige i de lijn te houden. Ze hebben doen. Er is veel te weinig Jectuur. Spelletjes zijn er maar enkele en de werkplaatsen bieden aan elke ge vluchte ex-politieman, maar een enkel uur per dag onderricht en arbeid. De vak opleiding neemt uiteraard een grote plaats In. Vraagt U het deze jongens maar stuk voor stuk wat ze geleerd hebben. Ze zullen U vertellen, dat het niet t méér was, dan vechten, schieten marcheren. Ze werden geboren of waren klein, toen de oorlog begon. In een wereld v angst en geweld groeiden zij op. Toen goéd en wel school konden gaan, kv, men bommen en overwinnaars, die scho- De pooit dei hoop vertelt de ambtenaar, die hem te woord staat, on-omwonden, dat hij een spion de Oostduitse volkspolitie is. Dit is zijn geschiedenis. Hij is een werkman, die om zijn kundiglheid zeer gewaar deerd werd en hij Is een tegenstander het communistische regiem. Boven dien staat hij reeds onder verdenking, omdat hij elke Zondag naar de kerk gaat. Des Vrijdags had hij, met vrienden, een kaartavondje in een logement in de stad. Er kwamen daar alléén gelijkgezinden, Er werden daar volstrekt geen zweringen op touw gezet, maar er duchtig afgegeven op het regiem misstanden, die het in het leVen riep. het onlangs gebeurd, dat onbekend burger bij hem was gekomen, die hem al zijn ar.tl-communistische uitingen, gedaan in de kring van vrien den, voorgelezen had. De bedreiging werd er bijgevoegd, dat het Hij zou gearresteerd worden, tot een langdurige gevangenschap worden oordeeld en zijn gezin nooit weer Daar zou men wel voor zorgen. Nadat de vreemdeling zo de oordeels- aankondiging volbracht had. plotseling vriendelijk geworden gezegd, dat alles vergeven en vergeten zou zijn, als de beschuldigde nauwkeurig aan de politie doorgaf, alles wat hij wist en hoorde van zijn beken den en vrienden. Dikke zweetdroppels parelen op het hoofd van de man als hij dit alles, van tijd tot tijd schichtig omkijkend, alsof hij zich bedreigd voelt, verteld heeft. Men heeft echter ook voor hem instructies klaar en daarmee uitgerust vertrekt hy weer Maar het is uit met hem, als be kend wordt, dat hij bij de Vrije Juristen geweest is Dat weet hij zelf heel goed. Bn als hij hen of hun bezoekers zou ver uit zijn. Postzegehubiiek (C. J. PEELEN) Elke medaille heeft haar keerzijde. Wij zien de Koreaanse oorlog anders dan de Chinezen, en we staan anders tegenover Cecil Rhodes dan Engeland. Zo licht bijten we ons vast in de een maal gevormde eigen beschouwing, zon der open te staan voor de opvattingen anderen. i nu is het Juist het mooie van de postzegels, die ons. of we willen of niet. telkens opnieuw confronteren met de zienswijze van „de ander", dat ze onze blik verbreden cn ons bewaren voor een zijdigheid en verstarring. We kunnen dat door een tweetal nieu- e series, één van Rood China en één an Zuid-Rhodesia, deze week wel heel duidelijk demonstreren. Zoals de nummering al aangeeft, draait het dus deze keer om de nrs 18. ter wijl de tussenstrook van 912 als een fleurige lardering dienst doet, om U mede van de laatste nieuwtjes op de hoogte te houden. China herdacht het feit. dat het twee jaar geleden officieel partij koos voor de Noord-Koreanen en aan die zijde be gon de strijd mee te voeren, tegen de Verenigde Naties. De serie draagt dan ook de jaartallen 19501952. Doordat de meeste Overzee-postzegels via Amerika geïmporteerd worden, en dit land alle verkeer met Rood China boycot, was het uiterst moeilijk deze serie met veel ver traging eerst nu door te krijgen. Op afb. 1 wordt de vreugde in beeld gebracht, waarmee de Noord-Koreanen hun bondgenoten begroetten. Handen worden gedrukt, er wordt omhelsd, er is vreugde over de broederhulp tegen de „Amerikaanse aggressie". En ze staan hun mannetje, zegt afb. 2, Sneller dan het geluid de Wat is de Hawker Hunter, nieuwe Ned. aanwinst? In Engeland weid er een snelheid van meer dan 1075 km per uur mee behaald DE HAWKER HUNTER-STRAALJAGER, die nu ook di en België geproduceerd zal worden, zoals men elders in dit blad kan lezen, is op het ogenblik in Engeland met grote voorrang in aanbouw voor de R.A.F., de Koninklijke Engelse Luchtmacht. Er bestaan twee typen van, nl. de Hunter F 2 met een Rolls Royce Avonstraalmotor en de Hunter F 2, die met de sterkere Armstrong Siddeley Sapphire straalmotor is uit gerust. waarop we de Chinezen onversaagd zien oprukken, ondanks hét hevig artillerie vuur der „Amerikanen". Zo'n moed gevechtskracht moest beloond worden. Zegevierend werd dan óok Seoel geno- men (afb. 3). We kennen deze propagan da. uit de dagen van 19401945! De uit gemergelde bevolking van Zuid-Korea, van alle proviand beroofd door de plun derende en brandschattende benden der Ver. Naties, ontvangen stormachtig enthousiast de Chinese bevrijders, met spandoeken en hoerageroep. Deze groot moedige bevrijders komen trouwens niet met lege handen, maar met wagens vol geladen met levensmiddelen, die ze met kwistige hand verdelen!!! Op afb. 4 trekken ze zegevierend ver der. dankbaar begroet door de landsbe- Zo gaat het ook met de Zuid-Rhodesia erie, ter ere van Cecil Rhodes, naar wie het land genoemd is, en die 100 jaar ge leden geboren werd. Voor ons. Nederlanders, ten nauwste erwant met de Boeren, en voldoende op de hoogte van de sluwe streken der En gelsen. bij het verwerven van koloniën, deze Rhodes maar èen „baje vies ventje". Maar door de Engelsen wordt hij geëerd als een der grootste steun pilaren en bouwers van het Britse Im perium. Op afb. 5 zien we in medaillon het portret van deze Cecil Rhodes, dia mant magnaat (Kimberley!), Min.-pre- sident der Kaapkolonie, en met zijn vriend Jameson, medeplichtig verraderlijke „Jameson-raid". de lafhar- val op de Transvaalse republiek in 1895. eroverde in 1899 voor Engeland Matabelen- en Masjonaland. dat late: hem Rhodesia genoamd werd. Di rijke gebied (landbouw, veeteelt, cultu- delfstoffen (goud!) wordt door de rivier de Zambesi in Noord- en Zuid- Rhodesia verdeeld. De herdenkingsserie van Rhodes geeft vooral een beeld t daar in die 100 jaar tot stand gebracht werd: afb. 5 de kraalhutten der kaffers in 1890, en het silhouet hoofdstad Salisbury van nu, met zyn 70.000 inwoners; primitieve medische toestanden toen afb. 6. eeil inlandse medicijnman, die in de open lucht voor de kraal een doodzieke inlander cureert moderne hospitalen nu. Toén de ossewa. afb. 7, nü train en vliegtuig! Afb. 8. ook deel uitmakend van dezt serie, is speciaal gewijd aan het diamanten-jubileum van Matabeleland Sneek kiest een zeil- koningin Sneek heeft een nieuwe „Koningin* toegevoegd aan de reeks bloemen-, drui- kersen-, kaas- en katoenkoningin nen, namelijk een zeilkoningin. Bij de opening van het nieuwe zeilseizoen, op Zaterdag voor Hemelvaartsdag, zal zij haar intocht doen In Sneek met een stoet van praalwagens. s de bedoeling, dat voortaan ieder jaar, waarschijnlijk op de eerste Zater dag in Augustus, een zeilwedstrijd voor dames wordt uitgeschreven, in verschil lende klassen. Uit de winnaressen zal de zeilkoningin voor het volgende jaar worden gekozen. Voor dit jaar zullen, omdat hiervoor nog geen wedstrijd is gehouden, dames uit de kringen der wa tersport worden aangezocht als zeil koningin en hofdames. De intocht is op 9 Mei a.s. Op die dag komt ook een groep ,n 120 Zuid-Afrikaners naar Sneek, die ontvangst op het stadhuis en een boottocht over het Sneekermeer. des mid dags een uitvoering van volksdansen zal geven. Vijl en twintig jaar Doops gezinde Jongerenbond De Doopsgezinde Jongerenbond viert met Pinksteren zijn 25-jarig bestaan in Amsterdam. De jubileumviering wordt Zaterdag voor Pinksteren geopend in de Singelkerk, met een rede van de voor zitter. De volgende 'ochtend is er een spe ciale kerkdienst in dezelfde kerk met als voorganger ds Joh. W. Hilverda (des avonds te beluisteren via de VPRO). In Aalsmeer wordt die dag een lekespel en opgevoerd. Maandag wordt de grote jubileum-samenkomst gehouden. Nieuws in een notedop Wegens een serie inbraken en diefstal- n, waarbij voor f 19.000 schade werd aangericht, is de 53-jarige los-werkman A. de M. uit Rotterdam gisteren dcor de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf. Er was 6 jaar De 44-j. vertegenwoordiger J. M. K., die op de uitkijk zou hebben gestaan, kreeg 3 jaar. (Eis: 4 jaar). -V Vier per soneelsleden van een grossiersfirma in huishoudelijke artikelen zyn door de Rotterdamse rechtbank wegens diefstal goederen ter waarde van f 5.000 ver oordeeld tot gevangenisstraffen ven 3 maanden voorwaardelijk tot 5 onvoor waardelijk. Op 1 Juni zal een inter nationaal verdrag in werking treden, waardoor 45.000 Rijnschippers uit Neder land, België, Frankrijk, West-Duitsland en Zwitserland en hun gezinnen in alle Riinoeverstaten dezelfde sociale rechten zullen genieten. -£■ In Valkenburg (L.) worden op 29 en 30 April de folkloris tische Meifeesten gehouden, waarbij de Mei-den wordt geplant en de Meikonin gin en Meikoning worden aangewezen. De jaarlijkse volkszangtoogdag wordt dit jaar op 11 Juni gehouden in Assen, waar de plaatselijke afdeling van de Ned. Ver. voor de Volkszang haar 25-jarig bestaan viert. -&• Wegens knoeierijen met spaarbankboekjes, waardoor hij zich met Er is nóg een huis, dat we verftocht door het overvolle Berlijn niet overgeslagen hebben. Dat is de villa in Zehlendorff, waar de Vrije Duitse Ju risten kantoor houden. Men weet. dat deze organisatie, die als het v geweten van Oost-Duitsland is. enige tijd geleden door de Russen als een „spion- nage-centrum" tegen de Sovjet-Unie werd bestempeld. In werkelijkheid waakt de organisatie er voor. dat de rechts normen. zoals ze in Duitsland gelden, I niet helemaal door de beheerders der Rechteloosheid heerst er in Oost- Oost-zone vertrapt worden. Duitsland. En hoe weinig ledereen zich Naar wij menen te weten, zullen voor bouw in Nederland in aanmerking ko men de Hunter F1 Jachtvliegtuigen. De Hunter F1 heeft het meest van zich doén spreken op de luchtvaartten toonstelling van de Engelse vliegtuig bouwers in September 1951. Ieder die het toestel toen op circa twintig meter hoogte boven de landingsbaan van het vliegveld Farnborough heef zien voorbij schieten (en dat waren er niet zoveel, want het toestel is razend snel), zal dat feit niet vergeten. In de Engelse vak- blader. werd later vermeld, dat de Hun- ter F1 bij die gelegenheid snelheden van meer dan 1075 km per uur heeft gehaald. Op de Engelse luchtvaarttentoonstel ling van 1952 heeft de invlieger van de Hawker-vliegtuigenfabriek, Neville Duke, enige keren met de Hunter F1 in duik vlucht de geluidsbarrière doorbroken. Dat geschiedde o.a. een half uur nadat het ongeluk met de De Havilland DH 110 was gebeurd. De Hunter F1 is ontwikkeld P 1040, de Sea Hawk E P 1052 P 1081 straaljagers van Hawker. Het toestel heeft terugwijkende vleugels staartvlakken. Het is zéér slank en sier lijk om te zien, de luchtinlaten motor, die in het rompgedeelte a vleugel is aangebracht, bevinden zich aan de voorrand van de vleugel ter weerszijden van de romp. De eerste Hunter F1 onderging op 20 Juli 1951 de luchtdoop, de eerste Hunter F 2 op 30 N.ovember J.l. Beide typen hebben een spanwijdte van P.T.T.-ambtenaar H. M. door de lenige rechtbank veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf, waarvan 4 •oorwaardelyk. Het Christendom in het Nabije Oosten Blijkéns een recente publicatie zijn 11 procent van de 1.631.000 inwoners van de staat Israël niet-Joden. Daarvan zijn 40.000 personen of 2Vi procent Christenen procent Moslems. Turkije telt thans bijna 21 millioen inwoners, van wie 202.000 Christenen 15000 Protestanten, 22.000 R.K., 104.000 Orthodoxen, 60.000 Gregorianen en 11.000 andere Christenen). In 1929 waren er nog 258.000 Christenen, in 1935 226.000. thans 202.000 het Christendom in Turkije is dus sterk in verval. onder Engels bestuur. We krijgen een beeld van de machtige Vlctoria-water- •allen; aan de voet zich wassende inlan ders. terwijl een bereden politieman zijn paard drenkt! De (middenstrook)nieuwtjes geven al lereerst van Oost-Duitsland te zien een zegel ter ere van de Russische schrijver Maxim Gorki (afb. 9). ook bij ons be kend. door zijn sterke roman „Moeder". West-Duitsland, op afb. 10. wijst nog eens nadrukkelijk op het gevaar op de weg, als men de verkeersregels niet tn acht neemt! Een zeer suggestief zegel, een schreiende moeder, met haar over reden kind op haar schoot, naast het waarschuwende verkeersbord. Canada gaf een drietal frisse zegeltje* uit. met als motieven .jachtwild". Een tweetal reproduceren we voor U. Afb. II de ysbeer uit het hoge noorden, en afb. 12: de mouflon. het wilde bergschaap, met zijn prachtig-gehoornde kop. Een aanwinst voor de dierenverzame- 1020 meter en een lengte van 13.90 r. Alle andere gegevens zoals die gewichten, snelheden, stijgsnelheid. bereikbare hoogte en bewapening, zijn nog niet bekendgemaakt. Veel Amerikaanse toeristen naar ons land Nederland kan dit jaar een grote stroom Amerikaanse toeristen venvach ten. speciaal uit New York en omgeving. Jhr W. A. Calkoen, directeur Buitenland van de A.N.V.V., constateerde tijdens een bezoek aan New York, dat de boe kingen voor trips door Europa en spe ciaal ook voor Nederland zeer aanzienlijk zijn. In 1947 bezochten 12000 Amerikanen ons land. in 1951 47.000 en verleden jaar 66.000. Het ligt in de lijn der verwach tingen, dat dit bezoek in het komende seizoen nog groter zal ziln. Buitendien kwamen in 1951 25000 Amerikaanse mi litairen uit Duitsland op bezoek en in 1952 reeds 40.000. Ook dit aantal zal nu waarschijnlijk groter zijn. Kistdam langs Voornse kanaal wordt afgebroken De na de ramp met spoed gemaakte 10 km lange kistdam langs de Westelijke zijde van het Kanaal door Voorne wordt afgebroken. Deze dam werd. zo men weet, aangebracht me-t bet oog op de beveiliging van het eiland Wet materiaal wordt naar Schouwen en Du'veland ver voerd, bij de bestrijding van het water.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5