Frankrijk in Indo-China voor een catastrophe D.D.D. Eisenhower deelt bezorgdheid van Koningin Juliana De 65ste lijst van slachtoffers van de watersnood P OPENTDo°p* 2 VRIJDAG 24 APRIL 19fc Communisten zetten opmars vooit Generaal Salan vliegt in grote haast naar de hoofdstad van Laos van de Vietminh in Laos, in het bijzonder over de vraag of de Fransen m staat zijn de hoofdstad Loeang Prabang te behouden, zo verneemt Reuter in Parijs. Generaal Salan, de Franse opperbevelhebber in Indo- China, is naar Loeang Prabang gevlogen om zich op de hoogte te stellen van de verdedigingsvoorbereidingen. Het schijnt, dat de Vietminh haar op mars naar het Zuiden in de richting van co hoofdstad, langs de rivier de Nam Hoe, voortzet. De Franse regering zou vooral verontrust zijn over het feit, dat er geen •grote reserves aan Franse troepen in Indo-China 'besohifcbaar zijn om de stoot van de Vietminh naar Loeang Prabang en Vientiane, de grootste stad van Laos, op te vangen. Het dagblad „Le Monde" heeft een Franse minister geciteerd die na een 'kabinetsvergadering van Woensdag, waar in de toestand in Indo-China werd be- soroken. verklaard zou hebben, dat Frankrijk een catastrophe tegemoet gaat. In antwoord op critiek, dat één derde van Laos reeds aan de Vietrndirh verloren is gegaan, zonder ernstige tegenstand, hebben officiële woordvoerders in P-arys betoogd, dat de successen van de Viet minh hoofdzakelijk te danken zijn aan de gesteldheid van het terrein, dat zich uitstekend zou lenen voor oorlogvoering op kleine schaal. (Advertentie) Krabben en peuteren maakt Hlllfl- <1® kwaal steeds erger. De hel- -r^. der vloeibare D.D.r uitslag '0nn£^to2ën d huid'. en_ge GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Weer 50 ha heide ver brand na schietoefening Als gevolg van schietoefeningen, die door militairen van het garnizoen Steen- wijk in de gemeente Havelte (Dr.) wer den gehouden, is een oppervlakte heide van ongeveer 50 ha en wat bos afge brand. De vlammenzee kon juist voor het mooie Ooster- en Westerveld aan de weg HavelteWapserveen tot staan werden gebracht door de te hulp ge roepen brandweer die geholpen werd door een groot aantal militairen. Minister Zijlstra gisteren op Curagao aangekomen Minister Zijlstra is gisteravond in Wil lemstad op Curagao aangekomen, waar hy onder meer door de gouverneur werd verwelkomd. Toch is het zo! T\E GEMIDDELDE lezer zal aan de strekking van wat nu volgen gaat betrekkelijk weinig hebben, om de eenvoudige reden dat hij niet bij machte is de hieronder genoemde be dragen te realiseren. Maar er zijn nog vele mensen in ons land die goedhar tigheid aan welstand paren en tot de zulken richten wij thans het woord, mi het Rampenfonds jammer ge noeg zijn wervingsactie heeft ge- Kijk, wanneer een man met een heel gewoon en normaal inkomen, het voor hem royale bedrag van f 100. overmaakt aan genoemd fonds, heeft dit financieel geen andere gevolgen dan dat deze som van eigenaar ver wisselt. (De daad is er natuurlijk niet minder om!). Hoogstens krijgt de schenker een paar tientjes belasting aftrek, welke meevaller hij eveneens aan het Rampenfonds -kan overmaken, maar daarmee zijn alle mogelijkheden dan ook volkomen uitgeput. Maar neem nu eens de man met een zéér groot inkomen en het even eens grote hart. We kunnen ons niet in allerlei particulariteiten gaan ver diepen en nemen dus voor het gemak aan, dat deze aanstaande gever een inkomen heeft van f 30.000 per jaar en bovendien vrijgezel is, zodat hij zonder gewetensbezwaar tegenover vrouw en kinderen, zich de goedgeefs heid kan veroorloven f 5000 aan het Rampenfonds te schenken. Niet méér, maar ook geen cent minder. In normale gevallen betaalt deze man van zijn inkomen f 15.664 belas ting. zodat een netto-inkomen van f 14.336 per jaar overblijft. Maar hij wil dit jaar met f 5000 minder genoe gen nemen, zodat hij van f 9.336 moet zien rond te komen. Hoe hij dat aan legt, gaat ons geen steek aan. Maar een ieder weet, dat een gift aan het Rampenfonds van het inko men mag worden afgetrokken, zodat onze gever niet over f 30.000 wordt aangeslagen, maar over f 25.000, waar voor hij f 3.460 minder belasting be hoeft te betalen. Met andere woorden, van de gift van f 5000 betalt hijzelf f 1540 en de 'belstingen betalen f 3460. Maar dat is helemaal niet de bedoe ling van onze gever, d.w.z. hij heeft er geen bezwaar tegen dat de belas tingen méé betalen, maar hij wil zijn van de gift van f 5000 betaalt hijzelf Die f 3460 stort hij dus ijlings weer op de rekening van het Rampenfonds, maar het gevolg van deze storting is, dat hij nu door de belastingen naar een inkomen van slechts f 21.540 wordt aangeslagen, waardoor hij weer f 2307 minder belasting behoeft te betalen. Wéér stort hij dit bedrag op de reke ning van de slachtoffers van de ramp, waardoor hij wederom voor f 1467 lager wordt aangeslagen. We gaan zo niet verder, want an ders krijgt u klem van verveling. Vol doende zij wellicht, dat onze rijke gever ook deze f 1467 overmaakt en vervolgens nog f 903, f 663, f 291, f 216, f 144, f 71 en f 71, zodat hij in het geheel in het Rampenfonds heeft gestort f 14.593, waaraan de belastin gen f 9.593 hebben bijgedragen, ter wijl zijn eigen aandeel preoies f 5000 is geweest. Zijn inkomen dat hij dacht te besteden, is precies gelijk gebleven, kijk maar: inkomen f 30.000. waarvan afgaat f 14.593 voor het Fonds, blijft f 15.407, waarover f 6.071 belasting moet worden betaald, zodat f 9.336 voor hemzelf overblijft. Nu we toch zo met guldens schar- geven op de vraag van een lezer, ni. reien, kunnen we tevens antwoord waar de verdwenen gulden geble- AFP meldt uit Hanoi, dat Chinese wa pens van Sowjet-maaksel gevonden zijn op gesneuvelde Vietminh-soldaten op de „Vlakte der Kruiken". Vietminh-strijd- krachten hebben de Franse posities al daar bijna geheel omsingeld. Regen belet de jagers te hulp te komen. Jongen in Utrecht onder zand bedolven Kleuter in vijver gevallen; kleuter op de vlucht geslagen In de buitenwijk Het Ondiep te Utrecht is gistermiddag de veertienjarige A. G. Jeuster uit deze wijk, bij het spelen on der zand bedolven geraakt en dodelijk verongelukt. Met enkele andere kinde ren had hij een hol gegraven, dat in stortte. Het slachtoffertje werd met hulp van de brandweer uitgegraven, doch gaf geen teken van leven meer. De 3-jarige A. E. Koorne uit de Cley- burchstraat te Rotterdam is gisteren in eender vijvers van het Vroesenpark aldaar verdronken. Toen de kleine te water raakte was een even oud vriendje, met wie hij aan het spelen was, van schrik op de vlucht geslagen. Even later zag de 21-jarige koopman H. Jongeneel het kind drijven. Het had toen reeds het bewustzijn verloren. In de Eerste Jerichostraat te Rotter dam is gisternacht de 40-jarige chauffeur A. Rook van de Zwaanhalskade met zijn motorrijwiel tegen een stilstaande vracht auto gebotst en overleden. Oe de Nieuwe Maas te Rotterdam is gisteren ter hoogte van de Lloydkade het stoffelijk overschot geborgen van de 28-jarige F. Boels, die in de Boomgaard- straat in een kosthuis heeft gewoond. Vermoedelijk heeft het lijk een maand in het water gelegen. Het is niet be kend, hoe de man te water is geraakt. Pakjes voor Korea en de Johan Maurits Van 27 April t/m 9 Mei a.s. wordt de mogelijkheid geboden, ter gelegenheid van Pinksteren aan de opvarenden van Hr Ms Johan Maurits van Nassau en aan de militairen van het Ned. detache ment in Korea niet-aangetekende pak jes tot een maximum gewicht van 500 gram per luchtpost te verzenden tegen betaling van het zeeposttarief fi cent per 50 gram (minimum 40 cent). Mr F. Hollander benoemd in Amsterdam Mr F. Hollanader, die de gerucht makende persconferentie omtrent de kwestie van de heer P. de Boer, voor zitter van de Bond van Mobilisatie slachtoffers, hield en nog steeeds in een procedure gewikkeld is met deze (later vrijgesproken) voorzitter, is benoemd tot officier van Justitie in Amsterdam. Kort na deze affaire, welke ook in de Tweede Kamer aan de orde kwam, werd mr Hollander, toen officier van Justitie te Leeuwarden, benoemd tot officier van Justitie te Utrecht. Dr J. C. Roose, Ned. Herv. pred. te Groningen, zal Zondag 26 April a.s. in de Martinikerk wegens bekomen emeritaat afscheid nemen van zijn gemeente. Natuurreservaat door gemeente vernield Kamerlid stelt vragen aan minister Beel Het Tweede-Kamerlid Van der Goes van Naters (PvdA) heeft minister Beel schriftelijk vragen gesteld over de grote ruilverkaveling in het Koningsven onder de gemeente Ottersum van ongeveer 2800 ha. Bij deze verkaveling werd een klein gemeente-eigendom van 17 ha. De Die pen of De Biezen genoemd, wegens zijn wetenschappelijke waarde als natuur schoon aangewezen. Nadat dit was ge beurd, werd onder verantwoordelijk heid van de burgemeester op De Biezen het houtgewas gerooid en zijn de stob- ten dele wederrechtelijk verwijderd. Tegen het gemeentebestuur werd proces verbaal opgemaakt, waarna op het ter een brand is gesticht en er door het gemeentebestuur een tractorploeg op werd gezet. De heer Van der Goes van Naters heeft minister Beel verzocht zijn oordeel uit te spreken over het beleid van de ambtsdrager die als burgemeester liet vernietigen, wat hij als voorzitter' van de plaatselijke ruilverkavelingscommis sie had moeten beschermen. Weeldebelasting reeds Woensdag in Kamer Het wetsontwerp ot verlaging van de omzetbelasting van 30 pet tot 15 pet wordt door de Tweede Kamer zo mogelijk reeds Woensdagmiddag om 1 uur in het open baar behandeld. Advertentie (Advertentie) Castella Bloemenzeep wint veler harten Keus in Castella is groter geworden Letterlijk IEDERE vrouw kan mooi zijn Wederom een echt goed Castella-pro- ductde nieuwe Castella Bloemen zeep, onverpakt, zodat U de mooie kleuren kunt bewonderenen geurend frisse rozen. De prijs Slechts -n-t-i-g cent Nu kan In waarheid IEDERE vi een aantrekkelijk, fris uiterlijk heb ben.nu kan letterlijk IEDERE vrouw mooi zijn. Er is altijd een juiste soort Castella voor Uw huid of Uw beurs. U kunt zich houden aan de nu klassielc geworden Castella Schoonheidszee p (32 ct)en mocht Uw huid vragen om zeer rijk schuim, dan ligt er Castella Spécial (32 ct) op U te wachten. Ten slotte: wilt U een klein bedrag besteden cn toch een echte merkzeep kopen, gegarandeerd door een befaamde naam, dan is er nu de nieuwe Castella Bloe menzeep van 20 cent. Twee jaar geëist tegen inbreker Gooide in Wassenaar gouden ketting weg uit angst (Van een onzer verslaggevers) Twee jaar (m.a.) eiste de Officier vai Justitie, mr De Lint, gistermiddag tegen 5-jarige metaalbewerker F. A. E. uit Dordrecht. E. had de inbraak in villa aan de Oranjelaan te Wassenaar op zijn geweten. Tijdens afwezigheid v: bewoners wist hij het raampje va voordeur in te drukken en zo binnen te komen. Hij doorzocht het huis en nair geldkistje met 500 en enige siera- mee. Een gouden ketting, welke hier- was, gooide hij later weg uit angst r ontdekking. E. was recidivist en had ergens anders een fiets gestolen. De offi- noemde hem „een onverschillige slungel" en een inbreker en dief var formaat. De verdediger, mr H. L. A. Vrij. moed, bepleitte clementie en vroeg eer nieuw psychiatrisch rapport. Uitspraak 7 Mei. Vorstelijk woord vindt weerklank In twee jaar mogen 240.000 vluchtelingen uit Oost-Europa naar Amerika „Uw bemoeienissen met de uitdaging, die het vluchtelingenvraagstuk voor de vrije wereld vormt, in een tijd, dat uw eigen land en volk zo nobel de lasten op nemen van overbevolking en van df rampspoedige gevolgen der jongste over stromingen, zijn wederom een bewijs var de deernis, die Uwe Majesteit steeds ge toond heeft voor hen, die zich buiten uws grenzen in nood bevinden. Ik deel deze bezorgdheid met U." Dit zegt president Eisenhower in zijn antwoord op de brief van Koningin Juliana over het Europese vluchtelingen probleem. „De regering der Verenigde Staten is te allen tijde bereid, opbouwende ii nationale maatregelen in overweging te nemen, teneinde het vraagstuk, dat medelevend in uw brief is beschreven, te verlichten", aldus Eisenhower. De president zegt, dat de huidige po gingen, om uitgewekenen zich weder te laten vestigen, hetzij door integratie het land waar zij zich bevinden, hetzij door migratie, krachtiger moeten worden. „Ik ben er dan ook van overtuigd, dat de vrije wereld de uitdaging zal aanne- die het vluchtelingenvraagstuk vormt, niet slechts, omdat de vluchtelin gen menselijke wezens zijn wier waar digheid en zelfrespect op het spel staan, doch omdat zij tezamen met ons hun aan deel wensen te nemen in het bereiken vrede en orde in de wereld". Het informatiebureau van het Ne derlandse Rode Kruis heeft de 65e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uit gegeven. Nieuwe-Tonge Knops, Maria, geb. 16-9-1933. Laat ste adres: Gelderschedijk 614, Dirks- Nleuwerkerk Kik. Cornelis, geb. 27-3-1887. Laat ste adres: Stoofweg 411, Nieuwer- kerk. Rentier. Nicolaas, geb. 2-1-1940. Laatste adres: Muyeweg 209, Nieu- werkerk. Van Wouwe, Johanna Adriana, geb. 20-10-1933. Laatste adres: Weststr. 31, Nieuwerkerk. Oosterland Van der Weele, Nicolaas, geb. 9-8- 1886. Laatste adres: Rijksstraatweg A 330, Oosterland. Stellendam Zeedijk, Cornelis, geb. 25-5-1883. Laatste adres: Mr Iman Caustraat 17, Stellendam. Het publiceren van deze brief ningin Juliana volgt op de bekendmaking van het besluit, om het Congres te zoeken in de volgende twee jaar 240.000 extra-immigranten uit de landen achter het „IJzeren Gordijn" tot de Verenigde Staten toe te laten. Zoals men weet, overhandigde Prins Bernhard de brief van Koningin Juliana aan de president tijdens zijn jongste be zoek aan de Verenigde Staten. Opruiming krotten gaat weer beginnen Minister installeert adviescommissie Minister Witte heeft gesteld, die hem advies zal uitbrengen over het vraagstuk van de krot-opruiming en sanering. Voorzitter is het Tweede Kamerlid de heer J. Bommer (P.v.d.A.). De minister zal deze commissie Woens dag installeren. De opruiming van onbewoonbare ningen (krotten), die in de jaren vóór 1940 op bescheiden schaal plaats had, is na de oorlog nog niet herval, daar d: gering meende, voorrang te moeten ge ven aan de bouw van nieuwe woningen. Nu het woningtekort langzamerhand wordt ingehaald, is er een beperkte gelijkheid, weer tot het opruimen krotten over te gaan. Minister Witte wacht dat deze mogelijkheid in de ko mende jaren regelmatig zal worden ver ruimd, tot, na het volledig inhalen van het woningtekort, de krot-opruiming in volle omvang kan worden ter hand geno men. Voordat het zover is, moet onder zocht worden, welke maatregelen op dit gebied wenselijk zijn. Bij het onderzoek wordt tevens de verbetering van slechte woonwijken betrokken. In de commissie hebben zitting: vertegenwoordigers van de departementen van Wederopbouw en Volkshuisvesting, Binnenlandse Zaken, Financiën, Sociale Zaken en Volksgezond heid en van Maatschappelijk Werk. Voorts zijn in de commissie onderschei dene lichamen en instellingen vertegen woordigd, die geacht mogen worden be langstelling te hebben voor het door de immissie te behandelen vraagstuk. (Het secretariaat van de commissie is gevestigd op het ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting, Van Alke- madelaan, in Den Haag. Vlekken? CETREX l FoetsieF (Advertentie). VLEKKENWATER Van het erf van School en Kerk Beroepingswerk Geref. Kerken Beroepen: te Lunteren R. Siertsema cand. te Haarlem. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Bedankt voor Utrecht (vac. H. J. Schilder) P K. Keizer te Groningen. Geref. Gemeenten Bedankt voor Kalamazo en voor Leerdam J. W. Kersten te Genemuiden. Ds A. J. van Wijngaarden overleden Ds A. J. van Wijngaarden, em. predi kant der Ned. Herv. Kerk is op 67-jarige leeftijd in Nieuwkoop overleden. Hij is predikant geweest in Egmond aan Zee, Westmaas en (19291944) Nieuwkoop. Hij was reeds lang ziek. Morgenmid dag zal de begrafenis in Katwijk aan Zee geschieden. Ds C. F. Nolte Ds C. F. Nolte, Evang. Luth. predikant te Utrecht, die reeds sedert Januari ziek is, is. nu onder behandeling van prof. Sillevis Smitt in het Academisch Zieken huis opgenomen. Waarschijnlijk zal hij nog maanden niet kunnen werken als predikant en als docent aan het Chr. gymnasium. Vrije Universiteitsdagen te Rotterdam Diaconale conferentie te Utrecht Pleit voor financiële samenwerking Op de elfde diaconale conferentie der Chr. Geref. Kerken is gisteren in Utrecht een belangrijk onderwerp ter sprake ge- medegedeeld, dat de Vrije Universiteits dagen dit jaar zullen worden gehouden op 8 en 9 Juli te Rotterdam. Het is voor he* eerst na de bevrijding dat deze zo zwaar getroffen stad de jaarvergadering weer binnen haar muren ontvangt. Zoals gewoonlijk wordt op de eerste dag de wetenschappelijke samenkomst gehouden, de vergadering Vrouwen V.U.- hulp, de bidstond en de ontmoetings avond. Op 9 Juli volgt dan de algemene vergadering, die vrijwel de gehele dag in beslag neemt. Als referenten voor de wetenschappe lijke samenkomst zijn aangewezen: prof. dr G. A. Lindeboom (over „gebedsgene zing") en dr K. van Nes. In de vrouwenvergadering hoopt te spreken prof. dr G. Kuiper e J. ZwartDe Jong te Andijk. Als voorganger ^bor de bidstond heeft zich bereid verklaard ds K. M. R. Beek te Arnhem. De jaarvergadering zal staan onder voorzitterschap van notaris J. D. F. Hal- sema te Hilversum. Onderwysbenoemlngen Tot onderwijzeres aan de Geref. School te Ruinerwold werd benoemd C. H. Polet te Staphorst, tot onderwijzeres Chr. Nat. School te Heiloo mej. der diaconieën een moeilijke materie, waarover de meningen dan ook nogal verdeeld waren. De referent, de heer H. Broeksma uit Utrecht-Centrum, bepleitte een komen tot samenwerking langs de officiële kerkelijke weg. Hij bracht naar voren dat naar eis van Gods Woord een kerk met weinig armen de taak heeft, die kerken te helpen, die niet voldoende in de nood der armen kunnen De heer Broeksma achtte het stig verschijnsel dat sommige gemeenten niet voldoende in de noden der kunnen voorzien, terwijl er tegelijk ker ken zijn waar bijv. maar eens per maand voor de diaconie wordt gecollecteerd. Adoptie van gemeenten, op zichzelf prachtig, achtte spr. toch gevaarlijk: de helpende diaconie Zou plotseling zelf moeilijkheden kunnen komen. Daarom meende hij dat men het best deze zaak via de kerkeraad, de classis en de parti culiere synode op de Generale synode kan brengen. Dan zouden deputaten be noemd moeten worden (met deputaten uit de particuliere ressorten) voor de financiële samenwerking der diaconieën. Deze deputaten zouden collecten aan de kerken moeten vragen of door middel van een hoofdelijke omslag een kas moe ten vormen, waaruit diaconieën die in nood zitten, gesteund kunnen worden. In de bespreking bleek wel hoe actueel deze zaak is. Ds K. G. van Smeden uit Utrecht-Noord achtte de gewenste sa menwerking mogelijk, doordat de diaco nieën classicaal en per particulier ressort samenkomen: predikanten en ouderlin gen. kunnen daar buiten blijven. Anderen waren van mening dat de op lossing eenvoudig is: een gemeente met een noodlijdende diaconie is een nood lijdende gemeente en kan een beroep doen op de reeds bestaande kas hulpbehoevende kerken. De conferentie, die bezocht werd door 140 diakenen van 62 diaconieën en o.a. een achttal predikanten, werd geleid door de heer C. Drieënhuizen uit Den Haag. Van de huishoudelijke zaken noemen ij een aangeriomen voorstel, behelzende a. dat het comité een dagelijks bestuur instelt (ouderlingen en diakenen), waar de leden ook herkiesbaar zullen zijn al zouden zij inmiddels door de perio dieke aftreding geen ambtsdrager meer :ijn. De penningmeester, de heer J. H. Dijker uit Amsterdam-West, werd in het comité met algemene stemmen herkozen; gekozen werd voorts de heer J. Terwei uit Overschie. Geref. Commissies van Beheer vergaderen De eerste jaarvergadering van het Lan delijk Verband van Commissies van Be heer der Geref Kerken zal gehouden worden op Woensdag 6 Mei a.s. in de Zuiderkerk te Zwolle. De ochtendverga dering begint te 10 uur en is geheel ge wijd aan de behandeling van huishoude lijke zaken. In de middagvergadering, die te 2 uur aanvangt, zal de heer R. Lang uit A'dam, refereren over „De vaste vrijwillige bijdragen". Petegem te Zaandam. PROMOTIES. LEIDEN 23 April. Gepromoveerd tot doet i. laude) i bindinger W. L. Gi teld „Chloro-...- Onlum teld „An analysis of the ie male threespined st J. A van Iersel. gebore onende te Lelden. hage i thar lende ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN 23 Aprill. Geslaagd cand. ex Godgeleerdheid de heer J H. C Geuzcl te Heerhugowaard. LEIDEN. 24 April. Geslaagd cand. ex rechtsgeleerdheid mej. L 4 Campo. Den Haag en de heren J C M Snel. Voorburg. C H E Rotterdam en J W Naeff, Lochem. LEIDEN. 22 April Geslaagd doet. i heer The Sie Ho. Leiden; doet. exam natuurkunde: de heer B. Franken. Leid: KAMPEN 22 April. Theol. Hogeschool (Oudestraat); Geslaagd voor cand. e> Het lied der aethergolven ZATERDAG 25 APRIL MMHIE KRO: 7.15 Gewijde muziek 7.45 Morger 900 Voor de [10 Gi ebed 8.00 Ni uisvrouw 9.40 Gram. 10.00 Voor de klei 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken 11.45 i tgebou-workest 12.05 Lunchconcert nnewijzer 1 00 Nieuws 120 Lunchcoi 2.00 Boekbespreking 2.10 Pianospel Engelse les 2.40 Mannenkoor 3.06 Kro nsten 3.40 Harmt nheid van het Gr jeugd 5.30 Hookey- üderland 5.45 Vo land—België 6.00 Lichte mu- lalistiek weekoverzicht 6 25 iek 6 45 Buitenlandse corres- Mieuws 7.10 Gram. 7.20 Par. cht 7.30 Gram. 8 25 De ge- .Lichtbaken" 8.50 Gram. 9.00 Gevarieerd programma 10 00 Amuse, lentsmuziek 10.30 Gram 10.45 Avondgebed 100 Nieuws in Esperanto 112512.00 Resi- 18. Vrolijke kwanten besturen de paarden en no- sen, heel de lange dag. Dat bevalt hem slecht digen Joris, mee te rijden landwaarts in. Daar De schipper is een opgeruimde gast, hij scha- heeft Joris wel oren naar. De schipper betaalt send van zwaarte, tert van plezier. „Je woont nergens. En je bent hem zijn gage en Joris klautert in een der lege rijdt mee. Hij heeft genoeg van de droogte. Ook zeker ook nooit geboren!" Opnieuw schatert hij vaten, die in regelmatige rijen netjes opgetast het belemmerde uitzicht valt hem vreemd. Van op de wagen liggen. "i een uur rijden ze tussen glooiende bergen, de zonzij vol zwaarbevrachte wijnstokken, bergen even beklemd „Ik kom uit het Noorden", antwoordt Joris, die opgebonden langs rechte staken, rij aan rij ge- het kasteel. De ruimte zijn figuur terug vindt. zijn pret uit. „Dus je bent nergens vandaan gekomen", be gint hij i zijn prille jeugd gewend aan de wijde vlakten de eindeloze zee, voelt hij zich tussen de achter de muren van n de onrust bekoren „Vlaanderen?" „Nog verder. Les Pays Bas." De schipper is opeens vol belangstelling. „Daar wonen lui, die varen kunnen", prijst hij waarde rend. „Ollander." „Ik ben komen varen tot een haven niet ver van hier", vertelt Joris, om lastige vragen te voorkomen, „verder heb ik gelopen. Ik wil naar het Zuiden, een grote haven zoeken en een groot schip." -Het- hij hierheen voer. „Vaar je mee terug?" „Nee, ik wil ergens anders heen. Naar het Zui den." Aan varen op de wijde wereldzeeën denkt hij 'niet. Hij kent alleen de kustvaart. „Wil je naar de Portugezen, om vreemde lan den te helpen ontdekken?" vraagt de schipper met verholen spot. „Kan dat?" ,Met mij kun je varen. De kost is goed en sen broeien onberoerd in de windvrije dalen, de „Welzeker. Heb je nooit gehoord van die Por- j- tugees, die de Indianen ontdekte?" De man has pelt de boe] door elkaar, maar daar weet Joris niet van. „Hoe vinden ze de weg?" vraagt hij Goudland gevonden DOOR K. JONKHEID „Naar het land van de wijn. Waar de druiven critiek toeroepen, waarop zij antwoorden groeien. melijk aan het adres van de hupse plukstertjes, onnozel. En doodernstig antwoordt de ander: Joris slaat toe. De volgende morgen gaan ze die met rappe monden haar schertsende replieken, '\^aaj ''2Sen witte en blauwe houtjes uitdagend en tegelijk afwijzend, onvervaard te- M.® weg aanwijzen.' onder zeil. __oPMJPHB De reis duurt drie dagen. De haven, waar ze rug werpen in een vrolijk spel van kaatsen binnen vallen, is ruim en vol. Op de kade is veel bal verwachten, drukte van arbeid, rumoer van luidruchtig ge roep, zwaarmoedig gebom van lege vaten en kner pend gerol van zware volle. Op de plaats van bestemming wil Joris dade lijk aanpakken en meehelpen aan de oogst. Maar ziin goeder hem verteld, dat wordt hem ten strengste verboden. Ze ver- van de zee in te Prenten. ,Niks van waar. Je moet altijd land in 't zicht houden, anders verdwaal je naar het eind van de wereld en val je naar beneden." Dat heeft hem de gevaren schonkige paarden, rollen stotend aan, schien ook met De schipper gelooft dat ook, iedereen gelooft het. „Zo, dus je weet er toch wel iets van. Dat druiven valt me mee", zegt hij. „Kom aan boord en eet lossing en herlading met ledig fust. luchtig terug plukken deugen zijn handen niet. Hij mag man- een hapje mee, dan zullen te daveren om nieuwe vracht. den sjouwen, manden vol pasgeplukte tros- samen een schuit voor je zoeken." 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek 7.30 Gram. 8 00 Nieuws 8.18 Gram. 8.30 Orgelspel 8 55 Voor de vrouw 9 00 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld" 10 05 Morgenwijding VARA: 10 20 Voor de arbeiders in de continubedrij ven 11.35 Tenor en piano 12 00 Gram 12 33 Orgelspel 1.00 Nieuws 1.20 Lichte muziek 1.50 Weekjournaal 2.15 Mannenkoor 2 35 Fries progr. 3.00 Dansmuziek 3 30 Caus over veiligheid bij de arbeid 3 45 Gram. 4 15 Sportpraatje 4.30 Kamerorkest en so liste 5.15 Voor de jeugd 6.00 Nieuws 6 20 Filmprogr. 6.40 Regeringsuita„Zoeklicht op de Westerse Defensie" 7 00 Artistieke jfiÉjÉfiM SS .Passepartout" in deze week" 7.55 „Het Oude Testami ..Deze week" VARA: 8.00 Nii progr. 10.00 Soc, com.m. 10,15 Weei Engeland BBC 330 m. 11.55 Gevar progr. 2.55 Weerber. 1.00 Nieuws 1.10 Hoorspel .40 Gram. 2 00 Arbeidersorkest 2 30 Dans- iziek 3.00 Concert 4 00 Hoorspel 4.30 Idem Avondgebeden 11.00—11 03 Nlei 1 15 Tango-orkest 1 45 Voor de klnc Variété orkest en sol. 2.4S Verzoefcprogr 3.15 Mil. orkest en soliste 4 00 Sport 5.00 Lichte muziek 5.30 Sport 6.00 Jazzmuziek 6.46 Vragenbeantw. 7.00 Nieuws 7 25 Sport 7 30 Hoorspel 8.30 Concert 10.00 Nieuws 10.15 Dansmuziek 11.00 Gram. 11.56—12.00 2 17 Symph orkest i dek 5 55 Gram. 6.1 7.00 Klas -12.00 Nieui sel 324 iVeerber, i 1.15 Gram. 2.00 Co: rspel 10 04 Zang- izlek 10 50 Gram ïspel 5 25 Gram Nieuws 8.00 sons 9.00 Gr: 10.15 Jazmuziek 10 45 G: muziek 5 00 Nieuws 5.15 e Accordeonmuziek 7 00 Schubert" 7 40 Gram 7 45 Dordr. en muziek 8 30 Chan. 10 00 Nieutvs 10.10 Gram. 1.50 Nieuws sending! iclingen (op 224. i 31 m.). Deel Birma in de politieke branding 'van de „regering van het vrije Laos", gaat de Franse regering met spoed over tot hervormingen in Indo-China. De be trekkingen en de samenwerking met Vietnam, Laos en Cambodja moeten ver beterd worden. Zoals men weet, woedt de strijd in Vietnam en Laos, maar vol gens de koning van Cambodja, Norrodom Sihanoek, die te New York verblijft, loopt ook Cambodja gevaar. Het risico is groot, dat in Cambodja het volk ge mene zaak zal maken met de Vietminh, indien aan de eis tot onafhankelijkheid niet wordt voldaan. Er bestaat een over eenkomst, daterende van 1949, volgens welke Cambodja meer zelfstandigheid zou krijgen. De New York Times wijst er op, dat de koning van Cambodja, heersende over een bevolking van drie millioen mensen, weliswaar vóór het behoud van de Franse Unie is, maar dat de leden- staten dezelfde onafhankelijkheid moeten gemeten als bijvoor- t "N beeld India en Pa- I 'l Verklaarde kistan binnen het verband met de uitzicht Britten. Nog kort l geleden wezen wij op het gevaar der uitbreiding van de strijd in Indo-China, welke kans toeneemt als door een be stand op Korea, communistische troepen vrij komen en zij hun aggressie naar elders verplaatsen. Te oordelen naar de uitlatingen van koning Norrodom Sihanoek, voelt een groot deel der be woners van Cambodja sympathie voor de Vietminh, van oordeel zijnde, dat deze rode organisatie strijdt voor de onafhan kelijkheid van het land. De koning van Cambodja vindt, dat zijn gebied in economische aangelegenheden veel te af hankelijk van Frankrijk is. Vandaar blijkbaar de nieuwe Franse maatregelen, waarbij in Vietnam, Laos en Cambodja een Franse Hoge Commissaris komt, als mede een algemene commissaris voor de defensie-aangelegenheden. Heel Zuid-Oost-Azie wordt trouwens gekenmerkt door hevige onrust, gedeelte lijk verband houdende met de drang tot „vrijmaking", souvereiniteit, zoals zulks zich na de wereldoorlog in geheel Azié heeft gemanifesteerd. Birma staat bloot aan de aanvallen der communistische benden, maar tevens heeft het te kampen met 12.000 intensief gewapende Chinese nationalisten, die zich omstreeks 1949 van de troepen van Tsjang Kai Sjek hadden afgescheiden en daarna het Noor den en Oosten van Birma onvëilig'ma'ak- ten. Deze Chinese troepen, ondér bevel van generaal Li Mi, groeiden uit tot een geduchte macht, omdat zij door Chinezen uit Birma gesteund werden, door Siam het huidige Thailand terwijl ook Tsjang Kai Sjek vanuit Formosa voor mannetjes en materiaal zorgde. Tsjang Kai Sjek nu heeft cioor zijn ver tegenwoordiger in de Ver. Naties die steun ontkend, maar wie anders kan feitelijk de nationalistische Chinezen in Birma voorzien hebben van Amerikaanse wapens? Bij herhaling zijn er berichten verschenen, dat Tsjang Kai Sjek een grootscheepse aanval op net vasteland van communistisch China zou beginnen en het kan best zijn, dat daarmede de operaties in Birma verband houden. Zo heeft Birma enerzijds te kampen met de opstandige Karens en de communistische rebellen, anderzijds met de nationalis- tisch-Chinese troepen. Als men bedenkt, dat het China van Tsjang Kai Sjek wel in de V.N. en de Veiligheidsraad vertegen woordigd is en communistisch China niet, terwijl Amerika de politiek van Tsjang Kai Sjek steunt, dan wordt het duidelijk, dat de situatie in Birma voor het Westen bepaald een netelige aangelegenheid is. Uit de telegrammen van gisteren heeft men gezien, welk besluit in de „politieke commissie" en later in de Assemblée der Ver. Naties genomen werd. Birma had een klacht ingediend, waarin een beroep werd gedaan op de V.N., de Chinees- nationalistische regering in staat van be schuldiging te stellen. Alle mogelijke stappen moesten genomen worden, ten einde deze aggressie onverwijld te doen eindigen. Hier heeft de Chinees-nationa listische delegatie ontkend, dat de rege ring van Formosa gezag uitoefent over de troepen van generaal Li Mi. Namens Nederland heeft Von Balluseck ge- eist, dat de Chinees-Nationalistische rege ring de troepen in Birma moest bevelen, de wapens neer te leggen, ja, dat deze ontwapend moesten worden en eventueel uit Birma weggevoerd. Zo is dan in de politieke commissie der V.N. een resolutie aangenomen, waarbij de Rus Wisjinsky het geheel eens was met het Westen. Birma moet door de V.N. worden gesteund bij de pogingen om de 12.000 nationalistisch-Chinese guerilla's uit Birma te verdrijven. Ten aanzien hiervan waren Oost en West het geheel met elkaar eens. Een unicum dus! In de practijk rijst echter een nieuw probleem, hoe dit zeer belangrijke V.N.- besluit te effectueren. Het zal hierop neerkomen, dat zonder bloedvergieten de Chinezen in Birma ge noodzaakt worden, de wapens neer te leggen en zij zich desnoods geheel uit Birma terugtrekken. Merkwaardig, later heeft de regering van Birma gesproken van een „verwarrend effect op de wereld opinie". De regering stelt vast, dat „For mosa" absoluut verantwoordelijk is voor de aanwezigheid der Chinese guerilla's op Birmees grondgebied en dat van „Formosa" (Tsjang Kai Sjek) geëist wordt, dat die troepen worden terugge trokken. Voor Eisenhower, wiens program steun o.a. aan de „onderdrukte volken" voorstaat, al met al, een précaire aan gelegenheid! Met Indo-China staat Birma de politieke branding. (Advertentie) Bevrijdt U rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt daarvoor regelmatig Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. By apoth. en drog. 0.95, 2.40, 8.88.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2