|lictitur £diisr()C Gtburanl Zware nederlaag voor min. Mansholt De appels die Rusland laat vallen, zijn geen gouden appels... Bidault voorstander van nieuwe Franse politiek in Europa Nederland bouwt Hawker Hunter-straalj agers Wist U Kwestie van norm Kwestie van status Kwestie van dank AMBON VRIJDAG 24 APRIL 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f 6.— per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Vier en dertigste jaargang No 97Ü Directie: F. DIE MER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstieken .Stantvastlcfi li ahtbUvtn «ngn fwrl ia icgbenspott" Dulles over Moskou's „vredesoffensief" DE CONFERENTIE van de Atlantische Ministerraad, onder het geruis der machtige fonteinen van het Palais de Chaillot te Parijs geopend, heeft reeds belangrijke resultaten afgeworpen. Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van Buitenl. Zaken, heeft verklaard, dat de veertien N.A.T.O.-landen het eens zijn over de houding, die tegenover de gewij zigde „tactiek" der Sowjet-Unie moet worden aangenomen. De Ameri kaan sprak in termen, die moeilijk kunnen worden misverstaan. „De appels die Rusland tijdens zijn vredesoffensief liet vallen, zijn geen gouden appels en er zijn zelfs mensen, die zich afvragen of het soms rotte appels zijn." De minister zinspeelde op een Griekse fabel betref fende een man, die een hardloop-wedstrijd verloor, om de gouden appel, welke hij op zijn pad tegenkwam, op te rapen. De N.A.T.O. is blijkbaar niet van plan, zich te laten afleiden door de vredeskruimeltjes, die hier en daar aan de kant van de weg liggen. Eisenhowers kabinet Reorganisatie van Defensie en Buit. Zaken De Amerikaanse Republikeinse sena tor Robert Taft heeft gisteren na eei bijeenkomst op het Witte Huis ver klaard, dat president Eisenhower eei uitgebreide reorganisatie overweegt vai Versdhillende geluiden hebben zioh op de conferentie der Veertien en „achter de schermen" doen horen. Dulles heeft een boodschap van Eisenhower voorge leden. waarin hij zijn hoop uitspreekt op verwerkelijking van de vrede, maar zlrlks aal vooral afhangen, van de daden van andleren. Terwijl men te Parijs bijeen was. heeft Eisenhower op zijn wekelijkse perscon ferentie nadrukkelijk verklaard, dat hem niets bekend was over onderhandelingen, ten eiinde een bijeenkomst van de leiders der Grote Vier voor te bereiden. Even min heeft hij tot dusver van het trio, t Malenlkof aan het hoofd staat, j antwoord ontvangen op zijn voorstel Minister als padvinder De minister van Onderwijs, K. en W., Z.Exc. mr J. M. L. Th. Cals, heeft gisteren in Eindhoven de „Zilveren Vlaamse Gaai" in ontvangst genomen, die hem werd toegekend wegens zijn grote verdiensten voor de padumders- beweging. De onderscheiding werd hem bij de opening van de St. Joris- dag uitgereikt door de hoofdcommis saris ran de verkenners der R.K. jeugdbeweging, H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst (rechts). voor een regeling der hangende geschil len. Niemand, aldus Eisenhower, die strategisch of tactisch in een defensieve positie verkeert, kan deze positie baseren op de dag of het uur waarop een aanval verwacht wordt, en vandaar dat het noodzakelijk is met de jaren een peil van paraatheid te bereiken, welke periode tien of twintig jaar kan zijn. Foster Dulles ze'.f heeft er te Parijs op een persconferentie de nadruk op ge legd. dat het belangrijker is de N A T O - organisatie te richten op werk V0°J ..lange termijn" dan voor „korte duur". Het „vredesoffensief" der Russen houdt meer een verandering in van tactiek dan een wijziging der politieke koers Zon der deelneming van Duitse eenheden zou een Westelijke defensiemacht een Sowjet- invasie niet kunnen tegenhouden. Der halve betoogde hij met klem, dat het ED.G. tot stand moet komen. Van zeer groot belang was zijn waarschuwing: ..In dien het er niet naar uit ziet. dat door Westduitse deelneming een doelmatige verdedigingsmadht in West-Europa tot stand komt. dan zal het Amerikaanse Congres een algehele herziening van het N.A TO.-verdedigingsprogramma voor staan In theorie, aldus Dulles, zal West- Duitsland tot de N.A.T.O. kunnen toe treden, doch hiertegen zal Frankrijk nog meer gekant zijn. Wat de Fransen betreft, ook de minis ter van Buitenlandse Zaken, Bidault, ver klaarde op een noenmaal, na overleg met Britse en Amerikaanse afgevaardigden, dat de oprechtheid van de Sowjet-Unie moet blijken uit haar houding ten aan zien van twee essentiële punten: 1 Een vrij gekozen regering voor een verenigd Duitsland; 2 Het sluiten van een staats verdrag met Oostenrijk. Voorts heeft Bidault een wij-ziiging aangekondigd in de politiek voor de Europese eenheid van Frankrijk Volgens Reuter zou de ratifi catie van het Europese legerverdrag niet meer de eerste plaats innemen in de Franse buitenlandse politiek. De Franse regering zal zioh niet overhaast binden aan enig plan voor deze Europese een heid. Hij was van oordeel, dat er spoedig een einde moet komen aan de verdeling van Europa door een IJzeren Gordijn Een der voornaamste doelen van de Franse politiek is de hereniging van Duitsland. Uit een en ander leidt Reuter af, dat Frankrijk de ratificatie van het Europese legerverdrag door West-Duitsland niet werkelijk bindend acht voor het Duitse volk. Deze uitlating kan betekenen, dat Frankrijk, vóórdat het zich aan een „Klein-Buropa" bindt, dat vroeg of laat onder Duitse leiding kan komen te staan, eerst de bedoelingen van de Sowjet-Unie pil peilen. Hij wil dus de kansen over wegen om een Europese Gemeenschap te vormen in een groter Europees verband. Waarnemers menen, dat Bidault te kennen heeft willen geven, eventueel be reid te zün een souvereln en bewapend Duitsland als rechtstreeks N-A.T.O.-lid te aanvaarden. Zij beschouwen zulks als een alternatief voor het plan tot het instellen van een Europees leger, hetwelk vele diplomaten thans beschouwen „als op elegante wijze door Bidault ter aarde te zün besteld." Op de conferentie der veertien landen van de N.A.T.O. te Parijs hebben de mi- ministers beslist, dat het Westen voort moet gaan met de herbewapening, danks de recente vredesgestes van Mos kou. De Nederlandse minister Buitenlandse Zaken, mr J. W. Beyen, klaarde, dat, terwijl geen werkelijke ge legenheid voor een verzoening tussen Oost en West onbenut mag blijven, West- Europa voort moet gaan zich economisch en militair te versterken. Hij legde er de nadruk op, dat de Europese economische eenheid een van vitaal belang zynde fac tor is bij de ontwikkeling der Westerse verdediging. Westelijke Drie morgen bijeen Amerika. Engeland en Frankrijk zullen morgen, onmiddellijk na het einde van de NA.T.O.-conferentie, een driemogend- hedenteegpreking beleggen. Doel hiervan is. een algemene uitwisseling van ge dachten over de internationale situatie. Amerika zal hier vertegenwoordigd zijn door John Foster Dulles; Frankrijk door Bidault, maar het is nog niet bekend, wie Engeland zal vertegenwoordigen, omdat Eden nog steeds ziek is. Vermoedelijk zal het de minister van Staat, Selwyn Lloyd zijn, die thans voor zijn land de N.A.T.O. conferentie bijwoont, of de Britse minis ter van Financiën. Butler. ROBERT TAFT van Buitenland- Defensie, zulks ter versterking van de doelma tigheid dezer ministeries. Volgens Taft werden de vol gende kwesties besproken: 1. Instelling hankelijk or- uitvoering var de voorlich tingsprogram ma's en het be heer van de „stem van Amerika" 2. Overheveling van het punt-vier- program, van het State Department naai het bureau voor de wederzijdse beveili ging (M.S.A.). 3. Reorganisatie van het ministerie van Defensie, waarbij zekere comi sies worden opgeheven en haar taken burgerlijke ambtenaren worden overge- 4. Instelling van nieuwe werkwijzen in het ministerie van Defensie, teneinde de minister van Defensie en de minis ters voor de Strijdkrachten in staat t( stellen, de ontwikkeling der gebeurte nissen beter te volgen. De honderdduizendste vluchteling Gisteren is de 100.000ste vluchteling uit Oost-Duitsland per vliegtuig uit West-Berlijn naar West-Duitsland i gebracht. f Advertentie) HOOC-POOL SMYRNA-LOPER 57 cm. breed27.90 70 cm. breed32.50 BULTHUIS Botermarkt 23 Staichei Giuenthei Sterkte Russische Rode leger is 4 mïllioen man N.A.T.O.-strijdkrachten in staat een overhoedse aanval tijdelijk tegen te houden Generaal Gruenther, de stafchef op het Geallieerde hoofdkwartier te Parijs, heeft verklaard, dat de N.A.T.O.-sti yd- krachten in West-Europa thans waarschijnlijk sterk genoeg zijn om aan een eventuele onverhoedse Sovjetaanval het hoofd te bieden. Deze verklaring van Gruenther werd reeds op 1 April afge legd, tijdens een redevoering voor de Amerikaanse Senaatscommissie voor bui. tenlandse betrekkingen, maar mocht eerst nu gepubliceerd worden. Generaal Gruenther liet hier onmidde- lijk op volgen, dat zulks niet wil zeggen, dat een dergelijke aanval ook met goed gevolg kan worden afgeslagen. De Rus hebben hun versterkingen „dicht bij de hand", terwijl de NATO-legers geen ves hebben, die aan de eisen voor gevechten op langere termijn voldoen. echter toch een plan ontworpen de te volgen strategie bij een lang durige strijd en dit plan is reeds by de MAJOOR GRUENTHER NATO-Raad ingediend, aldus Gruenther. De sterkte van het Russische leger schatte de chef-staf op 4 millioen man, ondergebracht in 175 divisies. Dertig divi sies zijn in Europa gestationneerd, waar van het merendeel in vooruitgeschoven posities en de rest aan de Westelijke grenzen van Rusland. Deze laatste kunnen de fronttroepen dus snel versterken. Uit dit alles trok generaal Gruenther de conclusie, dat West-Europa geen keus heeft: „Het verdrag voor de Europese Defensie Gemeenschap moet geratificeerd en West-Duitsland moet bewapend den". Met betrekking tot dit laatste gaf Gruenther nog te kennen dat volgens hem de toekomst van 'Europa in grote afhangt vaneen oplossing var Duitse probleem. Ten slotte waarschuwde Gruenther tegen een drastische besnoeiing va Amerikaanse buitenlandse hulp. Gratieverzoek van sultan Hamid op komst De Nieuwe Leidsche Cour verneemt van welingelichte zyde, dat sultan Hamid II nog deze week gratie zal verzoeken aan president Soekarno. Ook van Andi Abdoel Azis is binnenkort gratieverzoek te verwachten. - 'R-i. i. - Besluit in Parijs gevallen Amerika stelt 18 millioen dollar beschikbaar, ons land en België 117 millioen HET STAAT NU VAST, dat onze Koninklijke Luchtmacht binnen af zienbare tijd de beschikking krijgt over de Hawker Hunter, een éénpersoonsstraaljager, die sneller is dan het geluid. De toestellen worden gebouwd door Fokker in samenwerking met België. Amerika stelt hier voor aan ons land 18 millioen dollar (f68 millioen) beschikbaar en aan België 14 millioen dollar. Ons land en België zelf zullen aan de bouw samen 117 millioen dollar (bijna f450 millioen) ten koste leggen. Boven dien zouden beide landen en Noorwegen er in hebben toegestemd, een groot aantal jachtvliegtuigen te kopen, die bij elke weersgesteldheid dienst kunnen doen, vermoedelijk Gloster Javelins. Dit is het resultaat van de overeen komsten. die gisteren ln Parijs zijn ge tekend tussen vijf Europese landen er Bureau voor Wederzijdse Beveili ging. De contracten betreffen de bouw van Europese vliegtuigen ter waarde van in totaal 550 millioen dollar. Ongeveer de helft van dit bedrag (281,5 millioen) wordt door de Ver. Staten opgebracht ln de vorm van zgn. off shore-aankopen, d.w.z. aankopen overzee. De overige N.A.V.O.-landen bekostigen de rest. De Amerikaanse contracten zijn als volgt verdeeld (in dollars): Nederland 18 millioen België 24 millioen Engeland 153 millioen Frankrijk 86.5 millioen Met Italië wordt nog onderhandeld. Nederland, België en Engeland zullen de Britse Hawker Hunter-straaljager bouwen, waarover de Amerikanen bij zonder enthousiast zijn. Frankrijk bouwt Mystère-straaljagers. Verder hebben de verschillende landen nog de volgende contracten afgesloten voor de bouw van vliegtuigen, die zij zelf zullen bekostigen: België en Nederland: 117.000.000 dollar: Hawker Hunters; Frankryk: 91.000.000 dollar: Mystère-straaljagers; Engeland: 70000.000 dollar: Vickers Supermarine Swift gevechtsvliegtuigen. Behalve bovengenoemde contracten, al dus Lord Ismay, hebben België, Neder land en Noorwegen nog besloten een aan tal gevechtsvliegtuigen aan te schaffen, die bij alle weersgesteldheden kunnen opereren. Alle vliegtuigen zijn bestemd voor de Vijftig netten per schip op 26 Mei Voor de nu officieel vastgestelde uit vaart van de Ned. haringvloot op Dins dag 26 Mei a s. heeft het bestuur van het Bedrijfschap voor de Visserij be paald, dat per schip 50 netten worden meegenomen. Op dit besluit moet nog ministeriële goedkeuring worden ver kregen. De uitvaairt zal Slechts gelden voor de helft van de schepen, voor elke rederij naar boven afgerond. De tweede helft van de vloot vaart een week later uit. veertien landen, die bij de Noordatlanti- sche Verdragsorganisatie zijn aangeslo ten. Zij zullen vrijwel allemaal vóór Juni 1956 gereed zyn. Lord Ismay, de secreta ris-generaal van de N.A.V.O.. verklaarde dat dit bouwprogramma is bedoeld als een voorloper van vele andere. De vlugge Hawker Hunter- straaljager, die in de komende jaren ook zal worden vervaar digd door de Nederlandse Fok kerfabrieken in samenwerking met Belgip. Het toestel heeft in Engeland, een snelheid van meer dan 1075 km per uur be reikt en is dus sneller dan het geluid. Weer een Jood Chef der Hongaarse Gestapo in ongenade Peter Gabor, de leider der Hongaarse politieke politie is gearresteerd. Aldus verneemt AF», uit zeer betrouwbare bron. Over het in ongenade vallen van Gabor deden al geruime tya geruchten de ronde. Gabor. die Jood is, „ontmaskerde" in- dertyd de minister van Buitenlandse Zaken Rajk als „Titoïst". Tito's „vredesoffensief": 223 grensincidenten Zuid-Slavië heeft by Hongarije ge protesteerd tegen 223 grensincidenten, die, aldus een nota. in Maart met opzet door Hongarye zyn uitgelokt. Deze nota is aan de Hongaarse legatie te Belgrado overhandigd. „U weet niet wat voor een goed land dit is Dame uit Californië werd op Nederland verliefd (Van een onzer verslaggevers) GISTEREN HEèBEN WE GESPROKEN met twee buitenlanders, die bezig zijn verliefd te worden op Nederland. De eerste was mevrouw Musa A. Davis, een lerares aan de middelbare school te Alhambra in Cali fornië. Zij is, behalve lerares, moeder en grootmoeder. Ze staat 26 jaar voor de klas, is 54 jaar oud en verbleef, behoudens een bezoek aan Mexico tien jaar geleden, haar gehele leven in Californië. Dat ze op het ogenblik Amsterdam en Den Haag al beter kent dan New-Orleans dankt ze aan het feit. dat ze verleden jaar de prijs won van het Amerikaanse blad „Scholar Teacher Magazine", dat, leerkrachten uit heel Europa, ders heel wat minder stroef zijn, dan altijd voorgesteld worden. Ze hebben aardige twinkeling in de ogen", zei Ze woonde in Leiden een universitaire promotie by en ze bezocht het Rijnlands Museum in Wassenaar. De meisjes opstelwedstrijd uitschreef over het onder- 17, 18 jaar hadden „meer praat", dan werp: „Waarom ik naar Europa wil gaan".'soortgelijke meisjes in Amerika. De inte. de prijs voor Noord-Europa en ressen hier gaan ook een heel andere kant mag zeven welken lang door Noorwegen, Zweden, IJsland, Denemarken, Finland, West-Duitsland en Nederland reizen. Maar ze gaat ook naar Engeland, omdat ze daar oude vrienden heeft wonen. En naar Parijs, omdat Europa zien zonder Parijs zien, leven is, zonder adem te halen, n naar Rome, omdat het de bakermat rn de Westelijke beschaving is. Gisteren heeft ze met mevrouw M. Reuhl-De Bruyn. lid van het comité „Den Haag ontvangt" gewinkeld en gegeten, '>r ze dat ging doen, heeft ze haar ervaringen in Nederland, eeds enige dagen is, verteld. Ze wilde graag naar Europa komen, om te hoe de mensen hier zijn. Ze had wel massa afbeeldingen gezien en boeken gelezen over Europa maar hoe de Euro pese mens is, daar had ze geen flauw idee Ze had al ontdekt dat de Nederlan- DAT Dinsdag in de Bernhardkazerne te Amersfoort een gedenkplaat wordt onthuld voor de in Indonesië gesneuvel de militairen van het le verkennings regiment van de 7 December-divisie. DAT minister Zijlstra het indienen van een nota aan de Tweede Kamer over de Europese Kolen- en Staal Gemeen schap heeft uitgesteld van eind April tot eind Mei, daar over deze kwestie nog niet voldoende zekerheid bestaat en de minister pas na half Mei terugkomt uit Amerika. DAT tot onderdirecteur van de N.V. Ned. Kabelfabriek te Delft met ingang van 1 Augustus is benoemd Jhr ir R. E. Laman Trip, die op 1 Januari 1954 de directeur ir C. F. Proos zal opvolgen. DAT de dir.-gen. der P.T.T., L. Neher, op 5 Mei op het terrein van Kootwijk- Radio een gedenkteken, vervaardigd door c.e beeldhouwer H. J. J. Dannenburg. ter nagedachtenis van de in de bezettings jaren gevallen radio-amateurs onthult. DAT in Parijs een Frans-Ned. comité voor oorlogsgraven is opgericht. DAT de eerste vier caissons (elk 8 ton) voor het dijkherstel gisteren uit Amster dam in Zierikzee zijn aangekomen. DAT de gemeer-te Doetinchem het jongensinternaat Ruimzicht van de Chr. Phiiantropische Inrichtingen heeft aan gekocht om daar het gem. lyceum onder te brengen. DAT Donderdag in Breda 1 Koninginnedag een militaire parade wordt gehouden. DAT de 15 Amsterdamse pierement houders m.i.v. 1 Mei zijn gebonden aan vergunningen voor bepaalde wijken, zo dat zij elkaar niet in de wielen kunnen DAT wegens een vechtpartij met er. beroving van een Noorse zeeman in Am sterdam tegen de 22-j. timmerman G. S. en de 15-j. galvaniseur P. V. resp. 1% jaar en 6 maanden is geëist. DAT het schiilderij van de Koningin, hetwelk de Haagse schilder P. van der Hem in opdracht van het Bolswardse gemeentebestuur heeft gemaakt, gisteren in Bolsward is overgedragen. DAT de Ncd. Radio Unie door uitzen dingen, voornamelijk concerten, zal mee werken aan de actie „Hilversum ont vangt" op het „stadserf'. DAT de Kon. schippersvereniging Schuttevaer bij de ministers Cals en Van de Kieft zal aandringen op verder gaande financiële tegemoetkomingen voor schippet-skinderen die een school op de wal bezoeken. DAT 16 vooraanstaande Engelse radio- en T.V.-reporters op uitnodiging van Philips momenteel ons land bezoeken en o.a. de AV.R.O.-studio te Hilversum en Madurodam in Den Haag bezichtigden. DAT een houten schuur van de vee houder J. F. te Hoornsterzwaag (Fr) in vlammen is opgegaan, doordat een kind met lucifers had gespeeld. DAT in R'dam het stoomschip Theano is aangekomen met eer. nagekomen zen ding Ierse hulpgoederen voor de slacht offers van de overstromingsramp in de Italiaanse Po-vlakte. DAT de hulpportier S. J. Plekker van de N.V. Polak en Schwarz's essence- fabrieken te Zaandam gisteren als 100ste van de 600 werknemers zijn 25-j. jubi leum bij dit bedrijf vierde. DAT de eerste paardendag van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren en Van Gend en Loos, die i.v.m. de watersnood Is uitgesteld, nu op 16 Mei in Esplanade, Lucas Bolwerk 24 te Utrecht, wordt ge houden. DAT nu ook het Eerste-Kamerlid Mo lenaar (WD) aan minister Staf schrif telijk vragen heeft gesteld over de in het Frans gevoerde briefwisseling met DAT de commissie-Hirschfeld thans aan de A.N.V.V. een rapport heeft uit gebracht over de bevordering van het vreemdelingenverkeer. uit. Er is minder make-up-en huwelyks- interesse en meer belangstelling literatuur. En wel voor dezelfde schrij vers, waarvan mrs Davis ook houdt! Onder de dokters Gisteravond waren we met dertig schoolartsen, overal vandaan en zeventig Mrs Davis: Nederland een goed land. specialisten op het gebied van venerische ziekten, die hier congressen bijwonen, de gasten van de heren minister Suurhoff wethouder Feber in het Oude Haagse Stadhuis. Daar ontmoetten we dr A. Z. E. Prebeg uit Joego-Slavië, die ook al voor het eerst in Nederland was en zei: „U weet niet wat voor een prachtig land dit is en hoeveel goede dingen U hier hebt. Ik kan erover oordelen, want we hebben héél wat meegemaakt de laatste jaren er indelijk is er een periode van op bouw en rust. We zijn nu bezig onze ge neeskundige diensten op te bouwen, maar Pogingen uit de Eerste Kamer om minister Algera af te brengen van zijn kijk op de mogelijkheid en wense lijkheid van een beperkter reisgelegen heid op de Zondag zyn mislukt. Het ver heugt ons. maar we hadden ook niet anders verwacht. De pogingen gingen uit van het be kende standpunt, dat men een mens „zijn vrijheid" moet laten. Dat zou dan be tekenen. dat men hem, als hij op Zondag wil reizen, daarin niet moet hinderen. Hiertegenover heeft de minister staande gehouden, dat er wel degelijk sociale normen kunnen zijn, die de vrijheid van de burger mogen inperken. Denk, zo luidt de uiteenzetting van de minister, denk aan de winkelsluiting. De winkels zyn 's Zondags dicht.' Dat is ook een beperking van de vrijheid. Geen zin nig mens verlangt naar een toestand, waarin de winkels des Zondags open zijn of zelfs maar open mógen zyn. Men aan vaardt de sociale norm. die tot de winkel sluiting op de Zondag leidt Maar die soci ale norm is er ook bij het reizen op Zondag en zoals die norm bij de winkels voert tot een sluiting op de Zondag voert hij by het vervoer tot een beperking van de reisgelegenheid. Het ligt overigens geheel in de lün van deze sociale norm, dat de minister de mogelijkheid van weekendretours wil onderzoeken, voor de heenreis geldig op Zaterdag en voor de terugreis op Maan dag. De lezer zal zich willen herinneren, dat wij op de wenselijkheid daarvan al bij meer dan één gelegenheid de aan dacht hebben gevestigd. In het moderne maatschappelijke leven is het Latijnse woord „status" een bekende verschijning geworden. Het betekent: stand, toestand, plaats. Men kent het uit de uitdrukking ..status quo". Men komt het woord al zovaak tegen, dat het ons al niet meer verwonderde, in een stuk van minister Algera aan de Eerste Kamer te lezen over „de wette- lüke regeling van de status van de bromfiets in het wegverkeer". Ja. wanneer het alleen maar over de „status" van de bromfiets zou gaan, dan zou het nog wel meevallen. Maar de bromfiets is nu eenmaal meer een dyna misch dan een statisch geval, en daar beginnen dan ook als regel de moeilijk heden. Dat is dikwijls meer een zaak van vallen dan van meevaUen. Men kent de perikelen: Een bromfiets heeft iets van een motor en iets van een fiets. Ze heeft iets van een tussenpositie tussen het snelle en het langzame ver keer en dat is nu eenmaal een labiele positie. Minister Algera doet eerlijk uit komen. dat hij er lang over heeft nage dacht. In ambtelijke stijl heet dat, dat hij „ampel overwogen" heeft. En het resultaat? Dat de berijder van een brom fiets als regel als een fietser zal worden beschouwd, met dien verstande, dat de bromfiets toch ook weer kan worden ge weerd. van^de zgn. toeristische. rijwiel paden en bij drukke rijwielpaden de bromfiets zich ooit op de weg zal mogen wagen. Zo is de beslissing dan gevallen. Ze moet alleen nog worden uitgewerkt. Of ieder tevreden zal zyn? We weten het niet. Misschien zal er hier en daar nog wel wat worden gebromd, maar ook daarop zullen de bromfietsen wel zijn ingesteld. Het voornaamste is. dat er ein delijk aan een toestand van ongewisheid een einde komt. Dat was een toestand, waarby niemand gebaat was. dunkt ons, een daad van simpele rechtvaardigheid dat minister Algera dezer dagen tegenover de Eerste Kamer geprotesteerd heeft tegen het afwezig blijken van enige waardering bij dit colïege voor de arbeid der poste ryen ir. ons land. De Eerste Kamer had tegenover de minister wel allerlei critiek geuit en in tal van opzichten zeker ook waardevolle critiek. maar daarnaast was ook maar het geringste woord van waardering en steun verre te zoeken. Dit is een betreurenswaardig verzuim geweest en de minister heeft er goed aan gedaan, nu maar. zonder aanknopingspunt in hetgeen uit de Kamer werd geopperd, van zijn kant een woord van waardering te formuleren voor de ernst en toewydir.g, door zovelen in dit bedryf (globaal een 50.000 personen) betoond. Het ware beter geweest, zo de Eerste Kamer, die graag volksvertegenwoordi ging wil zijn. uitdrukking had gegeven aan de dank, die stellig in het volk leeft. Thans lijkt het wel. of de Kamer van Vyftig de 50.000 mensen van de post heeft vergeten. Dat kon de minister terecht niet over zyn kant laten gaan. (Advertentie). ALLE VRIENDEN VAN ZATERDAG A S. NAAR HOUTRUSTHALLEN TOEGANG VRIJ Nli en dan opklaringen Droog weer met nu en dan opklaringen. Zwakke tot ma tige wind tussen Weet en Noord. Over het algemeen weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt om ZON EN MAAN zon 5.23 tot 19.54 uur; maan 50 uur. Op 29 April V.M. daar is veel geld voor nodig en de nood groot. De kindersterfte bedraagt, vóór het tweede levensjaar 130 op de duizend. Vergelijk dat eens met Uw kleine aantal. Er is veel T.B.C. als gevolg van slechte woningtoestanden en onvoldoende voe. ding, maar we zijn aan de winnende hand en we zien vorderingen. Mijn land is toch zo mooi. Daar moesten veel meer mensen uit het Westen eens komen kijken. Er is één ziekte waartegen we immuun geworden zijn. Dat is het bolsjewisme". Dr Prebeg trof het: het journalisten, echtpaar Penkala uit Amsterdam, pas Nederlands geworden, was er. Dat spreekt tien talen en daaronder ook Joego-Sia- visch. de moedertaal van de heer Penkala. Wy hebben ons toen dus maar terugge trokken

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1