Bedrijfsauto-tentoonstelling in de R.fl.1 werd vandaag geopend Russisch gevaar na dood Stalin onverminderd 01* mat;sv Interessant duel tussen UVS en „Rest van Leiden" (4-4) Landbouwkundige toetsing eiste lana debat lang IL 1951 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 DONDERDAG S3 APRIL 1953 Toei-aulobussen van een ton Acht-persoons busjes voor allerlei doeleinden zeer in de mode (Van een onzer verslaggevers) /~\VER het algemeen denkt men, op een tentoonstelling van personen- wagens meer „moois" te kunnen zien dan op een expositie var. bedrijfswagens. Maar die mening zal men na een bezoek aan de tentoon stelling, die van vandaag tot en met 2 Mei in het Amsterdamse RAI-gebouw wordt gehouden grondig moeten herzien. Er is daar namelijk behalve een streven naar technische vervolmaking een zo grote trek naar het comfor tabele voertuig te zien, dat deze tentoonstelling van bedrijfsautomobielen een kijkspel van de bovenste plank is geworden. De eenvoudige gebruikswagen is echter ook op vele stands vertegenwoordigd, maar toch ziet men ook daar een goede afwerking in hoofdzaak en in onderaeien. Wat ae prijzen auto's betreft, kan men hier ongetwij feld meer geld uitgeven dan op welke personenwagen-expositie dan ook; enkeio der grote toer-autobussen kosten bijna Op het gebied van bussen kan men trouwens zijn hart ophalen. Vele grote fabrieken brengen er dikwijls in com binatie met bekende carrosseriebouwers de mooiste wagens. Een der stands, die het meest de aandacht zal trekken, is wel die waarop de grote Saurer-bus met aanhangwagen staat, die voor de R.E.T. in Rotterdam bestemd is. Deze ..bijwa- gen"-bus heeft bestuurbare voor- en achterwielen. Een van de grootste autobusbouwers van ons land is wel Verheul Op zijn stand 31 treft men de „drie troeven", de bus-typen Ratio, Normaal en Panorama, welk laatste type een wonder van luxe is. Toch treft men bij enkele buiten landse inzendingen in het bijzonder bij de grote Magyrus Deutz op stand 123 en bij een enkele andere buitenlandse carrosserie een afwerking van plaat werk en lak aan, die hier in Nederland door gebrek aan het juiste materiaal niet kan worden verwezenlijkt Alle bussen en buscarrosserieën op te roemen, zou ondoenlijk zijn. Nog één uit zondering willen wij maken en wel voor de Duitse bus (merk „Graff") die op de stand van de firma Louwman en Parqui nr. 56 staat. Deze bus ls namelijk geheel vrijdragend van alum- a geklonken, heeft dus geen chassis s opgebouwd op een wijze die sterk de constructie van een scheepsromp doet denken. Het gevolg van een en an-, Een vervoerder of een vrachtrijder kan op deze RAI heel goed een licht opgaan, als hij een carrosserie voor een speciaal doel herkent als „dé" oplossing voor zijn vervoersproblemen. Dat is naar onze mening de grote marktwaarde van een bedrijfsauto-RAI en dat verklaart ook de belangstelling van de zijde der exposanten voor deze tentoonstelling, een belangstelling die dit keer zó groot was, dat de uitbreiding van het RAI-gebouw in het geheel niet over bodig Ls geweest. De busjes Volkswagen kwam al enkele jaren ge leden met de zgn „busjes", de acht- a negenpersoons wagens op het bestelwa- genchassis, met als luxe-uitvoering de comfortabele Samba die door vele taxi ondernemingen en ziekenvervoerders dankbaar wordt gebruikt. Ook in de ver huur doen deze wagens het uitstekend. Het is dan ook een aantrekkelijk wagen tje. dat een gezelschap van acht man, by een benzineverbruik van 1 op 10. met een snelheid van pl.m. 80 km/u (een en ander makkelijk te bedienen door een gewone automobilist) langs de wegen kan Verschillende andere fabrieken komen nu ook met een dergelijke wagen. Taunus het Duitse Ford-product brengt een busje, dat veel op de VW lijkt, ruimer en luxueuzer is, Op de Tempo-stand, rechts naast de ingang, vonden we een nog mooier, nog comfortabeler en nog duurder busje op het Matador 1400 chassis, een schepping met de beroemde Heinkel-motor, die on en nabij de 21 000 gulden kost. Dan i er verder nog het Tempo „Wiking"-busj> het lelijke eendje en kleine broertje on der de busjes, de DKW-bus op bestel- wagenchassis (stand 74), de Lloyd mi niatuurbus (stand 56), de Renault-bus (stand 73) en enkele andere ruime tionwagens, die voor „busjes" zouden kunnen doorgaan. Voor grote toeristische tochten deze karretjes ideaal en als men dan nog de op de VW-stand het busje als kam peerwagen ziet uitgerust, met buta-gas. gootsteen, veldbedden etc., dan gaat het hart van de reis-enthousiast geheel open. Een van de dingen, die het meest op vallen op deze RAI, is de specialisatie van gebruiksmogelijkheden. Kocht men De D.A.F.-bestelwagen heeft weer enkele verbeteringen ondergaan en is langzamerhand een bekende verschijning op onze wegen geworden. der is, dat de bus zeer laag is en mede daardoor een slank model heeft, dat sterk de indruk van snelheid en sierlijk heid wekt. Nieuwe ideeën opdoen Een tentoonstelling van personenauto mobielen is niet zo gericht op de kennis making met het product als een bedrijfs autotentoonstelling. We bedoelen het zó. Als meneer X. te A. een personenwagen wil kopen, heeft hij meestal van te voren een aantal favoriete merken of typen op het oog, na enthousiaste gebruikers- verhalen van kennissen en vrienden. Een directeur of exploitant van een bus-onderneming zal echter op deze RAI door de aanschouwing van een nieuw type koetswerk „op een idee" kunnen worden gebracht en de betreffende bou wer opdracht geven, voor hem een serie van deze bussen, eventueel met enkele wijzigingen in verband met speciaal te stellen eisen, te vervaardigen. Dat de prijzen van deze luxe toer-bussen meestal i de buurt van de vijftigduizend gulden ggen, is voor hem niet zo'n bezwaar: dat geld komt er „wel uit". Ook op het gebied van vrachtwagens met spe ciale opbouw, vindt men deze figuur. vroeger „zomaar" een vrachtwagen of een bus en paste men de ombouw zo goed mogelijk aan aan de gebruikseisen, te genwoordig treft men voor ieder soort vervoer een voor ieder soort gebruik ge heel aparte wagen aan. Gevolg is. dat elke wagen voor zyn taak berekend is, dat er geen onnodig geld wordt uitge geven en dat de constructie langijer gaat. Dat is toe te juichen, en eve doet het ons genoegen, dat onze ei Nederlandse fabriek, de DAF. daarbij hartig woordje meespreekt. Ja. DAF kan zelfs op tegen de producten van GMC Ford. wat toch wel wat wil zeggen. Wij kunnen u ten slotte een goede raad geven, een raad, die u ongetwijfeld aan het eind van elk tentoonstellingsverslag kunt vinden: ga zelf eens kijken. Luchtlijn Barcelona Amsterdam geopend Gisteravond omstreeks half tien is voor de eerste maal op Schiphol een machine aangekomen van de Spaanse Luchtvaart Maatschappij Aviaciony Commercio S.A., n samenwerking met de Sabena, de S.A.S. en de K.L.M., een wekelijkse re- tourdienst heeft ingesteld tussen Barce lona en Amsterdam via Brussel. De lijn wordt gevlogen met een vier-motorige Languedoc 161. Familieberichten uit andere bladen GETROUWD: J Burger en A R'dam; W Rooze en B. Lettii BEVALLENMevr Sikkel—1 A'dam; Mevr Galenkamp—Wit op Langendijk; Me( Hoogenhuyze. zn. I Mevr Kop—Hindes. land, N.Y.. U.S.A.; Met dr. Amsterdam. OVERLEDEN: J. S. va man. 67 ir Arnhem: J M 77 jr. R'dam; P A Alphe- indtlk- J Hartog—Hollander De N.A.T.O.-ministeis te Parijs Westelijke militaire defensie zal daarom krachtig worden voortgezet DE WESTELIJKE GROTE DRIE zijn het er te Parijs over eens geworden, dat het Russische gevaar na de dood van Stalin, ondanks de recente verzoenende gebaren, niet verminderd is. Dulles, de Amerik. minister van Buitenl. Zaken, had vandaag een onderhoud met Georges Bidault, zijn Franse ambtgenoot alsmede met Lord Alexander, de Britse minister van Defensie. Lord Ismay, secretaris-generaal der N.A.T.O., verklaarde op een persconferentie in de Franse hoofdstad, dat de N.A.T.O. niet over geheime inlichtingen beschikt, welke er op zouden wijzen dat de Russi sche militaire voorbereidingen minder intensief zijn geworden. Integendeel het aantal Russische divisies is eeder toe dan afgenomen. Vandaar, dat de N.A.T.O. haar militaire krachtsinspanning onverzwakt voortzet. zal verdeeld worden over Belgi Lord Ismay legde er de nadruk op, it het in Februari 1952 te Lissabon vastgestelde militaire doel voor 1952, zijnde 50 divisies en 4000 vliegtuigen, ten volle werd verwezenlijkt. De Deense admiraal Qvuistgaard. voorzitter der militaire N.A.T.O.-commissie. gaf te kennen dat rekening was gehouden met de op atoomkracht berustende wapens als één der vele factoren, welke op de opstelling van het wapeningsprogram invloed hadden uitgeoefend. De veertien landen, aldus Reuter, zijn het eens geworden over de verdeling der kosten van een program van 317 n^illioen pond sterling voor de bouw van nieuwe vliegvelden en installaties voor de volgende 34 jaar. Hiervan be taalt Amerika ruim 43 procent. Frank rijk 14, Engeland 11. Canada 7. Italië 6. terwijl het resterende deel der kosten IJsland. Luxemburg. Portu gal, Denemarken, Noorwegen. Grieken land en Turkije. Tussen Amerika en Portugal is overeenkomst getekend, volgens welke Portugal mijnenvegers en escortesche pen zal bouwen voor gebruik door de Pactlanden. Om veiligheidsredenen wer den verdere bijzonderheden niet opge- Firefly bij Katwijk in zee gestort Vlieger kort na redding overleden Omstreeks half drie gistermiddag waarschuwden enkele Inwoners van Katwijk aan Zee de politie, dat op onge- tien kilometer uit de kust een vliegtuig in zee terecht was gekomen. Men dacht, dat de bestuurder er van et motorstoring had te kampen. Kort daarna wérd bekend, dat een Fire- fly met het nummer 70 van de marine- luchtvaartdienst Valkenburg in zee was gevallen en dat de piloot in de omge ving van de plaats van het ongeluk op zijn reddingsvest ronddreef. De neer gestorte Firefly was een twee-persoons toestel. waarin in. dit geval alleen de be stuurder zat. Onmiddellijk na de alarmering kwa men de reddingswerkzaamheden volle gang. Sea-otter-vliegboten. Mitchell-bommenwerper. een andere Firefly en een helicopter, die in Den Helder was opgèstegen, vlogen plaats van het ongeluk. Vanuit Scheve- ningen spoedde zich een reddingboot zeewaarts. Kort daarna vertrok ook de reddingboot Neeltje Jacoba uit IJmui- den. De vlieger van het verongelukte toe stel werd door een Sea-otter en d< helicopter uit zee opgepikt Maar de redders mochten niet het geluk smaken zijn leven te behouden. De piloot, luit. ter zee 3e klasse F. Koops uit Den Haag overleed kort nadat hij was gered. Christie voor Londense rechtbank De van meervoudige moord beschul digde John Christie (55 j.) is gisteren een Londense rechtbank versche- Hy wordt beschuldigd van moord op zijn 54-jarige vrouw en drie meisjes an resp 19. 24 en 25 jaar. Het betreft hier slechts een voorlopige behandeling. Als de magistraat bevindt dat de zaak daarvoor in aanmerking komt. zal hij Christie door een hogere •echtbank laten berechten De openbare aanklager las de verkla- •ingqn voor, die Christie tegenover de DoLitie heeft afgelegd. Christie had zyn n od een ochtend in een zware be- •dheid aangetroffen, nadat zij blijk baar een groot aantal tabletten had inge- )e vrouw was volgens Christie de laatste tijd zeer overspannen geweest. haar dood had hij haar onder de vloer van de woning begraven. Hij was toestand geweest waarin hü niet wist wat hij deed. zyn ontmoeting met de 19-jarige Kathleen Ma'.oney had Christie ver klaard. dat zij in dronkenschap getracht had hem geld af te persen. Zij was hem huis gevolgd en had hem met een braadpan geslagen. 'Er was een worste- olgd, waarby het meisje in een stoel was gevallen, waaraan een stuk touw hing. De volgende ochtend zat zij nog steeds in de stoel, met het stuk touw haar nek, Hij moest haar lijk toen in alkoof hebben verborgen, maar dat kon hü zich niet goed meer herinneren. De 24-jarige Rita Nelson was by hem gekomen om zyn woning te zien. die vrij zou komen. Zij had hem voorgesteld dat zij een paar dagen bij hem zou komen logeren, maar hij was daar niet op inge gaan. Zij was begonnen te vechten. Wat daarna gebeurde, kon hy zich niet her- naar hij moest haar ook in de alkoof hebben geborgen. Het 25-jarige Schotse meisje Hectorina MacLennan had geweigerd zyn woning te verlaten. Toen hij haar aan de arm de deur uit wilde leiden, was zij begonnen te vechten. Haar kleding was daarbij ge scheurd en een stuk daarvan moest om haar nek zyn gedraaid bij de worsteling, rant zij was slap op de vloer gevallen. Toen de openbare aanklager de af wijkende lezing gaf. die is opgebouwd uit de gegevens die de politie verzameld heeft begon Christie tekenen van emo te vertonen. Hij kreeg een kleur, beet op zyn knokkels en schoof zenuw achtig heen en weer. t Adt zrtentie) UITZONDERLIJKE MILDHEID VOORKOMT ELK IRRITEREND EFFECT. r 0ÜSO© Wachten op de volgende Vroeg naar het corso De districtscommandant van de rijks politie te Leiden. majoor mr R. Warmoltz. vestigt de aandacht van automobilisten op het feit. dat hij het corso van Zaterdag grote ver keersdrukte wordt verwacht. De politie verklaart met nadruk, dat de gelegenheid tot rustig parkeren be staat, mits de auto's vroegtijdig b(j de route aanwezig zijn. Wanneer men de bevelen van de politie opvolgt en vooral acht geeft op de aanwijzingen tot parkeren, kan stagnatie worden voorkomen. Er Is voldoende parkeer gelegenheid. Uitslag gal krachtsverhouding goed weer Hoewel U.V.S. zowel in technisch als in tactisch opzicht beduidend beter was, heeft de „Rest van Leiden" kans gezien om de blauwwitten een gelyk spel af te dwingen, hetgeen gezien de krachtsverhouding de juiste uitslag was. vaarlyk opzetten en met sublieme aan vallen werd het doel van Bauw onder druk gezet. Wel wisten de gecombineer- aller te onderbreken. Bij de gecombineerden was de verdedi ging in prima vorm. met Van Eigen Pijnacker (beiden LFCi als uitblinke Bauw. de Quick Boys-doelman, wisselde brillan'.e met minder goede momenten af. en in de voorhoede kunnen Den Hoed (ARC) en Nagtegeller <LFC» op eer slaagd debuut terugzien De beide Quick Boys-spelers Steenbeek en v. d. Oever bleven beneden de maat. al bewees laatst genoemde met twee prima doelpunten, dat hij voor elke verdediging gevaar lijk is. UVS gaf haar bekende spel te zien, een lust voor het oog maar te week. en door de geringe loortastendheid gingen heel wat fraaie kansen verloren. Uitblin kers bij de tweede klassers waren Van Leeuwen in de verdediging en Kante been in de aanval, al dient de UVS-aar.- voerder zich wa' meer te beheersen als een geprikkelde stemming dreigt te ont staan. U.V.S. begon overigens bijzonder goed. en het leek er op dat de „Rest" onder de voet gelooen zou worden. Zo'n vaart liep het echter niet want wel namen de blauwwitten de leiding door v. d. Zeeuw, na een presentje van één der verdedigers van de gecombineerden, maar even later kreeg Nagtegeller van Vreeken (ASC) een schitterende pass en met een fraai, maar niet onhoudbaar schot werd v. d. Putten gepasseerd (11). Aan beide zijder. werd af en toe ver rassend goed spel gedemonstreerd. Hoe wel zich aan beide zijden goede kansen voordeden, kwam met 11 de rust. Zes keer raak Na de hervatting was UVS weei :rst aan het woord maar langzaam zeker werd „de Rest" sterker er vaarlijk Door een fraaie kopbal vi d. Oever uit een voorzet van Den Hoed ;n de gecombineerden de leiding, het werd zelfs 31, toen Siera een lelijke fout in de UVS-verdediging met een uit stekend doelpunt afstrafte. Hierna kwamen de blauwwitten ge- Vervreemding landbouwgronden In onbewaakt ogenblik ingevoegd nieuw artikel werd met grote meerderheid verworpen (Van onze Parlementsredacteur) MOEIZAAM WORSTELDE DE TWEEDE KAMER zich gistermiddag door de artikelen, regeringswijzigingen, amendementen, sub-amen dementen en subsidiaire amendementen, betrekking hebbende op de wet op de vervreemding van landbouwgronden. En nog is zij er niet mee ge reed gekomen. Vanmiddag moest het debat worden voortgezet. Gisteren was de toestand, soms zo verward, doordat er zoveel tegelijk behandeld werd, dat het kon voorkomen, dat de minister een amendement, dat een geheel nieuw artikel beoogde in te voegen, overnam omdat het van de zijde van de Kamer niet was bestreden. Desondanks werd ditzelfde artikel met grote meerderheid verworpèn. Minister Mansholt had gepoogd, olie I Kamer over. Deze oordeelde in meerder- op de golven te werpen met betrekking tot het gerezen verschil dat rode hoofd" had veroorzaakt. Bij nota van v ziging stelde hij voor, wel de algemene regelen voor de prysbeheerslng van landbouwgronden door de Kroon te doen vaststellen, doch niet dan na de organen krachtens de wet op de PJO. (Land bouwschap) en andere organisaties uit het bedrijfsleven in de gelegenheid te hebben gesteld, hun mening kenbaar te maken. De normen ter uitvoering van deze algemene regelen zouden dan door iedere Grondkamer jaarlijks, onder goed keuring van de minister, moeten worden vastgesteld. De bewindsman meende met deze oplossing op voldoende wijze het georganiseerde bedrijfsleven bij het grondprijzenbeleid te hebben betrokken. Niettemin wenste de heer Droesen (KVP) blykens een gewijzigd amende ment vastgelegd te zien. dat de algemene regelen door een bü de wet aan te wijzen openbaar lichaam met verordenende be voegdheid (bijv. een soort Raad voor grond- en pachtzaken) onder ministriële goedkeuring, zouden worden vastgesteld. Zolang dit orgaan er nog niet ls. zouden de algemene regelen door de Kroon die- »n te worden vastgesteld. Gisteren herhaalde minister Mans- holt, dat het prijzenbeleid voor de land bouwgronden een onderdeel is van het gehele landbouwbeleid. Daarom kon hij dit onderdeel niet uit handen geven. Bovendien achtte hy het Landbouwschap, waarin alleen werkgevers en werknemers zitting hebben, niet voor honderd procent geschikt. De heer Vondeling (P.v.dA.) gen het nieuwe amendement-Droesen. De heer Van den Heuvel (A.R.) was toe schietelijker. Van het inschakelen van de grondkamers voor het vaststellen der men verwachtte hij echter te veel regio nale verscheidenheid. Prof. Oud was van oordeel, dat prof (.mme meer dan hijzelf leider van de oppositie leek. Overigens was hij het dit maal volkomen eens met de minister: zo lang prijsbeheersing nodig is. moet deze handen liggen van de minister, omdat de Kamer hem grondig op de vingers kan tikken. Het creëren van een nieuw orgaan, zoals de heer Droesen wil. achtte hij verwarrend. Bov: dien vond hij het een wonderlijke wijze van wetge ving, een beleefde buiging voor eer nieuw openbaar lichaam. (De rede var prof. Oud ontlokte zelfs (verboden) ap- plrus van een dame op de publieke tri bune.) De heer De Ruiter (C.H.) voelde het meest voor het regeringsvoorstel, tenminste reëel overleg met de organisaties is bedoeld. De heer Haken (Comm.) wilde alle bevoegdheden bij de regering laten. Prof. Romme (K.VJM er op. dat prof. Oud's standpunt voortkwam uit diens aversie tegen de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. In het amendement-Droesen zag hij prin cipieel belichaamd de eis, dat de prijs regeling niet blijvend bij de centrale overheid, maar bij het publiekrechtelijke georganiseerde bedrijfsleven thuishoort Minister Mansholt won het pleit: het amendement Droesen werd verworpen met 51 tegen 36 stemmen. Vóór stemden alleen K.VJ». en A.R. Bijzonder lang en moeizaam werd ge debatteerd over artikel 9 van het wets ontwerp, dat regelt de zgn. landbouw kundige toetsing bij de verkoop van landbouwgronden. De heer Vondeling (P.v.d.A.) poogde bij deze toetsing ook het „algemeen landbouwbelang" te be trekken. De minister had hiertegen geen bezwaar, maar liet de besliasing aan de heid, dat deze term veel i is: bet amendement werd verworpen tegen 47 stemmen. Vóór alleen de P.v.d.A. en de V.V.D. Eenzelfde lot onderging een poging van de heer Vondeling in het toetsingsonderzoek ook te betrekken de vraag, of er vergroting van bedrijven door de verkoop plaats vindt, terwijl in de naaste omgeving bedrijven van te ge ringe grootte voorkomen. Dit amende ment duikelde bij zitten en opstaan: vóór waren ditmaal ae P.v.d.A. en de com munisten. Tegen enkele onderdelen van de toet singsregeling werden bezwaren gemaakt, maar op één Uitzondering na verenigde de Kamermeerderheid zich toch met het voorgestelde. Die ene uitzondering was. het onderzoek zou moeten wor den betrokken de vraag, of de overeen komst zal leiden tot een verkleining van de omvang van bestaande bedrijven tot minder dan de gemiddelde omvang van het desbetreffende bedrijfstype in de streek, tenzij een meer intensieve vorm bodemcultuur wordt beoogd. Geen der Kamerleden vond het nodig, deze toetsingsgrond in de wet op te nemen. De heer Vondeling (P.v.d.A.) had een geheel nieuw artikel voorgesteld, ten gevolge waarvan de Kroon algemene re gelen zou moetén stellen die in acht ge nomen zouden moeten worden bij de landbouwkundige toetsing. Dit amendement, dat niet werd bestreden en waarvan wy in de aanhef meldden, dat minister Mansholt het overnam. Niette min werd het door de Kamer verworpen met 30 tegen 50 stemmen. Vóór waren alleen de P.v.d.A. en de communisten. Het artikel, dat de toetsing op land bouwkundige bezwaren inhoudt, regelt ook de kwestie van het voorkeursrecht voor de pachter bij verkoop, tenzij be paalde belangen zich daartegen verzet ten. Op instigatie van de heer Droesen (K.V.P.) werd dit voorkeursrecht uitge sloten ten aanzien van een pachter, die een slecht landgebruiker is. Een poging van de heer Den Hartog (V.V.D.) om dit voorkeursrecht, dat niet geldt, wanneer aan naaste familieleden verkocht wordt, ook niet te laten gelden bij verkoop aan neef of nicht, leed schipbreuk: zijn amendement werd verworpen met de V.V.D.. een deel van de K.V.P. en het grootste deel van de A.R. voor. Een amendement van de heer Droesen (K.V.P.) om uitzonderingen mogelijk te maken, niet alleen bij de landbouwkun dige toetsing, maar ook by de prijsstel ling, had geen kans van slagen. De voor steller trok daaruit de enig juiste con clusie en trok zijn amendement in. Het zelfde geschiedde met een amendement- Vondeling (P.v.d.A.), dat beoogde dc grondkamers voorwaarden met betrek king tot de bestemming van verkochte grond te doen stellen bij het verlenen van goedkeuring en bij niet-nakoming van die voorwaarden de overeenkomst nietig te doen verklaren. De Kamer bleef steken in artikel 18, dat de vergunning voor openbare ver koop van landbouwgronden regelt. De heer Vondeling wilde de loting, die de wet voorschrijft, wanneer er verschil lende bonafide gegadigden zyn, die wil len kopen tegen de hoogst toelaatbare prijs (met voorkeur voor de pachter) vervangen door eenvoudige toewijzing door de grondkamer. De minister ver klaarde zich daar tegen. Vandaag zou pas de beslissing vallen. Bovendien opperde de heer Droesen (K.V.P.) ook hier de suggestie, een pachter-slecht-landgebrui- can het voorkeursrecht uit te slui- Minister Mansholt kreeg de gele genheid, daar nog even op te studeren. toen Wassenaar <LLsse» in het beruchte gebied de bal met de hand speelde, kon v d Zeeuw uit de toegekende strafschop de achterstand verkleinen (32). Even later was het weer v. d. Zeeuw, die na prachtig spel van de UVS-linker- vleugel Bauw die slecht reageerde, kon passeren '33) Intussen had ook de „Rcst"-voorhoeöe zich niet onbetuigd gelaten, maar de goede UVS-verdediging gaf weinig kan sen weg, totdat v d. Oever even aan zyn bewaking ontsnapte en met een dave rend, diagonaal schot de gecombineerden weer een voorsprong gaf (43). Toen kwam UVS weer aan de gelijk- maked. By een hoge voorzet van Kante- been liep Bauw ontijdig uit. de bal be landde bij Verkuilen, die niet aarzelde om het leer in het verlaten doel te deponeren Even later kwam. met UVS in meerderheid het einde van deze spannende kamp die door een zéér tal rijk publiek werd bijgewoond. Amsterdams twaalftal tegen Leiden Het Amsterdams twaalftal dat op Woensdag 25 Mei as. te Leiden tegen Leids twaalftal zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Aanval: de heren Schoonderwoerd (Archipel» en Munnikes (Luto). de da mes: mej. T. Heespelink (Westerkwar tier» en mej. H. Jansen <D.T.V.>. Midden: de heren Stoeltie (Wester kwartier) en Oerlemans (Swift); de d.mes: mevr. A. Koper-Van Es (Wes- terkwartier) en mej. M. van der Duyn (Allen Weerbaar). Verdediging: de heren Ten Have (Rohda) en De Voos (Westerkwartier.', de dames: mej. N. Nucolet (Rohda) en mej. B. van Petten (D.E.D.). Zwemkampioenschappen van Leiden De Leidse zwemkampioenschappen werden op 1 Juli gehouden. Ingelast zijn de nummers 100 m vlinderslag voor he ren en 50 m vlinderslag voor dames. De Tulpenzallye Meer buitenlandse dan Nederlandse rijders In de Tulpenrallye, die Maandag as. zal beginnen, rijden dit jaar voor het eerst meer buitenlandse dan Nederlandse équipes mee. Van de 239 inschrijvingen, ongeveer e.enveel als verleden jaar, kwa men er 118 uit Nederland en 121 uit het buitenland. Hierdoor heeft de Tulpen rallye zich reeds onder de grootste inter nationale automobielevenementen ge schaard. Nieuw Ned. record 4 x 100 m vrije slag De Heemsteedse poloclub (HPC>. ls ïrin geslaagd in het Stoopsbad te Over heen het Nederlands record 4 x 100 meter /rij slag estafette te verbeteren en te brengen op 4 min. 4 sec. De ploeg be stond uit Geurtsen. Prins. Bouwman en Tjebbes. (Oud record Het IJ met 4 min. Volleybal Leidse zestal voor vanavond Het Leidse zestal voor de drie-steden- wedstrijd. die vanavond om half acht in het gymnasium begint met een ontmoe- tussen Leiden en Rotterdam is als volgt samengesteld: J. Burleigh. J. Schot huizen en C. Zilverentent (H.V.L.; M. van der Broek en H. Bekooy (Prof.wlik'; A. Favier en P. H. Stikvoort (Sleutels»; P. Kruit (O.O.O.) Te Katwijk L.S.K.—R.A.F.: 1—3 Gistermiddag werd op het Quick- Bovs-terrein een voetbalwedstrijd ge houden tussen een elftal van de L.S.K. en een van de R.A.F. Voor deze jaarlijka terugkerende wedstrijd bestond, vooral van militaire zijde grote belangstelling. De R.A.F.-mannen ontwikkelden een zeer snel spel en hoewel in de eerste helft niet kon worden gesproken van een sterk overwicht (het soel golfde heen en weer», toonden zij in de tweede helft zich beslist superieur. Het spel werd door de gasten, echt Engels, kort gehou den. Het was de uitstekende Nederland se doelman, die erger kon voorkomen. Maar na bijna een half uur spelen maak te de Engelse rechtsbuiten de eerste goal. Wel wisten de Hollanders vijf mi nuten later gelijk te maken met een fraaie kopbal van linksbuiten Zandber gen. Vóór de rust aanbrak was de score echter alweer in het voordeel van de gasten veranderd uit een solo-ren van hun linksbinnen: 12. De tweede helft was. zoals gezegd, voor de Engelsen. Met kracht moesten de Nederlanders zich verdedigen. Na een half uur spelen zorgde de linkshalf voor 1—3. Het gevolg ran deze goal was een sterke opleving; het spel was uiter mate mat geworden. Maar ondanks deze grotere activiteit, ook aan onze kant «el er geen succes meer te behalen. Onderlinge wedstrijden van „Philidor" De onderlinge wedstrijden ran de Leidse schaakclub „Philidor" verlopen lot. Er zijn drie groepen van 14 spelers. Enkele deelnemers moesten zich wegens studie of werkzaamheden terugtrekken, •raar de anderen hebben reeds de helft meer dan de helft ran het aantal te >e!en partijen achter de rug. Hier volgen de standen: Groep I: A. Barkema 4 punten uit 9 partijen: Galjaard 4—7; Bev 3»*— Preencn 34—7; Schues 3—6: Wakka 3—7: dr Dallinga 24—5; Elemans 24— celier 2',—6; Aalberberg 24—6; Ele- «ans 246; mr Mulder 2—4. Groep II: Moonen 6 punten uit 8 par tijen; Koet 54—8; Padding 54—9; v d Berg; 4—8; Volders 34—7; Uitenbogaard 3—5; Buurman 3—6; Verlind 3—6; Geijer 3—7; dr Bakhuizen v. d. Brink 24—6; d. Burgh 24—9; Herfkens 14—7. Groep III: v. d. Velden 64 punt uit 8 partijen; Masure! 54—8: Conijn 44—7- Bouter 4-7; De Mik 4-8: Van Steden Ve'dhuizen 34—8; Bethe 34—7; Goddijn 35; Ligthart Schenk 15- Ascheobrand 4^5; Van Weeren 0-^5.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5