Het sociale leven alléén niet in staat totale mens te bevrijden titiitfatop! Op slotavond Leids Juweel werd uitslag bekend gemaakt Ida Zonder geloof en liefde zijn kerk en énkele lidmaat krachteloos dit Chr. vakbeweging in Leiden over jaar niet ontevreden Opening door neef van Vincent van Gogh Geëmigreerde Rijnsburger werd opgelicht D.O.S., Alma-Materkoor en De Post kregen eerste prijs Tricot- en Lingeriedagen NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 23 APRIL 1953 Levensvragen en een pastoraal antwoord Ds Van der Wiel sprak voor Leidse Chr. besturenbond In de ledenvergadering van de Leidse Chr. besturenbond, die gisteravond in het gebouw voor Chr.-sociale belangen werd gehouden, heeft ds J. van der Wiel, Hervormd predikant alhier, gesproken over het belangwekkende onderwerp „De Kerk en het sociale leven". Helaas hadden vele bestuur ders de belangwekkendheid van dit onderwerp blijkbaar niet ingezien, zodat slechts een klein aantal mensen de vergadering bijwoonde. Nu zegt de hoeveelheid gelukkig niet alles. Kwalitatief is deze avond alles zins geslaagd. Ds Van der Wiel stelde zijn toehoor ders eerst voor de vraag, of de twee grootheden Kerk en sociale leven wel iets met elkaar te maken hebben. En als er verband bestaat, wat is dan hun dereijdse verhouding? Gaan we de toestand in de Westeuro- pese steden in de Middeleeuwen na, dan zien we, dat er destijds een harmonisch verband bestond tussen de godsdienst, de arbeid en het dagelijkse leven. Er was geen strijd tussen verschillende levens- Wassen en het gehele sociale leven werd gekenmerkt door een grote mate vac arbeidsvreugde. Tussen meester en leer ling bestond ook een persoonlijke ver houding. Is het niét te verwonderen, dat men met een zeker heimwee naar deza tijd terugkijkt? Verwording Langzamerhand drong de verwording ürich op. Verwording in de verhouding van de ene mens tot de andere en in het gemeenschapsleven Hoe langer hoe meer kwam er scheiding. Tussen de mens. dde probeerde de productiemidde len naar zich toe te trekken om er zelf beter van te worden, en de mens, die daarvan de dupe moest wonden. De ar beid werd koopwaar. In plaats van ar beidsvreugde ontstond er arbeidsmoe- heid. In- plaats van arbeid voor iedereen zien we in tijden van crisis een ingrij pende werkloosheid optreden. Hoe reageerde de godsdienst daarop? Hij ging zich terugtrekken binnen de muren van de kerk De Kerk verloor haar richtinggevende functie. En de men sen. die nog in de kerik kwamen, be perkten hun godsdienstige leven tot de Zondag. Op Maandag gingen de zaken weer vóór. De Kerk scheen een gods dienstige vereniging, waartegenover een houding van vrijblijvendheid gerecht- Beperking Helaas moeten we constateren, aldus ds Van der Wiel, dat de Kerk in zekere zin heeft meegeholpen in de negentiende eeuw deze gedachte te accentueren, of schoon het haar bedoeling wellicht niet is geweest. De verkondiging van het Evangelie werd gericht op het persoon- lij-ke leven, hooguit op het gezinsleven. Het Evangelie werd niet meer gebracht voor het maatschappelijk leven. De Kerk heeft zich te zeer beperkt tot hen. die bij haar waren achtergebleven. Zij ver loor haar verantwoordelijkheid voor het gehele volk uit het oog. En de mensen waren eigenlijk zo vervuld van hun eigen verlangens en denkbeelden, dat ze op de stemmen, die in een andere richting gingen, niet letten. De Kerk predrikte. dat men berusten moest in het onvermijdelijke en dat men zijn vertrouwen op God moest stellen. Ze heeft daarmee de schijn gewekt, dat ze de bestaande toestand niet zo erg vond en positie koos voor een bepaalde klasse in de maatschappij. Toen heeft de roepstem „Proletariërs van alle landen, verenigt u" in talloze mensen een geloof ontstoken, een ge loof, dat zetelde in de mens zelf. Het •devies werd „Geen God en geen mees ter". „De Kerk, de kroeg en het kapitaal zijn onze vijanden." Er groeide een diepe kloof van wantrouwen tussen de men sen in en buiten de Kerk. En het gevolg was: een grote ontkerstening samenleving. Wonder In de tweede wereldoorlog werd tot de Kerk gezegd: Als je zwijgt over buiten de Kerk gebeurt, zullen we niet lastig vallen. Dit heeft de Kerk niet genomen. Toen is ze zich gaan bezinnen op wat ze was, op wat ze eigenlijk moest zijn. Vanuit het Evangelie is de Kerk gaan spreken over de gruwelen in het sociale leven. „De opbouw van het sociale leven zal moeten geschieden op de grondslag van de Christelijke gerech tigheid en de onderlinge verantwoorde lijkheid." Ds Van der Wiel stelde vervolgens de vraag, of de Kerk naar buiten moet tre den met een politiek en sociaal program. Moet zij zich achter een bepaald maat schappelijk stelsel voegen? Zijn ant woord was dat dit de dood voor de Kerk zou betekenen. Ze zou haar woord krach teloos maken. Het is de taak van de Kerk critisch' te staan tegenover elk systeem en elke ordening. Zij moet de bijbelse boodschap uitdragen. En die boodschap is voor èlle mensen. Zij moet de mensen het verband aanwijzen, waar in zij in de samenleving zijn gesteld, hun duidelijk maken, dat zij voor elkander verantwoordelijkheid moeten dragen, en zeggen, dat de oplossing van de vragen ligt in het gebod: God lief te hebben boven alles en de naaste als zichzelf. tijd gehoorzamen aan het woord va.. Schrift: Een ieder lette niet slechte op zijn eigen belang, maar ook op dat der anderen. Als wij vragen naar de zin van de arbeid, dan hebben wij te bedenken, aldus vervolgde ds Van der Wiel, dat God de grote Arbeider is en dat wij oni in Zijn werkplan mogen laten inschake len, wil de arbeid werkelijk zin hebben. Wanneer we vragen naar de gemeen schap, dan laten we ons door de bijbelse boodschap zeggen, welke gemeenschap God er op na houdt. Dat de mens in deze wereld eigendom mag hebben, lezen we af uit het feit, dat God de grote Eige naar is. Hij geeft het ons om zelf te kunnen leven tot de dienst aan God en de dienst aan de naaste. Hoe kan dat? zich door dit alles laat leiden? Zonder geloof en zonder liefde zal de Kerk het niet kunnen en zullen wij als enkelingen het niet bunnen. De Kerk en haar leden leven van het offer en de liefde van Jezus Christus. Als we daaraan denken, kunnen we ons alleen maar schamen, omdat er bij ons zo weinig offerbereid heid en liefde is, ook ten opzichte van hen, die anders denken dan wij. Ds Van der Wiel wees in het slot van zijn uit eenzetting op de Geest van Pinksteren. .Laat ons veel bidden om de heilige Geest, Die ons alleen levend kan zo besloot de predikant zyn leiding. Na de pauze werden aan ds Van der Wiel nog verschillende vragen gesteld. Jaarverslag 1952 Verschenen is het jaarverslag 1952 van dc Leidse Chr. besturenbond. Het is weer de hand van de heer W. Veerman. Deze schrijft in de aanhef: „Wanneer ►ver onze activiteiten schrijven, doen we dat niet, omdat we er van overtuigd zijn, dat dit werk altijd en in alle opzichten zo volmaakt is geweest. Enerzijds zullen we moeten erkennen, dat er veel aan mankeerde, anderzijds mogen we God danken voor de vele zegeningen, die we hebben ontvangen op het werk van Christelük-sociale beweging." Koudekerk aan den Rijn Er werden vijf ledenvergaderingen ge houden. Tweemaal kwam het kader var de Chr. vakbeweging van Leiden en om liggende gemeenten bijeen. De raad var overleg (plaatselijke vakcentralen) heeft zich dit jaar in meer dan één vergade ring bezig gehouden met de vraagstuk ken van de werkloosheidsbestrijding de werkgelegenheid in Leiden. Het c tact tussen de besturenbond en de af delingsbesturen heeft regelmatig plaats door middel van vergaderingen en cor respondentie. Hoewel de belangstelling voor de stu dieclub niet bijzonder groot was, hebben de weinige vrienden, die actief meewerk ten, toch veel wetenschap opgedaan. Het bestuur van de club heeft zich er op be raden om het volgend cursusjaar met nieuwe ideeën te komen, om zodoende meer mensen bij dit belangrijke studie werk te betrekken. In het totale ledental was er een geringe vooruitgang te zien, namelijk 3. Het aantal afdelingen van de besturenbond is met twee verminderd er zou dus 18 bedragen, als de afdeling si garenmakers niet ten gevolge van de grote werkloosheid in deze branche ledental was gedaald en correspondent schap was geworden. Tegenover dit lies staat een winst door de oprichting van de kostersafdeling in Leiden, zodat men toch weer 18 afdelingen heeft. Het werk, dat in 1951 door de Leidse Chr. stichting voor school, en beroeps keuze werd begonnen, is, ondanks r lijkheden, in 1952 voortgezet. Het aantal dat van het bureau gebruik maakt, is nog veel te klein. Dankbaar i: voor, aldus het verslag, dat de meeste Chr. besturenbonden in deze geving en enkele schoolverenigingen door middel van een donatie het werk steunen. Voor de propaganda is veel geld Met betrekking tot het fonds Draagt Elkanders Lasten vermeldt het jaarver slag het volgende. Er wordt wekelijks in Leiden een bedrag van ruim 70 aan ver scheidene t.b.c.-patiënten uitgekeerd. En. kele kinderen gingen op doktersadvies voor zes weken naar een vacantie-oord, de kosten geheel voor het fonds kwamen. De huisbusjes zijn een uitne mend middel om de inkomsten van het fonds omhoog te brengen. Zouden er niet meer leden bereid zyn zo'n busje in huis Het aantal bezoekers aan de zittingen in het rechtskundig bureau is zeer wis selend. De meeste zaken waren belas ting. of erfeniskwesties, die tot genoegen de bezoekers werden afgedaan. In het afgelopen jaar hebben weer veel leden van de afdelingen regelmatig ge bruik gemaakt van de gelegenheid spaar- bonnen te kopen voor de periode, waarin grote uitgaven moeten worden gedaan voor de brandstoffen. Er werd voor ruim 15.000 gespaard. Hieruit blijkt dus wel, dat het fonds in een behoefte voorziet. Afspiegeling In ons Christelijk-sociale handelen moeten wij de wereld laten zien, hoe Goda handelen met de wereld is. De bij belse boodschap zegt van on6 gebrek aan liefde tot de naaste, dat het ons aan gerekend zal worden als gebrek aan liefde tot God. Daaruit blijkt, dat het sociale leven niet op zichzelf staat, geen doel in zichzelf is. maar dat het een onderdeeltje is van wat God met onj mensen eigenlijk wil. Is de verbetering van de sociale om standigheden niet de weg om de ont- rechte mens weer waarachtig mens te maken? De volmaakste sociale verhou dingen op zichzelf betekenen nog niet, aldus ds Van der Wiel, dat wij mens zijn zoals God wil, dat wij mens zyn. Er is een beschermd bestaan denkbaar, waarin men aan de totale redding van de mens niet meer boe komt. De Bijbel •preekt alleen over het sociale leven voorzover het verband houdt met de totaliteit van het leven. In armoede komt een mere meestal aan God niet meer toe En als we rijk zijn geworden, zit God in een ijzeren kist. Dit wijst ons er op, dat noch het een. noch het ander op zichzelf in staat is de mens waarachtig mens te maken. Het Christelijk-sociale handelen is al- De afdelingen We geven hieronder enige flitsen uit de afdelingen. Het ledental van de Chr. bouwvakarbeiders is zeer wisselend. Het bestuur van de bedryfsgroepencentrale graag zien, dat er wat meer mede leven werd- getoond door de leden. Van de praktijk van de beambtenbond konden nog geen bijzonderheden vermeld wor den. Het jaar 1952 is voor de grafici geen slecht jaar geweest. Dat wil niet zeggen, dat het niet beter kon. Het ledental blijft hetzelfde. De jeugdclub mag zich verheu gen in een goede belangstelling van de jongelui. De handelsreizigers zijn aan het eind van 1953 zeer dankbaar, als zij kun- zeggen, dat het ledental belangrijk is gestegen en het bezoek aan de vergade ringen is toegenomen. De houtbewerkers gaan moedig voorwaarts op de ingesla gen weg. Van de kappers kreeg de secre taris van de besturenbond geen gege- Het bestuur van de kostersafdeling hoopt weldra alle kosters van Leiden en omgeving In zyn midden verenigd te zien. Het ledental van de landarbeiders blyft op peil. De afdeling Zoeterwoude van de landarbeidersbond en de onderofficieren- rereniging zonden geen gegevens. De metaalbewerkers hebben grote activiteit aan de dag gelegd in het achterliggende jaar, Door hun medewerking i-juden in in Voorscho- afdelingen worden opgericht. De pro pagandisten deden ijverig hun werk en wisten niet alleen een verlies weg te werken maar zelfs nog een behoorlijk winstcijfer te noteren, waardoor het le dental steeg tot 281. Om verschillende redenen moesten er in de afdeling over heidspersoneel 51 leden worden afge schreven, maar daartegenover stond een aanwas van 70. De politie-ambtenaren hebben een bi bliotheek opgericht om de leden de ge legenheid te geven goede boeken te lezen op politlegebied en organisatiewezen. Voor de werknemers in de textiel- en kledingbedrijven is 1952 een goed jaar geweest, doordat in hun bedrijven de on dernemingsraad in werking is getreden, zij het dan ook in voorlopige vorm. Het Agenda voor Leiden Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: achtste abon nementsconcert Residentie-orkest o.Lv. Willem van Otterloo, violist: Herman Krebbers. Schouwburg, 8 uur: populair toneel K. en O., Het Vrije Toneel met ,,'n Eigen huissleutel". Levendaal. 8 uur: feestavond 75-jarlg bestaan van het jeugdwerk. Marekerk, 7 uur: padvindersdienst t.g. van Sint-Jorisdag. Grote Burchtzaal. 8 uur: Chr. muziek vereniging De Manquibanti's, propa- ganda-avond. Jacobazaal Burcht. 7.45 uur: Mond- accordeonvereniging Accelerando, con tactavond. Aniba, 8 uur: tuiniers- en bloemisten vereniging Door Eendracht Verbonden, ledenvergadering. Vrijdag Nieuwe Mare 13a (G.G. en G.D.), 2—4 uur: Aanmelding autotocht ouden var dagen (boven 70 jaar). Rehoboth, 8 uur* Confessionele Vereni ging, ds P. A. Lefeber van Alphen aan den Rijn over het Heilig Avondmaal. Lakenhal, 8 uur: Oud-Leiden, H. A. Höweler te Amsterdam over: Een Leids complot tegen Willem V? Schouwburg, 8 uur: K. en O. kaarthouders), Het Vrije To: ,,'n Eigen huissleutel". Zaterdag Nieuwe Mare 13a (GG en GD), 24 uur: aanmelding auftotocht ouden dagen (boven 70 jaar). Levendaal, 6 uur: feest jeugdvereni gingen i.v.m. 75-jarig bestaan Stadsgehoorzaal. 7.45 uur: contactavond Leidse buitenschool. Rapenburg 61, half 9: Leidse smal filmliga, Gentse filmavond. Katwijk aan Zee. Jeugdhuis, half 4: conferentie Hervormde Jeugdraad te Leiden. e n R ij n, 3 uur: K. r L.D.M. Tentoonstellingen Prentenkabinet, 25 uur: Een eeuw fotografie (foto-verzameling A. Grégolre) tot 18 Mei. Boerhaavezalen, 124 uur (Dinsdag en Donderdagavond ook van half 8— 10 uur): beeldhouwwerk van Rudy Rooyackers, schilderijen van Kees van Roemburg en grafiek van Herman Ber- serik, tot 2 Mei. Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, telefoon 24807, en apotheek „Tot hulp der mens heid", Hooigracht 48. tel. 21060. Prof. Verhaart hoogleraar te Leiden Tot gewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde aan de Leidse universi teit is benoemd, om onderwijs te geven in de histologie en de microscopische anatomie, prof. dr W. J. C. Verhaart, wonende te Leiden. Prof. Verhaart werd op 31 Augustus 198 te Amersfoort geboren. Hij is hoog leraar aan de universiteit van Djakarta geweest. Thans is hij neuropatholoog by de gestichten Endegeest te Oegstgeest. Prof. dr C. J. F. Böttcher Tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Leidse universiteit, om onderwys te geven in de physische scheikunde en de graphologie, is benoemd dr C. J. F. Bött cher, thans gewoon hoogleraar aan deze universiteit. NederlandEngeland Eliot en de herleving van het versdrama Over één der belangrijkste figuren in de hedendaagse letterkunde, de Engelse dichter en essayist Thomas Stearns Eliot, werd gisteravond voor het genootschap NederlandEngeland in het Snouck- Hurgronjehuis gesproken door prof. Geoffrey Bullough van de University of London. Prof. Bullough sprak voorna melijk over de rol, die Eliot heeft ge speeld bij de ontwikkeling van het vers drama. De spreker, ingeleid door prof. dr A. A. Prins, voorziter van het genootschap, gaf eerst een korte schets van de ont wikkeling van het drama vóór het op treden van Eliot. Hij sprak daarbij Yeats als leider van een herleving het drama in Ierland, waar deze herle ving gebonden bleef aan de eigen poë tische traditie. Yeats was in het geheel niet geïnteresseerd bij actie. Hij wilde het drama uitsluitend laten spreken door de stem van de speler. Eliot daarentegen bedient zich in zijn stukken, die in de bijna symbolische fi guren teruggrijpen op de middeleeuwse moraliteiten van een directe toespraak tot het auditorium. .Prof. Bullough gaf voorbeelden van Eliots vermogen tot karakterisering door enkele fragmenten uit zijn werk voor te lezen. De Londen- se hoogleraar wees op de invloed van Eliots Puriteinse levensvisie in diens werken. De voornaamste geestesproduc ten van deze dichter, zoals Murder in the cathedral en The cocktailparty, wer den klaar belicht Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Hermina Ch, d v B Nieu- wenhuizen en H Ch La Lau; Tjeerd A. A Groot en M Kingsma; Elisabeth W M. d v A Tolenaar en A L H Roe broek: Johanna C, d v J van Zonneveld 1 B M Pooijer. GEHUWD: Th v d Meer en A A van Haasteren; Th A van Gent en W J Rijs- bergen; P J Zilverentant en H Wassen- burg; G J Koppers en J M W Wen-tink; P Blom en G Harteveld. OVERLEDEN: A Machielse. van Rhijn, wedn., 73 j. Voorjaarstentoonstelling L.K.C. Naar tentoonstelling geopend zal de voorjaars- ^an het Leids Kunstcen- orden door een neef Vincent van Gogh. ir Vincent Willem van Gogh. die daartoe op 28 Mei naar Leiden hoopt te komen en dan een bouquet Bra bantse hei zal loggen bij een schilderij, dat is opgedragen aan zyn oom Vincent Gedurende de veertien dagen, dat de tentoonstelling zal duren, worden ver schillende avonden georgamseerd. Ir Van Gogh zal een lezing houden over zijn beroemde oom. terwijl verder Henk Briër en mr Teebaal zullen zorgen voor Bach-, een Chopin- en een Brahms- avond. een kwartetavond enz. Op drie plaatsen in de stad zullen étalages de attent maken op de Boerhaave zalen en V.V.V. gaat de binnen- en bui tenlandse bezoekers van de sleutelstad Oud Leiden wijzen op de plaats. .- eens de wereldberoemde Boerhaave het lancet gebruikte. De exposanten zul len dus deze keer veel bezoekers met zakken vol rammelende dollars kunnen J; I verwachten. I Het interieur 1 de beide zalen wordt Burgerzin in Frankrijk Laat emigranten voorzichtig zijn met landgenoten, inmiddels al of niet voorzien van een Frans paspoort. Een Nederlands gezin met vier kinderen, uit Rijnsburg geëmigreerd naar Frankrijk en daar reeds enige jaren ver toevend, is daar het slachtoffer geworden van kwade practijken, waarbij een vroegere landgenoot een vieze vinger in de pap hield. Het betreft hier het gezin Brussee. vervoerspersoneel is ook tevreden. Dank sen intensieve actie is in het bakkers- slagersbedrljf alhier de vacantietoe- slag verkregen, zo schreef de secretaris de afdeling voedings- en genotmld- Aan het gebouw voor Chr.-sociale be langen werden slechts enkele noodzake lijke reparaties uitgevoerd. Het aantal •erhuringen steeg van 825 tot 884. De geëmigreerde öollenkweker, an met een kar vol moed, een wagen il en een kast vakmanschap, sprak geen Frans, wist niets van de Franse wet geving enwerd gloeiend de sigaar. Dezer dagen werd hij, dank zy de kuiperijen van een vroegere landgenoot, zyn huis uitgezet. Het hele gezin dreigde onder de blote hemel te moeten slapen. Maar de 'burgemeester van het dorpje Bonnelles, Seine et Oise, waar het drama gebeurde, greep tijdig in. Hy riep de ge meenteraad in een geheime spoedzitting bijeen. Onmiddellijk werd bij de domei nen een houten barak gekocht, die door de burgemeester, enige raadsleden en het slachtoffer zelf in elkaar werd gezet. Zodoende woont onze bollenkweker weer. De tulpen bloeien en de gladiolen zitten al in de grond. Zoiets doet goed. De laatste jaren joeg men de vroegere j Rijnsburger van het ene proces in het andere, dank zij iemand die Nederlands sprak en al enige jaren een Frans pas- j poort had. Het goede Franse volk. onder leiding van een prima burgemeester, nam hem in bescherming. Inmiddels kan dit gelden als de zo veelste waarschuwing aan het adres van onvoorzichtige emigranten. (Advertentie) Samengebonden elementen Bestuur van K. en O. blijft diligent De slotavond van het Leids Juweel had een bijzonder karakter. Voordat de uitslag werd bekendgemaakt, kon men eerst nog genieten van muziek en toneel. De voorzitter van K. en O., de heer H. de Wilde, merkte in zijn openingswoord op, dat het deelnemen van zes en twintig verenigingen aan een wedstrijd als dit Juweel voor Leiden geen hachelijke onderne ming betekende. Zoiets gaat hier zonder ernstige conflicten.' We kunnen de sceptici antwoorden, dat de verenigingen de uitslag ongetwijfeld spor tief zullen aanvaarden en bereid waren van elkander te leren. De publieks prijzen werden ingetrokken, want de waarde hiervan moest, doordat er te weinig stembiljetten zijn ingeleverd, zeer gering worden geacht. Het Toonfcunstorkest speelde hierna de ouverture in D van Boccherini e ouverture „Het onbewoonde eiland" Haydn. In aanmerking genomen het feit, dat dit ensemble uit amateurs is samen gesteld. kon men het spel alleszins loven. De heen Henk Geirnaert leidde energiek wist zijn intenties overtuigend i klan'k tot uiting te brengen De contra bassist was verhinderd, dus moest zyn partij door cel'li worden overgenomen. Dit gemis werd echter weinig gevoeld. Een blaaskwintet, eveneens uit het or kest samengesteld, speelde ten slotte de .Variatie-suite op een Hollands volks liedje" (voor fluit. hobo. klarinet, fagot en hoorn) van Hugo de Groot. Dit werk, destyds voor de A.VJt.O. gecomponeerd, boeide uitermate door de pikante stem voering en het geestige karakter. De ker toont zich in de wijze, waarop hij dit liedje („In Holland staat een huis" behandelt, een humorist van de beste (in dit geval: Nederlandse) soort, spelers gaven er een zeer verdienstelijke vertolking van en oogstten een groot icces. Dat bleek ook wel overduidelijk it de beide „open doekjes". Mankement De heer J. C. van Schaik, wethouder an onderwijs enz., hield vervolgens een toespraak. Men stelt mij wel eens de vraag, aldus spr., waarom het gemeente bestuur zoveel aandacht besteedt aan zulke aardigheden" als deze ontmoeting van kunstbeoefenende verenigingen. Deze vraag is een symptoom van het grote mankement in onze samenleving. In de ogen van vele mensen is kunst een vermaak-zonder-meer. Voorheen, byv in de Middeleeuwen, werd de ver houding van de kunst tot het leven an ders en juister gezien. We denken wat Kerkbouwers en glazeniers in tijd tot stand brachten in het verband der gemeenschap. Tegenwoordig overheersen bepaalde elementen, terwijl ze samengebonden moesten zijn. Dat begint al in de school, met het instampen van feitenkennis. De kunstzinnige aanleg moet daarbij wel verdorren, Het leven lijdt aan de supre matie van deelmotieven (geld verdie nen!). Zo is in onze tijd de harmonische mens een zeldzaamheid geworden. Toch blijft ook in deze doos van Pan dora de hoop over, dat de krachten, die werken op de mens als totaliteit, uit eindelijk zullen zegevieren. Daartoe die nen we alle goede gaven tot ontplooiing te brengen, ook die van de „onnutte" kunst, aldus spr. Toneel Na de pauze werd door de Kon. Ver. .Litteris Sacrum" het toneelstuk van Johan van Doorn. „De terugkeer van Helen Gardner", gespeeld. Een goedge schreven één-acter, die in kort tijdsbe stek gelegenheid geeft tot goed toneel spel. De mogelijkheden, die het stuk geeft, zijn door de regisseur, de heer B. Hageman, uitstekend gebruikt. Men be hoefde zich niet in te spelen, maar had bij de inzet al de nodige hoogte bereikt i wist deze te handhaven tot het eind. Op deze prijsuitreikingsavond bleek •ertuigend, tot welke uitstekende pres taties ook amateurs kunnen komen. Dank der de leden van de jury de makers van de prachtige juwelen, alle medewerken den aan deze slotavond en ten slotte de heer Herman Stenz. die als bestuurslid zoveel werk voor dit Juweel heeft zet. Of er ook in het nieuwe seizoen dergelijke ontmoeting zal worden geor ganiseerd. valt niet met zekerheid zeggen. Het bestuur van K. en O. blijft echter diligent. Toen brak eindelijk het langverwachte ogenblik aan. Bij monde van mevr. Y. S. E. Wegener Sleeswyk (voor het toneel) en de heer Jos de Klerk (voor de muziek) werden de uitslagen bekendgemaakt. Belde spre kers gaven eerst een algemene beschou wing over de prestaties. Zo vernamen we. dat volgens het oordeel van de jury de zangkoren kwalitatief belangrijk: uiteenliepen dan de orkesten. Uitslag el: le prijs: Arbeiders-Toneelver. D.O.S. (met Nr 80) 232 punten. 2e prijs: R.K Toneelver. „Vondel" (met „Russische eieren") 224 punten. 3e prijs: Toneelver. „Tot ieders genoe gen" (met „Wanneer de voa de passie preekt") 20814 punt. 4e prijs: Toneelver. „Sempre Avanti" (met „Drie burgers") 20714 punt. Zangverenigingen: le prijs: R.K. Alma-Mater-Koor (met de gTootste onderscheiding) 381 punten. 2e prijs: Chr. Gem. Zangver. „Halle luja", 342 punten. 3e prys: Vrouwenkoor „Centemus' 331 punten. 4e prijs: Dubbelmannenkwartet „Inter Nos" 317 punten. Orkeste le prijs: Leids Harmoniegezelichap „De Post", 372 punten. 2e prijs: Chr. Harmonievereniging „Concordia", 367 punten. 3e prys: R.K. Leidse Haicnoniekapel. 364 punten. 4e prijs: Leids Politie-Muziekgezei- schap, 356 punten. De prijzen waren voor de drie afdelin gen gelijk, te weten van de eerste tot de vierde resp.: het eigenlijke juweel (een koperen schaal), een verguld zilveren, een zilveren en een bronzen medaille. Indien dit groots opgezette Leidse Ju weel gebracht heeft, wat de organisato ren er mee bedoelden, namelijk het leg gen van meer contact tussen de Leidse verenigingen, het bevorderen van ge meenschapsbesef en het in gang brengen van een gezonde, sportieve wedijver, ter verhoging van het algemene artistieke Na de opening van dit toneelstuk peil. dan is het zeker niet tevergeefs ge. dankte de heer De Wilde wethouder Van weest. We twijfelen er trouwens niet Schaik voor de door hem getoonde grote aan. De verenigingen hebben veel VRIJDAG en ZATERDAG 2 Speciale V» doe aanbiedingen moet U bcellst profiteren. Eerste klas fabrikaten tegen ongelofelijk LAGE PRIJZEN. DAMESHEMDJE fentaaletricot en bijpass, broekjs, waarde 2.95 nu 2.20 per garn. HERENHEMD zwaar Interlock en bijpassends Sportbroek. waards 3.95 nu 2.95 per garn. MeitjM- en Jongen» ONDERGOEDEREN tegen zeer lage prijzen, o.a. MEISJES SLIPS vanaf 64 et. DAMES PYAMA's atoen, noppé garn., waarde 9.95 8,95 HEREN PYAMA's zware kwaliteit, goede pasvorm, waarde 10.95 nu 9.95 MEISJES- EN JONGENS- PYAMA's leuks modellen, prima kwaliteiten, vanaf 3.98 Haarlemmerstraaf hoek Donkersteeg Geslaagd voor herenkapper De heer W. v. d. Wijngaard te Leiden is aan de Haagse vakschool voor kappers geslaagd voor het eindexamen herenvak. Autotocht voor vrouwen Behalve de gewone Jaarlijkse autotocht voor ouden van dagen zal de buurtver eniging Haagwegkwartier dit jaar ook speciale autotocht voor vrouwen or ganiseren. Feestmiddag D.O.S. De Chr. gymnastiek- en scherm ver eniging D.O.S. heeft tot slot van haar jubileumfeesten gisteren haar adsplran- ten een feestmiddag in Prediker aange boden. De heer Devilé heeft de jeugd vermaakt met goochelen cn een poppen- kastvertoning. Natuurlijk ontbraken ver belangstelling in het Leidse Juweel, vex-1 elkaar kunnen lejen, in velerlei opzicht. snape ringen niet op het programma» voor de tentoonstelling verbeterd. De wanden van de tentoonstellingszaal wor den met jute bespannen, terwijl die van de z.g. concertzaal worden bedekt mot schetsen in zwart en bruin kryrt op grote vellen papier. Sl loiisdag Alle padvinders kregen een rode tulp Vanmorgen vroeg was er een hele drukte op het anders zo stille Pieters- kerkplein. We zouden vanwege de venijnige Noordooster willen schrijven: een koude drukte, ware het niet dat deze uitdrukking in onze taal een minder mooie klank heeft. Een vijfhonderd ver trekkers, verkenners en welpen stonden om zeven uur rondom de vlaggemast ge schaard om de St. Jorisdag op plechtige wijze te beginnen. Onder de tonen van generaalsaluut werden de vlaggen gehesen. Na de horderoep. het voorlezen van de padvinderswet en het voortrekkers motto, bracht schipper W. Duk de St. Joris-ge- dachte naar voren en stond vooral stil by het symbool van deze dag: de rode tulp. Toen alle aanwezigen de rode tulp ont vangen hadden, deelde de schipper mee, dat het district Rijnland 8572 heitjes ver diende. dat is f 2143. Verleden jaar was bedrag van f 1700. De welpen van de dauwtrappersgroep kregen de eerste prijs, omdat deze groep het hoogste be drag in de actie „Een heitje voor een karweitje" -binnen sleepte. De welp Mat- tie Bos verdiende in z'n eentje f 21.35. Dit feit werd -met een prijs beloond. Ook de Van Does-Liethorp groep uit Leider dorp behaalde een prijs. Lagere landbouwschool te Leiden De volgende leerlingen van dc lagere landbouwschool te Leiden hebben hert einddiploma ontvangen: G. Droogh Zoe terwoude. P. van Elderen Rijk Haarlem- Joh. Hoogmoed Rijk idem, M. Kamer Hoofddorp. H. Kool Wassenaar. Corn. Koot Leidsehendam, J. v. d. Marei Wassenaar. Jac. Nieuwentouis Hoofddorp, d. Poel Rijpwetenng. Abr. Voets Hazerswoude. Corn. Wassenaar Noord- rlfk. Joh. Wassenaar Noordwykcrhout n K. Wassenaar Voorschoten. Gistermorgen werd in de receptie kamer van de stadsgehoorzaal een eind- gehouden. waarbij de gediplomeerden korte verhandeling gaven over een agrarisch onderwerp. Verscheidene ver tegenwoordigers van organisaties op het gebied van de landbouw hebben hier ook het woord gevoerd. De heer R. Duursma, hert hoofd der school, wees in zyn toespraak op de behoefte aan een nieuw schoolgebouw. Uitbreiding Chr. lyceum te Leiden Architect J. Stigter te Leiden heeft gisteren namens het bestuur van de ver eniging voor Ohr. middelbaar en voor bereidend hoger onderwys te Leiden in het openbaar aanbesteed het uitbreiden van hert Chr. lyceum aan de Kagerstraat alhier door bijbouwing van zes lesloka len, trappenhuis enz., alles met bijkomen de werken. De uitslag van deze aanbesteding luidt als volgt: S. L. Pennings Den Haag f 110.000, Mouton en De Wijs Den Haag f 109.800, J. Bontebal Zevenhuizen (Zuid- Holland) f 109.500. C. Boel Voorburg f 108.500. L. P. van Gaag en Zn Delft f 102.327. C.V. De Nieuwe Rotterdamsche te Rotterdam f 99.650. K. Burgy te Oegst- sees* f 97.498. firma B. J. Huurman en Zn te Leiden f 96.143, Jac. van Riet van Leiden f 95 300. M. van der Velden te Leiderdorp f 95.144. A. de Wilde te Gouda f 92.068. De gunning is aangehouden. Emmabloemcollecte in Leiden Dokter J. E. Zweers. districts-tuber- culose-arts alhier, schreef ons: Op 25 April zal in Leiden de ons allen zo bekende en ik mag wel zeggen, ons allen zo geliefde Emmabloem-collecte plaatsvinden. Mede dank zij deze collects is het mogelijk geweest, de tuberculose bestrijding in Nederland tot een dus danige hoogte op te voeren, dat ze een landen*10 gewordeQ is voor vele «ndere Nieuwe wegen worden gezocht en ge vonden. Ik noem slechts het bevolkings onderzoek. de inenting tegen tuberculosa op ruimere schaal en een doelgerichte nazorg. Met als resultaat dat de laat ste jaren het aantal nieuwe lijders da lende is en het sterftecijfer nimmer zo aag geweest is en lager is dan in welk land ter wereld. Doch niet vergeten mag worden dat in het afgelopen jaar in Nederland toch nog ongeveer 15.000 nieuwe lijders aan tuberculose werden ontdekt en dat men dus allesbehalve van een overwinning mag spreken. Wjj allen moeten goed beseffen dat deze 15.000 nog 15.000 te veel zyn. en dat, willen wij het ons gestelde doel: da tuberculose te doen verdwijnen, berei ken. nog grotere inspanning en dus ook nog grotere offers nodig zullen zijn. Werkt allen mee om ook deze Emma- bloem-collecte te doen slagen. Het is in het belang van het gehele Nederlandse volk, dus ook in het eigen belang. De collectanten wordt verzocht mor genavond tussen 7 en 9 uur, Stecnschuus 6, de bussen af te halen. Jubilea en afscheid bij P.T.T. Op 1 Mei hopen de heer J. ten Haken, besteller I bij de P.T.T„ zijn 40-Jarig eq de heer J. Dofferhoff. besteller, zijn 25- jarig Jubileum te vieren. Op diezelfde dag zal da heer B. van Vlersen. bestel ler I, de dienst met pensioen verlaten. Alle drie zijn werkzaam op het postkan toor te Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3