Stichting van staatsbedrijf voorgesteld Toch is het zo Omzetbelasting van 30 pet nu weer omlaag tot 15 pet De 64ste lijst van slachtoffers van de watersnood 2 DONDERDAG 23 APRIL 1953 Voor inkoop, verkoop en transport Productie aardgas geschat op 146 millioen kubieke meter per jaar T> INNENKORT ZAL DE REGERING een wetsontwerp indienen, waarin -D wordt voorgesteld een staatsgasbedrijf op te richten. Het zal de taak van dit bedryf zyn, de werkzaamheden inzake de in- en verkoop en het transport van gas voort te zetten, die tot dusver worden verricht door het directoraat-generaal van de energievoorziening. Dat heeft minister Zijlstra aan de Tweede Kamer meegedeeld in een nota over de gasvoorziening. De problemen van de gasvoorziening moeten in nauw overleg met de gemeen telijke en provinciale besturen worden opgelost. Hierbij zal gebruik moeten wor den gemaakt van de ervaring van we tenschap en bedrijfsleven. Minister Zijl stra meent dit te kunnen verwezenlijken door de instelling van een commissie van advies. Bovendien zal een raad van toe zicht worden ingesteld, die ten aanzien van het staatsgasbedrijf ongeveer een zelfde taak heeft als het college van commissarissen bij een naamloze ven nootschap en die wellicht zou kunnen worden samengesteld uit leden van de adviescommissie. De vorige minister van Economische Zaken, prof. Van den Brink, overwoog de instelling van een energieraad, waarin de mijnraad en de electriciteltsraad plus het bovengenoemde adviescollege zouden worden opgenomen. Minister Zijlstra vindt deze samensmelting echter niet gewenst. Nog 720 millioen m3 tekort in 1960 Het verbruik van gas in de laatste ja ren met ongeveer 5 pet per jaar toe genomen, Vorig jaar bedroeg het in ons land 1337 millioen kubieke meter en in 1960 zal volgens de schatting van de minister tenminste 2000 millioen m3 no dig zijn. Het aanbod van de binnenland se gasfabrieken zal in 1960 vermoedelijk zyn gestegen tot ongeveer 1250 millioen m3. De import uit Duitsland zal waar schijnlijk stijgen van 15 millioen tot 30 millioen m3, zodat in totaal 1280 millioen m3 afstandsgas beschikbaar komt. Dit betekent, dat nog een hoeveelheid van ongeveer 720 millioen m3 op andere wijze moet worden geproduceerd. Wat het aardgas betreft zijn op het ogenblik in onze bodem hoeveelheden aangetoond, die een levering van 400.000 m3 per dag mogelijk maken, dat is 146 millioen m3 per jaar gedurende twintig jaar. Gezien de hoge verbrandingswaarde van aardgas, komt deze hoeveelheid overeen met ongeveer 300 millioen m3 stadsgas per jaar. Om technische redenen zou dit aantal kubieke meters moeten worden verminderd tot 260 millioen. Taak voor gemeenten Minister Zijlstra vertrouwt, dat de pro vinciale en gemeentelijke besturen er door samenwerking in zullen slagen, een zo doelmatig mogelijke productie te be- TpNKELE weken geleden hebben we ■Lj in de pers een berichtje kunnen lezen, waarin met zoveel woorden werd gezegd, dat door de royale schenkingen aan het Rampenfonds het economisch leven in ons land dusdanig werd beïnvloed, dat de mid denstand daarvan de nadelige gevol gen ondervond. Een dergelijk brevet van goedgeefsheid moet de Neder landers strelen, dunkt me. Maar toch is het altijd goed dergelijke conclusies even met papier en potlood na te rekenen en op hun waarschijnlijkheid te toetsen. Laten we dan op de voorgrond stel. Ien, dat we zeer zeker de overtuiging hebben dat, door allerlei factoren, in de eerste weken na de ramp er een gebrek aan kooplust viel waar te nemen, die bij de middenstand onge twijfeld in sterke mate voelbaar is geweest. Maar om hiervoor verhaal te zoeken bij de giften die het Rampen fonds in die dagen heeft ontvangen, is zonder nadere bewijsvoering wel wat vermetel. We moeten de cijfers maar eens laten spreken. Welnu, op 1 April was bij het Rampenfonds binnengekomen ruim 87 millioen, terwijl nog een be drag van ruim 5 millioen van de radio-actie in aantocht was, zodat we toen het persbericht circuleerde, op ongeveer 93 millioen gulden terecht kwamen. Van deze som was 17 mil lioen afkomstig uit het buitenland, zodat 76 millioen door Nederland was bijeengebracht. Hiervan was volgens globale schatting 25 tot 30 pet af komstig van extra-overwerk, van een economische activiteit dus. die in normale omstandigheden achterwege ware gebleven. Stellen we het be drag dat hiermede gemoeid was op ongeveer 22 millioen, dan blijft er dus 54 millioen over, welk bedrag in 9 weken tijds uit de naar we aan nemen normale circulatie naar het Rampenfonds werd overgeheveld. (Uiteraard zitten hierin óók bedragen, afkomstig van spaarpenningen, kapi taal, of gereserveerde gelden, doch hiermede houden we niet eens reke ning). Wanneer in 9 weken door de totale Nederlandse bevolking 54 millioen is opgebracht, komt dit overeen met een gemiddelde afdracht van f0,60 per week per hoofd van de bevolking, of met f 1,80 per week per belastingbe taler. Aangezien deze belastingbetaler alléén al aan Rijksbelastingen gemid deld f38,per week, dus méér dan het twintigvoudige moet opbrengen, maakt niemand ons wijs dat die f 1,60 nu ineens zo'n storende invloed op het economische leven heeft uitgeoefend. De conclusie is eenvoudig: óf de ten dens van bovengenoemd persbericht was volslagen onjuist, óf de Neder lander is door de belastingen zodanig tot op zijn gebeente afgeschraapt, dat er geen gulden speling is overge bleven. En aangezien de overheid ons steeds op vaderlijke wijze heeft voor gehouden dat haar schraapzucht steeds binnen de perken van het redelijke is gebleven, moeten we aannemen dat de suggestie van het persberichtje on juist was. Trouwens, wanneer f 1,80 per week reeds een dergelijke ont wrichting veroorzaakt, moet de over heid eens uitrekenen wat de gevolgen zijn van de vele kolen-, brood-, koffie- en theeprijsverhogingen van het laat ste jaar, om maar niet eens te spre ken van de huren, die in aantocht zijn! recht gezeten hebben? O ja, we zou- Wat kan er dan achter dit persbe den u vertellen hoe welgestelden f5.000,— schenken, en in werkelijk heid bijna f 15.000,— aan het Rampen, fonds overmaken. (Nadruk verboden) Daarover morgen. reiken, zonder dat hiervoor wettelijke maatregelen nodig zijn. Hij is daarom van mening, dat de regering voorlopig kan volstaan met het nauwlettend vol gen van de ontwikkeling en het zo nodig doen van voorstellen om de gasvoorzie ning doelmatig te organiseren. Het transport en de verkoop van aard gas is echter volgens de minister een taak van de staat, temeer omdat degene die het aardgas in handen heeft, een sleutelpositie inneemt bij de gasvoorzie ning. Over de prijs van aardgas wordt binnenkort met de Ned. Aardolie Mij een overeenkomst getekend. - (Advertentie) Betalingsverkeer met Brazilië Voor gedupeerde exporteurs geen vergoeding De regeling is niet bereid tot vergoe ding van het verlies, dat sommige expor teurs hebben geleden door de maat regelen die de Nederlandsche Bank op 11 October heeft genomen in verband met het betalingsverkeer met Brazilië, aldus het antwoord van fninister Van de Kieft op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Van de Wetering (C.H De minister zegt. dat de exporteurs vóór 11 October gelegenheid hebben ge had, zich tegen dit soort verliezen te ver zekeren bij de Ned. Credietverzekering Mij N.V. of door het afsluiten van een termijntransactie. Regering stelt voor: Dassen, scheerapparaten, gramoioons, paraplu's en nog veel meer wellicht goedkoper Vragen over Franse (Ned.) briei aan België Het Tweede Kamerlid Nederhorst (Pv dA) heeft minister Staf schriftelijk vra gen gesteld over het bericht, dat de brief wisseling tussen de Nederlandse en dc Belgische regering over gezamenlijke legeroefeningen in het Frans gevoerd is, ondanks de afspraak dat Nederlands de taal zou zijn voor de officiële betrekkin gen tussen beide landen. De Belgische minister van Landsver dediging heeft in het parlement meege deeld, dat het Nederlandse ministerie van Oorlog de briefwisseling in het Frans is begonnen dat de Belgische autoriteiten toen uit wellevendheid in dezelfde taal hebben geantwoord. De heer Nederhorst verzoekt de minis ter, voortaan Nederlands te laten ge bruiken. Onderscheiding voor minister Staf Tijdens de bijeenkomst van de raad de Europese organisatie voor planten ziekten, die de afgelopen dagen in Parijs is gehouden, is onze minister van Oor log, ir C. Staf. die in zijn vroegere functie van directeur-generaal var Landbouw krachtig heeft medegewerkt aan de totstandkoming van deze organi satie, tot ere-voorzitter benoemd. Goederen, waarvoor bij levering door de fabrikant en bij invoer op het ogen blik 30 pet omzetbelasting verschuldigd is. worden weer evenals vóór 1 Septem ber 1951 onderworpen aan een heffing van slechts 15 pet. wanneer een wets ontwerp van kracht wordt, dat thans bij de Tweede Kamer is ingediend. Dit is een van de maatregelen in het kader van het regeringsprogram ter ver ruiming van de werkgelegenheid. Deze verlaging was in de regeringsnota, die onlangs is verschenen, niet aangekon digd. Als dit wel gebeurd was, zou im mers iedereen met het inkopen van al lerlei diingen hebben willen wachten, tot de prijsverlaging die uit het tarief voort vloeit, een feit zal zijn. De voorgestelde verlaging, die dus neerkomt op afschaffing van de super weeldebelasting, zal de opbrengst van de omzetbelasting met naar schatting f 10 millioen doen dalen. De maatregel zal op een nader te bepalen tijdstip werking treden. Wanneer daartoe voldoende aanleiding bestaat, kunnen handelaren een terug gaaf van de weeldebelasting ontvangen over de goederen, die zij in voorraad hebben op het tijdstip dat de verlaging van kracht wordt. De regering verwacht, dat deze ver laging voor de betreffende goederen zal leiden tot een belangrijke prijsdaling. (De artikelen, die door het overbren gen van het weelde-tarief van 30 pet naar dat van 15 pet hetgeen zal ge schieden op een nader door de Kroon te bepalen tijdstip binnen afzienbare tijd goedkoper kunnen worden, zijn o.a. de volgende: Dassen, shawls, hoofddoeken e.d., kra gen en manchetten ter garnering van dameskleding; electrische apparaten (leeslampen, scheerapparaten, water ketels, dompelaars enz.); luxe borstel waren; losse brandkasten; foto-stan daards en -lijsten; gobelins en goudleer- behang; albums; radio-gramofoons met toebehoren; hangmatten: hoeden van na tuurzijde of natuurbont; duurdere hor- Advertentie) LIKDOORNS WONDEROLIE Weg met onhandige llkdoornrlngen en ge- mtddel. NOXACORN. ijea. Een N, neei iltplekken e ichrompelei. -erde wonderolie. Jodium en het pijnstillende lenzocaïne. Een flesje NOXACORN AnU- leptlsch L,ikdoommlddel van f. 1.35 bespaart Prof. dr M. van Rhijn 29 April 65 jaar loges en klokken; kant; electrisch en stoom-kinderspeelgoéd; natuurzijden bo ven- en onderkleding; kunstbloemen; j luxe messenmakerswerk. jacht- en kam-j peermessen; meubelen van een edelhout-' Prof. dr M. van Rhyn, hoogleraar in soort en van leder; oesters, kreeften, ge- de geschiedenis van het Christendom aan rookte zalm en kaviaar; grote pleizier- j de Utrechtse universiteit, wordt op 29 vaartuigen en vliegtuigen voor particu- April a.s. 65 jaar. lier gebruik (bijv. zweeftoestellen); an-, sichten, reisnécessaires, toiletgarnituren, cosmetische en toilet-artikelen; sigaren- en sigarettenpijpjes en andere rokers artikelen zoals kokers en aanstekers; luxe schoenen en pantoffels: luxe sier voorwerpen (vazen enz.); platen, pren ten en gravures; vulpenhouders en vul potloden van edel metaal; sportartikelen (o.a. hockeysticks en biljarten); toneel kijkers en binocles; tuinmeubelen; truf fels; voorwerpen van half-edelstenen; feestartikelen (ook vuurwerk); wandel stokken, paraplu's en parasols). Eerste Kamer Begroting van Sociale Zaken aanvaard Administratiekosten soc. verzekering 7 pet De Eerste Kamer heeft gisteren de begroting van Sociale Zaken en Volks gezondheid zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met de gebruikelijke tekening dat de communisten tegen Tevoren hadden minister Suurhoff staatssecretaris Van Rhijn de sprekers beantwoord. De staatssecretaris bestreed de opvatting dat de administratiekosten voor de sociale verzekering uitzonderlijk hoog zouden zijn. De totale uitgaven voor administratie belopen niet meer dan 7 pet. Spr. adviseerde de kleine be drijven een organisatie te stichten ter coördinatie van de administratie voor da sociale verzekering. Wat betreft de bezitsvorming voor arbeiders vreesde de staatssecretaris het ontstaan van twee groepen, namelijk de bezitters en bezitlozen. Overigens vroeg hij zich af, of de arbeiders thans reeds bezitsvorming voor consumptie zouden laten gaan. Namens een aantal fracties werd daar na nog het woord gevoerd. De heer Schipper (A.R.) was het niet eens met de opmerking van de minister dat het werk van het Humanistisch Ver bond geruisloos geschiedt, Tevens be pleitte deze spreker nogmaals dat de uitvoering van een vrijere loonvorming In handen zou worden gelegd van bliekrechtelijke lichamen. Minister Suurhoff die daarna in tweede instantie aan het woord kwam, zei in verband met het specialistenconflict dat hij in dezen niets kon forceren, daar de ziekenfondsen een zelfstandige positie innemen. Er kan echter een mome: komen dat de overheid moet ingrijp» om de grote belangen van de volksge zondheid te beschermen, De heer Van Rhijn sneed de kwestie in de tandtechnici aan. Volgens spr. zijn de ministers van Sociale Zaken Justitie zeker niet van plan een grotere groep van tandtechnici dan die vai gedupeerden tot de bevoegdheid tandheelkundige behandeling toe SINT lORlSDAG Padvinders verdienden met hun karweitjes ruim f200.000 Overal schaarden volgelingen van Baden Powell Ook in Renkum kampeer terrein C.J.M.V. zich om de vlaggemast VANDAAG, op St Jorisdag, is aan om zijn kracht in deze langdurige strijd, alle padvinders, verkenners, gid- dan zullen WÜ overwinnen", aldus I mr Ravesloot. Het Chr, Jonge Mannen Verbond, dat e" Pinasters Hl Nederland yanavond heeft iedere groep zijn eigen thans circa 45.000 leden telt. krijgt er bekend gemaakt, dat zy gezamenlijk kampvuur ,waar iedere padvinder zijn een kampeercentrum (van l'£ lia) bij,met de actie „Heitje voor 'n karwei- j beloftje hernieuwt. Over^ de^beide^ Hil- als de gemeenteraad van Renkum een t e„ f217.545,76 hebben verdiend. voorste1 aanvaardt tot het verstrekken van een geldlening van vijfduizend gul- St. Jorisdag, is een dag van grote be den voor de inrichting aan de Ooster- tekenis in de gehele padvinderswereld, beekse C.J.M.V. Het leningsbedrag zal Baden Powell, de stichter van de be- o.m. worden besteed voor drinkwater- weging, koos nl. Si Joris als de schuts- voorziening. een centrale kookplaats, be- po troon voor de padvinders en ieder heerdersverblijf en tentmaterieel. De Jaar op 23" April verzamelen zich 'smor- lening moet in twintig jaar zijn afge- gens de 5.500.000 padvinders in alle lan- lost, terwijl het terrein ook voor die den om de vlaggemast om reeds heel tijd in huur zal worden gegeven. I vroeg deze gedenkdag te beginnen met het hijsen van de St Jorisvlag, een rood kruis op een wit veld en de nationale Prins Bernhard bij* zilveren jubileum vlag. Zo geschiedde ook vandaag. Bij deze vlaggenparade werd versumse zenders wordt een reportage gegeven van de St. Joris viering. De K.R.O. zendt een gedeelte van de H. Mis van St Joris uit, die door aalmoezenier Hupperetz werd opgedra gen in het Maagdenhuis te Amsterdam. D® A-y;R-0- «ndt de st Joris plech- Gistermiddag heeft H.M. de. Koningin W °P he ;°P Paleis Soestdijk vertegenwoordigers ontvangen van de Zweedse groep spoor wegmannen, die zes dagen de gasten zijn Van het erf van School en Kerk Beroepingswerk Ned. Hem-, kerk Benoemd tot hulpprediker te Irnsum: G. L. F. W. B. H. F. K. de Voogd van der Straate, a.s. emeritus-predikant te Haastrecht; idem te Zijderveld: G. Enke laar, em. pred. te Stavenisse. Geref. kerken Aangenomen naarDlxie (Ontario) Chr. Ref. Church: H. W. Kroeze te Oenkerk. Laos vroeg hulp aan Siam Franse hervormingen voor Indo-China Ook rode actie in Cambodja Volgens Siamese persberichten, heeft de regering van Laos aan Siam hulp ge vraagd in de strijd tegen de communis tische Vietminh. De regering van Siam kan echter buiten de Ver. Naties om weinig doen, behalve dan vluchtelingen uit Laos opnemen. Reuter meldt, dat de Franse regering besloten heeft tot administratieve her vormingen over te gaan, ten einde de samenwerking met de drie Indochinese staten, Vietnam. Laos en Cambodja, te verbeteren. Er zal in elk der Verbonden Staten, deel uitmakende van de Franse Unie. een Franse Hoge Commissaris wor den benoemd. Voorts een algemene com. missaris, belast met de defensie van het gebied. Het Franse ministerie voor de Indochinese staten onder leiding van Le. tourneau, zal blijven bestaan. De vorst van Cambodja, Norodam Si- hanoek, die te New York verblijft, ver klaarde, dat zjjn volk gemene zaak met PE OORLOG IN INDO-CHINA de Vietminh-opstandelingen zal maken, indien Frankrijk deze staat niet binnen een paar maanden grote onafhankelijk heid geeft. Er worden thans met Cam bodja besprekingen gevoerd over de ten uitvoerlegging der in 1949 gesloten over eenkomsten. Inmiddels verkondigt de radio der Vietminh, dat de provincie Sam Nua reeds geheel bevrijd is. Men spreekt van de „regering van het vry< Laos". Koningin ontving Zweedse spoorwegmannen Den Haag. Vlaamse gaai voor minister Cals Vandaag werden ook onderschéidin- Spaans Genootschap iwere padvinder de rode tulp uitga-g,n" (ir tilveran" vlaVmae"'*M;iT''uitéï In tegenwoordigheid van Prins Bern-neikt het teken van offervaardigheid en reikt aan leiders en commissarissen die hard In zijn hoedanigheid van voorzitter! ridderlijkheid. De katholieke verkenners i 2jch bijzonder verdienstelijk hebben ge- de Stichting „Het Spaans Instituut",ontvingen een tulp, die gewijd was in nuukt. zal het Genootschap „Spanje—Spaansch i ae mis, die zij by woonden voordat zij Deze kortgeleden door de Nationale Amerika" op Zaterdag 25 April a.s. een I j^ar de vlaggenparade gingen, s Mor-padvindersraad ingestelde onderschei- feestelijke bijeenkomst houden in het dine kregen o.a. minister Cats, kapitein Rijksmuseum te Amsterdam, ter viering J°o;««'ez™,Ueho^dai^eMmer ™»|ter zee. W. J. Kruys, Den Haag. ere- van het 35-jarig bestaan van het genoot-; j hoofdkwartiersoommissaris voor zeever- achap. De Spaanse dichter en dramaturg,5dlap K pp dal d werk hebben kf,unerk de heer R. Polis te Den Haag. D. Jose Maria Peman Y Pemartin, zal j gedaan tijdens de ramp, doch dat iedere In het Spaans de feestrede uitspreken.dag een teak voor hen klaar ligt, die Het Ned. Kamerkoor o.l.v. Felix de Zy kunnen vervullen door hun eigen le- Nobel zal enkele Spaanse en Spaans-I ven op te bouwen volgens Gods bedoe- Amerikaanse liederen ten gehore lingen en zo een sterke dijk op te brengen. jpen tegen de vloedgolf van het kwaad. De hoofdcommissaris van de Vereni ging De Nederl. Padvinders, mr J. M. Ravesloot, wekte de padvinders o.a. op tot inkeer, strijd tegen het „eigen ik" lafheid, wraakzucht, onreinheid, onver draagzaamheid. en heerszucht. .Even als St Joris dienen wij God te vragen Het informatiebureau van het Ne derlandse Rode Kruis heeft de 64ste lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood gepu bliceerd. Deze lijst luidt: Nieuwerkerk Van Dijke, Marinus, geb. 3.7.1930. Laatste adres: Achterstraat 70. Hoogerland, Adriana M., geboren 11.9.1926. Laatste adres: Stationsstraat 372. Hoogerland. Cornells, geb. 5.5.1887. Laatste adres: Stationsstraat 372. Kleemans. Jacob, geb. 7.2.1891. Laat ste adres: Molenstraat 137. Meijering—Kleemans, Wilhelmlna Johana, geb. 18.11.1920. Laatste adres: Stoofweg 149a. Mol, Machiel, geb. 9.11.1913. Laatste adres: Lageweg 412. NikerkSies, Neeltje, geb. 12.6.1888. Laatste adres: Stoofweg 154. Peute, Jakoba, geb. 11.3.1933. Laatste adres Ooststraat 185. Peute, Jacobus, geb. 30.12.1934. Laat ste adres: Ooststraat 185. Peute, Jacobus J., geb. 27.9.1905. Laatste adres: Ooststraat 185 Peute, Pieternella, geb. 23.11.1936. Laatste adres: Ooststraat 185. Oude-Tonge De Boet, Sara Johanna Maria, geb. 23.8.1926. Laatste adres: Julianastr. 46. Koert, Adrianus, geb. 13.11.1910. Laatste adres: Stationsweg 73. Nijsse, Adriana M. Mgeb. 18.1.1947. Laatste adres: Molenweg 3. 3 Gewonden bij explosie in vliegtuigfabriek Drie arbeiders werden gewond, toen dezer dagen een zgn. droptank in de fa briekshal van de vliegtuigmaatschappij Aviolanda aan de Nijverheidstraat te Pa- penórecht ontplofde. De explosie ontstond toen een der arbeiders te dicht met vuur bij de tank kwam. meldt De Tel. Licht gewond werd de 32-jarige L. S. uit Dordrecht. De 35-jarige P. v. E„ even eens uit Dordrecht, en de 43-jarige C. V. uit Papendrecht waren er iets ernstiger aan toe: v. E. kreeg een gecompliceerde armbreuk en V. liep wonden aan gelaat en armen op. Na verbonden te zijn in het ziekenhuis konden zij naar huis terug- De fabriekshal kreeg enige schade. •hoofdkwartierscommissaris Overzeese Rijksdelen, Ph. D. Baron van Pallandt van Eerde, te Ommen, h.k.c. al gemene dienst en mr A. Fens te Eind hoven, districtscommissaris. geweest van collega's uit Amersfoort. Zij boden de Koningin vier poppen aan, geschenk voor de Prinsesjes. H.M. derhield zich enige tijd met haar gasten en bij het vertrek begeleidde zij de Zweden tot het bordes, vanwaar zij met een vriendelijk handgebaar de rest van het gezelschap, dat in een touringcar buiten wachtte, groette. Het coërdinatieeollege Op 2 Mei a.s. zullen de leden van Antilliaanse delegatie bij de besprekin gen van het coördinatiecollege in Den Haag, naar Nederland vertrekken, name lijk minister W. R. Plantz, voorzitter, minister F. Karner, vice-voorzitter, dra H. van Boven, mr J. H. Boomstra, leden, de heer P. Th. Kraft, secretaris. (Advertentie) IVOROL pasta! ZO reinigt geen andere! Het lied der aethergolven VRIJDAG 24 Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.10 ".48 Morgengebed. 8.00 Nieu de vrouw. 9.40 Gr; Gram. 10.30 Idem. 11.00 11.40 Mannenkoor. 12.03 Gi 1236 Zonnewijzer. 1.00 Nwt zang. 1.45 Voor de vrouw Schoolradio Gram! 9.00 Vt._ Schoolradio. 10.( zieken. .norecital. 4 00 Voor Jeugd. 5.15 Kinderkoor. 5.35 Gr; .taire cans 6.10 Strijkorkest. 6.30 iropa". 6.45 Gram. 7.00 Nieuws. Regeringsuitz.: „Verklari 8.25 De gei Polltie- iol. 9.00 Brabants halfuur. ..Om de toekomst v»n Gewijde Nederland", klankbeeld. 10. 10,35 Gram. 10.45 „Ik geloo Katholieke kerk". 11.00 Nieuws. Gramofoonmuzick. Nieuw». 8.18 Gra n. VARA: 7.00 Nieuw nastiek. 7.30 Gram. 8.i ;.50 Voor de huisvrout 17. Ogenschünlük ging «11» ze m nun omtunae goed. Dan zond hij Frederic overdadige gaven, andere wereld tnnnnd ziin verianeen naar weelde en naar een anaere wereia. kénnend zijn verlangen naar weelde ruimte van geld. Soms kwam een dolle angst hem bespringen, jnaar met bravour ging hij zich daar overheen werken. Mislukte dit, dan ontvlood hij zijn huis, om in een volgend avontuur, in spanning en ru moer zijn geweten te overbulderen. Maar nu voelt hij zich als iemand, die aan scherven ligt. Nog hoopt hij zwakjes op de te rugkomst van de Major, die hij te overhaast heeft weggezonden met zijn opdracht. Was misschien een andere oplossing mogelijk geweest? Hij weet het niet. Maar onuitgesproken leeft in hem de schamele hoop, dat de tijd een andere weg ge wezen heeft, dat de jongen is ontvlucht of dat er iets onvoorziens gebeurd is. Tegen de avondtijd keert de Major terug en rapporteert, dat het bevel van zijn meester is uitgevoerd. Nu valt er niets meer te veranderen, geen te rugkeer is mogelijk. Voort, verder op het onheils- Pa,s Avonds op de slaapzolder vragen de dienst- lui: „Waar is Joris?" Niémand weet het, nie mand heeft hem de poort zien uitgaan of zijn stap op de brug gehoord. De volgende morgen duisternis van hun slaapstee, als ze 's avonds op steekt, lijkt hij niets op de duistere geest onder hun leger liggen te luisteren naar onverklaarbare de verwulven, die de verziekte verbeelding van beter dan geluiden van nachtvogels en andere dieren, die een bijgelovige dienstman van hem heeft ge in hun onkunde toeschrijven aan machten uit maakt. Hij is jong en sterk en hij heeft drie goud- ondervragen ze in de keuken, gaan zelfs zoeker likwieën, bezweringen en brandnetels, in de tuin. Joris blijft weg, geheimzinnig ver- Joris is nu vluchteling, zelfs een dag Ae,erd" dwenen. Dit wekt beroering en vrees onder de dan hij van plan was. Hij is vrij. Vrij. Als hij vrouwen, achterdocht, maar ook verborgen _angst rondspringt tussen de knoestige klippen aan de Dezelfde man, die tegen middernacht de sa- stukken! Waarover zal hij zich zorgen maken? tansbeelden door de gangen zag dansen, komt Wel begrijpt hij niet, wat de Major bedoelde met op een schemeravond naar boven hollen met de de verklaring, dat z'n leven in gevaar wr~ verzekering, dat hij de geest van Jóris in de ge- met zijn verwonderd mompelen: „Monsjeu daante van een gebogen gestalte, kreunend on- deeriék!" In deze blijde ruimte van een open staande wereld, toegankelijk voor iedereen, voelt w hij zijn borst verruimen, zijn levensmoed groei en, zijn ondernemingsdurf uitdijen van dag tot dag. Hij komt aan een kleine haven. Daar liggen scheepjes, zoals Joris kent. Maar ook grotere. Hij ziet zeilen en masten, hij hoort het zoemend ruisen van de branding, hij proeft de ziltigheid aan zijn mond. Zijn hart vliegt open. De heer lijke wijde zee, de ruimte, lucht en wolken, de blinkende zon, die zich spiegelt in alles, der de smarten van het vagevuur, duidelijk heeft De zeelui bekijken en taxeren hem. Geen slen- waargenomen in de verwulven van het onderhuis, terende leegloper, hij stapt met ferme pas en Ieder is ontsteld. De arme jongen is dus dood! «jn ogen strelen de tuigage. „Zoek je iets? Dat weten ze nu. Ze huiveren en slaan een kruis, vraagt er een de macht van de Boze is groot! -Een schip" antwoordt Joris Arme mensen zijn ze, zonder godsvertrouwen De man lacht en wuift nodigend langs de ha- en vol vrees voor de macht van de vorst der duisternis, die overal zijn trawanten heeft, tegen men zich verweren moet met amuletten, re- Goudland gevonden DOOR K. JONKHEID pen. „Stap aan boord, dan kunnen we praten." Ze nemen plaats op een kuipje. „Waar woon je?" vraagt de schipper. Daar heeft Joris helemaal niet aan gedacht. Waar woont hij eigenlijk? Op een kasteel? Be teuterd kijkt hij langs zijn neus naar de grond Daarover praten ze met fluisterstemmen in de niet, waartegen zijn blanke huid prachtig af- „Ik woon nergens", piept hij benepen. 9.05 Gram. 9.40 Voor de kleuters. V 10.00 ..Thuis". 10 05 Morgenw. VARA: ~lÖ.2(j Gram. 10 30 Schoolradio. 10.50 Orgel en 11 25 Radiofcuilleton. li 45 Sopraan en r AVRO: 12.00 Musette-ork. 12.33 Spor prognose. 12 48 Gram. 100 Nieuws. I 20 I muziek._ 2.00 Voor de huisvrouw. 2.20 P de Jeugd. 5.00 Gra 6.00 Nieuws. 6.15 Felicitaties. 6.45 „Ac le horizon hoorspel. 7.00 Kinderkoc. raatje over consumentenbelangen. VPRO Alleen staan 7 50 Ber. 8 00 Nieuws bespr. 8.15 Gewijde muziek. 8 30 „Be 8 40 ..Aanpassing". VARA: 9.00 i euwwitje en de zeven dwergen" ho spel. 9.30 Cabaret 10.00 Buitenlands overal» 10 *5 Rhythm strijkorkest. VPRO. 10 40 „Vanl daag 10 45 Avondwijding. VARA: Nieuws. 11,15 Negro spirituals. 11.30—12 00 .55 Weerber. 1 00 Nieuw program, 2.00 Schoolradio. 3.' 4.30 Filmprograr 10 G» Orkest» 5 00 Voor de kinder» Nieuws. 6 15 Sport. 6 20 Gi r program. 10.00 Caus. 10.20 Pit Pari. overzicht. 11.00—11.03 Nieuw», teland BBC 1500 en 247 m. 12.00 Parle- soverzicht. 12.15 Gevar. muziek. 12.45 ert 1.45 Voor de kinderen. 2 00 Voor de v. 3 00 Dansmuziek. 3.45 Lichte muziek. Urs. Dale's Dagboek. 4.30 Orgelspel 5 00 ;te orkest en solist. 5.45 Veraoekprogram <lankb. 6.45 Hoorspel. 7.00 Nieuws. 7.25 7.30 Gevar. program. 8.00 Gram. 8 45 spel met muziek. 9.15 Hoorspel 1000 MS 10 20 Lilchte muziek. 11 05 Voor- it 11.20 Lichte muziek. 11.56—12.00 Nws. Bkrljk. Nat Program 347 m. 12.30 Con- 1.00 Nieuws. 150 Idem 1.55 Israëlische uitz. 6 30 Amerik. ultz. 7 10 Klas», muziek 8 02 „Le Jongleur de Notre Dame", opera' Gram. 11.00 Intern, solisten. 11.45—12.00 iel. 2.00 Schoolradio. 3.30 Gra -acht en muziek. 4.40 Gram. 5 00 Nieuws 10 Kamermuziek. 5.50 Gram. 6 00 Protestant-' caus. 6.30 Voor de soldaten. 7.00 Nieuws. 40 Gram. 7 50 Caus. 755 Hoorspel. 8.15 Con- irt 9.50 Gram. 10.00 Nieuws. 10 10 Kron v. ud-Strliders 10.15 Radio-Universiteit. 10.45 Gram. 10.55—11.00 Nieuws. issel 484 m. 12.10 Lichte muz 1.00 Nw». 1.10. 2 00. 3.00, 3 45 en 4.00 Gram. 5.00 Nieuws 5.15 Gram. 5 30 Pianorecital. 5.50. 6.30 en 7.00 i 7.45 Nieuws 8.00 Gevar. muziek. 10.00 Nieuws. 10 10 Kamermuziek. 10.50 Nieuws. Engeland, BBC Uitzendingen voor Neder- nd. 10.00—10.30 Nieuws Overt, v d. week bladen. Geschiedenis en tradities van de Kroning. (Op 224. 49 en 42 m.). Televisie Loplk. VRIJDAG. VARA: 20.15-21.45 Actualiteit. Weerber. „Verzet", documentaire. Dr I. H. Enklaar terug van Timor (Van een onzer verslaggevers.) Dr I. H. Enklaar. predikant van da Prot. kerken in Indonesië, bracht opge wekte berichten mee toen wij hem spra. ken in zijn hut op de „Willem Ruys", dit hem van de tropen naar Nederland ver» voerde. De theologische school te Makassar voor de opleiding van Inheemse predi kanten zal wel binnen een jaar gereed zijn. Er zal plaats voor 120 leerlingen zijn di door een internationale staf var centen worden opgeleid. De bouw van de school is bespoedigd door een belangrijke gift van een Ame rikaanse zendingsvereniging, die royaal- weg 90 000 dollar schonk. Deze school is een staal van oecumeni sche samenwerking tussen de zending van „Oegstgeest" (Ned. Herv.), „Baarn" (Geref. Zendingscentrum) en de zelfstan. dige Prot. kerken van Oost-Indonesië. Maatregelen tegen de zending in India De Indische regering heeft maatrege len genomen om een einde te maken aan de activiteiten tan vijf k zes Amerikaan se missionarissen in de provincie Madhja Pradesj in Midden-India. Zij zouden zijn opgetreden op een wijze, die de gevoe len van de niet-Christelijke ^bevolking kwetsen. Minister dr Lailas Nath Katjoe, die dit gisteren in de Indische Tweede Karner meedeelde, maakte daarbij de opmer king. dat aan alle buitenlandse zende lingen en missionarissen in India is mee gedeeld. dat het niet wenselijk is t« trachten mensen tot het Christendom te bekeren. (Reuter wist niet nader mede te delen of de maatregelen R.K. missionarissen of Prot. zendelingen betreffen. Red.) ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM, 22 April G.U. slaagd voor cand. psychologie mej. M. Mars man. Haarlem en mej. J. M. H. Han.-Ai Schrijfster Top Naefl overleden Ernstig verlies voor onze letterkunde Op 75-jarige leeftijd ls gisteravond te Dordrecht overleden de bekende schrijf ster Top Naeff. Zij heeft nog geen 24 uui in het ziekenhuis doorgebracht. Vorige maand was haar het ereburgerschap van Dordrecht aangeboden ter gelegenheid an haar 75ste verjaardag. Top Naeff werd op 24 Maart 1878 te Dordrecht geboren en verwierf zich reeds op jeugdige leeftijd grote bekend heid als schrijfster van enige meisjes boeken van opmerkelijke kwaliteit. Wer ken als „Schoolidyllen" (1900) en „D« tweelingen" (1902) worden nog steeds gl-aag gelezen door de jongeren, ook al het sentiment voor onze tijd dan wat verouderd. Tot volle ontplooiing kwam Top Naeffs talent in haar romans en novellen, welke laatste behoren tot het beste op dit ge bied in de Ned. literatuur. Hoogtepunten in haar romankunst zijn wel „Voor de poort" (1912) en „Een huis in de rij'" (1936). Haar sober geestige stijl bereikte een nieuwe climax in de autobiografie ..Zo was het ongeveer" (1950) en eén ge heel eigen plaats in haar oeuvre neemt het boek „Letje" (1926) in. waarin dt jeugd wordt getekend die door opvoe ding en omgeving enigszins verwrongen Van grote cqltuur-historische waarde zijn haar dramatische kronieken, die Top Naeff in de Groene Amsterdammer schreef. Top Naeff, of beter Top Rhijn—Naeff, was een van de gevoelige en eerlijke schrijfsters van onze tijd, soms lichtelijk pessimistisch, maar zich steeds weer optrekkend aan de fijne ironie en geestigheid, die aan haar w eigen waren. Haar liefdevol hart zocht steeds naar de harmonie in het leven haar heengaan betekent een ernstig v lies voor onze letterkunde, omdat Juist aan zulke mensen nog behoefte hebben. De begrafenis van Top Naeff zal op haar uitdrukkelijke wens in alle stilte te Dordrecht geschieden. Luit.-t.-z. G. A. Dogger ridder M.W.0. Ontsnapte als verzetsman naar Londen Tot ridder 4e klasse der militaire Wil- lems-Orde is benoemd de luitenant-ter speciale diensten der 2e klasse Koninklijke Marine-Reserve G. A. Dogger. Luitenant-ter-zee Dogger heeft zich i de Strijd tegen de Duitse bezetter onder scheiden door zich in de winter 1941/42 opdracht van de leiding van een belangrijkste verzetsgroeperingen Engeland te begeven, teneinde de Neder landse regering uiterst belangrijke ge gevens omtrent het verzet te verstrekken. Hoewel reeds sedert eind Augustus 1941 door de Gestapo gezocht, heeft bij, vele pogingen om 's nachts op het door de vijand tot spergebied verklaarde strand in contact te komen met een snel varende motorboot van de Engelse ge heime Dienst voor de kust van Scheve- ningen, in de nacht van 17 op 18Januari 1942 op dit zwaar bewaakte strand met twee andere personen een vermetele poging ondernomen het land overzee te verlaten. Ternauwernood aan arrestatie ontko len en daarby een tochtgenoot, van een isse dood reddend, heeft hij in de voL gende nacht een nieuwe poging gedaan, waarbij hij na een korte arrestatie even door grote koelbloedigheid en be leid de vrijheid herkreeg. Het gelukte hem vervolgens via België, Frankrijk, Zwitserland, Spanje en Portugal op 13 April 1942 Engeland te bereiken. Zes maanden (m.a.) voor diefstal bij watersnood Nadat de 63-jarige landbouwer P. F. de W. uit Hontenisse in eerste instantie was veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf en bevel tot onmiddellijke gevan genneming stelde het Haagse Hof de straf vast op zes maanden m. a. tot op heden. De proc.-generaal had een jaar geëist. Het betrof hier-een diefstal bij waters nood. Verschillende goederen, die op zijn erf waren aangespoeld planken, meu belen, een vat olie had hy zich toege- eigend. Van 17—29 Augustus houdt de „World Presbyterian Alliance" op Woud- schoten te Zeist een internationale jeugd, conferentie over „Hernieuwing door Christus". Van 20—24 Augustus vergadert de Oosterse sectie afzonderlijk over het onderwerp: „Dienst",

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2