Terugkeer naar weekend retours spoorwegen? Nozema brengt advies uit over FM-zenders voor omroep Schepen als gezinsbarakken voor Schouwen Nat. China zal invloed op het rebellenleger aanwenden Kapitein nam steekpenningen aan; Staat benadeeld ECONOMIE EN FINANCIËN NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 22 APRIL 1953 Beperking reizen op Zondag Veiligheidstoestand behoeft geen ver ontrusting te wekken MINISTER ALGERA is van plan, met de Nederlandse Spoorwegen over leg te plegen over de wederinvoering van weekend-retours, die voor de heenreis geldig zullen zijn op Zaterdag en voor de terugreis op Maandag. Het beperken van het reizen op Zondag blijft een der voornemens van de minister. De toestand van de veiligheid bij het spoorwegbedrijf behoeft geen verontrusting te wekken, zo heeft de mini'ster aan de Eerste Kamer meegedeeld. f Advertentie) Het aantal onregelmatigheden in de treinenloop is sedert 1950 voortdurend gedaald. Het aantal personeelsfouten was in 1951 ongeveer 2 pet lager di 1950. In 1952 was het zelfs 14 pet lager dan in 1950 Het aantal technische sto ringen daalde met reap. 12 en 19 pet. Bij een gedeelte van het materieel, dat aan leiding gaf tot klachten over onrustig rijden, zijn verbeteringen in de draaistel- constructie aangebracht. Binnen afzien bare tijd zal dit ook bij de overige stpllen gebeuren. Aan een openbaar onderzoek na spoorwegongevallen bestaat volgens mi nister Algera voorlopig nog geen behoef te. Het ministerie is van alle onregel matigheden in de dienstuitvoering vol ledig op de hoogte en over elk ernstig ongeluk wordt bovendien de officier Justitie ingelicht, zodat een objectief oordeel wordt gevormd. Drukte op „oude lijn" Aan het gebrek aan zitplaatsen op de belanghebbenden de overige kos ten zou dragen. Over deze kosten- deling bestaat nog geen overeenstem ming. In het beperken va ziet de ministei sociale norm vi dag Geen dubbele zieken- Zondagsrust fondspremie voor bejaarden het reizen op Zon de toepassing van Zondags! De r opouderdomsvoorziening beperking van de reisgelegenheid Zondag behoeft echter volgens de minis-jrente van ten minste f 125 per jaar krach ter nigt te betekenen, dat weekend- tens de invaliditeitswet geniet, was tot reizen alleen nog op Zaterdag en Maan- dusverre voor ieder hunner 'f J.50 per dag kunnen worden gemaakt. maand aan premie voor de verplichte Voor het gebruik van rijkseigendom-'ziekenfondsverzekering verschuldigd men (b.v. vliegvelden) bij feesten op Zon-I Minister Suurhoff wil nu een wets- dag zal de minister geen toestemming wijziging bevorderen, verlenen. 1 Huishoud-exposities in het rampgebied Binnenkort zullen de gezamenlijke plat- zgn. ..oude lijn" (AmsterdamRotterdam»telandsvrouwen- en boerinnebonden, zou het hoofd kunnen worden geboden, nauwe samenwerking met de arbeiders door over de hele dag kwartiersdienst organisaties, op een aantal plaatsen in in te voeren. Dit zou echter met zich het rampgebied tentoonstellingen houden brengen, dat het zeer drukke wegver- over de woninginrichting en het huis- keer over de overwegen te Delft en raad in het algemeen. Heemstede de hele dag aanzienlijke ver-' Het doel is. de gezinnen die straks hun traging zou ondervinden. En dat vindt "uisraadschade-uitkering ontvangen, hulp de mini,ter niet getvenet. IntiuKn ,al voorlichting te verschaffen om dit geld echter ,om aan het gebrek aan zitplaat-i0? doelmatl" te besteden. Er is sen op de „oude lijn» zoveel mogelijk!"" da b"te •,roduc- I ten die de Nederlandse inaustrie en han- tegemoet te komen, het aantal treinen del het ogenblik „n de markt bren_ van Amsterdam naar Rotterdam worden' uitgebreid na het gereedkomen var nieuwe baan tussen Nieuwerkerk Rotterdam D.P., d.w.z. met ingang de nieuwe winterdienstregeling. Het is op het ogenblik niet de bedoe ling van de minister, op de pijlers de vernielde spoorbrug bij Rhenen brug voor gewoon verkeer te laten leggen. Over het belang van een brug vooi woon verkeer naast de spoorbrug Baanhoek zal de bewindsman overleg plegen met ged. staten van Zuid-Holland. Wat het maken van een beweegbaar déél in de bestaande spoorbrug bij Baanhoek betreft, heeft het rijk zich in beginsel reeds bereid verklaard een deel kosten voor zijn rekening te nem de provincie Zuid-Holland sam« Advertentie regelmatige darmfunctie is sis voor een goede gezond- Vermijdt dus verstopoing VICHY PILLEN aardoor, te reke- 1 Januari 1953 af, aan degenen, op grond van een rente krachtens de invaliditeitswet rechtstreeks verzekerd en die gezinslid zijn van een nood- :-trekker, de op hun rente ingehouden ziekenfondspremie van f 1,50 per maand wordt teruggegeven. De voorgenomen maatregel betreft dus niet alleen de vrouw van een noodwet trekker maar eventueel ook kinderen, met inbegrip van stief- en pleegkinderen. Voorts geldt voor die gezinsleden het recht op teruggave ook, wanneer de noodwet-trekker zelf, op grond van reeds bestaande bepalingen, aanspraak op te ruggave heeft. Met machtiging van de minister heeft de voorzitter van de ziekenfondsraad aan de algemene ziekenfondsen verzocht, aan de te verwachten wettelijke maatregel reeds thans, ook over het eerste kwartaal van 1953, toepassing te geven. Betrokkenen moeten aan het eind van elk kwartaal aan hun ziekenfonds terug- gave van de premie verzoeken. Zij moe- udver,eden Ae h"r ten daarvoor een formulier invullen. Dit C. M. Meyboom, directeur van Meybooms wordjt hun verstrekt door de fondsbode Assurantiekan- by hen thuis of op het kantoor van het e A.N.W.B. fonds. Zuivere en ongestoorde ontvangst is in geheel Nederland mogelijk TT\E RAAD VAN BESTUUR van de Ned. Omroep Zender Maatschappij, kJ de NOZEMA, heeft gisteren over het vraagstuk van dé frequentie modulatie-zenders tén behoeve van de radioomroep vergaderd. Zijn wij wel ingelicht, dan bestaat er op het ogenblik in NOZEMA-kringen over een ontwerp-advies overeenstemming; zodat de regering naar alle waarschijn lijkheid over enige weken een definitief advies zal ontvangen. De minister raad zal nadien moeten beslissen. Wanneer eventueel met de bouw van de F'.M.-netten begonnen zal worden staat ook aan haar ter beoordeling. Het is, zóals men weet, technisch zeer I heden van frequentie-modulatie (F.M.)r goed mogelijk om netten van F.M.-zen- zenders bestudeerd heeft en er optimis- ders (zeven tot tien voor elk der twee tisch tegenover staat, is het aan de raad Hilversumprogramma's) over Nederland van beheer van de Nozema Beruchte gat in de dijk bij Bath thans gedicht Zodra het water uit de dorpen is gevloeid, zullen van rijkswege direct schepen worden aangevoerd met de be doeling die als gezinsbarakken te gebrui ken. Aan de bouw van semi-permanente woningen denkt men bij de regering niet. De wederopbouw van de dorpen zal zo geregeld worden, dat ieder dorp een bepaald aantal woningen krijgt toege wezen. in verhouding met het aantal ver nielde huizen. Dit verklaarde minister Witte gisteren tijdens zijn bezoek aan Schouwen en Duiveland. Ook zullen er zomerhuizen worden ge bouwd, die eerst door de evacués be woond zullen worden en later door va- earvtiegangers gebruikt kunnen worden. Verder zullen er veertig Noorse perma nente woningen worden gebouwd. Volledige compensatie van de ver woeste huizen is mogelijk maar dan moe ten de mensen die er belang bij hebben, medewerken, aldu6 de bewindsman. Gisteren is het beruchte gat in de dijk bij Bath gedicht. Er is in het gat een (Advertentie) te leggen. Zij kunnen dan door zoge naamde muzieklijnen met elkaar worden verbonden. Na verloop van acht tot tien jaren zouden deze kortegolfzenders. die een zuivere en ongestoorde ontvangst in geheel Nederland kunnen waarborgen en bovendien samen met een televisienet zouden kunnen worden gebruiRt, de over belaste en veel gestoorde middelgolf- zenders geheel kunnen gaan vervangen. Deze overgangstijd is nodig om de luiste raars in de gelegenheid te stellen aan vullende of nieuwe ontvangers te kopen. Nu de P.T.T. de technische mogelijk- Weer rumoer in Birma... Hoe Von Balluseck er over denkt De politieke commissie van de Ver. Naties te New York heeft gisteren de behandeling voortgezet van een Birmese klacht, waarin een beroep wordt gedaan op de VN., de Chinees-nationalistische regering in staat van beschuldiging te stellen voor jegens Birma gepleegde aan- valsdaden en al het mogelijke te doen om deze aggressie te laten eindigen. De Chinees-nationalistische delegatie gaf hierop bij mor.de van dr Ting Foe Tsjang te kennen, dat de regering op Formosa geen gezag heeft over de troe pen van generaal Li Mi. (Deze troepen bestaan uit Chinese nationalisten, die na de nederlaag van Tsjang Kai Sjek naar Birma zijn uitgeweken). De Nederlandse afgevaardigde. D. J von Balluseck. merkte op: ..Het minste dat nationalistisch China kan doen, is. de troepen van generaal Li Mi in ieder geval geen morele en materiële steun te verlenen." En wat meer is. de regering te Taipeh moet haar invloed op generaal Li Mi ten volle voor het goede doe! uit oefenen, aldus de Nederlandse afgevaar digde. Dr Ting Foe Tsjang zegde toe. dat de Nationalistische regering .alles zal doen wat in haar vermogen ligt om aan het optreden van generaal Li Mi in Birma een eind te maken. Intussen hebben de troepen van gene raal Li Mi. gesteund door hevig mor tiervuur. aanvallen gedaan op de Bir mese steden Kawkareik en Kjondo. De aanvallen werden door de Birmese re- CHINESE NATIONALIS TEN OVERVALLEN BIRMA den teruggedreven. Aldus maakte het Birmese ministerie van Oorlog gisteren bekend. regering advies over deze aangelegenheid uit te brengen. Gezien het feit, dat dit advies leiden kan tot een nieuw radiozenderbeleid, met alle vraagstukken over regionale om roepen daaraan verbonden, wordt in No- zemakringen over het te geven advies het grootste stilzwijgen bewaard. Tweede geleende onderzeeër aan Ned. overgedragen Gisteren is te New London <Connec-| ticut) de tweede van Amerika in bruik-' leen ontvangen onderzeeër, de Zeeleeuw! (ex-HawkbiU, 1500 brt.), aan de Kon. j Nederlandse Marine overgedragen Com. j mandant is luit.-ter-zee J. van Nieuwen- huizen. De eerste geleende onderzeeboot, de Walrus, kwam vorige week in ons oud binnenschip tot zinken gebracht. De Rijkswaterstaat acht de hoop gegrond, dat de herstelde dijk het nu zal houden. Op korte termijn zal begonnen worden met het aanleggen van een nooddam rond Scharendijke, gemeente Eikerzee, op Schouwen. Men hoopt hierdoor de woningen in het dorp, die practisch nog onbeschadigd zijn. voor verdere aantasting door het binnenstromende water en het drijfhout, 'De aanleg van de nooddijk zal onge- reer anderhalve maand duren Prof. Oud stelt vragen over Off. van Justitie Het Tweede-Kamerlid Oud (V.V.D.) heeft aan minister Donker schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Kan de minister meedelen of het juist is, dat de Officier van Justitie bij de rechtbank te Arnhem, m L. van IJsendijk, nadat de politie rechter aldaar een verdachte had ver oordeeld tot een mildere straf dan die vertegenwoordiger had gevorderd, openbare terechtzitting woorden heeft gesproken van de volgende strekking: „Het is voor mij een les geweest. Ik laat dergelijke verdachten In het vervolg veertien dagen in voorlopige hechtenis zitten voordat ik ze op de zitting laat brengen"? 2. Indien inderdaad dergelijke woor den zijn gesproken, is de minister dan niet van oordeel, dat een vertegenwoor diger van het O.M. die zich aldus uitlaat, het juiste inzicht in aard en betekenis n de rechsstaat mist? 3. Indien de voorgaande vraag beves tigend wordt beantwoord, is de minister dan bereid zijn inzicht onder de aandacht van deze vertegenwoordiger van het O.M. te brengen? Aankoop meer Dukws in overweging Wenselijkheid van terpen wordt bestudeerd In verband met de belangrijke rol, die de Dukw heeft gespeeld bij het reddings- werk in de rampgebieden, zal iNog geen startbaan op Algera met minister Staf overleg plegen' over de mogelijkheid, meer amphibie- ticbUGnnOVGn j vliegtuigen aan te schaffen dan waa De aanleg van een startbaan bij Rotter- raen thans de beschikking heeft, dam ten behoeve van ongeregeld vracht-1 wenselijkheid van de aanleg oorshands niet verantwoord. I terpen of andere vluchtgelegenheden heeft minister Algera aan de Eerste wordt bestudeerd in de zgn. Delta-Com- Kamer meegedeeld. D:t betekent dus, dat er op het vliegveld Zestienhoven nog geen verharde baan komt. Minister opent Philips' nieuwe polikliniek Minister Suurhoff zal op 7 Mei in Eindhoven de geheel opnieuw gebouwde polikliniek van Philips medische dienst openen. De oude kliniek werd vernield tijdens een bombardement in 1943. Familieberichten uit andere bladen VERLOOFD: B. Post en E. Eikenberg. tandh. örs. Rotterdam GETROUWD: S. M.Verwer en M A Standaert Goes BEVALLEN*: Me\ Stat Hospital U.S.A.: veld: Mevr. Weisz— van L sterdam; Mevr Engelsmai sterdam; Mevr. Wiethoff— sterdam; Mevr. Hallie—Ot Mevr. Hooft Graafland—V OVERLEDENJ Bunini sen: J. L. de Jong—Visser H. Höfstra. man. 85 jr. F Den Haag. Lun- In dit kader zal ook aandacht worden besteed aan het eventuele nut van een „watersnoodplan". Het is niet waarschijnlijk, dat de her stelwerken op Goeree en Overflakkee ge paard kunnen gaan met de aanleg var een vaste oeververbinding. Ook aan dil vraagstuk zal de Delta-Commissie echter bij haar studie over de afsluiting zeegaten alle aandacht schenken. Ook 14 Franse burger-krijgs gevangenen naar huis Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft van de Russische regering bericht ontvangen, dat te Mos kou spoedig veertien Franse burger; zullen aankomen, die door de Noord- Koreanen in vryheid zijn gesteld. D< Franse regering zal een vliegtuig be schikbaar stellen voor het vervoer naaj Frankrijk. Katwijker in Den Haag aangereden De 35-jarige bromfietser J. van R. te Katwijk aan Zee werd gisteren op de Leidsestraatweg in Den Haag aangere den door een personenauto. Met eer bekkenfractuur en een hersenschudding werd hij in het Bronovo-ziekenhuis op genomen. Weer een inkoop-ollicier voor de Krijgsraad Partij waardeloze bascules bracht f 45.000 winst op zijn, om op de inkoop-afdelin gen van het leger brandschoon te blijven. Want nu hebben we weer met een geval van fraude en bena deling van de Staat te maken". Aldus de auditeur-militair bij de Krijgsraad te Velde-West, waarvoor vanmorgen de 47-jarige reserve-kapitein J. E., officier bij de afd. „Inkoop Diversen" de Dienst Materieel Landmacht terecht stond. >n zeven punten tellende dagvaarding ten laste gelegd, dat hu meermalen van leveranciers steekpen ningen had aangenomen eenmaal een bedrag van f 1000 op welke wijze deze leveranciers zich van de leveranties aan het Rijk konden verzekeren. Voorts had hij onjuiste mededelingen verstrekt, waardoor aan het Rijk een party infe rieure bascules werd geleverd voor bedrag van f68.000, welke de leverancier een winst van niet minder dan f45.000 opleverde. Hiertoe had De L. in sar werking met de vertegenwoordiger zich niet ontzien behalve beklaagde, ook enkele keurmeesters van het ijkwezen dienst van het ministerie van Oorlog, om te kopen. Frauduleuze praktijken bij de aankoop van schaartjes voor naaizakjes bezorgden de Staat 20.000 schade. „Hiermee is weer een knoeizaak aan het licht gekomen," aldus de auditeur, „en kapitein E. staat hiervoor als eerste terecht. De andere deelhebbenden hierin zullen echter niet vrij blijven rondlopen, maar zich voor de burgerrechter hebben (Van een onzer verslaggevers) te verantwoorden." Hij eiste tegen kapt. E.. die met enkele anderen een soort be langengemeenschap had gesticht onder de dekking waarvan hij. kort nadat deze in het leven geroepen was. zijn manipu laties beging, een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden met aftrek en ont slag uit de militaire dienst, zonder ont zetting evenwel uit de bevoegdheid om bij de gewapende macht te mogen dienen. De verdediger, maj. K. Bakker uit Hil versum. belichtte de moeilijke levens omstandigheden waarin E. verkeerde deze was aangezegd binnenkort mogelyk gemobiliseerd te worden, terwijl h« moeilijk aan werk zou kunnen komen en voerde aan. dat bekl. het slachtoffer is geworden van gewetenloze handels lieden. het „uitschot van het zakenleven", aldus pl. Uitspraak 29 ApriL Te Zierikzee Permanente tentoonstel ling over stormramp Het stedelijk museum te Zierikzee heeft het plan een permanente expositie over de stormramp van 1 Februari j.l. in te richten. De bedoeling is een beeld te geven van hetgeen zich by de watersnood opvuegtuigen in iseaeriana, Schouwen en Duive and heeft afgespeeld, j,, de toeslemming va„ de Ame- „P,n S L "gering wordt verkregen. te van het eiland te zien zyn die de lig-1 ging van Schouwen en Duiveland ten Oorlogsproduriie toch f 300 millioen Nederlands voorstel over tegenwaarde-gelden De Nederlandse regering heeft aan de regering van de Verenigde Staten een voorstel gedaan inzake de besteding van de gelden van de tegenwaarderekening van de Marshallhulp. De besteding der tegenwaardegelden is namelijk een pro bleem geworden door de beëindiging van de economische hulpverlening door Amerika. De Nederlandse regering had zich bereid verklaard de gelden te ge bruiken voor de financiering van mili taire productie, mits tegenover de voor dit doel uit te geven gelden een gelijk bedrag aan economische hulp staan. Het saldo van de tegenwaarderekening met Inbegrip van dat van de z.g. tus- senrekening bedraagt thans circa 900 millioen gulden. Circa 300 millioen gul den hiervan was reeds gereserveerd voor militaire productie. Een groot gedeelte van dit bedrag zou gebruikt worden voor de vervaardiging van militaire vliegtuigen in Nederland. opzichte van het omringende water de monstreert. Al naar de mogelijkheden tot verwerkelijking toelaten, wordt door opstuwing van het water, dat de maquet te omringt, de stormvloed nagebootst Als mogelijke toonzaal wordt genoemd de 's-Gravensteen, de voormalige gevan genis van het stadje. H. C. E. van Ede van der Pais Luchtvaart-pionier wordt morgen zeventig jaar „Vliegende ambassadeur" was in 1917 Plesmans waarnemer (Van een onzer verslaggevers) jl/TORGEN WORDT DE HEER H. C. E. VAN EDE VAN DER PALS, te Den Haag, de oud-directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, ze ventig jaar. Allen, die de groei van onze luchtvaart van dichtbij hebben meegemaakt, zullen dan óf persoonlijk, of in gedachten, vertoeven in de nabijheid van de man, die er aan meegewerkt heeft, dat ons land thans een luchtvaartnatie van betekenis is geworden. Hoe het gekomen ls. dat de jubilaris zich zo voor de luchtvaart ging interes seren? Ja. dat is een verhaal, waarvan de aanhef begint in de eerste wereldoorlog. De militaire luchtvaart was toen nèt in opkomst; boven de baggerbergplaats Schellingwoude werden Franse vliegtui gen gedemonstreerd; wankele gevalletjes weliswaar, waarin de piloot met zijn rug tegen een benzinevat zat, maar die dan toch maar de lucht ingingen. Het was de tijd van de experimenten en van de eerste ontwikkeling van het vliegtuig, en de heer Van Ede van der Pais werd zó geboeid door de mogelijkheden vai luchtvaart, dat hij in 1917 al als v nemer vloog en wel bij Plesmanl In 1919 werd hij als kapitein toegevoegd aa Chef van de generale staf voor zaken Het voorstel der Nederlandse regering houdt thans in, dit bedrag van 300 mil lioen gulden, ondanks de beëindiging van de economische hulpverlening, toch voor militaire uitgaven te besteden, mits wordt toegestaan, dat het dan nog res terende saldo van ongeveer 600 millioen gulden der tegenwaarderekening wordt gebruikt voor de financiering van be grotingsposten. zoals het herstel van de schade, die door de watersnood is aan gericht. Luchtbrug over de Straat van Gibraltar Voor de exploitatie van een luchtbrug ver de Straat Gibraltar is een Frans- Spaanse luchtvaartmaatschappij opge richt. Ingaande 1 Juni zal de dien9t wor den geopend met twee vrachtvliegtuigen van het type „Bristol", tussen Jerez (Spanje) en Arbaoea. Elke 75 minuten vertrekt een vliegtuig over en weer. Er kunnen 12 passagiers en twee auto's per vliegtuig worden vervoerd. Ds F. G. Petersen in Glimmen overleden Ds F G. Petersen, emeritus predikant der Geref Kerken, is in Glimmen op 87- jarige leeftijd overleden. Ds Petersen werd op 19 Januari 1866 geboren in Uelsen in dc graafschap Bentheim. stu deerde in Kampen en werd op 10 Januari 1892 te Mildam in het predikambt be vestigd. In 1894 vertrok hij naar Oude Pekela, in 1900 naar Vendam, welke ge meente hij 20 jaar diende. In 1920 ging ds Petersen met emeritaat; hij werd ïe- gerpredikant en bleef dat tot 1932. Ds Petersen had voor de Anti-Revolu- tionnaire Partij zitting in de Provinciale Staten van Groningen en in de gemeente- Haren. Op 80-jarige leeftijd trok betreffende de luchtvaart en in 1921 ging hij als hoofdcommies naar het ministerie van Waterstaat. Hij werd inspecteu de Luchtvaartdienst, maakte de hele wikkeling mee van de burgerluchtvaart, werd in 1936 directeur en in 1945 direc teur-generaal van de Rijksluchtvaart dienst. In 1948 ging hij met pensioen. Nu kan men wel zo in enkele regels de loopbaan van deze luchtvaartpionier schetsen, maar niemand heeft ooit gerekend, hoeveel tientallen duizenden kilometers de heer Van Ede van der Pais door de lucht heeft afgelegd, om in het buitenland de deuren voor onze lucht vaart open te stoten. Op Australië na heeft hij alle werelddelen bereisd om onderhandelingen voor Nederland te en; sinds 1948 staan zijn voetstappen zelfs in Moskou. Maar nog steeds heeft de jubilaris papieren over de luchtvaart in zijn zak. Hij is immers lid van de Raad van Bestuur van de K.L.M.. voor zitter van de bibliotheekcommissie van de K.N.V.V.L.. lid en secretaris van het College van Curatoren van 't Kon. Ned. Meteorologisch Instituut. Ook is hij voor zitter van het comité, dat gelden ver zamelt om de Luchtmachtkapel aan nieuwe uniformen te helpen. „Dit Jaar bestaat onze luchtmacht veer tig jaar, zoals u weet, en ik ben er var overtuigd, dat we dit wapen een goed geschenk moeten geven. Wat onze piloten met bun materiaal in 1940 hebben ge presteerd. is ongelofelijk. Zy en dr luchtafweer schoten in de Meidagen bUna|raad 400 Duitse toestellen neer en voor hetihy zicb ujt bct openbare leven terug. Ds oorlogspotentieel van Duitsland was dit Petersen diende o m. de Ned. Chr. Radio altijd nog zó gevoelig, dat buitenlandse Vereniging als hoofdbestuurslid er. de officieren de strijd van onze luchtmacht Chr Bond van Zang- er. Oratoriumver- mede beslissend noemden voor de Slag enigingen. eveneens als lid var. het om Engeland." Ihoofdbestuur. De Ned. Consumentenbond Weekstaat Ned. Bank Geen ontspanning op de geldmarkt Deviezenreserve weer omhoog De in Januari opgerichte Nederlandse Consumentenbond heeft het eerste num mer uitgegeven van de Consumentengids, waarin de bond een uiteenzetting geeft van zijn werk. De consumenten staan te genwoordig voor vele moeilijkheden Het aantal en de verscheidenheid der artike len is tegenwoordig zo groot, dat het zelfs een vakman moeite kost op de hoogte te blijven. Bovendien komt de consument tegenover prijsafspraken te behoorlijke ontspanning na de staan, die de vrije prijsvorming veryde- re ultimo geen sprake W'clis- kn Het is daarom noodzakelijk, dat ook gingen voorschotten met 23 mil- de consumenten een hechte organisatie vormen. De bond wil een kopergids uit geven, de verlangens der consumenten peilen en optreden tegen nadelige prijs afspraken. lioen tot 45 millioen achteruit en daald< de chartale geldhoevcelhcid met 20 min tot 2975 min. doch het reeds lage te goed der banken daalde 22 min tot 19 min. Ook de geldmarkt ie niet verruimd. Daggeld noteert nc steeds pet. In verband met de st: king van de afgifte van schatkistpapier door het Rijk is het record tegoed de schatkist met 24 min tot 1296 min verminderd. Schatkist papier is uitslui tend bij de Bank zelf gekocht en met bijna de helft verminderd tot 74'j min. De deviezenreserve blijft stijgen, week ls 37 min bijgeboekt, waardoor goud en deviezen samen 4146 min be dragen. De voornaamste postei 10/4 13/4 i'n 1000' Zllv. munt en Vord. in bulten). Buiten), betaalmiddelen Vord. in uit bet.acc. Diverse rekeningen Passiva Bankbiljetten (oude) Bankbiljetten (nieuwe) Rijks Scha 74.500 142 200 45 307 68 805 26.353 3 T 1 300.000 1.300.000 2 290.954 2.290 954 15.964 15.795 geld 1.634.426 1.657.943 oude) 34.205 34.965 nieuwe) 2 987.532 3 007.781 1st 1 298 578 1.330.903 ling 1.173.789 1.173.769 Voorgesteld dividend N.V. Alg. Norit Mij te Amsterdam: winstsaldo ƒ654 549 (ƒ707 537), dividend 10.7 pet op gewone aandelen. Ned. Machinefabriek Alkmaar N.V. te A'kmaar: winst ƒ179.611. dividend 10 pet N.V. Arnhemsche Hypotheek Bank voor Nederland te Arnhem: bedrijfs winst ƒ251 239 (ƒ200.011'. dividend 12 pet (10 pet) over het verplicht gestorte kapitaal cn 4 pet (3W pet) over he*, on verplicht gestorte kapitaal. N.V. Sallandsche Bank te Deventer wmst 240 939 (ƒ226.832). dividend 7 pet op alle aandelen Aandeelhouders der N.V. AMERI CAN HOTEL te Amsterdam hebben de Jaarstukken goedgekeurd en het divi dend bepaald op 9Yi pet (9 pet). Ander saldo's 53.171 46 291 143.549 •5 530 48.252 46.701 zijn belegd 22.430 31.330

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5